نگاهی به زندگی دشوار کارگران شهرداری ها

وبلاگ کارگری راه کارگر : کارگران شهرداری این محروم ترین و مظلوم ترین لایه نیروی کار جامعه همواره بر سر حقوق های معوقه خود در حال پیشروی و ستیز و پرداخت هیزنه با کارفرما یا شرکت های پیمانی بسرمی برند .کارگران شهرداری آزاد شهر در پی معوقات مزدی تجمع کردند

6

کارگران شهرداری این نیروی رنج و کار جامعه که همواره آن هنگام که همه در خوابند باید برای پاکیزه نگهذاشتن محله و کوچه و خیابان در سرما و گرما ، برف و باران و طفان در سر کار حاضر گردند ا شهر محل زندگی و محله پاکیزه از خس و خاشاک و شهر قابل زندگی باشد . با اینهمه بیترین فشار متوجه آنان است و نه دولت و نه شهرداری ها کمترین رویکرد به وضعیت حقوی آنان ندارند . از انجائیکه کار نظافت شهرداری ها به شرکت های پیمانکاری سپرده شده و آنان نیز در قبال مشکلات شورای شهر استانو شهرستان ها با کشاکش و چانه زنی روبرو اند ، در نتیجه کارگران شهرداری خود ایر این بده و بستان ها هستند


در زیر چند گزارش خبری از سایت دولتی ایلنا در رابطه با مشکلات کارگران شهرداری های استان گلستان / اهواز/ کارگران شهرداری خاش در استان سیستان و بلوچستان/ شهرداری کرمانشاه / شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد و … قرارمی دهیم . نمونه های یاد شده خبری ، بیانگر دشواری زندگی این بخش از نیروی پرتلاش جامعه ما است که بخشا از شش ماه یا پنج ماه ، چهارماه و سه ماه حقوق دریافت نکرده اند.این عدم دریافت حقوق های معوقه را بگذاریم در برابر فیش های حقوقی مدیران کل کشور و ببینید که کارگر باید ماهها منتظر دستمزد های بخور و نمیر روی پا بایستد و سفره اش خالی بماند ولی مدیران کار های هدیه شان به ماهی چندین میلیون بالغ گردد. کارگر باید به صف باشد و مدیران با چندین و چند میلیون بالا بکشند. آفتابه دزدان را در خیابان به صف می کشند و به دور از شان انسانی آنان را وا می دارند تا بع بع کنند  و مدیران دزد ارتقاء می یابند و میلیون ها تومان برای خود پاداش بر می دارند و امثال مهرداد بذر پاش ها میلیون تومان پول بردارند و سعید مرتضوی ها میلیون تومان از تامین اجتماعی دست به دست گردانند ولی کارگران شهرداری ها همچنان بادست های خالی به پای سفره های خود می روند. . .فقط یک نکته اضافه کنم در شبکه های مجازی آمده است از قول محمد هاشمی که گفته : تا جایی که میدانم حقوق شهردار تهران یک درصد از درآمد کل شهرداری است که به آن «سهم شهردار» می‌گویند

دانستی : بودجه سالیانه شهرداری تهران بیش از 17000 میلیارد تومان است چیزی بیش از 3 وزارت خانه دولت البته بطور رسمی که یقینا مبلغ اصلی بسیار بیش از این میباشد که یک درصد آن که سهم شهردار تهران است معدل ۱۷۰ میلیارد تومان بله درسته یک درصد سهم شهردار آنهم از مبلغ رسمی معادل ۱۷۰ میلیارد تومان می شود….

2

 

 

 

 

 

 

 

کارگران یاد شده چنانچه اراده نمایند و بخواهند با سازماندهی خود فی المثل در نواحی بیش از بیست گانه کلان شهر تهران دست به اعتصاب و از جمع آوری زباله های موجود برای 48 ساعت خودداری ورزند. ؛ فضولات بجا مانده از غذاهای مصرفی و اشغال جمع شده از درون هر حیاطی در سرکوچه ها و مجتمع های مسکونی می تواند عنصر زندگی 14 تا 15 میلیونی تهران را فلج نماید و تهران را به گند کشدو زندگی را ناممکن سازد.
عین همین فاجعه نیز می تواند ؛ جدا از تهران بزرگ ، در مراکز استان های بزرگ کشور نیز امر دشوار تخریب زیست محیطی را با خطر زندگی یکایک شهروندان جامعه روبرو سازد .

==============

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ آمده است : جمعی از کارگران خدماتی وفضای سبز شهرداری آزادشهر استان گلستان در اعتراض به بی‌توجه‌ای کارفرما در وصول مطالباتشان صبح روز گذشته مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند.

این کارگران در تماس با ایلنا در خصوص علت برپایی این تجمع گفتند: حدود ۱۲۰ نفر هستیم که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در سطح شهر آزاد شهر به جمع آوری زباله ورسیدگی به فضای سبز مشغولیم اما در نتیجه بی‌توجه‌ای مدیران این شرکت بابت ۳ماه مزد از کارفرما طلبکاریم.

3
به ادعای کارگران معترض شهرداری آزاد شهر مسئولان شهرداری آزاد شهر در پاسخ به اعتراض کارگران گفته اند که همه صورت وضعیت‌های مالی شرکت پیمانکاری را به موقع پرداخت می‌کنند واین پیمانکار است که در پرداخت مطالبات مزدی کارگران قصور می‌کند.
در همین رابطه یک فعال کارگری دراستان گلستان می‌گویند: اعتراض یک روز کارگران خدماتی وفضای سبز شهرداری آزاد شهر باعث کند شدن روند جمع اوری زبال‌ها در برخی معابر سطح شهر آزاد شهر شده است.
به گفته این منابع جمع نشدن این زباله چهره بدی به شهر داده و بوی تعفن زبال‌ها در برخی معابربه سبب گرم بودن هوا به استشمام عابران می‌رسد.
=========

کارگران شهرداری اهواز:
هیچ جرمی مرتکب نشدیم/ برای اجرای مصوبه مزد به شهرداری مراجعه کردیم

5

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ آمده است : کارگران بازداشت شده پیمانکاری ناحیه شهرداری اهواز با رد تمامی عناوین اتهامی که اکنون با شکایت کارفرما متوجه آنها شده‌است می‌گویند که تنها باهدف پیگیری برای اجرای کامل مصوبه دستمزدهای سال ۹۵ شورای عالی کار به شهرداری اهواز مراجعه کرده بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران پیمانکاری شهرداری اهواز که چندی پیش به دلیل اچتماع برای پیگیری مطالبات مزدی خود با شکایت کارفرما تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند؛ می‌گویند هیچکدام از عناوین اتهامی که اکنون متوجه آنهاست صحت ندارد و آنها تنها برای پیگیری خواسته‌های صنفی خود مقابل شهرداری اهواز تجمع کرده بودند.
این کارگران که شمار آن‌ها ۲۱ نفر است به دلیل آنکه در تاریخ ۲۴ خرداد ماه برای ۲ ماه مزد پرداخت نشده خود در مقابل ساختمان شهرداری اهواز تجمع کرده بودند باشکایت شهرداری بازداشت و برای مدت ۵ روز روانه محبس شدند.
اگرچه کارگران یادشده در ‌‌نهایت از ۱۶ روز پیش تاکنون با قرار قانونی به صورت موقت آزاد شده و در حال حاضر به کار سابق خود بازگشته‌اند اما براساس شکایتی که در زمان بازداشت علیه آن‌ها ثبت شده است هنوز تحت تعقیب قضایی قرار دارند.
در حالی که این روز‌ها کارگران مورد نظر به اتفاق اعضای خانواده، بستگان و همکاران خود منتظر تشکیل دادگاه و روشن شدن وضعیت پرونده اتهامی خود هستند، تعدادی از آن‌ها در تماس با ایلنا گفتند: پیش از این ماجرا و با وجود توافقات ضمنی هرگز مطالبات مزدی آن‌ها براساس مصوبات شورای عالی کار پرداخت نشده است و به صورت مشخص جلسه‌ای که در مورد مزایای مزدی سال ۹۵ میان نمایندگان آن‌ها با نمایندگان شهرداری، پیمانکار و اداره کار برگزار شده بود بدون نتیجه مشخصی خاتمه می‌یابد.
این کارگران مدعی هستند که در روز بازداشت خود تنها برای پیگیری مطالبات صنفی تجمع کرده بودند و تمامی صحبت‌هایی که در مورد مغرضانه بودن و سوء نیت داشتن آن‌ها از مراجعه به ساختمان شهرداری اهواز گفته می‌شود از پایه کذب و دروغ است.
به گفته این کارگران پرداخت حقوق ثابت، حق اولاد، حق مسکن، حق بن و خواروبار ومزایای مربوط به شب کاری و کار در روز تعطیل هفتگی مهم‌ترین خواسته‌های آن‌ها بوده است و به غیر ازاین تمامی اتهامات مجرمانه‌ای که با شکایت کارفرما در پرونده قضایی آن‌ها ثبت شده؛ همگی بی‌پایه و اساس است.
آن‌ها در خاتمه با تاکید بر بی‌گناهی خود افزودند از مسئولان قضایی و دولتی خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.
============
کارگران شهرداری اهواز:
منتظر بازگشت همکارانمان هستیم

198749

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ آمده است : همکاران ۲۰ کارگر آزاد شده شهرداری اهواز با بیان اینکه بخشی از طلب مزدی آنها پرداخت شده‌است می‌گویند که منتظر بازگشت به کار همکاران خود هستند.

جمعی از کارگران شهرداری منطقه ۴ اهواز در تماس با ایلنا از انتظار برای بازگشت به کار همکاران خود خبر دادند.
به گفته این کارگران، ۲۰ کارگر این شهرداری که روز گذشته پس از ۵ روز بازداشت به صورت مشروط آزاد شدند، امروز در حال استراحت هستند و قرار است فردا (۳۰ خرداد) به سر کار برگردند.
در عین حال این کارگران ضمن درخواست مختومه شدن پرونده همکارانشان از معوقات مزدی خود انتقاد کردند و گفتند: با وجود اینکه در روزهای پایانی هفته گذشته یک ماه دستمزد ما پرداخت شده است، هنوز با احتساب این ماه، دو ماه دستمزد عقب افتاده داریم. علاوه بر این مزایای مزدی ما از جمله اضافه کار در ماههای سال جدید پرداخت نشده است.
این کارگران با بیان این مطلب که قصد پیگیری تخلفات پیمانکار از مجاری قانونی را داریم، افزودند: ما از عملکرد پیمانکار مربوطه شاکی هستیم، چرا که علاوه بر تاخیر در پرداخت معوقات مزدی و عدم پرداخت اضافه کار، ساعات کار طولانی اجباری داریم و پیمانکار کوچک‌ترین امکاناتی از قبیل تجهیزات ایمنی و ابزار کار نیز در اختیار ما قرار نمی‌دهد.
================
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان:
بازداشت 20 کارگر شهرداری اهواز غیرقانونی بود/ دست اندرکاران بازداشت از کارگران عذرخواهی کنند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ آمده است : مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهواز گفت: بازداشت ۲۰ کارگر شهرداری غیر قانونی انجام شده و اگر موضوع حل نشود، از طریق هیات‌های حل اختلاف پیگیری خواهیم کرد.

براساس اخبار دریافتی ایلنا، « هوشمند صفائی»، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهواز روز گذشته، در نشست هم اندیشی با رسانه ها در سالن جلسات این اداره کل اظهار کرد: بازداشت کارگران شهرداری اهواز غیرقانونی بود و اگر موضوع حل نشود پرونده را در هیات های حل اختلاف طرح کرده و حقوق کارگران را از این طریق دنبال می کنیم.
وی توضیح داد: شکایتی از کارگران شهرداری منطقه 4 به اداره کار نرسیده اما پیش از بازداشت کارگران جلساتی با شهردار اهواز و مسوولان شهرداری منطقه 4 برگزار کردیم که شهردار اهواز قول داده بود مشکل را حل کند.
صفائی با اشاره به بررسی فیش های حقوقی کارگران شهرداری منطقه 4 در این جلسات، افزود: به شهرداری اعلام شده بود که محاسبات اشتباه و حقوق کارگران نادیده گرفته شده است.
وی با انتقاد از وارد کردن اتهام امنیتی به تجمع صنفی کارگران، گفت: اعتراض کارگران شهرداری اهواز امنیتی نبود، بلکه مطالبه کارگران کاملا صنفی و به حق بود که به آن جنبه امنیتی داده شد.
صفائی ادعای شهرداری مبنی بر اغتشاش و شکستن شیشه ها توسط کارگران را نیز رد کرد و افزود: بر اساس اخباری که داریم این ادعا واقعیت ندارد و کارگران مرتکب چنین اعمالی نشده اند.
وی ضمن اظهار تاسف از بازداشت کارگران گفت: تمام مسوولان و دست اندرکاران بازداشت کارگران شهرداری اهواز باید از آن ها عذرخواهی و دلجویی کنند.
صفائی با طرح این پرسش که آیا کارگری که برای احقاق حقوق خود حرف می زند مقصر است، تصریح کرد: کسانی که حقوق کارگران را نادیده می گیرند باید بازداشت و مواخذه شوند.
وی گفت: بر اساس مستندات، شهرداری اهواز و پیمانکار تخلف کرده اند. کارگران شهرداری اهواز می توانند درباره تخلفات شهرداری به اداره کار شکایت کنند و ما آمادگی داریم درصورتی که شهرداری به پرداختی های مورد نظر کارگران و مورد تایید ما تمکین نکند این موضوع را به صورت قانونی دنبال کنیم.
===================
مشکلات کارگران شهرداری خاش/ کارگران به رئیس جمهور نامه نوشتند

4

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ آمده است : کارگران شهرداری خاش در استان سیستان و بلوچستان چهارماه حقوق معوقه دارند. این کارگران در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.

به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری خاش چهار ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.
این کارگران تا کنون بارها برای دریافت مطالبات مزدی خود به مسئولان شهرداری مراجعه کرده‌اند اما تا کنون موفق به دریافت معوقات مزدی خود نشده اند.
از قرار معلوم حق بیمه این کارگران نیز به طور مرتب به تامین اجتماعی پرداخت نمی‌شود و این کارگران در تعویض دفترچه های بیمه خود با مشکل مواجه هستند.
شهرداری خاش، مشکلات مالی و کمبود نقدینگی را دلیل این تاخیر طولانی اعلام کرده است.
این کارگران که در شرایط معیشتی بسیار ناگواری به سر می‌برند، در آستان عید فطر در نامه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.
در بخشهایی از این نامه آمده است:
قریب به چهار ماه هست که کارگران زحمت کش و کارکنان شهرداری در شهرستان خاش و نوک آباد سیستان و بلوچستان حقوق خود را به دلیل ضعف مالی شهرداری ها دریافت نکرده اند.
با عنایت به اینکه شهرداری هایی مانند خاش به لحاظ بافت جمعیتی فقیر و کم درآمد و نبود صنایع و ساخت و سازها با مشکلات مالی فراوانی مواجه هستند انتظار می رود دولت نگاه ویژه ای به خاش و منطقه سیستان و بلوچستان داشته باشند گرچه شهرداری های مرکز و اطراف کشور هم با مشکلاتی بدتر مواجه هستند ولی شهرداری هایی مانند خاش بسیار نیازمندند.
در پایان این نامه ضمن درخواست رسیدگی آمده است: خدا می داند کارگران شهرداری خاش از نان شب محروم گشته و سرشار از بدهی به فروشگاهها و مراکز اقتصادی شهر هستند و هم اینک در آستانه عید سعید فطر بدترین شرایط را متحمل می گردند.

===============

تاخیر سه ماهه در پرداخت مطالبات کارگران شهرداری کرمانشاه

4_n

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ آمده است : حدود ۶۰کارگر خدماتی وفضای سبز شهرداری منطقه دو کرمانشاه که تحت نظارت دو شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنند بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده سه ماه طلبکارند.

منابع کارگری در شهرداری کرمانشاه با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: این کارگران که تحت مسئولیت دو شرکت پیمانکاری در فضای سبز وخدمات منطقه دو شهرداری کرمانشاه مشغول‌اند طی سه ماه گذشته دستمزد دریافت نکرده‌اند.
در خصوص پرداخت نشدن معوقات مزدی این کارگران گفته می‌شود که کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی دلیل بروز این اتفاق بوده است.
جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی این کارگران، بر پایه اطلاعاتی که به نقل ازیکی از کارگران منطقه دو شهرداری کرمانشاه در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته است به اندازه سه ماه دستمزد پرداخت نشده, حق بیمه آنها نیز هنوز واریز نشده است.
این کارگر شاغل درفضای سبز شهرداری کرمانشاه با بیان اینکه کارگران شهرداری از حداقلهای مزدی برخوردار بوده وامنیت شغلی ندارند افزود: طی یک ماه گذشته دست کم ۱۰۰ نفر از همکاران پیمانکاری ما در مجموعه مناطق شهرداری کرمانشاه شغلشان را از دست داده‌اند.
به گفته وی وجود قراردادهای موقت سفید امضاء یکی از مهم‌ترین دغدغه های صنفی او و همکارانش است که شهرداری کرمانشاه در مقام کارفرمای اصلی هیچ اعتنایی به اصلاح این وضعیت ندارد.
==============

تاخیر مطالبات مزدی کارگران شهرداری سی سخت

1

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ آمده است : مشکل پرداخت نشدن دستمزد معوقه نزدیک به ۱۰۳کارگر شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد هنوز ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری ایلنا در شهرداری سی سخت گزارش دادند، این کارگران که در شهرداری سی سخت و سازمان‌های وابسطه به آن به صورت پیمانی و قراردادی مشغول کارند؛ ۷ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
کارگران با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، افزودند: با تغییر شهردار که از بهمن ماه سال گذشته انجام شده بازهم کارگران با مشکلات معیشتی ناشی از عدم دریافت مزد مواجه‌اند.
برپایه اطلاعاتی که به نقل از این کارگران شهرداری سی سخت در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته است؛ جدا از معوقات مزدی، سه ماه است که حق بیمه کارگران به تامین اجتماهی پرداخت نشده است. افزایش بدهی‌های مالی شهرداری به تامین اجتماعی باعث بسته شدن حسابهای مالی شهرداری شده است.
در این‌باره یکی از کارگران خدماتی شهرداری سی سخت عمده به تاخیر افتادن مطالبات خود و سایر همکارانش را کمبود منابع مالی شهرداری عنوان کردند و در ادامه گفت: ادامه مشکلات مالی آن‌ها درحالی است که شورای شهر و شهردار نیز بار‌ها به کارگران قول پرداخت حقوق معوقه آنان را داده‌اند ولی عملاً نتوانسته‌اند قول خود را عملی کنند.
همچنین یکی دیگر از کارگران شهرداری سی سخت نیز گفت: به دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد در ۷ ماه گذشته با مشکلات مالی و خانوادگی روبرو شده‌ایم. اخیرا هم شایعه تعدیل نیرو برخی کارگران شرکتی باعث افزایش نگرانی‌های در این مجموعه شده است.
به گفته وی آن‌ها بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌اند که حقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی تنها قول می‌دهند و در عمل ما را فراموش کرده‌اند.
=============

یک فعال صنفی کارگری با اشاره به مشکلات کارگران شهرداری‌ها مطرح کرد؛
وضعیت ناگوار کارگران شهرداری‌ها/ مسئولان پاسخگو باشند

berjand2

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ هشت تیر ۱۳۹۵ آمده است : عضو کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور تاکید دارد که واگذاری پروژه‌های شهری از سوی شهرداری به پیمانکاری‌ها؛ مسئولیت نظارت بر عملکرد پیمانکار را از شهرداری سلب نمی‌کند.
به گزار خبرنگار ایلنا؛ «ناصر چمنی» با اشاره به بازداشت کارگران شهرداری اهواز که با برگزاری یک تجمع آرام خواستار دریافت مطالبات خود شده بودند، اظهار داشت: گویا شهرداری یا همان مقاطعه کار اصلی با واگذاری پروژه‌های شهری دیگر وظیفه ای برای نظارت بر عملکرد پیمانکار برای خود قایل نمی‌شود، این در حالی است که مقاطعه کار موظف است بر اجرای دقیق قانون کار در قبال کارگران شهرداری نظارت کند.
چمنی تاکید دارد که شهرداری هنگام واگذاری پروژه‌ها از پیمانکار ضمانت نامه دریافت می‌کند و این ضمانت‌ نامه‌ها این امکان را می‌دهد که بر حسن اجرای کار نظارت داشته باشند و در صورت عدول از قوانین به پیمانکار صورت وضعیت نپردازند.
وی با بیان اینکه قراردادهای حجمی در تعارض با حقوق بنیادین کارگران و قانون کار است، افزود: فارغ از بی‌انصافی‌هایی که پیمانکاران شهرداری‌ها در قبال پرداخت دستمزد کارگران دارند؛ شهرداری موظف است در صورتی که پیمانکار دستمزد کارگران را نپردازد خود راسا نسبت به پرداخت دیون ممتازه کارگران اقدام کند.
عضو کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در پایان از انفعال زیرمجموعه‌های وزارت کشور در خصوص تضییع حقوق کارگران شهرداری‌ها انتقاد کرد و افزود: سکوت شورای تامین و استانداری‌ها در قبال مجموعه حقوق صنفی کارگران منجر به دست درازی و اهانت به شان کارگران شده است و این در حالیست که شهرداری ها زیرمجموعه وزارت کشور هستند و این وزارتخانه باید بر نهادهای زیر مجموعه خود نظارت داشته باشد.
================
تعویق 5 ماه دستمزد 120کارگر شهرداری سی سخت

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ هشت تیر ۱۳۹۵ آمده است : بیش از 5 ماه از مطالبات معوقه حدود 120 کارگر شهرداری سی سخت که مربوط به سال93 می‌شود، تاکنون پرداخت نشده است.

منابع کارگری ایلنا در شهرداری سی سخت گزارش دادند، این کارگران که در شهرداری آبادان و سازمان‌های وابسطه به آن مشغول کارند؛ از آبان سال گذشته (94) حقوق دریافت نکرده‌اند. علاوه بر این کارفرما سنوات پایان سال 94 وعیدی سال 95 کارگران را پرداخت نکرده است.
به نقل از این کارگران که در دارای سوابق 8تا10ساله هستند، گفته می‌شود که آنان در طول 6 ماه گذشته تنها مبالغی در حدود 800 تا یک میلیون 200 هزار تومان را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند.
همچنین از قرار معلوم علاوه بر دستمزد، شهرداری سی سخت در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز کوتاهی کرده است .
بر پایه گزارش کارگران ،در آمد ماهانه شهرداری سی سخت در حدی نیست که بتواند هزینه‌های جاری شهرداری و مطالبات معوقه کارگران خود را در بخشهای مختلف را پرداخت کند، به همین دلیل شهرداری بدنبال افزایش اعتبارات و کسب در آمد است.
===================
تاخیر ۴ماهه در پرداخت دستمزد کارگران شهرداری «سی سخت»

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ هشت تیر ۱۳۹۵ آمده است : پرداخت حقوق حدود ۱۰۳ کارگر شهرداری «سی سخت» در استان کهکیلویه وبویر احمد ۴ ماه به تاخیر افتاده است.

منابع کارگری در شهر سی سخت با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: حدود ۱۰۳کارگرشاغل در مجموعه‌ خدمات وفضای سبز و شهرداری سی سخت هنوز دستمزد ماه‌های شهریور، مهر، آبان، آذر خود را دریافت نکرده‌اند.
به نقل از این کارگران که در دارای سوابق ۸ تا ۱۰ ساله هستند، گفته می‌شود که مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است.
بر این اساس این معوقات حقوقی شامل عیدی و پاداش وبخش زیادی از دستمزد سال ۹۰ تا ۹۳ کارگران است و مجموع طلب کارگران از کارفرما به ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.
در این باره کارگران مذکور می گویند آنچه در طول یک سال گذشته به مشکلات صنفی آن‌ها افزوده است تغییرات مکرر شهردار از سوی اعضای شورای شهراست و اکنون از یک ماه پیش مسئولیت این شهرداری را به یک شهردار جدید محول شده است.
همچنین از قرار معلوم علاوه بر دستمزد، شهرداری سی سخت در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز کوتاهی کرده است .
بر پایه این اطلاعات ظاهرا شهرداری سی سخت برای کاهش هزینه‌های جاری خود تصمیم دارد از نیروی‌های خدماتی خود کم کند واین موضوع باعث نگرانی کارگران شده است..1

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s