بحران ٤٠ هزار نیروی کار در سطح کارگران و کارکنان پتروشیمی ها!

وبلاگ کارگری راه کارگر : امر واگذاری صنعت پتروشیمی  به بخش خصوصی از پانزده سال پیش به این سو، بحث های وسیعی بر سر چگونگی این واگذاری در گرفته است . یک محور توافق این بود که این کارکنان و کارگران توامان به عنوان زیر مجموعه پرسنل وزارت نفت باقی بمانند

pitroshime

پترشیمی 1

اگر چنین میشد ؛ لازم می نمود که اینان که نیروی بالای چهل هزار نفر را شامل می گردید ، تمام حقو ق و مزایای  برابر پرسنل صنعت نفت را با خود داشته باشند . طی سال های اخیر و بویژه با رشد تحریم ها و بحران آفریده شده در سطح صنایع بزرگ و از جمله در صنعت نفت و پتروشیمی ها ، امروز بعد از فرجام یافتن برجام ، مشکلات موجود در بحران اقتصادی ایران  به سطح دیگری خود را نمایش می دهد . با تمرکز صنعت پتروشیمی در ماهشهر و عسلویه و دیگر نقاط ، و  مشکلات ،ایجاد شدن در این صنعت و بلاتکلیفی  این خیل کارکنان و کارگران در بین دو وزارخانه رفاه و نفت شده است. همین بلاتکلیفی منجر به سلسله اعتراضات و حتی انتقال بخشی از این کارکنان و کارگران به تهران و تجمع آنان در برابر مجلس اسلامی و وزرات نفت شده است . این اعتراضات که طی سال گذشته به این سو از اعتراضات پتروشیمی تبریز ،  شیراز، تهران ، ماهشهر صورت گرفت ، همه و همه حاصل این بلاتکلیفی و نابسامانی اوضاع این نیروی عظیم انسانی است .

روزنامه شرق طی گفتگویی با آقای حسین دهدشتی از بلاتکلیفی ١٥ساله کارکنان پتروشیمی‌های واگذارشده خبر می دهد 

پتروشیمی 2


بحران ٤٠ هزار نیروی کار در سایه اختلافات ٢ وزارتخانه

به نوشته روزنامه شرق در تاریخ پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ آمده است : کارکنان پتروشیمی‌هایی که درجریان واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شده بودند، حالا با مطرح شدن موضوع احتمال تعطیلی این پتروشیمی‌ها در آستانه مشکلی مضاعف قرار گرفته‌اند. تعدادی از آنها در هفته‌ای که گذشت از ماهشهر و عسلویه به تهران آمدند و در مقابل وزارت نفت و مجلس تجمع کردند. حسین دهدشتی در گفت‌وگو با «شرق»، از جزئیات مشکل این نیروها و اینکه وزارتخانه‌های رفاه و نفت به جای حل مشکل، توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند، می‌گوید.

پتروشیمی 3
مشکل کارکنان پتروشیمی‌ها که این روزها در مقابل وزارت نفت و مجلس تجمع کرده‌‌اند چیست؟

این افراد پرسنل پتروشیمی‌هایی بودند که متعلق به وزارت نفت بوده و اکثرا در ٢٠ سال گذشته به استخدام وزارت نفت درآمده بودند. از ١٥ سال قبل که این پتروشیمی‌ها به مرور به بخش خصوصی واگذار شد، در شرایط واگذاری حالت‌هایی برای تعیین تکلیف این پرسنل درج شده بود. یک حالت این بود که این افراد به عنوان پرسنل وزارت نفت باقی بمانند و مأمور به خدمت در پتروشیمی‌های خصوصی‌سازی شده باشند. حالت دیگر هم این بوده که به بخش‌های دیگری از وزارت نفت منتقل شوند. البته به نظر می‌رسد در آن زمان، این موضوع به اطلاع پرسنل نرسیده است. امروز مسئله‌ای که وجود دارد این است که اگر قرار شده این افراد به کار خود در پتروشیمی‌های خصوصی‌سازی‌شده ادامه دهند، به عنوان مأمور از وزارت نفت در این مجموعه‌ها شاغل باشند و طبیعتا باید همه مزایا و بازنشستگی و سایر مسائلشان مانند همه پرسنل وزارت نفت محاسبه شود. از آنجایی که این مسائل از ابتدا با این افراد در میان گذاشته نشده بود، به‌تدریج و به صورت موردی برخی از افرادی که می‌خواستند، از این مجموعه‌ها به سایر قسمت‌های وزارت نفت منتقل می‌شدند. اما از وقتی آقای زنگنه به وزارت نفت بازگشت، این انتقال‌ها را کلا متوقف کرد. هم‌زمان با توقف انتقال‌ها، وزیر محترم نفت گفته مسائل مربوط به مزایا و بازنشستگی این افراد هم ربطی به وزارت نفت ندارد و با وزارت رفاه مکاتبه کرده که تکلیف این افراد یعنی پرسنل پتروشیمی‌های بخش خصوصی را مشخص کند. به همین دلیل هم در چند سال گذشته، بازنشستگان پتروشیمی‌ها با مشکل مواجه شده‌اند. چون مبالغ مربوط به بازنشستگی و مزایای اینها توسط پتروشیمی‌ها به صندوق بازنشستگی پرداخت نمی‌شده و الان هم صندوق بازنشستگی تعهدی نسبت به این افراد نمی‌پذیرد.

___Bidboland_Iran

افرادی که الان دست به این تجمعات زده‌‌اند، نیروهای مشغول به کار هستند. مشکل اینها هم فقط موضوع بازنشستگی است یا موارد دیگری هم وجود دارد؟
اینهایی که الان تجمع کرده‌‌اند، نیروی کار هستند. ولی بعد از واگذاری، تکلیف نیروی انسانی مشخص نشده است. پتروشیمی‌ها حقوق این افراد را پرداخت می‌کنند اما باید تمام مزایای اینها مثل یک وزارت نفتی درنظر گرفته می‌شد. اما آقای زنگنه می‌گوید به وزارت نفت ربطی ندارد. چون ما واگذار کرده‌ایم و رفته است. الان دو وزارتخانه نفت و رفاه باید این مشکل را حل کرده و بالاخره به نحوی تکلیف این افراد را روشن کنند. اما تا زمانی که این مشکل را حل نکنند، چوب اختلاف دو وزارتخانه را این پرسنل می‌خورند. مشکلی که الان به‌صورت حادتر وجود دارد، این است که الان بعضی از پتروشیمی‌ها در شرف تعطیل‌شدن هستند و این افراد می‌گویند بعد از بیش از ١٥ سال کارکردن تکلیف ما چه می‌شود. اگر وزارت نفت اینها را همچنان پرسنل خودش می‌دانست، بعد از تعطیلی پتروشیمی همه اینها به سایر قسمت‌های وزارت نفت منتقل می‌شدند؛ اما آقای زنگنه می‌گوید اینها پرسنل وزارت نفت هستند. از طرف دیگر چون پتروشیمی‌ها حق بازنشستگی اینها را به صندوق بازنشستگی واریز نکرده‌‌اند، وزارت رفاه هم مسئولیتشان را برعهده نمی‌گیرد و اینها بلاتکلیف مانده‌اند.

asloyei
در زمان واگذاری به بخش خصوصی، به این موضوع اشاره نشده که این افراد پرسنل وزارت نفت هستند یا خیر؟ چون اگر این موضوع در قرارداد واگذاری معلوم شده باشد الان وزارت نفت نمی‌تواند آن را نپذیرد.
روزی که پتروشیمی‌ها واگذار می‌شد باید تکلیف اینها را مشخص می‌کردند مثلا یک مفاصاحساب صادر می‌شد و اینها از زیرمجموعه صندوق وزارت نفت به زیرمجموعه صندوق بازنشستگی منتقل می‌شدند. اما این کار انجام نشده و اینها الان صندوقشان مشخص نیست. نه صندوق نفت و نه صندوق تأمین اجتماعی مسئولیت نمی‌پذیرند. اینها را از فهرست پرسنل تحت پوشش صندوق نفت خارج کرده‌اند. اگر همان موقع که واگذاری انجام شد، به اینها می‌گفتند که دیگر قرار نیست پرسنل وزارت نفت باشید و با رضایت خودشان، اینها را به زیرمجموعه تأمین اجتماعی منتقل می‌کردند الان لااقل از نظر بازنشستگی یا امنیت شغلی درصورت تعطیلی واحدهای پتروشیمی، مشکل نداشتند. ولی الان اینها بعضا بیش از ٣٠ سال سابقه کار دارند، درحالی‌که اگر زیرمجموعه تأمین اجتماعی بودند چون در رده مشاغل سخت و زیان‌آور هستند، بعد از ٢٠ سال کار می‌توانستند بازنشسته شوند.
تعداد نیروهایی که با این مشکل مواجه هستند، چند نفر است؟
مجموعه پرسنل این پتروشیمی‌ها بیش از ٤٠ هزار نفر هستند و در آینده، مشکل اینها به یک بحران تبدیل خواهد شد. باید وزارت نفت، وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی بنشینند و این مشکل را قبل از اینکه به بحران تبدیل شود حل کنند. الان هر وزارتخانه، توپ را به زمین وزارتخانه دیگر می‌اندازد.

__behbahanshahr
اگر وزارتخانه‌های نفت و رفاه برای برعهده‌گرفتن مسئولیت بازنشستگی این افراد به توافق برسند، مشکل حل می‌شود؟
از نظر ما به جز بحث حق و حقوق، یک بحث مهم‌تر وجود دارد و آن اینکه اینها نیروهای متخصصی هستند که سال‌ها سابقه و تجربه دارند و خروج این نیروهای متخصص از گردونه کار تخصصی در وزارت نفت، برای این وزارتخانه یک ضایعه است. خیلی از اینها در طول سال‌های کار به جز تجربه‌ای که اندوخته‌‌اند، دوره‌های تحصیلی و تخصصی را هم طی کرده‌‌اند و الان به نوعی سرمایه‌های انسانی حوزه نفت هستند. خیلی از اینها فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت هستند.
‌این احتمال وجود دارد که بعد از لغو تحریم‌ها و درصورت ورود شرکت‌های خارجی به بازار، این نیروها بتوانند به شرکت‌های مشترک ایرانی و خارجی منتقل شوند؟
در هرصورتی باید یک توافق قانونی با درنظرگرفتن حقوق و سوابق این افراد شکل بگیرد و با رضایت خود این پرسنل، برای آنها تصمیم‌گیری شود.

به نقل از روزنامه شرق 

http://www.sharghdaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=941&pageno=4

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s