مبارزه ای که جریان در پلی اکریل اصفهان داشت: چهار کارگر ازاد شده با استقبال پر شور هم طبقه ای های خود روبرو گشتند / گزارش تصویری

وبلاگ کارگری : نگاهی به اخبار کارگری موجود درسه هفته پشت سر گذاشته ما را با موج اعتراضات و 9اعتصابات کارگری قابل توجه روبرو می سازد بوده ایم. تجمعات اعتراضی کارخانه پلی اکریل اصفهان از موارد برجسته آن در آبان ماه است تا ازادی چهار کارگر زندانی شده در تاریخ 18 آذر طول می کشد.

موج این اعتراض به حدی بود که خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی را وادار به گزارش مرتب آن نمود و بدون تردید آنچه بازتاب یافت همه آن چیزی نبود که 700 کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان بنمایش گذاشتند .چرا که بازتاب این گزارش به شکل نصف و نیمه توسط ایرنا ، مورد اعتراض کارگران قرارگرفت . اعتراض تاکنونی کارگران پلی اکریل نیز نه با پرهیز از خواباندن تولید، بلکه بر عکس با خواباندن تولید و اقدام به اعتصاب کارگری ولو کوتاه مدت برای تحقق مطالباتشان و آزادی فوری دستگیرشدگان جان تازه ای میگیرد و چه بسا پیروزی به دست میاورد. با این اقدام به علاوه شگرد ضد کارگری «اخلال در روند تولید» اشاعه یافته توسط سرمایه دارو کارفرما و دولت سرمایه دار خنثی میشود. در زیر شما را در جریان چگونگی این حرکت قرار می دهیم :

تجمع کارگران پلی اکریل برای استقبال از همکاران آزاد شده12

به گزارش ایلنا ؛ در تاریخ 18 آذر 92 چهار کارگری که درجریان اعتراضات اخیر کارگران پلی اکریل اصفهان بازداشت شده‌بودند صبح امروز در میان استقبال همکارانشان در محل کار خود حاضر شدند.

یکی از نمایندگان کارگران که نخواست نامش فاش شود، در این باره به ایلنا گفت: ۵۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان ساعت ۱۰ صبح امروز (۱۸ آذر ماه) به منظور استقبال از ۴ کارگری که در دور دوم اعتراضات کارگران بازداشت شده بودند رو به روی مسجد کارخانه تجمع کردند. وی بابیان اینکه درحال حاضر کارگران مورد نظر مانند سایر همکاران خود به فعالیت روزانه دمشغول هستند، افزود: کارگران در این تجمع با فریاد شعارهای اعتراضی بار دیگر مطالبات شان را به مدیران کارخانه و مسئولان دولتی یادآور شدند.

131وی با اشاره به گذشت ۱۲ روز از آزادی این کارگران، تصریح کرد: طبق گفته نهادهای نظارتی، قرار بر این بود که ۴ کارگر بازداشتی تا پیش از امروز در کارخانه حضور پیدا نکنند.

این نماینده کارگری با اشاره به توقف اعتراضات کارگران پس از آزادی ۴ کارگر بازداشتی، بیان کرد: مسئولان دولتی قرار بود تا آخر هفته جاری در خصوص سرنوشت سیاست کوچک سازی کارخانه و تغییر قائم مقام مدیر عامل به کارگران پاسخ دهند و در غیر اینصورت، کارگران نسبت به ادامه اعتراضات شان در هفته آینده تصمیم گیری می‌کنند.

وی در تشریح علت اصرار کارگران برای تغییر قائم مقام مدیر عامل، گفت: وی بیش از ۱ سال است که با اعمال فشار مانع از تشکیل شورای اسلامی کار شده و علاوه برآن درصدد کوچک سازی کارخانه بوده‌است.

گفتنی است «جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» شب ۶ آذر ماه پس از یک هفته بازداشت موقت آزاد شدند.7

پایان پیام

استقبال کارگران پلی اکریل از همکاران آزاد شده

چهار کارگری که درجریان دور دوم اعتراضات کارگران پلی اکریل اصفهان بازداشت شده ‌بودند روز گذشته در میان استقبال همکارانشان در کارخانه حاضر شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ۵۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان ساعت ۱۰ صبح روز گذشته (۱۸ آذر ماه) به منظور استقبال از چهار کارگری که در دور دوم اعتراضات کارگران بازداشت شده بودند رو به روی مسجد کارخانه تجمع کردند.

«جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» شب ششم آذر ماه پس از یک هفته بازداشت موقت، آزاد شدند.

بنا بر گفته یکی از نمایندگان کارگران، مسئولان دولتی قرار بوده تا انتهای هفته جاری در خصوص سرنوشت سیاست کوچک سازی کارخانه و تغییر قائم مقام مدیر عامل به کارگران پاسخ دهند و در غیر اینصورت، کارگران نسبت به ادامه اعتراضاتشان در هفته آینده تصمیم گیری ‌کنند.6

پیشینه خبر را در لینک زیر می خوانید:

کارگران پلی‌اکریل شب را در مسجد کارخانه گذراندند/ ادامه اعتراضات با طلوع آفتاب
نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از کارگر پلی اکریل اصفهان صبح امروز (سه شنبه ۲۸ آبان ماه) در سومین روز از دور جدید اعتراضات‌شان، در واکنش به سیاست کوچک سازی و تصمیم کارفرما مبنی بر جداسازی شرکت‌های زیر مجموعه، بار دیگر در محوطه کارخانه تجمع کردند.

یکی از نمایندگان کارگران که نخواست نامش فاش شود با اعلام این خبر به ایلنا گفت: در ادامهٔ تجمع عصر دیروز، بیش از ۷۰۰ کارگر شب گذشته را در مسجد کارخانه سپری کردند و صبح امروز با پیوستن سایر کارگران، به تجمع اعتراضی شان ادامه دادند.

وی ادامه داد: کارگران با راهپیمایی در محوطه کارخانه و فریاد شعارهای «الله اکبر»، «مدیر بی‌لیاقت نمی‌خواهیم»، «‌مدیر سیاسی نمی‌خواهیم» و… تلاش می‌کنند صدای اعتراض‌شان را به گوش کارفرما و مسئولان دولتی برسانند.

به گفته این نماینده کارگران، تجمعات اعتراضی کارگران پلی اکریل اصفهان تا توقف کامل سیاست کوچک سازی ادامه پیدا می‌کند. 7

کارگران پلی اکریل اصفهان عصر دیروز نیز در اعتراض به آنچه خلف وعده فرماندار می‌خواندند در محوطه کارخانه تجمع کرده بودند.

بنا به اظهارات کارگران، فرماندار مبارکه اصفهان پیش‌تر به آنان وعده داده بود اجرای سیاست کوچک سازی کارخانه پلی اکریل اصفهان را متوقف کند و کارگران هم بر همین مبنا تصمیم گرفته بودند اعتراضاتشان را در مهلت تعیین شده (25 آبان) موقتاً متوقف کنند.

بر اساس گفته‌های کارگران، فرماندار صبح روز گذشته به جمعی از نمایندگان کارگران که برای پی‌گیری نتیجه بررسی‌های دولت به فرمانداری مراجعه کرده بودند گفته است سیاست کوچک سازی به قوت خود باقی خواهد ماند اما جزییات قرارداد کارگران تغییر نمی‌کند و پس از کوچک‌سازی آن‌ها اخراج نمی‌شوند.

کارگران معتقدند این وعده فرماندار  غیر عملی به نظر می‌رسد.

گفتنی است ۱۵۰۰ کارگر پلی‌اکریل اصفهان سال‌هاست در قالب شش شرکت زیرمجموعه تحت مسئولیت شرکت مادر (هلدینگ) کار می‌کنند و حال با تصمیم کارفرما مبنی بر جدا سازی شرکت‌های زیر مجموعه، امنیت شغلیشان را در معرض خطر می‌بینند.

بر اساس سیاست کوچک سازی این کارخانه، مجموعه شرکتهای پلی اکریل ایران در حال واگذاری است و قرار است آزمایشگاه به شرکت نیک آزمون، نیروگاه به انرژی گستران، پلی استر به پلی استر هشت بهشت، اکلیت ۲ به الیاف زاینده رود، اسکه سازی به شرکت خدمات بندری و بخش خدمات نیز به شرکت پهن گستر انتقال یابد.

کارگران پیش‌تر، طی دور اول اعتراضات، در روزهای ۸، ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آبان‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالبات صنفی‌شان شده بودند و سپس با تعطیلی ده روزه اعتراضات طبق مذاکرات قبلی به ادامه کار پرداختند.2

این کارگران روز گذشته (۲۷ آبان‌ماه) کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان در این نامه خواسته‌های صنفی خود را در ۱۰ مورد طرح کرده‌اند.

استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی کارخانه پلی اکریل اصفهان و همچنین حفظ و بررسی اسناد مربوط به عملکرد آن‌ها در صدر خواسته‌های دهگانه کارگران معترض قرار دارد.

تشکیل شورای اسلامی کار و بازگشت به کار تمامی کارگرانی که به واسطه فعالیت در این تشکل صنفی فسخ قرارداد شده‌اند نیز از دیگر خواسته‌های صنفی کارگران پلی اکریل اصفهان است.

کارگران تصمیم گرفتند/

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران پلی اکریل بدون خلل در روند تولید

نزدیک به ۸۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان صبح امروز در چهارمین روز از دور جدید اعتراضات‌شان، در واکنش به سیاست کوچک سازی و تصمیم کارفرما مبنی بر جداسازی شرکت‌های زیر مجموعه، بار دیگر در محوطه کارخانه تجمع کردند.

یکی از نمایندگان کارگران درباره تجمع امروز به ایلنا گفت: کارگران صبح امروز  (چهارشنبه ۲۹ آبان ماه) از ساعت ۷ تا ۱۱ در محوطه کارخانه تجمع کردند و با شروع بارندگی به مسجد کارخانه رفتند تا در آنجا نسبت به آینده اعتراضات صنفی شان تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تاکنون هیچ یک از مسئولان دولتی و مدیران کارخانه به خواسته‌های صنفی کارگران پاسخ نداده‌اند، کارگران در مسجد کارخانه نسبت به چگونگی ادامه اعتراضات شان در روزهای آینده مشورت کردند.

وی افزود: یکی از پیشنهادهایی که مطرح شد این بود که  اعتراضات کارگران روزانه ادامه داشته باشد به گونه ای که صبح‌ها از ساعت ۷ تا ۸ و عصر‌ها از ساعت ۳ تا ۴ در ساعت کاری در محوطه کارخانه تجمع کنند.

این نماینده کارگران در پایان با تاکید بر «مدنیت» بالای معترضان، تصریح کرد:  در تجمعات متوالی طی چند هفته گذشته حتی یک شیشه هم نشکسته است.

وی در پایان اظهار داشت: کارگران برای سلب هر گونه بهانه‌ای از مخالفان شان و مقابله با برچسب احتمالی «اغتشاش گر» که زمینه را برای فراموشی مطالباتشان فراهم می‌کند، تصمیم گرفته‌اند خللی در روند تولید کارخانه ایجاد نشود.

پایان پیام

گزارش خبری؛

چهار کارگر پلی اکریل اصفهان بازداشت شدند

چهار کارگر پلی اکریل اصفهان حوالی ساعت چهار بامداد روز گذشته (پنج شنبه ۳۰ آبان ماه) توسط نهادهای نظارتی بازداشت و به شهر «دستگرد» در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان منتقل شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» چهار کارگری هستند که با ادامه دور دوم اعتراضات کارگران پلی‌اکریل بازداشت شده‌اند. هنوز از دلایل بازداشت این کارگران اطلاعی در دست نیست.

بر اساس این گزارش، آقای صابری در جلسه ی نمایندگان کارگران پلی اکریل با فرماندار شهرستان مبارکه که صبح روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه برگزار شده بود به عنوان یکی از نمایندگان کارگری حضور داشته است.

هر چند در روزهای اولیه دور دوم اعتراضات کارگران پلی‌اکریل اخباری از تهدید نمایندگان کارگران شنیده می‌شد، اما فرماندار شهرستان مبارکه روز سه شنبه (۲۷ آبان‌ماه) در گفتگو با ایلنا اعمال تهدید علیه کارگران معترض را تکذیب کرده بود.

«مهدی سلیمانی» فرماندار مبارکه درباره دلایل کناره‌گیری ۸ نماینده طرف مذاکره با فرمانداری از جمع کارگران معترض، به ایلنا گفته بود: نمایندگان کارگران صبح روز دوشنبه با من دیدار کردند و پس از این دیدار، خبری از آن‌ها ندارم.3

این مقام دولتی در پاسخ به این سئوال که «آیا توصیه خاصی به نمایندگان کارگران در جلسه مذکور شده است؟»، گفته بود: من در تمام جلساتی که با کارگران داشته‌ام آن‌ها را به پایان تجمع توصیه می‌کنم ولی تهدیدی صورت نگرفته است.

فرماندار مبارکه در پاسخ به این سئوال که «آیا «توصیه» شما با تذکر عواقب احتمالی همراه بوده است؟»، عنوان کرده بود: چنین چیزی را به خاطر ندارم. در فضای غیرصنفی ممکن است عده‌ای بخواهند اخلال ایجاد کنند و فضای کارخانه را به هم بریزند اما قطعا کسی تهدید نشده است.

با وجود اظهارات این مقام دولتی اما نمایندگان دو تشکل عالی «شورای اسلامی کار» و «انجمن‌های صنفی کارگری» در اصفهان صبح امروز (جمعه) در گفتگو با ایلنا از بازداشت کارگران «اظهار اطلاع» کرده‌اند اما جزئیاتی از دلایل دستگیری این کارگران اعلام نکرده‌اند.

هرچند تلاش‌های خبرنگاران ما برای تماس با فرمانداری مبارکه تا لحظه تنظیم این خبر بی‌نتیجه بوده است اما سایر مقامات انتظامی و دولتی مبارکه از جمله «اسلامی» رئیس اداره کار مبارکه و «وحدتی» مسئول امور سیاسی انتظامی فرمانداری مبارکه حاضر به ارائه جزئیات بیشتری درباره بازداشت کارگران نشده‌اند.

با این وجود روز گذشته (پنجشنبه) جمعی از کارگران پلی‌اکریل طی دیداری با «ایران‌پور» نماینده شهرستان مبارکه در مجلس او را در جریان بازداشت همکاران‌شان قرار داده‌اند.

گزارش شده است که  ۱۵۰۰ کارگر پلی‌اکریل اصفهان سال‌هاست در قالب شش شرکت زیرمجموعه تحت مسئولیت شرکت مادر (هلدینگ) کار می‌کنند و حال با تصمیم کارفرما مبنی بر جدا سازی شرکت‌های زیر مجموعه، امنیت شغلی‌شان را در معرض خطر می‌بینند.

بر اساس سیاست کوچک سازی این کارخانه، مجموعه شرکتهای پلی اکریل ایران در حال واگذاری است و قرار است آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکلیت ۲ به «الیاف زاینده رود»، اسکه سازی به «شرکت خدمات بندری» و بخش خدمات نیز به شرکت «پهن گستر» انتقال یابد.
کارگران معتقدند با واگذاری این شرکت‌های زیرمجموعه، قراردادهای کاری‌شان تغییر می‌کنند.

کارگران پیش‌تر، طی دور اول اعتراضات در روزهای ۸، ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آبان‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالبات صنفیشان شده بودند و سپس با تعطیلی ده روزه اعتراضات طبق مذاکرات قبلی، در فاصله روزهای ۱۵ تا ۲۵ آبان به ادامه کار پرداختند.

این کارگران دور دوم اعتراضات را از ۲۵ آبان‌ماه، پس از پایان مهلت ده روزهٔ رسیدگی به مطالبات صنفیشان شروع کرده‌اند و در روزهای ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۲۹ آبان در محوطه کارخانه تجمع کردند و دوشنبه شب (۲۷ آبان‌ماه) را نیز در مسجد کارخانه به صبح رساندند.

کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان پیش از این طی نامه‌ای خواسته‌های صنفی خود را در ۱۰ مورد طرح کرده‌ بودند.

استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی کارخانه پلی اکریل اصفهان و همچنین حفظ و بررسی اسناد مربوط به عملکرد آن‌ها در صدر خواسته‌های دهگانه کارگران معترض قرار دارد.

تشکیل شورای اسلامی کار و بازگشت به کار تمامی کارگرانی که به واسطه فعالیت در این تشکل صنفی فسخ قرارداد شده‌اند نیز از دیگر خواسته‌های صنفی کارگران پلی اکریل اصفهان است.

کارگران پلی‌اکریل در آخرین روز از اعتراضات، صبح چهارشنبه (۲۹ آبان ماه) از ساعت ۷ تا ۱۱ در محوطه کارخانه تجمع کردند و با شروع بارندگی به مسجد کارخانه رفتند تا درباره آینده اعتراضات صنفی شان تصمیم بگیرند.

یکی از پیشنهادات مورد توافق در جلسه روز چهارشنبه این بود که اعتراضات کارگران «روزانه» ادامه داشته باشد به گونه ای که صبح‌ها پیش از شروع کار از ساعت ۷ تا ۸ و عصر‌ها در خاتمه کار از ساعت ۳ تا ۴ در محوطه کارخانه تجمع کنند.

رعایت قواعد اعتراض مدنی

به گزارش ایلنا، از جمله ویژگی‌های بارز این دور از اعتراضات کارگران پلی‌اکریل، حکم‌فرمایی آرامش و رعایت قواعد اعتراضات مدنی ذکر شده است.

نمایندگان کارگران که به طور روزانه اخبار حواشی و متن اعتراضات را به ایلنا گزارش می‌دادند با افتخار از «شکسته نشدن حتی یک شیشه» در جریان دو هفته اعتراض کارگری سخن می‌گفتند.

یکی از نمایندگان کارگران روز چهارشنبه (یک روز پیش از بازداشت همکارانش) درباره آخرین تصمیمات کارگران برای ادامه اعتراضات گفته بود: کارگران برای سلب هر گونه بهانه‌ای از مخالفان‌شان و جهت مقابله با برچسب احتمالی «اغتشاش گر» که زمینه را برای فراموشی مطالبات صنفی فراهم می‌کند، تصمیم گرفته‌اند اعتراضات‌شان خللی در روند تولید کارخانه ایجاد نکند.

پایان پیام

در ادامه دور دوم اعتراضات:

آزادی ۴ کارگر به مطالبات صنفی کارگران پلی‌اکریل افزوده شد / تصویر

۷۰۰ کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان صبح امروز در ادامه دور دوم اعتراضات صنفی خود بار دیگر در محوطه کارخانه اجتماع کردند.

یکی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان در این باره به ایلنا گفت: کارگران پلی‌اکریل امروز هنگام جابجایی شیف‌های کاری در محوطه کارخانه اجتماع کردند.

وی در خصوص اجتماع صنفی امروز کارگران کارخانه پلی اکریل، گفت: در اجتماع امروز که از ساعت هفت تا ساعت هفت و چهل و پنج دقیقه طول کشید، ۷۰۰ کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان علاوه بر طرح خواسته‌های صنفی خود، خواستار آزادی همکاران دستگیر شده خود نیز شدند.

وی افزود: پس از این اجتماع ۴۵ دقیقه‌ای که با رعایت کامل نظم و انظباط برگزار شد، کارگران شیفت شب سوار بر سرویس‌های کارخانه عازم منازل خود شدند و در مقابل کارگران شیفت صبح در خطوط تولید کارخانه حاضر شدند.

گفتنی است، آقایان «جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» چهار کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان هستند که از بامداد  روز پنجشنبه تا کنون توسط ماموران نهادهای نظارتی در بازداشت به سر می‌برند.

کارگران پیش‌تر، طی دور اول اعتراضات در روزهای ۸، ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آبان‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالبات صنفیشان شده بودند و سپس با تعطیلی ده روزه اعتراضات طبق مذاکرات قبلی، در فاصله روزهای ۱۵ تا ۲۵ آبان به ادامه کار پرداختند.

این کارگران دور دوم اعتراضات را از ۲۵ آبان‌ماه، پس از پایان مهلت ده روزهٔ رسیدگی به مطالبات صنفیشان شروع کرده‌اند و در روزهای ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۲۹ آبان در محوطه کارخانه تجمع کردند و دوشنبه شب (۲۷ آبان‌ماه) را نیز در مسجد کارخانه به صبح رساندند.

کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان پیش از این طی نامه‌ای خواسته‌های صنفی خود را در ۱۰ مورد طرح کرده‌ بودند.

استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی کارخانه پلی اکریل اصفهان و همچنین حفظ و بررسی اسناد مربوط به عملکرد آن‌ها در صدر خواسته‌های دهگانه کارگران معترض قرار دارد.

تشکیل شورای اسلامی کار و بازگشت به کار تمامی کارگرانی که به واسطه فعالیت در این تشکل صنفی فسخ قرارداد شده‌اند نیز از دیگر خواسته‌های صنفی کارگران پلی اکریل اصفهان است.

کارگران پلی‌اکریل در آخرین روز از اعتراضات، صبح چهارشنبه (۲۹ آبان ماه) از ساعت ۷ تا ۱۱ در محوطه کارخانه تجمع کردند و با شروع بارندگی به مسجد کارخانه رفتند تا درباره آینده اعتراضات صنفی شان تصمیم بگیرند.

یکی از پیشنهادات مورد توافق در جلسه روز چهارشنبه این بود که اعتراضات کارگران «روزانه» ادامه داشته باشد به گونه ای که صبح‌ها پیش از شروع کار از ساعت ۷ تا ۸ و عصر‌ها در خاتمه کار از ساعت ۳ تا ۴ در محوطه کارخانه تجمع کنند.

برای طی کردن تشریفات قضایی:

کارگران بازداشتی پلی اکریل به دادسرای مبارکه منتقل می‌شوند

1392-09-02, 13:35

نمایندگان کارگران پلی‌اکریل اعلام کرده‌اند که چهار کارگر بازداشتی پلی اکریل از زندان دستگرد واقع در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان برای طی کردن تشریفات قضایی به دادگستری شهرستان مبارکه منتقل می‌شوند.

یکی از نمایندگان کارگران که نخواست نامش فاش شود در این باره به ایلنا گفت: به خانواده های کارگرانی که بامداد پنج شنبه هفته گذشته (۳۰ آبان ماه) از سوی نهادهای نظارتی بازداشت شده‌اند گفته شده چهار کارگر بازداشتی به زودی به دادگستری شهرستان مبارکه منتقل می‌شوند.

به گفته وی، نهادهای مسئول دولتی و نظارتی با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از بازداشت این ۴ کارگر، در خصوص علت بازداشت آنها توضیحی نداده‌اند.

گفتنی است «جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» چهار کارگری هستند که با ادامه دور دوم اعتراضات کارگران پلی‌اکریل اصفهان بازداشت شدند.

هر چند در روزهای اولیه دور دوم اعتراضات کارگران پلی‌اکریل اخباری از تهدید نمایندگان کارگران شنیده می‌شد، اما فرماندار شهرستان مبارکه روز سه شنبه (۲۷ آبان‌ماه) در گفتگو با ایلنا اعمال تهدید علیه کارگران معترض را تکذیب کرده بود.

تلاش‌های خبرنگاران ما برای تماس با استانداری اصفهان و فرمانداری مبارکه تا این لحظه بی‌نتیجه بوده است.

پایان پیام

گزارش خبری/

سکوت دولت در برابر بازداشت ۴ کارگر پلی اکریل

1392-09-03, 09:40

۳ روز از بازداشت ۴ کارگر پلی اکریل اصفهان می‌گذرد اما مقامات دولت یازدهم در شهرستان مبارکه هنوز نسبت به این بازداشت‌ها واکنشی نداشته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با ادامه اعتراضات مدنی کارگران پلی اکریل اصفهان و پافشاری آنان بر تحقق خواسته‌های صنفی شان، «جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» بامداد پنج شنبه هفته گذشته (۳۰ آبان ماه) از سوی نهادهای نظارتی بازداشت و به زندان دستگرد در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان منتقل شدند.

انتشار خبر این بازداشت‌ها، همه نگاه‌ها را به «مهدی سلیمانی» فرماندار شهرستان مبارکه معطوف کرد. وی که بالا‌ترین مقام اجرایی این شهرستان به شمار می‌آید دو روز پیش از بازداشت این چهار کارگر در گفتگو با ایلنا، اعمال تهدید علیه کارگران پلی اکریل را تکذیب کرده بود.

در حالی که بر اساس مصوبه شورای عالی اداری در سال ۷۷، کلیه رویدادهای امنیتی و سیاسی به فرماندار گزارش می‌شود و کلیه واحدهای قضایی شهرستان موظفند در خصوص مسائلی که به نحوی با آرامش و امنیت عمومی شهرستان مرتبط است، هماهنگی‌های لازم را با فرماندار انجام دهند؛ آقای سلیمانی عصر روز گذشته (شنبه ۲ آذر ماه) در واکنش به بازداشت ۴ کارگر پلی اکریل تاکید کرد «این بازداشت‌ها در حوزه کاری‌اش نیست» و از بیان جزییات بیشتر به ایلنا خودداری کرد.

بعد از فرماندار، نوبت به «محمدرضا اسلامی» رئیس اداره کار شهرستان مبارکه رسید. وی که جمعه هفته گذشته (۱ آذر ماه) ضمن تایید بازداشت ۴ کارگر پلی اکریل، تشریح جزییات بازداشت‌ها را به زمان دیگری موکول کرده بود، امروز در گفتگو با خبرنگار ایلنا از بازداشت کارگران ابراز بی‌اطلاعی کرد و با بیان اینکه گزارش کاری‌اش را به فرماندار می‌دهد، تلویحا آقای سلیمانی را مسئول پاسخگویی به این موضوع دانست.

این مقام مسئول در دولت یازدهم خواسته‌های کارگران پلی اکریل را «غیر صنفی» و «غیر کارگری» دانست.

این اظهارات از جانب بالاترین مقام مجری روابط کار در شهرستان مبارکه در حالی مطرح می‌شود که کارگران معترض کارخانه پیش از این طی نامه‌ای خواسته‌های صنفی خود را در ۱۰ مورد طرح کرده‌‌ بودند.

اتشکیل نهاد کارگری «شورای اسلامی کار» و بازگشت به کار تمامی کارگرانی که به واسطه فعالیت در این تشکل صنفی فسخ قرارداد شده‌اند از جمله خواسته‌های صنفی کارگران پلی اکریل اصفهان است.

استاندار اصفهان و معاون سیاسی امنیتی‌اش نیز علی رغم تلاش‌های مکرر خبرنگار ایلنا، حاضر به پاسخگویی در خصوص بازداشت‌های صورت گرفته نشدند.

در فضایی که نهادهای رسمی از هرگونه پاسخگویی پیرامون کارگرانی که روز پنجشنبه بازداشت شده‌اند خودداری می‌کنند، شایعه‌ای بین کارگران پلی‌اکریل نقل می‌شود مبنی بر اینکه بازداشت شدگان تا زمان پایان اعتراضات کارگران آزاد نخواهند شد.

یکی از نمایندگان کارگران پلی اکریل به ایلنا گفته‌ است: عدم پاسخگویی مقامات دولتی در خصوص بازداشت ۴ شهروند که به شرایط کاری‌شان معترض‌اند، برخلاف مشی وعده داده شده از سوی رئیس جمهوری است.

پایان پیام

این نماینده کارگری در پلی اکریل اصفهان ادامه داد: برای توقف تجمعات اعتراضی نیازی به بازداشت کارگران نیست؛ اگر نامهٔ کمیسیون کارگری استان اصفهان در خصوص توقف سیاست کوچک سازی کارخانه به همراه مهر و سریرگ در اختیار کارگران قرار گیرد درباره خاتمه تجمعات تصمیم‌گیری خواهند کرد.

به گفته وی، مجموعه فعالیت‌هایی که از سوی مدیران کارخانه صورت می‌گیرد بیانگر ادامه فرایند سیاست کوچک سازی کارخانه و جداسازی شرکت‌های زیرمجموعه است.

گفتنی است فرماندار شهرستان مبارکه روز سه شنبه ۲۸ آبان ماه در گفتگو با ایلنا از دستور کمیسیون کارگری استان اصفهان جهت توقف طرح جداسازی شرکت‌های زیرمجموعه از شرکت مادر (هلدینگ) پلی‌اکریل خبر داده بود.

گزارش شده است : کارگران پیش‌تر طی دور اول اعتراضات در روزهای ۸، ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آبان‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالبات صنفیشان شده بودند و سپس با تعطیلی ده روزه اعتراضات طبق مذاکرات قبلی، در فاصله روزهای ۱۵ تا ۲۵ آبان به ادامه کار پرداختند.

این کارگران دور دوم اعتراضات را از ۲۵ آبان‌ماه، پس از پایان مهلت ده روزهٔ رسیدگی به مطالبات صنفی شان شروع کرده‌اند و در روزهای ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۲۹ آبان و ۲ و ۳ آذر ماه در محوطه کارخانه تجمع کردند.

کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان پیش از این طی نامه‌ای خواسته‌های صنفی خود را در ۱۰ مورد طرح کرده‌ بودند.

استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی کارخانه پلی اکریل اصفهان و همچنین حفظ و بررسی اسناد مربوط به عملکرد آن‌ها در صدر خواسته‌های دهگانه کارگران معترض قرار دارد.

تشکیل شورای اسلامی کار و بازگشت به کار تمامی کارگرانی که به واسطه فعالیت در این تشکل صنفی فسخ قرارداد شده‌اند نیز از دیگر خواسته‌های صنفی کارگران پلی اکریل اصفهان است.

لازم به ذکر است ۱۵۰۰ کارگر پلی‌اکریل اصفهان سال‌هاست در قالب شش شرکت زیرمجموعه تحت مسئولیت شرکت مادر (هلدینگ) کار می‌کنند و حال با تصمیم کارفرما مبنی بر جدا سازی شرکت‌های زیر مجموعه، امنیت شغلیشان را در معرض خطر می‌بینند.

بر اساس سیاست کوچک سازی این کارخانه، مجموعه شرکتهای پلی اکریل ایران در حال واگذاری است و قرار است آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکلیت ۲ به «الیاف زاینده رود»، اسکه سازی به «شرکت خدمات بندری» و بخش خدمات نیز به شرکت «پهن گس‌تر» انتقال یابد.

کارگران معتقدند با واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه، تعهدات کارفرما در قراردادهای کاری‌شان کمتر می شود.

در گفتگو با ایلنا طرح شد:

انتقاد کارگران پلی‌اکریل از خبرگزاری رسمی دولت

1392-09-09, 11:43

یکی از نمایندگان کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان با انتقاد از نحوه پوشش اخبار آزادی کارگران پلی اکریل در خبرگزاری رسمی دولت، گفت: همکاران بازداشت شده ما توسط خبرگزاری ایرنا به «تحریک کارگران به اعتراض‌های غیر قانونی» متهم شده‌اند در صورتی که این چهار کارگر برای مذاکره با دولت و کارفرما «توسط کارگران» انتخاب شده بودند و جز تلاش برای دستیابی به حقوق صنفی در چارچوب قانون، «جرمی» مرتکب نشده‌اند.

این کارگر که که نخواست نامش فاش شود، با یادآوری اینکه حرکت‌های اعتراضی در کارخانه پلی اکریل نیازی به «تحریک» ندارد، به ایلنا گفت: به نظر می‌رسد که این نحوه پوشش رسانه‌ای بیشتر به قصد تحقیر و تحریک کارگران پلی اکریل بوده‌ باشد تا با خروج از مسیر قانون، زمینه برخورد با مطالبات صنفی‌شان فراهم شود.

نماینده کارگران پلی‌اکریل در ادامه این گفتگو، پیرامون وضعیت کارگران آزاد شده پلی‌اکریل گفت: حقوق و مزایای قانونی چهار کارگری که در رابطه با اعتراضات اخیر کارخانه پلی اکریل اصفهان به مدت یک هفته بازداشت شده‌ بودند پرداخت می‌شود.

او در این باره افزود: طبق توافقی که میان کارفرمای کارخانه پلی اکریل با کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان انجام شده است، کارفرمای این واحد تولیدی متعهد شده‌ است که طبق قانون کار، دوران بازداشت هفت روزه چهار کارگر بازداشتی این کارخانه را جزء ساعت کاری آنان محسوب کند.

به گفته نماینده کارگران، طبق توافق مذکور کارگران آزاد شده تا روز یکشنبه هفته آینده از مرخصی با حقوق استفاده خواهند کرد.

«جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» چهار کارگر کارخانه پلی اکریل هستند که پیشتر در ارتباط با اعتراض‌های صنفی کارگران این کارخانه به مدت یک هفته از سوی نهادهای نظارتی بازداشت شده بودند. این کارگران سرانجام چهارشنبه گذشته با قرار قانونی و در ازای سپردن فیش حقوقی‌شان آزاد شدند.1110

نماینده کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان همچنین در خصوص شیوه جدید پیگیری‌ مطابلات صنفی پس از آزادی همکاران‌شان، اعلام کرد: هرچند خواسته‌های صنفی ما هنوز برآورده نشده است اما با توجه به توافقاتی که میان کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان با کارفرما و مسئولان دولتی انجام شده‌ است، برگزاری اجتماعات اعتراضی کارگران پلی اکریل به نشانه حسن نیت تا اطلاع ثانونی متوقف خواهد شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s