چهار گزارش از کم آبی از باغ سیب کرج و کم آبی وخشکسالی استان خراسان و بجنورد

karaj4-4وبلاگ کارگری راه کارگر: چهار گزارش طی دو سال از افزایش بی آبی و خشکی  در دو نقطه ایران . دو گزارش از باغ سیب کرج و اعتراضات مردم نسبت به بی توجهی  مسئولین نسبت بدین امر در کرج و دو گزارش دیگر از تخریب وضعیت کشاورزی در استان خراسان که بغایت تکاندهنده است . این گزارشات را خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ های مختلف انعکاس داده است. 


علف های هرز نفس باغ سیب کرج را گرفت/ کارکرد اکولوژیکی باغ در مباحث اقتصادی گم نشود
عکس: تارا کریمایی
گزارش : فائقه رحیمی

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر /کرج در تاریخ 24 تیر93 آمده است : ریه تنفسی کرج از ابتدای امسال علاوه بر غم از دست دادن انبوه درختان سالم و مثمر، این روزها در حصار علفهای هرز گرفتار شده؛ به گونه ای که قد علفهای هرز تنه به تنه درختان زده و در مواردی به بلندی درختان سیب و گلابی رسیده است.
به گزارش خبرنگار مهر، حدود سه ماه از اعتراضات مردمی و رسانه ها نسبت به قطع بیش از دو هزار اصله درخت در باغ سیب مهرشهر کرج می گذرد. اعتراضاتی که در نهایت پای قانون را به این اتفاق تلخ کشید و به حکم دستگاه قضا، متولیان نگهداری از باغ محکوم و به بازکاشت درختان قطع شده مکلف شدند.

با گذشت این مدت و به رغم تمام نگرانی های شهروندان نسبت به تخریب فضای سبز و پیگیری های اهالی رسانه، هنوز باغ سیب با روزهای اوج خود فاصله ها دارد و باید سالهای درازی بگذرد تا نهالهای جوان رشد کنند و نقشی در کاهش آلودگی روزافزون شهر داشته باشند.

karaj3

از طرفی، کاشت نهال های جوان به جای انبوه درختان از میان رفته، تنها توانست اندکی از بغض دوستداران طبیعت و فضای سبز را بکاهد اما حالا ابتدایی ترن اصول باغبانی که همانا هرس و حذف گیاهان و علفهای هرز به منظور فراهم کردن شرایط رشد بهتر درخت است، در این باغ بزرگ که از اصلی ترین شش های تنفسی کرج شمرده می شود، رعایت نمی شود.

رویش علفهای هرز به ویژه در قسمت شرقی پارک تا بالای حصارهای بتنی پیش رفته و به حال خود رها شده اند. به گونه ای که ارتفاع علفهای هرز در مواردی به بلندی درختان می رسد. علفهایی که با تغذیه از خاک و آب، بخشی ار مواد آلی و معدنی خاک را جذب خود می کنند و مانع رشد طبیعی درختان می شوند.

حالا علفهای هرز از سر و کله درختان باغ بالا می روند و فضا را برای نفس کشیدن درختان تنگ کرده اند.

هیچ سالی باغ سیب را اینگونه بی حال ندیدم
یکی از شهروندان جوان منطقه با ابراز نگرانی از وضعیت باغ سیب به خبرنگار مهر، گفت: هیچ سالی باغ سیب را اینگونه طرد شده و بی حال ندیده بودم. هیچ وقت نمی گذاشتند آنقدر علف هرز در باغ رشد کند و باغ همیشه سرحال بود. در قسمت روبرویی بلوار شهرداری درختان کاملا خشک شده اند. اما بعضی از آنها جوانه زده اند و هنوز کورسویی از امید دیده می شود که دستی راه آب بر آنها بگشاید تا زبانی تر کنند.

این دختر جوان با بیان اینکه مشاهده این صحنه ها واقعا دلخراش و از طرفی ترسناک است، اظهار داشت: اگر پشت این علفهای بلند و حجیم جنایت یا خلافی در حال رخ دادن باشد کسی متوجه نمی شود.دست کم قبل از وعده پیاده رو و جاده سلامتی و آبادسازی باغ نیمچه حصاری از سیم خاردار وجود داشت که مانع ورود افراد به داخل باغ می شد.

tajamoo-karaj2

ابراز تردید شهروندان نسبت به احیای باغ
یکی دیگر از ساکنان مهرشهر با اشاره به وعده احداث پیاده رو در حوالی این باغ گفت: پیاده رویی که به خاطر آن چندین درخت را قطع کرده اند به زباله دانی تبدیل شده و از آن پیاده روی قبلی هم که عصرها مردم در آن قدم می زدند و به یُمن درختان سرحال هوایی تازه می کردند، اثری جز موزاییکهای خرد شده، خاک، تکه های بریده شده از درختان و زباله چیزی باقی نمانده است.

وی افزود: حتی شمشادهای روبروی باغ و حاشیه بلوار دانش هم امسال هرس نشده اند. در قسمت روبرویی بلوار شهرداری که درختان آخرین نفسهایشان را می کشند نیز از زباله پُر شده و زمین آنجا چنان ترکهایی برداشته که گویی سالهاست قطره آبی به پای درختان ریخته نشده است.

این شهروند با ابراز تردید نسبت به وعده های داده شده نسبت به بازکاشت درختان قطع شده باغ اظهار داشت: جایی که جلوی چشم مردم است اینگونه در حال نابودی است چه برسد به داخل باغ.

وی گفت: فارغ از اینکه این درختان چگونه و به دست چه کسی کاشته شده اند، نعمتهای الهی هستند که سالهای سال طراوت و شادابی و خنکی را به مردم این شهر هدیه کرده اند.کاش بیشتر شکرگزار باشیم و قدر نعمتهایی که به ما هدیه شده است را بدانیم.

tajmoo karaj1

کارکرد اکولوژیکی باغ در مباحث اقتصادی گُم نشود
در این ارتباط عباس زارع مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در پاسخ به مهر درباره وضعیت فعلی باغ سیب مهرشهر با بیان اینکه رسیدگی به باغ بهتر از گذشته شده اما متاسفانه به نقطه مطلوب نرسیده است، گفت: پس از اتفاقاتی که در این باغ افتاد با پیگیریهای قضایی، متخلفین به جایگزینی درختان قطع شده مکلف شدند و بیش از دو هزار اصله نهال در این باغ کاشته شد. علاوه بر این متولیان برای احیای باغ سیب طرحی ارائه داده اند که به جای درختان خشک و نیمه خشک نهال های جدید کاشته شود.

وی با بیان اینکه طرح یاد شده دارای نواقصی است، گفت: این طرح در حال حاضر در کمیته ای متشکل از جهاد کشاورزی، حفاظت محیط زیست، پردیس کشاورزی دانشگاه تهران، سازمان پارکها و.. در حال بررسی است تا پس از اصلاح طرح و تصویب نهایی برای احیای کامل باغ سیب به مرحله اجرا درآید.

زارع در نشستی که اخیرا با محور بررسی طرح شرکت کشت و صنعت مطهری برای احیای باغ برگزار شد، با ارائه جزئیات بیشتری از طرح بر توجه به جنبه های زیست محیطی، پلاک گذاری درختانی که در باغ کاشته می شوند و کاشت گونه های مقاوم تاکید کرد.

karaj5-5

طرح شرکت کشت و صنعت با وضعیت فعلی قابل اجرا نیست
وی با اشاره به مشکلات و معایب این طرح تصریح کرد: از نظر تخصصی کارشناسان سازمان پارکها، این طرح با وضعیت فعلی به هیچ وجه قابل اجرا در باغ سیب نیست و شرکت باید پس ازبازنگری و تصحیح موادی از طرح مذکور، آن را مجددا به سازمان ارسال کند.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج اظهار داشت: با توجه به کاربری باغ سیب در طرح تفصیلی به صورت فضای سبز، مهم ترین کارکرد آن کاربرداکولوژیکی است که متاسفانه هیچ اشاره ای در طرح به این مهم نشده و ارزیابی زیست محیطی در طرح وجود ندارد.

وی گفت: در واقع یکی از ایرادات پایه این طرح این است که باید یک اکولوژیست در کنار تیم طراحی وجود داشته باشد.
این مسئول در ادامه اظهاراتش گفته که مسئولان دست اندرکار تنها نباید مباحث اقتصادی را مدنظر داشته باشند چون این باغ سرمایه ملی و متعلق به همه شهروندان است، هدف مدیران شهری از احیای این باغ کمک به کاهش آلودگی هوای شهر و رویکرد اکولوژیکی آن است.

وظیفه هرس باغ با متولیان است

این موارد گرچه از مهمترین مباحث احیای باغ سیب است و بررسی آن بسیار هم ضروری و واجب؛ امری که در اجرای شایسته آن برای بازگشت حیات به جان بی رمق و روی زرد درختان کهنسال سیب و گلابی هیچ شکی نیست؛ اما هرس درختان و علفهای هرزی که ارتفاعشان به بیش از دو متر رسیده است، دیگر نیازی به طرح و برنامه ندارد زیرا از بدیهی ترین اصول باغبانی است.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در گفتگو با خبرنگار مهر، مسئولیت این امر را متوجه متولیان باغ دانست و گفت: باغ سیب در مالکیت بنیاد مستضعفان و جانبازان است و سازمان پارکها براساس قانون تنها می تواند نسبت به قطع درختان اعتراض و موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کند.

karaj3-3

بنیاد جانبازان و مستضعفان حمایت کند
زارع افزود: متاسفانه به بخش شرقی باغ رسیدگی نمی شود ما نیز برای احیای باغ تذکر داده ایم. طرحی هم که شرکت کشت و صنعت مطهری ارائه داده است قسمتهای شرقی باغ را نیز شامل می شود.

وی با اشاره به درختان کم شمار بخش شرقی باغ، یادآور شد: در این بخش زمینهای زراعی وجود دارد و کمتر درختی دیده می شود اما با این حال وضعیت موجود مورد رضایت نیست.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در عین حال اظهار داشت: مسئولان شرکت کشت و صنعت مطهری افراد متخصصی هستند که چنانچه از طرف بنیاد جانبازان حمایت شوند می توانند در جهت احیای باغ سیب اقدام کنند.

برگزفته از خبرگزاری دولتی مهر
http://www.mehrnews.com/news/2330320/%D8%B9%D9%84%D9%81-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D8%B1%D8%B2-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AC-%D8%B1%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D8%AF%D8%B1

==================================

مهر گزارش می‌دهد؛
دیو کم‌آبی درغفلت مسئولان برای درختان باغ سیب کرج خط‌ ونشان می‌گشد

karaj1

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر/ کرج در تاریخ 13 تیر 94 آمده است : پس از سربُری بیش از دو هزار اصله درخت باغ سیب مهرشهر کرج در فروردین ماه سال گذشته حالا دیو کم آبی در غفلت مسئولان برای درختان این باغ خط و نشان می کشد.
به گزارش خبرنگار مهر، سال ها پیش خبر قطع شماری از درختان باغ سیب مهرشهر کرج دل بسیاری از کرجی ها را شکست. وقتی زمزمه تغییر کاربری و زدن چوب حراج به سرنوشت این باغ در برخی محافل پیچید مردم عاجزانه از مسئولان خواستند که این باغ را که فی الواقع یکی از سرمایه های طبیعی این کلانشهر به حساب می آید حفظ کنند. ولی خبر سربُری بیش از دو هزار اصله درخت این باغ در فروردین ماه سال گذشته داغی بر دل کرجی ها نهاد که با گذشت بیش از یکسال هنوز تازه است.
خبر قطع بیش از دو هزار اصله درخت باغ سیب مهرشهر کام بسیاری از دوستداران طبیعت را تلخ کرد چرا که این باغ به عنوان ریه تنفسی شهر کرج محسوب می شود این خبر چنان احساسات مردم را جریحه دار کرد که ۲۹ فرردین ماه سال گذشته شهروندان زیادی را به خیابان های اطراف باغ کشاند و تجمعی چند روزه را رقم زد.
سی و یکم فروردین ماه سال گذشته پرونده باغ سیب روی میز شورای شهر کرج قرار گرفت در آن تاریخ به دستور دادستان وقت کرج، متخلفان دستگیر و پرونده وارد فاز دیگری شد.
خواست اعضای شورای شهر کرج در آن جلسه ابطال اسناد مالکیت بنیاد مستضعفان و برگرداندن باغ سیب به مردم کرج بود. در آن جلسه محمود دادگو رییس شورای شهر کرج به مجوزی اشاره کرد که از سوی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج برای قطع ۳۴۰ اصله درخت خشکیده باغ صادر شده بود در این مجوز مالکان باغ خلاف قانون عمل کرده و بیش از ۲ هزار اصله درخت را در ایام تعطیل قطع کردند.
پس از گذشت چندین روز از این واقعه شوم متخلفان قطع بیش از دو هزار اصله درخت باغ سیب پس از دستگیری با قید وثیقه آزاد شدند و هیچ اقدام احیایی برای باغ انجام ندادند و همین نکته تعجب همگان را برانگیخت.
برخی از اعضای شورای شهر کرج بر این باور بودند که؛ واگذاری اراضی باغ سیب و کاخ مروارید که جزو آثار تاریخی کلانشهر کرج محسوب می شوند به بنیاد مستضعفان از ابتدا کاری اشتباه بود.
در همان ایام محمدجواد کولیوند در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به پیگیری شکایت قضایی از متخلفان قطع درختان باغ سیب مهرشهر گفته بود: در پی شکایت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج، مسئولان شرکت نگهداری کننده باغ سیب به دادگاه احضار و مدیرعامل و برخی کارشناسان این شرکت به قید وثیقه آزاد شده اند.
وی با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان یک شرکت طرف قرارداد دارد که مسئول نگهداری باغ سیب بوده است، گفته بود: متاسفانه دو هکتار از باغ به خوبی نگهداری نشده و مشخص است که در نگهداری درختان کوتاهی شده است.
کولیوند تخلف بنیاد مستضعفان را محرز اعلام کرده بود و گفته بود: خسارت قطع درختان گرفته خواهد شد باید به تعداد درختان قطع شده یا دو برابر درخت کاشته شود.
و اما؛ ماجرا به اینجا ختم نشد و با گذشت هفت ماه از این حادثه، شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب كرد؛ ملی كردن باغ سیب در هیئت دولت مطرح و جوانب موضوع را بررسی می كند.
در آن تاریخ شورای عالی معماری و شهرسازی در نامه‌ای به استاندار وقت البرز و رییس شورای برنامه ریزی و توسعه استان اعلام كرد؛ در جلسه مورخ ۱۴ مهر ۹۳ پس از استماع گزارش درباره باغ سیب كرج مقرر شده است؛ طی چهار هفته پس از تاریخ مصوبه دو اقدام به طور همزمان به شرح زیر پیگیری شده و نتیجه این اقدامات برای اخذ تصمیم نهایی در صحن شورا ارائه شود و هیأتی مركب از اعضای شورای عالی، نماینده وزارت كشور، نماینده وزارت راه و شهرسازی و نماینده سازمان حفاظت محیط زیست طی مذاكره با رئیس بنیاد مستضعفان موضوع توافق درباره نحوه استفاده از اراضی باغ با حفظ كاربری فضای سبز و باغ عمومی و استقرار كاربری های سازگار و عمومی را بررسی کنند و رئیس شورای عالی، موضوع ملی كردن باغ سیب را در هیئت دولت مطرح و جوانب موضوع را بررسی کنند.

karaj1-1

این در حالی است که، علی ترکاشوند شهردار کرج در نیمه نخست شهریور ماه سال گذشته خبر از احداث بزرگترین پارک ملی در باغ سیب مهرشهر کرج داد و گفت: طی تفاهمنامه ای با بنیاد مستضعفان ۷۰ درصد از اراضی باغ سیب برای احداث بزرگترین پارک ملی به شهرداری کرج واگذار می شود.
واگذاری ۷۰ درصد از اراضی باغ سیب به شهرداری
شهردار کرج با ارزیابی مثبت از انعقاد تفاهمنامه میان شهرداری کرج و بنیاد مستضعفان مبنی بر واگذاری ۷۰ درصد از اراضی باغ سیب به شهرداری، گفت: شهرداری طی این تفاهم نامه اجرای طرح های ویژه و کارشناسی شده مبنی بر ایجاد فضای تفریحی مبتنی بر افزایش سرانه فضای سبز را در دستور کار خود دارد که به تبع آن باغ سیب کرج به بزرگترین پارک ملی تبدیل می شود.
با همه تفاسیر ارائه شده باید گفت؛ ماجرای قطع شدن درختان باغ سیب رسانه ای شد و مردم با حضور به موقع این موضوع را محکوم کردند ولی نکته ای که در خفا دارد اتفاق می افتد و کمتر بدان توجه می شود احتمال ساخت و ساز در حریم این باغ و همچنین سایه سنگین کم آبی است که بر سر این باغ افتاده است و مانند خوره جان باغ را از درون می خورد.
هر از چند گاهی می شنویم که مسئولی از پشت میز خود این مسئله را البته به صورت خفیف فریاد می زند امید است با ارائه چنین گزارش های برخی از مسئولان مربوطه به شفاف سازی پرداخته و دیگر اجازه ندهند در سایه غفلت ها این بار اتفاق شوم دیگری برای باغ سب مهرشهر رقم بخورد.
در این خصوص غفور قاسمپور عضو شورای شهر کرج در گفتگو با خبرنگار مهر از پیگیری مدیریت شهری کرج و دولت برای پرداخت ۳۰ درصد حق بنیاد مستضعفان در مجموعه باغ سیب و حفظ کل باغ برای شهر خبر داد و گفت: تلاش مدیریت شهری کرج و دیگر ارگان های دولتی شهر حفظ کل سرانه سبز باغ سیب مهرشهر کرج است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه باغ سیب ریه تنفسی منطقه مهرشهر است و توصیه های محیط زیست نیز همیشه تاکید بر حفظ آن می کند، گفت: حفظ درختان باغ سیب به مسئولان کشوری سپرده شده است و گزارشات آن به مدیریت شهری کرج ارسال می شود.
عضو شورای شهر کرج ادامه داد: طبق آخرین توافقات انجام شده با بنیاد مستضعفان ۳۰ درصد از مساحت باغ سیب در اختیار این نهاد دولتی است به همین دلیل اگر از سوی این ارگان به شورای شهر مراجعه شود و درخواست صدور مجوز برای ساخت و ساز داشته باشند، نمی توان این درخواست را رد کرد.
قاسمپور در ادامه با بیان اینکه برای در اختیار گرفتن کل باغ سیب، مجموعه مدیریت شهری کرج و نهادهای دولتی شهر حاضر به هزینه کردن از بودجه شهر هستند، گفت: اولین گزینه برای حفظ باغ سیب این است که مدیریت شهری با همکاری دیگر ارگان های دولتی که به حفظ باغ اهمیت می دهند به صورت مشارکتی، مبلغی برابر ۳۰ درصد باقیمانده مساحت باغ سیب را به بنیاد مستضعفان پرداخت کرده و سرانه فضای سبز باغ سیب حفظ کند.

karaj2
ساخت و سازها به باغ سیب آسیب نزند
وی ادامه داد: اگر این توافق حاصل شود، قیمت مساحتی از باغ سیب که در اختیار بنیاد مستضعفان است کارشناسی می شود تا پرداخت ها بر اساس آن اعمال شود. در این راه روش های زیادی برای پرداخت مبلغ تعیین شده وجود دارد به عنوان نمونه می توان بخشی را نقدی پرداخت کرد و بخشی دیگر را از طریق معاوضه زمین تامین کرد.
وی در پایان با توضیح اینکه اگر این گزینه محقق نشود، گزینه دیگری نیز وجود دارد، بیان کرد: در راه حل دوم باید تلاش شود که ساخت و سازهای بنیاد مستضعفان در ۳۰ درصد مساحت باغ سیب، بدون آسیب زدن به درختان و با حفظ کلیات باغ باشد.
به گزارش مهر، در تعطیلات نوروز سال گذشته دو هزار اصله درخت در باغ سیب مهرشهر کرج قطع شد تا بار دیگر تراژدی غم انگیز سهل انگاری آدمی نسبت به طبیعت تکرار شود. باغ سیب مهرشهر از گنجینه های ژنتیکی گیاهی و یکی از بزرگترین سرمایه های زیست محیطی و از جاذبه های گردشگری کلانشهر کرج است.
این باغ که قدمت آن به دوره پهلوی باز می گردد و جزئی از محوطه تاریخی کاخ مروارید به شمار می آید، زمانی دارای ۷۰ هزار اصله درخت شامل گلابی، سیب، هلو، گردو و آلو بود اما از دهه های گذشته و به طور خاص تر در چند سال اخیر تعداد زیادی از درختان باغ توسط مالکان که بنیاد مستضعفان است، قطع شده بی آنکه درختی جایگزین شود.
در پایان باید گفت؛ خبرگزاری مهر سال گذشته در این خصوص اخبار و گزارشهای زیادی را منتشر کرد و با مسئولان استانی و شهرستانی مصاحبه های زیادی انجام داد به همین منظور و با اطلاع از برخی اظهارات اعضای شورای شهر کرج در خصوص وضعیت نابسامان باغ سیب، اقدام به انتشار این گزارش کرده است.

karaj4
برگزفته از خبرگزاری دولتی مهر
http://www.mehrnews.com/news/2850590/%D8%AF%DB%8C%D9%88-%DA%A9%D9%85-%D8%A2%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%BA%D9%81%D9%84%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AC-%D8%AE%D8%B7-%D9%88%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%AF

=====================

گزارش خبری/
مصائب خشکسالی گریبان مردم را گرفت/ آب از سر خراسان شمالی گذشت

bejnord

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر/ بجنورد در تاریخ 25 خرداد 93 آمده است : بجنورد – خبرگزاری مهر: در حالی که خراسان شمالی به عنوان سومین استان خشکسال کشور اعلام شده و انتظار می رود متعاقب این وضعیت، اقداماتی از سوی مسئولان و مردم انجام شود؛ اما به نظر می رسد مصائب این پدیده شوم در استان با اقدامات انفعالی مسئولان و کم آگاهی مردم دوچندان شود.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام سازمان هواشناسی؛ خراسان شمالی سومین استان خشکسال کشور است؛ هواشناسی کشور خشکسالي در استان های مختلف کشور را بر اساس شاخص هاي خشکسالي ملايم، متوسط و شديد اعلام کرده که در این میان 40 درصد پهنه خراسان شمالی دارای خشکسالي ملايم و متوسط است و به این ترتیب این استان به عنوان سومين استان خشکسال کشور اعلام شد.
خشکسالی پدیده ای منحصر به یک سال نیست بلکه روندی چند ساله را شامل می شود و در تعاریف اقلیمی آن را مقدار انحراف و یا کاهش بارندگی در یک محل نسبت به بارش میانگین همان محل می دانند.
حال در این میان آمارهای اداره کل هواشناسی خراسان شمالی می گوید که میزان بارش این استان در سال 92 به نسبت سال قبل از آن 46 درصد کاهش یافته و این کاهش به نسبت دوره آماری 43 درصد بوده است.
همچنین متوسط بارندگی در این استان از ابتدای سال آبی جاری (مهر 92 تا 19 اردیبهشت 93) در مجموع 190 میلیمتر بوده است؛ این میزان بارندگی نسبت به سال آبی گذشته 11 درصد و نسبت به دراز مدت بیش از 13 درصد کاهش داشته است.
با توجه به کاهش بارندگی پیش بینی شده امسال میزان آب چاه های عمیق در خراسان شمالی 10 درصد، رودخانه ها 20 درصد و چشمه ها 30 درصد کاهش یابد و به همین منوال کشتزارهای گندم و جو، تولیدات باغی، تولید گوشت قرمز، شیلات و … نیز هر کدام با کاهشی چند 10 درصدی روبرو شوند.
کاهش میزان محصولات کشاورزی و از بین رفتن دام و تخلیه ذخایر آبی اثرات اولیه خشکسالی هستند که این اثرات؛ خود نتایج ثانویه ای نظیر فروش نيروي كار، خانوار يا زمين، مهاجرت و جابجايي جمعيت، فشار هاي روحي رواني و … را به همراه دارد.
اقدامات و طرح های لازم برای جلوگیری از خسارت شدید خشکسالی و مدیریت بحران مشخص است؛ از آن جمله می توان به ساخت کانال آبیاری، جایگاه ذخیره آب، توسعه طرح های آبیاری نوین، بهسازی چشمه ها و قناتها، توزیع علوفه یارانه¬ای، آبرسانی سیار، بهسازی اماکن دامی، توسعه بیمه فراگیر دام و محصولات زراعی و … اشاره کرد؛ اما نکته تاسف آور این است که با وجود به صدا درآمدن ناقوس شوم خشکسالی در خراسان شمالی اراده چندانی در مسئولان و مردم برای مقابله با این پدیده به چشم نمی خورد و تلاش های مقطعی و جزیره ای که در این زمینه صورت می گیرد؛ در برابر انفعال جمعی و ناآگاهی از عمق فاجعه رنگ می بازد.

bejnord2
کشاورزی؛ قربانی اصلی خشکسالی
خشکسالی نیز همانند سایر پدیده های اقلیمی در نتیجه تغییر و تحولات آب و هوایی ناشی از عوامل محلی پدید می آید اما در کنار آن روابط بخش هایی از اجزای گردش عمومی اتمسفر دلیل عمده وقوع این پدیده هستند؛ فرونشيني توده هاي هوا، سلول هاي پرفشار، دماي سطح دريا، موج هاي بلند در بادهاي غربي و نقش انسان از مهمترين عوامل پدید آمدن خشکسالی عنوان شده است.
مطابق آن چه گفته شد وقوع خشکسالی اجتناب ناپذیر است و نمی توان مانع آن شد اما می توان با اتخاذ روش های صحیح مدیریتی خسارت ها و تنش های حاصل از آن را به حداقل رساند.
اگر چه خشکسالی و کم آبی بر بخش های مختلف مصرف کننده آب تاثیر می گذارد اما به دلیل آن که در حال حاضر بیش از 90 درصد مصرف آب در خراسان شمالی و با اندکی تفاوت در کشور؛ در بخش کشاورزی صورت می گیرد و سهم آب شرب و صنعتی تنها چند درصد است؛ ناگفته روشن است که اگر می خواهیم برای مقابله با تنش های کشاورزی قدمی برداریم؛ نخستین و اساسی ترین گام ها باید در حوزه کشاورزی صورت گیرد.
نخستین حوزه ای که از خشکسالی متاثر می شود بخش کشاورزی است؛ مخصوصا در خراسان شمالی که غالب اراضی کشاورزی آن دیمزار هستند و با اندک تنشی در بارندگی های فصلی؛ تنش های فراوانی در زمینه های اقتصادی و اجتماعی حاصل می شود.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی شامل باغ و کشتزار دارد که در این سال ها خشکسالی تقریبا بر غالب این اراضی اثر گذاشته است؛ سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با علم به خشکسالی های چند ساله در این استان ستاد خشکسالی را در این سازمان تشکیل داده، محمدتقی کاظمیان، دبیر این ستاد در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این که خراسان شمالي سومين استان خشکسال کشور اعلام شده، می گوید: باید برای مقابله با اثرات خشکسالی فرهنگ سازی جدی تری صورت گیرد.

وی اضافه می کند: هدایت کشاورزان به سمت شیوه های صحیح کشت، کاشت به میزان ذخایر آبی، استفاده از روش های نوین آبیاری، بیمه محصولات کشاورزی و … برخی از راهکارهای مقابله با تنش های خشکسالی در بخش کشاورزی محسوب می شوند.

bejnord3
خسارت 6.9 میلیارد تومانی خشکسالی در خراسان شمالی
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید که در سال زراعی جاری بروز خشکسالی و نیز سرمازدگی، سیل و تگرگ بیش از 9.6 میلیارد تومان به کشاورزی این استان خسارت زده است.
ابوالفضل یاوری اضافه می کند: از این میزان خسارت 6.9 میلیارد تومان مربوط به خشکسالی و 2.7 میلیارد تومان نیز به سیل و تگرگ مربوط می شود.
به گفته وی با توجه به خشکسالی و کم آبی امسال پیش بینی شده میزان تولید محصول گندم و جو آبی در این استان با افت 20 درصدی روبرو شود و در اراضی دیم نیز میزان تولید گندم دیم 35 درصد، جو دیم 25 درصد کاهش یابد.
یاوری اظهار می کند: همچنین در بخش محصولات باغی نیز خشکسالی سبب 30 درصد کاهش محصول، تولید گوشت قرمز 20 درصد کاهش، عسل 50 درصد، شیلات 20 درصد و سایر بخش ها نیز به همین منوال کاهش تولید داشته باشند.
بیمه خشکسالی در خراسان شمالی را نمی پذیرد
با وجود این که چندین سال است کشاورزی خراسان شمالی با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و در این میان یکی از روش های مقابله با تنش های اقتصادی و اجتماعی خشکسالی بیمه محصولات کشاورزی عنوان می شود؛ اما صندوق بیمه کشاورزی هنوز پدیده خشکسالی در این استان را نپذیرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این موضوع می گوید که کارگروه خشکسالی با این توجیه که تاکنون مستنداتی در مورد وقوع پدیده خشکسالی در خراسان شمالی دریافت نکرده؛ در مورد وقوع این پدیده قانع نشده و به تبع آن این مورد را در لیست بیمه ای خود برای این استان قرار نداده است.
خداداد عابدی اظهار می کند: باید مسئولان دستگاه های مرتبط با خشکسالی در خراسان شمالی مستندات خود در این زمینه را به کارگروه خشکسالی ارسال کنند تا صندوق بیمه کشاورزی کشور وقوع این پدیده در استان را بپذیرد و محصولات کشاورزی را در برابر آن بیمه کند.
عزم جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کاهش اثرات خشکسالی
سازمان جهاد کشاورزی برای کاهش اثرات خشکسالی و مدیریت بحران نزدیک به 40 طرح را تدوین کرده است، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در این زمینه با بیان این که 39 طرح برای کاهش اثرات خشکسالی در بخش های مختلف کشاورزی استان تدوین شده است، می افزاید: لازم است با اجرای طرح ها و برنامه های اولویت بندی شده اثرات خشکسالی در استان کاهش یابد.

علی بهنام فر در گفتگو با مهر برخی از این طرح ها را ساخت کانال آبیاری، جایگاه ذخیره آب، طرح¬های آبیاری نوین، بهسازی چشمه ها و قناتها، توزیع علوفه یارانه¬ای، آبرسانی سیار، بهسازی اماکن دامی، توسعه بیمه فراگیر دام و محصولات زراعی، پیش بینی برای خرید دام مازاد دامداران، توسعه کشاورزی حفاظتی، مبارزه با آفات عمومی، توزیع نهال یارانه ای، نهاده های کشاورزی و ارقام بذور مقاوم نسبت به کم آبی و خشکسالی و … اعلام می کند.
وی اضافه می کند: این طرح ها برای تایید و دریافت اعتبار به مدیریت بحران خراسان شمالی و کارگروه خشکسالی وزارت جهاد کشاورزی ارائه شده و امید می رود با تخصیص اعتبار مناسب و اجرای به موقع آنها بتوانیم بخشی از اثرات سوء خشکسالی در این استان را کاهش دهیم.

bejnord4
آب پاکی روی دست مردم و مسئولان
خشکسالی و کم آبی در خراسان شمالی، علاوه بر کشاورزی بر روی بخش های آب شرب و صنعت استان نیز تاثیر گذاشته است؛ خصوصا آن که پارسال این استان دارای خشکسالی متوسط بود اما با کاهش شدید بارندگی در این استان امسال خشکسالی در برخی از مناطق خراسان شمالی به شدید و خیلی شدید تبدیل شده است.
در این بین باید برای کاهش اثرات خشکسالی و جلوگیری از تنش های اقتصادی اجتماعی برنامه هایی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در استان و همچنین کشور اجرا شود در غیر این صورت در نخستین مرحله وقوع نزاع های آبی اجتناب ناپذیر خواهد بود.
به نظر می رسد در گام اول می بایست تمامی سیاست ها و تصمیمات کلان و منطقه ای در کشور بر اساس باور داشتن به واقعیت کم آبی باشد، همچنین استفاده بهینه از منابع آب موجود، سرمایه گذاری در تغییر شیوه کشاورزی و استفاده از تکنولوژی بهتر آبیاری، توسعه، ترویج و آموزش استفاده صحیح از آب به مصرف کنندگان به ویژه در بخش کشاورزی جهت صرفه جویی و بهره برداری مطلوب و به معنای کامل تر فرهنگ صحیح مصرف، تدوین و اجرای مقررات مرتبط با خشکسالی و مدیریت آب، آگاه کردن عموم مردم از محدودیت آب و وجود خشکسالی، احیاء و بازسازی روش های سنتی استحصال آب و … از دیگر راهکارهای مقابله با خشکسالی در استان و کشور محسوب می شوند.

برکرفته از خبرگزاری دولتی مهر
http://www.mehrnews.com/news/2311667/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%A6%D8%A8-%D8%AE%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%84%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B1%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%A2%D8%A8-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA

=================================

مهر گزارش می دهد؛
اثرات خشکسالی بر کشاورزی خراسان شمالی/ لزوم رویکردهای بازدارنده

bejnord5

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر/ بجنورد در تاریخ 13 تیر 94 آمده است : بجنورد- چند سالی است که خشکسالی و تنش کم آبی امان کشاورزان خراسان شمالی را بریده است حال آن که می توان با اتخاذ روش های علمی و نوین تا حد زیادی از اثرات سوء خشکسالی در کشاورزی را کاهش داد.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس شاخص های خشکسالی، امسال در اردیبهشت و خرداد که از ماه های تنش خشکی محسوب می شوند، خراسان شمالی با تنش خشکسالی متوسط و ضعیف مواجه بوده است به خصوص آنکه از ابتدای امسال تاکنون میزان بارندگی در استان ۲۳ میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۶ درصد کاهش نشان می دهد.
این کاهش بارندگی طی سه ماه اول سال جاری در خراسان شمالی با افزایش درجه حرارت همراه بوده و این وضعیت موجب شده تا این استان فصل بهار خشک و گرمی را پشت سر بگذارد.
این تنش خشکی بر روی گیاهان اثر سوئی گذاشته و اگر اقدامات و روش های مقابله علمی به کارگیری نشود خشکسالی موجب کاهش تولید معنادار محصولات کشاورزی در خراسان شمالی خواهد شد.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه باغی و کشاورزی دارد که ۷۶ نوع محصول زراعی و باغی در این سطح تولید می شود و حدودا نیمی از جمعیت ۹۱۵ هزار نفری این استان به کشاورزی و مشاغل وابسته به آن فعالیت دارند.

اما در سال های اخیر خشکسالی بر کشاورزی و تولید انواع محصولات زراعی و باغی در این استان تأثیر بسیاری گذاشته به گونه ای که در چند سال اخیر، هر سال بیش از ۳۰ درصد از ظرفيت هاي کشاورزي خراسان شمالی به دلیل خشکسالي از بين می رود.
هزارتوی مشکلات در کشاورزی خراسان شمالی
عضو شورای اسلامی شهر آوا در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه بیشترین فعالیت مردم این شهر کشاورزی است افزود: امسال به دلیل خشکسالی و کم آبی برداشت محصول کشاورزی در اراضی این منطقه نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است.
علیرضا صداقت می افزاید: کشاورزی در اراضی این منطقه بیشتر به روش های سنتی صورت گرفته و فقط چهار الی پنج هکتار از زمین های زراعی آن از روش های مکانیزه استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه برای آموزش روش های نوین کشاورزی در کلاس های جهاد کشاورزی شرکت می کنیم افزود: در حال حاضر برخی برای گرفتن تسهیلات لازم در راستای ایجاد روش های نوین کشاورزی اقدام کرده اند اما سرعت و روند اجرای این امور چندان رضایت بخش نیست.
عضو شورای شهر تیتکانلو نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به این که غالب مردم این شهر به کشاورزی اشتغال دارند، می گوید: کمبود آب یکی از معضلات اصلی است که کشاورزان شهر تیتکانلو با آن مواجه هستند.
مجید محمدی می افزاید: در اراضی کشاورزی تیتکانلو ۱۰ موتور آب وجود دارد که ۷۰ الی ۸۰ درصد از کشاورزان با لوله کشی بر روی زمین های کشاورزی مانع از هدر رفت آب شده اند.
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از مردم شهر تیتکانلو کشاورز هستند، اظهار می کند: جهاد کشاورزی، کشاورزان را برای استفاده از روش های نوین کشاورزی آموزش می دهد اما به دلیل اینکه خرده مالک بوده و مساحت اراضی آنها کم است، اجرای روش های نوین کشاورزی از جمله سیستم آبیاری تحت فشار برای آنها امکان پذیر نیست.
عضو شورای شهر حصارگرمخان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار می کند: بیشتر مردم شهر حصار گرمخان کشاورز بوده و غالب زمین های زراعی این منطقه نیز آبی است.
شیرزاد زارعی می افزاید: امسال به دلیل کم آبی کشاورزان تیتکانلو با کاهش برداشت گندم نسبت به سال گذشته مواجه بوده اند.
وی در رابطه با اینکه کشاورزان چه مقدار از راهکارهای علمی برای مقابله با تاثیر خشکسالی بر کشاورزی اطلاع دارند، اظهار می کند: اطلاعی در این مورد ندارند و همچنین هیچ یک از روش های نوین کشاورزی در این منطقه استفاده نمی شود.

bejnord6

خرده مالکی؛ مانع اصلی اجرای روش های نوین آبیاری در خراسان شمالی
معاون بهبود تولیدات گیاهان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در زمینه خشکسالی در استان و راهکارهای کاهش اثرات آن، در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: جهاد کشاورزی استان برنامه هایی برای مقابله با خشکی و کم آبی اراضی دیمی و آبی دارد که در صورت اجرای درست می توانند بخش مهمی از تأثیرت سوء این تنش ها را جبران کنند.
محمدجواد تشکری می افزاید: توسعه سیستم آبی تحت فشار با روش های آبیاری بارانی، قطره ای و کم فشار از راهکارهایی است که برای کاهش مصرف آب در اراضی آبی پیگیری می شود.
وی اضافه می کند: از سال گذشته تسهیلاتی در خصوص راه اندازی سیستم های آبی تحت فشار در اراضی آبی استان در نظر گرفته شده که در قالب این طرح ۸۵ درصد هزینه اجرایی تاسیسات آبیاری تحت فشار و در برخی موارد ۱۰۰ درصد هزینه به کشاورزان داده می شود.
تشکری می گوید: در حال حاضر ۱۸ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش آبیاری تحت فشار هستند که با اعتبارات داده شده در سال جاری شش هزار هکتار دیگر نیز به این میزان افزوده خواهد شد.
وی با بیان اینکه روش آبیاری تحت فشار در زمین زراعی با مساحت کم امکان پذیر نیست، می افزاید: خرده مالکان زمین های زراعی می توانند با همکاری هم و یکپارچه کردن زمین های زراعی از این روش استفاده کنند.
تشکری با اشاره به توسعه ارقام بذرهای اصلاح شده گندم، جو، ذرت و پنبه در بین کشاورزان استان که از چند سال گذشته در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد، می گوید: این ارقام بذر با داشتن خصوصیات مختلف از جمله زودرس بودن و مقاومت نسبت به تنش های خشکی و شوری، قادر هستند مدیریت کشاورز در زمینه تولیدات زراعی در زمان کاهش آب را افزایش دهند.

bijnord6
لزوم توسعه کشت مکانیزاسیون در استان
معاون بهبود تولیدات گیاهان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی را یکی دیگر از اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای مقابله با تنش خشسکالی عنوان می کند و می گوید: طی سه سال گذشته طرح کشت مکانیزاسیون کشاورزی پیگیری و از محل اعتبارات مختلف، تسهیلاتی برای تهیه ادوات نوین به کشاورزان استان داده شد.
تشکری می افزاید: اگر کشاورزی استان از سنتی به صنعتی تبدیل شده و عملیات کشت با دستگاه های نوین انجام شود، محصول در آب اول و در مدت زمان کمتری یکنواخت می شود و بهره وری در تولید افزایش می یابد.
وی ادامه می دهد: مکانیزاسیون کشت موجب دقت بیشتری در عملیات آبیاری می شود و در کل دوره رشد گیاه، میزان آب کمتری مصرف خواهد شد.
تشکری می گوید: برای افزایش کشت مکانیزاسیون، توسعه دستگاه های تسریع و آماده سازی زمین و انواع خطی کار و ردیف کار در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی قرار داده شده است.
وی اظهار می کند: در این راستا سال گذشته ۱۶۶ میلیارد ریال و در سال جاری نیز همین میزان اعتبار برای کشاورزان دارای زمین برای خرید دستگاه های مکانیزاسیون در نظر گرفته شده است.
تشکری اعلام می کند: از ۱۷۰ هزار هکتار اراضی دیم موجود استان، کاشت در ۵۰ درصد آنها به روش های مکانیزه صورت می گیرد حال آن که در کشت آبی گندم در خراسان شمالی، ۳۰ درصد به صورت مکانیزه انجام می شود.
رعایت الگوی کشت؛ حلقه مفقوده کشاورزی
تشکری با بیان این که تنها راه مقابله با خشکی و خشکسالی در کشاورزی رویکرد علمی است، می افزاید: یکی از موارد بسیار مهم در این زمینه رعایت الگوی کشت و رعایت تناسب میزان زمین و آب است.
وی می گوید: با برگزاری کلاس های آموزشی و کلاس های ترویجی در سطح استان مسائل مرتبط با کشاورزی به کشاورزان اطلاع رسانی می شود.
تشکری می افزاید: در شرایط کم آبی که چند سالی است استان با آن مواجه شده باید از کشت های پر آب طلب مانند گوجه فرهنگی و پیاز در سطح بالا خودداری شود و کشت های مقاوم به خشکی و کم آبی مانند زراعت کلزا مدنظر کشاورزان قرار گیرد.

رعایت تغذیه گیاهی
معاون بهبود تولیدات گیاهان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: از دیگر راهکارهای مقابله با خشکی در کشاورزی، رعایت تغذیه گیاهی است.
وی با اشاره به اینکه برای رعایت تغذیه گیاهی، سازمان جهاد کشاورزی انواع کودهای شیمیایی مورد نیاز را برای کشاورزان تدارک دیده است، می افزاید: در شرایط خشکسالی فعلی کودهای پایه مانند فسفاته و پتاسه برای زمین زراعی بسیار ضروری هستند و همچنین کود اوره هم که باید در حد مناسب و کنترل شده مورد مصرف قرار گیرد، لازم است.
تشکری با تاکید بر این که مصرف بهینه کودهای شیمیایی برای رشد متعدل گیاه ضروری است اما باید از مصرف مقدار بیش از حد مجاز خودداری شود، می گوید: در کنار استفاده از این کودها، کودهای آلی و کودهای ریزمغذی نفش زیادی در افزایش تولید و کاهش راندمان مصرف آب خواهند داشت.
وی می افزاید: در شرایط خشکی وجود عناصر غذایی مهمی مانند روی و پتاسیم برای گیاه بسیار ضروری است که باید بر طبق نظر کارشناسان کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

30605
کشاورزی حفاظتی؛ راهکار تولید در شرایط خشکسالی
تشکری یادآور می شود: در شرایط خشکسالی موجود، اتخاذ رویکرد کشاورزی حفاظتی با تاکید بر حفظ مواد آلی در سطح خاک بسیار ضروری و موثر است.
وی با بیان این که در کشاورزی حفاظتی باید عملیات شخم برگردان حذف شده و همچنین مواد آلی در سطح خاک مانند کاه و کُلش و بقایای گیاهی حفظ شود، می افزاید: حذف عملیات شخم برگردان و وجود مواد آلی درسطح خاک تلفات آب را کاهش داده و گیاهان را در مقابل شرایط خشکی محافظت می کند.
تشکری ادامه می دهد: رعایت تناوب زراعی و استفاده از روش های کشت مستقیم نیز می تواند در کشاورزی حفاظتی مورد استفاده قرارگیرد.
وی یادآور می شود: نکته اساسی در کشاورزی حفاظتی چه در اراضی دیم و چه در اراضی آبی حفظ بقایای گیاهی در سطح خاک به منظور کاهش تبخیر و تعریق است.
تشکری می گوید: در حال حاضر کشاورزی حفاظتی در هشت هزار هکتار از اراضی استان انجام می شود که لازم است این مقدار توسعه یابد.
لزوم مدیریت تاریخ کاشت در کشاورزی خراسان شمالی
معاون بهبود تولیدات گیاهان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: برخی محصولات زراعی با مدیریت تاریخ کشت امکان مقابله با خشکی را دارند که چغندرقند یکی از این محصولات است.
تشکری می افزاید: با تغییر کشت چغندرقند از بهاره به پاییزه می توان موجب کم شدن مصرف آب تا ۵۰ درصد شد و همچنین در خصوص محصولات پنبه و ذرت نیز امکان استفاده از ارقام بذر زودرس وجود دارد.
وی با بیان این که استفاده از بذور اصلاح شده نیز یکی از ضرورت های موجود در این بخش است، عنوان می کند: متأسفانه در استان تنها ۲۵ درصد از بذر اصلاح شده استفاده می شود که این خود جای نقد بسیار دارد.

تشکری با اشاره به این که زراعت دیمی اتکای کامل به نزولات جوی دارد، می گوید: باید کشاورزی دیمی کاری فعلی استان به دیم کاری علمی تبدیل شود تا عملکرد قابل قبولی در برداشت محصول وجود داشته باشد.
تشکری یادآور می شود: باید خرده مالکان استان به این موضوع توجه لازم را داشته باشند که می توانند به غیر از سیستم آبیاری تحت فشار، اجرای تمامی این راهکارهای علمی و نوین را برای اراضی کشاورزی خود اعمال کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در خاتمه تصریح می کند: به منظور مدیریت ریسک در عملیات کشاورزی، باید استفاده از اهرم بیمه کشاورزی در سطح استان توسعه یابد تا در صورت بحران خشکسالی بخشی از زیان کشاورزان جبران شود.
برکرفته از خبرگزاری دولتی مهر
http://www.mehrnews.com/news/2850665/%D8%A7%D8%AB%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%B1%D9%88%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s