بی آبی و خشکسالی و برخی اعتراضات مردم برای حل مشکل کم آبی،کشته از خود بجا گذاشت!

وبلاگ کارگری راه کارگر : مشکل بی آبی ، کم آبی و خشکسالی علیرغم باران های موسمی در فصل بهار ، با فرارسیدن تابستان باز ما شاهد کم آبی در جای جای کشور هستیم .be abi

 

 

 

بحران آب در برخی نقاط به صف بندی مردم در برابر مسئولین و فرمانداری ها و در برخی مناطق بر سر چگونگی بهره برداری از آب و همچنین حفرچاهها ی غیر مجاز دشوار یهای فراوانی برای اهالی به عهده داشته است . در گزارش امروز آمده است:« درگیری در بلداجی چهارمحال و بختیاری به دلیل یک پروژه عمرانی یک کشته و ۳۰ زخمی در پی داشت همچنین ۱۵ نفر بازداشت شدند.» در زیر شما را در جریان برخی از این اعتراضات و تجمعات در برابر فرمانداری ها قرار می دهیم .


بحران آب در شمال شرق تهران/ شهرک لاله 72 ساعت است در بی آبی مانده
در بین بختباری ها به گزارش خبری خبر آنلاین در تاریخ 26 تیر 95 آمده است : برخی محلات شمال شرق پایتخت دچار بحران بی آبی و افت فشار آب شده اند و ساکنان شهرک لاله می گویند این بحران 72 ساعت است حل نشده.
به گزارش خبرآنلاین، افت فشار آب و بعضا قطعی آن در شمال شرق تهران، ساکنان این محدوده را آزار می دهد. به خصوص ساکنان شهرک لاله که می گویند 72 ساعت است با بی آبی طرفند و نمی دانند چه کنند.
حق شناس یکی از ساکنان محله لاله در تماس تلفنی با سرویس مشکلات مردم گفت: حدود 70 ساعت است شهرک لاله واقع در انتهای بلوار ارتش بحران آب دارد. تا چهارشنبه گذشته آب با فشار خوبی در اختیار مردم بود ولی یک دفعه آب در برخی محلات از جمله ازگل و شهرک لاله قطع شد. هم اکنون آب برخی مناطق وصل شده ولی شهرک لاله همچنان در بی آبی به سر می برد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه کارکنان شرکت آب اقداماتی را برای عیب یابی در محله انجام داده اند ولی نتوانسته اند مشکل را پیدا کنند، گفت: دیروز چند ساعتی آب وصل شد ولی باز هم مشکل ادامه داشت تا اینکه به طور کلی با قطع آب روبرو شدیم. الان کارگران شرکت آب، معابر شهرک را در اینطرف و آنطرف می کنند و می گویند باید ببینیم مشکل چیست. ما به عینه می بینیم آنها سعی و خطایی یک شیر آب را در محله ای را باز می کنند و می بندند و می گویند افت فشار است. وقتی می پرسیم چرا افت فشار است می گویند مصرف بالاست. در جواب آنها گفتیم تا چهارشنبه گذشته فشار آب بسیار خوب بود و پذیرفتنی نیست ناگهان فشار آب کم شود.
او در ادامه گفت: با وجود پیگیری های مکرر از طریق سامانه 122 و وزارت نیرو، شرکت آب نه پاسخگویی صریح و نه اطلاع رسانی درست می کنند تا مردم چاره ای بیندیشند. الان 72 ساعت است مردم زندگی ندارند. برخی از مسئولان سازمان آب می گویند تیمی که الان مسئول آب منطقه یک شده اند از شهرستان آمده اند و منطقه را نمی شناسند. چرا مایی که ادعا داریم زلزله تهران را می توانیم مدیریت کنیم، بحران آب یک شهرک را در مدت 72 ساعت نمی توانیم مدیریت کنیم؟
گزارش تصویری ازتجمع اهالی روستای جتوط از بخش سعدآباد به علت قطع پیاپی و طولانی مدت آب شرب!

اعتراض به بی آبی
تصاویر تجمع اهالی روستای جتوط از بخش سعدآباد از استان بوشهر:
اهالی شهرک ولایت دراعتراض به بی آبی با دبه های آب در مصلی نمازجمعه تجمع کردند!
مردم شهرک ولایت مرودشت با در دست داشتن دبه های آب در مصلی نماز جمعه تجمع و خواستار رفع کم آبی و بی آبی شدند.
به گزارش 25تیرمرودشت نا، اهالی شهرک ولایت مرودشت پس از پیگیری متعدد در خصوص مشکل کم آبی و بی آبی، تصمیم گرفتند با در دست داشتن دبه و حضور در مصلی نماز جمعه اعتراض خود را نشان دهند.
تجمع اعتراضی اهالی روستای عظیم شوشتر نسبت به قطع خدمات آب و برق مقابل فرمانداری!
روزپنج شنبه24تیرماه، تعدادی از اهالی روستای عظیم شوشتر با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری شوشتر خواستار پیگیری مشکل این روستا از سوی مسئولان شدند.
اهالی روستای عظیم از توابع شهرستان شوشتر نسبت به قطع خدمات آب، برق و گاز از سوی شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر گله مند می باشند.
به گزارش ایرنا،یکی از اهالی روستای عظیم علت تجمع اهالی این روستا را اعتراض به اقدام شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر بابت تصرف زمین های این روستا و طرح دعوی برای جابجایی روستا به مکانی دیگر عنوان کرد.
وی افزود:در حالی که زمین های روستاییان متعلق به منابع طبیعی است و این روستا قدمتی 120 ساله دارد، شرکت کشت و صنعت کارون برای جابه جایی روستا به مکانی دیگر تلاش می کند.
وی گفت:از آنجا که تمام خدمات آب، برق و گاز روستای عظیم شوشتر از سوی شرکت کشت و صنعت کارون تامین می شود لذا این شرکت برای اینکه اهالی را مجبور به ترک روستا کند اقدام به قطع این خدمات کرده است.

کم آبی
در این تجمع حدود 70 نفر از روستاییان مقابل فرمانداری شوشتر تجمع کردند.
استاندار خوزستان روز پنجشنبه به شهرستان شوشتر سفر کرده است.
روستای عظیم با 117 خانوار و 600 نفر جمعیت از توابع شهرستان شوشتر است.
تجمع اهالی روستای «برمامیون» شهرستان باشت دراعتراض به بی آبی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد!
به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ 26 تیر 95 آمده است : ظهر امروز شنبه 26تیرماه، اهالی روستای «برمامیون» شهرستان باشت دراعتراض به بی آبی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات آب در این روستا شدند.
به گزارش مهر،تنش آبی در کهگیلویه و بویراحمد همچنان ادامه دارد و پس از مرکز استان نوبت به باشت رسیده است.
قطع ۱۰ روزه آب در روستای «برمامیون» شهرستان باشت اعتراض مردم را به دنبال داشته است.
مردم این روستا ظهر امروز شنبه در مقابل استانداری استان تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات آب در این روستا شدند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و وبویراحمد در جمع مردم معترض این روستا گفت: مدیریت تنش آبی در روستا نیازمند پیگیری وتلاش مضاعف مسئولان شهرستانی است.
فتاح محمدی تصریح کرد: حوزه آب و فاضلاب روستایی باید زمینه آبرسانی با تانکر را به روستاهای دارای تنش آبی فراهم کند.
وی با بیان اینکه مردم برخی روستاهابرای تامین آب مسافت زیادی را طی می کنند، اظهار داشت: مسئولان در مرکز استان پیگیر رفع این مشکل هستند و مسئولان شهرستانی نیز باید وظیفه آبرسانی به مردم را بر عهده بگیرند.
شهرستان ۲۱ هزار نفری باشت در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و آب و فاضلاب روستایی این شهرستان به ۶۲ روستای این شهرستان با جمعیتی افزون بر ۱۱ هزار نفر خدمات رسانی می کند.
حمله به تجمع اهالی شهربلداجی در اعتراض به انتقال آب سبزه کوه یک کشته و30زخمی برجاگذاشت و15نفر بازداشت شدند!
به گزارش روزنامه جوان در تاریخ 29 تیر 95 آمده است : اهالی شهر بلداجی در اعتراض به انتقال آب سبزه کوه به منطقه بروجن و سفید دشت تجمع کردند.
خبر ها از حمله نیروهای انتظامی به تجمع کنندگان وکشته وزخمی شدن سی ویکنفر وهمچنین بازداشت15نفرحکایت دارد.
به گزارش جوان،درگیری در بلداجی چهارمحال و بختیاری به دلیل یک پروژه عمرانی یک کشته و ۳۰ زخمی در پی داشت همچنین ۱۵ نفر بازداشت شدند.
لینک فیلم تجمع :
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/4/29/4861667_839.mp4

بلداجی
به گزارش امروزمهردرهمین رابطه، شماری از مردم بروجن پیش از ظهر سه شنبه در اعتراض به انتقال آب از منطقه بلداجی به منطقه بروجن و سفید دشت تجمع کردند.
نیروهای انتظامی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی در منطقه حضور پیدا کرده اند. خبر ها از درگیری بین نیروهای انتظامی و مردم تجمع کننده حکایت دارد اما هنوز منبع رسمی این موضوع را تایید نکرده است.
پروژه انتقال آب سبزه کوه یکی از پروژه های انتقال آب است که آب را از رودخانه سبزه کوه به منطقه بروجن و منطقه سفید دشت در استان چهارمحال و بختیاری انتقال می دهد.
آب مورد نیاز صنایع در منطقه سفید دشت قرار است از طریق این پروژه تامین شود.
برنادرهمین رابطه امروزنوشت:
جمعی از اهالی شهر بلداجی با تجمع در محل انتقال آب سد چغاخور به دشت سفید دشت خواستار لغو این پروژه شده اند .
طبق مصاحبه های صورت گرفته با برخی از مسئولین و اهالی مردم در روزهای گذشته این پروژه در زمان استاندار قبل و بدون هماهنگی با مسؤولان و مردم شهر بلداجی صورت گرفته که نارضایتی کشاورزان را به همراه داشته است.

بنابراین از همان روزهای نخست تصویب این پروژه که با اعتراضات شدید مردمی همراه بوده است و دیده ها و شنیده ها حاکی از این است مسؤولان به هیچ وجه نگران کمبود آب کشاورزان نیستند .
بر اساس گزارش های واصله، اخیراً استاندار بصورت غیر رسمی و بدون اطلاع مسئولین شهر بلداجی به این بخش آمده وکلنگ طرح انتقال آب از سد چغاخور به صنایع دشت سفیددشت را زده است.
به نظر برخی کارشناسان در صورت اجرایی شدن طرح انتقال آب از این منطقه، احتمال افزایش نارضایتی مردم بخش بلداجی با مسئولین ذیربط و جلوگیری از اجرای طرح متصور می شد.
در حال حاضر تصاویر پخش شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خبر از تجمع اعتراض آمیز مردم و درگیری های شدید را می دهد تا نگذارند این پروژه عملیاتی شود.
شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن بوده و در60کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است ، شهرستان بروجن از جمله شهرستان های استان است که این روز ها با کم آبی و دربرخی از نقاط با بی آبی مقابله می کند و اجرای این پروژه خبر از خشک شدن تالاب در سالیان آینده می دهد.

بلداچی 2
تجمع اعتراض دوباره اهالی روستای فیازمان نهاوند برای آب مقابل فرمانداری!
به گزارش خبری گرو در تاریخ 29 تیر 95 آمده است : روز گذشته (28تیرماه)اهالی روستای 1600 نفری فیازمان نهاوند که مدتی است به دلیل آلودگی آب آشامیدنی روستا معترض هستند در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع مسالمت‌آمیزی داشتند و با قول فرماندار و مسئولان مبنی بر حل مشکل به تجمع پایان دادند.
به گزارش 29تیرگرو، مدیرکل آب و فاضلاب روستایی همدان در جمع مردم روستای فیازمان نهاوند گفت: برای حل مشکل آب آشامیدنی این روستا به طول 2 کیلومتر از مسیر مجتمع آب‌رسانی گاماسیاب تا روستا لوله‌کشی و در صورت حل مشکل معارض، چاه حفر می‌شود.
فرماندار نهاوند نیز که به آنها قول داده بود تا برای رفع مشکل امروز به همراه هاشمی مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان همدان به این روستا بیاید؛ امروز در جمع مردم معترض که با دبه‌های آب در داخل روستا بودند حاضر شد و مردم نیز خواستار رفع این معضل شدند.
در ادامه مردم معترض و مسئولان برای بیان نظرات به مسجد روستا رفتند که توسط نماینده اهالی درخواست‌ها مبنی بر آلوده بودن آب آشامیدنی و فرسوده بودن شبکه آب‌رسانی روستا مطرح شد.
مردم معتقدند که آلودگی میکروبی آب این روستا به دلیل نزدیک بودن چشمه روستا به چاه‌های فاضلاب و قرار داشتن در مسیر دفن فضولات حیوانی است و در سال‌های گذشته عده‌ای به خاطر بیماری‌های ناشی از آلودگی آب به رحمت خدا رفته‌اند.
در ادامه این تجمع هاشمی مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان همدان به مردم گفت: وظیفه ما خدمت‌رسانی به همه مردم است و اگر در این زمینه کوتاهی از طرف مجموعه آب و فاضلاب شده من از همه مردم عذرخواهی می‌کنم.
وی ادامه داد: برای حل مشکل آب این روستا ما باید طرح‌های مختلف را در نظر بگیریم و با توجه به شرایط یکی از آنها را که به‌صرفه و مشکل را حل می‌کند، انتخاب کنیم.
مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان همدان افزود: اولین گزینه ما لوله‌کشی از مجتمع آب‌رسانی گاماسیاب به طول 2 کیلومتر از روستای جهان‌آباد تا این روستا است که به نظر می‌رسد محتمل‌ترین گزینه است.
وی گفت: این خط لوله چندین معارض دارد که امیدواریم بزرگان روستا با همکاری مسئولان نسبت به جلب رضایت انها برای عبور این خط لوله از باغ‌های آن‌ها اقدام کنند تا هرچه زودتر این مشکل برطرف شود.
هاشمی بابیان اینکه گزینه دیگر حفر چاه است؛ اظهار داشت: طبق گفته اهالی درگذشته یک چاه دیگر نیز اینجا حفرشده که معارض داشته است و ما آماده هستیم هر وقت اهالی روستا این بحث معارض را حل کردند ما سریعاً نسبت به حفر چاه برای تأمین آب اقدام کنیم.
وی افزود: تا زمانی که این خط لوله به شبکه روستا وصل می‌شود و با توجه به اینکه آب فعلی روستا برای شست‌وشو و استحمام مشکلی ندارد؛ آب آشامیدنی روستا از طریق تانکر تأمین می‌شود تا مردم مشکلی نداشته باشند.

درگیری بر سر آب در بلداجی چهار محل و بختیاری

belda chi

درگیری در بلداجی از توابع استان چهارمحل و بختیاری بر سر آب به خشونت میان مردم و پلیس کشیده شد. یک نماینده ی سابق مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت این درگیری هاتا ساعت ۱۴ هیچ کشته‌ای نداشته است اما تعدادی از خودروها در جریان این درگیری‌ها به آتش کشیده شده‌است.

امیرعباس سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، این درگیری ها را درگیری بین مردم نامید، اما گزارش های دیگر حکایت از درگیری بین مردم و پلیس دارد.
نماینده پیشین مردم بروجن در مجلس گفت: هدف از انتقال آب، استفاده در کارخانه فولاد دو میلیون تنی به‌عنوان یکی از هفت کارخانه اصلی فولاد کشور بود که گویا با مخالفت مردم بلداجی روبرو شده است.
او گفت: بنابر اطلاعاتی که تا ساعت ۱۴ امروز به دست بنده رسیده، این درگیری‌ها هیچ کشته‌ای به همراه نداشته است، اما گویا تعدادی از خودروها در جریان این درگیری‌ها به آتش کشیده شده‌اند.

سایت بی بی سی نیز به نقل از خبرگزاری فارس از درگیری بر سر انتقال آب و دخالت پلیس در آن خبر داده که با خشونت همراه شده است.
خبرگزاری فارس نوشته است چند مأمور پلیس زخمی شده اند.
شاهدان عینی می گویند که دست کم ۵۰ نفر بازداشت و ده ها نفر زخمی شده اند.
گزارش های تأیید نشده ای از کشته شدن یک یا دو مأمور پلیس منتشر شده که هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.
درگیری پس از آن آغاز شده است که گروهی از ساکنان محل با تجمع در نزدیکی تالاب چغاخور قصد داشتند مانع از آغاز عملیات لوله گذاری پروژه انتقال آب به کارخانه فولاد سفیددشت شوند.
مأموران پلیس ضد شورش ایران برای حفاظت از کارکنان پروژه انتقال آب و تأمین امنیت این پروژه در محل حاضر شده اند که میان آنها و معترضان درگیری ایجاد شده است.
ناصر کرمی، اقلیم شناس و استاد دانشگاه برگن نروژ در این مورد می گوید: چهارمحال و بختیاری از جمله پرآب ترین مناطق ایران بوده، اما اکنون گفته می شود که به بیش از ۵۰۰ روستا در این استان با تانکر آبرسانی می شوند.
این مشکل سه عامل اصلی دارد: اول اینکه در حال حاضر سالانه دو میلیارد متر مکعب آب از زاگرس به دشت های ایران و شهرهایی مانند اصفهان، یزد، کرمان و قم منتقل می شود. دوم اینکه حفر بی رویه چاه های عمیق در سال های اخیر سفره های زیر زمینی را به شدت آسیب زده است و سوم اینکه میزان بارندگی کاهش یافته است.
مجموعه این عوامل باعث ایجاد نگرانی عمومی در منطقه در مورد آب شده است و زمینه روانی درگیری اخیر تا حدود زیادی تحت تأثیر این نگرانی است.
به گفته آقای کرمی، پروژه بزرگ فولاد سفیددشت فاقد سیستم بازچرخانی آب است و عملا آب را می بلعد، به همین دلیل مسئولان آن به انتقال آب از منابع دیگر منطقه، از جمله تالاب چغاخور متوسل شده اند.

دررابطه با این کارخانه عظیم فولاد نیز درخبر ها آمده است که این کارخانه با مشکل تامین آب روبرو است که همه دست اندرکاران کشور در صصدرفع آن هستند که حاصلش به کشاکش بالا انجامید

کارخانه فولاد

معاون وزیر صنعت با تشریح آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی، گفت: به جای استفاده از تجهیزات چینی در بخش های اصلی طرح های فولادی، تجهیزات اروپایی جایگزین شدند.

به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در خصوص آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی گفت: اگرچه تست سرد فولاد سپید دشت در استان چهارمحال و بختیاری برای تولید آهن اسفنجی شروع شده اما متاسفانه به دلیل اینکه ۱۳۰ متر از لوله آب مورد استفاده در این طرح فولادی به یک معارض برخورد کرده است، مشکلات عمده ای بوجود آمده که حتی مقامات استان نیز نتوانسته اند آن را حل کنند، بر همین اساس تولید فولاد از این طرح که می توانست در تیرماه امسال عملیاتی شود، یک ماه به تاخیر خواهد افتاد و امیدواریم موضوع حل شود تا این طرح فعال شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: شادگان به عنوان دومین پروژه از هفت طرح فولادی که برنامه نهایی برای راه اندازی آن شهریورماه امسال بوده، در حال تکمیل است و مشکلات بخش آهن اسفنجی این طرح و برق آن رفع شده و پیش بینی ما این است که در مردادماه امسال، به مدار آید و بخش آهن اسفنجی آن به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن فعال شود.
وی گفت: بخش آهن اسفنجی فولاد نیریز به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در مهر یا آبان ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، ضمن اینکه پیش بینی این است که بخش آهن اسفنجی حداقل یک یا دو طرح دیگر از مجموعه طرح های فولادی به زودی به بهره برداری برسد. برای فولاد میانه هم امید داریم در سه ماهه سوم امسال، طرح به بهره برداری رسد و یک طرح دیگر آن هم در سه ماهه چهارم به بهره برداری برسد.
به گفته کرباسیان، در مذاکراتی که برای تامین مالی طرح های فولادی در حال انجام است، تلاش شده تا تجهیزات اصلی ماننده کوره، ابزار الکترونیک و ماشین برق از تجهیزات اروپایی استفاده شود در حالی که پیشتر به دلیل تامین مالی به صورت فاینانس از چین، قرار بود تجهیزات از این کشور تامین شود

2111961

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s