سهم کارگر افغان از این آشفته‌بازار چیست؟

6+وبلاگ کارگری راه کارگر: آنچه در نمایش عوامل امنیتی و صد کارگری « خانه کارگری » ها دیده شد . نشان از نگرش فاشیستی و خانمان سوز رودررویی با کارگران خارجی ، خاصه افغان ها است . کارگران افغان از زحمتکش ترین نیروی رنج و کار جامعه ما هستند که در سخت جان ترین کار ها ، ساختمانی – کوره پزخانه ها – مقنعی گری و … دیده می شوند. عوامل مزدور رزیم ، تلاش می ورزند تا برای لاپوشانی بحران چرخه های اقتصادی کشور، بیکار سازی را به پای کارگر افغانستانی  بنویسند.

این همه درحالیستکه رژیم بعدازهشت سال عدم اجازه راهپیمایی به نیروی و عوامل امنیتی «خانه کارگر» وسایراعوان وانصارخودی ، امسال با بسیج بیش از۷۲۰ اتوبوس و کشاندن نیروازشهر ری ،قم ، کرج، شهرک های اراک ،شهر صنعتی قزوین، نیشابور وغیره انهم در دقایق۹۰به تهران ، وزارت کشور اجازه فاشیستی ترین حرکت «خانه کارگر» را در قبال کارگران مهاجرخاصه افغان ها به نمایش گذاشتند . سخنرانان خانه کارگر علیرضا محجوب و حسن صادقی نشان دادند که جانبدار ضد انسانی ترین نمایش ضد کارگری در قبال کارگران افغان اند و هیچ حرفی درقبال شعارفاشیستی، برده دارانه « کارفرما حیا کن ، افغانیرا رها کن »،« کارگر خارجی اخراج باید گردد»، «کارفرما حیا کن، اتباع را رها کن» هستند . این حرکات ضد انسانی و فاشیستی ،نشان ازاوج استیصال و درماندگیجمهوری اسلامی و اراذل و اوباش امنیتی متشکل در»خانه کارگر» دارد که به خوبی از درجه خشم و عدم رضایت کارگران نسبت به شرایط غیرانسانی، تحمیلی و فلاکتباری که سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران بر طبقه کارگر و اکثریت مردم تحمیل کرده آگاهند.تنها از همین روست که مذبوحانه تلاش می کنند که کارگران افغانستانی، این جان سخت ترین ومظلوم ترین و بی حقوق ترین بخش طبقه کارگر ایران را سپر بلای خشم کارگران «ایرانی» و به انحراف کشاندن مشکل بیکاری و معضل بیکارسازی های گسترده کارگران ره به منتهی الیه جامعه برانند . در زیر گفتگو با دو کارگر ساختمانی افغان را با هم می خوانیم .

سهم کارگر افغان از این آشفته‌بازار چیست؟

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 14 اردیبهشت 934 آمده است : قیمت کارگر ساختمانی ایرانی در بازار شکسته است چون همکار افغان او ناچار است با مزدی کمتر از عرف بازار، کار کند. همکار افغان او نمی تواند از کارفرما مطالبه بیمه و مزایای جانبی داشته باشد اما کارگر ساختمانی ایرانی بیمه را از حقوق اولیه کارش می داند. کارگر ایرانی حاضر نیست بیش از ساعت کار قانونی بصورت رایگان کار کند، اما کارگر افغان نه تنها در ازای دریافت مبلغی ناچیز بیش از ساعت کار قانونی کار می کند که اگر کارفرما اراده کند شب نیز برای نگهبانی در محل کارش می خوابد. این تجربه های عینی از حضور افغان ها در مشاغل ساختمانی در کنار تبلیغات منفی دولت‌ها علیه کار اتباع بیگانه، کارگر ایرانی را به یقین رسانده است که تنها مانع اشتغال و دستیابی او به حقوق صنفی اش کارگران افغان هستند.
محدودیت های دولتی، بدنه اتباع خارجی متقاضی کار در ایران را عمدتا در بازار مشاغل ساختمانی متمرکز کرده است؛ در شرایطی که این بازار ظرفیت محدودی دارد و در این آشفته بازار آن کارگری کار را می برد – ایرانی یا خارجی -که کار بیشتری انجام دهد، مزد کمتری بخواهد و حقوق صنفی‌اش را مطالبه نکند.
در این شرایط، برخی کارشناسان بازار کار معتقدند وظیفه اولیه دولت به جای دامن زدن به سوءتفاهمات موجود بین کارگر ایرانی و افغان، باید عادلانه ساختن مناسبات بازار کار و از بین بردن تبعیضی که منجر به ارزان فروشی نیروی کار توسط کارگران افغان می شود باشد تا آنان نیز با آگاهی از برابری حقوق شان با کارگر ایرانی، سهم شان را از ارزشی که تولید می کنند طلب کنند و در جایگاهی برابر با کارگر ایرانی قرار بگیرند. در این صورت آنان نیز باید مالیات بپردازند و همچون سایر کارگران با پرداخت ماهانه 7 درصد از درآمدشان به سازمان تامین اجتماعی، از امکانات بیمه و بازنشستگی برخوردار شوند.
اگر مجبور نبودم به ایران نمی آمدم
«دادالـله» کارگر برق‌کار 23 ساله‌ افغان است که حالا در یک پروژه‌ ساختمانی مشغول است و روزانه 30 هزار تومان مزد می گیرد.
ده سالی می‌شود که برای کار میان مزار شریف و تهران در تردد است. می‌گوید: «از حدود چهار- پنج باری که به ایران آمدم تنها یک بارش مجوز داشتم و مابقی دفعات را از مسیرهای خطرناکی آمدم که اگر مجبور نبودم مانند هر انسان عاقل دیگری حاضر به پیمودن آن نبودم».
او در مورد کارهایی که در مدت حضورش در ایران انجام داده می‌گوید: «در تهران در مشاغل مختلفی کار کرده‌ام؛ از مشاغل ساده خدماتی مثل نظافت گرفته تا سریداری، زمانی هم در پروژه‌های عمرانی کانال کشی شهری بودم اما به تدریج برق‌کاری را یاد گرفتم و حالا مدتی است در این حرفه ام».
این برق‌کار افغان در مورد دیدگاه منفی که در میان همکاران ایرانی او نسبت به کارگران افغان وجود دارد؛ می گوید: «دلیل این بدبینی را نمی‌فهمم و سعی می کنم درگیر این مسئله نشوم، همه ما برای تامین معاش خانواده‌هایمان کار می‌کنیم، اگر من می توانستم همین کار را در کشور خود انجام دهم هرگز دوری از خانواده را تحمل نمی‌کردم».
دادالله ادامه می‌دهد: «همانقدر که همکاران ایرانی من حاضر نیستند تا به هر قیمتی کار کنند من هم قیمت خودم را دارم، همین الان بابت کاری که در این پروژه انجام می‌دهم روزانه 30 هزار تومان می‌گیرم، مثل دیگر کارگران بخشی از این پول بابت هزینه‌های جاری خرج می شود و مابقی برای خانوداه‌ام پس اندازی می‌شود».
کارگران افغان حتی نمی توانند غر بزنند
همکار ایرانی داداللـه، یک کارگر ساختمانی 31 ساله می‌گوید:«در میان کارگران ساختمانی یک نوع فضای دو قطبی میان کارگران ایرانی و غیر ایرانی وجود دارد و اغلب طرف غیر ایرانی به نرخ شکنی و اشغال کردن فرصت‌های شغلی متهم می شوند».
اما این کارگر ساختمانی ایرانی تاکید دارد برخلاف تصور شایع، کارگران غیر ایرانی ساختمانی با هر قیمت پایینی کار نمی‌کنند، او می‌گوید: «از زمانی که با اجرای بیمه اجباری کارگران ساختمانی کارفرمایان پروژه‌های ساختمانی مجبور به پرداخت حق بیمه شده‌اند؛ تفاوت میان قیمت کارگران ایرانی و غیر ایرانی بیشتر شده است».
وی ادامه می‌دهد: «کارگران افغان بابت هربار آمد و شد به ایران تا حدود 3 میلیون تومان هم هزینه می‌دهند و به ویژه شرایط آمدن آنها آنقدر سخت و خطرناک است که حاضر نشوند با هر قیمتی کار کنند».
این کارگر برق‌کار ایرانی ادامه می‌دهد: «یک کارگر افغان‌ معمولا تک و تنها برای یافتن کار راهی ایران می‌شود و در مدتی که در اینجا حضور دارد به غیر از همسفرانش هیچ آشنایی ندارد؛ برای همین معمولا در زمان اجرای پروژه در همان محل کار ساکن می‌شوند و حتی اگر در مدت سکونت کار اضافه‌ای مانند نگهبانی و … انجام ندهند، دست کم با همکاران ایرانی خود که هر روز میان منزل و کارگاه در تردد‌ند این تفاوت را دارند که همیشه در دسترس هستند».
وی ادامه می‌دهد: «کارگران ایرانی آزادی انتخاب دارند. دست کم کارگر ایرانی می تواند میان بنایی یا باربری یکی را انتخاب کند. اما کارگر افغان هر کاری را می‌پذیرد. از نظر کارفرمایان پروژه‌های ساختمانی هم کارگر ایرانی دردسر ساز است. او می‌توانند از طریق مراجعه به اداره کار برای پیگیری یک خواسته صنفی دردسر ایجاد کنند اما کارگر غیر ایرانی خصوصا از نوع فاقد مجوز اقامت و اشتغال آن آنقدر در معذوریت قرار دارد که حتی نمی تواند بصورت جدی بابت سختی شرایط کارش غر بزند».

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s