تظاهرات سراسری به مناسبت هفته معلم ونامه سرگشاده فعالان اتحادیه سراسری در سوئد در حمایت از فرهنگیان ایران

وبلاگ کارگری راه کارگر :  بیانیه ی شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور
logoo moaleman
اردیبهشت ۱۳۹۴

به نام خداوند جان و خرد
یا ایها الذین آمنوا اوفوا بالعقود ( مائده ۱ )
معلم ها به اينکه دايم آنها را با عبارات عاشقانه و ادبي تقديس کنيم نياز ندارند، بلکه بايد مشکلات اقتصادي شان را حل کرد.( دکتر روحانی، رئیس جمهور )

دوازدهم اردیبهشت « روز ملّی معلم » و سالروز شهادت ابوالحسن خانعلی در اعتراضات صنفی معلمان در مقابل مجلس شورای ملّی در سال 1340، همچنین شهادت استاد مرتضی مطهری در سال 1358 را گرامی می داریم .
حدود بیست ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم می گذرد و وعده های رئیس محترم دولت مبنی بر رفع مشکلات معیشتی معلمان، افزایش سهم آموزشی در بودجه ی دولت، اصلاح جهت گیری های نادرست در آموزش و پرورش و… در این مدت عملیاتی نشده است. رأی اکثریت معلمان به رئیس دولت فعلی، رأی به احیای حقوق مادی و معنوی ِ به عمد فراموش شده ی فرهنگیان کشور، قانون گرایی و حاکمیت عقلانیت در مدیریت کشور بود .
شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور، در نامه ای خطاب به دکتر رو حانی در 15 تیرماه 1392 وعده های ایشان را یاد آور شد و اعلام نمود که:« نگاه به دولت شما، با بیم و امید توأم است… و درباره ی اجرایی شدن یا نشدن برنامه هایتان پیش داوری نکرده و به خلق رویدادهای خجسته ی فرداها، امیدوارانه به انتظار می نشینیم…» امروز، فرهنگیان ایران، رئیس جمهور محترم را به بازخوانی مجدد وعده هایشان دعوت می کنند.
اهم خواسته های فرهنگیان کشور اعم از شاغل و بازنشسته، که کاملاً روشن، قابل فهم، منطقی و قانونی می باشد و بارها اعلام گردیده، به شرح زیر است:
1-افزایش حقوق، به بالاتر از خط فقر برای عموم فرهنگیان شاغل و بازنشسته.
2- برقراریِ یک نوع بیمه ی تکمیلی مؤثر، کارآمد و فراگیر، با حق بیمه ی معقول و متناسب .
3- بازگشت به کار همکارانی که به خاطر فعالیت های صنفی بازداشت شده اند.
4-درخواست حضورِ دو نماینده از اعضای شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور، در کار گروه تشکیل شده به دستور رئیس جمهور محترم، برای رسیدگی به خواسته های معلمان.
5-اجرای اصل سی قانون اساسی، مبنی بر آموزش رایگان و پرهیز از طبقاتی کردن مدارس و خصوصی سازی آنها و بهبود و ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی در مدارس کشور.
6-هشدار جدی نسبت به بی توجهی وزارت آموزش و پرورش درخصوص سیاست های حفاظتی از دانش آموزان درقبال آسیب های اجتماعی و ایجاد مکانیزم های مدرن برای جلوگیری از ترویج خشونت در مدارس کشور.

جامعه ی فرهنگیان کشور ، با توجه به عدم تغییرات مطلوب در بودجه ی سال ۱۳۹۳ آموزش و پرورش، منتظر اجرایی شدن ِ وعده ی رئیس جمهور محترم در بودجه ی سال ۱۳۹۴ بودند. با وجود افزایش بیش از 70 درصدی بودجه ی برخی وزارت خانه ها در سال ۹۴، رشد ۷\۱۳درصدی بودجه ی آموزش و پرورش را شاهد بودیم که از نرخ تورم نیز پایین تر است، به این ترتیب، عملاً افزایش حقوق فرهنگیان، با کسر مقرری ماه اول، در سال ۹۴ حدود ۸\۱۲درصد خواهد بود. ادامه ی رویکرد دولت قانون گریز قبل در دولت تدبیر و امید در حوزه ی آموزش و پرورش و عملی نشدن وعده های انتخاباتی رئیس جمهور، امیدها را فرو کاسته و فرهنگیان را که عموماً در زیر خط فقر به سر می برند، وادار به اعتراضات گسترده در اسفند ۹۳ و فروردین ۹۴ در سراسر کشور نمود.
یقیناً جامعه ی فرهنگیان علاقمندند به وظیفه ی اصلی خود که تعلیم و تربیت ِ آینده سازانی شایسته برای مملکت است همت گمارند و این حق ملت به طور اعم و حق دانش آموزان به طور اخص است که معلمانی با انگیزه، شاداب، پر انرژی و بی دغدغه داشته باشند.
معلمان در دولت تدبیر و امید، به شکوفایی علم و دانش، در سایه ی فراغت از دغدغه های معیشتی، امید بسته بودند. اما متاسفانه در این دولت نیز رویکرد مدبرانه ای که امیدها را در حوزه ی تعلیم و تربیت زنده کند نمی بینند و از رئیس محترم دولت می پرسند که :
– چرا این دولت، همانند دولت قبل، از اجرای درست قانون مدیریت خدمات کشوری که قرار بود تبعیض ها را از میان بردارد طفره می رود و آشکارا حقوق مسلّم میلیون ها فرهنگی و خانواده ی آنها را تضییع می کند؟ مستثنی کردن فرهنگیان از حداقل های ممکن، مثل مصوبه ی 2941ت 50071 (تاریخ 20/01/1393) هیأت محترم وزیران در موضوع فوق­العاده ی شغل و اجرای ناعادلانه و ناقص آن برای فرهنگیان، همچنین پرداخت بیش از دوازده فقره با عناوین مختلف، در فیش و خارج از فیش حقوقیِ سایر ادارات و محروم کردن معلمان کشور بر اساس کدام مبنای منطقی و قانونی قابل توجیه است؟
– رئیس محترم دولت در زمان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که: «حمایت از تشکل های غیر دولتی را در دستور کار قرار می دهند و نگاه امنیتی به تشکل ها را از میان برمی دارند و…» ولی تا کنون تلاش ها و مراجعات نمایندگان کانون های صنفی به وزارت کشور برای برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیأت مدیره ی کانون­های صنفی معلمان بدون نظارت استصوابی، بی پاسخ مانده است. چرا وزارت محترم کشور مسیری متفاوت از سیاست های اعلام شده ی رئیس جمهور محترم را طی می کند؟ در این بین آنچه برای معلمان کشور قابل پذیرش نیست ، این است که رئیس جمهور محترم حتی واکنشی آشکار به اعتراضات صنفی معلمان کشور و نیزدرخواست دیدار نمایندگان صنفی با ایشان، نشان نداده است.
– همچنان که بر همگان روشن است، صدا و سیمای این مملکت رویکردی متفاوت با دولت و نیز جامعه ی فرهنگیان کشور را دنبال می کند. سوال این است که مسئولان وزارت آموزش و پرورش، وزیر محترم و معاونان ایشان با چه هدفی اقدام به مصاحبه با صدا و سیما در خصوص پرداخت طلب های پیشین فرهنگیان و نیز افزایش قطره چکانی حقوق معلمان می کنند؟ همچنین چرا مواردی نظیر لایحه ی نا معقولِ رتبه بندی را که به شدت مورد انتقاد فرهنگیان کشور است و موعد اجرای آن شش ماه بعد اعلام شده است، رسانه ای می کنند؟ این همسویی وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما در تخریب وجهه ی معلمان در نزد مردم و زیاده خواه جلوه دادن آنها و فروکاستن خواسته ی اصلی آنها که برقرای عدالت در پرداخت حقوق و مزایا است، مورد اعتراض شدید فرهنگیان کشور است.
– در سال های گذشته بسیاری از نمایندگان مجلس، در برابر هر ستمی درحق فرهنگیان سکوت معنادار و جانب­دارانه از دولت قانون­گریز قبل را در پیش گرفته بودند، همچنین با بی توجهی به درخواست های گسترده ی فرهنگیان کشور به جناب آقای نجفی رأی اعتماد نداند، درحالی که هم اینک با دستاویز قرار دادن تبعیض در حقوق و مزایا بین فرهنگیان و سایر کارکنان دولت به میدان آمده و در صدد احیای وجهه ی خود برای انتخابات و حاکمیت جریانات سیاسی خود در مجلس آینده هستند. البته در این میان، حساب نمایندگانی که صادقانه از حقوق فرهنگیان دفاع کرده­اند جدا و در نزد معلمان کشور محفوظ است.

کانون­های صنفی معلمان فارغ از دغدغه ی جناح بندی های سیاسی نمایندگان مجلس، حقوق پایمال شده ی مادی و معنوی فرهنگیان کشور را مطالبه می کنند و رویکردهای سیاسی کارانه، در خصوص مشکلات جامعه فرهنگیان را محکوم می کنند. بدیهی است که ما به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد، حق وحقوق معلمان کشور وجه­المصالحه ی نمایندگان مجلس و دولت قرار گیرد.
بر این اساس و علیرغم میل باطنی، فرهنگیان کشور، اولین قسمت از اقدامات اعتراضی ِ مرحله به مرحله ی خود را در دستور کار قرار داده اند. طبیعی است تشکل های صنفی فرهنگیان در صورت اقدامات مثبت و عملی دولت که موجب اقناع جامعه ی فرهنگیان کشورگردد از ورود به مرحله ی بعد خود داری خواهند نمود:
1- گردهمایی فرهنگیان سراسر کشور به مناسبت هفته ی معلم در روز پنج شنبه ۱۷\۰۲\۱۳۹۴ از ساعت ۱۰صبح الی ۱۲ در محوطه ی ادارات کل استان ها.
2-تهیه ی طوماری متناسب با درخواست های منطقه ای و کشوری، در گردهمایی پنج شنبه ۱۷\۰۲\۱۳۹۴
اقدام فوق اولین قسمت از اعتراضات تشکل های صنفی فرهنگیان کشور بوده و در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب از طرف دولت محترم، برنامه های اعتراضی بعدی متعاقباٌ اعلام خواهد شد.
در پایان لازم به ذکر است، ما راه گفتگوی با دولت محترم را همچنان باز می دانیم و هر دستی که برای رفع تبعیض در حقوق مادی و معنوی فرهنگیان کشور برآید به گرمی می فشاریم. طبیعی است در صورتی که رویکرد دولت، منطبق با مسیری که رئیس جمهور محترم درهنگام انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند باشد، فرهنگیان کشور با جان و دل برای تحقق آنها قدم برخواهند داشت.
شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور
یکم اردیبهشت ۱۳۹۴
نشر توسط:حقوق معلم و کارگر

=====================

نامه سرگشاده

88736_n

درحمایت ازفراخوان بیانیه ی شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور به مناسبت هفته معلم،درامرآزادی بی قید و شرط فرهنگیان زندانی رسول بداقی،علیرضا قنبری، سید محمود باقری،علیرضا هاشمی، فعالین کارگر زندانی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران
به : ا تحادیه آموزگاران سوئد
پارلمان و وزارت امور خارجه سوئد
عفو بین المللی (امنستی انترناسیونال)
امسال (۲۰۱۵) نوزدهمین کنگره اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد ؛ در آستانه اول ماه مه روز جهانی کارگر (۱۱اردیبهشت)و۱۲اردیبهشت روزمعلم وهفته گرامی داشت معلمان ایران درشهر شوده(Shövde ) ، طی روزهای۲۵ و ۲۶آوریل برگزارگردید.
فرهنگیان ایران درماههای بهمن و اسفند سال۹۳ ودرتاریخ ۲۷فروردین۹۴در حرکت اعتراضی سراسری خود در بیش از۷۰ شهرواستانهای گوناگون ایران ، برای دستیابی به خواسته های معین خویش ، اعتراضات خیابانی را با تعطیلی کلاسهای درس ، در مقابل مراکز آموزش و پرورش شهرها و استانهای کشور سازمان داده اند.
در این میان تعدادی از معلمان فعال و سازمان گران این حرکات اعتراضی احضار و دبیرکل سازمان معلمان ایران آقای علیرضا هاشمی بازداشت شده اند و در زندان اوین بسر می برد.
مطلع شده ایم که دیگربارفرهنگیان ایران با صدوربیانیه ی شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور به مناسبت هفته معلم، و طرح درخواست های معین خود به شرح زیر :
۱-افزایش حقوق، به بالاتر از خط فقر برای عموم فرهنگیان شاغل و بازنشسته.
۲- برقراریِ یک نوع بیمه ی تکمیلی مؤثر، کارآمد و فراگیر، با حق بیمه ی معقول و متناسب .
۳- بازگشت به کار همکارانی که به خاطر فعالیت های صنفی بازداشت شده اند.
۴-درخواست حضورِ دو نماینده از اعضای شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور، در کار گروه تشکیل شده به دستور رئیس جمهور محترم، برای رسیدگی به خواسته های معلمان.
۵-اجرای اصل سی قانون اساسی، مبنی بر آموزش رایگان و پرهیز از طبقاتی کردن مدارس و خصوصی سازی آنها و بهبود و ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی در مدارس کشور.
۶-هشدار جدی نسبت به بی توجهی وزارت آموزش و پرورش درخصوص سیاست های حفاظتی از دانش آموزان درقبال آسیب های اجتماعی و ایجاد مکانیزم های مدرن برای جلوگیری از ترویج خشونت در مدارس کشور.
درهفته معلم روز پنجشنبه۱۷اردیبهشت ۹۴تجمع اعتراضی باشعارمعلمان زندانی آزاد باید گرددانتشار داده اند .
ما امضا کننده گان نامه سرگشاده ؛ نمایندگان تشکل های عضو اتحادیه سراسری مقیم سوئد شرکت کننده درنوزدهمین «کنگره اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد»، درشهر شوده(Shövde )، درچهارچوب مدافعه ازحقوق شهروندی ایرانیان درجای جای جهان ، ضمن حمایت ازفراخوان یاد شده وخواسته های بر شمرده در بیانیه فرهنگیان ، آزادی بی قید و شرط فرهنگیان زندانی رسول بداقی،علیرضا قنبری، سید محمود باقری،علیرضا هاشمی، فعالین کارگر زندانی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی را خواستار می باشیم .
امضا انجمن ها و تشکل های حمایت کننده مقیم شهرهای سوئد:
انجمن بازنشستگان ایرانی مقیم استکهلم
انجمن حقوق شهروندی ایرانیان – استکهلم
انجمن فرهنگ و ادب ایرانیان –استکهلم
انجمن فرهنگی جبهه ملی ایران – استکهلم
انجمن امید یاران – استکهلم
انجمن دموکراتیک ایرانیان – استکهلم
انجمن ایرانیان – اُمئو
انجمن بینش ها و کنشها (اُمئو)
انجمن ایرانیان سونسوال (ایرانسرا)
انجمن ایرانیان – شوده
کانون همبستگی با کارگران ایران – گوتنبرگ
انجمن فرهنگی – اجتماعی اندیشه – گوتنبرگ
کانون دفاع از ازادی بیان – گوتنبرگ
بنیاد ادبیات و هنر ایران- گوتنبرگ
کانون آهنگ – گوتنبرگ
کانون پژوهش فرهنگ ایران – گوتنبرگ
انجمن فرهنگی – سیاسی قصه – گوتنبرگ
انجمن کوشا – گوتنبرگ
انجمن مدرنیته – گوتنبرگ
کانون مهر ایران – گوتنبرگ
انجمن آذربایجان – گوتنبرگ
انجمن آموزش مهرگان – گوتنبرگ
انجمن سالمندان ایرانیان – لین شوپینگ
انجمن فرهنگی نوید – مالمو
انجمن فرهنگی جوانان – مالمو
انجمن زنان – مالمو
انجمن ایران و سوئد – مالمو
انجمن ایرانیان میهن – وستروس
دوشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ برابر با ۲۷ آوريل ۲۰۱۵

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s