عکس ها سخن می گویند: بحران خشکسالی و کم آبی درایران و سیلابی که تهران و مازنداران را با خود برد

5 (1)وبلاگ کارگری راه کارگر: در شرایطی که بحران کم آبی و خشکسالی ، بی آبی و خشک شدن سدها ، رودخانه ها ، دریاچه ها ، و تالاب ها یکی پس از دیگری گزارش می گردد ، بارندگی آنی در تهران و مازندران و جاده چالوس و کندوان و نقاط دیگر ایران آنچنان حادثه مرگباری از خود بجا گذاشت که تا حال هیچ مقامی خود را پاسخگوی آن اعلام نکرده است . بسیاری از تهرانی‌ها و آنهایی که در مسیر جاده‌های شمالی کشور گرفتار توفان شدند؛ از خود پرسیدند چرا توفان پیش‌بینی نشده بود و اگر پیش‌بینی شده بود؛ چرا رسانه‌ی ملی خبرهای دقیقی از آن منتشر نکرده بود؟سیلاب اخیر در مازندران موجب شد؛خسارت حداقل ۱۰ میلیاردی بخش کشاورزی و مرگ دهها تن و ضایع شدن دهها خودرو در طول سیلاب ، مرگ سرنشینان آن ها را با خود همراه کرده است.

1

 

گزارش تصویری ضمیمه خود بیش از هر چیز موئد اشکار ابعاد این حادثه تلخناک درکشور است .به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ 30 تیر94 آمده است : یک مقام مسئول در سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: در پی سیلاب اخیر تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد شده است، البته برآورد خسارت نهایی تا ۲۴ ساعت آینده اعلام می‌شود.

2
به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد جعفری اظهار کرد: با توجه به بارندگی چند روز اخیر در استان، خسارت‌هایی به بخش کشاورزی استان شامل مزارع برنج، سردهنه‌ها، کانال‌های آب‌رسانی، جاده‌های بین مزارع، دامداری‌ها و واحدهای دامداری کوچک وارد شده است، همچنین با توجه به استمرار بارش باران از روز جمعه تا امروز برآورد میزان خسارت در شهرهای مختلف استان توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در حال انجام است.

kam Abi3

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه تاکنون به بیش از ۱۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان خسارت ۱۰ تا ۳۰ درصدی وارد شده است، بیان کرد: به بیش از ۵۰ کیلومتر از جاده‌های بین مزارع و ۳۶ سردهنه خسارت وارد شده است.

3
این مقام مسئول با بیان اینکه بارش سیل در استان تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است، ادامه داد: برآورد خسارت نهایی تا ۲۴ ساعت آینده اعلام می‌شود ضمن اینکه بیشترین خسارت ناشی از سیل اخیر به غرب استان، سوادکوه و کجور وارد شده است.

4
گزارش تصویری – تشریحی مهر از حادثه سیل محور کرج – چالوس؛
روزگار سیاه روستای سیجان به روایت تصویر/ شبی که دیر سحر شد

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر /کرج در تاریخ 30 تیر94 آمده است : حادثه سیل در محور کرج – چالوس، محدوده آسارا و روستای سیجان و روزگار سیاه مسافران این محور را به روایت تصاویر ببینید شبی که دیر سحر شد.
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: عصر روز یکشنبه روزگار البرز و البرزنشینان سیاه شد و برای لحظاتی طوفانی شدید شهر را در بر گرفت آسمان صحنه پیکار باران، باد و ریزگردها شد هجوم بی رحمانه خاک در آسمان استان، طاقت و توان بسیاری از شهروندان را طاق کرد ولی داستان به اینجا ختم نشد غول حادثه به سراغ مسافران بخت برگشته ای رفت که فارغ از همه مشکلات در منطقه توریستی آسارا و روستای سیجان در کنار جاده و در چادرهای مسافرتی در خواب ناز بودند.

5

در نیمه های شب بارش باران مسافران را غافلگیر کرد ولی با گذشت مدت زمانی کوتاه تازیانه باران چنان بی رحمانه بر سر مسافران و روستاییان سیجان فرود آمد که مجال چاره جویی را از آنها گرفت و همین غافلگیری دستمایه ای شد برای آغاز داستان غم انگیز غرق شدن برخی از هموطنانمان در رودخانه کرج.

14

نیمه های شب بود که خبر ریزش کوه در محور کرج – چالوس شنیده شد در کوتاه ترین زمان ممکن هجوم پیامها و تصایری از این حادثه کاربران اینترنتی و مخاطبان رسانه ها را غافلگیر کرد به طوری که خواب به چشم برخی ها نیامد.

اولین خبر با تیتر «طغیان رودخانه کرج باعث وقوع سیل در محور چالوس شد» ساعت ۲۳ و ۳۶ دقیقه شب گذشته روی خروجی خبرگزاری مهر رفت، پس از آن اخباری با تیترهای «وقوع سیل در محور چالوس جان ۳ نفر را گرفت»، «ترافیک محور کرج – چالوس سنگین و نیمه روان است/ جاده مسدود نیست»، «اعزام ۶۵ نیروی امدادی به محور چالوس/ یکطرفه بودن جاده مشکل ساز شد»، «تعداد کشته شدگان سیل در محور کرج – چالوس به ۵ نفر رسید»، «شمار مفقودین حادثه سیل محور کرج – چالوس به ۱۲ تن رسید»، «محور کرج – چالوس مسدود شد»، «شمار کشته‌شدگان حادثه سیل در محور کرج – چالوس به ۶ تن رسید»، «استفاده از سگهای جستجوگر برای یافتن اجساد مفقودان سیل محور چالوس»، «بارندگی به ۱۴ خانه در کرج خسارت وارد کرد/ مفقودی ۵۰ دستگاه خودرو»، «ادامه جستجو مفقودان حادثه چالوس/حضور معاون وزیر کشور در منطقه»، «امدادرسانی و جستجوی مفقودان حادثه چالوس در اولویت است» و «طوفانی با سرعت ۶۰ کیلومتر البرز را در می نوردد» برای تشریح این حادثه تلخ منتشر شد.

6

تایید خبر کشته شدن ۵ تن از هموطنانمان در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد امروز سه شنبه توسط محمدتقی ایرانی فرماندار کرج، شوکی بزرگ را در مردم ایجاد کرد.
نزدیک صبح بود که مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز در گفتگو با خبرنگار مهر خبر مفقود شدن ۱۲ نفر از هموطنان را تایید کرد هموطنانی که شاید سیل در خواب آنها را غافلگیر کرده بود.

یکطرفه بودن محور کرج – چالوس که تبدیل به تاولی بر دل اهالی محور شده است کمک رسانی نیروهای امدادی را با مشکل مواجه کرد.
البته تاریکی شب مانعی برای تلاش نیروهای امدادی برای جستجوی مفقودان نشد چرا که احتمال افزایش کشته شدگان وجود داشت.

7

خودروهای غرق شده مسافران در رودخانه درد دیگری بود که دل اهالی و مسئولان را به درد می آورد چرا که احتمال وجود مسافر در خودروهای غرق شده زیاد بود.
در پایان باید گفت؛ با گذشت بیش از 18 ساعت و انتشار اخبار تکمیلی از آخرین وضعیت منطقه آسیب دیده از وضعیت ۱۲ مفقود این حادثه خبری نیست. حضور نیروهای امدادی و مسئولان البرزی در منطقه برای یافتن اجساد مفقودان ادامه دارد… ؛
پیدا شدن ۸ جنازه در مسیر رود/ساخت و ساز غیرمجاز باعث طغیان رود شد
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شهرداری به لحاظ قانونی مسئولیتی در خصوص حادثه شب گذشته منطقه کن- سولقان نداشته، گفت: ساخت و سازهای برخلاف طرح هادی روستا باعث طغیان رودخانه شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی عبداللهی، با بیان اینکه شب گذشته در تهران حدود ۵۰ حادثه رخ داد، افزود: واژگونی داربست منازل، شکستن درخت، افتادن تیر برق و کنده شدن کابل برق از جمله این حوادث بود که با توجه به وضعیت آماده باش نیروهای حوزه خدمات شهری، در کمترین زمان ممکن مشکلات برطرف شد.

8
وی با بیان اینکه در این بخش از گزارشات سازمان آتش نشانی در سطح شهر تهران حادثه دیده ای گزارش نشده است، خاطر نشان کرد: متاسفانه حادثه ای نیز در منطقه کن و در مسیر امامزاده داوود به وقوع پیوست و این در حالیست که این مسیر در دست راهداری بوده و وزارت راه و راهداری استان تهران این مسیر را نگهداری می کنند. همچنین در طول این مسیر چندین روستا وجود داشته که زیرنظر فرمانداری هستند.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه در سیلاب شب گذشته، رودخانه کن طغیان کرده و در نهایت باعث بالا آمدن سطح آب شد، افزود: بالا آمدن آب باعث شد سنگ، گل و لای و درخت شکسته در مسیر حرکت خودروها قرار گیرند و از سوی دیگر نیز ترافیک سنگین در جاده باعث ایجاد حادثه برای مردم و خسارت تعدادی از خودروها شد.
عبداللهی با بیان اینکه بر اثر این حادثه تعدادی از شهروندان در کانال آب افتادند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۸ جنازه از مسیر روخانه کن و قسمت های پایین و میانی رودخانه پیدا شده اند.
وی با اشاره به اینکه شب گذشته علی رغم اینکه طغیان این قسمت از رودخانه جز محدوده کاری ما نبود تمامی عوامل در کوتاه ترین زمان ممکن در محل حضور یافتند، افزود: بلافاصله رییس و معاون عملیات سازمان آتش نشانی و شهرداری منطقه ۵ در محل حضور یافته و به مردم کمک رسانی کرده و حادثه دیدگان را از محل حادثه تخلیه کردند.

9
معاون شهردار تهران در خصوص اینکه متاسفانه در روستاهای سولقان ساختمان های ۸ تا ۹ طبقه ساخته شده است، گفت: در صورتی که در طرح هادی نباید این چنین باشد و مردم در حریم رودخانه کن ساخت و ساز انجام داده اند که این موضوع به شدت خطرآفرین است و ممکن است در آینده با حوادث غیرمترقبه این چنینی روبرو شویم.
عبداللهی با بیان اینکه در این زمینه باید دستگاه های مسئول اعم از استانداری و فرمانداری و وزارت نیرو و آبفای تهران به اینگونه مسایل رسیدگی کنند، گفت: خدمات شهری آمادگی کامل را در حادثه شب گذشته داشت، به طوریکه در زمان اعلام این وضعیت آمادگی ۳ تا ۴ نوبتی ما تبدیل به آماده باش ۱۰۰ درصد شد.
پزشکی قانونی اعلام کرد؛
شمار قربانیان سیل و طوفان به ۱۳ نفر رسید/ اعلام اسامی ۱۰ قربانی

پزشکی قانونی اعلام کرد: تاكنون اجساد ۱۰ تن از ۱۳ نفر قرباني حادثه طوفان و سيل ۲۸ تیرماه در استان‌هاي تهران و البرز تعيين هويت شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر؛ پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در حادثه طوفان و سيل ۲۸ تيرماه اجساد ۷ تن از هموطنان در استان تهران و ۶ تن ديگر در استان البرز به پزشکی قانونی این دو اداره کل ارجاع شده اند. پس از انتقال اين اجساد به پزشكي قانوني كار شناسايي و تعيين هويت آنان آغاز و تا كنون ۵ نفر از قربانيان استان تهران و ۵ نفر از قربانيان استان البرز شناسايي شده‌اند.
اسامي اجساد شناسايي شده در استان تهران عبارت اند از:
نادر بهرامي زاده
محمدرضا رزمي بنفشه درق
ميرفرزان حسينا
محمدعلي همداني
سميه عابديني
اسامي اجساد شناسايي شده در استان البرز عبارت اند از:
فرشاد گل محمدی
نیلوفر گل محمدی
مریم تقی خانی
حسین درخانی
زهرا غلامحسینی
يادآور مي شود در استان البزر علاوه بر ۶ جسد منتقل شده به پزشكي قانوني گزارش هایی از ارجاع اجساد جدید به این اداره کل رسیده که بعد از انتقال، اخبار تکمیلی ارسال می شود.
15

http://www.mehrnews.com/news/2862585

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s