گزارشی از عسلویه : ۷۵ درصد فرهنگیان خواستار انتقال خوداند !

1679003وبلاگ کارگری راه کارگر : روزگاری بخشی ازفرهنگیان کشور برای انتقال به مناطق بد آب و هوا ، , گرم ، یا دور از مرکز، سر و دست می شکستند و در لیست نوبت آموزش و پرورش مناطق خود می ایستاند تا بتوانند خود را به مناطق جنوب کشور و جزایر اطراف بندرعباش و بوشهر ، خنج، قشم و کیش برسانند . تا علاوه بر خقوق معلمی، مزایای دوری از مرکز و بدی آب و هوا را دریافت دارند.  با چند سال کار در آن مناطق اندوخته ای فراهم سازند  بعد به شهر خود منتقل گردند و خانه و کاشانه ای را با وام از بانک و غیره برای خود و خانواده شان فراهم سازند . امروز اوضاع برعکس شده است . در گزارش خبرگزاری دولتی مهر آمده است که 75 % از فرهنگیان ساکن منطقه عسلویه به دلیل نبود امکانات و نامطلوب بودن شرایط زندگی، خواستار انتقال خود از آن مناطق اند. تلاش آنان بر این است که همه چیز را بر جای خود نهند و به شهر های خود یا دیگر نقاط کشور منتقل گردند . با هم این گزارش را دنبال نماییم :

مهر گزارش می‌دهد؛
امکانات نامطلوب معلمان درعسلویه/۷۵ درصد فرهنگیان خواستار انتقال

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر / بوشهردر تاریخ 24 تیر94 آمده است : بوشهر – وضعیت معلمان و فرهنگیان شهرستان عسلویه مطلوب نیست و بسیاری از فرهنگیان این شهرستان با نارضایتی از وضعیت موجود خواستار انتقالی هستند.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شهرستان عسلویه به علت برخورداری از صنایع و تاسیسات بزرگ و عظیم نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان پایتخت انرژی ایران شناخته می‌شود و نقش بسیار مهمی در اقتصاد و اشتغال و تولید و صادرات کشور دارد.
وقتی که کلمه پایتخت را برای نقطه‌ای استفاده می‌کنیم، کسی که تاکنون آنجا را ندیده باشد، یک منطقه توسعه یافته و مدرن و شیک را در ذهن خود تصور می‌کند ولی این موضوع در مورد عسلویه صدق نمی‌کند.
هر چند که تاسیسات صنعتی این شهرستان روز به روز توسعه می‌یابد، ولی سرعت توسعه عسلویه شیب هم‌سانی با شیب توسعه تاسیسات صنعتی این منطقه ندارد و این شهرستان همچنان در زمینه زیرساخت‌ها با کمبودهای زیادی روبرو است.
یکی از مهمترین مشکلات در شهرستان عسلویه مربوط به وضعیت آموزش و پرورش این شهرستان و به ویژه زیرساخت‌های اسکان و امکانات رفاهی معلمان و فرهنگیان است.
بسیاری از معلمان شهرستان عسلویه غیربومی هستند و اسکان آنها در این شهرستان به صورت دائمی نیست و به همین دلیل نیز خانه‌های مجردی گرفته و در آن زندگی می‌کنند.
بسیاری از خانه‌های معلمان از کیفیت بسیار پائینی برخوردار است و شان و جایگاه معلمان در این خانه‌ها حفظ نمی‌شود. حضور تعداد زیادی معلم در چند اتاق قدیمی زیبنده فرهنگیان نیست.
اتاق‌هایی که از داشتن کمترین امکانات و حتی تخت هم محروم هستند و معلمان بر روی زمین می‌خوابند و این مسائل روز به روز نارضایتی معلمان را افزایش می‌دهد.
معلمان علاوه بر تدریس و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی، باید برای خود غذا درست کنند و هزینه‌های تامین غذا نیز بر عهده معلمان است.
دل معلمان عسلویه پر درد است
یکی از معلمان شهرستان عسلویه درباره وضعیت زندگی معلمان در این شهرستان به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه علی رغم ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی در عسلویه، توجه مناسبی به آموزش و پرورش نشده است و معلمان در این شهرستان با مشکلات زیادی روبرو هستند.
وی که نخواست نامی از او برده شود، اضافه کرد: ما هم‌اکنون هفت نفر در یک اتاق کوچک ساکن هستیم و با این شرایط نمی‌توانیم به خوبی از عهده کارهای تدریس و تعلیم و تربیت خود برآییم.
وی بر لزوم ایجاد و راه‌اندازی خوابگاه مناسب ویژه معلمان عسلویه تاکید کرد و افزود: در برخی موارد شاهدیم که حدود ۲۰ نفر از معلمان در یک ساختمان سه خوابه ساکن هستند که شرایط بسیار سختی برای زندگی است.
یکی دیگر از معلمان عسلویه نیز به تاثیر بی‌توجهی به رفاه معلمان در عملکرد مدارس اشاره کرد و گفت: مسئولان بارها وعده داده‌اند که به رفع مشکلات معلمان کمک خواهند کرد ولی تاکنون اقدامی عملی در این زمینه دیده نشده است.
وی ادامه داد: ما نیز مشکلات آموزش و پرورش را درک می‌کنیم ولی شرکت‌های بزرگ صنعتی این منطقه باید به کمک آموزش و پرورش بیایند و برای تامین امکانات اولیه زندگی برای معلمان تلاش کنند.
وی به آلودگی‌های بالای منطقه عسلویه اشاره کرد و افزود: وجود این آلایندگی‌ها در کنار شرایط بد آب و هوایی و نبود امکانات و زیرساخت‌های مناسب برای معلمان، شرایط کار در این منطقه را برای ما سخت کرده است.
۷۵ درصد فرهنگیان عسلویه متقاضی انتقال هستند
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه در شهرستان عسلویه با مشکلات متعددی روبرو هستیم و رفع مشکلات کنونی نیازمند همکاری و تعامل همه مسئولان است.
ناصر کرمی با بیان اینکه وضعیت نابسامانی را در شهرستان عسلویه شاهد هستیم، اضافه کرد: بخش عمده فرهنگیان شهرستان عسلویه را افراد غیربومی تشکیل می‌دهند که در ارتباط با اسکان خود با مشکلات زیادی روبرو هستند.
وی به درخواست‌های متعدد فرهنگیان شهرستان عسلویه برای انتقال از این منطقه اشاره کرد و گفت: ۵۳۰ فرهنگی در شهرستان عسلویه مشغول به فعالیت هستند که ۴۰۰ نفر متقاضی انتقال هستند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: سال گذشته با حضور مسئولان استان بوشهر، نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، مسئولان مناطق آزاد و ویژه کشور و همچنین مسئولان پارس جنوبی طرحی به تصویب رسید که مشکلات اسکان فرهنگیان این شهرستان حل شود ولی متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: تامین محل اسکان معلمان، تامین غذا و سرویس معلمان، تجهیز هنرستان‌ها، ساخت پژوهش‌سرا و ایجاد فضاهای جدید آموزشی از جمله مفاد این تفاهم‌نامه بود که هنوز محقق نشده است.
ساخت ۲ مجردسرای بزرگ برای معلمان عسلویه
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مجموعه مدیریتی استان بوشهر برای رفع مشکلات آموزش و پرورش و کمک به بهبود وضعیت معلمان در نقاط مختلف استان تلاش ویژه‌ای دارد.
رضا عوض‌پور از پیگیری‌های مستمر برای رفع مشکلات معلمان در شهرستان عسلویه اشاره کرد و افزود: تلاش داریم تا اعتبارات مناسبی برای ساخت فضای اسکان فرهنگیان در شهرستان عسلویه فراهم شود.
وی اضافه کرد: سال گذشته از محل اعتبار مصوبات سفر مقام معظم رهبری به شهرستان عسلویه، مبلغ دو میلیارد تومان برای ساخت دو مجردسرا ویژه فرهنگیان عسلویه در نظر گرفتیم و این مجردسراها در حال ساخت است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر ادامه داد: این مجردسراها ویژه خانم‌ها و آقایان به صورت مجزا ساخته می‌شود که هر یک دارای ظرفیت ۷۵ نفر است.
مدیرکل توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس استان بوشهر نیز به خبرنگار مهر گفت: مجردسرای ویژه خانم‌ها در حال ساخت است و امیدواریم با تلاش‌های صورت گرفته بتوانیم شاهد تسریع در اجرای این پروژه باشیم.
احمد مرادی از رفع مشکل زمین مجردسرای ویژه آقایان خبر داد و افزود: مشکل زمین این مجردسرا حل شده است و زمین تملک شده که عملیات ساخت آغاز می‌شود.
بومی‌ها معلم عسلویه شوند/فضاهای اسکان بهبود یابد
اینکه بخش عمده‌ای از معلمان عسلویه را افراد غیربومی تشکیل می‌دهند، بیانگر این است که عملرد مناسبی در زمان جذب نیرو در این منطقه صورت نگرفته است و شاید بسیاری از این معلمان نیز با این نیت که در آینده به منطقه خود منتقل شوند، در عسلویه مشغول به کار شده‌اند.
اما امروز این مشکلات وجود دارد و بسیاری از معلمان این شهرستان خواستار انتقال به نقطه‌ای دیگر هستند و بهترین کار این است که تلاش شود تا معلمان بومی عسلویه برای فعالیت در این شهرستان به‌کارگیری شده و جایگزین غیربومی‌ها شوند.
ایجاد سهمیه ویژه افراد بومی عسلویه در دانشگاه فرهنگیان می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات کمبود معلمان و فرهنگیان در عسلویه باشد.
البته توسعه و تجهیز و بهسازی فضاهای اقامت و اسکان فرهنگیان عسلویه نیز باید به صورت جدی توسط مسئولان مورد توجه قرار بگیرد.

برگزفته از سایت خبرگزاری دولتی مهر

http://www.mehrnews.com/news/2859430/%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%88%D8%A8-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%B9%D8%B3%D9%84%D9%88%DB%8C%D9%87-%DB%B7%DB%B5-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s