نامه اي در حمايت از معلمان ؛ شهاب تقي پور

وبلاگ کارگری راه کارگر : نامه اي در حمايت از معلمان از: شهاب تقي پور

name
صحبت از رويارويي با يك سكوت است، سكوتي دائمي و بزك شده، در هم تنيده با نظم موجود، سكوتي تجسم يافته با انواع فيگورهاي سياسي و نظري. تنهایی این روزها گویا بهترین واژه برای توصیف وضعیت “معلمان ایرانی” است. این تنهایی، تنهایی‌ای چند‌بعدی و تک‌افتادگی‌ای ساختارمند به نظر می‌رسد. تنهایی‌ای پر از سکوت و در عین حال سرشار از سخن است. تنهایی‌ای نظری و عینی، تک‌افتادگی‌ای سیاسی و اجتماعی،که خبر از خلاف‌آمد عادت بودن می‌دهد. خبر از صداهای دیگر می‌دهد، که اگر شنیده شوند واجد عنصری ضد‌تنهایی است، واجد ندايي رهايي بخش.


روزهای سخت معلمان در ایران، محصول فشار ناشی از تنهایی حاصله از هجوم بی‌محلی و انفعال سیاسی،فرهنگی و اجتماعی نسبت به قشری است که می خواهد پیشرو باشد. معلمان ایرانی توانسته اند این روزها تا حدودي در نقش كمياب زمانه ظاهر شوند، نقطه اي براي پیوند جهان روشنفکری و امكانات تفكر عميق و جهان فرودستان شوند؛ حلقه‌ی مفقوده طلایی و پر‌ارزش برای پیوند زدن جهان فرودستان فاقد زبان و تفکر نظری به جهان روشنفکران فاقد بینش عملی نسبت به موقعيت فرودستان. موقعیت ویژه‌ی معلمان در ایران خلا همیشگی و نقطه‌ی حسرت‌برانگیز دائمی بسیاری از فعالین اجتماعی و متفکرین ضد‌نظام سرمایه‌داری در نقاط دیگر جهان بوده است. وضعیت دوگانه‌ی آنها از این حیث قابل توضیح است که قشری فرا‌روی نام‌گذاری های اجتماعی و قشربندی‌های مرسوم و معمول در جوامع سرمایه‌داری هستند. آنها در ايران هم واجد نوعی سرمایه ي فرهنگی حاصل از موقعیت ویژه شغلیشان هستند و هم نسبتی نزدیک با طبقه فرودست یا همان چوب لای چرخ و دم خروسِ بازی‌ها و سامانه‌های تو‌در‌توی بازار آزاد و جهان اجتماعی و فرهنگی حل‌شده در کاپیتالیسم جهان‌گستر دارند. از این جهت آن‌ها باید تنها باشند. کسی نباید سراغ ان‌ها را می‌گرفت. معاملات جهان اجتماعی به هم می‌ریخت اگر صدای آن‌ها شنیده می‌شد. گفتارهای مشروع سیاست چه از نوع حکومتی و چه از نوع اعتراضی اين روزها عقلانیت سیاسی‌ای را پیشه‌ی خود ساخته‌اند که واجد سکوت معنی‌داری درباره معلمان است. وضعیت معلمان در دسته ي محاسبات هزینه فایده‌ ي گروه‌های سیاسی نمی‌گنجد. آن‌ها بخشی هستند که دیده نمی‌شوند و از این جهت بخشی هم هستند که می‌توانند بهتر ببینند.
در‌حالی که پس از توافق جهانی بر سر مسئله هسته‌ای ائتلافی جهان-وطنی براي زمينه سازي و پيشبردِ گسترش نئوليبراليسم جهاني شكل كرفته است. در حالی که شرکت‌های فراملیتی سرمایه‌داری مدام پیغام می‌دهند که فضای کسب و کار (بخوانيد بهره‌کشی) را فراهم سازید، صدای معلمان ايراني همان صدای خش‌دار فریادگر برهم‌زننده ي این ائتلاف پنهان در جهان اجتماعی، کسب و کار همه را دارد به هم می زند. تشکل، اصناف، اتحادیه، کنش بیرون از صندوق، تجمع، حضور در خیابان، اين ها وراي هر گونه گفتار یا مطالبه و کنش سیاسی فی نفسه خطرناک هستند. فی نفسه پیام دارند. موقعيت آنها از اين حيث خطرزاست كه اين تلاش روشن بينانه ي عملي ، صداي حق طلبي صنفي معلمان اگر شنيده شود و حمايت شود، صداهاي ديگر فرودستان هم ناگزير بيشتر شنيده مي شود.
از اين رو حمايت جدي از اين موقعيت و وضعيت خاص مولد وضعيتي عمومي تر خواهد بود كه ويژگي آن جان كرفتن فعاليت هاي صنفي ديگر گروههاي شغلي تحت فشار خواهد بود. آنچه در اين شرايط به نظر حياتي مي آيد ضمن محكوميت صريح برخوردهاي امنيتي با فعالين كانون صنفي معلمان از جمله محمود بهشتي، رسول بداقي، اسماعيل عبدي، علي اكبر باغاني و ديگران كه در زندان و يا تحت فشار شديد امنيتي هستند دعوتي ويژه از روشنفكران عرصه علوم اجتماعي و سياسي، فعالين سياسي، اجتماعي و مدني براي حرف زدن از معلمان است. اين روزها معلمان بيش از هر زمان ديگري نيازمند حمايت نظري و عملي فعالين عرصه علم و عمل جامعه هستند. پيش از همه شروع اين حمايت با شكستن سكوت تمام گستر فعالين اجتماعي اتفاق خواهد افتاد. فارغ از مشي ها و رويكردهاي گوناگون مداخله ي في الفور انساني كساني كه دغدغه فرودستان را در هر عرصه، طبقه، جايگاه، مقام سياسي و اجتماعي دارند بايد گفت در اين زمينه ضروري به نظر مي رسد.
برگرفته از :سایت حقوق معلم وکارگر

http://bield.info/%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D9%8A-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%8A%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s