مجموعه ای به مناسبت 12ژوئن(22خرداد) روزجهانی مبارزه با کار کودکان

وبلاگ کارگری راه کارگر : به مناسبت 12ژوئن(22خرداد) روزجهانی مبارزه با کار کودکان: با همه محدودیتی که در رابطه با برپایی تجمعات این روز جهانی در ایران و ارائه آمار ووضعیت کودکان کار و خیابانی در ایران است. امسال نیز همچون سال های گذشته که در کردستان ایران ، حرکت های شادی بخشی برای کودکان سازمان داده می شد . در بیست و دو خرداد امسال با  همکاری فعالان سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  و اتحادیه آزاد کارگران ایران ،جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان (کودکان مهاجر و کار) ، گلگشتی در حاشیه رودخانه جاجرود در میان شادی ، پایکوبی جمعی از کودکان بر پا گردید . ما ضمن شاد باش این روزجهانی به انکاس این حرکت و پاره مطالب مربوط به کودکان کار اختصاص می دهیم.

1
*برگزاری گلگشت به مناسبت 12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودک توسط جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان
اتحادیه آزاد کارگران ایران: امروز 22 خرداد ماه 1394 به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک، گلگشت پرشکوهی از سوی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان برگزار شد.


بنابر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در این گلگشت که بیش از 150 نفر از کودکان تحت پوشش جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان (کودکان مهاجر و کار)، مسئولین این جمعیت، مددکاران جوان دختر و پسر، تعدادی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و برخی کارگران شرکت واحد تهران به عنوان میهمان برگزار شد، شرکت کنندگان در فضائی مملو از احساسات والای انسانی لحظاتی به یاد مادنی را خلق کردند.

13
بنا بر این گزارش، کارگران شرکت کننده عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و شرکت واحد تهران در این گلگشت، لحظه به لحظه مسئولین و مددکاران جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان را مورد تقدیر قرار دادند و با ستایش از کار بزرگ و انسانی این عزیزان، با آنان در فعالیت عظیم و تحول خواهانه ای که به پیش می برند اعلام همبستگی کردند.
این گلگشت در حاشیه رودخانه جاجرود از حدود ساعت ده صبح آغاز و تا 16 عصر ادامه داشت و کودکان شرکت کننده در آن، از همان لحظات اولیه حضور در کنار رودخانه تا پایان گلگشت، غرق در دنیای خود ساعات دلپذیری از دوران کودکی را تجربه کردند.
در این گلگشت، جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به ازای هر پنج کودک شرکت کننده در مراسم یک مددکار جوان و پر نشاط و با تجربه را تدارک دیده بود.

11
اتحادیه آزاد کارگران ایران – 22 خرداد ماه 1394
گزارش تصویری اتحادیه آزاد کارگران ایران از گلگشت جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت 12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودک:
http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=4443

===============

به نوشته سایت کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری رد تاریخ 22 خرداد 94 آمده است :
مصاحبه با کودک کار( کودک دستفروش)

41288_n
*متن زیر مصاحبه با یکی از کودکان کار در تهران است. براساس آمارهای موجود در سراسر جهان بیش از 400 میلیون کودک کار وجود دارد و حدود 6 الی 7 میلیون ازاین کودکان کار در ایران زندگی می کنند.
سلام. لطفا خودت رو معرفی کن و بگو که چند سال داری.
جواب: اسمم حسنه و12 سال دارم.
حسن جان لطفا در مورد شغلت برای ما توضیح بده.
جواب: من دستمال و فال می فروشم. در خیابان، مترو، پارک و هر جا بتوانم می روم و فال و دستمال می فروشم.
چند ساعت در روز کار می کنی؟
جواب: هر روز از ساعت 10 صبح تا 10 شب کار می کنم . البته روزهای جمعه کار نمی کنم.
از درآمدت راضی هستی؟
جواب: بعضی وقت ها فروش خوبی دارم. بعضی وقت ها هم دست خالی به خانه برمی گردم.
از چند سالگی شروع به کار کردی؟

kodak2
جواب: من از 5 سالگی کار کردم. وقتی 5 ساله بودم در روستایمان در افغانستان در مزرعه کار می کردم.
چند ساله که به ایران اومدید؟
جواب: اول پدرم و نامادریم به ایران آمدند و من و خواهر و برادرانم با دایی ام درهمان روستا زندگی می کردیم. بعد از دو سال، پدرم ما را به ایران آورد. الان حدود 5 ساله که ایران هستیم.
شغل پدرت چیه؟
جواب: پدرم کفاش بود و توی یک کوچه ای، وسایل کفاشی را پهن می کرد و کفش های مردم را تعمیر می کرد.
الان چطور؟ الان پدرت به چه کاری مشغول است؟
جواب: الان نزدیک به یک سال است که پدرم به افغانستان برگشته.
پدرت چرا به افغانستان برگشت ؟
جواب: پدرم مواد می کشید و برادرم خیلی از دست پدرم ناراحت بود. در ضمن برادرم هم تازه ازدواج کرده بود و خانه به اندازه همه ما جا نداشت. به همین دلیل، برادرم پدرم رو مجبور کرد که به افغانستان برگردد. الان یکی از برادرانم به جای پدرم واکس می زند و کفشای مردم را تعمیر می کند.

34250
حسن جان چرا از افغانستان به ایران آمدید؟
جواب: تو افغانستان کار نبود. فقط بدبختی بود. نان شب نداشتیم.
الان از زندگی کردن در ایران راضی هستی؟
جواب : اوائل که به ایران آمده بودیم، وضع خوب بود. همه چیز ارزانتر بود. الان همه چیز گرانتر شده است. الان قیمت یک روغن پنج کیلویی 21 هزار تومن شده است. برنج آوازه 5 کیلویی 51 تومن شده است.
حسن جان آیا به مدرسه رفته ای؟ سواد داری؟
اوائل خانه کودک شوش می رفتم. حدود یک سال و نیمی اونجا درس می خوندم. بعد مدرسه رو ول کردم. بابام اجازه نمی داد که مدرسه بروم چون می گفت تو هم باید بری کار کنی و کمک خرج باشی. بعد دوباره رفتم یه مدرسه دیگه.
الان چه مدرسه ای می روی؟
اسم مدرسه رو نمی دونم.
چند تا خواهر وبرادر داری؟ آیا آنها هم با سواد هستند؟
3 برادر و 2 تا خواهر دارم و فقط یکی از برادرام باسواد است. برادرم ازدواج کرده و زنش به او سواد یاد داده است.

7 (1)
تا حالا موقع فروختن فال و دستمال مشکلی برات پیش آمده؟
جواب : بعضی وقتا ماموران توی پارک و خیابان به ما گیر می دهند و پول ما رو میبرند. چندین بار هم جنس های من رو گرفتن و بهم پس ندادند.
تا حالا بهزیستی هم رفتی؟
حدود 60 بار من رو به بهزیستی بردند. یک بار 7 روز تو بهزیستی بودم. چند بار هم دم در بهزیستی من رو ول کردن که بروم. تو بهزیستی بعضی وقت ها به ما غذاهای خوب می دادند: قورمه سبزی، ماکارونی و… بعضی وقت ها به ما لباس می دادند.
آیا دوستان دیگری هم داری که مثل تو کار بکنند؟
جواب: در پارک طالقانی، بچه های هم سن و سال خودم زیاد هستند. آن ها هم فال، باتری، جوراب و دستمال می¬فروشند.

70_n
حسن جان سوال آخرم رو می پرسم. الان چه آروزیی داری؟
جواب : آرزوم اینه که وقتی بزرگ شدم یه ماشین خوشکل بخرم. از اونایی که 2 تا صندلی داره. از اونایی که سقفشون باز میشه. ولی الان دوست دارم یه موتور بخرم باهاش کارکنم.
حسن جان ممنونم از اینکه به سوالات جواب دادی. موفق باشی.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
خرداد 1394

http://www.komitteyehamahangi.com/index.php?view=article&catid=11:1389-12-23-23-55-51&id=2225:1394-03-22-13-15-13&tmpl=component&print=1&layout=default&page=

============

*کودکان کار؛ کودکانی که بردگی گرفته می شوند

200_n4 (1)
نزدیک به ۱۷۰ میلیون کودک در سراسر جهان مجبور به کارند. این کودکان که بیشتر آنها سنی بین ۵ تا ۱۴ سال دارند، تمام روز بدون دریافت هیچ نوع آموزشی و بدون داشتن چشم اندازی نسبت به آینده کار می کنند.
به گزارش سازمان جهانی کار این کودکان عملا به بردگی گرفته می شوند، دستمزدی که به آنها پرداخت می شود بسیار ناچیز است آنهم برای انجام کارهایی بسیار خطرناک، همچون کار در معادن و یا کارهای مربوط به ساخت و ساز.
بنا بر گزارشی که روز ۱۲ ژوئن به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک منتشر شده، از حدود ۱۷۰ میلیون کودک کار در جهان، ۷۸ میلیون کودک در آسیا و اقیانوسیه زندگی می کنند که در مجموع ۱۰ درصد از کل کودکان این دو قاره را تشکیل می دهند.
در کشورهای جنوب صحرای آفریقا ۵۹ میلیون کودک مشغول کارند، یعنی از هر ۱۰ کودک ۲ نفر. به این ترتیب این کشورها با اختصاص ۲۱ درصد کل به خود، بالاترین شمار کودکان کار را در خود جای داده اند.
در آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب شمار کودکان کار به ۱۳ میلیون نفر می رسد و در خاورمیانه و شمال آفریقا تعداد آنها حدود ۱۰ میلیون نفر است.
در کشور هند و بطور ویژه در زاغه های حومه دهلی نو، کودکان زیادی مجبور به کارند. قانون هند به کودکان زیر ۱۴ سال اجازه می دهد که در مشاغلی که خطرناک محسوب نمی شوند، کار کنند. برای کار کودکان ۱۵ تا ۱۸ساله نیز محدودیتهای کمتری در نظر گرفته است.

2+2
برای پرواتی، رفته گر ۱۰ ساله هندی، روز از ساعت ۵ صبح آغاز می شود. او می گوید: «دوست دارم به مدرسه بروم. گاه دستانم به دلیل تمیز کردن زباله های خیابانها زخمی می شود اما مجبورم به پدر و مادرم کمک کنم.»
پدر پرواتی می گوید چاره دیگری ندارد. او می گوید: «من بدون کمک سه فرزندم نمی توانم کاری به پیش ببرم. اگر آنها کار نکنند ما پولی برای غذا نخواهیم داشت. من و همسر و فرزندانم کار می کنیم و با این وجود به سختی می توانیم ۷ یورو در روز به دست آوریم.»
فعالان حقوق کودک می گویند کار کودک باعث تقویت چرخه فقر می شود. دولت هند با کار کودکان زیر ۱۴ سال پس از مدرسه و در دوران تعطیلاتشان موافق است و آن را راهی برای کمک به خانواده ها می داند.
در گزارش سازمان جهانی کار قید شده که ورود به تحصیلات ابتدایی برای مبارزه با کار کودکان، امری ضروری است و به کشورها پیشنهاد می دهد که برنامه های آموزش حرفه ای را برای جوانان فاقد کار به اجرا بگذارند. در سراسر جهان ۷۵ میلیون جوان بین ۱۵ تا ۲۴ سال هیچ مهارتی برای کار کردن ندارند.
منبع:یورونیوز-12ژوئن

1+3

============================

عضو هیات مدیره انجمن پویا:
حق ارتباط با سازمانهای بین المللی جهانی را نداریم

8 (1)

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 22 خرداد 94 آمده است : فاطمه قاسم زاده عضو هیات مدیره انجمن پویا در همایش پیشتازان عدالت و حقوق ایرانیان برای حمایت موثر از کودکان کار و خیابان گفت: در حقیقت همه کودکان کار، کودکان کار در خیابان نیستند بلکه در کارگاهها، ساختمان سازی ها ،‌مزارع و کوره های آجر پزی نیز کودکان کار حضور دارند و اگر بخواهیم تنها به بخشی از آنها به عنوان کودک کار بپردازیم حق باقی کودکان ضایع می شود.وی افزود: در این مسیر سازمان های غیر دولتی مرتبط با کودکان کار با چالشهای زیادی مواجه هستند که درباره هر کدام از این چالشها ساعتها می توان بحث کرد.
قاسم زاده افزود: یکی از این چالشها مسئله گرفتن مجوز برای این موسسات است .آن قدر مراحل گرفتن مجوز سخت است که برخی از افراد در این مسیر از ایجاد موسسه منصرف می شوند چرا که حد متوسط زمان گرفتن مجوز سه سال طول می کشد بعد از این مرحله نیز باید بخشی از زمان صرف اخذ پروانه و تمدید پروانه شود.
عضو هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار گفت: برای ما قابل درک نیست که وقتی عده ای بدون توقع و چشم داشت درصدد انجام کار قانونی هستند چرا باید این همه زمان را صرف آغاز کار خود کنند.

بلوچ
قاسم زاده چالش دیگر را ایجاد محدودیتهای زیاد در کار موسسات دانست و گفت: ما حق ارتباط با سازمانهای بین المللی جهانی را نداریم. در منطقه شبکه سازمان غیر دولتی کودکان کار وجود دارد که در خیلی از کشورهای منطقه سمینار برگزار کرده اما تقاضاهای ما برای برگزاری سمینار این شبکه غیر دولتی در ایران به نتیجه نرسیده است در حالی که تجارب این گروه برای سازمانهای غیر دولتی ایران بسیار مفید است.
عضو هیات مدیره انجمن پویا تاکید کرد: مشکل دیگر چالش با سازمانهای دولتی است سازمانهای دولتی هنوز با تردید و نگرش منفی به سازمانهای مردمی خصوصی نگاه می کنند شاید بعد منفی این نگاه کم یا زیاد شود اما به راحتی می توان آن را حفظ کرد.
قاسم زاده گفت: علیرغم اینکه سالها در این حوزه فعالیت می کنم سنگینی این نگاه را حس کرده ام انگار در این سالها سازمانهای دولتی فقط ما را تحمل می کنند.

6 (1)
این فعال حوزه کودکان کار عدم وجود زبان مشترک بین سازمانهای خصوصی و دولتی را چالش دیگر سازمانهای مردم نهاد عنوان کرد و گفت: برخی عناوینی که ما از آنها استفاده می کنیم در سازمانهای دولتی قابل فهم نیست و سالها طول می کشد که این الفاظ اشتباه جمع آوری شود و از بین برود. ضمن اینکه موسسات خصوصی در تصمیم سازی و تصمیم گیری در بدنه دولت تاثیری ندارند و فقط در اجرا فعالیت میکنند این مسئله تعاملات بین سازمانهای دولتی و خصوصی را دچار چالش می کند.
عضو هیات مدیره انجمن پویا تاکید کرد: ما براساس پیمان نامه موظف هستیم به هر کودکی که درمحیط جغرافی یک کشور زندگی می کند حق آموزش، بهداشت و سلامت بدهیم اما خیلی از کودکان مهاجر در ایران از این حقوق برخوردار نیستند و هنوز هم اگر طرحی درباره این کودکان داده شود و یا در بخشی از یک طرح به این کودکان پرداخته شود کنار گذاشته می شود حتی در گذشته برخی از موسسات به این دلیل پلمپ شده اند در حالی که اگر ما پیمان نامه حقوق کودک را امضا کرده ایم باید به این مسائل نیز توجه کنیم.

kodak4
وی خاطر نشان کرد: عدم پاسخگویی سازمانهای دولتی نسبت به وظایف خود از دیگر چالشهای موجود بین سازمانهای دولتی و مردم نهاد است. سازمانهای دولتی حتی در حد وظایف خود نیز عمل نمی کنند به طور مثال ما 9هزار و 20 نفر کودک بازمانده از تحصیل داریم اما هیچ اقدامی برای کاهش این آمار انجام نمی شود و حتی کتاب یا معلم در اختیار موسسات غیر دولتی قرار نمی گیرد.
قاسم زاده افزود: حتی وزارت بهداشت نیز برای سلامتی کودکان کاری انجام نمی دهد و اسمی از کودکان کار در برنامه های وزارت بهداشت وجود ندارد.
قاسم زاده ارتباط بین بخشی سازمانهای دولتی، ناهماهنگ بودن بین برنامه ها ، موازی کاری ، عدم شفافیت در قوانین دولتی و مشخص نبودن جایگاه سازمان های دولتی و بخش خصوصی در جامعه را از دیگر چالشهای پیش روی موسسات غیر دولتی مردم نهاد دانست.

kodak1
عضو هیات مدیره انجمن پویا تاکید کرد: دوازده سال است که شبکه یاری کودکان کار بدون مجوز فعالیت می کند و دو سال پیش تنها به عنوان یک گروه به ما مجوز دادند در حالی که شبکه موجب هم افزایی فعالیت بین سازمانها می شود.
وی گفت: با تمام این مشکلات موسسات خصوصی به دلیل علاقه ای که به کودکان کار دارند علیرغم بی مهری دولتها به فعالیتهای خود ادامه می دهند و امیدواریم فعالیتشان پایدار بماند.
آسیبهای اجتماعی کودکان کار در کشور ما رو به افزایش است
مدیر موسسه پیشتازان عدالت و حقوق ایرانیان گفت:این موسسه جریان فکری و مدنی و اجتماعی است که با رویکرد دانش بنیان در مسائل اجتماعی تلاش می کند حقوق اجتماعی و توسعه پایدار اجتماعی را مدیریت کند.
فرشید حکی درباره فلسفه وجودی ایجاد موسسه پیشتازان عدالت و حقوق ایرانیان گفت: اولین اقدامی که در این زمینه انجام دادیم حمایت از کودکان کار به عنوان فرودست ترین قشر اجتماعی بود.
وی افزود: آسیبهای اجتماعی کودکان کار در کشور ما رو به افزایش است با این وجود تلاش گران این عرصه با موانع زیادی مواجه هستند.

5 (1)
حکی تاکید کرد: هدف اصلی این است که در پایان این کمپین بتوانیم امضا جمع کنیم تا در تقنین و مالیه عمومی کشور مقدار بیشتری بودجه به این کودکان و نهادهای ذیصلاح تخصیص پیدا کند.
وی افزود: تاکید ما بر این است که یک جبهه از گروهها و نیروها انسانی ایجاد کنیم ومطالبات اقشار فرو دست را پیگیری کنیم.

kodak7

===========

 

 

 

 

======

تصاویر دیگری از گلشت کودکان در روزجهانی مبارزه با کار کودکان در حاشیه رودخانه جاجرود با همکاری فعالان سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  و اتحادیه آزاد کارگران ایران ، جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان (کودکان مهاجر و کار) بر پا گردید

10

5

7

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s