پیام تالم وهمدلی نهاد های همبستگی … به بازماندگان فاجعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران!

وبلاگ کارگری راه کارگر: پیام تالم وهمدلی نهاد های همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور
به بازماندگان فاجعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران!

044_n

فاجعه آتش سوزی ساختمان 9897پلاسکو و از دست رفتن آتش نشانان جسور و زحمت کش آتش نشانی ، نشانه لیاقتی و بی ثباتی رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی در برابر حوادث و سوانح اجتماعی از این نوع در قبال شهروندان خود است .
این روزها تهران ۱۴میلیونی و ایران هشتاد میلیونی و بشریت انسان نگرو انسان دوست در سراسر جهان در برابر حادثه آتش سوزی و انفجار ناگهانی ساختمان پلاسکو در مرکزی ترین نقطه تجاری تهران ، نگران خاطر کارگران و انسن های زحمتکشی هستند که همچنان پیکرنجیبشان شان زیر آوار جای دارند و مدام از همدیگر می پرسند که چه کس و کسانی مقصر این فاجعه سنگین اند؟
ساختمان پلاسکو که مالک اصلی آن حبیب القانیان بود در بدو پیروزی قیام مردمی بهمن۵۷ ، بدستور خلخالی جلاد اعدام و اموال او به نفع بنیاد مستضعفان مصادره به مطلوب شد در سالهای بعد سرقفلی واحد های آن به افراد شخصی واگذار و طی ۱۵سال گذشته بنیاد مستضعفان از هرگونه سرویس دهی به ساکنین آن خودداری نموده و فقط به دریافت اجاره بها ومبلغ گزاف نقل انتقال مالکانه کفایت می کرد ، همچنین بارها به درخواست های مکرر مستاجرین ساختمان پلاسکو و دیگر ساختمانهای تجاری تحت مالکیت خود و توصیه های کارشناسان اداره آتش نشانی جهت ایمن سازی وقعی نمی گذاشت هم اکنون با شانتاژ سعی در سلب مسئولیت از خود و دادن وعده های پوشالی نموده وبا اتکا به قوه قضائیه جمهوری اسلامی با احضار هیئت مدیره منتخب ساکنین به دادگاه سعی در شانه خانه کردن از مسئولیت خویش دارد

563_n
تاریک اندیشان دینی تقصر را به گردن خود القانیان » یهود «، سازنده اولیه این بلندترین ساختمان دهه اواخر دهه چهل می اندازند و در شبنامه های خود که امروز در شبکه های مجازی دست به دست می گردد در یک عبارت نوشته اند : « فرو ریختن ساختمان پلاسکو با قدرت و مدیریت حضرت امام زمان بود » و ایضا گفته اند:« آقای یهودی مالک این ساختمان، نه خمس اموالش را می پرداخت و نه زکات آن را می داد و در سرزمین مسلمین و اسلامی هم مشغول به تجارت و کار بود ». اگر مراد از مالک ساختمان همان القانیان است . ، همو بعد از قیام بهمن بدست خلخالی جلاد اعدام گردید و آن ساختمان عظیم ومالکیت آن به نفع » بنیاد مستضعفان » مصادره به مطلوب شد. د راین میان تمامی بیش از ۶۰۰ کسبه و واحد های تولیدی مستقر در طبقات مختلف آن تحت نظر این بنیاد دزد و چپاولگر اموال عمومی و تحت مدیریت شخص » رهبر» اسلامی هدایت می شد!
امروز ازیک سو، بدان علت که این ساختمان تحت مدیریت واحد اموال و املاک بنیاد مستضعفان بوده است و تمامی کسبه و واحدهای کسبی آن ، مستاجر بنیاد مستضعفان بوده ، آنان در رابطه با موازین ایمنی و فنی در نگهداری ساختمان و کم توجهی به ساز و کار های این ملک ، مسئولیت قانونی و حقوقی دارد.

306
از سوی دیگر ، طبق قانون شهرداری ها که مسئولیت اجرای آن با شهرداری تهران بزرگ است و آتش نشانی نیز توسط شهرداری اداره می شود نظارت بر املاک و ساختمان های شهر از نظر خطراتی که برای مردم دارد، بعهده شهردار و شورای شهرداری است و شهرداری که می بایست ابزار لازم برای مقابله با خطرات احتمالی را قانونا در اختیارداشته باشد، طبق بر آوردهای انتشار یافته، بوظایف قانونی خود عمل نکرده است و ازاین جهت باید پاسخگوی مسئولیت خود باشد.
مسئولین شهرداری زبان گشوده اند که ما مرتب اخطار کردیم . ما بصراخت می گوییم : اگر بر اساس آن اخطارها ، تداوم انتفاع از ساختمان ممکن نبوده، شهرداری می باید جلوی استفاده از آن ساختمان را می گرفت.
در برابر چنین حوادث بس اسفباری ، شهرداری وظیفه اش ، تنها خشک کردن درختان سطح شهر تهران نیست . تنها ایجاد مزاحمت های مکرر برای دست فروشان زحمتکش نیست . شهرداری مقصر اصلی است و تقصیرش را با یک پیام تسلیت نمی تواند جبران کند … شهردارباید در برابر خانواده ها کمر خم کند وضمن پوزش خواهی ، استعفاء دهد و خود را برای محاکمه قانونی معرفی نماید!

985
آنچه اتفاق افتاد و جامعه ای را به سوگ کشاند ، نشان داد نه پیام تسلیت این امام جمعه ، آن عالی مقام و آن مرجع دینی یا این وزیر و آن وکیل و ایجاد شبانه کمیته حل بحران از آدم های شکم پرست ، هیچ گوشه ای از داغ پرشمار به جا مانده از خود در از دست رفتن کارگران زحمتکش و سخت جان شهرداری را فرو کش نمی نماید . هزاران خانواده کارگر تریکو باف و خیاط، کفاش و قهوه چی و رستوران دار و… ، این ساختمان عظیم که امروز با فرو ریختن این ساختمان عظیم، هزاران تن آنان ازبیکاری یگانه نان آور خود در رنج هستند و هیچ نوع بیمه حوادث ،بیمه بیکاری با خود بهمراه ندارند، چگونه سر درگریبانند و هیچ صاحب کاری که خود نیز در این آتش سوزی عظیم، اموال خود را از دست داده است؛ پاسخگوی نیازها و گرفتاری کارگرانش نیست .

%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b6%d8%b7%d8%b1%d8%a8
نکته پایانی اینکه دربرابر حادثه دلخراش و مرگ بار ساختمان عظیم پلاسکو، و جان باختن آتش نشانان شهر ، نهاد های ذیربط در این ماجرا یعنی بنیاد مستضعفان و جانبازان ، شهرداری تهران ، شورای اسلامی شهر تهران ، وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در کنار زعامت کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران ، به طور مستقیم مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند.
مردم و مطبوعات در برابر این جنایت اشکار نباید سکوت کنند ، سیستم مدیریت و رانت خواران وابسته به دستگاه تمامیت این نظام جهنمی ، مقصر این رویداد اسفبار می باشند و در برابر مردمان جامعه ما و جامعه جهانی و یکایک خانواده های عزیز از دست داده مسئولند و لازم می نماید که تمامیت زندگی بازماندگان آنان را تامین نمایند.
عاملان آفریننده چنین جنایتی در برابر دستگاه قضایی و مردم جامعهباید پاسخگوبوده و محاکمه گردند .

%d9%be%d9%84%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%887
نهاد های همبستگی با کارگران ایران- خارج از کشور ؛ همدلی و تاثر عمیق خود را به تمامی بازماندگان این فاجعه دردناک ابراز نموده و با یکایک خانواده های آنان و طبقه کارگر ایران اعلام همدردی و همبستگی می نمایند .
یاد همه جان باختگان فاجعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو گرامی باد
سرنگون باد رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی
زنده باد سوسیالیسم
نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران ـ خارج کشور

يكشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ برابر با ۲۲ ژانويه ۲۰۱۷

nhkommittehamahangi@gmail.com
http://nahadha.blogspot.com/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s