طرح وزارت کار برای اعزام تحصیلکردگان بیکار

وبلاگ کارگری راه کارگر : به نوشته روزنامه آرمان- خسرو صادقی‌بروجنی درتاریخ 24 آذر بیکاری جوانان93 آمده است : بحران بیکاری در کشور جدی است و وزارت کار برای مقابله با این بحران برنامه‌های جدیدی را در دستور کار خود دارد و از مهم‌ترین این برنامه‌ها اعزام نیروی کار داخلی به خارج از کشور است.

این درحالی است که فعالان کارگری نگرانی‌هایی نسبت به این طرح دارند. برای مثال دبیر کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران معتقد است اعزام نیروی کار به خارج نه‌تنها ارزآوری ندارد بلکه موجب ارزبری از کشور می‌شود. اما طی روزهای اخیر مقامات وزارت کار و امورخارجه در اظهارنظرهایی به عزم دولت برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور برای مقابله با بحران بیکاری تاکید کردند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام شناسایی برخی کشور‌ها برای اعزام نیروی کار ایرانی، گفت اعزام ۱۰۰هزار نفر کارجو به خارج از کشور تا پایان نیمه سال ۹۴ برنامه‌ریزی شده است. طبق اظهارات مقامات وزارت کار، ایران در حال حاضر استفاده از بازارهای کار بین‌المللی را در دستور کار خود قرار داده و توجهات برای اعزام کارجویان تحصیلکرده ایرانی به سایر کشور‌ها افزایش یافته است. وزیر کار در همایش اشتغال در بازارهای بین‌المللی ضمن بیان برنامه‌های دولت در راستای افزایش تعاملات بین‌المللی افزود دولت به دنبال بهبود پرستیژ ایران در فضای بین‌المللی است و ما باید سفیران کار و مهارت به خارج از کشور اعزام کنیم. وی با اشاره به سیاست‌های جدید دولت در زمینه اعزام نیروی کار به خارج، گفت: با طراحی دیپلماسی مهارت از طریق فنی و حرفه‌ای و ایجاد بانک اطلاعاتی مشترک بین ادارات کاریابی داخلی و ادارات داخلی به دنبال ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال در خارج کشور هستیم. «ابوالحسن فیروزآبادی»، قائم‌مقام وزیر کار نیز با اشاره به اینکه بررسی بحث حضور در بازار خارج از کشور موضوعی فرادستگاهی است، گفت: اولویت اعزام نیروی کار به کشورهایی با پیوستگی سرزمینی است و در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی باید نقاط قوت سرمایه‌گذاری خود را شناسایی کنیم. وی با بیان مشکلات در این زمینه اظهار داشت در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که در آن همسایگان حاضر نیستند از نیروی کار ایرانی استفاده کنند و چنین مسائلی موجب شده سیاست اعزام نیروی متخصص به سایر کشور‌ها و فعال کردن کاریابی‌های بین‌المللی را در دستور کار داشته باشیم و بنابراین باید این مشکل را حل کنیم. از سوی دیگر معاون وزیر امورخارجه نیز از همکاری سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور با وزارت کار خبر داده و گفته است با این اقدام دولت در پی ایجاد ظرفیت‌های جدید شغلی برای کارجویان ایرانی در خارج کشور است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان طرح وزارت کار برای خروج ۱۰۰هزار نیروی کار در آینده، از وجود زمینه اشتغال نیروی کار ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، آسیای جنوب‌غربی، اقیانوسیه، استرالیا، کانادا و اروپا خبر داده و گفته است رشته‌های پرستاری، صنعت ساختمان، نفت و گاز، پتروشیمی و فنی و مهندسی آماده اعزام نیروی کار به خارج هستند. با توجه به اظهارات وزیر کار و آنچه از شواهد به نظر می‌رسد، نیروی کاری که قرار است که به خارج از کشور اعزام شود، نیروی کار ساده نیست و شامل کارگران و مهندسان متخصص و تحصیلکرده است. با توجه به‌زیانی که پدیده فرار مغز‌ها نصیب اقتصاد کشور طی سالیان اخیر کرده است و اظهارات مسئولین دولتی که همواره بر جلوگیری از خروج و فرار تحصیلکردگان تاکید می‌کنند، این نگرانی وجود دارد که سیاست جدید وزارت کار در اعزام نیروی کار به خارج، پدیده فرار مغز‌ها را دامن بزند.
حمایت مجلسبیکاری---
به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در همایش خدمات فنی و مهندسی کسب فرصت‌های اشتغال در بازار بین‌الملل با بیان اینکه در شرایط کنونی و با توجه به قیمت نفت، اعزام نیروی کار به خارج از کشور از صدور نفت نیز با اهمیت‌تر است. «عبدالرضا عزیزی» گفت اگر یک میلیون نفر نیروی کار به خارج از کشور اعزام شود و این افراد به طور متوسط صد دلار در روز دریافت کنند، آنها در سال بیش از ۳۶ میلیارد دلار ارزآوری خواهند داشت. وی از تدبیر مناسب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص همکاری با وزیر کار قطر تقدیر کرد و افزود: با توجه به برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۰ در قطر، این موضوع فرصت مناسبی برای اعزام نیروی کار به این کشور در بخش‌های مختلف است.عزیزی تصریح کرد: در طول زمانی که در مجلس شورای اسلامی هستم، هیچ لایحه‌ای درمورد حمایت از خدمات فنی و مهندسی و اعزام نیروی کار به خارج از کشور ندیده‌ام. وی آمادگی کمیسیون اجتماعی برای حمایت از لایحه در زمینه اعزام نیروی کار به خارج را اعلام کرد و گفت: اگر چنین لایحه‌ای تقدیم مجلس شود، کمیسیون اجتماعی راه‌های اجرایی شدن آن را تسهیل خواهد کرد. عضو فراکسیون کارگری مجلس نیز هیچ نگرانی در این مورد ندارد و معتقد است بحران بیکاری به درجه‌ای حاد و گسترده است که کرامت انسانی شهروندان را تهدید کرده است و زمینه برای بسیاری از آسیب‌های اجتماعی فراهم است. «کمال‌الدین پورموذن»، در گفت‌وگو با پایگاه خبری تأمین ۲۴ ، با بیان این مطلب افزود وضعیت مطلوب این است که ایران با کشورهای دیگر تعامل خوبی داشته باشد و بتواند با جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، در داخل کشور اشتغال ایجاد کند اما در شرایط فعلی و با وجود تحریم‌هایی که وجود دارد، اقدام در جهت اعزام نیروی کار به خارج سودمند است و برای کشور ارزآوری در پی دارد. نماینده مردم اردبیل در مجلس تصریح کرد اعضای فراکسیون کارگری و دیگر نمایندگان مجلس قویااز برنامه وزارت کار حمایت می‌کنند و معتقدند هر اقدامی که به رفع معضل بیکاری و حمایت از کرامت شهروندان کمک کند و موجب شود آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد سودمند خواهد بود .
نگرانی فعالان کارگری
دبیر کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران معتقد است اعزام نیروی کار به خارج نه‌تنها ارزآوری ندارد بلکه موجب ارزبری از کشور می‌شود. «ناصر برهانی» در این زمینه گفت: طبیعی است که خیل عظیمی از نیروی کار متخصص و بیکار به دنبال خروج از کشور هستند و اگر این امر توسط دولت تسهیل شود به ضرر اشتغال کشور است. وی خاطرنشان کرد به جای اجرای این تصمیمات دولت باید به فکر حمایت از اشتغال داخل کشور باشد. دبیر کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار ایران با اشاره به اظهارنظر‌ها مبنی بر ارزآوری اجرای چنین طرحی اظهار کرد: فردی که برای اشتغال به خارج می‌رود حقوقش را صرف معیشت خودش می‌کند و ارزی وارد چرخه اقتصاد کشور برای افزایش سرمایه‌گذاری نمی‌شود. از سوی دیگر سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران ضمن مثبت ارزیابی کردن کلیت طرح معتقد است اجرای این طرح اگرچه می‌تواند از میزان بیکاری درون کشور کم کند اما به جوانب و ابعاد اجرای آن نیز باید توجه شود. «هادی ابوی»، با اشاره به معضلات اجتماعی مانند فرار مغز‌ها گفت: در اجرای طرح اعزام نیروی کار به خارج باید آیین‌نامه‌هایی تدوین شود تا از ابعاد منفی اجتماعی آن کاسته شود. بر اساس این گزارش، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارکنان داروخانه‌های سراسر کشور درمورد ابعاد اجتماعی این طرح توضیح داد باید مشخص شود که نیروی کار اعزامی دارای چه وضعیت تاهلی و جنسیتی هستند و در صورت متاهل بودن وضعیت خانواده آنها به چه صورت است و آیا قرار است همراه آنها بروند و یا در ایران بمانند. وی خاطرنشان کرد درصورتی که قرار باشد نیروی کار به خارج اعزام شود و خانواده او در ایران بماند این مساله می‌تواند موجب ایجاد پاره‌ای از مشکلات اجتماعی شود.
اجرای طرح در بلاتکلیفی است
با وجود اینکه وزیر کار از تصمیم جدی دولت در اعزام نیروی کار به خارج صبحت کرده است رئیس کانون انجمن‌های صنفی دفا‌تر مشاوره شغلی و کاریابی‌های سراسر کشور با بیان اینکه این طرح هنوز به مرحله اجرایی در نیامده است، اعلام کرد: بحث اعزام نیروی کار به قطر همچنان در بلاتکلیفی قرار دارد. میزان نوشت؛ بابک‌ هاشمی‌پور با اشاره به اعمال سیاست تحریم علیه ایران اضافه کرد: تا زمانی که تفاهمنامه‌ای بین وزارت کار ایران با سایر کشور‌ها منعقد نشود نمی‌توان انتظار اعزام نیروی کار به سایر کشور‌ها را داشت. وی با بیان اینکه نیروهای کار هندی، پاکستانی و بنگلادشی در اولویت استخدام در سایر کشورهای منطقه هستند، گفت: درحال حاضر نیروهای کار این کشور‌ها به دلیل تسلط به زبان انگلیسی و ارزان بودن به نسبت نیروهای کار ایرانی در اولویت کارفرما‌ها قرار دارند و مورد توجه قرار می‌گیرند و همین افراد هم‌اکنون جایگزین نیروهای کار ایرانی نیز در قطر شده‌اند. ‌هاشمی‌پور در ادامه با بیان اینکه در قالب برنامه چهارم توسعه اعزام ۱۰۰‌هزار نیروی کار به خارج کشور برنامه‌ریزی شده بود، ادامه داد: بنا به دلایلی که پیش‌تر ذکر شد، در این زمینه هیچ‌گونه توفیقی به دست نیامد و این مساله باعث شد تا سیاستگذاران طرح چنین مساله‌ای را در برنامه پنجم توسعه تغییر داده و دیگر از هدف‌گذاری کمی در این بخش خبری نباشد.
اعزام نیروی کار وظیفه وزارت کار نیست
یک کار‌شناس اقتصادی توسعه و کار نیز در واکنش به اظهارنظرهای اخیر در مورد اعزام نیروی کار به خارج گفت: وظیفه وزارت کار اعزام نیروی کار به خارج نیست. ایلنا نوشت؛ «کمال اطهاری» با یادآوری وظایف قانونی وزارت کار خاطرنشان کرد: وظیفه وزارت کار مهارت‌آموزی به نیروی کار و ساماندهی آن است و در اساسنامه این وزارتخانه، اعزام نیروی کار به خارج از کشور به عنوان وظیفه تعریف نشده است. این کار‌شناس اقتصادی با بیان اینکه مسئولان وزارت کار باید منظور خود را از عبارات بیان شده توضیح دهند، افزود درحال حاضر وظیفه وزارت کار باید آمادگی نیروی کار برای اقتصاد دانش‌بنیان باشد و آینده توسعه پایدار و اشتغال مناسب نیروی کار داخلی در گروی اجرای صحیح این وظیفه است. وی خاطرنشان کرد حتی اگر از منظر ساماندهی نیروی کار ماهری که قصد مهاجرت از ایران را دارند نیز به مساله نگاه کنیم، این وظیفه برعهده وزارت کار نیست. اطهاری با بیان آثار منفی اقتصادی مهاجرت نیروی کار ماهر و تحصیلکرده گفت: سالانه ۱۲ میلیون دلار در نتیجه مهاجرت نیروی کار ماهر به اقتصاد ایران ضرر وارد می‌شود که اگر سیاست تسهیل خروج نیروی کار ماهر دنبال شود این رقم بیشتر نیز خواهد شد.793
http://www.armandaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=775&pageno=9

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s