نامه به دو وزیر:لااقل با دیدن جنازه ۸ کارگر احساس مسئولیت کنید

وبلاگ کارگری راه کارگر: در پی حادثهٔ سقوط آسانسور حمل بار در یک مجتمع es4در حال ساخت در اصفهان، که به کشته شدن ۸نفر و مجروح شدن یک نفر انجامید. بر اساس اطلاعاتی که توسط روابط عمومی پزشکی قانونی کشور در اختیار ایلنا قرار گرفته است، «اسماعیل بیگی»، «اکبر دیانی»، «محمود افشاری»، «غلامرضا عطایی»، «حسین مرادی»، «محمود چهرآزی»، «قدرت الله نجاتی» و «اسماعیل بختیار» ۸ کشته شدهٔ حادثهٔ سقوط آسانسور حمل بار در اصفهان هستند.

همچنین حال «شهریار جناب» تنها مصدوم حادثه که هم اکنون در بیمارستان الزهرا اصفهان بستری است وخیم گزارش شده است و وی هم اکنون در بخش احیاء اورژانس مرکز درمانی الزهرا در بیهوشی به سر می‌برد.

es6
یکی از اعضای کادر درمانی محمد صفری به خبرنگار ایلنا گفت: حال این کارگر مصدوم مساعد نیست و از روز گذشته که به این واحد درمانی منتقل شده در بیهوشی کامل به سر می‌برد و دچار شکستگی‌های متعددی در نواحی سر و سایر نقاط بدن شده است.
درای رابطه خبرگزاری دولتی کار ایران- ایلنا از ارسال نامه کانون صنفی ساختمانی کشوربه دو وزیر گزارش میدهد: کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور در واکنش به حادثه کشته شدن هشت کارگر ساختمانی که روز سه‌شنبه (28 بهمن) بر اثر سقوط آسانسور یک مجتمع مسکونی در حال سخت در اصفهان کشته شدند، با انتشار نامه شدیدالحنی خطاب به وزاری کشور و راه و شهرسازی، بالارفتن آمار کشته شدگان در بین کارگران ساختمانی را ناشی از بی‌توجهی مسولین به وضعیت کارگران ساختمانی دانسته است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، در بخش‌هایی از این نامه آمده است «آقایان وزیر آیا چشمتان به جنازه کارگران ساختمانی کشته شده در کارگاه ساختمانی اصفهان خورده است؟ فقط با نگاهی به رسانه‌های اینترنتی می‌توانید این جنازه‌ها را ببینید. شاید کمی احساس مسولیت کنید.»

es5
کانون انجمن‌های صنفی ساختمانی کشور در ادامه این بیانیه، زندگی دو میلیون کارگر ساختمانی را از سوی مسولین بی‌اهمیت خوانده و ضمن خطاب قرار دادن این دو وزیر گفته است: متاسفانه متولیان اصلی ساخت و ساز کشور (شهرداری‌ها، ادارات راه وشهرسازی و سازمانهای نظام مهندسی) اهمیتی به زندگی ۲ میلیون کارگر ساختمانی ـ این مجریان اصلی ساخت و ساز کشور – نمی‌دهند، این در حالیست که در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا اهمیت و توجه به نیروی انسانی در زمرهٔ الویت‌های توسعه قرار دارند.
تشکل صنفی کارگران ساختمانی همچنین با طرح این پرسش که «تاکنون برای کاهش بیش از ۱۵۰۰۰ حادثه کار در بخش ساختمانی در سال ۹۲، چه چاره‌ای اندیشیده‌اید؟» به کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ کارگر در سال ۹۲ اشاره کرده و از دولت خواست نسبت به کاهش خطراتی که در نتیجهٔ عدم رعایت نکات ایمنی جان کارگران ساختمانی را تهدید می‌کند چاره‌ای بیاندیشند.
متن کامل «نامه سرگشاده کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور خطاب به وزرای راه و شهرسازی، وزارت کشور و مسئولین» در ادامه می‌آید.

es3
با سلام خدمت شما مسئولین:
آقایان وزیر آیا چشم‌تان به جنازه کارگران ساختمانی کشته شده در کارگاه ساختمانی اصفهان خورده است اگر ندیده‌اید فقط یک نگاه از طریق سایت‌ها به این جنازه‌ها بکنید.
شاید!! کمی احساس مسئولیت کنید. شمایی که به عنوان متولیان اصلی ساخت و ساز در کشور (ازطریق شهرداری‌ها، ادارات راه و شهرسازی و سازمان‌های نظام مهندسی) زندگی و نحوه زندگی ۲ میلیون کارگر ساختمانی، این مجریان اصلی ساخت و ساز کشور برایتان هیچ اهمیتی ندارد در عصری که کشورهای پیشرفته دنیا شعار قرن آن‌ها توجه به نیروی انسانی است کارگران ساختمانی چه میزان اهمیتی برای شما دارند چقدر برای ساماندهی آن‌ها تلاش کرده‌اید؟ چقدر برای بیمه کارگران ساختمانی خود را به زحمت انداخته و فریاد کشیده‌اید؟ چند بار با دیدن جنازه بیش از ۱۰۰۰ کارگر کشته شده فقط در سال ۱۳۹۲ اشک ریخته‌اید؟ و چند بار برای کاهش بیش از ۱۵۰۰۰ حادثه کارفقط در سال ۱۳۹۲ در حوزه کارگران ساختمانی فکرکرده‌اید؟ تلاش‌هایتان برای خانواده این کارگران کشته شده و‌ آسیب دیده که در میان این همه آسیب‌های اجتماعی جامعه بهت‌زده و متحیر مانده‌اند چه بوده است؟ آقایان وزیر ما تشکل‌های کارگری در چارچوب قانون وظایفمان را انجام دادیم و خواهیم داد در تصویب بیمه کارگران ساختمانی، قانون رفع موانع اجرای بیمه کارگران ساختمانی، ماده ۱۸ قانون کسب و کار خودمان را اثبات کردیم و در بحث ساماندهی کارگران، حضور بدون حساب و کتاب اتباع بیگانه، امنیت شغلی کارگران و… فریاد کشیدیم، التماس کردیم، دستان پینه بسته کارگران و رنج‌های خانواده‌های آنان را نشان دادیم فریاد زدیم همسر و فرزندان کارگر کشته شده فاقد بیمه و تامین اجتماعی در میان این همه رنج و درد چطور از فساد و آنچه از گفتنش شرم دارم در امان باشد صورت‌هایمان آنقدر سیلی خورده که دیگر از سرخی گذشته و خون‌آلود شده و حرکت‌ها و بی‌توجهی شما همچون نمک بر زخم‌های ماست. نه اینکه فقط شما مقصرید گذشتگان شما از شما بی‌توجه‌تر بودند این نامه را نوشتیم تا شما راه آن‌ها را نروید زیرا همواره وزاتخانه شما عزیزان از گذشته مخالف بیمه کارگران ساختمان بوده! آری تعجب نکنید وزارتخانه‌ای که باید حامی حق کارگران باشد و از تضییع حق آن‌ها جلوگیری کند به صف دشمنان کارگران ساختمانی پیوسته و شرمنده‌ام که بگویم بار‌ها بر علیه بیمه تامین اجتماعی که حق مسلم ماست موضع گرفت طرح ساماندهی کارگران ساختمانی که در گرما و سرما برای یک لقمه نان در چهارراه‌ها می‌ایستد خاک می‌خورد اتباع همین طور پشت سر هم و بدون توقف مهر مجوز بر برگه‌هایشان می‌خورد و آنهایی هم که مجوز نمی‌گیرند غیر مجاز کار می‌کنند هیچ کس به فکر آموزش ایمنی نیست حتی مهندسین در اروپا ۲۵درصد هزینه‌های ساخت است ولی در کشور ما ۵درصد می‌باشد و مابقی آن به جیب بساز و بفروش‌ها می‌رود در کشوری که هرکس از راه می‌رسد بسازبفروش می‌شود و مسئولین و نمایندگان آن به فکر نیروی انسانی نیستند نیروی انسانی آن تلف و عمر ساختمان‌هایش ۲۰ یا ۳۰ سال می‌شود. فقط بدانید که مقصر هستید!! و فقط بدانید که در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشید!! کارگران عزیز و زحمتکش ساختمانی آگاه باشند که کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور مستحکم و استوار تا رسیدن به تمامی حقوق قانونی این عزیزان در چارچوب قانون تلاش خواهد کرد.

es5
با تقدیم و احترام اکبر شوکت رئیس هیات مدیره
کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=253627

همچین در همین رابطه از جانب انجمن صنفی کارگران استان آذربایجان شرقی با صدور بیانیه‌ای، به کشته شدن هشت کارگر ساختمانی بر اثر حادثه شغلی در اصفهان واکنش نشان داد.
به گزارش ایلنا، در این بیانیه با اشاره به سخنان رئیس سازمان نظام مهندسی شهر اصفهان مبنی بر اینکه پروژه ساختمانی محل حادثه فاقد مجری ذی صلاح بوده، سئوالاتی مطرح شده است: «چرا ایمنی و بازدید اولیه برای بالابر صورت نگرفته است؟ آیا کارگاه پروژه مسئول ایمنی و بازرسی داشته است؟ آیا بازدید معمول برای این وسیله صورت گرفته است؟ آیا کارت ایمنی برای این بالابر صادر شده است؟ و ده‌ها چرای دیگر…»
در بیانیه این نهاد صنفی همچنین آمده است: چرا در این پروژه عظیم با این وسعت به فکر ایمنی و جان کارگران نیستند، سوال اینجاست آیا جان کارگرانی که با دستان پینه بسته خود آجر‌ها را یکی یکی برای ساخت می‌چینند ارزش ندارد؟ چرا باید بعد از دست دادن جان چندین نفر در چنین پروژه‌هایی به فکر ایمنی آن بافتیم… و واقعا به فکر می‌افتیم؟ مسئولان این پروژه چه جوابی برای خانواده‌های داغدیده دارند، چه بهانه‌ای می‌تراشند برای خانواده این عزیزان، بچه‌های این عزیزان تا عمر دارند چشم به راه پدران خود خواهند بود.
انجمن صنفی کارگران استان آذربایجان شرقی در پان این بیانیه آورده است: جامعه کارگری کشور عزادار بوده و این اهمال کاری مسئولان پروژه را بشدت محکوم می‌نماید و از قوه قضائیه و مسئولان امر خواستاریم تمامی عوامل مقصر در این مصیبت بزرگ را در سریع‌ترین زمان ممکن محاکمه و نتیجه را جهت اطلاع اذهان عمومی، خصوصا جامعه کارگری رسانه‌ای نماید.

Esfhan
پایان پیام
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=255432

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s