آخرین خبر: کوه موش زائید؛ حداقل مزد کارگران برای سال ۹۵ به ۸۱۱ هزار تومان اعلان شد!

وبلاگ کارگری راه کارگر : سر انجام کوه موش زائید و بعد از چندین ماه قیام و قعود در اطاق های دربسته نرخ حداقل مزد سال ۹۵ کارگران را به  مبلغ ۸۱۱ هزار تومان بریدند .nan-man

10

سند دستمزد

به نوشته سایت تامین ۲۴ درتاریخ چهارشنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۴ آمده است :   جلسه شورای عالی کار با افزایش ۱۴ درصدی مزد سال ۹۵ تمامی کارگران شاغل به کار خود پایان داد و بر اساس مصوبه شورای عالی کار حداقل مزد سال ۹۵ به ۸۱۱ هزار تومان رسید. بر این اساس دریافتی ماهانه هر خانواده چهار نفره کارگری حداقل معادل یک میلیون و ۱۳۴ هزار تومان درآمد خواهد بود که این مقدار ۵۸ درصد کمتر از خط فقر محاسبه شده برای آن ها است. ..

 «تأمین ۲۴» از پایان مذاکرات مزدی سال ۹۵
حداقل دستمزد؛ ۵۸ درصد کمتر از خط فقر خانوار کارگری

1906188

به نوشته سایت تامین ۲۴ درتاریخ چهارشنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۴ آمده است : جلسه شورای عالی کار با افزایش ۱۴ درصدی مزد سال ۹۵ تمامی کارگران شاغل به کار خود پایان داد و بر اساس مصوبه شورای عالی کار حداقل مزد سال ۹۵ به ۸۱۱ هزار تومان رسید. بر این اساس دریافتی ماهانه هر خانواده چهار نفره کارگری حداقل معادل یک میلیون و ۱۳۴ هزار تومان درآمد خواهد بود که این مقدار ۵۸ درصد کمتر از خط فقر محاسبه شده برای آن ها است. .
تأمین ۲۴/ براساس مصوبه‌ شورای عالی کار که به امضا تمامی اعضای اصلی سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولتی شورای عالی کار رسید، حداقل مزد روزانه کارگران برای سال ۹۵ مبلغ ۲۷ هزار و ۷۲ تومان تعیین شده است.

بر این اساس کمترین مزدی (حداقل مزد) که باید در سال پیشرو بابت انجام یک ماه کار (۳۰روز ) به هر کارگر پرداخت شود مبلغی در حدود ۸۱۱ هزار و ۶۸۰ تومان خواهد بود.

بدین ترتیب در سال ۹۵ به تمامی کارگران دارای فرزند ماهانه معادل ۸۱ هزار تومان بابت حق اولاد هر فرزند (حداکثر ۱۶۲ هزار و ۴۳۳ تومان بابت دو فرزند) تعلق خواهد گرفت.

به گزارش «تامین ۲۴» (tamin24.ir) طی هفته‌های گذشته محاسبات مختلفی از سوی گروه کار‌شناسان کارگری و اقتصاددانان مستقل در مورد میزان حداقل دستمزد کارگران بر اساس نیازهای اساسی، خط فقر و سبد معیشت و میزان مصرف کالری صورت گرفته بود و هیچ کدام از آن‌ها دستمزد مصوب شورای عالی کار را برای معیشت یک خانوار کارگری کافی ندانسته بودند.

بر طبق تصمیم جدید شورای عالی کار، در سال ۹۵ هر خانواده چهار نفره کارگری (به شرطی که الزاما دارای دو فرزند نابالغ و یا تحت تکفل باشد) حداقل ماهانه معادل مبلغ یک میلیون و ۱۳۴ هزار تومان درآمد خواهد داشت.

پیش تر، ابوالفضل فتح اللهی، عضو هیئت مدیره انجمن‌های صنفی کارگران خط فقر یک خانواده کارگر ۴ نفره را طبق محاسبات صورت گرفته ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دانسته بود.

بنابراین دریافتی یک خانوار کارگری در سال آینده ۵۸ درصد کمتر از خط فقر محاسبه شده برای آن ها است.

از سوی دیگر اخبار واصله از گفتگوهای درونی شورای عالی کار حکایت از این دارد که گروه نمایندگان کارفرمایی موافق افزایش دستمزد معادل ۱۲ درصد بوده‌اند و در نتیجه چانه زنی با نمایندگان کارگری این رقم به ۱۴ درصد افزایش یافت.

افزایش ۱۴ درصدی حداقل دستمزد کارگری در وضعیتی است که بر اساس آمار بانک مرکزی میزان تورم فعلی در حدود ۱۲ درصد است. سال گذشته رقم تورم اعلامی ۱۵ درصد بود و میزان دستمزد کارگران نیز همانند امسال ۲ درصد بالا‌تر از آن یعنی ۱۷ درصد افزایش یافت.

این در حالی است که با توجه به بهبود فضای اقتصادی کشور در پسابرجام، فعالین کارگری انتظار داشتند دولت در تعیین دستمزد آن‌ها تجدیدنظر کرده و مطابق بند ۴۱ قانون کار، سبد معیشت خانوار کارگری را نیز مورد توجه قرار دهد.

طبق مصوبه شورای عالی کار که به امضا وزرای کار، صنعت و اقتصاد و رییس سازمان ملی استاندارد (گروه دولت)، احمد رضا معینی، هوشنگ درویش و ناصر برهانی (گروه کارگری) و جمال رازقی جهرمی، مرتضی رجبی و حسین سلاح ورزی(گروه کارفرمایی) شورای عالی کار رسیده است، دستمزد کارگران مشمول طرح طبقه بندی مشاغل (سایر سطوح مزدی) نیز نباید از سال ۹۵ به میزان کمتر از ۱۴ درصد افزایش یابد.

در مورد دیگر مزایای مزدی نیز ظاهرا طبق توافق بامداد امروز شورای عالی کار هیچ تغییری به نسبت مصوبه سال گذشته این شورای عالی صورت نگرفته است و بر این اساس برای سال ۹۵ مزایای حق بن و کف پایه سنواتی کارگران به ترتیب همان مبالغ ۱۱۰ هزار تومان و ۳۰ هزار تومان در ماه باقی خواهد ماند.

در خصوص افزایش حق مسکن نیز که قطعی شدن آن منوط به تایید هیات دولت است،گفته می شود که از سوی گروه کارفرمایی و دولتی شورای عالی کار وعده ابلاغ مصوبه سال گذشته این شورای عالی در خصوص افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران داده شده است.

یادآوری می شود که سال گذشته در مصوبه نهایی جلسه افزایش مزد شورای عالی کار حق مسکن ماهانه هر کارگر به مبلغ ۴۰ هزار تومان در ماه رسیده بود که در نهایت به دلیل ممانعت هیلت دولت از ابلغ این افزایش کارگران در تمامی ۱۲ ماه سال جاری همان حق مسکن سال ۹۳ (۲۰ هزارتومان) را دریافت کردند.

برابر مقررات قانون کار تمامی مصوبات مربوط به تغییرات مزایای حق مسکن کارگران منوط به تصویب و ابلاغ رسمی هیات دولت است.

سندیکا و دستمزد

http://tamin24.ir/fa/news/9854

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s