دهم اسفند ، ایران زیر پای اعتراض معلمان سراسر کشور

وبلاگ کارگری راه کارگر: تجمعات اعتراضی معلمان در استانهای مختلف/ دهم اسفند ماه
mo22
 تجمعات اعتراضی گسترده معلمان با گستردگی بسیار در شهرها و استانهای مختلف مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شد. در این تجمعات که از ساعت نه صبح امروز آغاز شد، حضور معلمان بسیار چشمگیر بود.

درروز دهم اسفند گزارشی ازتجمعات معلمان درخراسان رضوی،شیراز،کرمان، دزفول، اندیمشک، آبادان، کرمانشاه، سمنان،یزد، خرم آباد، استان های البرز، کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، ایلام، هرمزگان، کرمانشاه، قزوین و آذربایجان غربی ، کردستان ، لرستان ، خوزستان ، فارس و … بدست آمده است
همچنین در تهران بزرگ نیز  تجمع ساعت دو ظهر در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی آغاز شد. این در حالی است که از صبح یکشنبه دهم اسفندجمعیت گسترده ای از معلمان و بازنشستگان در مقابل مجلس حضور داشتند.گفتنی است حتی در شهرستانهای کوچک و کم جمعیت هم استقبال معلمان از این حرکت اعتراضی هماهنگ بسیار گسترده بوده است. در این تجمعات معلمان در سکوت کامل پلاکاردهایی همراه داشتند.

m-1

 

 بر روی پلاکاردهای معلمان؛ مطالبات و شعارهای اعتراضی زیر دیده میشد:
منزلت، معیشت حق مسلم ماست – ما خواهان حقوق بالاتر از خط فقر هستیم – خط فقر 3 میلیون تومان، حقوق ما یک میلیون تومان – معلم بیدار است از تبعیض بیزار است – ما خواهان آموزش مدرن و مبتنی بر نیازهای جامعه هستیم – بودجه آموزشی هزینه نیست، سرمایه گذاری برای آینده است – آموزش کیفی برابر و رایگان میخواهیم- تشکل یابی حق مسلم ماست – خصوصی سازی مدارس را متوقف کنید – حقوق ما هیچ تناسبی با تورم کمر شکن ندارد – خط فقر سه میلیون تومان، حقوق معلم 900 هزار تومان – تحقیر اجتماعی و اقتصادی معلم تا کی!!؟؟و….بودجه آموزشی هزینه نیست، سرمایه گذاری برای آینده است / خط فقر سه میلیون حقوق معلم یک میلیون / اصلاح نظام آموزشی / تحقیر اجتماعی و اقتصادی معلم تا کی؟ / معلم جایش زندان نیست، معلمان زندانی را آزاد کنید / خصوصی سازی آموزش و پرورش باید متوقف شود / فعالیت صنفی و تشکل یابی مستقل حق ماست / معلم بیدار است از تبعیض بیزار است / نظارت بر صندوق ذخیره حق ماست /امینت معلم تامین باید گردد نه زندان نه تهدید- نه اخراج نه تبعید / فعالان صنفی معلمان را آزاد کنید / دریافتی برابر با کارمندان دیگر / آموزش مدرن و مبتنی بر نیازهای جامعه /….Mahmod

گزارش کانون مدافعان حقوق کارگرازتجمع معلمان
سومین تجمع اعتراضی معلمان برگزار شد.
یک شنبه از ساعت ده معلمان در جلوی درب مجلس حاضر بودند. صبح معلمان بازنشسته از ساعت نه حاضر شده و شعارهایی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود سر دادند. رییس کمیسیون آموزش مجلس در جمع معلمان حاضر شده و با گفتن این مساله که مجلس افزایش حقوق شما را تصویب کرد ولی دولت با این مساله مخالفت کرد، سعی داشت توپ را به زمین دولتیان بیاندازد. معلمان حاضر در تجمع با هو کر دن پاسخ ایشان را دادند. گفته می شد که در تجمع صبح چند نفر دستگیر شدند.
تجمع ساعت 14 با حضور تدریجی ملعمان از ساعت یک کم کم شکل گرفت. دست نوشته هایی در دست معلمان حاضر به چشم می خورد که می توان به شعارهای زیر اشاره کرد:
بودجه آموزشی هزینه نیست، سرمایه گذاری برای آینده است / خط فقر سه میلیون حقوق معلم یک میلیون / اصلاح نظام آموزشی / تحقیر اجتماعی و اقتصادی معلم تا کی؟ / معلم جایش زندان نیست، معلمان زندانی را آزاد کنید / خصوصی سازی آموزش و پرورش باید متوقف شود / فعالیت صنفی و تشکل یابی مستقل حق ماست / معلم بیدار است از تبعیض بیزار است / نظارت بر صندوق ذخیره حق ماست /امینت معلم تامین باید گردد نه زندان نه تهدید- نه اخراج نه تبعید / فعالان صنفی معلمان را آزاد کنید / دریافتی برابر با کارمندان دیگر / آموزش مدرن و مبتنی بر نیازهای جامعه /
در روی برگه ی دیگری نوشته شده بود که رای عدم اعتماد به وزیرمحبوب را فراموش نمی کنیم. این نوشته با اعتراض معلمان دیگر روبرو شد ملعمی می گفت هنوز پرونده ی ایشان دردادگستری درحال بررسی است این شعار را پایین بیاورد.
برگه هایی با متن “تجمع اعتراضی سکوت” بین حاضران توزیع می شد. بسیاری این نوشته را بر روی دهان و صورت و پیشانی خود گذاشته بودند. عده ای هم می پرسیدند:” سکوت چرا؟”
به تدریج به تعداد معلمان حاضر افزوده می شد. معلمان از مناطق مختلف تهران، سمنان، اسلامشهر، کرج و سایر شهرها در این تجمع شرکت داشتند. معلمان دسته دسته، روی مساله علت تجمع و شرایط کاریشان صحبت می کردند. تعدادی از دانش‌آموزان نیز به حمایت از معلمان خود در تجمع شرکت داشتند.
در ساعت 4 متن بیانیه معلمان خوانده شد. به دلیل این که بلندگویی دراختیار آنان نبود، تعدادی از معلمان متن بیانیه را به صورت جمعی تکرار می کردند.
به این ترتیب تجمع پایان یافت. حاضران به صورت جمعی به سمت مترو به راه افتادند و راهپیمایی کوتاهی به این ترتیب شکل گرفت. ماموران مترو که از حضور این همه جمعیت نگران شده بودند با بازکردن راه های ورودی ، خروج معلمان را تسریع کردند.
تجمع جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش مقابل مجلس
جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش از کل کشور با تجمع مقابل مجلس خواستار هماهنگ شدن حقوق‌شان با سایر کارکنان دولت شدند.
جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش به نمایندگی از بازنشستگان کل کشور مقابل مجلس تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان خواستار هماهنگ شدن حقوق‌شان با سایر کارکنان وزارتخانه‌ها و بر اساس نرخ تورم شدند. آنها معتقدند که حقوق‌شان کم و حتی زیر خط فقر است.

m-1
منبع:ایسنا-10اسفند
تجمع اعتراضی معلمان مریوان و سروآباد نسبت به حقوق و مزایا
جمعي از معلمان مريواني و سروآباد صبح روز يکشنبه(10 اسفند) با تجمع مقابل اداره آموزش و پرورش اين دو شهرستان خواستار توجه بيش تر دولت شدند و اعلام کردند: دولت به اصطلاح تدبیر و وزارت منتخبش، امیدی برای فرهنگیان به ارمغان نیاورده و همچنان وعده هاست که به فراموش خانه ی عملی نشدن سپرده می شود.
جمعی از معلمان مریوانی و سروآباد صبح روز یکشنبه(10 اسفند) با تجمع مقابل اداره آموزش و پرورش این دو شهرستان خواستار توجه بیشتر دولت، توجه به حقوق صنفی معلمان و همچنین افزایش حقوق و مزایای خود شدند.
تعداد زیادی از معلمان و فرهنگیان شهرستان مریوان و سروآباد روز یکشبنه ساعت 9 و30 دقیقه صبح با تجمع‌ در مقابل اداره آموزش و پرورش این دو شهرستان با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «وهن معلم سقوط فرهنگ»، « نه به تبعیض» و «توقف خصوصی سازی مدارس» اعتراض خود را به وضعیت حقوق و مزایای خود و بی توجهی به حقوق صنفی معلمان اعلام کردند.
این تجمع معلمان در مریوان حاشیه های جالبی داشت که یکی از معلمان گفت: بعضی از فرهنگیان شهرستان سروآباد بجای تجمع در اداره آموزش و پرورش سروآباد در جمع معلمان مریوانی هستند؛ گفتنی است تجمع معلمان و فرهنگیان سروآباد نیز همانند اغلب شهرستان های استان کردستان در مقابل اداره آموزش و پرورش سروآباد بعد از کمی وقفه در مقابل اداره آموزش و پرورش سروآباد برگزار شده است.
در این تجمعات بیانیه ای با بیان اینکه تجمع معلمان و فرهنگیان یک مسئله صنفی است و نه سیاسی، خواستار توجه دولت و وزیر آموزش و پرورش به وضعیت معلمان شدند.معلمان در این بیانیه خواستار افزایش حقوق و مزایای خود شدند .
در این بیانیه آمده است: همانطور که در تجمعات قبلی با حضور و اراده راسخ خود بر خواسته های به حق پای فشردیم، امروز بار دیگر تأکیدی چند باره بر مطالباتمان خواهیم داشت.
از صمد، معلم آزادی و برابری تأسی می گیریم، که گفت: » همه اش که نباید ترسید، راه که بیفتیم ترسمان می ریزد»
اتحاد صنفی، اقدام متشکل و هماهنگ حول مطالبات به حق معلمان، رمز پیروزی و موفقیت ماست و عدم توجه نهادهای مربوطه به خواسته های صنفی مان خللی به اراده ی شکست ناپذیرمان وارد نخواهد کرد.
دولت به اصطلاح تدبیر و وزارت منتخبش، امیدی برای فرهنگیان به ارمغان نیاورده و همچنان وعده هاست که به فراموش خانه ی عملی نشدن سپرده می شود.
در واکنش به سکوت معنادار نهادهای مربوطه در برابر مشکلات عدیده جامعه ی بزرگ آموزش و پرورش، ما معلمین شهرستان مریوان، خواسته های خود را به شرح زیر اعلام می داریم:
1. توقف خصوصی سازی مدارس و حق تحصیل رایگان برای کلیه ی شهروندان
2.رفع هرگونه تبعیض در اجرای دقیق و عملیاتی نظام هماهنگ پرداخت، ازجمله بند 5 ماده 68 قانون خدمات کشوری.
3.انتخاب سه تن از مشاوران وزیر از بین معلمان مقاطع سه گانه به انتخاب فرهنگیان
4.تصویب و اعلام قانونی مشخص به منظور صیانت حقوقی و قضایی از شخصیت و جایگاه معلم در محیط کار
5.تصویب و اجرای طرح رتبه بندی معلمان با نظارت فرهنگیان
6.ارائه بیمه درمانی و تکمیلی در شأن جامعه فرهنگیان
7.نظارت مستقیم فرهنگیان بر صندوق ذخیره و بازبینی خدمات ارائه شده از سوی این صندوق
8.اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان و پرداخت سریع و کامل پاداش بازنشستگی
9. رفع کلیه قوانین تبعیض آمیز علیه همکاران فرهنگی زن مانند حق عائله مندی
10. پرهیز از رسانه ای کردن مطالبات فرهنگیان

m-2
انجمن صنفی معلمین مریوان
منبع: زریوار خبر-10اسفند
گزارشی ازتجمع اعتراضی معلمان درمریوان
صبح امروز نزدیک به 1300 نفر از جامعه 2500 نفری معلمان مدارس این شهر در اعتراض به تبعیضی که از نظر آنها در نحوه افزایش دستمزد سال 94 وجود دارد در محوطه اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع سکوت برپا کردند.
این اجتماع اعتراضی که حوالی میدان جهاد مریوان برپا شده بود باعث تعطیلی زودهنگام بیشتر مدارس نوبت صبح شد اما در فعالیت مدارس نوبت بعد از ظهر هیچ تاثیری نگذاشته است.
به گفته معلمانی که خود در این گردهمایی صنفی حضور داشتند؛ این اجتماع صنفی از حوالی ساعت 9 صبح که زنگ اول مدارس نوبت صبح مریوان خاتمه یافت؛ آغاز شد و تا تا نزدیکی‌های ساعت 12 و 30 دقیقه ادامه یافت.
افراد حاضر در این اقدام اعتراضی تاکید دارند: پس از آنکه معلمان معترض طبق فراخوان کانون صنفی معلمان در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند، برخی از معلمان به نمایندگی از سایرین از طریق بلندگویی که در داخل محوطه آموزش و پروش مریوان نصب شده بود ایراد سخرانی کردند که سخنان آنان با تشویق شنوندگان مواجه شد.
در خاتمه این گردهمایی صنفی بیانیه کوتا‌هی نیز خوانده شد که در آن مطالباتی همچون آزادی معلمان زندانی، لغو احکام قضایی صادر شده علیه فعلان صنفی، توقف خصوصی سازی مدارس، محفوظ ماندن فرصت استفاده از تحصیل رایگان به عنوان یک حق شهروندی، اجرای عاری از تبعیض بند 5 ماده 68 قانون خدمات کشوری، انتخاب مشاوران وزیر آموزش و پروش از میان معلمان مقاطع سه گانه، تصویب و اجرای طرح رتبه نبدی معلمان، صیانت حقوقی و قضایی از شخصیت معلم، اجرای بیمه‌های درمانی برای فرهنگیان، نظارت فرهنگیان بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان، اجرای بازنشستگی پیش از موعد برای معلمان، رفع قوانین تبعیض آمیزی که علیه معلمان زن و مرد جود دارد به عنوان خواسته صنفی آنان طرح شده است.

m-7

منبع:ایلنا-10اسفند
تجمع اعتراضی معلمان قزوین مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان
معلمان قزوینی در اقدامی هماهنگ همزمان با سایر استان‌های کشور، در اعتراض به برآورده نشدن انتظارات خود از سوی مسئولین مربوطه مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین واقع در خیابان دستغیب تجمع کرده‌اند.
تجمع در ساعت ۹ صبح روز ۱۰ اسفندماه آغاز و ساعت ۱۲ به پایان رسید.
یکی از معلمانی که در این تجمع حضور داشت اظهار کرد: تمامی معلمان خواهان رفع تبعیض هستند و خواستار دریافت حقوق دریافتی یکسان با دیگر ارگان‌ها هستند.
وی افزود: ما خواستار دریافت حداقل حقوق برابر خط فقر اعلام شده از سوی بانک مرکزی هستیم. بانک مرکزی اعلام کرده که افرادی که زیر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می کنند زیر خطر فقر قرار دارند بنابراین بنده با مدرک فوق لیسانس مهندسی مکانیک با ۲۶ سال سابقه کار، حقوقی برابر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت می کنم بنابراین فقیر محسوب می شوم.
معلم دیگری ادامه داد: باید بین وزارت علوم و دیگر وزارت ها همطرازی وجود داشته باشد.
وی بیان کرد: بین معلمان و سایر کارکنان دولت نباید تبعیضی وجود داشته باشد در صورتی‌که این تبعیض‌ها در مسائلی همچون منزلت اجتماعی، بیمه، بن غیرنقدی و … بسیار مشهود است.
معلم دیگری در مورد پایین بودن نرخ حقوق توضیح داد: چرا معلم باید برای تامین خانواده خود در آژانس مشغول شود تا شان اجتماعی‌اش زیر سوال برود.
وی گفت: وزیر بهداشت برای اینکه پزشکان زیرمیزی نگیرند، حقوقشان را افزایش داد بنابراین معلمان نیز برای اینکه برای نسل جوان آینده کم کاری نکنند و نمره های غیرواقعی به دانش آموزان ندهند باید حقوقشان افزایش پیدا کند.
فرد دیگری در خصوص برگشت پاداش ها مانند ضمن خدمت ها یادآور شد: در گذشته کلاس های ضمن خدمت برگزار می شد و پاداش ها پرداخت می شد اما در حال حاضر از خود معلم پول دریافت می کنند تا برای او کلاس ضمن خدمت برگزار کنند.
وی افزود: معلم برای گذراندن کلاس های ضمن خدمت پول پرداخت می کند درحالی‌که این کلاس‌ها نیازهای ضروری معلمان بوده برای اینکه اطلاعات خود را اضافه کنند تا در جهت پیشرفت سازمان گام بردارند. این به این معنی است که معلم باید برای ارتقا معلومات خود در جهت خدمت به کشور خود باید پول بپردازد.
معلم دیگری در مورد پرداخت نشدن معوقات و ندادن اضافه کار اظهار کرد: معلمانی که اضافه کار برمی‌دارند واقعا به پولش احتیاج دارند اما ۶ ماه است که اضافه کارها پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: طبق گفته سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش قزوین قرار بود نیمی از معوقات تا آخر هفته پیش پرداخت شود و تا پایان سال تمامی آن پرداخت شود اما گفته ایشان تا الان عملی نشده و اصلا صحت نداشته و نخواهد داشت.
فرد دیگری تصریح کرد: تمامی این افراد فقط رسانه‌ای کردن این موارد را خوب انجام می‌دهند. وزیر در رسانه ها اعلام می‌کند که معوقات پرداخت می‌شود ولی از عمل کردن سخنان آن ها هیچ خبری نیست.
وی افزود: چرا باید حقوق معلم به این اندازه پایین باشد که مجبور به برداشتن اضافه کار باشد. چرا فوق العاده شغل ابلاغی معاونت ریاست جمهوری حدود یک سال و نیم است که برای ما اجرا نمی‌شود. چرا کسی پاسخگوی وضع اسفبار فرهنگیان نیست.
معلم دیگری گفت: فرهنگیان خواستار داشتن بانکی مخصوص به خود هستند. از سرمایه خود فرهنگیان بانکی به نام بانک سرمایه افتتاح شده ولی هیچگونه خدماتی به این قشر توسط این بانک داده نشد.
وی ادامه داد: بانک ملی که تمامی حقوق فرهنگیان وارد آن می شود از این امر بسیار سود برده و در قبال این کار هیچ اقدامی برای این قشر انجام نداده است بنابراین باید بانکی که در خدمت فرهنگیان باشد افتتاح کنند.
فرد دیگری در خصوص تبدیل بیمه تامین اجتماعی فرهنگیان استثنایی به خدمات درمانی توضیح داد: چرا خودسرانه از تهران تعدادی از همکاران استثنایی را به بیمه تامین اجتماعی منتقل کردند که این با سوابقی که در احکام آموزش و پرورش لحاظ می شود به هیچ وجه همخوانی ندارد.
وی در ادامه همین بحث افزود: همکاری که آن را به بیمه تامین اجتماعی منتقل کردند و فوت شده با ۲۴ سال سابقه خدمت، با ۱۴ روز حقوق بازنشسته کرده‌اند که این غیر قابل قبول است.
معلم دیگری در خصوص دادن ماشین‌های گرانقیمت از طرف آموزش و پرورش به معلمان تشریح کرد: آموزش و پرورش ماشین ۱۵۰ میلیون تومانی به معلم پیشنهاد می کند تا بصورت اقساطی آن را دریافت کند اما این امر مستلزم داشتن حقوقی معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است در صورتیکه نهایت حقوق معلمان تحصیلکرده و با سابقه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است در نتیجه این عمل چیزی جز دهن کجی و تمسخر معلم نیست.
وی گفت: وضعیت مالی معلمان بصورتی است که هفته پیش در منطقه ضیاآباد اعلام کردند که زیتون کیلوی ۷۲۰۰ تومان به صورت اقساطی به معلمان تعلق می گیرد این به معنای وضعیت اسفبار و تاسف انگیز معلمان است.
به طور خلاصه درخواست معلمان بصورت تیتروار در ذیل آمده است:
حداقل حقوق برابر خط فقر اعلامی بانک مرکزی
همطرازی با وزارت علوم
عدم تبعیض با سایر کارمندان
اجرای قانون خدمات کشوری به صورت کامل
برگشت پاداش هایی همچون ضمن خدمت
برقراری بندهای حقوقی مانند سایر ارگان های دولتی
اجرای پرداخت یک ماهه پاداش مناطق محروم و مرخصی استفاده نشده
حق مسکن، ایاب‌ و ذهاب، تفاوت کلان شهرها و همطرازی با وزارت علوم
تسهیلات برای تحصیل معلمان و فرزندان آن
توجه به کیفیت آموزش در مدارس و پیکار با کم سوادی
شفاف سازی فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان
تاسیس بانک فرهنگیان جهت حمایت مالی مانند سایر ارگان ها
افزایش ضریب فوق العاده شغل برای کاردانی ۷۰۰، کارشناسی ۱۵۰۰ و مشاغل بالاتر ۲۰۰۰ طبق مصوبه شماره ۲۹۴۱/ت ۵۰۰۷۱ هیئت وزیران
پرداخت به موقع بازنشستگی، اضافه کار و موارد بند ۵ و جلوگیری از معوق ماندن آن‌ها که باعث بسیاری از حرف‌ها و طنزگویی‌ها و خبرسازی‌های رسانه‌ها شده است
ارتقا علمی و پویایی دانشگاه فرهنگیان به طوری که امکانات ادامه تحصیل در مدارج کارشناسی ارشد و دکتری برای همه رشته ها فراهم شود
درنظر گرفتن امکانات رفاهی مانند سازمان های دیگر
ارتقا درمانگاه فرهنگیان به بیمارستان بطوریکه فرهنگیان سهامدار آن باشند

m-6
منبع:صبح قزوین-10اسفند
تجمع معلمان قزوینی مقابل اداره کل آموزش و پرورش قزوین
معلمان قزوینی بار دیگر در حالی که با سکوت خواستار رفع تبعیض‌ها هستند مقابل اداره کل آموزش و پرورش قزوین تجمع کردند.
هم‌اکنون معلمان قزوینی در اقدامی هماهنگ همزمان با پایتخت و سایر استان‌های کشور مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین تجمع کرده‌اند.
جمعیت قابل توجهی از معلمان که هر لحظه به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود با در دست داشتن دست نوشته‌هایی با عنوان «معلم فرهنگ‌ساز جامعه را دریابید»؛ «ما از فرق می‌نالیم نه از فقر» به صورت آرام و در سکوت اعتراض خود را بیان می‌کنند.
خبرنگارها و عکاسان خبری در گوشه و کنار این جمعیت مشغول مصاحبه و عکس گرفتن از این تحصن آرام هستند.
یکی از معلمان ناحیه ۱ قزوین با بیان اینکه ما با سکوت خواسته‌های خود را بیان می‌کنیم، اظهار کرد: این تجمع از ساعت ۹ صبح امروز (۱۰ اسفند ماه ۹۳) آغاز شده است و هر لحظه به تعداد معلمان معترض اضافه می‌شود.
وی در ادامه تاکید کرد: هنوز مسئول یا سخنگویی از جانب آن‌ها سراغ این جمعیت معترض نیامده و امیدواریم صدای ما به گوش مسئولین برسد.
ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه: بیانیه کانون صنفی معلمان استان قزوین با عنوان اعتراض فرهنگیان نسبت به مشکلات موجود در آموزش و پرورش خوانده شد.
مهم‌ترین محوریت این بیانیه رفع تبعیض‌هایی است که در وزارت‌ آموزش و پرورش نسبت به سایر وزارت‌خانه‌ها وجود دارد.
ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه: سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین به همراه معاونین در سکوت بیانیه معلمان معترض را شنیدند و همکاران وی از جمعیت حاضر فیلمبرداری کردند و رفتند.
ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه: جمعیت معلمان معترض متفرق شدند و برخی از آن‌ها برای حاضر شدن سر کلاس‌های بعدازظهر بدون معطلی بعد از اتمام قرائت بیانیه محل را ترک کردند.
برخی از معلمان شیفت صبح در کلاس زنگ اول حاضر شده بودند و بعد به جمعیت معترضین پیوسته بودند.

moalam1
منبع:شاخص-10اسفند
گزارشی ازتجمع اعتراضی معلمان در قزوین
حدود 400 معلم در تجمع اعتراضی مقابل اداره آموزش و پرورش این استان حضور یافتند. در قزوین علاوه بر معلمان تعدادی از فرهنگیان بازنشسته و دانش‌آموزان مدارس نیز به جمع معلمان‌شان پیوسه بودند.

marivan20
منبع:ایلنا-10اسفند
تجمع فرهنگیان خوزستانی برای عدم پرداخت حقوق معوقه
پیش از ظهر امروز فرهنگیان برخی از شهرهای استان برای حقوق معوقه و مطالبات خود از صبح امروز مقابل ادارات آموزش و پرورش تجمع کردند.
این تجمع در شهرهای مختلف استان از جمله اندیمشک، دزفول و شوش صورت گرفته است.
این در حالی‌ست که هفته گذشته، محمد تقی‌زاده مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان از پرداخت بخش عظیمی از مطالبات فرهنگیان این استان طی هفته آینده خبر داد و گفت: بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده قول داده شده که در هفته آینده بخش عظیمی از مطالبات فرهنگیان به ویژه اضافه کاری و حق التدریس فرهنگیان پرداخت شود.

tajamo333
منبع: به گزارش آبادان نیوز-10اسفند
تجمع فرهنگیان پاکدشت مقابل اداره آموزش پرورش
تجمع معلمان و فرهنگیان شهرستان پاکدشت، صبح امروز و در فضایی آرام مقابل اداره آموزش پرورش برگزار شد.
صبح امروز جمعی از معلمان و فرهنگیان شهرستان پاکدشت، مقابل اداره آموزش پرورش تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی و حقوقی خود شدند.
در این تجمع سکوت، فرهنگیان خواستار توجه اساسی به ارتقای حقوق و افزایش مزایای پایه فرهنگیان شدند.
یکی از معلمان شرکت‌ کننده در این تجمع گفت: فرهنگیان از نظر اقتصادی در مضیقه هستند و برخی از آنها شغل دوم دارند.
وی افزود: ما به عنوان معلم، خواهان رسیدن به مرحله ای هستیم تا عاشقانه خدمت کنیم. همگان بر این امر که معلم اساسی ترین رکن یک جامعه است، واقفند؛ چون وظیفه تربیت سرمایه انسانی را بر عهده دارند.
این معلم اظهار داشت: با این ارقام دریافتی معلمان و این نوع افکار و مشکلات و بدون آرامش و انبساط خاطر نمی توان بازدهی مناسبی در کلاس درس داشت.
یکی دیگر از فرهنگیان گفت: دریافتی ماهانه یک معلم با ۱۸ سال سابقه، به ۱۱ میلیون ریال نمی رسد و برای جامعه و حتی دانش آموزان ما غیرقابل باور است.
وی ادامه داد: با این حقوق، معلمی با دو فرزند دانشجو چگونه قادر به اداره زندگی است؟ حداقل معیشت، خواسته ما معلمان است.
این معلم تصریح کرد: دانش آموزان با مشاهده وضعیت معیشتی و درآمدی معلمان، آنان را الگویی برای خود قرار نمی دهند و حقوق معلمان رابطه مستقیم با شأن و جایگاه اجتماعی آنان دارد.
شایان ذکر است؛ معاون سیاسی فرماندار پاکدشت و مدیر اداره آموزش و پرورش با حضور در بین معلمان، با آنان گفتگو کردند و در جریان خواسته های فرهنگیان قرار گرفتند و قول پیگیری و ارجاع مشکلات را دادند.
براساس این گزارش، معلمان بیانیه ای خطاب به ریاست جمهوری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم کردند و خواستار رسیدگی و ساماندهی مشکلات شدند.

mo-3
منبع: پاکدشتی ها-10اسفند
تجمع فرهنگیان قلعه گنج در محل اداره آموزش و پرورش
حذف خصوصی سازی مدارس و تشکیل اتحادیه های فرهنگیان در شهرستان نیز از خواسته های حقوقی ما است .
جمعی از فرهنگیان قلعه گنج با تجمع در محل اداره آموزش و پرورش این شهرستان خواستار ارتقای جایگاه این شغل مقدس در جامعه شدند.
ظهر امروز با فراخوان عمومی صنف فرهنگیان کشور تجمعی در محل اداره آموزش و پرورش شهرستان قلعه گنج شکل گرفت و جمع زیادی از فرهنگیان شهرستان نسبت به جایگاه پایین این شغل، اعلام نارضایتی کردند.
یکی از دبیران رسمی آموزش وپرورش در این زمینه گفت: خواسته حقوقی ما افزایش حقوق کارمندی و ارتقای جایگاه معلمی در کشور است.
بختیار احمدی بیان کرد: معلمی گرچه در نام به شغل انبیای الهی موسوم شده است، اما چند سالی است با بی عدالتی به این شغل شریف اجحاف می شود که بر خود لازم می دانیم ارزش و شأن معلم را حفظ کنیم.
مهدی چمنی از دیگر فرهنگیان شهرستان اظهار کرد: سایر کارمندان کشور و وزارتخانه ها از حقوق و مزایای بسیار متفاوت تری برخوردار می شوند در حالی که شغل معلمی مسئولیت خطیر و آینده سازی است.
وی عنوان کرد: حذف خصوصی سازی مدارس و تشکیل اتحادیه های فرهنگیان در شهرستان نیز از خواسته های حقوقی ما است .

moaleman
منبع:فارس-10اسفند
تجمع صنفی معلمان مقابل آموزش و پرورش کنگان
معلمان خواستار بازگرداندن حقوق از دست رفته شان هستند
صبح امروز شمار زیادی از معلمان شهرستان کنگان با تحصن و تجمع در محوطه آموزش و پرورش شهرستان کنگان خواستار رسیدن به حقوق از دست رفته شان بودند.
این گروه از فرهنگیان پس از قرائت بیانیه ای و ارائه بندهای مد نظرشان آن را امضاء کردند.
رئیس آموزش و پرورش شهرستان کنگان نیز پس از حضور در میان معلمان و فرهنگیان وعده پیگیری مشکلات و خواسته های آنها را داد.
در لحظه انتشار این خبر با وعده های مسئولین، همه معلمان به کلاس های درس خود بازگشته و مجدداً روند تدریس را از سر گرفته اند.
از بندهای این بیانیه که معلمان خواستار پیگیری آن بودند، می توان به مواردی نظیر ، رفع تبعیض در پرداخت و حقوق و مزایا نسبت به وزارتخانه های دیگر، افزایش حقوق سالیانه متناسب با روند افزایش تورم های واقعی، بازگرداندن شان و منزلت معلم به جامعه، برخورداری از بیمه کارآمد، انتخاب یا عزل مدیران با هماهنگی فرهنگیان و بدون دخالت دیگر ارگان ها، بازگرداندن حق مناطق محروم و نوار مرزی و … اشاره کرد.

tehran115
منبع:ثلاث -10اسفند
اعتراض فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد به وضعیت نامناسب معیشت خود
* جمعی از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد باحضور در مقابل اداره کل اموزش و پرورش این استان نسبت به وضعیت نامناسب معیشت، حقوق و مزایا، اعمال نشدن طرح رتبه بندی مشاغل و… دست به اعتراض مسالمت آمیز زدند.
این فرهنگیان که شمار آنها به 300 نفر می رسد و دایم در حال افزایش هستند قرار است پس از تجمع در مقابل اداره کل اموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد به سمت استانداری استان در حرکت بودند که با حضور معاون سیاسی و امنیتی استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش این استان در جمع آنها مشکلات خود را برای این مسوولان مطرح کردند.
این تعداد فرهنگی با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان » نه چپ نه راستیم فقط معلم هستیم» و » ما معلمین معیشت معیشت» و » معلم نان را چه زیبا تدریس می کند درحالی که سفره نان خانواده اش خالی است» اعتراض خود را اعلام کردند.
دلیل اعتراض گسترده این معلمان حدف رتبه بندی مشاغل، وضعیت بد معیشتی معلمان، افزایش نیافتن حقوق فرهنگیان، عدم تخصیص مزایای جانبی به فرهنگیان،رسیدگی نشدن به وضع پژوهشگاه ها، استخدام های بی حساب و کتاب، رسیدگی نکردن به وضعیت خانه معلمان، اعطا نکردن وام کم بهره، رسیدگی نشدن به وضعیت مدارس، برگزار نکردن کلاس های ضمن خدمت و .. اعلام شده است.
این اعتراض با سخنرانی رییس آموزش و پرورش و حراست این اداره و تضمین رسیدگی به درخواست معلمان به پایان رسید.
یکی از این فرهنگیان معترض ، اظهار کرد: فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد به دعوت کانون فرهنگیان کشور و با دریافت مجوز لازم از دستگاه های مربوطه یک تجمع مسالمت آمیز را امروز 10 اسفند از ساعت 9 صبح همزمان با سراسر کشور برگزار کرده اند.
این فرهنگی کهگیلویه و بویراحمدی ادامه داد: تجمع اعتراض آمیز فرهنگیان در یاسوج مرکز استان در مقابل اداره کل آموزش و پرورش و در شهرستان های این استان مقابل اداره های آموزش و پرورش انجام می شود.
وی دلیل این اعتراض گسترده را مواردی شامل حدف رتبه بندی مشاغل، وضعیت بد معیشتی معلمان، افزایش نیافتن حقوق فرهنگیان، عدم تخصیص مزایای جانبی به فرهنگیان،رسیدگی نشدن به وضع پژوهشگاه ها، استخدام های بی حساب و کتاب، رسیدگی نکردن به وضعیت خانه معلمان، اعطا نکردن وام کم بهره، رسیدگی نشدن به وضعیت مدارس، برگزار نکردن کلاس های ضمن خدمت و .. بیان کرد.
جمع آوری پول از سوی معلمان معترض برای خرید بلندگو و سخنرانی معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیرکل اموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بر روی سقف یک دستگاه پراید از حاشیه های این اعتصاب بود.
حضور نماینده معلمان معترض بر روی اتوبانک مستقر در میدان معلم یاسوج از دیگر حاشیه های این تجمع اعتراض آمیز بود.
نماینده معلمان معترض گفت: درصورتی که خواسته فرهنگیان در مجلس به صورت قانونی تصویب شود تحصن را ادامه نخواهیم داد و در غیر اینصورت تارسیدگی به مشکلات اعتصاب ها ادامه پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: پیشنهادو تصویب قانون نیازمندصرف زمان است و از معترضان خواست تا فرصت 10 روزه ای برای رسیدگی به مشکلات به مسوولان داده شود.
تجمع اعتراض آمیز فرهنگیان در شهرهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد نیز برگزار شده است.
اعتصاب فرهنگیان کشور و کهگیلویه و بویراحمد در سوم اسفند سال جاری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همچنان به عنوان یک خبر مهم انتشار و رد و بدل می شد.
این در حالی است در هفته های اخیر نیز پیام های مربوط به دعوت فرهنگیان برای اعتصاب در سطح شبکه های فضای مجازی به صورت گسترده انتشار یافته است.
استان کهگیلویه و بویراحمد 15 هزار معلم دارد.
* معلمان معترض کهگیلویه و بویراحمدی صبح امروز با حضور در مقابل اداره های آموزش و پرورش اعتراض خود را نسبت به حقوق و مزایای و حذف طرح رتبه بندی مشاغل …. اعلام کردند.
صبح امروز و براساس اعلامیه قبلی فرهنگیان چرام با اجتماع در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان، خواستار انتقال پیام معلمان به مراجع بالا و بهبود وضعیت معیشتی خود شدند.
در این تجمع که باحضور مسئولان شهرستانی از جمله فرماندار و رئیس آموزش و پرورش چرام نیز همراه شد، یکی از معلمان به نمایندگی از سایرین به بیان خواسته ها و انتظارات فرهنگیان شهرستان از مسئولین کشوری شد.

منبع:صبح زاگرس-10اسفند

tehran2-1024x768

تجمع تهران 

همزمان با برگزاری تجمع برخی معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش در مقابل مجلس شورای اسلامی، جمعی از فرهنگیان برخی استان ها نیز با حضور در مقابل ادارات استانی خود بر پیگیری مطالبات صنفی خود تاکید کردند.

فرهنگیان شرکت کننده در این اجتماعات آرام، خواهان رسیدگی دولت و مجلس به وضعیت دستمزد و توجه مسوولان به مشکلات اقتصادی و معیشتی خود شدند.
در خراسان رضوی که حدود 90 هزار معلم در آن تدریس می کنند، امروز حدود 50 نفر از فرهنگیان در اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی حضور یافته و بر پیگیری مطالبات صنفی خود تاکید کردند.
به گفته محمدرضا فرهادی نیا رییس روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، مسوولان استانی به گفت و گو با این فرهنگیان پرداخته و قول داده اند خواسته های آنان را بررسی کنند.
اداره کل آموزش و پرورش شیراز نیز صبح امروز شاهد تجمع گروهی از معلمان بود که بر رفع مشکلات اقتصادی و افزیش حقوق و دستمزدها تاکید داشتند.
فرهنگیان کرمان نیز با تاکید بر دفاع از حقوق صنفی خود تجمعی را در مقابل اداره کل آموزش و پرورش کرمان تشکیل داده و تاکید داشتند که این تجمع هیچ ربطی به مسایل و جناح های سیاسی ندارد.
معلمان خوزستانی نیز به آنچه سطح پایین حقوق و مزایا و ارایه نشدن تسهیلات و امکانات رفاهی لازم برای فرهنگیان می نامیدند، تجمع حدود 50 نفری را در مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان ترتیب دادند.
آنان خواستار برخورداری از حقوق و مزایای خود متناسب با کارکنان سایر سازمان ها و نهادهای برخوردار در کشور شدند و بر این باور بودند که با توجه به شرایط خاص آب و هوایی نیاز است تفاوتی در پرداختی های آنان با دیگر مناطق کشور باشد.
فرهنگیان شهرهای دزفول، اندیمشک و آبادان نیز اجتماعات مشابهی را در مقابل ساختمان ادارات آموزش و پرورش شهرهای خود برگزار کردند.
اجرای مصوبه دولت درباره افزایش فوق العاده شغل کارکنان دولت درباره فرهنگیان و در نظر گرفته نشدن بودجه مناسب برای آموزش و پرورش در سال آینده از جمله گلایه های معلمان در تجمعات امروز بود.
معلمان کرمانشاهی خواسته های مشابهی داشتند و بر هماهنگ سازی حقوق معلمان با سایر بخش های آموزشی کشور از جمله دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تاکید کردند.
در تجمع معلمان سمنانی نیز موضوع حقوق و دستمزد فرهنگیان و مقایسه آن با دریافتی کارکنان دولت در دیگر نهادها و مووسسات دولتی مطرح شد و آنان تاکید کردند که این تجمع را برای حفظ کرامت معلمان برپا کرده اند.
تجمع فرهنگیان یزد با همراهی احمد شیرزاد مدیرکل آموزش و پرورش این استان همراه بود که تاکید کرد: مشکلات آنان را به استاندار و نمایندگان استان در مجلس منعکس کرده و قرار است این مشکلات در جمع نمایندگان کمیسیون های فرهنگی و آموزش مجلس مطرح شود.
وی با یادآوری این که مسوولان عالی رتبه کشور از وضعیت و شرایط فرهنگیان مطلع هستند، ابراز امیدواری کرد که با تصویب لایحه رتبه بندی معلمان که در دولت در دست بررسی است، بخشی از مشکلات فرهنگیان مرتفع شود.
بخشی از مطالبات فرهنگیان را می توان در اجرای قانون پرداخت هماهنگ حقوق، اصلاح حکم های کارگزینی، پرداخت حق مسکن و لباس، اصلاح سیستم بیمه و پرداخت حق بازنشستگی معلمان جست و جو کرد که در اغلب تجمعات امروز بر آن تاکید شد.
برای نمونه برخی از فرهنگیان لرستانی که تجمع خود در مقابل آموزش و پرورش خرم آباد بر اجرای نظام هماهنگ حقوقی تاکید داشتند.
معلمان کهگیلویه وبویراحمد نیز در تجمع امروز خود از نابرابری دستمزدهای این قشر با دیگر کارمندان دولت گلایه داشتند که فتاح محمدی معاون سیاسی و امنیتی استاندار به همراه مدیر کل آموزش و پرورش با حضور در جمع آنان تاکید کردند که مطالبات و درخواست صنفی فرهنگیان در فرایند اداری برای تصمیم گیری در سطح کلان پیگیری خواهد شد.
در استان های البرز، هرمزگان، ایلام، هرمزگان، کرمانشاه، قزوین و آذربایجان غربی نیز تجمع های مشابهی برگزارشد که معلمان شرکت کننده در آن بر رفع مشکل حقوق پایین، ناکافی بودن خدمات بهداشتی و درمانی و کمبود امکانات رفاهی تاکید کردند.
پایین بودن میزان حقوق دریافتی، ناکافی بودن خدمات بهداشتی و درمانی و کمبود امکانات رفاهی و معیشتی از مواردی بود که معلمان به آنها اشاره کردند.
برخی از فرهنگیان بندرعباس که با تعطیل کردن کلاس های درس در تجمع مشابهی شرکت داشتند، یادآور شدند که پرداخت نشدن حق تصیح اوراق امتحانی خرداد 93، هزینه شدن بی ثمر اعتبارات بهبود کیفیت آموزشی ویژه مناطق محروم برای سه سال پی در پی، نامناسب بودن خدمات بیمه ای با وجود پرداخت حق بیمه تکمیلی، تبعیض در استخدام نیرو و اختصاص نیافتن سهمیه به فرزندان فرهنگیان بازنشسته بخشی از مشکلات آنان است.
معلمان قزوینی در تجمع امروز، نارضایتی خود را از بودجه ناکافی وزارت آموزش و پرورش و خدمات ضعیف بیمه طلایی و نظام بیمه ای ناکارآمد فرهنگیان اعلام کردند که سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش قزوین با حضور در این تجمع بر پرداخت بخش بزرگی از مطالبات معوقه فرهنگیان تا پایان اسفند ماه قول مساعد داد.
پرداخت دیرهنگام مطالبات بازنشستگان آموزش و پرورش و نیز تاخیر در پرداخت حق الزحمه فرهنگیان از جمله خواسته های فرهنگیان آذربایجان غربی در تجمع امروز بود و آنان بر ارتقای جایگاه معلمان در جامعه و تکریم بیشتر این قشر تاکید کردند.
جمعی از فرهنگیان مدارس متوسطه اول و دوم استان چهارمحال و بختیاری نیز در تجمع خود با تاکید بر تامین مطالبات صنفی خود خاطر نشان کردند: آحاد فرهنگیان معتقد به نظام هستند و از دولتمردان انتظار دارند کم توجهی سال های گذشته به این قشر متوقف شود.
علیرضا کریمیان مدیرکل آموزش و پرورش استان چهارمحال وبختیاری نیز با حضور در جمع فرهنگیان تاکید کرد که مسوولان این وزارتخانه در کنار معلمان بوده و مشکلات و نیازهای آنان را پیگیری می کنند.
منبع:ایرنا-10اسفند
اعتراض مسالمت آميز معلمان در دير برگزار شد
شمار زیادی از معلمان در شهرستان دير در اعتراض به وضع معیشتی در محل آموزش و پرورش تجمع كردند.
معاون سياسي فرماندار و مدير و معاونين آموزش و پرورش شهرستان دير نيز در جمع معلمان شهرستان حضور پيدا كرده و به درخواست آنها گوش دادند.
يكي از فرهنگيان ديري گفت: معلمان از شائبه افزایش نزدیک به ۱۴ درصدی حقوق‌شان در سال ۹۴ نگران‌اند و به همین دلیل بودجه را ناکافی می‌دانند.

marivan22

منبع: مطاف24-10اسفند
برگزاری تجمع صنفی و مسالمت آمیز فرهنگیان ایلام
صبح امروز جمعی از معلمان و فرهنگیان ایلامی در راستای استیفای حقوق و مطالبات قانونی خود در برابر آموزش و پرورش شهرستان ایلام تجمع مسالمت آمیز برگزار کردند.
* احیاء منزلت و معیشت فرهنگیان؛ خواسته تجمع کنندگان!
یکی از تجمع کنندگان با نشان دادن دست نوشته ای می گوید: در همه جوامع برای معلمان و فرهنگیان ارزش و قداست خاصی قائل اند اما متأسفانه در کشور ما این قشر فرهنگ ساز و زیربنای توسعه همه جانبه کشور به دست فراموشی سپرده شده اند.
وی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته نه تنها به معیشت و وضعیت مادی معلمان و فرهنگیان توجه نشده است بلکه شأن ومنزلت آنان نیز خدشه دار و هویت معنوی شان گم شده است، اظهار می دارد: امروزه با ملاحظه حکم کارگزینی یک فرهنگی با مدرک دکترا به خوبی ملاحظه خواهید فرمود که میزان حقوق و مزایایش کمتر از کارمند دیگر دوایر دولتی با مدرک زیر دیپلم است.
یکی دیگر از معلمان با بیان اینکه این تجمع صنفی، مسالمت آمیز و در راستای تحقق حقوق به تاراج رفته فرهنگیان صورت گرفته است، بیان می دارد: چرا وزیر آموزش و پرورش، فرهنگیان و مطالبات گوناگون آنان را فراموش کرده و تا کنون در این خصوص اقدام عملی، جدی، مؤثر و چشمگیری معمول نداشته است.؟
وی با اشاره به اینکه برخی از مطالبات فرهنگیان مربوط به سنوات گذشته همچون حق امتحانات، هزینه های فوت و ازدواج، اضافه کار و… پرداخت نشده است، یادآور می شود: وضعیت مالی فرهنگیان مناسب نیست و حقوق ناچیزشان در مقایسه با دیگر کارمندان ادارات بسیار پایین و غیرقابل باور است.
این معلم ایلامی با تأکید بر اینکه تا آموزش و پرورش اصلاح نشود و به حق و حقوق فرهنگیان توجه لازم صورت نگیرد، فرهنگیان انگیزه خدمت و تلاش مضاعف را نخواهند داشت، خاطرنشان می سازد: معلمان آینده سازان این مملکت هستند و عده ای عمداً یا سهواً به دنبال این هستند که با در تگنا قرار دادن آنان از لحاظ منزلت ومعیشت، آهنگ توسعه را در کشور کند کنند .
فرهنگی دیگری می گوید: از کدام حقوق و مزایا بگویم، از شرم خانواده ام حکم کارگزینی خود را چنان پنهان کرده ام که مبادا بدآموزی داشته باشد و فرزندانم دنبال درس و شغل معلمی نروند.
وی با اشاره به اینکه همیشه اقبال با کارمندان دیگر ادارات یار است و به مناسبت های مختلف مورد تفقد و عنایت ویژه مادی و مالی قرا می گیرند و ما معلمان را به جرم زیاد بودن، زیادی می پندارند، تصریح می کند: در بیشتر ادارات به فرزندان ممتاز کارکنان در درس وتحصیل انواع هدایا و جوایز اهداء می شود اما فرندان فرهنگیان گویا جزء این مملکت نیستند و دریغ از حتی یک تجلیل خشک و خالی.!

ghazvin15
منبع:قدس آنلاین-10اسفند
تجمع صنفی معلمان مقابل آموزش و پرورش استان بوشهر
از ساعت 9 صبح امروز قریب به 100 نفر از معلمان مقابل اداره آموزش و پرورش استان بوشهر تجمع کرده و خواسته های صنفی خود را به گوش مسئولان رساندند.
گفتنی است تجمع کنندگان یکسری دست نوشته هایی نیز در دست دارند. که در آنها اشاره به مواردی نظیر کم بودن حقوق و مزایا، مشکلات مسکن فرهنگیان، نادیده گرفتن جایگاه معلم و … اشاره شده است. از جمله شعارهایی که در این دست نوشته ها دیده می شود مواردی چون« آموزش و پروش اساس پیشرفت ماست/ ندیدن معلم سقوط فرهنگ ماست» می باشد.
متنی نیز از سوی یکی تجمع کنندگان به نمایندگی از تجمع کنندگان که حاوی مطالبات معلمان و فرهنگیان بود، قرائت شد.
تجمع امروز هیچ گونه جهت گیری سیاسی نداشته و فقط در جهت برقراری عدالت در پرداخت حقوق بوده است.
در بخش هایی از این متن، به مشکلات مسکن معلمان، خدمات درمانی و بهداشتی و سایر تسهیلات رفاهی اشاره شد.
در بخشی دیگر از متن قرائت شده، مطالبه اصلی معلمان را حقوق و مزایایی هم ردیف سایر ارگانها و متناسب با شأن معلمان عنوان شد.
این گزارش می افزاید، پس از دقایقی، کرمی، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر به جمع تجمع کنندگان آمد و صحیت هایی را ایراد کرد.
کرمی در صحبتهای خود در جمع تجمع کنندگان ضمن تأکید بر حق و حقوق معلمان، گفت: بایستی مطالبات در فضایی آرام پیگیری شود تا منجر به تعطیلی کلاس های درس و ضرر دانش آموزان نشود.
وی در ادامه نظام رتبه بندی معلمان را به عنوان یکی از راه حل های رفع دغدغه های معیشتی معلمان دانست و گفت: منتظریم تا این طرح در مجلس تصویب بشود.
پس از این صحبتها بود که برخی از حاضرین واکنش نشان داده و این طرح را یک شعار دهن پر کن که موجب اختلاف می شود، دانستند و اجرای نظام رتبه بندی را زمانی قابل قبول دانستند که پایه حقوقی معلمان تغییر کند نه با حقوق ناچیز فعلی.
یکی دیگر از معترضین اعتراض خود را به اجرا نشدن افزایش حقوق معلمان بر اساس نظام هماهنگ دانست و گفت: سایر ادارات و سازمانها به انحا مختلف حقوق کارکنان خود را افزایش داده اند، اعتراض ما به عدم افزایش حقوق معلمان است.
در ادامه کرمی از تجمع کنندگان خواست که مطالبات خود را مکتوب کنند، تا بشود آن را به وزارتخانه ارسال کرد.

mo-7
منبع:بوشهر24-10اسفند
تجمع فرهنگیان در مقابل اداره آموزش و پرورش هرمزگان
جمعی از فرهنگیان نواحی یک و دو بندرعباس پیش از ظهر امروز در اعتراض به وضعیت حقوق و مزایا، وضع معیشتی و بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش در مقابل اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان تجمع کردند.
جمعی از معلمان مقابل اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
گفتنی است معلمان حاضر در تجمع ضمن تاکید بر اینکه تجمع آنها به هیچ وجه سیاسی نیست بر این نکته تاکید دارند که فقط خواهان افزایش منزلت اجتماعی معلمان هستند.

mo-10
منبع:فارس-10اسفند
تجمع صنفی فرهنگیان و معلمان استان فارس برگزار شد
تجمع فرهنگیان استان فارس در شهر شیراز و در مقابل اداره کل آموزش و پرورش فارس همزمان با سایر شهرستان‌های این استان با حضور جمعیت 300 نفری این قشر از جامعه برگزار شد و در آن اعتراض‌کنندگان خواستار ایجاد عدالت در نظام پرداخت‌ها و بازنگری در آن شدند.
حمیدرضا آذری، مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیز در جمع معترضان گفت: تمام مطالبات فرهنگیان استان فارس به وزارتخانه ارسال شده و همواره نیز به دنبال رفع مشکلات آنان هستیم.
بر اساس این گزارش، محور اصلی سخنان معترضین بر این بود که طبق بند پنج ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد فوق‌العاده شغل کارمندان دولت، بر امتیاز 1500 برای مشاغل با مدارک کارشناسی و 2000 برای مدارک بالاتر صراحت دارد، ولی آموزش و پرورش پر آن را 800 در نظر می‌گیرد و معلمان با شکایت در دیوان عدالت اداری به دنبال مطالبه حق خود هستند، برای فرهنگیان با مدارک فوق‌لیسانس و دکترا «هم‌ترازی و فوق‌العاده شغل» همراه با هم اجرا نمی‌شود.

m-5
منبع:نسیم-10اسفند
تحصن اعتراضی صدها نفر از فرهنگیان استان یزد
صدها نفر از فرهنگیان استان یزد روز یکشنبه به خاطر وضعیت رفاهی و معیشتی خود در محل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.
500 تا 600 فرهنگی استان یزد روز یکشنبه به خاطر وضعیت رفاهی و معیشتی خود در محل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.
آنها نوشته هایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته بود: چرا تبعیض؟، مرگ را می پذیریم اما تبعیض را هرگز، سکوت بالاترین فریاد است و حقم را ندهید مدرسه تعطیل می شود».
مدیر کل آموزش و پرورش یزد با حضور در جمع تجمع کنندگان به آنها قول داد تا خواسته شان را به مسوولان کشوری منعکس کند.
احمد شیرزاد با تایید خواسته بحق معلمان گفت: امیدواریم با تصویب لایحه ای که در دولت در دست بررسی است مشکلات معلمان حل شود.
سخنگوی فرهنگیان هم گفت: زیر خط فقر نگه داشتن معلم به معنای زیر خط فقر ماندن آموزش و پرورش است.
وی اظهار داشت: تا تشکل صنفی قوی نداشته باشیم نمی توانیم وزیر قوی داشته باشیم.
فرهنگیان در این تجمع بیانیه ای را که خطاب به رییس جمهوری نوشته بودند قرائت کردند.
فرهنگیان در این بیانیه خواستار اجرای قانون پرداخت هماهنگ حقوق، اصلاح حکم های گارگزینی، پرداخت حق مسکن و لباس، اصلاح سیستم بیمه، پرداخت حق بازنشستگی معلمان، صدور مجوز برای فعالیت رسمی کانون های صنفی و توقف انتشار اخبار کذب از صدا و سیما شدند.
همچنین طی روزهای گذشته تعدادی از معلمان از حاضر شدن بر سر کلاس درس خودداری کرده بودند.
استان یزد 18 هزار فرهنگی دارد.

منبع:یزدی نیوز-10اسفند

7

تجمع اعتراضی معلمین مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان البرز
امروز تعدادی از معلمین مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان البرز واقع در عظیمیه ی کرج تجمع کردند.
پیش از ظهر امروز (یکشنبه) تعدادی از معلمین البرزی در اعتراض به آنچه که پایین بودن حقوق و مزایا عنوان شده در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان البرز واقع در عظیمیه ی کرج تجمع کردند.
بر اساس این گزارش، این افراد خواستار توجه بیشتر دولت به وضع معیشتی خویش هستند.
این تجمع در حالی صورت گرفت، که طی هفته های گذشته فراخوان این تجمع ها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شده است.
گفته می شود این تجمع به درخواست “کانون صنفی معلمان” انجام شده است.
منبع:کرج رسا-10اسفند
معلمان زنجانی تجمع اعتراضی برگزار کردند
معلمان زنجانی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
گفتنی است معلمان حاضر در تجمع ضمن تاکید بر اینکه تجمع آنها به هیچ وجه سیاسی نیست بر این نکته تاکید دارند که فقط خواهان افزایش منزلت اجتماعی معلمان هستند.
منبع:فارس-10اسفند

tehran14
تجمع صنفی معلمان دیلم و یک دستی که صدا ندارد
تعدادی از معلمان آموزشگاه های مقاطع مختلف دیلم در اعتراض به افزایش ناچیز حقوقشان در بودجه سال آینده اقدام به یک تجمع صنفی کردند.
از ساعت 9 صبح امروز قریب به 50 نفر از معلمان دیلم در حیاط اداره آموزش و پرورش شهرستان تجمع کرده و خواسته های صنفی خود را به گوش مسئولان رساندند.
گفتنی است تجمع کنندگان یکسری خواسته هایی را داشتند که از جمله آنها می توان به مواردی نظیر حقوق و مزایا، مسکن فرهنگیان، نادیده گرفتن جایگاه معلم و … اشاره شده است.
متنی نیز از سوی یکی تجمع کنندگان به نمایندگی از تجمع کنندگان که حاوی مطالبات معلمان و فرهنگیان بود، قرائت شد.
لازم به ذکر است که افزایش حقوق معلمان در سال آینده حدود 14 درصد می باشد.
منبع:عصردیلم-10اسفند


23

تجمع صنفی معلمان در کرمانشاه
گروهی از معلمان مدارس راهنمایی و دبیرستان کرمانشاه روز یکشنبه در اعتراض به وضع معیشتی و کمی حقوق خود در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان تجمع کردند.
در این تجمع صنفی که از ساعت 10 صبح آغاز شد، حاضران مهمترین دلیل حضور خود را فقط مشکلات صنفی از قبیل کمی حقوق و مشکلات مالی بیان کردند.
در این تجمع صنفی بدون اینکه شعاری سر داده شود معلمین کرمانشاهی کوشیدند تا خواسته های خود را به گوش مسوولان کشور بخصوص وزیر آموزش و پرورش برسانند.
یکی از معلمین تجمع کننده گفت: با داشتن مدرک دکترا ماهیانه 14 میلیون ریال حقوق دریافت می کنم که به هیچ وجه برای امور زندگی ام کافی نیست.
معلم دیگری خواستار اجرای عدالت در خصوص هماهنگ سازی حقوق معلمان آموزش و پرورش با سایر بخش های آموزشی از جمله دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحت نظارت وزارت علوم و تحقیقات شد.
وی افزود: بنده با مدرک کارشناسی ارشد باید ماهیانه 14 میلیون ریال حقوق دریافت کنم در حالی که افرادی با همین مدرک در حوزه دانشگاه ها یا دانشگاه علوم پزشکی افزون بر 30 میلیون ریال حقوق می گیرند و این اصلا عادلانه نیست.
منبع:ایرنا-10اسفند
تجمع فرهنگیان خراسان رضوی مقابل اداره آموزش و پرورش استان
جمعی از فرهنگیان خراسان رضوی صبح امروز مقابل اداره آموزش و پرورش این استان تجمع کردند / این تجمع با حضور تعدادی از فرهنگیان با هدف اعتراض به سطح پایین پایه حقوقی برگزار شده است/ مسئولان آموزش و پرورش استان هنوز واکنش خاصی نسبت به این تجمع نداشته‌اند
بنا به گفته تجمع‌کنندگان، فرهنگیان استان با مسائل متعددی روبرو هستند از جمله اینکه تاکنون وجه عیدی آنها از سوی آموزش و پرورش پرداخت نشده است و بیمه طلایی فرهنگیان از وضعیت مشخصی برخوردار نیست
منبع:نسیم-10اسفند

26
تجمع فرهنگیان مقابل اداره‌ کل آموزش و پرورش خراسان رضوی
جمعی از فرهنگیان در اعتراض به پایه‌های حقوقی خود مقابل اداره‌ کل آموزش و پرورش خراسان رضوی تجمع کردند.
صبح امروز جمعی از فرهنگیان در اعتراض به پایه‌های حقوقی خود مقابل اداره‌ کل آموزش و پرورش خراسان رضوی تجمع کردند.
یکی از فرهنگیان معترض اظهار کرد: فرهنگیان با 25 سال سابقه خدمت، پایه حقوقی کمی دارند و با وجود اینکه ماهانه 23 هزار تومان از حقوق آنها برای ارائه خدمات بیمه طلایی کسر می‌شود اما هیچ‌گونه مزایایی این بیمه برای آنها ندارد.
وی افزود: متاسفانه به فرهنگیان همچون سایر کارمندان نگاه نمی‌شود و هم‌اکنون که به ایام پایانی سال نزدیک می‌شویم و سایر ارگان‌ها و نهادها عیدی کارکنان خود را پرداخت کرده‌اند ما هنوز وجهی در قبال عیدی امسال خود دریافت نکرده‌ایم.
منبع:فارس10اسفند
تجمع صنفی معلمان درمقابل اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی
جمعی از معلمان خراسان‌جنوبی امروز در مقابل اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی تجمع کردند.
یکی از معلمان استان ، گفت: این تجمع سیاسی نیست بلکه به منظور بررسی مشکلات صنفی معلمان و فرهنگیان است.
وی توضیح داد: دغدغه ما معیشت فرهنگیان است، باید تکریم معلم و حرف تحصیل در جامعه همگانی شود، نگاه کوته آمیز به معلم تحقیرآمیز است».
این معلم استان اضافه کرد: برخی از معلمان استان به خاطر رخنه وارد نشدن به زمان تحصیل دانش آموزان به محل تحصیل خود بازگشتند.
گفتنی است: فرهنگیان استان از ساعت 9 صبح امروز در مقابل اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند و هم اکنون این تجمع ادامه دارد.
منبع:خاورستان-10اسفند

m-5
تجمع اعتراضی معلمان شاهرود مقابل اداره آموزش و پرورش
بیش از ۲۰۰ معلم شاهرودی در انتقاد به آنچه عدم توجه مسئولان نسبت به اوضاع معیشتی و تبعیض در دریافت حقوق اعلام شد، در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان گردهم آمدند.
معلمان شاهرودی پیش از ظهر یکشنبه در این گردهمایی، ضمن انتقاد به وضعیت معیشتی خود خواستار رسیدگی مسئولان ذی صلاح به بهبود اوضاع معیشتی شدند.
یکی از معلمان شرکت کننده در این گردهمایی، با اشاره به نبود عدالت در پرداخت حقوق بین دستگاه های اجرایی، گفت: متاسفانه نگاه مسئولان به معلمی، نگاه مصرف گرایانه است در صورتی که پرداخت ها در بخش آموزش و پرورش نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود.
احمدی با تاکید بر پایین بودن نرخ دریافتی توسط معلمان اظهار داشت: چرا برخی از دستگاه های اجرایی و خدماتی با افزایش حقوق بیش از ۳۰درصدی مواجه هستند اما آموزش و پرورش تنها ۱۳درصد به حقوق معلمان افزوده است حال آنکه از سال ۸۸ تا کنون مطالبات ما پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: این تجمع برای دومین بار در شش ماهه اخیر برگزار و تنها دلیل آن نیز عدم توجه مسئولان به خواسته های معلمان است.
بیمه طلایی را باید بیمه حلبی نامید
نماینده معلمان معترض در این تجمع نیز با اشاره به دریافت یک و نیم میلیون تومان حقوق، توضیح داد: در کدام نهاد دولتی کارمندی با بیش از ۲۱سال سابقه ۱.۵میلیون تومان دریافتی دارد متاسفانه در بین ما دانشجوی فوق دکترای فیزیک هسته ای حضور دارد که هم اکنون یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان دریافتی دارد.
تیموری تاکید کرد: چندی پیش برای بیماری فرزندم در مقابل یکی از بیمارستان های تهران حضور داشتم و مجبور شدم شب را در خودروی شخصی به صبح برسانم این امر در کجای دین مبین اسلام سزاوار است.
وی افزود: مطالبات ما در چند بخش خلاصه می شود که افزایش حقوق، بهبود وضع معیشتی و بیمه طلایی از جمله آنهاست.
این نماینده معلمان معترض شاهرودی با تاکید بر اینکه بیمه طلایی باید نام بیمه حلبی به خود بگیرد، اعلام کرد: در هیچ نهادی این گونه به کارکنان بی اعتنایی نمی شود و ما امروز در این مکان گردهم آمده ایم تا از مسئولان پاسخ بخواهیم.
یکی دیگر از معلمان حاضر در این گردهمایی با اشاره به اینکه امروز کارد به استخوان معلمان رسیده است، گفت: کافی است یکبار به موسسات اتومبیل کرایه و یا آژانس ها مراجعه کنید و ببینید چه تعداد از رانندگان این موسسات از قشر معلمان هستند.
این معلم معترض شاهرودی که نام خود را فاش نکرد در ادامه توضیح داد: با چنین دریافتی باید چگونه زندگی کرد امروز با وجود فرزند جوان، دم بخت و دانشجو در منزل مجبور هستیم به شغل دوم بپردازیم حال تصور کنید معلمی که تا پاسی از شب برای معیشت کار می کند چگونه می تواند صبحگاه با تمرکز در کلاس درس حاضر باشد.
وی افزود: سخن ما امروز با مسئولانی است که به خواست معلمان بی توجه هستند بارها می گویند معلمی شغل انبیاست اما در عمل به این مهم بی تفاوت هستند.
این معلم شاهرودی در تشریح خواسته های معلمان از مسئولان، اظهار داشت: از مسئولان می خواهیم تبعیض بین ادارت و آموزش و پرورش را دریابند، چگونه است که همیشه و در همه ایام سال آموزش و پروش با کسری حقوق مواجه است و نه ارگان های دیگر.
نماینده معلمان معترض، با یادآوری اینکه معلم پرورش دهنده انسان است خاطرنشان کرد: معلم با روح جوان و نوجوان سر و کار دارد و اگر از نظر مادی تامین نشور قطعا نمی تواند در انجام وظایف خود موفق باشد بنده از طرف همه معلمان حاضر در این تجمع اعلام می کنم که اگر دولت معیشت مارا بهبود ببخشد کلیه مشکلات و معضلات اجتماعی توسط معلمان حل می شود.
وی ادامه داد: امروز معلمان انگیزه ندارند و بدون انگیزه نمی توان کار کرد و به وظایف قانونی و شرعی رسید متاسفانه سن بزهکاری در جامعه ما بین دختران کاهش چشمگیری یافته است و این ضعف و ناکارآمدی نظام تعلیم است که بخش عمده آن بی انگیزه بودن معلمان است.
با ۱.۵میلیون تومان نمی توان زندگی کرد
معلم بازنشسته حاضر در این تجمع با تاکید بر اینکه نمی توان با ۱.۵میلیون تومان در ماه زندگی کرد، اظهار داشت: بنده دو فرزند در منزل دارم که به سن جوانی رسیده اند دوست دارم یکی از مسئولان در لحظه ای که فرزندم برای دانشگاهش پول طلب می کن در آنجا باشد و به وی پاسخ بدهد.
کریمی تصریح کرد: با این دریافت ها نمی توان ره به جایی برد و نکته در خور توجه اینجاست که از سال ۸۸ تا کنون مطالبات ما پرداخت نشده است حال آنکه وزیر محترم با افتخار در باره پرداخت معوقات و مطالبات شعار می دهند لیکن پرداخت مطالبات معقوقات که باعث افتخار نیست و در هیچ جای دنیا مطابات را در بوق و کرنا نمی کنند.
وی افزود: امروز بهبود اوضاع معیشتی در اولویت ماست و تا زمانی که تامین نباشیم نمی توانیم راندمان کاری خود را افزایش دهیم بار دیگر باید تاکید کردکه معلمان با روح و آینده ممکلت سرو کار ندارند و باید به خواسته هایشان توجه کرد.
قرائت بیانیه توسط نماینده معلمان

در خاتمه این گردهمایی بیانیه ای توسط معلمان شاهرودی به امضا رسید که در بخشی از آن آمده است: ما معلمان اینجا آمده ایم تا بگوییم طرح تحول نظام آموزشی چگونه می خواهد در کشور اجرا شود زمانی که مجریان آن انگیزه ای برای کار ندارند و اگر هم تا کنون اقدامی انجام گرفته است تنها بر اساس همت والا و انگیزه های انسانی معلمان بوده است و معلمان با عشق تا کنون کار خود را ادامه داده اند اما این انگیزه های دورنی و معنوی تا کی می تواند تنها عامل پویایی معلمان باشد؟

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: آقایان مسئول، اگر تا کنون بر اساس آمارهای منتشر شده فرهنگیان مورد اعتماد مردم جامعه هستند نه به واسطه وجهه اقتصادی و شغلی آنها بلکه به دلیل ایثار و فداکاری آنها است نگاه مصرفی به آموزش و پرورش از سوی تصمیم سازان کشوری در سال های اخیر ریشه بسیاری از نابسامانی های اجتماعی در نتیجه عدم رسیدگی به خواسته ها و نیازهای بزرگترین جامعه حقوق بگیر در سطح کشور است.
منبع:مهر-10اسفند
تجمع معلمان ارومیه ای در محوطه اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی برگزار شد
امروز تجمع تعدادی از معلمان ارومیه ای در محوطه اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی برگزار شد.
حدود 100 تن از معلمان ارومیه و حومه در تجمعی در محوطه آموزش و پرورش خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.
افزایش حقوق، اهمیت دادن دولت به مشکلات فرهنگیان، جلوگیری از روند خصوصی سازی مدارس از جمله خواست های معلمان معترض عنوان شده است.
یکی از معلمان ارومیه ای در این رابطه گفت: هرچند آموزش و پرورش یکی از زیرساخت های اساسی کشور در توسعه و تربیت نیروی انسانی به شمار می رود اما متاسفانه اهمیت چندانی به آموزش و پرورش داده نمی شود.
وی افزود: حقوق معلمین به عنوان اقشار زحمت کش جامعه در مقایسه با تورم و هزینه های زندگی بسیار پایین است و معلمان از تامین هزینه ها و امرار معاش ناتوانند.
این معلم که نخواست نامش فاش شود اظهار کرد: هم اکنون بخش زیادی از حقوق پایه ای 1 میلیون و 200 هزار تومانی معلمان به مالیات و بیمه اختصاص داده می شود و این حقوق در شأن یک معلم که نقش بسیار مهمی در پیشرفت و توسعه کشور ایفا می کنند نیست.

معلم معترض دیگری با اشاره به احتمال خصوصی سازی مدارس گفت: تصمیماتی درباره خصوصی سازی مدارس در حال اتخاذ است که قطعا به ضرر معلمین و آموزش و پرورش تمام می شود و امنیت شغلی معلمان را به خطر می اندازد.
یک معلم بازنشسته حاضر در تجمع با اشاره به تبعیض صورت گرفته در حقوق معلمین گفت: اغلب کارمندان ادارات غیر آموزش و پرورش دارای مزایا و تسهیلات هستند و وضعیت معیشتی نسبتاً خوبی دارند در حالی که معلمین از کمترین مزایا و امکانات برخورداند و در وضعیت مالی بسیار نابسامانی به سر می برند.
منبع:اروم نیوز-10اسفند
افزایش حقوق ۱۴ درصدی معلمان، پاسخگوی تورم واقعی نیست
معلمان مقابل مجلس دست به تحصن اعتراضی زدند که منابع آگاه حاضر در این تحصن، تعداد آن‌ها را بین ۳ تا ۴ هزار نفر تخمین می‌زنند.
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال جاری و افزایش گرانی‌ها و فشار‌ها معیشتی، بسیاری از اقشار مزدبگیر از جمله پرستاران و معلمان نسبت به وضعیت معیشتی خود و همچنین تبعیضهایی که بین آن‌ها و دیگر اقشار دستمزدبگیر وجود دارد معترض هستند. هفته گذشته جمعی از پرستاران با تجمع مقابل مجلس، اعتراض خود را به گوش مسئولین رساندند و این بار نیز معلمان در یک اقدام جمعی در سرتاسر ایران مقابل اداره‌های آموزش و پرورش و مجلس تحصن کرده و دست به اعتراض زدند.
مشکلات معیشتی و شغلی مربوط به اقشار زیادی از مزدبگیران و کارمندان دولت مربوط به یکی دو سال اخیر نیست و سابقه چند ده ساله دارد. معلمان از جمله این اقشار هستند که همواره وضعیت معیشتی آن‌ها متناسب با اهمیت و جایگاه منزلتی آن‌ها نبوده است و آن‌ها را در طبقه‌ای قرار داده است که علی رغم نقش اساسی و مهم تربیت نیروی انسانی اما حقوقشان کفاف تأمین حداقلی از معیشت آن‌ها را نمی‌دهد.
به باور بسیاری از آن‌ها مشکلات مذکور و همواره در دولت‌های مختلف وجود داشته است و کمتر مسئولی بوده است که مشکلات آن‌ها را به طور ساختاری و قاطع حل کند.
به گزارش10اسفندتامین24،یکی از فعالین صنفی معلمان ضمن یادآوری مشکلات معلمان گفت این مشکلات فقط مربوط به دولت فعلی و قبلی نیست و در نتیجه انباشت از سال‌ها و دهه‌های گذشته و به ویژه سال‌های پس از جنگ است که سیاستهای جدید در حوزه آموزش منجر به تعدیل نیروی انسانی و خصوصی سازی آموزش و پرورش شد.
جعفر ابراهیمی ادامه داد با اجرای سیاستهای غلط دولت گذشته شاهد تهیدست شدن اقشار فرودست جامعه و پیوستن معلمان و فرهنگیان به آن‌ها هستیم و عدم توجه به نیازهای معیشتی و منزلتی معلمان موجب شکل گیری اعتراضات معلمان شده است.
وی با اشاره به روند شکل گیری و مراحل مختلف بیان اعتراض معلمان گفت اعتراضات مذکور مراحل مختلفی را تجربه کرده و از سرگذرانده است از جمله نوشتن نامه‌های اعتراضی به صورت فردی و جمعی، نوشتن طومار اعتراضی، دیدار با نمایندگان مجلس، رفتن به وزارت خانه و بیان اعتراض.
به گفته این فعال صنفی معلمان، همه این مراحل و اعتراضات بی‌نتیجه بوده است تا اینکه در ‌‌نهایت معلمان تصمیم گرفتند در سوم اسفند ماه سال جاری در مدارس تحصن کنند و سر کلاسهای خود نروند و پس از آن نیز با تصمیم کانون صنفی معلمان و همکاری معلمان سراسر کشور تصمیم گرفته شد روز ۱۰ اسفند یک تحصن اعتراضی سراسری در کشور اعلام شود.
صبح روز یکشنبه ۱۰ اسفند بسیاری از معلمان در برخی از شهرستان‌ها، در اعتراض به وضعیت معیشتی و تبعیضهایی که با آن روبرو هستند، مقابل اداره‌های آموزش و پرورش تحصن کردند.
از سوی دیگر در تهران نیز، معلمان مقابل مجلس دست به تحصن اعتراضی زدند که منابع آگاه حاضر در این تحصن، تعداد آن‌ها را بین ۳ تا ۴ هزار نفر تخمین می‌زنند.
ابراهیمی در بیان مشکلات و مطالبات اصلی معلمان گفت مطالبات معلمان به چند بخش تقسیم می‌شود. در در جه اول مشکلات معیشتی و وضعیت مالی و حقوقی معلمان قرار دارد که پایین بودن دستمزد آن‌ها موجب شده بسیاری از آن‌ها به کارهای دوم رو بیاورند و این امر تاثیر منفی روی کیفیت آموزشی دانش آموزان گذاشته است.
در بودجه آموزش و پرورش تبعیض‌های زیادی وجود دارد و علی غم اینکه در سال ۹۴ افزایش دارد اما در زمینه فوق العاده شغل و هزینه حق مسکن و حقوق معلمان هنوز دارای محرومیت‌های زیادی هستند و میزان ۱۴ درصد افزایش حقوق در سال آینده، در مقایسه با نرخ واقعی تورم، به هیچ عنوان پاسخگوی مشکلات معیشتی معلمان نیست.
از سوی دیگر هم درون ساختار آموزش و پرورش و هم در مقایسه با سازمان‌ها و اداره‌های دیگر تبعیض حقوقی وجود دارد. ابراهیمی توضیح داد درون وزارت آموزش و پرورش کارمندان ستادی فعال در اداره‌های آموزش و پرورش حقوق‌های بیشتری نسبت به معلمان دریافت می‌کنند در حالیکه غیرضروری هستند و حدود ۳۵ درصد از نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش را دربر می‌گیرند در حالیکه این نسبت در استاندارد جهانی فقط ۲۰ درصد است.
این معلم آموزش و پرورش با اشاره به اختلاف دستمزد معلمان با دیگر کارمندان در سازمان‌ها و اداره‌های دیگر گفت مسئولان دولتی و بسیاری از مردم همواره استدلال می‌کنند که چون آموزش و پرورش پولساز نیست و فقط بودجه صرف آن می‌شود بنابراین کارمندان آن نیز از وزارت خانه‌های پولسازی مانند وزارت نفت و نیرو حقوق کمتری دریافت می‌کنند.
وی تصریح کرد این استدلال از پایه بی‌اساس است چرا که مبتنی بر نوعی نگاه سودباور و منفعت طلبانه مادی است در حالی که جایگاه و نقش نظام آموزشی فرا‌تر از سودمحوری مادی است و پایه و اساس تربیت و آموزش نیروی انسانی در هر کشوری است.
ابراهیمی تأکید کرد حقوق معلمان جدا از حقوق دانش آموزان نیست. وقتی معیشت معلمان تأمین نمی‌شود و مجبورند شغل‌های دوم و سوم داشته باشند این امر منجر به کاهش کیفیت آموزشی می‌شود که آسیب اصلی متوجه دانش آموزان است.
این فعال صنفی معلمان با اشاره به وضعیت آموزشی در مناطق محروم و فقیر کشور گفت در این مناطق کودکان زیادی از محروم بازمانده‌اند که این امر نیز ناشی از بی‌توجهی مسئولان به آموزش و پرورش و وضعیت معیشتی

قطعنامه پایانی تجمع معلمان تهران در اعتراض به وضعیت اسف بار آموزش و پرورش

به نام خداوند جان و خرد

Mahmod

قطعنامه پایانی گردهمایی معلمان در اعتراض به وضعیت اسف بار آموزش و پرورش
ما معلمان امروز در مقابل خانه ملت گردآمده ایم تا قوی ترین هشدارها را پیرامون مسائل حادی که آموزش و پرورش کشور را زمین گیر نموده و نفس های آن را به شماره انداخته است، اعلام نماییم. باشد تا آن گروه از نمایندگان مجلس که فارغ از جناح بندی های سیاسی، اعتلای جوانان این آب و خاک را می جویند، سخن ما را بشنوند و پیش از آن که بیش از این دیر شود؛ راهی را که دولت یازدهم در جهت به سازی اوضاع کشور نسبت به دولت قبل در پیش گرفته، حمایت کنند و همراه و حتی پیشاپیش آن مانع ادامه روند نادرست کنونی در آموزش وپرورش گردند.
لذا قاطعانه خواهان انجام اقدامات زیر در یک بازه زمانی معقول می باشیم:
1. ما خواهان محو تمرکزگرایی شدید حاکم بر آموزش و پرورش، محوریت بخشیدن به بخش آموزش و دخالت دادن موثر و سازمان یافته ی بدنه ی آموزشی کشور به ویژه معلمان در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها هستیم.
2. ما معتقدیم به رغم شرایط دشوار اقتصادی کنونی در کشور، با جابجایی در برخی ردیف های بودجه، با حذف یا کاهش ردیف های بودجه ای که ظاهراً صرف امور فرهنگی در سازمان ها، نهادها و ارگان هایی می شود که مسئولیت مستقیم در امور آموزش و فرهنگی ندارند؛ و افزودن آن به بودجه آموزش و پرورش، می توان بودجه آموزش و پرورش را در یک بازه ی زمانی دوساله افزایش صد در صدی داد و بسیاری از مشکلات و کمبودهای آن از جمله کسری بودجه مزمن رااز بین برد.
3. با تأکید بر این باور قانونی که بهداشت و آموزش با کیفیت جزو ابتدایی ترین حقوق شهروندی است؛ خواهان رویکردی متفاوت با گذشته نسبت به ردیف های بودجه از جانب نمایندگان مجلس هستیم. تا همانند بخش سلامت و بهداشت که برای سال آینده بودجه ی آن به درستی افزایش 70 درصدی داشته است، بودجه آموزش نیز تغییرات اساسی نماید. افزایش 22 درصدی بودجه آموزش و پرورش در لایحه بودجه سال 94 حتی کسری بودجه ی پنج هزار میلیاردی سال جاری این وزارت خانه را برطرف نمی کند.در صورت تصویب این میزان افزایش، سال آینده اوضاع مالی این وزارتخانه بدتر از سال جاری خواهد بود و معلمان با حقوق پایین تر از خط فقر باز هم برای حق التدریس اندک خود باید ماه ها منتظر بمانند تا این دستمزد ناچیز را به صورت قطره چکانی آن هم مطابق سلیقه وزارتخانه و ادارات آموزش و پرورش دریافت نمایند.
4. ما خواهان افزایش دست کم 30 درصدی حقوق و فوق العاده شغل معلمان برای هرسال طی 4 سال آینده می باشیم تا بخشی از تبعیضی که میان آن ها باسایر کارکنان دولت وجود دارد برطرف گردد. در حالی که بار اصلی فعالیت آموزشی بر دوش معلمان و سایر کارکنان مدارس است، امتیاز فوق العاده شغل یک معلم با مدرک کارشناسی ارشد 800 می باشد در حالی که همین امتیاز برای کارمندان دولت با مدرک کارشناسی 1500 و با مدرک کارشناسی ارشد 2000 است. ما این تبعیض آشکار را محکوم نموده و خواهان رفع سریع آن به نفع معلمان یعنی گردانندگان اصلی آموزش و پرورش هستیم.
5. در حالی که در احکام سایر کارکنان دولت وجود ردیف هایی مانند حق ایاب و ذهاب، حق مسکن،هزینه یا فیش غذا و وجود ردیفی به نام «سایر» که خود داستانی جداگانه دارد، سال هاست امری بدیهی و به رسمیت شناخته شده محسوب می شود؛ این ردیف ها در فیش حقوق معلمان همچنان مفقودند و یا چنان ناچیز که بیشتر به تمسخر و تحقیر آنان شبیه است. اضافه شدن ردیف هایی مانند حق مسکن، ایاب و ذهاب و … در حکم های حقوقی معلمان امری ضروری و حقی طبیعی است و باید با رقم های واقع بینانه به آنان پرداخت شود. بر این موارد بیفزاییم ناکارآمدی شدید انواع بیمه ی معلمان به ویژه بیمه تکمیلی را که جز در سال اول هرگز رضایت خاطر و آرامش آنان را فراهم ننموده است.
6. ما خواهان استانداردسازی کلاس های درس حداقل از نظر تعداد دانش آموزان هستیم (حداکثر 25 نفر در هر کلاس). در حالی که برخی مسئولان وزارت آموزش وپرورش با اعلام میانگین های آماری نادرست از وجود نیروها ی مازاد سخن می گویند، دست کم در تهران و در تمامی مقاطع شاهد کلاس های 30 نفر به بالا تا بیش از 40 نفر هستیم. در چنین شرایطی گذشته از کاهش شدید کیفیت آموزش در چنین کلاس هایی، شاهد تنش های فراوانی میان معلمان و دانش آموزان می باشیم که جلوه های حادتر و تأسف بارتر آن را در صفحه ی حوادث روزنامه ها شاهد بوده ایم. وجود نگاهی صرفاً هزینه ای به آموزش و پرورش چنین فجایعی را به دنبال داشته است.
7. رسول بداقی همکار زندانی ما بیش از 5 سال است که بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به سر می برد. همینطور سید محمود باقری. ما خواهان آزادی بی قید وشرط این عزیزان و لغو کلیه ی احکام صادره توسط هیأت های تخلفات اداری در ارتباط با همکارانی هستیم که به دلیل فعالیت صنفی حکمی را دریافت نموده اند. همینطور بازگشت به کار کلیه ی همکارانی که حکم محکومیت خود را گذرانده اند.
8. در حالی که بسیاری از معلمان در پایان 30 سال خدمت خود حکم عالی را دریافت می نمایند سازمان بازنشستگی این رتبه را از معلمان نپذیرفته و با کسر دو رتبه، آن ها را و با کاهش حقوق گاه تا بیش از دویست هزارتومان در هنگام بازنشستگی مواجه می نماید. تحمیل چنین شرایط ناعادلانه ای به معلمان در آغاز دوران بازنشستگی ستمی است مضاعف که از سال 88 تاکنون ادامه دارد. ما خواهان تأمین اعتبار کافی برای رفع این شرایط ناعادلانه و پرداخت مابه التفاوت آن به صورت یک جا به معلمان ذیحق از سال 88 تا کنون هستیم.
کانون صنفی معلمان ایران (تهران)
10/ 12/ 1393

*اخبارمعلمان:

p-15

پیگیری برای آزادی میلاد درویش، عضو افتخاری کانون صنفی معلمان
اسماعیل عبدی- دبیرکل کانون صنفی معلمان
میلاد درویش فعال مدنی، عضو بنیاد محیط زیستی حرمت حیات و عضو افتخاری کانون صنفی معلمان در تجمع مسالمت آمیز 10 اسفند در مقابل پارلمان دستگیر شد.
میلاد درویش یک کارگر فلز کار زحمتکش است و در کنار کارگری، کارهای هنری و سندیکایی نیز انجام می دهد. دی وی دی شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان سراسر کشور با همت ایشان و به مدت چهارده ساعت، تصویر برداری و پردازش شد که در تیراژ دویست نسخه به شکل کاملا رایگان در اختیار دبیرخانه ی کانون صنفی معلمان قرار گرفت.
معلمان کشور هنوز فیلم مستند استاد پرویز شهریاری که ساخته ایشان بوده و جوایز فراوانی را از جشنواره های مختلف برده است را از یاد نبرده اند. میلاد درویش از از خوشنام ترین و مهربان ترین فعالان مدنی کشور است و در کارهای خیر خواهانه داوطلب می شود. او برای نصب کانکس مدرسه بالای کوه و تهیه فیلم مستند از معلم خیر خواه استان کهکیلویه که در کانکسی بالای کوه تدریس می کرد نزدیک بود از بالگرد سقوط کرده و جانش را از دست بدهد.
میلاد درویش برای دهم اسفند به شکل داوطلبانه و با هزینه شخصی، پنجاه بازوبند انتظامات تهیه کرده بود و پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود تجمع سکوت.
در نحوه ی دستگیری میلاد درویش نقل قول ها و تحلیل های متفاوت و شایعات بی اساس زیاد شنیده می شود .
در اواخر مراسم تجمع اعتراضی سکوت، مرا به کانکس پلیس که در کنار خیابان مشرف به مجلس تعبیه شده بود برای برخی توضیحات فراخواندند. وقتی از کانکس پلیس بیرون آمدم متوجه نگرانی همکاران شدم که از دستگیری میلاد درویش ناراحتند.
بلافاصله نزد یکی از مسئولان وزارتخانه آموزش و پرورش رفتم و از ایشان خواستم تا مراتب ناراحتی عمیق اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان را نسبت به دستگیری این جوان فرهیخته به عوامل امنیتی اعلام نموده و نسبت به آزادی ایشان اقدام لازم را معمول نماید.
بازداشت میلاد درویش به هیچ وجه برای من به عنوان دبیر کل کانون صنفی معلمان قابل توجیه نبوده و کانون وظیفه دارد که برای آزادی این عضو افتخاری ، پیگیری های لازم را انجام دهد.
سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:از حقوق قانونی خود دفاع می کنیم !
مطلع شدیم ، » میلاد درویش » پس از دستگیری به زندان گوهردشت (کرج) منتقل شده و در بند 4 سالن 12 زندانی ست .
ما همچنان به آزادی بی قید و شرط او و آزادی تجمع و اعتصاب تاکید می کنیم .
سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
1393/12/12

معلمان مشهد : مجددا» تحصن خواهیم کرد
دریافتی ازمنبع موثق:اعتصاب سراسری معلمان ایران در حالی برگزار شد که بسیاری از گروههای منتسب به معلمان که به زعم کانون صنفی معلمان ایران صرفا در پی تحقق خواسته های خود هستند نیز شرکت داشتند .
در صبح روز یک شنبه 10 اسفند 93 و قبل از شروع تجمع ، کسانی که از جلو اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی رد می شدند با پلاکاردهائی یک دست و یک رنگ برخورد می کردند که شعارهای درج شده در آن هیچ سنخیتی با خواسته های معلمان نداشت و نشان دخالت دست های دولتی داشت .
معلمان شهر مشهد در ابتدای ورود خود در برخورد با این پلاکاردها نسبت به نصب آن معترض و اقدام به پاره کردن آن نمودند که با برخورد اعضاء پارلمان فرهنگیان مشهد و سازمان معلمان مواجه شده و قبل از درگیری با تیز هوشی اعضاء کانون صنفی که در محل حضور داشتند پلاکاردهای دیگری نصب شد .
سازمان معلمان از جمله مخالفان برگزاری تجمع اعتراضی بوده و پارلمان فرهنگیان شهر مشهد که کنگره آن با تصدی گری مدیرکل آموزش و پرورش خراسان در چند ماه پیش برگزار شد با مخالفت شدید فرهنگیان حاضر در کنگره مواجه گردید و کلیه گروههای حاضر در اعتراض به دولتی بودن آن انتخابات آن را انتصابی دانسته و تحریم کردند .
قابل ذکر است قبل از تجمع معلمان ، نیروهای امنیتی و حراستی با فیلمبرداری از پشت بام اداره کل نسبت به رصد روند اعتراض اقدام می کردند که معلمان با سکوت و نشان دادن انگشتان به معنای پیروزی ، عدم ترس خود از اقدام آنان را اعلام داشتند .
با انبوه شدن جمعیت معاون مدیر کل و رئیس ناحیه یک آموزش و پرورش با همراهی نیروهای حراست و تنی چند از اعضاء پارلمان و سازمان معلمان به قصد جلوگیری از انعکاس این تحصن که بالغ بر 1000 نفر در آن شرکت داشتند و باعث ترافیک شدید در خیابانهای اطراف شده بود ، با دعوت فرهنگیان متحصن به داخل حیاط اداره کل با مخالفت شدید آنان روبرو شده و خواستار حضور مدیرکل جهت ادای توضیح شدند.
در پی عدم حضور حسینی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در بین تجمع کنندگان تعدادی ازمعلمان به داخل حیاط رفته و با طرح خواسته های فرهنگیان با برخورد خنثی و غیر محترمانه مدیرکل مواجه گردیدند . در پایان این تحصن معلمان اعلام داشتند که در صورت عدم توجه دولت به خواسته های آنان در خصوص تبعیض بین آموزش و پرورش و دیگر وزارت خانه ها به صورت گسترده تری به تحصن ادامه خواهند داد .
گفتنی است آقای جواد لعل محمدی از فعالین سیاسی و صنفی معلمان نیم ساعت پس از ورود توسط دو تن از نیروهای امنیتی از محل تجمع به جای دیگری منتقل و در ساعت 5 بعداز ظهر و در پی اتمام تحصن آزاد گردید .
گزارشی از اعتراضات معلمان همدان
رضا مسلمی، همدان
معلمان همدان همزمان با معلمان سراسر کشور برای اعلام اعتراض خود به تبعیض های فاحش و شرایط تأسف بار معیشتی در روز یک شنبه دهم اسفند، از ساعت 9/15 تا 11/15 ضمن حضور در مدرسه، از حضور در کلاس های درس امتناع امتناع نمودند. اهم خواسته های معلمان همدان به قرار زیر بود:
1-آزادی همکاران زندانی که سال هاست به خاطر احقاق حقوق صنفی معلمان کشور در زندان به سر میبرند.
2-رفع تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا ی فرهنگیان شاغل و بازنشیته نسبت به سایر ارگانها، نهادها و سازمانهای دولتی .
3- ایجاد بستر مناسب برای برگزای مجامع عمومی کانون ها و تشکلهای صنفی مستقل و کمک به تقویت آنها مطابق وعد های رئیس جمهور.
4-افزایش بودجه آموزشی و سرانه دانش آموزی .
5-افزایش هر ساله حقوق معلمان متناسب با نرخ واقعی تورم
6-لغو احکام قضایی و هیاتهای رسیدگی به تخلفات اعم از منع تدریس، تبعید و…
7-رفع مشکلات فضاهای آموزشی و نوسازی مدارس و…
منبع:حقوق معلم وکارگر

p-12
گردهمایی اعتراض آمیز جمعی از معلمان بوانات
جمعی از معلمان رده متوسطه شهرستان بوانات در اعتراض به درآمد و جایگاه معلمان در جامعه جلو درب آموزش و پرورش تحصن کردند.
به گزارش11اسفند حرف رسا،تعداد اندکی از معلمان و دبیران رده متوسطه شهرستان بوانات در اعتراض به حقوق و درآمد خود و جایگاه معلمین در جامعه جلو درب اداره آموزش و پرورش شهرستان بوانات تحصن کردند.
در این تجمع اعتراض آمیز که همزمان با سراسر کشور برگزار شد 15 تن از دبیران مقطع متوسطه شهرستان حضور داشتند و حاضرین خواستار ارتقاء جایگاه معلمین در جامعه و افزایش حقوق و مزایای معلمین هماهنگ با رشد تورم و رشد اقتصادی کشور شدند.
البته در این تجمع خبری از خبرنگاران در محل نبود.
تجمع فرهنگیان مقابل اداره آموزش و پرورش خمینی شهر
چندی پیش پیامک هایی با عنوان تجمع فرهنگیان و امضای طومار به دعوت صنف فرهنگیان شهرستان در تلفن های معلمان خمینی شهری رد و بدل می شد. اما به گزارش خبرنگار قلمکده در ساعت و محل تعیین شده اجنماعی انجام نشد.
باز متوجه شدیم که پیامکی به شرح زیر ارسال شده است:
تجمع “سکوت” فرهنگیان // یکشنبه دهم اسفند مقابل مجلس ساعت ۱۴ (فرهنگیان تهران ، البرز ، شهرستانهای تهران)
در سراسر کشور ساعت ۹صبح مقابل ادارات آموزش و پرورش «برای احقاق حقمان و اعتراض به نابرابری دوستان را فراخوانید»
شنیده شده : این پیامک موجب شد که در شهرستان خمینی شهر حدود ۸۰ معلم را دور هم جمع کند و در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان خمینی شهر جمع شوند و طومار اعتراض خود را به وضعیت حقوق نامتناسب به ریاست جمهوری و دیگر مسئولان را امضا کنند.
منبع:قلمکده-12اسفند
تجمع صنفی معلمان در جزیره خارگ
تعدادی از معلمان جزیره خارگ همزمان با تجمع سراسری معلمان در کشور, در جلوی آموزش و پرورش خارگ تجمع کردند و خواهان بهبود وضعیت معیشتی خود شدند.
به گزارش12اسفند جنوب پرس، تجمع معلمان در نقاط مختلف کشور در اعتراض به تغییر نکردن دستمزدشان در سال آینده طبق لایحه بودجه‌ و تبعیض‌های صورت گرفته در سیستم آموزش کشور و اجرانشدن بندهایی از قانون خدمات کشوری مرتبط با کارکنان دولت است.
در این حرکت اعتراض آمیز که با سکوت و بصورت مسالمیت آمیز همراه بود، معلمان پلاکاردهایی مبنی بر بهبود وضعیت معیشتی خود در دست داشتند.
تجمع تعدادی از فرهنگیان مقابل آموزش و پرورش کاشمر
تعدادی از فرهنگیان کاشمر با تجمع در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان نسبت به پایه های حقوقی خود اعتراض کردند.
جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته آموزش و پرورش کاشمر با حضور در مقابل درب ورودی اداره کاشمر اعتراض خود را نسبت به وضعیت معیشتی و نیز آموزشی اعلام کردند. شرکت کنندگان در این اجتماع صنفی بعد از حدود دو ساعت به دعوت مسئولان آموزش و پرورش به اتاق مدیریت دعوت شدند و به بیان درد دل های خود پرداختند.
غزنوی یکی از معلمین کاشمری با تأکید بر این که اجتماع و اعتراض انجام شده یک اعتراض صنفی و فارغ از هر گونه مشکل با دولت و نظام است گفت: اگر چه مطالبات و مشکلات فرهنگیان سال هاست مطرح می شود اما متأسفانه پی گیری نشده است لذا اجتماع اعتراضی امروز در راستای مطرح کردن مشکلاتمان بوده است.
وی با بیان این که مسایل حقوقی و معیشتی فرهنگیان یکی از دغدغه های جدی همکاران است که متأسفانه مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است یادآور شد: به عنوان یک فرهنگی از وضعیت آموزشی هم احساس خطر می کنیم؛ چرا که امروز یک دانش آموز پایه دوم متوسطه هنوز نمی داند “شعاع” در درس ریاضی به چه معناست.
این معلم کاشمری با تأکید بر این که با تورم ایجاد شده در جامعه قدرت خرید فرهنگیان به نصف کاهش یافته است خاطر نشان کرد: درخواستی که از مسئولان داریم این است که طرح یکنواختی هم در مجموعه آموزش و پرورش لحاظ شود تا فرهنگیان نیز همانند سایر کارکنان دولت از حقوق یکسانی برخوردار شوند.
یکی دیگر از معلمین نیز با اشاره به این که مشکلات معیشتی و سایر موضوعات از ناحیه انجمن صنفی معلمان ایران مطرح و در حال پی گیری است گفت: فرهنگیان زمانی در کشور دارای کرامت بودند اما متأسفانه در حال حاضر مورد تحقیر قرار گرفته اند.
حسنی عارفی بیمه تکمیلی و طلایی فرهنگیان، بازنشستگی، تصویب قانون بکارگیری فرزندان فرهنگیان، اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت و توجه به وضعیت معیشتی فرهنگیان را از جمله درخواست های این قشر از جامعه عنوان کرد.
محمد پور فرهنگی دیگری نیز با اشاره به این که جامعه فرهنگیان تأثیرگذارترین قشر در جامعه هستند اما مورد بی مهری قرار گرفته اند گفت: تا زمانی که نظام آموزشی متحول نشود و دغدغه معلمین برطرف نشود مشکلات اجتماعی حل نخواهد شد.
معلم دیگر نیز با تأکید بر این که معلمین به لحاظ دغدغه هایی که دارند نه تنها از دانش آموز بلکه ازفرزندان خود غفلت می کنند یادآور شد: متأسفانه انگیزه برای معلمین و دانش آموز وجود ندارد.
افشار با انتقاد از ایجاد تبعیض بین کارمندان دولت با معلمان و فرهنگیان تصریح کرد: این تبعیض است که معاون اول رئیس جمهور بخشنامه ای صادر کند و معلمین برای دریافت حقوق شان شکایت کنند.
در ادامه مدیر آموزش و پرورش کاشمر با اشاره به مشکلات و معضلات پیشروی آموزش و پرورش گفت: مشکلات و گرفتاری های فرآروی همکاران را بررسی و با ارائه راهکار نیز به مسئولان استانی و کشوری انتقال دادیم.
ایرج سعادتمند بابیان این که تمام تلاش مجموعه آموزش و پرورش حمایت از معلمین و فراهم نمودن شرایط مناسب و لازم برای تدریس در مدارس بدور از هر گونه دغدغه است یادآور شد: کشوری موفق خواهد بود که در حوزه آموزش و پرورش آن سرمایه گذاری شود؛ لذا اعتراض صنفی حق شماست و قول می دهیم که مشکلات مطرح شده را پی گیری کنیم.
منبع:کاشمربصیر-12اسفند

p-13
مجلس: تصویب بودجه‌ هزار میلیاردی برای پرداخت معوقات معلمان
کنشگران صنفی معلمان: پرداخت معوقات مزدی بخش بسیار کوچکی از مطالبات صنفی معلمان است. معوقات مزدی در واقع ابتدایی‌ترین چیزی است که معلمان انتظار داشتند. توقع معلمان از مجلس این است که با اصلاح ردیف‌های بودجه، در سال جاری اقدام اساسی در خصوص بهبود وضعیت معیشتی معلمان انجام دهد.
دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران در واکنش به تصمیم امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص «پرداخت هزار میلیارد تومان اعتبار مالی بابت بخشی از مطالبات جامعه فرهنگیان کشور» گفت: اختصاص بودجهٔ هزار میلیاردی برای پرداخت «معوقات حقوقی» معلمان تنها بخش کوچکی از خواسته‌های صنفی معلمان است.

به گزارش12اسفندایلنا،اسماعیل عبدی در این باره گفت: با توجه به حجم مطالبات معوقه فرهنگیان کشور این مصوبه در حال حاضر تنها یک گام مثبت کوچک تلقی می‌شود.
نمایندگان مجلس، در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه)، در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۳۹۴، با تبصره الحاقی ۷ ماده واحده لایحه مذکور موافقت کردند که براساس آن اعتباری افزون بر هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات فرهنگیان در سال ۹۴ هزینه می‌شود.
لازم به ذکر است که در جریان بررسی این تبصره الحاقی نمایندگان مجلس، با اصلاح این تبصره و حذف عبارتی از آن با ۱۱۴ رأی موافق، ۴۸ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در تبصره اصلاح شده الحاقی ۷ آمده است که درآمد حاصله از ۵۰ درصد سود ویژه به یک دوازدهم مالیات ماهانه شرکت‌های بنگاه‌های مذبور به مبلغ ۱۷ هزارمیلیارد ریال پس از ورایز به خزانه متناسب با وصولی از محل ردیف‌های ۱۴۹-۵۳۰۰۰۰ در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد تا در امور مربوط به پرداخت مطالبات فرهنگیان هزینه شود.
در همین حال، کنشگران صنفی معلمان معتقدند پرداخت معوقات حقوقی فرهنگیان بخش بسیار کوچکی از مطالبات اساسی معلمان است.
دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران در این باره گفت: با توجه به حجم مطالبات معوقه فرهنگیان کشور این مصوبه در حال حاضر تنها یک گام مثبت کوچک تلقی می‌شود.
عبدی افزود: اگر دولت و مجلس در صدد حل و فصل مشکلات فرهنگیان هستند دست‌کم می‌توانند از طریق گفتگو، در مورد چگونگی حل کردن مشکلات صنفی فرهنگیان آگاهانه تصمیم بگیرند. در هیمن رابطه کانون صنفی معلمان ایران خواستار آن است تا در خصوص تدوین اعتبارات مالی وزارت آموزش و پروش با معاون اول رئیس جمهور و رئیس کمسیون تلفیق بودجه مجلس دیدار کند.
این مقام صنفی در عین حال از اینکه کنش‌اعتراضی اخیر فرهنگیان به ابزار اعمال قدرت و فشار گروه‌های سیاسی تبدیل شده‌است انتقاد کرد و گفت: اعتراض سکوتی که دو روز پیش بصورت هماهنگ توسط معلمان در سراسر کشور بر پاشد یک واکنش صنفی اعتراضی به عملکرد مجلس و دولت بود و بنابراین گروه‌های سیاسی نمی‌توانند از این تجمع به نفع خود بهره‌برداری سیاسی کنند.
وی در توضیح این اتفاق گفت: از واکنش برخی مسئولان اینطور استنباط می‌کنیم که هم مجلس و هم دولت می‌خواهند از اعتراض اخیر معلمان به نفع خود بهره‌برداری کنند بدین ترتیب که دولت در صدد افزایش دادن اعتبارات وزارت آموزش و پروش است و در مقابل نمانیدگان مجلس نیز می‌خواهند از این طریق دولت و به ویژه شخص وزیر آموزش و پروش را تحت فشار قرار دهند.
وی تاکید کرد که معلمان پیاده نظام شطرنج سیاست بازان نیستند و نمی‌توان به نام افزایش اعتبارات و یا وعده اجرای طرح رتبه بندی آن‌ها را از ادامه پیگیری خواسته‌های صنفی خود منصرف کرد.
به گفته دبیر کل کانون صنفی معلمان آنچه که باعث شد تا معلمان در روز ۱۱ اسفند بصورت هماهنگ تجمع سراسری سکوت را برگذار کنند، خودداری مجلس و دولت از اجرای کامل مقرراتی بوده است که در سالیان اخیر برای بهبود وضعیت زندگی معلمان وضع شده است.
وی افزود: اگر این مقررات بطور کامل اجرا شده بود دست کم امروز درامد هر معلم تا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود و بدین ترتیب معلمان با این شرایط سخت برای تامین معیشت مواجه نبودند.
سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران نیز آنچه تحت عنوان تصویب بودجه برای پرداخت مطالبات فرهنگیان مطرح شده است را صرفا در قالب پرداخت معوقات مزدی قابل طرح دانست و گفت: این بخش کوچکی از مطالبات صنفی معلمان است.
محمود بهشتی لنگرودی، در خصوص مطالبات صنفی معلمان گفت: مطالبات ما همانطور که در تجمع دو روز گذشته مطرح شد، بودجهٔ در نظر گرفته شده برای سال ۹۴ است که نه تنها نیازهای بودجه‌ای این وزارتخانه را برطرف نمی‌کند بلکه حتی قادر به تامین کسری بودجهٔ ۵هزار میلیاردی آموزش و پرورش نیست.
وی تاکید کرد: همانطور که در بیانیهٔ پایانی تجمع اعتراضی معلمان در مقابل مجلس هم گفته شد، اکثریت معلمان دریافتی پایین‌تر از خط فقر دارند و این برای جامعه‌ای که مدعی فرهنگ مداری است حقارت بار است. افزایش دست کم ۳۰ درصدی حقوق و فوق العاده شغل معلمان می‌تواند بخشی از تبعیض‌های آشکاری که بین معلمان و سایر کارکنان دولت وجود دارد برطرف کند.
بهشتی به دیگر مطالبات اساسی معلمان اشاره کرد و ادامه داد: استانداردسازی کلاس‌های درس از نظر تعداد دانش آموزان تا حداکثر ۲۵ نفر در هر کلاس باعث می‌شود نیروی مازادی در کشور باقی نماند. به نحوی که با توزیع درست نیرو‌ها در سطح کشور تکلیف معلمان حق التدریسی بازمانده از استخدام و معلمان پیش دبستانی روشن می‌شود.
پرداخت معوقات حقوقی بازنشستگان هم از جمله خواسته‌های معلمان است که از سال ۸۸ تاکنون هنوز به نتیجه نرسیده است.
سخنگوی کانون صنفی معلمان معتقد است در چنین شرایطی که هنوز هیچکدام از مطالبات قانونی معلمان به نتیجه نرسیده، پرداخت معوقات مزدی بخش بسیار کوچکی از مطالبات صنفی معلمان است و ما به این قضیه به عنوان یک دستاورد نگاه نمی‌کنیم. معوقات مزدی در واقع ابتدایی‌ترین چیزی است که معلمان انتظار داشتند. توقع معلمان از مجلس این است که با اصلاح ردیف‌های بودجه، در سال جاری اقدام اساسی در خصوص بهبود وضعیت معیشتی معلمان انجام دهد.
واکنش به مجلس
وی همچنین در واکنش به مصاحبهٔ یکی از نمایندگان مجلس دراین خصوص که گفته بود هدف معلمان از تجمع در مقابل مجلس، در اصل فشار بر دولت بوده گفت: اینگونه اظهار نظر‌ها باعث می‌شود این تصور به وجود آید که برخی از افراد یا جریان‌ها قصد دارند، اعتراضات صنفی معلمان را به نفع خودشان مصادره کنند در حالیکه آنچه در جریان این اعتراضات مشهود است آگاهی معلمان و عملکرد هوشمندانه آن‌ها در پیگیری مطالبات صنفیشان است.
به گفتهٔ سخنگوی کانون صنفی معلمان یکی از دلایل اصلی برگزاری تجمع در مقابل مجلس بررسی لایحه بودجه۹۴ در هفته‌های جاری و اعتراض معلمین به بودجهٔ کم در نظر گرفته برای آموزش و پرورش بود. در واقع یکی از خواسته‌های معلمان این است که با جابه جایی برخی از ردیف‌های بودجه آموزش و پرورش به بهبود شرایط معیشتی فرهنگیان سرعت بخشد. زیرا ما معتقدیم با جابه جایی این ردیف‌ها طی یک بازهٔ زمانی دو ساله می‌توان بودجه آموزش و پرورش را افزایش صد در صدی داد و بسیاری از کمبود‌ها و مشکلات آن از جمله کسری بودجه مزمن را از بین برد

درخواست رسمی کانون صنفی معلمان برای آزادی میلاد درویش
به نام خداوند جان و خرد
میلاد درویش فعال اجتماعی عضو بنیاد محیط زیستی حرمت حیات و عضو افتخاری کانون صنفی معلمان، در تجمع مسالمت آمیز اعتراضی “سکوت” فرهنگیان در روز یکشنبه 10 اسفند 93 مقابل مجلس شورای اسلامی بدون انجام عمل مجرمانه دستگیر شد.
تا کنون علی رغم تلاش های کانون و قول های داده شده، ایشان آزاد نگردیدند.
کانون صنفی معلمان ضمن حمایت همه جانبه از ایشان از نهادهای مسئول رسما می خواهد که نسبت به آزادی این فعال اجتماعی اقدام نمایند.
کانون صنفی معلمان – 12 اسفند 93

بازداشت دو تن از شرکت کنندگان تجمع سکوت معلمان
گزارش های رسیده از سوی اعضای کانون صنفی معلمان ایران حاکی است دو تن از شرکت کنندگان در تحصن روز یکشنبه دهم اسفند ماه از سوی مقامات امنیتی بازداشت شدند.
یکی از این بازداشت شدگان عصر روز دوشنبه آزاد گردید. فرد دیگر که یکی از همکاران شاغل در حومه تهران می باشد، در ساعت ۱۲ در اطراف مجلس شورای اسلامی در انتظار شروع تجمع بوده که توسط پلیس امنیت اجتماعی دستگیر می شود، در طول روز گذشته اعضای هیات مدیره کانون با پی گیری های مداوم آقای عادل عبدی مشاور وزیر آموزش وپرورش در امور تشکل ها و آقای موحد مدیر کل حراست وزارت آموزش وپرورش سعی در یافتن علت بازداشت این دوستان وتسریع آزادی این همکار داشتند.
در نهایت اطلاع یافتیم این عزیز به زندان رجایی شهر منتقل گردیده است. برای ایشان در دادسرای اوین قرار بازداشت صادر گردیده است و قاضی مبلغ ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال به عنوان وثیقه تعیین نمودند که به دلیل پایان وقت اداری روز سه شنبه برای رهایی ایشان با همراهی وکمک خانواده شان اقدام خواهیم نمود.
منبع:سایت کانون صنفی معلمان ایران(تهران)

p-10

گزارشی درباره تجمع ده اسفند معلمان سنندج
نامه یک معلم بازنشسته از سنندج/ تجمع ده اسفند معلمان سنندج
دوستان سلام
بنده معلم بازنشسته وازشهرستان سنندج استان کردستان هستم .بسیار متعجبم که از تجمع بسیار قوی فرهنگیان شاغل وباز نشسته ی سنندج گزارشی داده نشده است. روزیکشنبه برابر بادهم اسفند 1393فرهنگیان این شهرستان ازساعت 9صبح در محوطه ی اداره ی کل (آوپ)شروع به جمع شدن نمودن وبیشتراز 45 دقیقه نگذشته بود که تعداد آنها به بیشتراز2500 نفرمی رسید.استقبال بی نظیری که همکاران فرهنگی بخصوص خانمهااز این فراخوان به عمل آوردند، بسیار چشم گیر بود.
دوستان با دست نوشته هایی که هر کدام حاکی از دردهای مشترک آنها بود در سکوت خود فریادها می زدندوآنچه را که مسولین وظیفه دارند وباید انجام بدهند ،یادآورشدند ،به امید این که در این مملکت گوش شنوایی وجود داشته باشد و سکوت آنها درک کند.
در پایان قطع نامه ای با ده خواسته قرائت شده وساعت 11/5محوطه ی اداره راباکمال ارامش ترک نمودند.
منبع:حقوق معلم وکارگر

گزارش تکمیلی در مورد تجمع معلمان کرمانشاه و روانسر
با توجه به گستردگی تجمع معلمان به تاریخ یکشنبه دهم اسفند ماه که در اعتراض به دستمزد پایین ومشکلات معیشتی و تبعیض و سایر مسائل صورت گرفت گزارش تجمع برخی شهرها همچنان به کمیته هماهنگی می رسداز جمله گزارش تجمع معلمان کرمانشاه و روانسر.
طبق گزارش در یافتی ساعت 10 صبح روز یکشنبه دهم اسفند ماه بیش از 700 نفراز معلمان کرمانشاه مقابل اداره کل آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند.یکی از خواسته های این معلمان ،هماهنگ سازی حقوق معلمان با حقوق دیگر مراکز اموزشی یعنی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی بود و در این رابطه یکی از معلمان که دارای مدرک فوق لیسانس بود اظهار داشت: من با مدرک کارشناسی ارشد ماهیانه 14 میلیون ریال حقوق دریافت می کنم در حالی که افرادی با همین مدرک در حوزه دانشگاه ها یا دانشگاه علوم پزشکی بیشتر از 30 میلیون ریال حقوق می گیرند .
همچنین تعدادی از معلمان روانسر ، یکی از شهرهای استان کرمانشاه روز یکشنبه در مقابل ادره آموزش و پرورش این شهر دست به تجمع زدند.
لازم به توضیح است استان کرمانشاه دارای چهار هزار و 460 آموزشگاه با 392 هزار و 500 دانش آموز می باشد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری
12/12/93

معلمان 4

تجمع امروز معلمان در اصفهان روبروی اداره کل استان
امروز پنج شنبه 93/12/14 روبروی اداره کل استان اصفهان تجمعی برگزار شد.
تجمع فرهنگیان اصفهان با رد اقدامات اخیر دولت مبنی بر تاکید بر مطالبات معوقه فرهنگیان،آن را عملی فریبکارانه دانسته و تاکید بر برقراری عدالت نسبت به سایر کارکنان دولت پایان یافت. تجمع کنندگان تاکید بر پیروی از تصمیمات و بیانیه های شورای هماهنگی تشکلهای صنفی کشور را مد نظر داشتند.
نکته قابل توجه عدم حضور دکتر زارعین در جمع معلمان بود.با توجه به تاکید ایشان برای حضور در جمع غیبت ایشان در ابن تجمع و قطع بودن تلفن همراه ایشان شاعبه ی دستگیری ایشان را تقویت کرده است و فرهنگیان اصفهان بر تعیین وضعیت دکتر زارعین اصرار داشتند و تا روشن شدن اصل موضوع خواستار پیگیری شدند.
منبع:تارنمای کانون صنفی معلمان ایران(تهران)
دومین تجمع صنفی معلمان مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی
معلمان خراسان‌جنوبی برای دومین بار جهت رسیدگی به مطالباتشان در جلوی اداره‌کل آموزش و پرورش استان تجمع کردند.
به گزارش 14اسفندخاورستان، صبح امروز فرهنگیان و معلمان بیرجند برای دومین بار در مقابل اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی تجمع کردند.
یکی از معلمان شرکت‌کننده در این تجمع گفت: دفعه قبلی (یکشنبه10 اسفند93) که تجمع کردیم؛ به ما گفتند به داخل اداره بروید و خواسته‌های خود را به صورت کتبی اعلام کنید تا پیگیری کنیم.
وی افزود: ما می خواهیم صدای ما به گوش دولت‌مردان برسد.
معلمان اعلام کردند: حقوق ما کم است.
به گفته آن‌ها همسان‌سازی بین همه کارمندان دولت صورت گیرد.
معلمان گفتند: چرا 10 مزایای فرهنگیان در این چند سال اخیر قطع شده است.
در دستان معلمان، این شعارها به چشم می‌خورد: «معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»، «مطالبه ما صنفی است، سیاسی نیست»، «نگاه کوتاه بینانه به معلم خسارت است»
چهاردهم اسفندماه1393p-11

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s