وبلاگ کارگری راه کارگر:گسترش حاشیه نشینی درایران؛ وقتی فاصله شهر و روستا به یک کوچه می رسد/ حاشیه نشینی توسط زمین خواران در اطراف کرمان گزارش: اسما محمودی

وبلاگ کارگری راه کارگر:با گسترش فقر، کم آبی و حشک سالی در سطح روستای های کرمانشاهکشور، مردم روستاهای ایران برای واگذاردن حانه و کاشانه و زمین و زندگی شان ، ابتداء  جوانان و سپس پدران منازل  راهی شهر ها و استان های نزدیک شده و بعد از سکنی کزینی در حاشیه شهر ها و مراکز استان ، برای آوردن بقیه اعضاءحانوار  اقدام می نمایند. این جابجایی طی سال های احیر پدیده حاشیهنشینی را به امری روزمره روبرو ساحته است . کمتر استانی را می توان در سطح کشور نشان نمود که از پدیده حاشیه نشینی مصون مانده باشد . در برابر این فاجعه که تحلیه  روستا ها و نابودی تولیدات کشاورزی را  بهمراه داشته و دارد هر روز بشکلی در گزارشات سایتها بازتاب می یابد. دولت ها هیچ طرح و برنامه کارسازی را برای حل این مشکل تا به امروز ارائه نکرده اند و گزارش زیر برگرفته از حبرگزاری دولتی مهر . بیش از هر چیز گویای این واقعیت تلح درکرمان می باشد .

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر / کرمان درتاریخ 23 مهر 93 آمده است : عدم برنامه ریزی در راستای جلوگیری از توسعه افقی شهر کرمان در گذشته و همچنین اجرای برخی از سیاستهای تشویقی و خدماتی در مناطق حاشیه ای در سالهای گذشته بر جمعیت حاشیه نشین شهر کرمان افزوده است بطوریکه فاصله برخی از روستاهای اطراف کرمان تا شهر به یک کوچه رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حاشیه نشینی این روزها به یکی از پدیده های شهرهای بزرگ تبدیل شده است کلانشهر کرمان نیز به عنوان بزرگترین مرکز جمعیتی جنوبشرق کشور این روزها از این معضل رنج می برد و مسائلی از جمله خشکسالی و حتی گرانی کرایه خانه و نرخ زمین در محدوده شهرها مردم را به حاشیه شهرهای بزرگ سوق داده است بطوریکه تنها طی چند سال اخیر بر میزان مراکز حاشیه نشین اطراف کرمان به صورت چشمگیری افزوده است و این روند ادامه دارد.
از سوی دیگر در دولت گذشته برخی از خدمات از جمله لوله کشی آب، گاز و برق به برخی از مناطق حاشیه ای شهر کرمان انجام شد که عملا خیال حاشیه نشینان را از جهت دریافت چنین خدماتی آسوده کرد و افرادی که سالها به دلیل ساخت و ساز غیرقانونی از خدمات محروم بودند در طول چند روز مشکلات پیش روی خود را رفع شده یافتند و این خود باعث رونق حاشیه نشینی در اطراف شهر کرمان شد.
از سوی دیگر فعالیت زمین خواران در کرمان و سوء استفاده از افراد ساده لوح با وعده فروش زمینهای ارزان قیمت موجب شده است حاشیه شهر کرمان توسعه یابد.
اما هم اکنون مبارزه با حاشیه نشینی به یکی از مهمترین اهداف شهرداری و استانداری کرمان تبدیل شده است و سیاستگذاری های گسترده ای در راستای احداث کمربند سبز در اطراف شهر کرمان و مبارزه با زمین خواری و حاشیه نشینی صورت گرفته است.
چندی قبل نیز کلنگ کمربند سبز شهر کرمان با پیگیری شهردار کرمان به زمین زده شد و کار احداث این کمربند که می تواند از گسترش غیر اصولی شهر جلوگیری کند در حال حاضر ادامه دارد.کرمانشاه 2
با زمین خواری در کرمان به شدت برخورد می شود
ید الله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از مشکلات شهر کرمان حاشیه نشینی است که خوشبختانه با همکاری دستگاههای مختلف عزم جدی برای مقابله با این پدیده ایجاد شده است.
وی افزود: حاشیه شهر ها اکثرا دچار مشکلات عمده فرهنگی و اجتماعی می شود و در نهایت این مشکلات بر دوش همه مردم می افتد و به همین جهت در راستای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی مقابله با حاشیه نشینی ضروری است.
وی با هشدار به زمین خواران گفت: به هیچ عنوان اجازه فعالیت چنین افرادی را در اطراف شهر کرمان نخواهیم داد و مطابق با قانون با این گونه موارد برخورد می شود اما مردم نیز باید در این خصوص هوشیار باشند و قبل از خرید زمین استعلام لازم را از دستگاههای مختلف انجام دهند.
تغییر کاربری زمینها در اطرف کرمان غیرقانونی است
شهردار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از مشکلات شهرداری کرمان توسعه افقی شهر و حاشیه نشینی است که به دلایل مختلف در سالهای اخیر در اطراف کرمان روی داده است.
ابوالقاسم سیف الهی افزود: با همکاری مسئولان استان کرمان طرح اجرای کمربند سبز در اطراف کرمان در حال اجرا است و انجام این طرح ضمن توسعه فضای سبز امکان ساخت و ساز در محدوده غیر مجاز از بین خواهد رفت.
وی گفت: مردم عادی که زمین و خانه های قانونی خریداری کرده اند باید از خدمات شهرداری استفاده کنند و ما موظف به خدمات دهی به حاشیه شهر نیستیم از دستگاههای نظارتی هم می خواهیم با هر گونه حاشیه نشیتی در اطراف شهر برخورد کنند.
وی همچنین به تغییر کاربری زمینهای کشاورزی به سایر کاربریها نیز در اطراف شهر کرمان اشاره کرد و گفت: اجازه این اقدام را نخواهیم داد و در هر جایی در اطراف شهر با این اقدام برخورد می شود.
270 هکتار زمان رفع تصرف شد
شهردار کرمان افزود: حاشیه نشینی برای شهر هزینه های بالایی دارد و باید جلوی این روند گرفته شود و خوشبختانه همکاری خوبی نیز در این زمینه در شهر کرمان در حال انجام است.
سیف الهی افزود: طرحی برای مقابله با زمین خواری در اطراف شهر کرمان تدوین شده است و همه دستگاهها در این طرح حضور دارند امروز هم در همین راستا 270 هکتار از اراضی ملی که توسط زمین خواران تصرف شده بود رفع تصرف شد و این نشان از اراده بالا در شهر کرمان برای مقابله با زمان خواری دارد.
شهردار کرمان گفت: در چارچوب طرح مقابله با زمین خواری حتی اگر در زمینی در حاشیه ساخت و ساز غیر قانونی انجام شود این ساختمانها تخریب می شوند و دستگاههای قضایی و انتظامی نیز در این خصوص همکاری لازم را انجام می دهند پس از مردم می خواهیم از خرید زمین از زمین خواران جدا خودداری کنند.
وی گفت: امروز زمینها در روستاهای اطراف کرمان از جمله، حسن‌آباد، مستوره و تروده آزاد سازی شده است.
شهردار کرمان تاکید کرد که هم اکنون برنامه ریزی مناسبی در راستای با زمین خواری در کرمان تدوین شده است و در همین چارچوب و برمبنای زمان بندی انجام شده جلو خواهیم رفت.
وی گفت: حاشیه نشینی و توسعه افقی شهر کرمان موجب افزایش هزینه های خدمات شهری در این شهر شده است و باید مردم و مسئولان برای مقابله با این وضعیت همکاری کنند.
حاشیه شهر کانون جرم خیز است
سرهنگ علیرضا پریور، معاون فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: مراکز حاشیه ای شهر کرمان فاقد مجوز قانونی ساخت و ساز هستند و طبق آمار میزان معضلات اجتماعی نیز در این مناطق زیاد است.
وی همچنین گفت: این مناطق کانونهای جرم خیز هستند و بعضا افرادی متخلف سعی می کنند خود را وارد جمعیت عادی ساکنان این مناطق کنند.
وی به حضور افاغنه غیر مجاز و معتادان در مناطق حاشیه ای شهر کرمان اشاره کرد و گفت: پیشگیری از ایجاد مراکز سکونت غیر قانونی می تواند از بروز مشکلات اجتماعی و امنیتی در این مناطق بکاهد.
طرح مقابله با زمین خواری در 31 منطقه اجرا می شوند
معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در این خصوص در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از مشکلات ما سکونتگاههای غیر مجاز در حاشیه شهر کرمان است و استاندار کرمان برای مقابله با حاشیه نشینی در اطراف شهر کرمان عزم جدی دارد.
محمد جواد کامیاب ادامه داد: در همین راستا کارگروه ویژه تشکیل شده و دستگاههای مختلف در آن جای دارند و طرحی نیز در کرمان برای مقابله با حاشیه نشینی مصوب شده و وظیفه همه دستگاهها مشخص است و از مردم هم می خواهیم برای اینکه ثروتشان از دست نرود از زمین خواران زمین خریداری نکنند.
وی تصریح کرد: در طرحی که امروز اجرا شد شاهد بودیم که زمین خواران زمینهای کشاورزی را قطعه بندی و به مردم واگذار کرده بودند که این کار غیر قانونی بود و از همین اکنون هم می گوییم مردم نباید فریب زمین خواران را بخورند.
وی گفت: تغییر کاربری زمین مزروعی به مسکونی غیر قانونی است و اجازه چنین کاری در اطراف شهر کرمان را نمی دهیم.کرمان
وی تصریح کرد: اگر مردم هوشیار باشند زمینه تخلف زمین خواران از بین می رود ما در طرح مبارزه با زمین خواری به شدت مصر هستیم و 31 منطقه برای مقابله با زمین خواری در کرمان شناسایی و طرح در تمام آنها اجرا می شود.

http://www.mehrnews.com/detail/News/2389658

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s