در مجتمع صنعتی چوکا ی گیلان ،مبارزه کارگران همچنان بر همان پاشنه می گردد

choka1+1وبلاگ کارگری راه کارگر : سرانجام مبارزه کارگران کارخانه چوکا در قلب جنگل های گیلان ، با وعده مسئولان با بازگشت به کار فعلا متوقف ماند . مجتمع عظیم چوکا، لز سال های قبل از انقلاب در منطقه جنگلی غرب گیلان برای تولید کاغذ و تخته چوب سه لایه تاسیس شد و همزمان با انقلاب از سال 1357 مشغول به کار کرد و نیروی وسیع انسانی منطقه غرب گیلان را به نام کارگران این صنعت یعنی تولید کاغد و راه اندازی خط تولید تخته چند لایه در کنار مهندسین و کارشناسان فنی پوشش می دهد .کارگران، در انتظار بازشدن کارخانه ی چوکا

2222

کارگران این مجموعه طی سال های مختلف با مشکلات گوناگونی روبرو اند . مثلا کارگران این واحد جدا از تامین شدن مواد اولیه تولید برای تداوم تولید، نیاز به گرفتن انگیزه کار با تمدید قرارداد کار برای تامین امنیت شغلی خودشان روبرو بودند . دست پیدا کردن به موقع حقوق های معوقه و مسئله بیمه کارگری و همچنین راه‌اندازی مجدد سرویس ایاب و ذهاب کارگرا ن از شهر ها و روستاهای اطراف به مجموعه چوکا، نمونه دیگری از خواسته‌های به حق کارگران برای استمرار ادامه فعالیت های آنان تلقی می گردد. جدا از این بسته شدن بخش های از کارخانه خاصه ،خط تولید تخته چند لایه و بیکارشدن کارگران با تجربه وقدیمی این قسمت ها، راه افتادن هیمن بخش های تولید و بازگشت کارگران این بخش کارخانه، در شرایط فعلی حائز اهمیت است . بعبارتی بازگشایی آن بخش های کارخانه و حفظ اشتغال کارگران آن قسمت ها است . زیرا که در کل منطقه غرب گیلان جدا از مجتمع تولیدی چوکا ، فرصت شغلی دیگری وجود ندارد. طبق اطلاعات منتشر شده در حال حاضر این کارخانه که از سال 1357 مشغول فعالیت است، 42 میلیارد تومان بدهی بابت آب، برق، گاز و طلبکاران دارد.
در حال حاضر، عدم فروش مناسب کاغذهای تولیدی این مجتمع صنعتی، از جمله مشکلات این واحد صنعتی اعلام شده است و جدا از این ، خط تولید تخته چند لایه چوکا پس از 12 سال توقف راه‌اندازی شد اما اکنون به دلیل فقدان چوب غیر فعال مانده است.
در رابطه با تولید کاغذ ،مدیرعامل چوکا به انباشته شدن 20 هزار تن کاغذ در انبارها اشاره می کند و اعلام داشت :سال گذشته مجموع تولیدات ما 60 هزار تن بود. همین مدیر خواستار کمک به بازسازی کارخانه چوکا شد و گفت: این امر نیازمند تامین 400 الی 500 میلیارد ریال است.

چوکا

سلسه اعتراضات کارگران مجتمع چوکا از خرداد سال گذشته بیش از گذشته دهن باز کرده و کارگران به اشکال گوناگونی به بیان خواسته ها و مطالبات بی پاسخ مانده خود داشتند. در همین رابطه انتشار نامه کارگران چوکا در تیر ماه امسال با عنوان : « رنجنامه چوکا و چوکائی » ، به امیر شقاقی نوشتند .

name kargiran

در بخش هایی از آن نامه یاد آور شدند :« آیا خبر دارید در یک سال و نیم گذشته بر سر کارخانه بزرگ چوکا این قطب صنعت کاغذسازی کشور و این بزرگ‌ترین مجتمع تولیدی استان فقیر ما، با حدود ۱۰۰۰ نفر شاغل مستقیم و بالای چندین هزارمیلیارد ریال گردش مالی سالانه چه آمده است؟(سقف تولید سالانه طی دهه گذشته ۷۰ هزار تن بوده است). مدیرعامل تقریبا تمامی مدیران میانی باسابقه و اکثر سرپرستان و کار‌شناسان مجرب صنعت را منفصل از شغل خود کرده است و در عوض تعدادی افراد بازنشسته مجهول‌الهویه را به عنوان مدیر و مشاور با حقوق و تسهیلات و امتیازات آنچنانی وارد و به کار گرفته است و تعدادی از مدیران و سرپرستان و کار‌شناسان ارزشی و دلسوز شرکت را که جزء والا‌ترین سرمایه سازمان محسوب می‌شدند به دلایلی واهی تنها به خاطر یک انتقاد ساده و یک اظهار نظر کار‌شناسانه خلاف میل مدیریت، از شرکت اخراج کرده است!!!. عدم توجه به تامین مواد اولیه علی‌رغم ماه‌ها تعطیلی کارخانه و راه‌اندازی بی‌معنی و بدون مواد اولیه و تولید کارخانه و سوختن بی‌هدف میلیون‌ها متر مکعب گاز در روز و تولید بخار و‌‌ رها کردن آن به فضا و تحمیل هزینه اضافی به شرکت فقط با هدف عوام فریبی و ایجاد فضای روانی در منطقه….» در ادامه نامه آمده است : « قرارداد غیرکار‌شناسی و توجیه ناپذیر با شرکتی تجاری جهت واردات چوب از روسیه با قیمتی سه برابر چوب داخلی به نحوی که نه تنها صرفه‌ای در تولید کاغذ از آن مترتب نیست بلکه قیمت تمام شده بسیار فرا‌تر از قیمت کاغذ در ایران خواهد بود. توضیح اینکه از هر ۳. ۵ کیلو چوب یک کیلو خمیر استحصال می‌شود که با لحاظ کردن هزینه‌های تولید و در نظر گرفتن قیمت کاغذ کرافت لاینر در بازار ایران که حداکثر ۱۸۰۰ تومان است قیمت تمام شده بسیار بالا‌تر از قیمت کاغذ در بازار خواهد بود.

11
خلاصه این مدیریت یک پدیده‌ای نوظهور است که حداقل چوکا نه به خود دیده و نه نیز هرگز خواهد دید!!! » بر بستر چنین رنج نامه ای است که اینبار کارگران کارخانه ایران چوکا بالغ بر یک هزار کارگر است برپایه خبرهای خبرگزاری دولتی ایلنا در 10 روز گذشته گروه‌هایی از این کارگران به صورت شبانه‌روزی در محوطه درب ورودی کارخانه تجمع کرده اند.
این کارگران دست به اعتراض یک پارچه زدند و توانستند که مدیریت کارخانه را زیر سئوال ببرند و کل جامعه را نسبت به مشکلات خود آگاهی رسانی نمایند.
سر انجام در شامگاه روز چهارشنبه که مصادف با آخرین روز اجتماع ده روزه کارگران ایران چوکا بود، کارفرمای کارخانه خبر بازگشایی کارخانه و بازگشت به کار دوباره کارگران را اعلام کرد.

choka10

یعنی از یک سو، مدیریت کارخانه به کارگران قول بازگشت به کار و باز پرداختن به بخشهایی از خواسته هایی آنان را می دهند و از سوی دیگر هیچ اقدامی را به ثمر نمی رسانند و بر پایه خبرمنتشر ه در سطح خبرگزاری رسمی دولتی ایلنا آمده است : « همزمان با دهمین روز اعتراض صورت گرفت،13 نفر از کارگران کارخانه ایران چوکا با شکایت کارفرمای خود به دادگستری شهرستان رضوانشهر احضار شدند.» تعدادی از کارگران این واحد صنعتی با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: « دلیل احضار همکاران آنها سلسله تجمعات صنفی بوده است که از پاییز سال گذشته توسط مجموعه کارگران شاغل در این واحد سازنده محصولات چوب و کاغذ برپا شده است.»
به گفته این کارگران ظاهرا کارفرمای ایران چوکا در تیر سال جاری این شکایت را مطرح کرده است و سایر کارگران این واحد تولیدی در حمایت از همکاران احضار شده خود دهمین روز دور جدید اعتراضات صنفی خود را برپا کردند.
کارگران بر آنند ؛ دلیل اعتراض‌های ده روز گذشته بازگشایی کارخانه وپرداخت حقوق های معوقه سال جاری و تضمین امنیت شغلی کارگران بوده است و هیچ کدام از کارگرانی که اکنون کارفرما از آنها شکایت کرده است در شکل گیری و استمرار این اقدام صنفی خود سازمانگر نبوده است بلکه تمامی کارگران در این اعتراض سهیم بودند.
تجربه احضار کارگران معترض و سازمانگر در مجتمع صنعتی چوکا، ما را با همان تکرار تحرکات کارگران در معدن بافق ، تکرار کارگران پلی اکریل ، یا کارگران مجتمع پتروشیمی اهواز ، یا کارگران معترض معدن طلای اق دره ، کارگران معدن البرز شرقی و غربی است و همچنین کارگران منطقه چادرملو همراه می کند بدین معنی که بعد از فروکش کردن مبارزه کارگران یا تن دادن مسئولین دولتی و کارفرما در بازگشت کارگران یاد شده به کار ،در این واحد های بدلیل پراکنده گی مبارزان کارگران ، یا عدم وجود تشکل مستقل کارگران ، با شکایت کارفرما یا شخص ثالثی به دادگاه فراخوانده می شوند . باید تلاش نمود که بر بستر مبارزه موجودکارگران ، سازماندهی تشکل مستقل کارگران را به دستور عمل عاجل آن واحد برای پیشبرد خواسته و مطالبات کارگران تدارک دید .
چنانچه امروز هر سطح از مبارزه بدون سازماندهی تشکل طبقاتی همان واحدصورت نگیرد ، راه پیشبرد امر مبارزه را دشوار می نماید . مبارزات موجود نشان می دهد که مادامیکه طبقه کارگر چنانچه در محیط کار و زیست خود ، به تشکل خود بر نیآید همواره با سرکوب چرخه سرمایه روبرو می گردد. در زیر شما را با فراینده مبارزه کارگران صنعتی چوکا از دیرباز تاکنون همراه می نماییم

choka9

تجمع کارگران چوکای تالش مقابل درب ورودی کارخانه

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۵آمده است : جمعی از کارگران صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا»، صبح امروز در اعتراض به تعویق حقوق و سایر مطالبات صنفی شان در مقابل درب ورودی این کارخانه در تالش تجمع کردند.

به گزارش ایلنا ، صبح امروز (26 خرداد ماه) جمعی از کارگران صنایع چوب وکاغذ ایران«چوکا» در اعتراض به تعویق حقوق و محقق نشدن سایر مطالبات صنفی‌شان دست از کار کشیده و مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.
گفته می‌شود، در صنایع چوب و کاغذ ایران«چوکا» بیش از 400 کارگر حضور دارند که از دو ماه پیش بدون قرار داد و بیمه مشغول به کارند. کارگران چوکا در این تجمع اعتراضی خواستار رفع مشکلات بیمه‌ای خود شدند. همچنین تجدید قرارداد کار کارگران از دیگر مطالبات کارگران عنوان شده است.
کارگران می‌گویند بخش عمده‌ای از مشکلات صنایع چوب چوکا پرداخت نشدن به موقع مطالبات کارخانه از سوی خریداران محصولاتش است. به همین دلیل اخیرا مدیران این کارخانه برای جبران کسری منابع مالی از یکی از خریداران محصولاتش به مراجع قضایی شکایت کرده و با حکم قضایی این واحد را پلمپ کرده است.

choka8

 

 

 

 

 

 

 

 

در ادامه اعتراض صنفی کارگران چوب چوکا اتفاق افتاد؛
سرویس‌های رفت و آمد کارگران متوقف شد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۹۵آمده است : در ادامه تجمع اعتراضی که از حدود یک ماه پیش توسط کارگران معترض کارخانه چوکا آغاز شده بود با توقف سرویس‌های روزانه کارگران از صبح امروز این اعتراض صنفی وارد مرحله جدیدی شد.
براساس اخباری که به نقل از کارگران شاغل در این واحد تولیدی در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته است، اجتماعات صنفی کارگران شاغل در این کارخانه تولید کننده صنایع چوب از حدود یک ماه پیش آغاز شده بود که از صبح امروز (۲۲ تیرماه) با متوقف شدن سرویس ایاب ذهاب وارد مرحله جدیدی شد.
به گفته کارگران، بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» از تقریبا یک ماه پیش هر روزدر اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود مقابل در اصلی کارخانه تجمع کرده اند.
به گفته منابع کارگری ایلنا با وجود تاخیر سه ماهه دستمزد کارگران از صبح دیروز ۲۱ تیر ماه کارفرمای کارخانه سرویس ایاب ذهاب کارگران را متوقف کرد وعلارغم آن از قبل از آغاز سال ۹۵ سالن غذاخوری این واحد تولیدی از دادن یک وعده غذا به کارگران خوداری می‌کند. همچنین گفته می‌شود آبدارخانه ساختمان اداره مرکزی کارخانه نیز از دادن خدمات به کارگران وسایر کارکنان معذور است.
به گفته کارگران معترض در ادامه تشدید اعتراضات کارگری در این کارخانه صبح امروز ۱۲ نفر از کارگران کارخانه با شکایت کارفرما ی کارخانه صنایع چوب وکاغذ ایران چوکا برای ادای توضیحات به مراجع قضایی فراخوانده شده‌اند.
به اداعا آنان کارفرما با شکایت از کارگران مدعی است این ۱۲کارگر نقش کلیدی در ایجاد اعتراضات واغتشاشات یک ماه گذشته مجموعه کارگران این کارخانه داشته‌اند.

در نامه کارگران چوکا خطاب به مدیرعامل تاپکو؛
کارگران مظلوم چوکا را نجات دهید

name kargiran

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۵آمده است : عده‌ای از کارگران چوکا با امضاء طوماری خطاب به مدیرعامل تاپکو از وی خواستند هرچه سریع‌تر کارگران این کارخانه بزرگ تولیدی را سامان‌دهی کند.
به گزارش ایلنا از رشت، در این نامه که به دفتر خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ارسال شده آمده است:
مدیر عامل تاپکو
جناب امیر شقاقی
موضوع: رنجنامه چوکا و چوکائی
سلام علیکم؛
بی‌مقدمه و با دل‌هایی اندوهبار:
آیا خبر دارید در یک سال و نیم گذشته بر سر کارخانه بزرگ چوکا این قطب صنعت کاغذسازی کشور و این بزرگ‌ترین مجتمع تولیدی استان فقیر ما، با حدود ۱۰۰۰ نفر شاغل مستقیم و بالای چندین هزارمیلیارد ریال گردش مالی سالانه چه آمده است؟
آیا خبر دارید از حدود یک سال ونیم پیش تنها به دلیل سوءتدبیر در تأمین مواد اولیه و عدم علاقه به بهره‌گیری از دانش و تجربه مدیران و کار‌شناسان مجرب شرکت و برخوردهای امنیتی با کار‌شناسان صنعت و منفعل کردن آن‌ها، توسط مدیر عاملی خودشیفته بر کارخانه‌ای که به طور متوسط ماهانه بالای شش هزار تن کاغذ کارتن تولید می‌کرد چه گذشته است؟
آیا خبر دارید پرسنل و کارگرانی که سالیان سال هر روز با پویایی در تکاپوی چرخش چرخ‌های تولید این شرکت و با نیت رونق اقتصاد و صنعت این مملکت و کسب درآمدی حلال برای خود و خانواده خویش، شادمانه در این مجتمع ورود و خروج می‌کردند چگونه از سال گذشته با مشاهده سوءمدیریت منتج به رکود تولید و نهایتاٌ تعطیلی بی‌معنی کارخانه و اخراج عنادگونه کار‌شناسان و همکاران منتقد دلسوز خود، دچار افسردگی و رخوت و استیصال شده‌اند؟
گزیده‌ای از رفتارهای مدیر عامل چوکا در یک سال مدیریت وی منعکس می‌شود تا مگر شما برای نجات چوکا و نجات یک شهرستان در این استان سراپا نیازمند کاری کنید:
مدیرعامل شرکت چوکا، در اولین سخنرانی خود در ابتدای ورود به چوکا در سالن آمفی‌تأ‌تر شرکت خطاب به پرسنل و مسئولان گفت: «هریک از مدیران شرکت و همین‌طور مسئولان شهرستان و استان اگر با ایده‌ها و مدیریت من در چوکا مخالفت کنند پا روی خون شهدا گذاشته‌اند»!!! به این ترتیب وی با این ادبیات بهت برانگیز در یک بنگاه اقتصادی تکلیف همه منتقدان را‌‌ همان روز اول مشخص کردند.
نامبرده در‌‌ همان اولین جلسات هیئت مدیره به روشی منحصر به فرد اختیار تمام اعضای هیئت مدیره را کتباٌ سلب می‌کند. بنابراین وی هیچ تصمیم اجرائی را هر چند در حد تعطیلی کارخانه نیازمند مصوبه هیئت مدیره نمی‌بیند. همچنان که در هیچ امر و اقدامی، خود را نیازمند مشورت گرفتن و استعلام از هیچ مدیر و کار‌شناسی ندیده و نمی‌بیند.
تصمیم‌ها و اقدام‌های مدیرعامل نیز از زوایای دیگری شگفت‌انگیزاست؛ وی در سخنرانی پس از معارفه در چوکا از ایجاد و بهره‌برداری کارخانه بازیافت یا o. c. c در سال ۷۶ و تولید و مصرف بیش از ۷۰درصد خمیر بازیافتی در چوکا اظهار شگفتی کرده و با انتقاد شدید از این اقدام و با این توجیه که چوکا برای مصرف ۱۰۰درصد چوب طراحی شده است آنرا ضربه‌ای به شرکت تلقی کرد و بدون توجه به نظر کار‌شناسان گفت: «ما کم کم به سمت طراحی اولیه چوکا یعنی ۱۰۰ درصد چوب پیش می‌رویم»!!. (گویا نامبرده از محدودیت شدید اعمال شده بر برداشت از جنگل‌ها در بیست سال پیش کاملاٌ بی‌اطلاع بوده‌اند) تا اینکه نهایتا پس از گذشت سه ماه پس از عاجز ماندن از تهیه‌‌ همان ۳۰درصد چوب، پذیرفت که ادامه حیات چوکا بدون بازیافت غیرممکن است!.
مدیرعامل در جمع مدیران و سرپرستان شرکت این بار از تعطیلی کارخانه تخته چندلائی مجتمع اظهار شگفتی کرد و بدون هیچ استعلام کار‌شناسی گفت: «من این کارخانه را تا ماه آینده راه‌اندازی می‌کنم! از همین امروز یک هیئتی از مدیران و سرپرستان و تکنسین‌های فنی کارخانه را مأمور راه‌اندازی کارخانه تخته چندلائی پس از تعطیلی ۱۵ ساله خواهم کرد از همین امروز آقایان بروند چوب درجه یک برای این کارخانه تهیه کنند!!!». (گویا وی از قیمت فوق العاده بالای چوب آن هم چوب درجه یک و محدودیت آن از دو دهه گذشته و ورود و جایگزینی مصنوعات دیگر مثل MDF و عدم توجیه پذیری تولید تخته چندلائی در کشور بی‌اطلاع بوده‌ و صد البته خود را نیز بی‌نیاز از اخذ نظر کار‌شناسان می‌دید!!) به این ترتیب مدیر عامل نه یک ماه بلکه بیش از چهار ماه مجرب‌ترین تکنسین‌ها و پرسنل فنی شرکت را از خدمات‌رسانی در خط اصلی تولید محروم و درگیر یک پروژه بی‌معنی کرد که البته پس از صرف هزینه‌ها و راه‌اندازی آن به‌‌ همان نتیجه‌ای رسید که پیشاپیش مدیران و کار‌شناسان دلسوز شرکت گوشزد کرده بودند بنابراین‌‌ همان جا‌‌ رها کردند!!!.
مدیر عامل دوباره اما، با جمع کردن مجدد سرپرستان و مدیران شرکت تصمیم جدید و شگفت انگیز دیگر خود را اظهار کرد و گفت: «بنده ۱۲۰ هزارتن تولید کاغذ برای سال آینده هدف گذاری کرده‌ام و البته انتظار دارم تا پایان اسفند ماه امسال هم (حدود ۴۵ روزه) حداقل ۱۰ هزارتن تولید تحویل بدهید!!». شعاری که نه برای کار‌شناسان شرکت بلکه برای هر کارگر ساده چوکا نیز از محال محال بود. (سقف تولید سالانه طی دهه گذشته ۷۰ هزار تن بوده است). جالب آنکه وی برای چنین هدف بلندپروازانه‌ای حتی هیچ تعمیر، شات‌دان و نوسازی را در خط تولید مستهلک چوکا نیاز ندید و در پاسخ کار‌شناسان به عدم امکان دستیابی به چنین هدفی بدون بازسازی گفت: «… زمان جنگ هم ما تحریم بودیم و سلاح نداشیم اما به همت رزمندگان موفق بودیم شما تخته گاز! بروید بقیه‌اش با من». (گویا وی قوانین اقتصاد و رقابت و تجارت و بازار را اشتباهی گرفته بود)
وی چندین ماه شعار راه‌اندازی کارگاه تولید کمپوست از ضایعات چوبی (یک محصول جانبی) را داد و گفت: «تمام مقدمات فراهم شده و ماشین آلات کمپوست سازی از کشور آلمان می‌رسد!!». به این ترتیب کلی نیرو و انرژی را صرف ساختن سوله و سرند کردن چندین هزار تن خاک کرد و سرانجام بی‌نتیجه‌‌ رها کرد.!!
وی محوریت تولید کارخانه را‌‌ رها کرده و ماه‌ها مشغول ساخت و تجهیز یک کارگاه پالت زنی ۶ نفره در مجتمع شد و بار‌ها در سخنرانی‌های خود گفت برای محصول آن با پتروشیمی‌ها قرارداد بسته شده است اما اکنون ماه‌هاست پس از راه‌انداری گاهی با فعالیتی اندک‌‌ رها شده است.!
(سقف تولید سالانه طی دهه گذشته ۷۰ هزار تن بوده است). مدیرعامل تقریبا تمامی مدیران میانی باسابقه و اکثر سرپرستان و کار‌شناسان مجرب صنعت را منفصل از شغل خود کرده است و در عوض تعدادی افراد بازنشسته مجهول‌الهویه را به عنوان مدیر و مشاور با حقوق و تسهیلات و امتیازات آنچنانی وارد و به کار گرفته است و تعدادی از مدیران و سرپرستان و کار‌شناسان ارزشی و دلسوز شرکت را که جزء والا‌ترین سرمایه سازمان محسوب می‌شدند به دلایلی واهی تنها به خاطر یک انتقاد ساده و یک اظهار نظر کار‌شناسانه خلاف میل مدیریت، از شرکت اخراج کرده است!!!.
علی‌رغم همه شعارهای انقلابی وعده‌های بلندپروازانه و دست‌نیافتنی فوق؛ مدیر عامل در تیرسال ۹۴ برخلاف نظر همه کار‌شناسان مبنی بر عدم نیاز به توقف تولید برای بازسازی (به دلیل وجود چهار خط مستقل بازیافت و دوبویلر برای شرکت)، بدون اطلاع قبلی و بدون مصوبه هیئت مدیره و اخذ مجوزهای لازم و قبل از ارائه طرح توجیهی و اخذ تسهیلات و قبل از برگزاری مناقصه قانونی و قبل از تهیه بخشی از تجهیزات مورد نیاز، یک شبه تصمیم به تعطیلی کارخانه بزرگ چوکا می‌گیرند و نتیجه آن می‌شود که اکنون همه شاهدند: ماه‌ها تعطیلی و توقف بی‌سرانجام تولید، ماه‌ها روز کار ساختن چهار شیفت کاری، کندن و‌‌ رها کردن بسیاری از تجهیزات و فوندانسیون‌های مربوطه، کندن و‌‌ رها کردن سقف مهم‌ترین بخش کارخانه در فصل بارندگی و جریان سیل آسای باران به تجیزات میلیاردی شرکت، نیمه‌کاره‌‌ رها کردن بسیاری از کار‌ها توسط پیمانکاران به دلیل عدم تعهد به پرداخت‌ها، و نهایتاً جمع کردن و راه‌اندازی ناقص همه آن‌ها. جالب آنکه علی‌رغم تعمیرات ناقص و معیوب بخش‌ها و تجهیزات به دلیل بی‌برنامگی و عدم تخصیص مناسب بودجه موجود، وی در رفتاری غیرمتعارف و برخلاف نظر کار‌شناسی اقدام به کندن سطح وسیعی از محوطه یارد و نیز جاده منتهی به آن و مش‌گذاری آن‌ها با می‌لگرد ۱۸!! و بتن کاری آن کرده و نیز اقدام به رنگ‌آمیزی در و دیوار و رویه تجهیزات می‌کند که به طور کلی جزء اولویت‌های بازسازی محسوب نمی‌شد.
درگیری‌ها و اعتصاب‌های پیاپی کارگری و اخراجی‌های بی‌معنی و بحران‌آفرین، قراردادهای پیمانکاری مبهم، غیرقانونی و آبکی و بسیار منحرف از قیمت متعارف و معنی‌دار.
جالب است که تنها اقدام ملموس پس از تعطیلی کارخانه لایروبی حوضچه‌های فاضلاب است که ابتدا به پیشنهاد و همکاری یکی از مدیران با پیمانکاری به قیمت حدود ۴۵،۰۰۰ ریال به ازای هر متر مکعب برای لایروبی یکی از حوضچه‌ها قرارداد بسته می‌شود اما آقایان متعاقباٌ قرارداد مرموز دیگری را با پیمانکاری دیگر برای لایروبی چند تا از‌‌ همان حوضچه‌ها (همه کنار هم و با ماهیتی یکسان) با قیمتی کاملاٌ متفاوت (۸۱،۰۰۰ ریال به ازای هرمترمکعب) منعقد می‌کند. که براساس یک برآورد سرانگشتی در مجموع بیش از ۷ میلیارد ریال اختلاف قرارداد به ضرر شرکت بسته شده است. و جالب آنکه وی لایروبی این حوضچه‌ها را که حداکثر در هر ۸ سال یک بار انجام می‌گرفته در محافل عمومی و گاهی نزد مسئولان برای اولین بار در عمر چوکا گزارش کرده و آنرا تنها به مدیریت خود نسبت می‌دهند!!.
عدم توجه به تامین مواد اولیه علی‌رغم ماه‌ها تعطیلی کارخانه و راه‌اندازی بی‌معنی و بدون مواد اولیه و تولید کارخانه و سوختن بی‌هدف میلیون‌ها متر مکعب گاز در روز و تولید بخار و‌‌ رها کردن آن به فضا و تحمیل هزینه اضافی به شرکت فقط با هدف عوام فریبی و ایجاد فضای روانی در منطقه.
قرارداد غیرکار‌شناسی و توجیه ناپذیر با شرکتی تجاری جهت واردات چوب از روسیه با قیمتی سه برابر چوب داخلی به نحوی که نه تنها صرفه‌ای در تولید کاغذ از آن مترتب نیست بلکه قیمت تمام شده بسیار فرا‌تر از قیمت کاغذ در ایران خواهد بود. توضیح اینکه از هر ۳. ۵ کیلو چوب یک کیلو خمیر استحصال می‌شود که با لحاظ کردن هزینه‌های تولید و در نظر گرفتن قیمت کاغذ کرافت لاینر در بازار ایران که حداکثر ۱۸۰۰ تومان است قیمت تمام شده بسیار بالا‌تر از قیمت کاغذ در بازار خواهد بود.
خلاصه این مدیریت یک پدیده‌ای نوظهور است که حداقل چوکا نه به خود دیده و نه نیز هرگز خواهد دید!!!

choka7

 

 

 

 

 

 

 

بلاتکلیفی ۴۰۰کارگر چوکا تالش ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۵آمده است : به گفته کارگران صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» هنوز هیچ اقدامی در خصوص باز گشایی کارخانه پرداخت معوقات مزدی آن‌ها صورت نگرفته است.

این کارگران در تماس با ایلنا می‌گویند: طی ماه‌های اخیروضعیت مالی این واحد تولیدی با توقف فعالیت کارخانه همچنان نامساعد است و در نتیجه منابع مالی کافی برای هزینه‌های جاری کارخانه وپرداخت مطالبات مزدی آن‌ها وجود ندارد.
این کارگران که بیش از سه ماه طلب مزدی وبیمه‌ای دارند افزودند: با شرایط فعلی نگرانیم که مبادا دستمزد تیرماه نیز به طلب پرداخت نشده آن‌ها اضافه شود.
کارگران صنایع چوب چوکا افزودند: وضعیت به وجود آمده در حالی است که پیش از این به دلیل مشکلات مالی امکانات همچون سرویس ایاب وذهاب، ویک وعده غذای گرم آن‌ها قطع شده بود.
طبق اظهارات کارگران کارخانه چوب چوکا در جریان برپایی اجتماعات صنفی که در اعتراض به وضع موجود در روز‌های گذشته انجام شد، تا هم اکنون مدیران کارخانه حاضر نشد موعد مشخصی را برای پرداخت قطعی مطالبات آن‌ها وبازگشایی کارخانه تعییین کند.

choka

منابع خبری ایلنا مطرح کردند؛

چهارمین روز از اعتراض صنفی کارگران «ایران چوکا»/استمرار بی‌توجهی مسئولان

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۱مرداد ۱۳۹۵آمده است : کارگران کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران چوکا در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی، از روز دوشنبه 18 مرداد ماه در محل کار خود مقابل درب وردی کارخانه تحصن کرده‌اند.
یکی از کارگران معترض کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» در این باره به ایلنا گفت: امروز ۴ روز است که حدود هزار کارگر این شرکت در واکنش به بی‌توجهی کارفرما به خواسته آغاز تولید و دریافت مطالبات معوقه‌شان متحصن شده‌اند.
او گفت: کارگران این واحد تولیدی به این دلیل پیگیر بازگشت به کار خود و سایر همکارانشان هستند که دغدغه تامین معاش خانواده‌هایشان را دارند و از مدیریت کارخانه و مسئولان شهرستانی و استانی انتظار دارند که به دغدغه‌های آن‌ها احترام بگذارند.
به گفته وی، مهم‌ترین خواسته کارگران این کارخانه فعالیت مجدد کارخانه و پرداخت معوقات حقوقی سال جاری و تضمین امنیت شغلی است.
وی بابیان اینکه هر یک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی بعد از توقف فعالیت کارخانه به بهانه بازسازی بسیار برایمان سخت شده؛ گفت: در این شرایط نمی‌توان از ما انتظار داشت که نسبت به وضعیت کارخانه و مطالبات مزدی خود بی‌تفاوت بمانیم.
برپایه این اطلاعات در جریان تجمعات روزهای گذشته هیچ مقام مسئولی پاسخگوی خواسته‌های صنفی معترضان نبوده است و در نهایت کارگران تجمع‌کننده با زدن یک چادر بزرگ به صورت شیفتی مقابل درب وردی کارخانه تحصن کرده‌اند.
در خصوص جزئیات مطالبات این کارگران گفته می‌شود که کارگران شش ماه پایان سال 94 را همزمان با متوقف شدن فعالیت کارخانه، مزایای مزدی دریافت نکرده‌اند. همچنین این کارگران در سال 95 هیچ گونه دریافتی نداشته‌اند.
گفته می‌شود، در صنایع چوب و کاغذ ایران«چوکا» واقع در کیلومتر 8 جاده رضوان شهر به تالش در استان گیلان؛ حدود هزار کارگرقراردادی و پیمانی حضور دارند که از مرداد ماه سال گذشته این تعداد کارگر به بهانه بازسازی کارخانه بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

3333

در ادامه اعتراض صنفی کارگران چوب چوکا اتفاق افتاد؛
سرویس‌های رفت و آمد کارگران متوقف شد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۲مرداد ۱۳۹۵آمده است : در ادامه تجمع اعتراضی که از حدود یک ماه پیش توسط کارگران معترض کارخانه چوکا آغاز شده بود با توقف سرویس‌های روزانه کارگران از صبح امروز این اعتراض صنفی وارد مرحله جدیدی شد.

براساس اخباری که به نقل از کارگران شاغل در این واحد تولیدی در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته است، اجتماعات صنفی کارگران شاغل در این کارخانه تولید کننده صنایع چوب از حدود یک ماه پیش آغاز شده بود که از صبح امروز (۲۲ تیرماه) با متوقف شدن سرویس ایاب ذهاب وارد مرحله جدیدی شد.
به گفته کارگران، بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» از تقریبا یک ماه پیش هر روزدر اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود مقابل در اصلی کارخانه تجمع کرده اند.
به گفته منابع کارگری ایلنا با وجود تاخیر سه ماهه دستمزد کارگران از صبح دیروز ۲۱ تیر ماه کارفرمای کارخانه سرویس ایاب ذهاب کارگران را متوقف کرد وعلارغم آن از قبل از آغاز سال ۹۵ سالن غذاخوری این واحد تولیدی از دادن یک وعده غذا به کارگران خوداری می‌کند. همچنین گفته می‌شود آبدارخانه ساختمان اداره مرکزی کارخانه نیز از دادن خدمات به کارگران وسایر کارکنان معذور است.
به گفته کارگران معترض در ادامه تشدید اعتراضات کارگری در این کارخانه صبح امروز ۱۲ نفر از کارگران کارخانه با شکایت کارفرما ی کارخانه صنایع چوب وکاغذ ایران چوکا برای ادای توضیحات به مراجع قضایی فراخوانده شده‌اند.
به اداعا آنان کارفرما با شکایت از کارگران مدعی است این ۱۲کارگر نقش کلیدی در ایجاد اعتراضات واغتشاشات یک ماه گذشته مجموعه کارگران این کارخانه داشته‌اند.
دو ماه از مطالبات کارگران ایران چوکا پرداخت شد/ادامه تجمع کارگران مقابل درب کارخانه

ایلنا به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۳مرداد ۱۳۹۵آمده است : تجمع صنفی کارگران کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» که در روزهای گذشته در اعتراض به معوقات مزدی و وضعیت نامشخص قراردادهای کار و فعالیت کارخانه برگزار شده بود؛ امروز نیز وارد ششمین روز خود شد.

تعدادی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این خبر گفتند: صرف نظر از این که روز پنجشنبه گذشته (21 مرداد ماه) معادل دو ماه از مجموع پنج ماه معوقات مزدی آنها پرداخت شده است اما نگرانی از وضعیت نامعلوم کارخانه باعث شد تا آنها امروز نیز اعتراضات صنفی خود را دنبال کنند.
به گفته منابع خبری ایلنا در رشت گزارش در شش روز گذشته حدود هزار کارگر کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» در حال برپا کردن اجتماعات صنفی هستند.
از قرار معلوم این چندمین مرتبه‌ای است که کارگران ایران چوکا در سال جاری بابت معوقات مزدی خود دست به برپایی اجتماعات صنفی زده‌اند.
کارگران حضر در این اجتماع صنفی با بیان اینکه اجتماع صنفی آنان مقابل درب ورودی کارخانه بصورت شبانه روزی ادامه دارد؛ افزودند: در تمامی این مدت کارفرما مدعی بود که منابع مالی کافی برای پرداخت معوقات مزدی آنها را ندارد اما پس از آنکه در روز پنجشنبه گذشته تجمع کارگران معترض از مقابل کارخانه به مقابل دفتر یکی از نمایندگان مجلس منتقل می‌شود، کارفرما نسبت به پرداخت معوقات بخشی از مزدی آنها اقدام می‌کند.
همچنین گفته می‌شود که کارفرمای ایران چوکا هم اکنون بابت دست کم 4 ماه حق بیمه معوقه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است و در عین حال این کارگران از شش ماه پیش به دلیل آنچه که واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه گر عنوان می‌شود نمی‌توانند از خدمات درمانی مراکز درمانگاهی و بیمارستانی استفاده کنند.
به گفته آنان ،بصورت مشخص اکنون تعداد قابل توجهی از خانواده های کارگران بیمه‌ شده این کارخانه هستند که بابت خدمات درمانی مورد نیاز خود هزینه‌هایی را به بیمارستان‌های خصوصی پرداخت کرده‌اند اما برای دریافت معرفی نامه از شرکت بیمه گربا مشکل مواجه هستند.
طبق اظهارات کارگران این کارخانه ،کارخانه ایران چوکا از شهریور ماه سال 94 به بهانه تعمیرات فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده است و از آن زمان تاکنون کارگران شاغل در این واحد تولیدی بلاتکلیف وبیکار رها شده اند.
کارگران کارخانه ایران چوکا مدعی هستند که صرف نظر از آنکه تشدید شدن مشکلات اقتصادی در بروز وضعیت نامناسب کنونی بی تاثیر نبوده است اما در عمل نمی توان تاثیر نوع مدیریت این واحد صنعتی را نیز در بروز مشکلات کنونی بی‌تاثیر دانست.

choka6
کارگران چوکا خطاب به وزیر کشور:
معیشت کارگران رضوانشهر حال و روز خوشی ندارد/ با وعده‌های تو خالی مسئولان شکمی سیر نشد
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۴مرداد ۱۳۹۵آمده است : کارگران کارخانه چوکا در استان گیلان با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر کشور از تعطیلی کارخانه و وضعیت معیشتی خود انتقاد کردند و خواستار تحقق وعده‌های مسئولان شدند.
به گزارش ایلنا، کارگران صنایع چوب و کاغذ چوکا که امروز (بیست و سوم مرداد) هفتمین روز از اعتراض صنفی خود را آغاز کرده‌اند، در نامه‌ای خطاب به «عبدالرحمن فضلی»، وزیر کشور خواستار رسیدگی به معیشت خود و اوضاع نابسامان کارگران رضوانشهر شده‌اند.
در ابتدای این نامه آمده‌است: معیشت کارگران در شهرستان رضوانشهرحال و روز خوشی ندارد. کارخانه چوکا و پرسنل این مجموعه در حال مرگ تدریجی هستند. کارخانه به مثابه مریضی بیش از یک سال و اندی است که از نبود افراد متخصص در شهرستان رضوانشهر رنج می‌برد. این توقف تولید باعث شده حقوق کارگران پنج ماه به تعویق بیفتد و یک سال متمادی پدران کارگر این مجموعه شرمنده و خجالت زده فرزندان و همسران خود باشند
در ادامه نامه با انتقاد از وعده‌های محقق نشده مسئولان، آمده است: همچنین با قطع شدن گاز، برق و آب کارخانه به دلیل بدهی و تعطیلی حدود 12 ماهه کارخانه از تیرماه 94 تا هم اکنون، کارگران دیگر توان اداره زندگی خود را ندارند، اگر تا دیروز از گرسنگی رنج می‌بردیم، حال دیگر فلج شده‌ایم و تاکنون با وعده‌های تو خالی مسئولان شکمی سیر نشد.
در بخش دیگری از این نامه می‌خوانیم: در این بین در پی پیروزی دولت تدبیر و امید در انتخابات 24 خرداد 92 موجی از شادمانی و امید به آینده در بین اقشار مختلف مردم بوجود آمده و در این راستا رونق بخش صنعت جهت خروج کشور از رکود که منجر به رشد اقتصادی خواهد شد از جمله درخواست‌‌های جامعه کارگری کشور بوده و هست. در این راستا شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران – چوکا ازین حیث بی‌نصیب نبوده و در ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید (سالهای 92 و 93) توانست به شکوفایی در عرصه تولیدی خود برسد.
در پایان نامه، کارگران با انتقاد از عملکرد مسئولان محلی رضوانشهر خواستار مداخله وزارت کشور و ساماندهی اوضاع این کارخانه قدیمی و رسیدگی به معاش کارگران شده‌اند.

اعتراض داروسازان

اعتراض صنفی کارگران ایران چوکا وارد هشتمین روز شد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۵مرداد ۱۳۹۵آمده است : در حالی که اعتراضات آرام صنفی حدود هزار کارگر کارخانه ایران چوکا که امروز وارد هشتمین روز خود شده است، یکی از کارگران این واحد صنعتی از عملی نشدن وعده های کارفرما ومسئولان استانی برای پی گیری مطالبات کارگران خبر داد.

یکی از کارگران کارخانه ایران چوکا با اعلام این خبر به ایلنا گفت: معترضان همانند روزهای گذشته بصورت شبانه روزی اما آرام در مقابل درب ورودی کارخانه جمع شده‌ و منتظر عملی شدن وعده های داده شده در خصوص مطالباتشان هستند.
وی بابیان اینکه کارگران خوهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، تامین امنیت شغلی و بازگشایی کارخانه هستند، گفت: تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان اداری شهرستان رضوانشهر پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است.
او با بیان اینکه مدیریت کنونی کارخانه ایران چوکا با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه حدود هزارکارگر این واحد صنعتی باعث تشدید وضعیت اقتصادی خانواده‌های این کارگران شده‌اند، افزود: در شرایطی که به نان شب خود بیش از هر زمان دیگری محتاجیم از مسئولان توقع داریم که به جای حمایت از مدیریت کارخانه از او بخواهند به تعهدات قانونی خود در قبال کارگران وکارخانه عمل کند.
به گفته این کارگر، مجموع مطالبات کارگران ایران چوکا سه ماه مزد معوقه ودست کم 4 ماه حق بیمه است و کارگران از کارفرمای انتظار دارند ضمن بر طرف کردن مشکلات بیمه ای مابقی مطالبات سال جاری آنان را پرداخت کند.
او بابیان اینکه از روز دوشنبه ( 18 مرداد ماه ) هفته گذشته که اعتراضات صنفی آرام کارگران ایران چوکا شروع شده است، مدیریت در محل کارخانه حضور ندارد، گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیرکل صنعت و معدن گیلان به همراه نماینده مردم تالس وعده بازگشایی کارخانه را تا یک هفته آینده داده اند.
کارگران ایران چوکا مطرح کردند؛
پس از 9 روز هنوز اعتراض ما را جدی نگرفته‌اند

choka4

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۵آمده است : اعتراض صنفی کارگران کارخانه ایران چوکا که از روز دوشنبه ( 18 مرداد ماه ) آغاز شده است، امروز به نهمین روز رسید.

یکی از کارگران معترض کارخانه ایران چوکا در این باره به ایلنا گفت: به نظر می‌رسد مسئولان شهرستان رضوانشهر بعد از گذشت 9 روز از آغاز اعتصاب کارگران ایران چوکا، عمق و شدت این اعتراض را درک نکرده‌اند و پی گیر مطالبات کارگران نیستند.
به گفته وی، مهم‌ترین خواسته کارگران بازگشایی کارخانه، پرداخت معوقات حقوقی سال جاری و تضمین امنیت شغلی کارگران است.
او گفت: بعد از گذشت 9 روز مسئولان شهرستان همچون روزهای گذشته به مطالبات کارگران ایران چوکا بی‌توجه‌ای نشان می‌دهند و با این کار می‌خواهند کارگران را از ادامه تجمعات خود منصرف کنند که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند کارگران اعتراضات صنفی خود را به خارج از شهرستان انتقال خواهند داد.
این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت در ادامه با انتقاد از نماینده مردم تالش ورضوانشهردر مجلس در ادامه تصریح کرد: کارگران این کارخانه مشکلات صنفی امروز خود را ناشی از دخالتهای این نماینده در انتخاب مدیریت فعلی کارخانه می دانند .
او با بیان اینکه ظاهرا مدیریت این کارخانه توسط نماینده تازه راه یافته جابجا و از همان زمان مشکلات کارگران آغاز شده است؛ در خاتمه افزود: از نماینده تلاش و رضوانشهر در مجلس انتظار داریم که به خواسته‌های حداقلی ما کارگران چوب چوکا رسیدگی کند.
13 نفر از کارگران کارخانه ایران چوکا با شکایت کارفرمای خود به دادگستری شهرستان رضوانشهر احضار شدند.

به گزارش حقوق شهروندی در تلگرام آمده است : صبح روز چهارشنبه 27 مرداد ماه) 13 نفر از کارگران کارخانه ایران چوکا با شکایت کارفرمای خود به دادگستری شهرستان رضوانشهر احضار شدند.
تعدادی از کارگران این واحد صنعتی گفتند: که دلیل احضار همکاران آنها سلسله تجمعات صنفی بوده است که از پاییز سال گذشته توسط مجموعه کارگران شاغل در این واحد سازنده محصولات چوب و کاغذ برپا شده است. به گفته این کارگران ظاهرا کارفرمای ایران چوکا در تیر سال جاری این شکایت را مطرح کرده است و سایر کارگران این واحد تولیدی در حمایت از همکاران احضار شده خود در همین روز دور جدید اعتراضات صنفی خود را برپا کردند.
کارخانه ایران چوکا بالغ بر یک هزار کارگر دارد که در 10 روز گذشته گروه‌هایی از این کارگران به صورت شبانه‌روزی در محوطه درب ورودی کارخانه تجمع کرده اند.
برپایه این اطلاعات گفته می‌شود که 13 کارگر احضار شده از سوی کارفرما به انجام اغتشاش متهم شده‌اند و همگی از صبح امروز تا لحظه انتشار این خبر در دادگستری رضوانشهر حضور دارند.
در عین حال همکاران این کارگران تاکید دارند دلیل اعتراض‌های ده روز گذشته بازگشایی کارخانه وپرداخت حقوق های معوقه ی سال جاری و تضمین امنیت شغلی کارگران بوده است و هیچ کدام از کارگرانی که اکنون کارفرما از آنها شکایت کرده است در شکل گیری و استمرار این اقدام صنفی نقش خاصی نداشته‌اند.

choka2
همزمان با دهمین روز اعتراض صورت گرفت:
13 کارگر ایران چوکا با شکایت کارفرما احضار شدند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵آمده است : صبح امروز چهارشنبه 27 مرداد ماه) 13 نفر از کارگران کارخانه ایران چوکا با شکایت کارفرمای خود به دادگستری شهرستان رضوانشهر احضار شدند.
تعدادی از کارگران این واحد صنعتی با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: که دلیل احضار همکاران آنها سلسله تجمعات صنفی بوده است که از پاییز سال گذشته توسط مجموعه کارگران شاغل در این واحد سازنده محصولات چوب و کاغذ برپا شده است.
به گفته این کارگران ظاهرا کارفرمای ایرا چوکا در تیر سال جاری این شکایت را مطرح کرده است و سایر کارگران این واحد تولیدی در حمایت از همکاران احضار شده خود دهمین روز دور جدید اعتراضات صنفی خود را برپا کردند.
کارخانه ایران چوکا بالغ بر یک هزار کارگر دارد و به گفته منابع ایلنا در 10 روز گذشته گروه‌هایی از این کارگران به صورت شبانه‌روزی در محوطه درب ورودی کارخانه تجمع کرده اند.
برپایه این اطلاعات گفته می‌شود که 13 کارگر احضار شده از سوی کارفرما به انجام اغتشاش متهم شده‌اند و همگی از صبح امروز تا لحظه انتشار این خبر در دادگستری رضوانشهر حضور دارند.
در عین حال همکاران این کارگران تاکید دارند دلیل اعتراض‌های ده روز گذشته بازگشایی کارخانه وپرداخت معوقات حقوقی سال جاری و تضمین امنیت شغلی کارگران بوده است و هیچ کدام از کارگرانی که اکنون کارفرما از آنها شکایت کرده است در شکل گیری و استمرار این اقدام صنفی نقش خاصی نداشته‌اند.

12
باوعده مسئولان انجام شد؛
تجمع ده روزه کارگران ایران چوکا موقتا خاتمه یافت

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ چهارشنبه ۲۸مرداد ۱۳۹۵آمده است : منابع خبری ایلنا در کارخانه صنایع چوب وکاغذ «ایران چوکا» از پایان اعتراض ده روزه حدود هزار کارگر این واحد تولیدی خبر می‌دهند.
منابع خبری ایلنا در این واحد صنعتی گزارش کردند؛‌ سرانجام پایان روز گذشته (27 مرداد ماه) کارگران ایران چوکا در دهمین روز از اجتماع صنفی خود با اعتماد به وعده‌های داده شده از سوی مسئولان شهرستان رضوان شهر موقتا به اعتراض صنفی خود خاتمه داده و محل کمپ خود را ترک کردند.
این کارگران که شمار آن‌ها حدود هزارنفر برآورد می‌شود؛ به ایلنا گفتند: بر همین اساس امروز پنجشنبه (28 مرداد) همه کارگران ایران چوکا در محل کار خود حاضر شده‌اند و برای از سرگیری فعالیت کارخانه اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گفته آنان، بازگشت به کار کارگران و شروع فعالیت ایران چوکا در حالی امروز پنجشنبه انجام شده که پیش‌تر کارفرمای این واحد صنعتی نامه آغاز به کار کارخانه را از 28 مرداد ماه سالجاری به مسئولان داخلی کارخانه صادر کرده بود.
کارگران اظهار می‌کنند: خواسته صنفی ما در ده روز تجمع بازگشایی کارخانه، پرداخت مطالبات معوقه مزدی و امکان اشتغال دوباره کارگران بود که کارفرما تا امروز به این موضوع بی‌اعتنا بود.
کارگران این واحد صنعتی در ادامه می‌گویند: همه کارگران کارخانه ایران چوکا با اعتماد به وعده‌های داده شده برخی مسئولان شهرستانی بویژه شخص فرماندار و نماینده منتخب مردم در مجلس، موقتا به تجمع اعتراضی خود پایان دادند.
کارگران ایران چوکا با تاکید بر شفاهی بودن مذاکرات آنان با مسئولان شهرستانی، در ادامه تاکید کردند: تداوم فعالیت کارخانه به تامین مواد اولیه تولید، تمدید قرارداد کار و تامین امنیت شغلی کارگران بستگی دارد. همچنین راه‌اندازی مجدد سرویس ایاب و ذهاب و پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای آنان، نمونه دیگری از خواسته‌های به حق کارگران برای ادامه کار است.
این کارگران ادامه می‌دهند؛ با وجود همه مشکلاتی که در چند ماه گذشته با تعطیلی کارخانه متحمل شده‌ایم از مسئولان استانی و شهرستانی می‌خواهیم برای تداوم تولید و اشتغال کارگران ایران چوکا همه تلاش خود را به کار گیرند.
بنا بر اظهارات کارگران ایران چوکا، باتوجه به شرایط مالی کارگران ایران چوکا پس از دست‌کم سه ماه تعویق حقوق، آنان می‌خواهند تا با همکاری مسئولان هرچه سریع‌‌تر به همه مشکلات این واحد پایان دهند.
گفتنی است مشکلات کارگران ایران چوکا در مرداد ماه سال 94 از زمانی آغاز شد که کارفرما به بهانه‌های نوسازی و بازسازی این واحد صنعتی را تعطیل اعلام کرد.
استاندار گیلان
هیچ‌گونه حمایتی را از چوکا دریغ نمی‌کنیم

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ پنجشنبه ۲۹مرداد ۱۳۹۵آمده است : استاندار گیلان با اشاره به سیاست‌های دولت تدبیر و امید برای حمایت از صنایع، گفت: هیچگونه حمایتی را از چوکا دریغ نمی‌کنیم.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی نجفی عصر روز گذشته در حاشیه بازدید از صنایع چوب ایران( چوکا)، با انتقاد از عدم مشورت با مدیران استان برای انتخاب مدیرعامل این کارخانه، اظهار کرد: با این وجود پشتیبان چوکا بوده‌ایم و بعد از این هم از هیچ حمایتی دریغ نمی‌کنیم.
وی عنوان کرد: دولتمردان دولت تدبیر بیشترین وقت خود را به تلاش برای رفع معضل بیکاری اختصاص می‌دهند و ما در تلاش هستیم تا چوکا مجددا احیاء شود.
نجفی با بیان اینکه به زحمت توانستیم رقم بالای بیکاری در استان را کاهش دهیم، افزود: آمارهای رسمی تاییدکننده این اتفاق است.
نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: با وجود اقدامات صورت گرفته همچنان با عدم اشتغال فارغ‌التحصیلان روبرو هستیم و از این‌رو اشتغال همچنان از اولویت‌های اصلی ما خواهد بود.
در ادامه مدیرعامل شرکت چوکا نیز گفت: در حال حاضر این کارخانه که از سال 1357 مشغول فعالیت است، 42 میلیارد تومان بدهی بابت آب، برق، گاز و طلبکاران دارد.
وی عدم فروش مناسب کاغذهای تولیدی را از جمله مشکلات این واحد صنعتی اعلام کرد و بیان کرد: خط تولید تخته چند لایه چوکا پس از 12 سال توقف راه‌اندازی شد اما اکنون به دلیل فقدان چوب غیر فعال مانده است.
مدیرعامل چوکا به انباشته شدن 20 هزار تن کاغذ در انبارها اشاره کرد و افزود: سال گذشته مجموع تولیدات ما 60 هزار تن بود.
وی خواستار کمک به بازسازی کارخانه چوکا شد و گفت: این امر نیازمند تامین 400 الی 500 میلیارد ریال است.
انتظار کارگران ایران چوکا برای راه‌اندازی کارخانه

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ چهارشنبه ۳۰مرداد ۱۳۹۵آمده است : کارگران کارخانه صنایع چوب وکاغذ ایران چوکا می گویند با گذشت سه روز از اعلام آمادگی آنان(27 مرداد ماه) برای از سر گیری فعالیت کارخانه ، هنوز کارفرما هیچ اقدامی برای شروع بکار انجام نداده است.

منابع خبری ایلنا، در این واحد تولیدی در استان گیلان گفتند: شامگاه روز چهارشنبه که مصادف با آخرین روز اجتماع ده روزه کارگران ایران چوکا بود، کارفرمای کارخانه خبر بازگشایی کارخانه بازگشت به کار دوباره کارگران را اعلام کرد.
برپایه این اظهارات از آنزمان تاکنون همه افرادی که تا پیش از تعطیلی کارخانه ایران چوکا در این واحد تولیدی مشغول کار بودند، منتظر اقدامات جدی کارفرما برای از سر گیری فعالیت کارخانه هستند.
به گفته منابع ایلنا به نظر می رسد که کارخانه ایران چوکا که حدود یکسال فعالیت تولیدی نداشته است برای از سرگیری فعالیت خود نیاز به تعمیرات برخی ماشین آلات خود دارد.
به نقل از این کارگران گفته می‌شود که در حال حاضر آنها هر روز در محل کار حاضر شده و منتظر امکانات اولیه برای آماده کردن دستگاهای تولیدی کارخانه هستند.
طبق اظهارات کارگران حاضر در کارخانه، حدود یکسال پیش به صورت ناگهانی فعالیت تولیدی کارخانه متوقف شد، مقدار زیادی خمیرکاغذ در میان دستگاه های تولیدی جا مانده که در طول این مدت به شدت خشک شده اند و خارج کردن آنها از دستگاه‌ها چندین روز زمان بر است.
کارگران ایران چوکا همچنین می گویند در حال حاضر مسئولان کارخانه در حال رایزنی با کارفرما هستند تا با تامین مواد مورد نیاز ، تولید را از سر بگیرند .
به گفته منابع کارگری همچنین کارگران این واحد جدا از تامین شدن مواد اولیه تولید برای تداوم تولید نیاز به گرفتن انگیزه کار بدارند که این مورد با تمدید قرارداد کار و تامین امنیت شغلی آنان فراهم می شود. همچنین راه‌اندازی مجدد سرویس ایاب و ذهاب و پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای آنان، نمونه دیگری از خواسته‌های به حق کارگران برای ادامه فعالیت است.
آن‌ها در بخش پایانی سخنان خود می‌گویند: آنچه برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است بازگشایی کارخانه و حفظ اشتغالشان است چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد.
به گفته منابع خبری ایلنا در کارخانه ایران چوکا با وجود آنکه کارگران این کارخانه معوقات مزدی عقب افتاده ای از سال جدید طلبکارند اما امیدوارند طی روز های آینده با همکاری مدیریت کارخانه بخش زیادی از مشکلات کارخانه وکارگران مرتفع شود.
بنابر برخی گزارش های دیگر کارفرما، علیرغم قول های پیشین خود با بازگشت به کار ۵ کارگر اخراجی کارخانه مخالفت کرده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s