مبارزه کارگران در سطح صنایع فولاد سازی در ایران از دیرباز همچنان ادامه داشته و به پیش می رود

وبلاگ کارگری راه کارگر : برپایه اخبار روز شمار کارگری آمده است که اعتراض کارگران در بخش صنعت فولاد سازی در فولاد البرز در تاکستان ، فولاد زاگرس در قروه کردستان و فولاد کاوه جنوب بندرعباس و فولاد  یاسوج در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد ف پیرامون حوق های معوقه و سایر مطالبات کارگران همچنان ادامه دارد .13

باید یاد آور شد که صنعت 15فولاد سازی در ایران گسترده است از جمله : شرکت فولاد خوزستان – شرکت فولاد مبارکه اصفهان – شرکت فولاد ایران – گروه ملی صنعتی فولاد ایران / اطلس ملی فولاد ایران / فولاد زاگری در قروه کردستان – فولاد البرز در تاکستان قزوین – فولاد تاکستان – فولاد بندر عباس- فولاد یاسوج

 

 

در زیر بر پایه آمار روز شمار کارگری شما را با اخبار این مبارزات مندرج در سایت های دولتی اشنا می سازیم :


فولاد البرز

16

بلاتکلیفی ۱۹۰ کارگر در پی تعطیلی موقت مجتمع فولاد البرز

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ آمده است : در پی ادامه بحران مالی در کارخانه فولاد البرز در شهرستان تاکستان، این واحد صنعتی موقتا تعطیل شد وحدود ۱۹۰ کارگر قرار دادی بلاتکلیف شدند.

منابع کارگری ایلنا در تاکستان گزارش کردند، مجتمع فولاد البرز در استان قزوین که در زمینه ساخت و تولید انواع میلگرد فعالیت دارد به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود مواد اولیه تولید و بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، موقتا از روز دوشنبه سی‌ام فروردین ماه تا حداقل روز شنبه پنجم اردیبهشت ماه موقتا تعطیل اعلام شده است و ۱۹۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی با ۴ ماه حقوق معوقه به همراه عیدی سال ۹۳هم اکنون بلاتکلیف هستند.
بنابر اظهارات کارگران کارخانه فولاد البرز، این واحد صنعتی دارای تولید و بازار فروش خوبی بود و روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن میلگرد تولید می‌کرد اما کارفرمای این کارخانه که در عین مالک چند کارخانه دیگر همچون لوله و نورد صفا وپروفیل ساوه است، کارخانه را دچار بحران مالی کرده و مدعی است ادامه تولید در این واحد توجیه اقتصادی ندارد.
کارگران می‌گویند، هم اکنون شرایط تولید در کارخانه فولاد البرز به حدی نامناسب و بحرانی است که کارگران را نگران امنیت شغلیشان کرده است.
به گفته آنان، از یکسال پیش تا کنون حدود ۲۱۰نفر از مجموع ۴۰۰ کارگر این کارخانه بعد از اتمام قرارداد کاریشان اخراج شده‌اند.
کارگران می‌گویند شرایط تولید در کارخانه مهم فولاد البرز بسیار نامناسب و بحرانی است و کارفرما توان پرداخت مطالبات معوقه کارگران در ماههای دی، بهمن، اسفند وعیدی ۹۳ وحقوق فروردین ۹۴ را ندارد.
کارگران شرکت فولاد البرز درباره معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند علاوه بر تعویق سه ماه حقوق، بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز با مشکلات زیادی روبروست. به طوریکه چهار الی ۵ ماه از سال دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.
به گفته منابع کارگری ایلنا در کارخانه فولاد البرز، کارگران این واحد با قراردادهای کوتاه مدت یک ماهه کار می‌کنند و در پایان هر ماه نگران از دست دادن شغلشان هستند.

zob010 190کارگر فولاد البرز سه ماه حقوق نگرفته‌اند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ آمده است : 190کارگر کارخانه «فولاد البرز» در شهرستان تاکستان استان قزوین در 3 ماه اخیر دستمزد دریافت نکرده‌اند.

به گزارش ایلنا، این کارگران که با سوابق کاری بالا و در شرایط طاقت‌فرسا کار تولید انواع میلگرد را انجام می‌دهند، از اسفند ماه سال گذشته تا کنون حقوق و دستمزد دریافت نکره‌اند . همچنین هنوز حق عیدی سال 93 و بن دو سال 92 و 93 به کارگران پرداخت نشده است.
کارگران می گویند معوقات حقوقی کارگران پیش از 4 ماه بود که اخیرا کارفرما یک ماه حقوق مربوط به بهمن ماه سال 93 را پرداخت کرده است. همچنین قرار است حقوق اسفند ماه 93 در تیر ماه 94 به کارگران پرداخت شود.
کارگران «فولاد البرز» ۴ماه حق.ق معوقه طلبکارند

14

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 7 شهریور ۱۳۹۴ آمده است : ۱۹۰کارگر شاغل درکارخانه «فولاد البرز» در استان قزوین طی ۴ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

۱۹۰کارگر شاغل درکارخانه «فولاد البرز» در استان قزوین طی ۴ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.
کارگران این واحد تولیدی در تماس با ایلنا افزودند که معوقات مزدی آنها مربوط به دستمزد پرداخت نشده ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر ومرداد سال جاری است. علاوه بر این کارفرما هنوز بابت، عیدی سالهای ۹۳ و ۹۴ به آنها بدهکار است.
بنابر اظهارات کارگران کارخانه فولاد البرز، این واحد صنعتی دارای تولید و بازار فروش خوبی بود و روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن میلگرد تولید می‌کرده است.
این کارگران می گویند اسن شیوه اداره کارخانه باعث شده است تا در مجموع یک سال گذشته از مجموع ۴۰۰ کارگر فولاد البرز نزدیک به ۲۱۰نفر تسویه حساب کنند.
طلب حقوق های معوقه کارگران «فولاد قزوین» به شش ماه رسید

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 19 دی ۱۳۹۴ آمده است : کارگران کارخانه «فولاد البرز» تاکستان از تعویق بیش از شش ماه حقوقشان به دلیل کمبود منابع مالی خبر می‌دهند.

این منابع کارگری به ایلنا گفته‌اند کارخانه فولاد البرز که در زمینه تولید انواع میلگرد در شهرستان تاکستان استان قزوین فعالیت دارد حدود ۲۰۰کارگر قرار دادی دارد که هر ماه حقوقشان با تاخیر پرداخت می‌شود.
به گفته کارگران این کارخانه علاوه بر مزد معوقه، بابت بخشی از عیدی سال ۹۳ و حق بن سالهای، ۹۳ و ۹۴ نیز طلبکارند.
به گفته کارگران فولاد البرز، بی‌توجه‌ای کارفرما در پرداخت مطالبات معوقه آن‌ها باعث شده است تا حدود ۶۰ نفر از کارگران به اداره کار ودر ‌‌نهایت سایر مراجع قضایی شکایت کنند و در همین رابطه حتی حکم توقیف برخی اموال کارخانه برای تعدادی از کارگران صادر شده است.

21

 

 

 

 

 

 

 

۵۵ کارگر باسابقه فولاد البرز اخراج شدند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۴ آمده است : قرارداد کار حدود ۵۵ کارگر باسابقه فولاد البرز بدون پرداخت حقوق ۸ماه گذشته تمدید نشد.

به گفته این منابع کارگری، فعالیت تولیدی فولاد البرز از ابتدای فصل پاییز متوقف شده وفقط کارگران بیکار در محل کار خود حاضر می‌شوند. به همین دلیل کارفرما مدعی است به دلیل مشکلات مالی، توان پرداخت به موقع حقوق کارگران شاغل و هزینه‌های جاری کارخانه را ندارد.
در ادامه یکی از کارگران فولاد البرز درباره مطالبات معوقه خود و همکارانش گفت؛ کارگران این واحد تولیدی از تیر ماه سال جاری دستمزد نگرفته‌اند. علاوه بر دستمزد، کارگران عیدی سال ۹۳ و حق بن سال ۹۳ و ۹۴ خود را از کارفرما طلب دارند.
وی همچنین درباره معوقات بیمه‌ای کارگران شاغل در کارخانه گفت: علاوه بر تعویق هشت ماه حقوق، از اردیبهشت ماه سال جاری حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده به طوریکه چهار الی ۵ ماه از سال دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.
یک سال انتظار کارگران فولاد البرز برای معوقات مزدی

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۵ آمده است : ۱۴۸ کارگر کارخانه فولاد البرز نزدیک به ۱۴ ماه مزد و حق بیمه معوقه طلبکارند.

کارگران این واحد تولیدی در شهرستان تاکستان در تماس با ایلنا گفتند: به‌صورت مشخص حدود ۱۴۸ کارگر در این واحد صنعتی به صورت قرار دادی مشغول کارند؛ که ازفروردین ماه سال گذشته تا خرداد ماه سال جاری هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند.
کارگران شرکت فولاد البرز درباره معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند علاوه بر طلب مزدی، حق بیمه آنها نیز از ۱۴ ماه پیش تاکنون پرداخت نشده است و به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی دیگر حاضر به تمدید دفترچه بیمه‌های آنها نیست.
همچنین به نقل از کارگران گفته می‌شود طی یکی دوسال گذشته تا کنون نزدیک به ۲۰۰ کارگر شاغل در این کارخانه به سبب مشکلات بوجود آمد خود خواسته ویا به دستور کارفرما از محل کار خود بیرون رفته‌اند.

12

 

 

 

 

 

 
اعتصاب کارگران کارخانه فولاد البرز در اعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق،16ماه حق بیمه ومطالبات دیگر!

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ آمده است : جمعی از کارگران کارخانه فولاد البرز در اعتراض به عدم دریافت بیش از 7 ماه حقوق وعیدی وپاداش، صبح از امروز یکشنبه(31مرداد ماه ) دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.

ازصبح امروز یکشنبه(31مرداد ماه ) جمعی از کارگران کارخانه فولاد البرز در اعتراض به عدم دریافت بیش از 7 ماه حقوق وعیدی وپاداش، دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.
به گفته کارگران این واحد تولید کننده آهن ومیلگرد در شهرستان تاکستان در جریان تجمع امروز کارگران ،کارفرما کارگران معترض را تهدید به اخراج کرده است.
به گفته آنها کارفرما امروز گفته است کارگرانی که تمایل دارند از فرداد دوشنبه به همکاری خود در کارخانه ادامه دهند باید تعهد کتبی بدهند که دیگر نسبت به وضعیت موجود معترض نمی‌شوند.
تعدادی از این کارگران در تماس‌های جداگانه با اعلام این خبر به ایلنا گفتند تجمع کنندگان که جدا از 7 ماه مزد معوقه بابت عیدی وپاداش سال 94 نیز طلبکارند؛ خواستار دریافت مطالبات خود شدند.
کارگران همچنین درباره معوقات بیمه‌ای خود گفتند: علاوه بر مزد معوقه،حدود 16 ماه است حق بیمه آنها به تامین اجتماعی پرداخت نشده و برای همین از شروع سال جاری تاکنون دفترچه‌های بیمه آنها تمدید نشده است.
کارفرمای فولاد البرز از ورود کارگران جلوگیری کرد/ آغاز دومین روز تجمع صنفی کارگران

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۹۵ آمده است : به دنبال اجتماع صنفی روز گذشته کارگران کارخانه فولاد البرز در استان قزوین، کارفرمای این واحد صنعتی صبح امروز به 150 نفر از کارگران اجازه نداد تا طبق روال همیشه وارد محل کار خود بشوند.

تعدادی از کارگران این واحد صنعتی با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: که همکارانشان در واکنش به این رفتار کارفرما برای دومین روز متوالی تجمع صنفی برپا کردند.
از قرار معلوم این اجتماع صنفی از ساعتی قبل که توسط عوامل نگهبانی کارخانه از ورود کارگران به محل کارشان جلوگیری می شود؛ در مقابل در ورودی کارخانه فولاد البرز در حال برگزاری است.
کارگران معترض می گویند دلیل اعتراض ما کارگران فولاد البرز عدم دریافت 7 ماه مزد معوقه و عیدی وپاداش سال 94 به همراه پرداخت نشدن 16 ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می کند.

36
به دنبال توافق کارفرما با کارگران اتفاق افتاد؛
خاتمه اعتراض دو روزه کارگران فولاد البرز در تاکستان

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۵ آمده است : اعتراض دوروزه کارگران فولاد البرز در شهرستان تاکستان استان قزوین روز گذشته پس از امضای یک توافقنامه به پایان رسید.

جمعی از کارگران فولاد البرز در تماس با ایلنا از خاتمه یافتن اعتراضات صنفی دو روز گذشته خود خبر دادند.
از قرار معلوم، پس از آنکه روز گذشته اعتراض صنفی بیش از 150کارگر فولاد البرز برای دومین روز آغاز می‌شود، برخی مسئولان شهرستانی با میانجی‌گری شرایطی را فراهم می‌کنند که به موجب آن میان کارگران وکارفرما برسر بازگشت به کار و خاتمه اعتراض توافق می‌شود.
این کارگران که نسبت به تاخیر دست کم 7 ماه مزد معوقه و بابت عیدی وپاداش سال 94 و همچنین تاخیر در چرداخت 16 ماه حق بیمه خود به تامین اجتماعی از روز شنبه (31 مرداد ماه) در محوطه کارخانه دست به اعتراض صنفی زده بودند می گویند:طبق توافق کتبی که با میانجی گری برخی مسئولان شهرستان بین کارگران وکارفرما انجام شد قرار است کارفرما ضمن تامین امنیت شغلی کارگران تا پایان ماه جاری (31 شهریور ماه) همه مطالبات معوقه کارگران را یکجا پرداخت کند.
پیش از این کارفرما فولاد البرز در مواجه با اعتراض کارگران اعلام کرده بود که هرکارگری که قصد ماندن در این واحد صنعتی را دارد باید تعهدنامه‌ای را امضا کند که به موجب آن با پذیرش شرایط کنونی امکان هرگونه اعتراض و پیگیری صنفی از وی سلب می‌شود؛ این اقدام کارفرما با در عمل با واکنش منفی کارگران مواجه شده بود و باعث شد تا اعتراض صنفی برای دومین روز متوالی تکرار شود.

=====================

فولاد زاگرسدر شهرستان قروه در استان کردستان انجام شد؛
تجمع 28 کارگر فولاد زاگرس در اعتراض به 7 ماه حقوق معوقه

24

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 25 مرداد ۱۳۹4 آمده است: 28 نفر کارگران کارخانه فولاد زاگرس که بعد از انحلال این کارخانه هنوز در این واحد باقی مانده اند صبح امروز -یکشنبه 26 مرداد ماه -در اعتراض به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی وبیمه ایشان در مقابل دفتر اداری کارخانه تجمع کردند.

کارگران معترض در گفتگو با ایلنا عدم پرداخت 7ماه حقوق و 3 ماه حق بیمه را علت این اعتراض صنفی اعلام کرده و مدعی شدند: از دی ماه سال 93 تا هم اکنون کارفرمای شرکت پیمانکاری «خوان گل » به کارگرانی که بعد از انحلال کارخانه فولاد زاگرس در این واحد کار می کنند حقوقی پرداخت نکرده و علاوه بر آن سه ماه است که بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.
کارگران می گویند؛ طبق جلسه مجمع فوق العاده سهام داران اصلی شرکت فولاد زاگرس، این واحد از مورخه 22اسفندماه سال 92منحل اعلام شده و در پی آن این 28 کارگر که حدود 10 نفرشان رسمی ومابقی نگهبانند با وجود نداشتن وضعیت شغلی مشخصی هنوز در کارخانه کار می کنند.
طبق اظهارات کارگران شاغل در فولاد زاگرس ، 255 نفر از همکارانشان در حالی در ابتدای سال 92اخراج شده اند که شرکت «خوان گل»، پیمانکار کارخانه فولاد زاگرس پس از گذشت نزدیک به دو سال مطالبات معوقه کارگران اخراجی این واحد تولیدی را که مربوط به بخشی از سنوات، مانده مرخصی و بن کارگری سال می شود را پرداخت نکرده است. این شرکت پیمانکاری در سال 92طبق حکم اداره کار قروه موظف به پرداخت این مطالبات به کارگران شده بود.
کارگران فولاد زاگرس در ادامه مدعی شدند: هر یک از کارگران اخراجی فولاد زاگرس حدود یک میلیون و 300 هزار تومان از پیمانکار طلب دارند که با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم پیمانکار بیش از 300میلیون تومان به کارگران بدهکار است و بیشتر ازدو سال هم این پول را نزد خود نگه داشته است.
تجمع کارگران سابق فولاد زاگرس مقابل فرمانداری قروه

10

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 2۳ فروردین ۱۳۹۵ آمده است : جمعی از کارگران اخراجی فولاد زاگرس در استان کردستان، صبح روز گذشته( 22 فروردین ماه) در اعتراض به بلاتکلیفی حدود 270 نفر از همکارانشان در نتیجه تعطیلی این واحد تولیدی، مقابل ساختمان فرمانداری قروه تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض که در این تجمع اعتراضی حضور یافته، به ایلنا گفت: مشکلات کارگران فولاد زاگرس از18 تیر ماه سال 92 زمانی آغاز شد که مدیران وقت این واحد صنعتی به بهانه‌های مختلف این واحد صنعتی را تعطیل اعلام کردند.
او با بیان اینکه حدود 270 نفر از کارگران کارخانه فولاد زاگرس قبل و بعد از تعطیلی کارخانه(تیر ماه۹۲) طی چند مرحله اخراج شده‌اند؛ افزود: از مجموع کارگران بیکار شده کارخانه فولاد زاگرس هم اکنون 16 کارگر در بخش نگهبانی باقی مانده‌اند که همچنان بلاتکلیف بوده و طی 8 ماه گذشته پرداخت دستمزد وبیمه آنان به تاخیر افتاده است.
این کارگر معترض فولاد زاگرس در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت شغلی وبیمه کارگران بیکار شده این واحد اشاره کرد و گفت: بعد از بیکاری کارگران اخراجی فولاد زاگرس تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند و هم اکنون مقرری بیمه بیکاری آنان ماه آینده به اتمام می رسد و در این بین کارگران تلاش زیادی برای بدست آوردن شغل جدیدی کردند اما به هر واحد تولیدی وصنعتی مراجعه کردند به دلیل داشتن سن بالا پذیرش نشده اند.
به گفته وی فولاد زاگرس تنها منبع در آمدی اهالی بیش از 30روستا در منطقه قروه است که در صورت ادامه توقف فعالیت آن ، علاوه بر خانواده‌های کارگری سایر اهالی منطقه نیز شرایط بد اقتصادی را متحمل خواهند شد.
در پی عدم پرداخت بیمه بیکاری:
سرگردانی دو نفر از کارگران فولاد زاگرس در تهران

36

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ آمده است : دو نفر از کارگران بیکار شده فولاد زاگرس: برای چندمین بار جهت پیگیری بیمه بیکاری به تهران آمده ایم/ مسئولان وزارت کار می گویند: بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد.

به گزارش ایلنا، دو نفر از کارگران بیکار شده فولاد زاگرس جهت پیگیری وضعیت بیمه بیکاری به تهران آمده‌اند اما با گذشت دو روز هنوز نتوانسته‌اند مسئولان وزارت کار را متقاعد کنند که بیمه بیکاری حق کارگرانی است که از ابتدای ۹۳ به علت «انحلال کارخانه» بیکار شده‌اند.
این دو کارگر به نام‌های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» از جمله کارگران فولاد زاگرس در قروه کردستان بودند که با تعطیلی کارخانه پرونده بازگشت به کار را در دیوان عدالت اداری پیگیری کردند.
امینی می‌گوید: به بقیه کارگران بیمه بیکاری تعلق گرفته است چون آن‌ها از پیگیری شکایت از کارفرما جهت بازگشت به کار را منصرف شدند، فقط ما دو نفر هستیم که از حق قانونی بیمه بیکاری محروم مانده‌ایم.
این دو کارگر اخراجی و مستاصل می‌گویند: آن قدر مقابل وزارت کار می‌مانیم، تا مسئولان مجبور شوند به ما پاسخ بدهند. اگر خواسته ما غیرقانونی است، مکتوب اعلام کنند که چرا بیمه بیکاری به ما تعلق نمی‌گیرد.
در پی صدور نامه معاونت اشتغال وزارت کار:
کارگران فولاد زاگرس به کردستان بازگشتند

1

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 16 اردبهشت ۱۳۹۵ آمده است : روز گذشته در پی صدور یک نامه توسط معاونت اشتغال وزارت کار، دو کارگر فولاد زاگرس به کردستان بازگشتند.

به گزارش ایلنا، عصر روز گذشته (چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت) دو کارگر فولاد زاگرس در پی صدور نامه معاونت اشتغال وزارت کار به شهرستان محل اقامت خود برگشتند.
ظاهرا این نامه خطاب به مدیر کل اداره کار استان کردستان با موضوعیت لزوم جذب این دو کارگر بیکار شده در یکی از واحدهای تولیدی این استان، نوشته شده است.
این دو کارگر از دوشنبه (۱۳ اردیبهشت) برای پیگیری وضعیتبیمه بیکاری خود به تهران آمده بودند.
پیگیری‌های خبرنگار ایلنا تا زمان روشن شدن وضعیت این دو کارگر همچنان ادامه دارد.
کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:
الزام به جذب در کار نیست/ به کاریابی معرفی شدیم

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 18 اردبهشت ۱۳۹۵ آمده است : دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که در پی صدور نامه معاونت اشتغال وزارت کار و با وعده جذب به کردستان برگشتند، در نهایت به بخش کاریابی و مشاوره معرفی شدند.

دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس به نام های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» که دوشنبه هفته گذشته جهت پیگیری بیمه بیکاری به تهران آمده بودند، در تماس با ایلنا از بی نتیجه ماندن پیگیری های خود خبر دادند.
این دو کارگر چهارشنبه هفته گذشته پس از صدور نامه معاونت اشتغال وزارت کار خطاب به مدیرکل اداره کار کردستان به این استان بازگشتند.
ظاهرا به این کارگران شفاهی گفته شده بود که موضوع نامه که مهروموم تحویل آنها شده است، لزوم جذب آنها در یکی از واحدهای تولیدی استان است اما پس از مراجعه به اداره کار استان کردستان متوجه شدند که لزوم جذب در کار نیست و تحویل گیرنده نامه، آنها را به بخش کاریابی معرفی کرده است.
در این نامه آمده است: با عنایت به سوابق کاری و مسائل و مشکلات اعلامی از سوی نامبرده، خواهشمند است دستور فرمایید ضمن دعوت از ایشان جهت راهنمایی و مشاوره شغلی، نسبت به اجابت درخواست شغلی متقاضی با اولویت هرگونه مساعدت لازم معمول و ازنتیجه این دفتر را نیز مطلع نمایند.
کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:
بین تهران و کردستان سرگردانیم/ از بیمه بیکاری خبری نیست

12 (1)

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 27 اردبهشت ۱۳۹۵ آمده است : دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که در هفته های گذشته چندین باربه تهران آمده اند می گویند: هنوز تکلیف بیمه بیکاری ما مشخص نشده است.

دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس به نام های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» که در هفته های گذشته بارها جهت پیگیری بیمه بیکاری به تهران آمده اند، در تماس با ایلنا از ادامه سرگردانی خود خبر دادند.
از قرار معلوم، هفته گذشته پس از پیگیری های مکرر، وزارت کار این دو کارگر را برای دریافت بیمه بیکاری به استان کردستان معرفی کرده است اما مسئولان استان اواخر هفته گذشته گفته اند که این مساله باید در کمیته استانی مطرح شود.
روز گذشته کمیته استانی بیمه بیکاری سنندج علیرغم نامه کتبی وزارت کار اعلام کرده است که با بیمه بیکاری این کارگران مخالفت شده است.

کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:
کسی پاسخگو نیست/ همچنان در انتظار بیمه بیکاری هستیم

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 28 اردبهشت ۱۳۹۵ آمده است : دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که در هفته های گذشته چندین باربه تهران آمده اند ، برای دومین روز متوالی در وزارت کار در انتظار پاسخ مسئولان هستند.

دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس به نام های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» که در هفته های گذشته چند بار جهت پیگیری بیمه بیکاری به تهران آمده اند،برای دومین روز جهت پیگیری بیمه بیکاری در وزارت کار به سر می برند.
این کارگران که با نامه معرفی برای دریافت بیمه بیکاری هفته گذشته به کردستان بازگشتند، پس از بلاتکلیفی مجدد و عدم پاسخگویی مسئولان استانی، به تهران بازگشتند و امروز برای دومین روز پیاپی به وزارت کار مراجعه کرده اند.
این دو کارگر در حالی که یک پلاکارد را به نشانه اعتراض مقابل وزارت کار در دست گرفته اند می گویند، در وزارتخانه نیز کسی پاسخگو نیست و به ما گفته اند که اداره کار استان باید نظر کتبی خود را ابلاغ کند، اما مدیریت روابط کار استان کردستان تا کنون از ارسال این نامه خودداری کرده است.
امینی و رستمی می گویندبیش از یک سال که بیکاریم، در این وضعیت بارها به تهران آمده و دست خالی بازگشته‌ایم برای همین اکنون خواهان روشن شدن وضعیتمان هستیم.
کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:
با بیمه بیکاری به دلایل نامعلوم مخالفت می کنند/ همچنان سرگردانیم

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 4 خرداد ۱۳۹۵ آمده است : کارگران بیکار شده فولاد زاگرس همچنان در انتظار بیمه بیکاری به سر می برند و مسئولین استان پاسخ روشنی به آنها نمی دهند.
به گزارش ایلنا، دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که پیش از این بارها جهت پیگیری بیمه بیکاری خود به تهران مراجعه کرده اند، پس از بازگشت به استان کردستان همچنان بلاتکلیف و میان اداره کار و سازمان تامین اجتماعی استان سرگردانند .
این دو کارگر به نام های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» می گویند ماههاست که بیکاریم، باقیمانده آنچه داشتیم به اضافه هرچه از دوستان و آشنایان قرض گرفتیم خرج سفر به تهران و تحمل هزینه های سفر بی حاصل شد. حالا هم ما را به اداره کار استان حواله داده اند که کسی پاسخگو نیست و همچنان بلاتکلیفیم.
در ادامه پیگیری‌ها در ارتباط با وضعیت این دو کارگر، «محمد سعید جهان‌بین»، مدیر روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان به خبرنگار ایلنا گفت: این کارگران آخر اسفندماه سال 92 به دلیل تعطیلی کارخانه فولاد زاگرس بیکار شدند که طبق قانون بایستی ظرف 30 روز برای دریافت بیمه بیکاری مراجعه می کردند که این دو نفر ترجیح دادند به جای مراجعه برای بیمه بیکاری، شکایت بازگشت به کار را پیگیری کنند.
جهان بین ادامه داد: پس از صدور رای نهایی و منتفی شدن بازگشت به کار و پس از سپری شدن 13 ماه، این دو کارگر قصد پیگیری بیمه بیکاری دارند که چندان شدنی نیست.
جهان بین در انتهای گفتگو در پاسخ به این پرسش که آیا پیگیری بیمه بیکاری پس از صدور حکم نهایی دیوان عدالت، غیر قانونی است گفت: مساله قانونی بودن یا نبودن نیست. در حال رایزنی هستیم و مساله قرار است در تهران بررسی و نتیجه اعلام شود.
این دو کارگر به علت منحل شدن واحد تولیدی محل اشتغال خود، علیرغم سالها سابقه کار، بیکار شده اند و اکنون فقط یک خواسته حداقلی دارند که آنهم برآورده نشده است. حال، سوال اساسی این است که با استناد به کدام قانون و یا آیین نامه با بیمه بیکاری این دو کارگر مخالفت می شود و در این میان، این دو کارگر باید به کجا مراجعه کنند که بتوانند پاسخ صریحی بگیرند یا به عبارتی، متولی اصلی پاسخگویی چه نهادی است.
پس از دوندگی های بسیار؛
کارگران بیکار فولاد زاگرس بیمه بیکاری گرفتند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 10 خرداد ۱۳۹۵ آمده است : دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس پس از چندین هفته دوندگی و بارها مراجعه به تهران، موفق به دریافت بیمه بیکاری شدند.

به گزارش ایلنا، دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که پیش از این بارها جهت پیگیری بیمه بیکاری خود به تهران مراجعه کرده بودند، پس از بازگشت به استان کردستان در اوایل هفته جاری موفق به دریافت بیمه بیکاری شدند.
این دو کارگر به نام های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» که از اواخر سال 92 به دلیل انحلال کارخانه فولاد زاگرس در قروه کردستان بیکار شدند، پس از شکایت به مراجع حل اختلاف و صدور رای دیوان عدالت مبنی بر لغو بازگشت به کار، برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کردند که با مخالفت مسئولان استان کردستان مواجه شد.
امینی و رستمی بارها در هفته‌های گذشته به وزارت کار مراجعه کردند و پیگیر حقوق قانونی خود شد.
در نهایت، پس از چندین بار رفت و آمد به تهران در اوایل هفته جاری اداره تامین اجتماعی استان کردستان با بیمه بیکاری این دو نفر موافقت کرد وآنها موفق به دریافت بیمه بیکاری شدند.
امینی و رستمی می گویند: ما دوکارگرفولادزاگرس سراین مساله بارها به تهران مراجعه ومتحمل هزینه های فراوانی شدیم اما سرانجام موفق شدیم به حقمان برسیم .اما سوال اینست کارگرانی هستند که پیچ وخم‌های قانون را بلد نیستند وندارند هزینه کنند، بایستی چکار کنند.
در پی عدم پرداخت مطالبات مزدی؛
کارگران فولاد زاگرس به تهران آمدند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 23 خرداد ۱۳۹۵ آمده است : در پی عدم پرداخت نه ماه مطالبات مزدی، 28 کارگر کارخانه فولاد زاگرس صبح امروز به تهران آمدند.
به گزارش ایلنا، 28 کارگر کارخانه فولاد زاگرس در پی عدم پرداخت مطالبات مزدی امروز صبح به تهران آمدند تا در وزارت کار پیگیر مطالبات صنفی خود باشند .
از قرار معلوم این 28 کارگر، 9 ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.
به گفته کارگران، پس از انحلال کارخانه فولاد زاگرس در اسفند 92، مصوب شده بود که 28 کارگر برای نگهبانی و کارهای جانبی در کارخانه باقی بمانند و سهامداران کارخانه شامل صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق کارکنان فولاد و تامین اجتماعی دستمزد این کارگران را پرداخت کنند.
ظاهرا صندوق کارکنان فولاد و تامین اجتماعی در ماههای گذشته به تعهد خود عمل نکرده‌اند و دستمزد این کارگران پرداخت نشده‌است.
این کارگران زمستان سال پیش نیز جهت پیگیری مطالبات صنفی خود به تهران آمده بودند.
کارگران فولاد زاگرس:
وزارت کار به وضعیت‌مان رسیدگی کند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 25 خرداد ۱۳۹۵ آمده است : کارگران فولاد زاگرس می گویند: صندوق فولاد به عنوان یکی از سهامداران اصلی کارخانه منتظر دستور کتبی مسئولان ارشد وزارت کار برای پرداخت دستمزد معوقه آنها است.
جمعی از کارگران فولاد زاگرس که در روزهای گذشته برای پیگیری مطالبات خود به تهران آمده بودند در تماس با ایلنا از عدم پاسخگویی مسئولان خبر دادند.
به گفته این کارگران، صندوق کارکنان فولاد به عنوان یکی از سه سهامدار اصلی فولاد زاگرس منتظر تایید مسئولان وزارت کار برای پرداخت سهم خود از دستمزد معوقه 28 کارگر فولاد زاگرس است.
از قرار معلوم، حدود چهل روز پیش از این، مدیریت این صندوق نامه ای خطاب به وزیر کار نوشته است که تا کنون این نامه بی پاسخ مانده است.
این کارگران که پس از انحلال کارخانه فولاد زاگرس در اسفند 92 مقرر شد برای امورات نگهبانی و مراقبت در کارخانه باقی بمانند می گویند: 9 ماه بدون دستمزد از کارخانه مراقبت کردیم و اکنون خواسته مشخص ما رسیدگی وزارت کار به وضعیت ما و تسهیل پرداخت معوقات مزدی است.
به گفته این کارگران روز یک شنبه یکی از مقامات وزارت کار قول داده است وضعیت آنها را از طریق قائم مقام وزیر پیگیری کند.
از قرار معلوم، از سه سهامداری که پس از انحلال کارخانه متعهد به پرداخت دستمزد این 28 کارگر شدند، فقط صندوق بازنشستگی کشوری به تعهد خود عمل کرده و تامین اجتماعی و صندوق فولاد از زیر این مسئولیت شانه خالی کرده اند. صندوق فولاد انجام این تعهد را به دستور کتبی وزیر کار منوط کرده است.
یازده کارگر فولاد زاگرس در بلاتکلیفی/ صدور نامه پایان کار توسط کارفرما

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 19 تیر ۱۳۹۵ آمده است : برای یازده کارگر فولاد زاگرس در کردستان نامه پایان کار صادر شده است. این کارگران می‌گویند در حال پیگیری وضعیت خود از مراجع قانونی هستیم.

پس از برگزاری این مجمع حدود ۲۰۰ کارگر این شرکت تعدیل شدند و در‌‌‌ همان مجمع مقرر شد ۲۸ نفر از کارگران به منظور انجام امور جاری و حفظ و حراست از دارایی‌ها به فعالیت ادامه دهند و مزایای آن‌ها توسط سهامداران پرداخت گردد که تا کنون سهامداران از اجرای این مصوبه طفره رفته‌اند.
در حال حاضر برای یازده تن از این ۲۸ کارگر حکم پایان کار صادر شده و این کارگران در حال پیگیری وضعبت خود از مراجع قانونی هستند.
این کارگران می‌گویند بر خلاف مصوبه مجمع، اخراج شدیم و معوقات ما نیز پرداخت نشده است، بنابراین به اداره کار قروه شکایت کرده‌ایم و منتظر برگزاری جلسات حل اختلاف هستیم.
در اعتراض به ماهها بلاتکلیفی؛
کارگران فولاد زاگرس مقابل وزارت کار تجمع کردند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 21تیر ۱۳۹۵ آمده است : صبح امروز ۲۸ کارگر فولاد زاگرس به تهران آمدند و در اعتراض به چندین ماه بلاتکلیفی و معوقات مزدی مقابل وزارت کار تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، امروز صبح ۲۸ کارگر فولاد زاگرس از قروه کردستان به تهران آمدند و در اعتراض به ماه‌ها بلاتکلیفی مقابل وزارت کار تجمع کردند.
این کارگران می‌گویند یازده ماه است دستمزد ما پرداخت نشده است و به خلف وعده مسئولان اعتراض داریم.
از قرار معلوم، شرکت فولاد زاگرس به موجب مجمع فوق العاده‌ای که در اسفند ماه ۹۲ توسط سهامداران عمده این شرکت شامل صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، منحل اعلام گردید.
پس از برگزاری این مجمع حدود ۲۰۰ کارگر این شرکت تعدیل شدند و در‌‌‌‌ همان مجمع مقرر شد ۲۸ نفر از کارگران به منظور انجام امور جاری و حفظ و حراست از دارایی‌ها به فعالیت ادامه دهند و مزایای آن‌ها توسط سهامداران پرداخت گردد که تا کنون سهامداران از اجرای این مصوبه طفره رفته‌اند.
کارگران از وعده‌های بی‌پاسخ وزارت کار خبر می‌دهند و می‌گویند در ماههای گذشته مقرر شده بود که مسئولان وزارت کار جهت تعیین تکلیف ما با سهامداران شرکت جلسه‌ای برگزار کنند که تا کنون چنین جلسه‌ای برگزار نشده است.
در اعتراض به یک سال بلاتکلیفی؛
تجمع دوباره باقیمانده کارگران فولاد زاگرس در تهران

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 1 شهریور ۱۳۹۵ آمده است : از روز گذشته، 28 کارگر باقیمانده فولاد زاگرس برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمده اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز (اول شهریور ماه)، دومین روز از تجمع صنفی بیست و هشت کارگر باقیمانده فولاد زاگرس در تهران است.
این کارگران که اهل منطقه قروه کردستان هستند از روز گذشته در تهران حضور دارند . امروز دومین روز متوالی است که برای مطالبات مزدی خود مقابل وزارت کار جمع می شوند.
یکی از کارگران بابیان اینکه شب گذشته را در تهران سپری کردیم می‌گوید: در حال حاضر یک سال تمام است که دستمزد نگرفته‌ایم و بلاتکلیفیم و در این یک سال دقیقا هجده بار برای تجمع و اعتراض به تهران آمده‌ایم، اما تا کنون هیچ پاسخ روشنی به ما داده نشده است.
از قرار معلوم، شرکت فولاد زاگرس به موجب مجمع فوق العاده‌ای که در اسفند ماه ۹۲ توسط سهامداران عمده برگزار شد، منحل اعلام گردید.
پس از برگزاری این مجمع حدود ۲۰۰ کارگر این شرکت تعدیل شدند و در‌‌‌‌ همان مجمع مقرر شد ۲۸ نفر از کارگران به منظور انجام امور جاری و حفظ و حراست از دارایی‌ها به فعالیت خود ادامه دهند و مزایای آن‌ها توسط سهامداران پرداخت گردد که تاکنون اجرای این مصوبه عملیاتی نشده است.
سرگردانی کارگران فولاد زاگرس به روز سوم رسید

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 2 شهریور ۱۳۹۵ آمده است : کارگران فولاد زاگرس می‌گویند: پس از دو روز تجمع در وزارت کار هنوز پاسخی نگرفته‌ایم. عصر روز گذشته نماینده قروه در جمع معترضان حاضر و خواستار رسیدگی به مطالبات کارگران شدند.
کارگران فولاد زاگرس در قروه کردستان در تماس با ایلنا از ادامه پیگیری‌های خود در تهران خبر دادند.
به گفته این کارگران، امروز سومین روز حضور آنها در تهران است و با این وجود هنوز پاسخ روشنی از مقامات وزارت کار دریافت نکرده‌اند.
به گفته کارگران، عصر روز گذشته (اول شهریورماه)، «علی محمد مرادی»، نماینده مردم قروه در مجلس شورا در جمع کارگران حاضر شد و با بیان این که مسئولان باید به مطالبات این 28 کارگر باقیمانده از کارخانه منحل شده فولاد زاگرس رسیدگی کنند، خواستار پاسخگویی همه مقامات مسئول شد.
از قرار معلوم پیرو تجمعات روزهای گذشته، امروز سه تن از این کارگران با مقامات وزارت کار در ارتباط با پیگیری وضعیت بلاتکلیف این 28 کارگر جلسه دارند.
کارگران می‌گویند: پس از انحلال این کارخانه بزرگ در اسفند 92، مصوب شد 28 نفر از پرسنل برای اجرای امورات جاری در کارخانه باقی بمانند و مزایای آنها توسط سهامداران پرداخت شود ولی با این وجود در یک سال گذشته هیچ پرداختی به این کارگران انجام نشده است.
نماینده قروه در مجلس خبر داد:
وعده وزارت کار برای رسیدگی به وضعیت کارگران فولاد زاگرس/ مطالبات تا آخر ماه پرداخت می‌شود

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ 2 شهریور ۱۳۹۵ آمده است : نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورا می‌گوید: وزیر کار قول مساعد داده است که مطالبات 28 کارگر فولاد زاگرس تا آخر ماه جاری پرداخت می شود.

«علی محمد مرادی»، نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با بلاتکلیفیوضعیت 28 کارگر کارخانه فولاد زاگرس با تایید حضور خود در جمع کارگران معترض گفت: امروز صبح (دوم شهریور ماه) با وزیر کار در ارتباط با وضعیت این کارگران جلسه داشتیم و مقرر شد که مطالبات مزدی آنها تا آخر ماه جاری پرداخت شده و وضعیتشان نیز مشخص شود.
این نماینده مجلس تصریح کرد: دو ماه پیش نیز پس از رایزنی‌های مکرر، مسئولان وزارت کار وعده دادند که ظرف مدت یک ماه مطالبات این کارگران پرداخت شود اما این وعده محقق نشد.
وی با بیان این که سهامداران کارخانه به تعهدات خود در قبال این کارگران عمل نکرده‌اند، افزود: این کارگران یک سال است که دستمزد دریافت نکرده‌اند واین چندمین بار است که برا ی پیگیری مطالبات خود به تهران می‌آیند اما پاسخی نمی گیرند.
مرادی ادامه داد: در حال حاضر سه روز است که این کارگران با تحمل سختی‌های فراوان در تهران به سر می‌برند و امیدوارم این بار مسئولان وزارت کار به وعده‌های خود عمل کنند.
نماینده مردم قروه در پایان تاکید کرد از آنجا که علیرغم انحلال کارخانه در سال 92 مصوب شده بود که این 28 کارگر در کارخانه باقی بمانند و مزد دریافت کنند ولی سهامداران از جمله تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی فولاد تا کنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند با قاطعیت پیگیر وضعیت آنها هستم و تا روشن شدن تکلیف این کارگران به رایزنی ادامه خواهم داد.

=========

فولاد کاوه
کارگران و کارکنان کارخانه فولاد کاوه جنوب بندرعباس نسبت به کاهش حقوق وافزایش ساعت کار خود تجمع اعتراضی نمودند !

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، به نقل از فرهنک کده در تاریخ ششم شهریور 1395 آمده است : جمعی ازپرسنل شرکت » فولاد کاوه جنوب» در بندرعباس دست به تجمع اعتراضی زدند.
بنا به گفته‌ی یک منبع آگاه؛ اعتراض کارگران به مواردی همچون “حقوق و مزایای سختی کار” و نیز “افزایش ساعت موظفی کاری” بوده است.
به گزارش خبری فرهنگ کده،شرکت فولاد کاوه جنوب که سهام‌دار عمده آن “بنیاد مستضعفان” است، نزدیک به ۸ ماه است که تولید فولاد را آغاز کرده، اما هنوز به طور رسمی افتتاح نشده است و قرار بوده در شهریورماه امسال افتتاح شود.
بنا به گفته‌ی یکی از کارگران این شرکت، در این مدت “نه تنها مشکلات پرسنل رفع نشده بلکه امتیازهایی که داشته‌اند هم ازآنان سلب شده است.”
مهم‌ترین عامل تجمع این کارگران، بحث افزایش ساعت موظفی کاری است که باعث شده حقوق کارگران به شدت کاهش پیدا کند.
طبق قانون ۶ ساعت کار در هر شیفت ساعت موظفی کاری محسوب می‌شود که در حال حاضر توسط مدیران جدید به ۱۰ ساعت افزایش پیدا کرده با توجه به اینکه شیفت کاری شرکت ۱۲ ساعته است.

یادآوری: کارخانه فولاد کاوه جنوب دربندرعباس- کیلومتر ۱۳ بزرگراه رجایی- منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس-واقع شده است.
شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های بنیاد مستضعفان در حوزه صنایع مادر بوده که از سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۱۷۰ هکتار در منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج فارس (بندرعباس) وارد فاز اجرایی گردیده است .
http://www.hormoz.ir/%D8%AA%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%88%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%D8%A8.html

===============

فولاد یاسوج

کارگران کارخانه فولاد یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل استانداری تجمع نمودند !

1

 

 

 

 

 

 

 
http://kebnanews.ir/

به گزارش خبری کبنا نیوز در تاریخ ششم شهریور 1395 آمده است : قبل از ظهر امروز6شهریور، تعداد زیادی از کارگران کارخانه فولاد یاسوج در محل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.
به گزارش خبری کبنانیوز،کارگران کارخانه فولاد یاسوج همزمان با چهارمین نشست شورای برنامه‌ریزی استان در جلوی محل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.
این کارگران دلیل تجمع اعتراضی خود را عدم پرداخت حقوق‌های خود اعلام کردند.
یکی از کارگران نیز گفت: یک سال است که حقوق نگرفته‌ام و شرمنده زن و فرزندان خود هستم.
این کارگران با بیان اینکه به سازمان‌های مختلف مربوطه، فرمانداری بویراحمد و حتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این زمینه مراجعه کردیم، اظهار داشت: متأسفانه هیچ اقدامی برای ما کارگران صورت نگرفت و همچنان حقوق ماها را پرداخت نمی‌کنند.
وی ادامه داد: در این یکسال مسئولان فقط وعده و وعید می‌دهند هر موقع برای پرداخت حقوق‌مان درخواستی داریم جز جواب سر بالا چیزی دیگری عایدمان نمی‌شود.
یکی دیگر از این کارگران با بیان اینکه حکم پلمب و توقیف اموال داریم، گفت: متأسفانه دستگاه‌های مربوطه هیچ اقدامی صورت نمی‌دهند و حکم پلمب و توقیف اموال ما نیز اجرا نمی‌شود.
براساس این گزارش، به گفته این کارگران قبل از این صورتجلسه‌ای برای پرداخت ۵۰ درصد از مطالبات کارگران تا قبل از سفر هیأت دولت تنظیم شد که به مفاد این صورتجلسه تاکنون اجرایی نشده است.
یکی دیگر از این کارگران گفت: چندین بار به استانداری کهگیلویه و بویراحمد، فرمانداری و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط مراجعه کردیم، اما نتیجه‌ای در بر نداشت. متأسفانه صورت جلساتی که قبل هم تنظیم شده در اختیار کارگر و یا نماینده آنها قرار نگرفته و این روند به ضرر کارگران است.
همچنین به گفته این کارگران، این کارخانه نیز مورد معامله قرار گرفته است، اما در این بین فقط حقوق کارگران از گذشته تا کنون بلاتکلیف مانده است.
«م» یکی از این کارگران گفت: مسئولان فقط بلد هستند بدون دقت فرد و افرادی را به عنوان کارآفرین برتر معرفی کنند و این در حالی است که کارآفرینان برتر کسانی هستند که حق و حقوق کارگران را هم پرداخت نمی کنند.
وی افزود: کسی که ده سال بدهی آب و برق دارد چگونه می‌تواند کارآفرین برتر باشد. برق ۵۰ هزار تومانی خانه من کارگر قطع می‌شود اما قبض ۶ میلیارد تومانی این کارخانه دارد خاک می‌خورد.
داریوش دیودیده رئیس سازمان صنعت و معدن تجارت که با تعطیلی اکثر واحدهای تولیدی روبرو است، هیچ پاسخی به این کارگران و خبرنگاران نداد و با بی‌توجهی هر چه تمامتر از کنار کارگران عبور کرد.
صابر مظاهری مدیرکل کار و تعاون کهگیلویه و بویراحمد ،در این باره گفت: کارگران باید حق و حقوق‌شان را به شکل قانونی پیگیر باشند، البته اداره کار پیگیر حق و حقوق کارگران هستند.
مظاهری تصریح کرد: کارگران رأی دارند و قانونی باید این رأی اجرا شود.
مظاهری که در حلقه کارگران گیر افتاده بود، ادامه داد: کارگران حکم توقیف اموال دارند و باید این حکم اجرا شود.

Advertisements

3 پاسخ به “مبارزه کارگران در سطح صنایع فولاد سازی در ایران از دیرباز همچنان ادامه داشته و به پیش می رود

  1. بازتاب: مبارزه کارگران صنایع فولاد ایران بر بستر وصول حقوق های معوقه و دیگر مطالبات همچنان به پیش می رود! | سایت خبری راه کارگر

  2. بازتاب: مبارزه کارگران در سطح صنایع فولاد سازی در ایران – مجله هفته

  3. بازتاب: یادداشت کارگری: مبارزه کارگران در سطح صنایع فولاد سازی در ایران بر بستر وصول حقوق های معوقه و دیگر مطالبات همچنان به پیش می رود!: امیر جواهری

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s