کارگران کوره پز خانه ها و مشکلات آنان

وبلاگ کارگری راه کارگر :برپایه گزارش خبرگزار ی دولتی کار ایران – ایلنا در 15 آذر 93 کورهآمده است :تعطیلی ۲۵ واحد کوره پزخانه در ورامین طی چهار ماه گذشته «از مجموع ۳۰ واحد باقی مانده تولید آجر سنتی در منطقه ورامین، امروز حداکثر ۵ واحد آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر، از شهریور ماه سال جاری به مرور تولید‌ات خود را متوقف کرده‌اند.»


نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های ورامین از تعطیلی بیش از ۲۵ واحد کوره پزخانه فعال در این شهرستان از شهریور ماه سال جاری خبر داد.
«جعفر معصومی اصل» در این باره به ایلنا گفت: از مجموع ۳۰ واحد باقی مانده تولید آجر سنتی در منطقه ورامین، امروز حداکثر ۵ واحد آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر، از شهریور ماه سال جاری به مرور تولید‌ات خود را متوقف کرده‌اند.
او با بیان اینکه این موضوع باعث بیکاری بیش از هزار کارگر فصلی و دائمی شده است افزود: کارگران واحد‌های فعال باقی مانده اغلب «آتش کار» هستند که مسئولیت پختن آجرهایی که کارگران «قالب‌بند» در طول تابستان خشت زده‌اند را بر عهده دارند. این کارگران بعد از اتمام کارشان سرنوشتی مشابهه همکارانشان خواهند داشت.
این فعال کارگری با تاکید بر اینکه ۵ واحد باقی مانده با ظرفیت ۲۰ درصدی نیروی کار فعالیت دارند اظهار داشت: در سال جاری به تبع افزایش هزینه‌های حامل‌های انرژی بویژه گاز که منجر به تعطیلی اغلب این واحد‌ها شده است بیش از هزار کارگر بیکار شده‌اند.
به گفته وی اغلب نیروی کار کوره‌پزخانه‌ها را کارگران فصلی تشکیل می‌دهند که با آغاز فصل گرما در اواسط بهار شروع به کار کرده و در فصل سرما به کار خود خاتمه می‌دهند.
به گفته معصومی مهم‌ترین دلایل پدید آمدن شرایط فعلی رکود بازار ساخت ساز مسکن، عدم افزایش قیمت آجر در دو سال اخیر و افزایش سرسام آور قیمت گاز است که کارفرمایان را واردار به تعطیلی واحد‌های آجر پزی خود کرده است.
او گفت: یکی دیگر از دلایل تعطیلی کوره‌های آجر پزی، کم شدن تقاضا برای استفاده از آجرهای سنتی در کار ساختمانی است چرا که پیمانکاران ساختمانی این روزها بیشتر آجر‌های سفالی استفاده می‌کنند.
معصومی در خاتمه اظهار داشت: کوره‌های منطقه ورامین در گذشته روزانه سه شیفت کار می‌کرد اما با رکود بازار کار ادامه فعالیت برای مالکان این کارگا‌ها مرقوم به صرفه نیست.
پایان پیام

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=239338

=========================

نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه‌های قرچک؛
فعالیت کوره پزخانه‌ها به حالت رکود درآمده است
1393-04-29, 09:07
کوره3

از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کوره پزخان‌ها هم سرایت کرده‌است و سوی دیگر افزایش بهای قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز باعث شده نیمه فعال شدن کوره های واحد‌های آجر پزی شده است.
نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های قرچک ورامین، از کاهش امنیت شغلی کارگران کوره پزخانه به دلیل رکود بازار کار خبر داد.
«جعفر معصومی اصل» در این زمینه به ایلنا گفت: از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کوره پزخان‌ها هم سرایت کرده‌است و سوی دیگر افزایش بهای قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز باعث شده نیمه فعال شدن کوره های واحد‌های آجر پزی شده است.
او با بیان اینکه چند برابر شدن قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز موجب نیمه فعال شدن برخی واحدهای کوره پزخانه شده است با ذکر مثالی افزود: اگر قبلا یک واحد دو میلیون تومان بهای گاز مصرفی در یک دوره می‌داد هم اکنون این رقم به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.
به گفته وی مشکلات کارگران و واحد‌های کوره پزخانه‌های ورامین به حدی گسترش یافته که چندی قبل معاونت روابط کار وزارت خانه تعاون کار ورفاه اجتماعی با دعوت فعالان کارگری از این منطقه بازدید کردند.
او گفت: افزایش قیمت حاملهای انرژی در حالی عملی شده که قیمت آجر هیچ گونه افزایشی نداشته به همین دلیل تولید برای تولید کننده آجر به صرفه نیست وتوجیهه اقتصادی ندارد از طرف دیگر کشش خریداران اجرهای سنتی به سمت اجرهای صنعتی سوق پیدا کرده است.
معصومی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر مشکلات واحد‌های تولیدی، کارگران شاغل در کوره پزخانه‌ها از مشکلات مضاعفی همانند نواقص سوابق بیمه‌ای، عدم ایمنی وبهداشت در کارگاه‌ها روبرو هستند.
نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های قرچک ورامین در خاتمه سخنان خود دررابطه با حمایت دولت از کوره پزخانه‌ها گفت: در شرایط فعلی رکود بازار کار، کارگران شاغل درکوره پذخانه‌ها به ناچاربرای تامین هزینه‌های جاری زندگی، شرایط کار در این کارگا‌ها را تحمل می‌کنندو در این زمینه دولت باید از این گروه از کارگران حمایت کند.
پایان پیام
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=186932

=====================================

طی پنج سال اخیر:
رکود کارخانه‌های آجر ماشینی ۶ هزار فرصت شغلی را نابود کرد
1393-06-08, 14:59
کوره پز

پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در منطقه پاکدشت بیش از ۷ هزار کارگر در ۶۰ واحد تولید کننده آجر ماشینی به کار مشغول بودند اما امروز تعداد کارگران شاغل در ۳۰ واحد باقیمانده به کمتر از هزار کارگر می‌رسد.
یک فعال حقوق صنفی کارگران در شهرستان پاکدشت از کاهش شش هزار نفری نیروی کار شاغل در کارخانه‌های آجر ماشینی خبر داد.
«عوض سلطانی» دبیر خانه کارگر پاکدشت در این باره به ایلنا گفت: از مجموع ۶۰ واحد تولید کننده آجر ماشینی در منطقه پاکدشت، امروز فقط ۳۰ واحد با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حاملهای انرژی از حدود پنج سال پیش به مرور تعطیل شده‌اند.
به گفته این فعال کارگری؛ پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در منطقه پاکدشت بیش از ۷ هزار کارگر در ۶۰ واحد تولید کننده آجر ماشینی به کار مشغول بودند اما امروز تعداد کارگران شاغل در ۳۰ واحد باقیمانده به کمتر از هزار کارگر می‌رسد.
او گفت: از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کارخانه‌های آجر ماشینی لطمه وارد کرده و از سوی دیگر افزایش بهای قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز باعث «نیمه تعطیل» شدن واحد‌های آجر پزی شده است.

سلطانی در ادامه افزود: در گذشته کارگران کارخانه‌های آجر ماشینی در ۴ نوبت شیفت کاری فعالیت داشتند اما امروز با رکود بازار کار و تولید، تعداد شیفت‌ها به یک نوبت کاهش یافته است.

این کارگر همچنین در خصوص میزان تولیدات کارخانه‌های فعال منطقه پاکدشت تصریح کرد: در گذشته هر واحد روزی ۱۴۰ کامیون تولید آجر داشت اما امروز این میزان به روزی ۳۰ تا ۴۰ کامیون کاهش داشته است.
دبیر خانه کارگر پاکدشت گفت: اکثرکارفرمایان کارخانه‌های آجر ماشینی دلیل کاهش نیروی کار خود را افزایش قیمت حامل‌های انرژی می‌دانند و می‌گویند افزایش سرسام آور قیمت گاز (ماهانه حدود ۸۰ میلیون تومان) توان تولید را گرفته است و «ما ناچاریم با حداقل نیروی انسانی فعالیت کنیم.»

به گفته وی، همچنین این تولیدکنندگان آجرماشینی مدعی‌اند از سال گذشته قیمت آجر هیچ افزایشی نداشته و ادامه این روند، تولید آجر «فاقد صرفه اقتصادی» می کند.
پایان پیام
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=199971

==============================

کوره‌پزخانه‌های ورامین با حداقل ظرفیت نیروی انسانی کار می‌کنند
1393-09-05, 15:07
Ranj

«از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کوره پزخانه‌ها لطمه وارد کرده و از سوی دیگر افزایش بهای قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز باعث «نیمه تعطیل» شدن واحد‌های آجر پزی شده است.»
یک فعال کارگری در کوره‌پزخانه‌های ورامین از کاهش هزار نفری نیروی کار شاغل در واحدهای آجرپزی این شهرستان خبر داد.
«جعفر معصومی اصل» در این باره به ایلنا گفت: از مجموع ۳۰ واحد باقی مانده تولید آجر در منطقه ورامین، امروز فقط ۶ واحد آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر، از ابتدای سال جاری به مرور تولید‌ات خود را متوقف کرده‌اند.
او گفت: از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کوره پزخانه‌ها لطمه وارد کرده و از سوی دیگر افزایش بهای قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز باعث «نیمه تعطیل» شدن واحد‌های آجر پزی شده است.
به گفته وی، افزایش قیمت حاملهای انرژی در حالی عملی شده که قیمت آجر در سال جاری هیچ گونه افزایشی نداشته است. سال گذشته نیز قیمت هر تن آجر ۵۹ هزار و ۷۶۰ هزار تومان اعلام شد. اما خریداران آجر را زیر قیمت مصوب به قیمت ۵۶ هزار تومان می‌خرند. به همین دلیل تولید برای تولید کننده آجر به صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر خریداران آجر اکنون به سمت خرید آجرهای صنعتی متمایل شده‌اند.
معصومی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اکثر کارفرمایان کوره پزخانه‌های ورامین دلیل کاهش نیروی کار خود را افزایش قیمت حامل‌های انرژی و رکود بازار می‌دانند، گفت: افزایش سرسام آور قیمت گاز توان تولید را گرفته است و ما ناچاریم با حداقل نیروی انسانی فعالیت کنیم.
به گفته وی، همچنین این تولیدکنندگان آجرهای سنتی مدعی‌اند از سال گذشته قیمت آجر هیچ افزایشی نداشته و ادامه تولید آجر به صرفه نیست.
این فعال صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های قرچک ورامین در بخش پایانی سخنان خود درباره یکی دیگر از عوامل کاهش نیروی کار واحد‌های کوره پزخانه اظهار داشت: با آغاز فصل سرد بخش دیگری از نیروی کار شاغل در کوره پزخانه‌ها (حدودا ۲۰۰ نفر) که بصورت فصلی کار می کنند از یکی دو ماه پیش محل کار خود را ترک کرده‌اند.
پایان پیام
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=227865

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s