دوگزارش، قاچاق میوه و گرانی ها در تهران

1744306وبلاگ کارگری راه کارگر: موضوع گرانی میوه ها و نداشتن نرخ فروش در سطح شهر تهران و واردات میوه و فاسد بودن آنها و در نتیجه برگرداندن میوه های فاسد وارداتی به پشت مرزها ، گزارشhت هرvوزه مطبوعات رسمی در ایران است  دو گزارش ضمیمه از خبرگزاری دولتی مهر به تاریخ امروز31 خرداد 94 یکی از پشت پرده قاچاق میوه و دیگری گزارش پنج ساعته مامورین گشت تعزیرات عمدتا در بازار میوه فروشی ها و سطح مغازه ها و کنترل قیمت ها و گوش دادن به حرف های خریداران ، ما را تا حدی به وضعیت موجود  آشنا می سازد. با هم دو گزارش را دنبال کنیم 

 

1

جولان میوه‌‌های ممنوعه در بازار؛
پشت پرده قاچاق میوه چه کسانی هستند؟

1624229

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ 31خرداد 94 آمده است : با وجود ممنوعیت واردات، جولان میوه‌‌های فرنگی در بازار همچنان ادامه دارد و در این میان، قاچاقچیان خیلی راحت میوه‌های ممنوعه را وارد کشور و در بازار توزیع می‌کنند!
به گزارش خبرنگار مهر، این روزها میوه های خوش رنگ و لعاب‌ فرنگی در خیلی از مغازه‌های میوه فروشی سطح شهر خودنمایی می کنند؛ انگور شیلی، سیب فرانسوی، گلابی چینی، پرتقال مصری و هلوی ترکیه از جمله میوه‌هایی هستند که علی رغم ممنوعیت واردات در مغازه‌های سطح شهر حضور دارند و با قیمت‌هایی گزاف و چندین برابر میوه‌های داخلی به فروش می رسند.
این در حالی است که وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی تعیین سیاست‌‌های این حوزه، همچنان اعلام می‌کند واردات میوه به کشور ممنوع است و مسئولیت مقابله با قاچاق نیز بر عهده این وزارت‌خانه نیست.
در همین زمینه علی محسنی، معاون دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهادکشاورزی به مهر گفت: براساس ماده ۱۶ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی واردات تمام اقلام میوه به استثنای موز، آناناس، انبه، نارگیل و پاپایا(خربزه درختی) به کشور ممنوع است و وزارت جهادکشاورزی همواره بر اجرای صحیح این قانون تاکید دارد.
همچنین جمال مدرسی، مدیرکل دفتر تجارت و سرمایه‌گذاری وزارت جهادکشاورزی در مورد این مساله اظهارداشت: واردات میوه از سال ۹۰ ممنوع است و با توجه به ظرفیتی که تولید داخل دارد، این ممنوعیت همچنان ادامه خواهد داشت.
در همین حال، ابوالقاسم حسن‌پور، مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزات جهادکشاورزی نیز در ارتباط با ورود میوه‌های مختلف به کشور در گفتگو با مهر افزود: این اقدام قاچاق است و رسمی نیست، علاوه بر این برخورد با این مساله بر عهده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
وی با اشاره به اینکه واردات میوه طبق قانون برنامه پنجم توسعه حتما باید از مسیر وزارت جهاد کشاورزی صورت بگیرد، بدین معنا که سازمان حفظ نباتات بر این واردات نظارت داشته باشد، تصریح کرد: اگر این واردات از مسیرهای غیر مجاز انجام شود، امکان نظارت بر آن وجود ندارد و این به معنای آن است که ما با دست خودمان، تولیدات کشورمان را تخریب می کنیم.
این مقام مسئول اضافه کرد: به عنوان مثال، اگر یک جفت مگس میوه مدیترانه توسط یک پرتقال وارد کشور شود، این یک جفت مگس در عرض یک ماه چند میلیون مگس تولید می کنند و کنترل این مساله کار ساده ای نیست، در این زمان چه کاری از دست ما بر می آید؟
این مقام مسئول اضافه کرد: وزارت جهادکشاورزی به وزارت کشور و استانداری‌های استان‌های مرزی اعلام و درخواست کرده جلوی این اقدامات گرفته شود.
اسکندر زند دیگر معاون وزیر جهادکشاورزی هم با بیان اینکه از حدود ۲۳ نوع بیماری و آفات گیاهی ۱۶ مورد آن قرنطینه‌ای است، اظهارداشت: استانداران استان‌های مرزی باید در مقابله با قاچاق میوه اهتمام بیشتری داشته باشند.
آخرین موضع گیری در این زمینه نیز مربوط به محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی است که در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه واردات میوه ممنوع است اما شاهد میوه های وارداتی در بازار هستیم، چه کسانی قاچاق میوه را مدیریت می کنند؟ گفت: قاچاق میوه به من مرتبط نمی شود و مربوط به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
در این میان، طی هفته های اخیر بازهم اتفاقاتی رخ داده تا موضوع قاچاق میوه همچنان از مباحث اصلی مورد بحث در مطبوعات و رسانه ها باشد؛ از جمله این رخدادها می توان به ۲۵ کانتینر میوه آلوده‌ای اشاره کرد که قرار بود از مرز پیرانشهر وارد و در کشور توزیع شود اما مسئولان مانع از ورود این محموله‌ها به داخل شدند، میوه های مذکور دارای گواهی بهداشت کشور عراق بودند و قرار بود که به عراق بروند اما اینکه چرا سر از ایران درآورده بودند؛ سئوالی است که باید به آن پاسخ داده شود؟
علاوه بر این، هفته گذشته رئیس شعبه ۱۴ تعزیرات حکومتی شهر تهران از ورود یک محموله پرتقال قاچاق به چرخه فروش پس از کشف و ضبط آن خبر داد.
ناصر مدیحی در این زمینه گفت: براساس قانون، محموله‌هایی که توقیف می‌شود باید به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی تحویل داده شود تا آنها در این مورد تصمیم‌گیری کنند. وی افزود: در این میان، یک تعاونی مصرف فرهنگیان این محموله را از سازمان مذکور خریداری کرده تا آن را در میان اعضای خود تقسیم کند اما بعد از خرید محموله‌ها سر از میدان میوه و تره‌بار در آورده‌اند.
مدیحی با بیان اینکه شرکت تعاونی یاد شده این میوه‌ها را به قیمت ۴۰۰۰ تومان خریداری کرده است، گفت: این در حالی است که شرکت تعاونی مذکور میوه‌ها را به قیمت ۵۲۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان به غرفه‌ای در میدان میوه و تره‌بار فروخته و این پرتقال‌ها به قیمت ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان در اختیار فروشندگان سطح شهر قرار گرفته‌اند. وی اضافه کرد: بنابراین پرتقال‌های ۴ هزار تومانی به قیمت ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان در اختیار مردم قرار گرفته است.

1695496
با وجود خطری که قاچاق میوه برای تولید کشور و سلامت مصرف‌کنندگان جامعه دارد، سئوالی که مطرح می‌شود، این است که چرا مسئولان عزمی جدی برای مقابله با این موضوع ندارند و چرا با قاچاقچیان برخورد قانونی نمی‌شود و اجناس غیرمجاز به راحتی و با قیمت‌های کاذب در بازار عرضه می‌شوند؟

http://www.mehrnews.com/news/2783202/%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%87-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF

================================

2
مهر گزارش می دهد؛
۵ ساعت گشت تعزیرات در تهران/ بازار میوه بی سر و سامان است
خبرنگار : سید هادی کسایی زاده
gashat1

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ 31خرداد 94 آمده است : قیمت های خیره کننده میوه های تابستانه در تهران آن قدر سلیقه ای است که رئیس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی تهران می گوید بازار میوه تهران بی سر و سامان است.
خبرگزاری مهر – گروه اجتماعی: عصر یک روز گرم ماه مبارک رمضان با بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت و رئیس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی تهران راهی بازار پایتخت می شویم. بازاری که بیشتر موضوع نان، میوه، آش و حلیم و زولبیا و بامیه اش داغ است.
از خیابان مطهری گرفته تا محله گیشا… بازرسان به سراغ فروشگاه هایی می روند که حداقل اتیکت قیمت ندارند. اما در این میان امان از میوه فروشان تهرانی که به قول برخی شهروندان با قیمت های کیلویی، صدای مردم را در آورده اند.
در خیابان جهان آرا به سراغ یک میوه فروشی بزرگ رفتیم که برچسب قیمت روی میوه هایش نصب نبود. مشتری ها هر یک قیمت ها را سئوال می کردند و فروشنده مجبور بود قیمت بدهد اما نکته قابل تامل اینجا بود که هر مشتری قیمت خاصی داشت! یعنی اگر مشتری وضعش مناسب نبود یک قیمت و اگر هم خودروی لوکسی داشت قیمت دیگری برای او لحاظ می کردند! یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انگور یاقوتی را از میوه و تره بار قزل قلعه کیلویی ۷۸۰۰ تومان خریداری می کنم در حالی که مغازه دار ۹ تا ۱۳ هزار تومان می دهد.
فروشنده بعد از کلی خواهش خواست بازرسان را مجاب کند که قیمت هایش پایین است اما به دلیل نداشتن فاکتور خرید و عدم ارائه فاکتور به مشتری و چند نرخی بودن میوه هایش توسط بازرس سازمان گزارش شد تا به هیئت عمومی برود و در موردش تصمیم گیری کنند.

gashat2
عدم نصب قیمت و گران فروشی مهمترین تخلفات بازار میوه
اما نکته قابل تامل در این گشت ها این بود که برخی مغازه دارها چندین مغازه میوه فروشی داشتند و آنها را اجاره داده بودند که فاصله این فروشگاه ها از هم بسیار کم بود. متاسفانه در دیگر فروشگاه های میوه فروشی در منطقه گیشا و سایر مناطق رسم شده که میوه فروش ها در کنار عرضه میوه آبلیمو و ترشی هم عرضه کنند که این خلاف قانون است. در حالی که آبلیموها بیشتر غیراستاندارد بوده و از آب کاه و اسید تولید می شوند که به دستور بازرس در محل جمع آوری شد. اما مهمترین تخلفات در این فروشگاه ها عدم درج قیمت و نصب اتیکت و گران فروشی بود.
در هنگام بازرسی از یک فروشگاه عرضه میوه شهروندان گفتند اگر سری به چهارراه بالاتر بزنید خوب است. یکی از شهروندان هم گفت: روز گذشته همسرم رفت شلیل بخرد که کیلویی ۲۲ هزار تومان با او حساب کرده بودند که فروشنده گفت هرکاری دلتان می خواهد بکنید! پس از این اظهارات خبرنگار مهر بعنوان فروشنده نامحسوس خود را به آن میوه فروشی رساند و ۴ کیلو شلیل خریداری کرد که در رسید نوشته شده بود ۴ کیلو ۲۲ هزار تومان در مجموع ۸۸ هزار تومان! بازرسان پس از بررسی دریافتند فروشنده تخلفات زیاد گران فروشی دارد و حتی برای هر میوه چندین اتیکت روی هم نوشته که با هم فرق دارد که در همان محل جریمه شد.

gashat3
بازار میوه تهران بی سرو سامان است
بر اساس این گزارش یکی از فروشگاه های عرضه میوه، مستاجر بود و سن و سال حدود ۲۵ سال داشت، می گفت: ماهانه ۱۲ میلیون تومان اجاره مغازه می دهیم و مجبوریم بر اساس قیافه قیمت ها را تعیین کنیم! به قول معروف هر قدر تیغمان ببرد از مشتری پول می گیریم. امید شهرآبادی رئیس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی تهران در گفتگو با مهر گفت: درست می گوید. واقعا بازار میوه تهران بی سرو سامان است و برخی فروشگاه ها بی حساب و کتاب از مردم پول می گیرند.
جریمه های کوچک برای گران فروشان بزرگ
غیر از بازار میوه وضعیت بازار مرغ و گوشت هم مورد بازرسی قرار گرفت که برخی قصابی ها مرغ های روزهای گذشته را همچنان در یخچال خود نگهداری می کردند که بعضا حتی در آستانه فاسد شدن بود. برخی هم در کنار فروشگاه کالاهای غیر استاندارد عرضه می کردند که تخلف محسوب می شد.
مهمترین دغدغه بازرسان و ماموران تعزیرات قوانینی بود که دست و پای آنها را به نوعی بسته بود. بعنوان مثال یک میوه فروشی که بسیار قیمت هایش گران بود به دلیل عدم صدور فاکتور ۵۹۲۰۰ تومان و به دلیل عدم درج قیمت ۶۷۷۰۰ تومان و به دلیل عدم ارائه فاکتور خرید تنها ۵۰ هزار تومان جریمه شد که این میزان در مقابل گران فروشی های این فروشگاه بسیار ناچیز بود! به نوعی می توان گفت که جریمه های کوچک برای گران فروشان بزرگ مهمترین مشکل تعزیرات در برخورد با گران فروشان است.

gashat4
شهرآبادی گفت: میوه گران است اما همین گرانی هم با تعرفه است. در بازار داغ زولبیا و بامیه هم مشکلاتی بود. از جعبه های سنگین وزن تا روغن های سوخته برای طبخ زولبیا و بامیه … با این حال برخی فروشگاه های میوه و شیرینی قوانین را رعایت می کردند که مورد تشویق قرار گرفتند. هر چند متخلفان جریمه شدند اما آنها تنها چند فروشگاه بودند در حالی که گران فروشی و عدم درج قیمت و ارائه فاکتور معتبر به مشتری در سطح تهران موج می زند. مسئولان سازمان صنعت و تجارت باید فکر اساسی برای کنترل بازار بی سر و سامان میوه داشته باشند.

http://www.mehrnews.com/news/2783561/%DB%B5-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA-%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%AA%D8%B9%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%87-%D8%A8%DB%8C-%D8%B3%D8%B1-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s