ادامه اعتراض صنفی و مطالباتی کارگران واگن پارس

وبلاگ کارگری راه کارگر: زمینه اعتراضات 900 تن ازکارگران واگن پارس حول مطالبات بی پاسخ واگنمانده کارگران ازجمله حقوق های معوقه آنان، زمینه کشمش کارگران و مدیریت کارخانه را به دفعات فراهم آورده است. این اعتراضات همچنان از ماههای  گذشته به این سو دنبال میشده و گاه  با تحرکت یک هفته ای کارگران در امر تعطیل واحد تولیدی و اعتصاب و اعتراض همراه گشته است . در دوره اخیر نیز امر اخراج نماینده کارگران ، به دامن زدن اعتراض و مداخله گری نماینده فرمانده قرارگاه خاتم که سهامدار اصلی این کارخانه میباشد ، انجامیده که هنوز به نتیجه نرسیده است . در زیر مجموعه اخبار را از قول خبرگزاری رسمی ایلنا دنبال می کنیم .

«اعتراض صنفی نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در پی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات دیروز نمایندگان کارگران، کارفرما و نماینده فرمانده قرارگاه خاتم الاوصیاء (سهامدار اصلی کارخانه) به دومین روز متوالی وارد شد.»vagoon pars
اعتراض صنفی نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در پی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات دیروز نمایندگان کارگران، کارفرما و نماینده قرارگاه خاتم الاوصیاء (سهامدار اصلی کارخانه) به دومین روز متوالی وارد شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، کارفرما و نماینده قرارگاه خاتم الاوصیاء عصر دیروز (چهارشنبه ۳ دی) به نمازخانه کارخانه آمده و در جمع کارگران معترض حاضر شده‌اند.
بر اساس این گزارش، نماینده قرارگاه خاتم الاوصیاء به کارگران حاضر در نمازخانه کارخانه گفته که سهامدار اصلی به این نتیجه رسیده است که رئیس شورای اسلامی کار از کارخانه برود.
او به کارگران گفته است برای رئیس شورا مراسم تودیع برگزار می‌کند و اخراج این نماینده کارگری به صلاح کارگران است.
ایلنا اگرچه از ضبط صدا و تصویر نماینده قرارگاه خاتم الاوصیاء توسط کارگران اطمینان ندارد اما گزارش موثقی دریافت کرده است که می‌گوید سخنرانی نماینده سهامدار اصلی کارخانه در جمع کارگران که با لحن تندی بیان شده‌ است توسط دوربین‌های روابط عمومی کارخانه ضبط شده است.
کارگران می‌گویند کارفرما و نماینده فرمانده قرارگاه خاتم الاوصیاء در جلسه‌ دیگری که غروب دیروز با حضور اعضای شورای اسلامی کار برگزار شده است مجددا بر اخراج رئیس شورا پافشاری کرده‌اند.
یکی از کارگران که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفته است اعضای شورای اسلامی کار تا شنبه (۶ دی) به کارفرما مهلت داده‌اند که رئیس شورا را به کار بازگرداند و در غیر اینصورت از سمت صنفی خود استعفاء می‌دهند.
گفتنی است کارگران واگن پارس از دیروز در اعتراض به خودداری کارفرما از تمدید قرارداد «علی درخشنده‌بخت»، رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه دست از کار کشیده و تولید را متوقف کرده‌اند .
کارگران می‌گویند آقای درخشنده‌بخت تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده در شورای اسلامی کار واگن پارس عضویت دارد و از مصونیت نمایندگی برخوردار است بنابراین کارفرما حق اخراج او را ندارد.
همچنین لازم به ذکر است که کارت ورود به کارخانه آقای درخشنده‌بخت در روزهای گذشته توقیف شده است و او اجازه ورود به این واحد تولیدی را ندارد.
توضیحات کارفرما
در همین رابطه، «علیرضا واعظی» مدیر روابط عمومی واگن پارس به ایلنا گفت: من مدیر روابط عمومی هستم و خیلی در جریان اتفاقات قرار ندارم. دیروز مدیر عامل و نماینده قرارگاه به کارخانه آمده بودند و صحبت کردند و اصلا تحصنی نبوده است.
او افزود: من خبر دیروز شما را دیدم. کارگران متحصن نه ۹۰۰ نفر بلکه ۱۰۰ نفر بوده‌اند.
واعظی در پاسخ به خبرنگار ایلنا که پرسید «آیا ۸۰۰ کارگر دیگر سر کار هستند و تولید در کارخانه ادامه دارد»، گفت: من از شما یک خواهشی دارم. مطبوعات باید به تولید کمک کنند. با توجه به آنکه مقام معظم رهبری امسال را سال حماسه اقتصادی نامگذاری کرده‌اند شما نباید به این مسائل دامن بزنید و باید به صنعت کمک کنید.
او در ادامه از تاکید نماینده قرارگاه بر اخراج رئیس شورای اسلامی کار واگن پارس ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت در بخشی از صحبت‌های کارفرما و نماینده قرارگاه در نمازخانه حاضر نبوده است.
او همچنین نسبت به جزییات جلسه غروب میان کارفرما، نمایندگان کارگران و نماینده قرارگاه و توقیف کارت ورود به کارخانه رئیس شورا ابراز بی‌اطلاعی کرد.
پایان پیام

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=2353

=================================

۹۰۰ کارگر واگن پارس در اعتراض به اخراج نماینده خود دست از کار کشیدند
1393-10-03, 11:45

«نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در اعتراض به خودداری کارفرما از تمدید قرارداد کار رئیس نهاد کارگری این واحد تولیدی دست از کار کشیدند.»
نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در اعتراض به خودداری کارفرما از تمدید قرارداد کار رئیس نهاد کارگری این واحد تولیدی دست از کار کشیده و تولید را متوقف کردند.
منابع کارگری ایلنا گزارش داده‌اند قرارداد کار «علی درخشنده‌بخت»، رئیس شورای اسلامی کار واگن پارس تا پایان آذر ماه اعتبار داشته است.
کارگران می‌گویند آقای درخشنده‌بخت تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده در شورای اسلامی کار واگن پارس عضویت دارد و از مصونیت نمایندگی برخوردار است بنابراین کارفرما حق اخراج او را ندارد.
بر اساس این گزارش، کارفرما در ادامه تغیبرات خود به تازگی مدیر انتظامات واگن پارس را با وجود آنکه دو ماه به پایان قرارداد کارش باقی مانده بود از کار منفک کرده است و یک نظامی بازنشسته را جایگزین او کرده است.
آنطور که کارگران گزارش کرده‌اند مدیر جدید از صبح امروز مشغول به کار شده و نفرات جدیدی را در واحد انتظامات و نگهبانی جایگزین کرده است.
کارگران می‌گویند این تغییر مدیریتی در واگن پارس به قصد اعمال محدودیت بیشتر بر کارگران در کارخانه است.
در هیمن رابطه یکی از کارگران به ایلنا گفت هر شش عضو شورای اسلامی کار واگن پارس در اعتراض به خودداری کارفرما از تمدید قرارداد کار رئیس این نهاد کارگری، قراردادهای جدید خود را امضاء نکرده‌اند.
او در ادامه بیان کرد: اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در کارخانه واگن پارس که از وعده‌های کارفرما برای پایان دادن به اعتراضات صنفی پیشین کارگران بود متوقف شده است.
او در عین حال گفت: کارهای کار‌شناسی این طرح توسط شورای اسلامی کار کارخانه انجام و برای کارفرما ارسال شده است اما با گذشت دو هفته، هنوز برای اجرای آن اقدامی نشده است.
گفتنی است کارگران واگن پارس اراک یکبار در شهریور ماه امسال و باردیگر در تاریخ ۵ مهر ماه و به مدت یک هفتهدر اعتراض به تعویق سه ماهه حقوق و عملکرد بد مدیران کارخانه دست از کار کشیده‌ بودند.
آخرین اعتراض صنفی کارگران واگن پارس در پی پرداخت بخشی از مطالبات، استعفای مدیر داخلی کارخانه و وعده‌های مثبت کارفرما پایان یافت.
لازم به ذکر است قرارگاه خاتم الاوصیاء سهامدار اصلی کارخانه واگن پارس اراک است و تعیین کارفرمای این واحد تولیدی بر عهده این قرارگاه نظامی قرار دارد.
پایان پیام

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=235586

==============================

یک ماه بعد از پایان اعتراض صنفی:

سرانجام دو ماه حقوق معوقه کارگران «واگن پارس» پرداخت شد
1393-08-20, 08:14

«حقوق معوقه ۹۰۰ کارگر واگن پارس در ماه‌های مرداد و شهریور پرداخت شده است اگرچه سرپرستان کارگاه‌ها و مدیران میانی این واحد تولیدی حقوق شهریور ماه خود را به صورت نصفه گرفته‌اند.»
منابع کارگری گزارش داده‌اند معوقات کارگران واگن پارس اراک با گذشت بیش از یک ماه از پایان اعتراض صنفی‌شان پرداخت شده است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، حقوق معوقه ۹۰۰ کارگر واگن پارس در ماه‌های مرداد و شهریور پرداخت شده است اگرچه سرپرستان کارگاه‌ها و مدیران میانی این واحد تولیدی نیمی از حقوق شهریور ماه خود را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، کارفرما وعده داده است حقوق هر ماه را بین روز بیستم تا سی‌ام ماه بعد پرداخت کند و کارگران هم اکنون منتظر دریافت حقوق مهر ماه هستند.
منابع کارگری در عین حال گزارش داده‌اند «غضنفر صفاری» به عنوان جایگزین مدیر داخلی پیشین کارخانه که در پی اعتصاب یک هفته‌ای کارگران در ماه گذشته استعفاء داده بود معرفی شده است.
گفتنی است کارگران واگن پارس اراک از تاریخ ۵ مهر و به مدت یک هفته در اعتراض به تعویق سه ماهه حقوق و عملکرد بد مدیران کارخانه دست از کار کشیده‌ بودند. این اعتراض صنفی در پی پرداخت بخشی از مطالبات کارگران، استعفای مدیر داخلی کارخانه و وعده‌های مثبت کارفرما پایان یافت.
یکی از کارگران‌‌ همان زمان به ایلنا گفته بود که کارگران گمان می‌برند تداوم اعتصاب به زیان آنان و کارخانه است چرا که مدیران این واحد تولیدی موقتی هستند و بعد از مدتی از کارخانه می‌روند.
لازم به ذکر است قرارگاه خاتم الاوصیاء سهامدار اصلی کارخانه واگن پارس اراک است و تعیین کارفرمای این واحد تولیدی بر عهده این نهاد نظامی قرار دارد.
پایان پیام

===========================

اعتراض صنفی کارگران واگن پارس برای پنجمین روز متوالی
1393-07-09, 15:10
timthumb

«اعتراض صنفی نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در اعتراض به تعویق سه ماهه حقوق به پنجمین روز متوالی وارد شد.»
اعتراض صنفی نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در اعتراض به تعویق سه ماهه حقوق به پنجمین روز متوالی وارد شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران اعتصابی واگن پارس که از ابتدای تیرماه امسال حقوق نگرفته‌اند از قول مدیران کارخانه برای پرداخت یک ماه از حقوق عقب افتاده‌شان در روزهای آینده خبر دادند.
این در حالی است که فرمانده قرارگاه نظامی خاتم الاوصیاء به عنوان سهامدار اصلی این کارخانه با کارفرما و نمایندگان کارگران در روزهای گذشته تشکیل جلسه داده بودند، اما جلسه یاد شده بدون نتیجه خاصی پایان یافته بود که به بروز درگیری‌هایی در کارخانه در روزهای بعدی منجر شد.
در همین رابطه، یکی از نمایندگان کارگران در شورای اسلامی کار که خواست نامش فاش نشود به ایلنا گفته است: اعتراض کارگران بدلیل خلف وعده مدیر عامل واگن پارس در جلسه‌ای که در پی اعتراضات صنفی ماه گذشته کارگران در شورای تامین شهرستان اراک برگزار شد، صورت گرفته است.
او ادامه داده است: کارفرما در آن جلسه تعهد داد علاوه بر پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران در ماه های تیر و مرداد، طرح طبقه بندی مشاغل را در این واحد تولیدی اجرا کند.
او با بیان اینکه با گذشت چندین هفته از جلسه یاد شده نه تنها حقوق عقب افتاده کارگران پرداخت نشده بلکه کارفرما برای اجرای قانون طبقه بندی مشاغل نیز اقدامی نکرده است، افزوده است: نمایندگان کارگران در شورای اسلامی کار در این مدت کوشیده‌اند با دعوت کارگران به آرامش، مطالبات صنفی آنان را به گوش مسوولین برسانند.
او تصریح کرده است: افزایش ضریب امنیت شغلی با تبدیل قرار دادهای ۱۵ روزه یا یک ماه به حداقل ۶ ماه از دیگر مطالبات کارگران شرکت است.
پایان پیام

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=210210

===============================
پرداخت نیمی از حقوق یک ماه؛
مدیر داخلی «واگن پارس» در ششمین روز اعتصاب کارگران استعفا داد
1393-07-10, 12:21

«کارگران واگن پارس در اعتراض به تعویق حقوق از ابتدای تیر امسال تا کنون؛ از روز شنبه (۵ مهر) دست از کار کشیده‌اند..»
مدیر داخلی واگن پارس اراک در ششمین روز اعتصاب نزدیک به ۹۰۰ کارگر این واحد تولیدی استعفاء داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، مدیر داخلی واگن پارس در پی طولانی شدن اعتصاب کارگران این واحد تولیدی استعفاء داده است.
کارگران معترض پیش‌تر در تجمعات‌شان با سردادن شعارهایی خواستار استعفای مدیران این واحد تولیدی شده‌ بودند.
بر اساس این گزارش، کارفرما در آستانه تعطیلات نیمی از حقوق یک ماه را به کارگران پرداخت کرده است.
به گفته یکی از نمایندگان کارگران، کارخانه واگن پارس روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه تعطیل خواهد بود و کارگران از روز دوشنبه مجددا در این واحد تولیدی حاضر می‌شوند و در صورت محقق نشدن مطالبات‌شان به اعتراض صنفی‌ ادامه خواهند داد.
یکی از کارگران در روز اول اعتصاب به خبرنگار ایلنا گفته بود: مهم‌ترین موضوع برای حل مساله اعتصاب، پرداخت حقوق معوقه کارگران است. اگر حقوق سه ماه گذشته کارگران را پرداخت کنند، تولید مجددا از سر گرفته می‌شود.
گفتنی است کارگران واگن پارس در اعتراض به تعویق حقوق از ابتدای تیر امسال تا کنون؛ از روز شنبه (۵ مهر) دست از کار کشیده‌اند.
پایان پیام
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=210423

واگن پارس

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s