سفره خالی کارگران در آستانه نوروز۱۳۹۶و اعتراضات کارگران در هفته اول اسفند ۹۵ / تهیه و تنظیم : امیرجواهری لنگرودی

وبلاگ کارگری راه کارگر : سفره خالی کارگران در آستانه نوروز۱۳۹۶و اعتراضات کارگران در هفته اول اسفند ۹۵ / تهیه و تنظیم : امیرجواهری لنگرودی

%da%a9%d9%81%d8%b4-%d9%86%d9%88

f2977-tapphe

توجه : پیش از هر چیز خوبست تاکید نمایم که اعتراضات گزارش شده ، تمامی تحرکات کارگران ایران را پوشش نمی دهد. خبرهای جمع آوری شده از سایت های درون کشور و بخشا سایت ها و وبلاگ ها و شبکه های مجازی گروهبندی های گوناگون مدافع کارگران فراهم آمده تا بتواند ما را در جریان وارسی اعتصابات و اعتراضات مطالباتی آنان طی هفته اول اسفند۹۵ قرار می دهد.

*****

اخبار روز شمار اعتراضات کارگری هفته نخست اسفندماه ۱۳۹۵در زمینه عدم پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران در بخش های مختلف چرخه تولید و خدمات کشور ، چند نکته محوری را به ما نشان می دهد.
لازم به ذکر است که خبرها فراهم آمده هفته صرفا به دستمزدهای معوقه مربوط نیستند، بلکه اخبار اعتراض به تعطیلی واحد و افزایش بیکاری، به نبود و کمبود آب، به ناچیزی دستمزد کارگران ، به اخراج کارگران از کار ،به خصوصی سازی، به بلاتکلیفی و نبود امنیت شغلی کارگران ، به عدم پاسخ گویی به مطالبات کارگران، به روند تعیین دستمزد، به نرخ پائین کرایه تاکسی، به آلودگی آب آشامیدنی، به تبعیض شغلی، به بی مسکنی، و به قطع آب مردمان جامعه هم پرداخته شده است

84_n

در روز شمار کارگری جمع آوری شده ، بعضی از موارد هم بیش از یک مورد اعتراض صورت گرفته که عینا ثبت شده است. علاوه بر این ها، اخبار اعتراض» به عدم همسان سازی حقوق، مطالبه بیمه کارآمد، و پی‌گیری مطالبات عقب افتاده از جانب گروههای مختلف بازنشستگان و اعتراض رانندگان و فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای بهره مندی از تسهیلات مسکن که با تجمع در مقابل شهرداری تهران همراه بود را هم در هفته گذشته زی گزارشات خبری داشتیم که هر دو از حرکت های مهم کارگری کشور بودند.
اعتراض به دستمزدهای معوقه در هفته اول اسفند ۹۵ با سی و چهار مورد گزارش شده، که حدود هفتاد و دو درصد مجموعه اعتراضات کارگری طی هفته اول اسفند را شامل می گردد.
شما را به مطالعه اخبار روز شمار کارگری در منبع زیر دعوت می نمایم
با احترام
امیرجواهری لنگرودی
جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ برابر با ۰۳ مارس ۲۰۱۷

اخبار روزشمار کارگری

حقوق های معوقه
کارگران شرکت‌ های پیمانکاری صدرا بوشهر دست به اعتصاب زدند
http://yaranews.ir/news/23393

sadra2
به گزارش سایت خبری یارا سرویس اقتصادی درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های پیمانکاری صدرا بوشهر دست به اعتصاب زدند. این کارگران که در پروژه‌های پیمانکاری صدرا مشغول به کار هستندو جز گارگران خود صدرا محسوب نمی شوند، در اعتراض به آنچه عدم پرداخت حق‌وحقوق آن‌ها توسط پیمانکار است دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
یکی از این کارگران در گفتگو با خبرنگار یارا درباره چرایی و دلایل این اعتصاب بیان کرد: « ۴ ماه است حقوق ندادند. امروز وارد برج ۱۲ شده‌ایم و فقط حقوق مهرماه را گرفته‌ایم. با این شرایط وقتی حقوق ۴ ماه را نداده‌اند و کار به آخر سال کشیده است گفتیم احتمالاً می‌خواهند تا آخر سال حقوقی به ما ندهند پس بهتر است کاری کنیم تا صدای ما شنیده شود. نزدیک به عید است و هزینه‌های شب عید و خواسته‌ها و توقعات خانواده از ما بالاست»

928013photo_2017-02-19_11-45-53

==================
.
حقوق های معوقه
ادامه تراژدی اعتصاب کارگران کارخانه‌های یزد یکی پس از دیگری/ کارگران کاشی کویر یزد خیابان را بستند
http://www.dana.ir/news/1043343.html
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : کارگران کارخانه کاشی کویر یزد دراعتراض به عدم پرداخت10ماه حقوقشان در خیابان مقابل کارخانه تجمع کرده و خیابان را بستند که منجر به حضور پلیس شد.
بنابه گزارش منبع فوق ،یکی از کارگران معترض در این رابطه گفت: اکنون 10 ماه است که حقوق کارگران پرداخت نشده است و علاوه بر آن هیچ کدام از مزایای بیمه و سنوات و… هم برایشان واریز نشده است که این مسئله گرفتاری ها و مشکلات بسیاری را برایشان به وجود آورده است.
این کارگر ادامه داد: کارگران این کارخانه 1300 نفر بودند که به دلیل مشکلات فراوان و ناامیدی هایی که از کار در این محل پیدا کردند اکثر آنها رفتند و اکنون تنها 300 نفرشان باقی مانده است. در حال حاضر مدیریت معیوب این کارخانه حتی نمی تواند مطالبه های حقوقی همین تعداد را هم بپردازد.
یکی دیگر از کارگران تجمع کننده در این رابطه گفت: کارگران کارخانه کاشی کویر یزد پس از اینکه دیدند با مماشات کردن و سازگاری با وعده های پوچ مدیرعامل اتفاقی نمی افتد تصمیم گرفتند به خیابان بیایند و مقابل کارخانه اعتراض کنند که منجر به حضور پلیس برای باز کردن مسیر شد.
وی ادامه داد: كارگران كاشي كوير يزد از ساعت 9 صبح امروز (1 اسفند) اعتصاب کردند و بلوار ورودی شهر یزد(فقيه خراساني) را مسدود کردند تا شاید نهاد یا ارگانی پیدا شود تا به داد آنها برسد.

======

حقوق های معوقه
برای هشتمین روز متوالی :
ادامه مطالبه کارکنان گروه ملی فولاد برای پرداخت حقوق و مطالبات معوقه

http://www.irna.ir/khuzestan/fa/News/82436878/

mile-folad

به گزارش خبرنگار ایرنا درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : کارگران گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز صبح یک شنبه مقابل این شرکت تجمع کرده و خواهان پرداخت مطالبات خود از سوی شرکت شدند.
یکی از کارکنان این شرکت که خواست نامش فاش نشود با اشاره به وعده و وعیدهای مدیرکارخانه جهت پرداخت معوقات کارکنان ، به خبرنگار ایرنا گفت: بارها از سوی مدیرکارخانه گفته شده که در چند روز آینده معوقات کارگران پرداخت می‌شود ولی با گذشت چند ماه هیچ اقدامی دراین زمینه صورت نگرفته است.
این کارگر ادامه داد : کارگران این شرکت از ساعت هفت صبح تا ظهر و عده ای بعداظهر مقابل دربهای اصلی شرکت تجمع کرده و اجازه تردد خودروهای سنگین به کارخانه را نمی دهند .
وی ادامه داد : معوقات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز از مهر ماه امسال پرداخت نشده و بیمه کارگران نیز چهار ماه است پرداخت نشده و دفترچه بیمه آنها باطل شده است.

====================

حقوق های معوقه
انتظار ۳ ماهه کارگران شهرداری آبیک برای دریافت حقوق/ چرخ زندگی‌هایی که نمی‌چرخد
http://www.dana.ir/news/1043427.html
به گزارش خبری پایگاه اطلاع رسانی راه دانا درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : کارگران شهرداری آبیک بعد از گذشت ۳ ماه هنوز مطالبات خود را از پیمانکار شهرداری دریافت نکرده‌اند.
به گزارش منبع خبری فوق ،نوشتن از دردها و گرفتاری‌های کارگران از جمله کارگران شهرداری سوژه تکراری است که هراز چند گاهی فصلی از آن را برای مسؤولان استان ورق می‌زنیم تا شاید یادشان بیاید که کارگرانی هم هستند که برای گذران یک زندگی بخورونمیر نیاز به پول‌دارند.
سال‌هاست که در گوشه و کنار شهرستان آبیک اکثر کارگران از جمله کارگران شهرداری به‌موقع پرداخت نمی‌شود، آن‌قدر که یک کارگر ماه‌ها باید چشم‌انتظار حقوقی باشد که هیچ زمانی برای پرداخت آن مشخص نشده است. کارگرانی که پیش ‌از این نیز وضعیت بغرنج زندگی آن‌ها را نمی‌توان در یک گزارش خلاصه کرد.
با وجود اینکه سرسبزی و فضای سبز نقش بسزایی در مبلمان شهری دارد و کار کارگران فضای سبز بر سلامت روحی و روانی شهروندان تأثیرگذار است اهمیت وجود زحمتکشان این عرصه مهم‌تر می‌شود اما چه باید گفت که کار این افراد هیچ خریداری ندارد و همواره شاهد دغدغه و مشکلات معیشتی این کارگران هستیم.
اقدام به بازگشایی راه‌های درون‌شهری، نمک پاشی، برف روبی و کمک به مسافران در راه مانده، توسط تیم مدیریت بحران شهرداری آبیک صورت می‌گیرد که بیش از ۲ ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.
اکثر کانال‌ها و گروه‌های مردمی در آبیک از پرسنل شهرداری و رفتگرها تشکر کردند ولی کسی از این مظلومیت کارگران اطلاعی ندارد. این کارگران زحمت‌کش که برای تأمین نیازهای روزمره مجبور هستند از کسبه قرض بگیرند.

=====
حقوق های معوقه
پرستاران مراکز درمانی اراک خواستار مطالبات صنفی خود شدند
http://www.tafsir-news.ir/news/1020293
برپایه پایگاه خبری تفسیر نیوز درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است :جمعی از پرستاران و کادر درمانی بیمارستان های اراک عصر با حضور در حوزه ستادی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خواستار پرداخت مطالبات معوق خود شدند.
بنابه گزارشات منتشره،یکی از این پرستاران افزود: حق کارانه پرسنل درمانی در رده های مختلف و سایر مزایای شغلی مااز خردادماه سال جاری پرداخت نشده است.
وی که نخواست نامش فاش شود افزود: کادر درمانی بیمارستان های اراک به خوبی از تنگناهای مالی حوزه سلامت باخبر هستند اما در آستانه سال نو نیاز است که باتدابیر خاص مدیریتی بخشی از مطالبات پرداخت شود.
معاون توسعه مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی اراک درهمین رابطه گفت: معضل مطالبات معوق پرسنل درمانی بیمارستان های اراک مربوط به دیرکرد پرداخت طلب دانشگاه از بیمه ها است و اگر این مهم محقق شود بخش اعظم بدهی پرسنل بیمارستانی قابل پرداخت است.
دکتر علی ابرازه افزود: بدهی بیمه ها به این دانشگاه بیش از 2 هزارو 200 میلیارد ریال است.

===========
حقوق های معوقه
روز گذشته (30 بهمن ماه) انجام شد:
تجمع کارگران قند ممسنی در اعتراض به 36 ماه مطالبات معوقه

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران -ایلنا درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : گروهی از کارگران کارخانه قند ممسنی در استان فارس، حوالی ظهر روز گذشته در اعتراض به تعویق حقوق و سایر مطالبات صنفی‌شان در مقابل درب وردی کارخانه تجمع کردند.
به گزارش اخبار دریافتی ایلنا یکی از کارگران معترض با اشاره به مطالبات 36 ماهه کارگران پیش از تعطیلی این واحد تولیدی به رسانه‌ها گفته است: تجمع کنندگان کارگرانی هستند که بعد از اعلام تعطیلی کارخانه (مرداد ماه 95) بیکار شده‌ و هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه مزدی خودرا دریافت کنند.
این کارگر با بیان اینکه یکی از دلایل تعطیلی این کارخانه واگذاری آن به بخش خصوصی بوده است ؛ درباره مشکلات کارخانه و همکارانش گفت: مشکلات کارخانه قند ممسنی از چندین سال پیش زمانی آغاز شده است که این واحد از بخش دولتی به خصوصی واگذار شد و کارفرمای نتوانست به تعهداتش در قبال کارخانه وکارگران عمل کند ودر نهایت این واحد تعطیل اعلام شد.
به گفته این کارگر قند ممسنی، کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف از جمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت .

=============
حقوق های معوقه
روز گذشته اتفاق افتاد:
خاتمه تجمع کارگران شیشه قزوین با پرداخت یک ماه مزد معوقه

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران -ایلنا درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : روز گذشته با پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران شیشه قزوین، تجمع صنفی سه روزه این کارگران خاتمه یافت.
منابع خبری ایلنا در این واحد تولیدی گزارش کردند به دنبال تجمع اعتراضی سه روز گذشته کارگران شیشه قزوین روز گذشته (30 بهمن ماه)کارفرما یک ماه از مطالبات 5 ماهه آنان را پرداخت کرده وبدین ترتیب کارگران موقتا به اجتماع صنفی خود خاتمه دادند.
این کارگران که دستمزد مهرماه خود را دریافت کرده اند در ادامه می گویند هنوز بابت 4 ماه حقوق های معوقه پرداخت نشده که مربوط به ماههای آبان ،آذر ، دی وبهمن از کارفرما طلبکارند.
به گفته آنان ، در عین حال کارفرما روز گذشته وعده پرداخت یک ماه دیگر از مطالبات مزدی کارگران را به همراه عیدی وپاداش پایان سال در چند روز آینده داده است.
حقوق های معوقه
در اعتراض به بدحسابی کارفرما صورت گرفت؛
تجمع ۱۵۰ نفری کارگران کاشی کویر یزد در محل کارشان

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران -ایلنا درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : نزدیک به ۱۵۰ نفر از کارگران کاشی کویر یزد در ساعت ۹ صبح امروز (یکشنبه/۱ اسفند) بابت معوقات مزدی خود در محوطه محل کارشان تجمع کردند.
کارگرانی که در تجمع امروز حضور دارند به ایلنا گفتند که در حدود ۴۰۰ نفر هستیم که حجم معوقات مزدی‌مان به چهار ماه (آبان، آذر، دی و بهمن سال ۹۵) می‌رسد.
در عین حال این کارگران مدعی هستند که هنوز بابت قسمتی از مطالبات مربوط به سال‌های ۹۳، ۹۴ و ابتدای سال ۹۵ خود طلبکارند و طبق توافقی که با کارفرما داشته‌اند قرار بود حداقل در ازاء این شرایط حداقل حق بیمه‌های آنها را به صورت کامل به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

==============
حقوق های معوقه
کارکنان اتوبوسرانی زابل در پی عدم پرداخت به عدم پرداخت6ماه حقوق اعتراض کردند !
http://www.tafsir-news.ir/news/1020505

zabol
به گزارش سایت تفسیر نیوز درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است :کارکنان اتوبوسرانی زابل در اعتراض عدم پرداخت حقوق ۶ ماه اخیر خود مقابل سازمان اتوبوسرانی این شهرستان تجمع کردند
برپایه گزارشات منتشره،یکی از حاضران در این تجمع اظهار داشت: متاسفانه در 6 ماه اخیر هیچ حقوقی دریافت نکرده‌ام و این امر مشکلات زیادی در روند تامین هزینه خورد و خوراک و زندگی خانواده من ایجاد کرده است.
این کارمند سازمان اتوبوسرانی زابل افزود: 6 ماه مدت خیلی زیادی است و در این مدت برای گذران زندگی از همه افرادی که می‌شناختم پول قرض کرده‌ام و ادامه این شرایط برای من ممکن نیست.
وی به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی زابل اشاره کرد و گفت: با وجود فرسودگی این ناوگان و دشواری کار با اتوبوس‌های فرسوده، ما با تمام توان پای کار بوده‌ایم اما متاسفانه مسئولان در پرداخت حقوق ما کوتاهی می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به نزدیکی سال جدید و فرا رسیدن ایام نوروز و بالارفتن هزینه خانواده و همچنین نیاز تامین پوشاک برای فرزندان، ضرورت دارد مسئولان هر چه سریعتر نسبت به پرداخت حقوق ما اقدام کنند.

=============
اعتراض به قطع اب
تجمع اعتراضی روستاییان مقابل استانداری همدان
http://tabnakhamadan.ir/fa/news/380653
به گزارش سایت تابناک به نقل از خبرگزاری دولتی فارس درتاریخ روز یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵آمده است : مردم چهار روستاي شهرستان رزن مقابل استانداري همدان تجمع كردند و خواستار رسيدگي به قطعي يك ماهه آب در اين مناطق شدند.
به گزارش خبری فارس، 150 نفر از اهالی روستاهای ماهنیان، وهنده، بادکوه وآقچای از توابع شهرستان رزن مقابل استانداری همدان تجمع کرده و از استاندار همدان خواستار رسیدگی به موضوع و حل قطعی آب در این روستا شدند.
یکی از معترضان که نخواست نامی از اون برده شود، به نمایندگی از جمع حاضر از قطعی آب این روستاها از پاییز امسال سخن به میان آورد و اظهار کرد: بیش از یک ماه است به خاطر قطعی آب به فرمانداری و بخشداری رزن مراجعه کردیم اما هیچ جوابی به ما داده نشد.
وی با بیان اینکه مشکل همچنان ادامه دارد، گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی هم جوابی که به ما می‌دهد این است که هزینه تعویض لوله‌های آب را نداریم و این مشکل به چهار سال قبل برمی‌گردد.
این معترض با اشاره به اینکه در حال حاضر آب آشامیدنی ما از آب چاه تامین می‌شود، اظهار کرد: در بعضی از مواقع همراه این آب حشرات موذی هم دیده می‌شود که استفاده از آن سلامت را به خطر می‌اندازد ولی ما از روی اجبار این آب را مصرف می‌کنیم….

===============
اعتراض به بی مسکنی
صبح امروز انجام شد؛
تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران شش واحد خدماتی مقابل وزارت راه

ilna2

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : جمعی از اعضای تعاونی مسکن شش گانه کارگران شش واحد صنعتی، معدنی و خدماتی صبح امروز مقابل ساختمان وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز حدود 300 نفر از اعضای تعاونی شش گانه مسکن کارکنان وکارگران واحد های پارس آرین ،صنایع معادن ،شرکت باریت، نیروی هوایی، بیمارستان پارس وشرکت توسعه صادارات معادن به نمایندگی از 2 هزارخانوار در مقابل ساختمان وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند و خواستار ورود وزیر برای حل این مساله شدند.
از قرار معلوم، 2000 خانوارشاغل در این شش واحد صنعتی ومعدنی در سال 69 با پرداخت مبلغ 300 هزار تومان قطع زمینی را در منطقه سعادت آباد تهران برای ساخت مجتمع مسکونی خریداری کرده‌اند و پس از گذشت 26 سال اداره مسکن وشهر سازی به دلایل مختلفی اجازه ساخت وساز به اعضای این تعاونی را نمی‌دهد.
معترضان در ادامه تاکید کردند؛سال 69 که ما زمینها را خریداری کرده بودیم داخل محدوده شهر تهران واقع شده بود ودر همین راستا جواز ساخت به زمینها همجوار داده می شد اما امروز که ارزش مالی زمینها زیاد شده به ما گفته شده که این زمینها از نقشه جامع شهرتهران خارج شده واجازه ساخت داده نمی‌شود.

===============

حقوق های معوقه
امروز اتفاق افتاد؛
توقف تردد سرویس‌کارگران معدن طزره/ طلب معوقه رانندگان پنج ماهه شد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : به دلیل پرداخت نشدن مطالبات رانندگان سرویس‌های حمل و نقل کارگران معدن زغال سنگ طزره، تردد روزانه کارگران این واحد معدنی امروز مختل شد.
منابع خبری ایلنا در معدن زغال سنگ طزره از قطع سرویس رفت‌و برگشت روزانه کارگران این واحد معدنی خبر دادند.
برپایه این اطلاعات، دلیل قطع سرویس‌های رفت وبرگشت کارگران معدن زغال سنگ طزره طولانی شدن معوقات رانندگان عنوان شده‌است.
وی در توضیح دلیل این ماجرا افزود: رانندگان مورد نظر، حداقل از ابتدای پاییزتاکنون (نزدیک به پنج ماه) بابت جابجایی روزانه کارگران مزدی دریافت نکرده‌اند.

==================
اعتراض به سرویس های مسافری بری مشابه
تجمع رانندگان تاکسی تلفنی دراعتراض به اسنپ و تپسی(سرویس های جابجایی مسافرآنلاین) مقابل مجلس!
http://ghalamnews.ir/fa/news/7611
به گزارش پایگاه خبری قلم نیوز ظهر درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : جمعی از رانندگان تاکسی‌های تلفنی در اعتراض به فعالیت دو اپلیکیشن «اسنپ» و «تپسی» مقابل مجلس تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری مجلس،رانندگان معترض تجمع کننده مقابل مجلس شورای اسلامی، فعالیت «اسنپ» و»تپسی» را غیرقانونی عنوان می‌کردند و خواستار رسیدگی مجلس به این موضوع و جمع آوری اسنپ و تپسی در سطح شهر بودند.
تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به نحوه فعالیت «اسنپ» و»تپسی» از سوی مجلس و دولت شدند.

============
اعتراض به کمی دستمزد/ جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد :
معاش آبرومندانه حق کارگران /مزد کنونی تنها برای 10 روز زندگی کافی‌است

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد می گویند توقع کارگران از دستمزد سال 96 کمتر از بقیه سال‌ها نیست چرا که «معاش آبرومندانه» و «بدون دغدغه» حق آنهاست.
کارگران کشت و صنعت مهاباد در ادامه با اشاره به افزایش هزینه‌های زندگی و کاهش درآمدهای خود می‌گویند: دستمزد 812 هزار تومانی سال 95 کمکی به بهبود شرایط معیشتی کارگران نکرده است چرا که در بهترین حالت تنها 10 تا 15 روز از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.
آنها افزودند: کارگران در شهر کوچکی مثل مهاباد به فکر تهیه گوشت قرمز کیلویی 40 هزار تومان نیستن اما این انتظار را دارند که بتوانند کالاهایی مثل نان یا میوه و سبزیجات را راحت بخرند.
کارگران کشت و صنعت مهاباد در پایان با یادآوری اینکه کارگران «بخشی از چرخه تولید» هستند، تاکید کردند که دستمزد باید به گونه‌ای تعیین شود که تنها جانب کارفرمایان در آن گرفته نشود.

=====================
اعتراض به بهبود آب آشامیدنی
روستائیان معترض قلعه گلاب گچساران راه گچساران به گناوه رابستند!
http://fanooszagros.ir/?p=42047

gachsaran
به گزارش فانوس زاگرس درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : ظهر روزگذشته1اسفند،اهالی روستای قلعه گلاب گچساران در اعتراض به برخی مشکلات این روستا از جمله آب آشامیدنی آلوده اقدام به سد معبر و جلوگیری از تردد خودروها در این مسیر شدند.
به گزارش منبع فوق ،ظهر روزگذشته 1اسفند، جمعی از اهالی روستای قلعه گلاب(پل زهره) در اعتراض به برخی مشکلات این روستا از جمله آب آشامیدنی آلوده به دلیل وجود تاسیسات نفت و گاز در این منطقه اقدام به سد معبر وجلوگیری از تردد خودروها در مسیر گچساران به گناوه کردند.

gachsaran2

===============
حقوق های معوقه
کارگران کشتی سازی بحرگستر هرمز بعد از دو ماه عدم دریافت حقوق ، دست به تجمع اعتراضی زدند !

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : گروهی از کارگران شاغل در شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمزدر بندر عباس ،صبح امروز در اعتراض به دو ماه مطالبات مزدی معوقه در محوطه کارگاه تجمع کردند.
به گزارش خبری ایلنا، صبح امروز حدود 300 نفر از مجموع کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز که از شرکت های تابعه مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) می باشد صبح امروز دوشنبه (2بهمن ماه) در محوطه کارگاه تجمع کرده اند.
تجمع کنندگان می‌گویند در حال حاضر تا حدود 700 کارگر از طریق شرکت بحر گستر هرمز در پروژه‌های کشتی‌سازی در استان هرمزگان مشغول کارند اما در عین حال هنوز بابت دوماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.
طبق اظهارات کارگران شاغل دراین واحد کشتی سازی، همسان با دستمزدشان، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است، همچنین مطالباتی نیز در ارتباط به دستمزد از سالها قبل وجود دارد.
به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، علاوه بر دستمزد وبیمه پرداخت عیدی سال 96 کارگران هنوزمشخص نیست.

====================
اعتراض به نرخ پائین کرایه تاکسی
آبادان ؛
تجمع مجزای تاکسی‌داران و دانشجویان پیام نور مقابل فرمانداری ماهشهر

http://viwo.news/2017/02/20
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جواناز آبادان در تاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ آمده است : ؛در این دو تجمع اعتراض‌آمیز، تاکسی‌داران به نرخ پایین کرایه‌ها و فعالیت مسافربرهای شخصی معترض و خواستار رسیدگی مسؤولان به این موضوع بودند.

================

دانشجویان دانشگاه پیام نور بندر ماهشهر نیز در اعتراض به برخی زمزمه‌ها در مورد احتمال انحلال و تعطیلی این واحد دانشگاهی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده بودند.
این دو تجمع ساعتی پیش به پایان رسید.
اعتراض به کمبود هابی دانشجویی
تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بهشتی!
برپایه خبر دریافتی در تاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ آمده است : تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاه فردوس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بهشتی مقابل دفتر علی اصغر پیوندی رئیس این دانشگاه برگزار شد.
دانشجویان علت این تجمع را عدم رسیدگی و بدقولی مسئولین این دانشگاه ذکر کردند.

==============
حقوق های معوقه
فرماندار شهرستان رستم مطرح کرد؛
مشکلات کارگران کارخانه قند ممسنی پیگیری می‌شود

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : فرماندار شهرستان ممسنی گفت: مشکلات صنفی کارگران کارخانه قند ممسنی این شهرستان در کارگروه موانع تولید استان فارس مطرح و برای حل آنها اقدام و پیگیری می‌شود.
به گزارش ایلنا در پی تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند ممسنی، فرماندار شهرستان رستم اعلام کرد: مشکلات صنفی کارگران کارخانه قند ممسنی این شهرستان در کارگروه موانع تولید استان فارس مطرح و برای حل آنها اقدام و پیگیری می شود.
«طاهر ایزدی» با اعلام اینکه ما از طریق مراجع حقوقی پیگیر مطالبات کارگران کارخانه قند ممسنی هستیم این کارگران نیز می توانند از طریق مراجع قضایی برای حل مشکلات صنفی خود اقدام کنند.
کارخانه قند ممسنی (رستم) که در سال 1344 خورشیدی افتتاح شد، در سال 79 با سالانه 350 کارگر در یک فصل کاری به بخش خصوصی واگذار شد.
به علت بدهی این کارخانه به کارگران در 27 مردادماه 95 شعبه 18 دادگاه عمومی حقوقی تهران حکمی مبنی بر فروش اموال کارخانه صادر کرد و بر اساس این حکم مقرر شد این کار از تاریخ 17شهریورماه 95 صورت گیرد.

حقوق های معوقه
وعده مسئولان بازهم محقق نشد/ وعده های توخالی رشته کارگران پارسیلون را پنبه می کند
http://www.khabaraflak.ir/fa/news/17328

parslon2
به گزارش خبرافلاک درتاریخ روز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵آمده است : کارخانه پارسیلون از دیرباز به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ اقتصادی استان لرستان به شمار می رفت که زمینه را برای به کارگیری تعداد زیادی از مردم این دیار مهیا کرده بود. با این وجود متاسفانه از اوایل دهه 80 شاهد آغاز روزگار بد پارسیلون و کارگرانش بودیم، به نحوی که به دلایل مختلفی همچون سوء مدیریت مالک وقت کارخانه هر ساله شرایط بدتر از پارسال می شد و به جای اینکه بر اساس تعهدات مالک شاهد افزایش تعداد نیروهای این کارخانه باشیم روند تعدیل نیرو در دستور کار قرار گرفت.
از همان ابتدا نیز شرایط به گونه ای پیش رفت که مطالبات به حق کارگران این واحد بزرگ تولیدی که روزگاری به عنوان برند صنعت لرستان به شمار می رفت، با تاخیر بسیار زیاد پرداخت شد.

parsilon
به هر حال در سال های گذشته تعداد نیروهای کارخانه پارسیلون از هزار و 500 تا 2 هزار نفر به زیر 200 رسیده است، از سوی دیگر کارگران این واحد تولیدی اکنون حدود چند سال است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.
در نظر بگیرید چگونه یک سرپرست خانواده می تواند بدون حقوق خانواده خود را اداره کند، اما متاسفانه کارگران پارسیلون دچار این معضل اساسی شده اند و راهکاری مناسب برای حل و فصل مشکلات کارگری این مجموعه صورت نمی گیرد.
با این وجود مسئولان استان از 2 تا 3 سال پیش پیگیری های زیادی برای تعیین و تکلیف کارخانه پارسیلون انجام داده و با وجود مقاومت های صورت گرفته توسط برخی از افراد بالاخره شاهد خلع ید مالک فعلی کارخانه پارسیلون بودیم.
بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مسئولان بهمن ماه را زمان پرداخت بخشی از مطالبات کارگران پارسیلون اعلام کرده، اما روزها از پس هم می گذرد و وعده های مسئولان استان به سرانجام نمی رسد.
حتی استاندار لرستان در جلسه ستاد تسهیل استان در تاریخ 26 بهمن ماه اعلام کرد که روند پرداخت مطالبات کارگران پارسیلون اغاز شده و در مرحله اول شاهد پرداخت یک میلیارد و 300 میلیون تومان به کارگران این مجموعه هستیم.

=================
حقوق های معوقه
صدای شهروند/حقوق کارگران مرکز نگهداری گاو بومی سراب ۷ ماه هست پرداخت نمی شود
http://sedayesaraab.ir/?p=43520
به گزارش صدای شهروند سراب درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : حقوق کارگران مرکز نگهداری گاو بومی در سراب پرداخت نمی شود و کارگران سخت در تنگنا هستند به طوری که یکی از این کارگران نوشته: ماه هاست فرزندم در حسرت یک غذای مناسب هست.
به گزارش منبع فوق ،یکی از کارگران این مرکز با ارسال پیامی نوشت:
باسلام وخسته نباشیدازشماخواهشمندیم که فریادمارابه گوش رئیس جهادکشاورزی برسانید.
ماچندکارگر هستیم که درمرکزپشتیبانی گاوبومی سراب کارمیکنیم الان نزدیک هفت ماه هست حقوق مارا نمیدهند واقعامن ازکسانی که پشت میزریاست نشستن میپرسم چطور وجدانشان قبول میکند که خانواده ما اینهمه عذاب بکشن مگر گناه ماچیست؟
الان چندماه هست فرزند من حسرت یک غذای درست وحسابی به دلش مونده آیا این عدالت هست که به جای رسیدگی به مشکلات ما وحل انهادست روی دست گذاشته شود.

======================
حقوق های معوقه
اعتراض کارگران کارخانه بارسیلون خرم آباد

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951203001369

khoram-abad3
به گزارش خبرگزاری فارس درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد بدنبال توخالی درآمدن وعده مسئولان مبنی برپرداخت بخشی از مطالباتشان برای باردیگرمقابل استانداری لرستان تجمع کردند.
کارگران معترض اعلام کردند تا رفع این مشکل طی روزهای آینده نیز به تجمع خود ادامه می‌دهند.
بنابه گزارشات منتشره کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد گفتند: حدود 15 ماه است که هیچ‌گونه حقوق، اضافه کار و پاداشی دریافت نکرده‌ایم وسه ماه است که حق بیمه ماهم پرداخت نشده است.

khoram-abad2

درهمین رابطه یکی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد داشت: بنا بود دو میلیارد تومان از طلب کارگران را پرداخت کنند که این مبلغ به یک میلیارد و 300 میلیون تومان کاهش یافت، درصورتی‌که استاندار لرستان طی چند روز اخیر اعلام کرد که این مبلغ پرداخت‌شده است ولی هنوز هیچ پرداختی نداشته‌اند.
وی بابیان اینکه این مبلغ بنا بود با شرایط خاصی پرداخت شود به‌طوری‌که تعهد بدهیم تا زمان تشکیل کنسرسیوم هیچ حق اعتراضی نداشته باشیم افزود: تاکنون یک میلیارد و 300 میلیون تومان پرداخت‌نشده است و اعلام کردند بازرسی کل کشور اجازه پرداخت این مبلغ را نمی‌دهد.

===================
حقوق های معوقه
دومین روز تجمع پرسنل و کارگران مراغ راهسازی رامیان به شاهرود
http://golestanema.com/35578/.html
به گزارش پایگاه خبری گلستان ما درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارگران برای دومین روزمتوالی، کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ)به اعتصابشان ادامه دادند و با تجمع مقابل ساختمان شرکت خواهان پرداخت مطالبات 10 ماهه خود شدند.
آنها می گویند: این بار هم وعده پرداخت حقوق تا پایان این ماه را می دهد.
این کارگران در ادامه می گویند: از فروردین ماه سال گذشته بابت معوقات حقوق و سنوات خود از این شرکت طلبکارهستیم.

=====================
حقوق های معوقه
دومین روز تجمع پرسنل کارگران مراغ راهسازی رامیان به شاهرود
http://www.golestan24.com/-5/42535-
به گزارش پایگاه خبری گلستان 24 درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : صدای اعتراض کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ) هم بلند شده که از عدم پرداخت حقوق و مزایای یک ساله شان ابراز نارضایتی و شکایت داشتند و خواستار دریافت مطالباتشان بودند.
به گزارش منابع خبری محلی، فرماندار شهرستان رامیان و مدیرکل صنعت ومعدن گلستان در حال پیگیری هستند تا پایان بهمن، دوماه از حقوق معوقه کارگران شاهرود گرانیت پرداخت شود.
همچنین فرماندار گفت: تا پایان بهمن ماه قرار است اسناد خزانه ای برای پیمانکار پرداخت شود تا معوقات کارگران پرداخت شود.

===================
حقوق های معوقه
اعتصاب چندین باره کارگران کارخانه سیمان خاکستری نی ریز

http://nasimneyriz.ir

niyrez
به گزارش نسیم نی زیر در تاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران کارخانه سیمان خاکستری نی ریز مسبب اعتصاب دوباره کارگران این واحد صنعتی شد.
شایان ذکر است ؛ درپی عدم پرداخت حقوق معوقه، بار دیگر کارگران این کارخانه دست از کارکشیده و اعتصاب کرده اند تا شاید با این کار بتوانند حق و حقوق خود را ازمسئولان و هیئت مدیره این کارخانه بگیرند.
این درحالی ست که اکثر این افراد از اردیبهشت ماه تا به حال حقوقی دریافت نکرده اند و گویا قرار بوده تا این تاریخ بخشی از طلبشان را دریافت کنند که همچنان با وعده های توخالی از طرف پیمانکاران و مسئولین مواجهه شده اند .
حال باید دید چگونه است که کارخانه ای که قرار است برای جوانان این شهر اشتغال زایی
گفتنی است ؛ این چندمین اعتصاب کارگران کارخانه سیمان خاکستری در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۵ به حساب می رود.
یکی از اعضا هیت مدیره کارخانه سیمان خاکستری اعلام داشت: به کارگران قرار است ۱۵ اسفند ماه دو حقوق معوقه پرداخت شود و مابقی نیز تا ۱۵ فروردین ماه به طور کامل تسویه شود .

==============

اعتراض به روند تعیین دستمزد
تجمع جمعی از کارگران در اعتراض به روند تعیین دستمزد سالانه

به گزارش خبرگزاری کار ایران – ایلنا درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : صبح امروز جمعی از کارگران در اعتراض به روند تعیین دستمزد سالانه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز جمعی از کارگران مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
در این تجمع که توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران سازماندهی شده بود، حاضران خواستار افزایش عادلانه دستمزدها براساس میزان سبد‌هزینه شدند و اعلام کردند روند همیشگی تعیین دستمزد که به نفع دولت و کارفرمایان است، بایستی خاتمه یابد.

================
اعتراض به مطالبات بی پاسخ مانده
تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل مجلس

6

به گزارش خبرگزاری کار ایران – ایلنا درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
این تجمع که از روزهای قبل در فضای مجازی سازماندهی شده بود، از ساعت ده صبح با حضور گسترده معلمان بازنشسته برگزار شد.

=====================
صبح امروز مقابل مجلس صورت گرفت؛
تجمع کارکنان شرکتی مخابرات در اعتراض به تبعیض گسترده

moaleman-13-mehr

به گزارش خبرگزاری کار ایران – ایلنا درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : صبح امروز چند صد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور مقابل مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
صبح امروز بیش از پانصد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
حاضران در تجمع امروز که از ساعت نُه صبح آغاز شده، می‌گویند: خواستار انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیض و برقراری امنیت شغلی هستیم. تجنع کنندگان معتقدند که واسطه‌ها بایستی حذف شوند تا حقوق صنفی و شغلی کارگران تامین شود.

=======================
اعتراض» به عدم همسان سازی حقوق، بیمه کارآمد، و پی‌گیری مطالبات عقب افتاده»
فرهنگیان بازنشسته خواهان توجه مسئولان به مطالبات خود گردیدند «
تجمع تعدادی از معلمان بازنشسته در مقابل مجلس
گروه بازنشستگان/
http://sedayemoallem.ir/item/8093

3-esfand95
برپایه گزارش صدای معلم درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : ساعت ۱۰ صبح سه‌شنبه سوم اسفند تعدادی از معلمان بازنشسته با خواسته‌های صنفی خود مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
سه خواسته اصلی معلمان بازنشسته این بود :
» همسان سازی حقوق، بیمه کارآمد، و پی‌گیری مطالبات عقب افتاده»
در تجمع امروز تعدادی از معلمان بازنشسته از شهرستان ها نیز شرکت داشتند.
پایان پیام/

===============
حقوق های معوقه
شعار کارگران ستاره خلیج فارس در تجمع روز گذشته :
وعده وعید نمیخوایم، دستمزد و عیدی میخوایم

ilna

به گزارش خبرگزاری کار ایران – ایلنا درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : روز گذشته حدود 500 نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در اعتراض به چهارماه معوقات مزدی تجمع کردند.

به گزارش خبری ایلنا، از ساعات آغازین صبح روز گذشته، حدود 500 نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس که زیرمجموعه شرکت تهران جنوب محسوب می‌شوند، در اعتراض به 4 ماه معوقات مزدی در محوطه پالایشگاه تجمع کردند.
این کارگران که دستمزد آنها از آبان ماه پرداخت نشده با سردادن شعار «وعده وعید نمیخوایم، دستمزد و عیدی میخوایم» خواستار رسیدگی مسئولان پالایشگاه و مدیران شرکت‌های پیمانکاری شدند.

=====================
اعتراض به تعیین دستمزد مناسب
گزارش تکمیلی تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد – کارگران و معلمان شعار «معیشت منزلت حق مسلم ماست» را به عنوان مطالبه مشترک متحدانه فریاد زدند
http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5870

etehad

ساعت ده صبح امروز جمعی از کارگران با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد و تلاش برای تحمیل حداقل مزد مطابق روال سالهای گذشته، در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند و خواهان اجرای بی کم و کاست ماده 41 قانون کار و تعیین حداقل مزد بر اساس سبد هزینه شدند. بر روی بنر بزرگی که تجمع کنندگان بدست گرفته بودند نوشته شده بود: ما خواهان اجرای کامل ماده 41 قانون کار و افزایش فوری حقوق کارگران و معلمان شاغل و بازنشسته بر اساس سبد هزینه زندگی هستیم. در قسمت پایین این بنر نیز نوشته شده بود: سبد هزینه زندگی بالای چهار میلیون تومان – حداقل دستمزد 812 هزار تومان.
در ساعاتی از این تجمع بزرگ که شکل متحدانه ای به خود گرفته بود تجمع کنندگان علاوه بر طرح مطالباتی که بدلیل آن دست به تجمع زده بودند بارها شعار «معیشت و منزلت حق مسلم ماست»، «زندگی حق ماست حق ماست» را به عنوان مطالبه مشترک و شعاری محوری فریاد زدند.

===================
اعتراض به تعیین دستمزد مناسب
بیانیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
ما اعلام می کنیم از فقر خسته شده ایم!
http://www.kurdane.com/article-3295.html

7-tapphe

به گزارش سایت خبری کردانه درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : در حالیکه به پایان سال ۹۵ خورشیدی نزدیک میشویم مسئله افزایش دستمزد در سال جدید از مهمترین دغدغه کارگران بشمار میرود. نظر به اینکه داشتن یک زندگی شایسته و شرافتمند، حق مسلم هر انسانیست، از ینرو افزایش هرچه بیشتر حقوق و دسترنج کارگر نقش مهم و اساسی بازی می کند. درین رابطه و بر اساس قانون کار که مبتنی بر اصل سه جانبه گرایی (نمایندگان کارگران، کارفرماها و دولت) هر ساله در اسفند ماه کمیته دستمزد درین باره تصمیم می گیرد. تصمیمی که تاثیر بسیار مهمی در زندگی و معیشت کارگران بجا می گذارد. در قانون کار این افزایش دستمزد باید مبتنی بر دو اصل مهم و اساسی باشد.
اول اینکه، افزایش حقوق کارگران باید بر اساس میزان تورم واقعی که مبتنی بر منابع اماری مختلفی باشد صورت گیرد و نه فقط بر اساس آمارهای دولتی. دوم، دستمزد مصوب در کمیته دستمزد، باید بالاتر از خط فقر افزایش یابد. خط فقری که در حال حاضر، حتی بر اساس آمارهای دولتی و بانک مرکزی بالاتر از ۴ میلیون تومان است.
ما اعلام می کنیم از فقر خسته شده ایم. از اضطراب و دغده های معیشتی خسته شده ایم. در حالیکه مدیران دولتی با حقوقهای نجومی چند صد میلیون تومانی در ماه، شاهانه روزگار می گذرانند خسته شده ایم ازینکه وقتی نوبت به کارگران می رسد آنچنان قطره چکانی و نکته سنجی و ریزبینی بخرج می دهند و مو را از ماست جدا می کنند بخل می ورزند که البته نتیجه اش هم چیزی بجز فقر و فلاکت نمی تواند باشد. خسته شدیم ازینکه کارفرماها به بهانه های واهی، با تاخیرهای مکرر و فراوان در پرداخت همین چندرغاز حقوق زیر خط فقر، موجب به خطر افتادن زندگی ما کارگران میشوند. ما خسته شدیم ازینکه همیشه خدا در مقابل خانواده، شرمنده باشیم. و ایضا خسته شدیم از اینکه هر گونه حق خواهی و عدالت طلبی کارگران در مقابل کارفرماها و سرمایه داران، نتیجه اش چیزی بجز زندان، اخراج و شلاق نیست.

===================
حقوق های معوقه
تجمع کارگران قند ممسنی در اعتراض به 36 ماه مطالبات معوقه

http://www.aftabir.com/news/article/view/2017/02/19/1640486

mamsani
به گزارش سایت خبری آفتاب درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : پاسکاری مالک قدیم و جدید کارخانه قند ممسنی برای پرداخت حقوق و مطالبات ۳۶ ماهه، کارگران این کارخانه را بلاتکلیف کرده است.
کارخانه قند ممسنی (رستم) که قدمت آن به 51 سال می‌رسد در سال 1379 به بخش خصوصی واگذار شد این کارخانه در زمان واگذاری سالانه برای 350 کارگر فصلی اشتغال‌زایی ایجاد می‌کرد.
به گفته طاهر ایزدی فرماندار رستم، این کارخانه بعد از واگذاری به بخش خصوصی با مشکل روبه‌رو شده و به صورت «کج‌دار و مریز» به فعالیت‌ خود ادامه داده است.
کارگران این کارخانه 36 ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند. این کارگران مسیر قانونی را برای احقاق حقوق خود پیموده و با گرفتن وکیل مدافع شکایت خود را از مالک کارخانه در دستگاه قضایی مطرح کردند.
نماینده کارگران این کارخانه در این مورد می‌گوید: اموال کارخانه در رهن بانک تجارت جنوب تهران است و چون قبل از ما اقدام به این‌کار کرده بود از فروش اموال کارخانه چیزی نصیب کارگران نمی‌شود.
وی می‌افزاید: با توجه به اینکه اموال در توقیف بانک بوده است دادگاه حکم کیفری برای شکایت کارگران صادر و حکم جلب اعضای هیئت مدیره کارخانه را صادر کرده است که‌ در حال حاضر دو عضو هیئت مدیره که ما شاکی آنها هستیم با وثیقه آزاد هستند.
به گفته وی،مالک قبلی کارخانه در جواب کارگران می‌گوید «کارخانه به فرد دیگری فروخته شده» و مالک جدید هم می‌گوید «مسئول پرداخت حق بیمه و حقوق کارگران مالک قبلی است». پاسکاری مالک قدیم و جدید کارگران را بلاتکلیف کرده و مشخص نیست که اختیار کارخانه و مسئول پرداخت حقوق معوقه کارگران چه کسی است.

==================
حقوق های معوقه
با حضور در استانداری مطرح شد؛
عدم پرداخت مطالبات کارگران «پارسیلون»/ وعده استاندار محقق نشد
http://www.mehrnews.com/news/3913838

mehr

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر / خرم آباد درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : جمعی از کارگران پارسیلون خرم آباد به دلیل پرداخت نشدن مطالباتشان در محل استانداری لرستان اعتراض کردند.
به گزارش خبرنگار مهر، ظهر امروز سه شنبه جمعی از کارگران پارسیلون لرستان نسبت به عدم پرداخت مطالبات خود اعتراض کردند و این در حالیست که هوشنگ بازوند استاندار لرستان در تاریخ ۲۶ بهمن ماه امسال وعده پرداخت مطالبات آنها را داده بود.
وی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حل مشکلات کارخانه پارسیلون کار سخت و طاقت فرسایی بود که برای آن دو سال و نیم وقت گذاشته شد، اظهار داشت: این کارخانه ۱۵ سال پیش با شرایط نامطلوبی واگذار می شود و بازگشت آن کار ساده ای نبود.
وی با بیان اینکه این کارخانه در زمان واگذاری ۱۵۰۰ کارگر داشته است و امروز حدود ۱۲۰ کارگر در این واحد باقی مانده است، تصریح کرد: از امروز (یعنی سه شنبه هفته گذشته) پرداخت مطالبات کارگران کارخانه پارسیلون آغاز شده است.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه امروز یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از مطالبات کارگران این واحد پرداخت شده است، گفت: مابقی مطالبات این کارگران طی روزهای آینده پرداخت می شود.

=========================
تجمع لخاطر عدم پاسخ گویی به مطالبات کارگران
تجمع بازنشستگان لرستانی در مقابل استانداری لرستان
http://www.rastannews.ir/ -5/21444-
به گزارش خبری راستان نیوز درتاریخ روز سه شنبه ۳ اسفند۱۳۹۵ آمده است : ظهر امروز جمعی از بازنشستگان لرستان مقابل استانداری تجمع کردند.
دبیر کانون بازنشستگان استان لرستان در حاشیه این تجمع در خرم‌آباد گفت: تجمع امروز یک تجمع صنفی بوده و ما خواهان اجرای قانون هستیم، باید گفت، بازنشستگان تامین اجتماعی، لشکری و کشوری همه آنها درد مشترکی دارند.
وی افزود: در استان لرستان 15 هزار بازنشسته لشکری، 51 هزار بازنشسته تامین اجتماعی و 28 هزار بازنشسته کشوری وجود دارد که امروز نمایندگان آنها در این تجمع حضور داشته‌اند.
دبیر کانون بازنشستگان استان لرستان گفت: مشکل بازنشستگان معیشت، تکریم و درمان است و هر فرد بازنشسته‌ با یک میلیون و 400 هزار تومان نمی‌توانند مخارج و معیشت خود را تأمین کنند.

==================
حقوق های معوقه
تجمع کارگران یک پروژه ملی ، مقابل فرمانداری اسفراین
http://www.atraknews.com/new.aspx?id=2782704
به گزارش خبری عصر اترک به نقل از سپهر آیین در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : شماری از کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد که جمعیت آنان به بیش از 30 تن می رسید، به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی شرکت پیمانکار در مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند.
گفته می شود در حالی که به نوروز 96 نزدیک می شویم، کارگران این شرکت ضمن عدم دریافت حقوق از مردادماه، عیدی سال 94 یعنی سال گذشته را هم دریافت نکرده اند.
به گفته این کارگران، شرکت تعهدات مالی دولت را دریافت کرده است ولی متاسفانه حاضر به پرداخت تعهدات خود یا به عبارتی مطالبات کارگران نیست.

==================
تجمع بخاطر بلاتکلیفی شغلی
تجمع اعتراضی بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت مقابل مجلس!
http://www.isna.ir/news/95120402670
به گزارش خبرگزاری دولتی ایسنا در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی مقابل مجلس تجمع کردند.
به گزارش خبری ایسنا ، جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین تکلیف وضعیت شغلی و حقوقی خود شدند.

==========================
تجمع در اعتراض به خصوصی سازی
تسنیم گزارش می‌دهد
جزئیات تجمع اعتراضی پرسنل جایگاه‌های عرضه سوخت/زنگ بیکاری «زنگنه» برای ۲۸۱ جوان در آستانه سال نو
گزارش از علی الماسی
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/04/1335999

04
به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : پرسنل جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور از جمله استان زنجان روز گذشته به دلیل فروش جایگاه‌های سوخت به بخش خصوصی و بیکاری‌شان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، وزارت نفت و سازمان خصوصی‌سازی جایگاه‌های شرکتی را به مزایده گذاشته که به گفته تعدادی از پرسنل قرارداد موقت جایگاه‌های عرضه 75 درصد از جایگاه‌های دولتی واگذار شده است.
گویا بعد از واگذاری تعداد زیادی از جایگاه‌های سوخت به بخش خصوصی کارگرانی که حتی 10 و یا 15 سال سابقه کار دارند نیز با تصمیم بخش خصوصی بیکار شده‌اند و در آستانه عید به جای بردن نانی برای سفره شرمندگی را به خانه‌هایشان بردند.
پرسنل قرارداد موقت جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور از جمله استان زنجان روز گذشته با شعار «زنگنه کار ما را پس بده» مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند که این اعتراض روز شنبه 7 اسفند ماه نیز مقابل بهارستان ادامه خواهد داشت….
وی افزود: در آستانه سال نو که همه آحاد مردم در حال شادی و برنامه‌‌ریزی برای عید نوروز هستند ما باید خجالت و شرمسار را خانواده‌های خود باشیم.
علیرضا نظری به نمایندگی از پرسنل قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت استان همدان نیز در این‌باره به تسنیم گفت: نیروهای قرارداد موقت شاغل در جایگاه‌های عرضه سوخت با بیش از یک دهه سابقه با فروش جایگاه‌ها به دلیل تصویب حقوقهای ماهانه 500 تا 700 هزار تومان که کفاف زندگی را نمی‌دهد و یا عدم نیاز مالک جدید به این نیروها بیکار و خانه‌نشین شده‌اند.
وی بیان کرد: آیا منطقی است که پس از چندین سال خدمت صادقانه که عمر جوانی خود را به پای این صنعت گذاشته‌ایم این چنین با ما برخورد شود و مورد هجمه بی تدبیری دولت تدبیر قرار گیریم.
وی با تاکید بر اینکه ما نیروهای سازمان خصوصی‌سازی نیستیم، ابراز کرد: در کل 281 نفر با وجود کمبود شدید نیرو در انبارها و نواحی بیکار شده‌اند….

================
حقوق های معوقه
مقابل ساختمان استانداری لرستان انجام شد؛
تجمع کارگران شاغل و بازنشسته پارسیلون برای چهار روز متوالی

51

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : از ابتدای ماه جاری تاکنون گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه پارسیلون خرم آباد مقابل ساختمان استانداری لرستان در حال تجمع هستند.
به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، در کارخانه نساجی پارسیلون بیش از 123 نفر کارگر رسمی فعالیت دارند که در 14 ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند. علاوه بر آن حدود 26 ماه از معوقات مزدی سالهای گذشته آنها هنوز پرداخت نشده است.

50
طبق اظهارات کارگران شاغل در پارسیلون، همچنین چندین ماه است که حق بیمه کارگران شاغل به تامین اجتماعی پرداخت نشده و در نتیجه دفترچه‌ درمانی کارگران به خانواده هایشان تمدید نمی‌شود.
همچنین جمعی از بازنشستگان این کارخانه که تعداد آنها در حدود 100نفر است و به تدریج از سال 92 بازنشست شده‌اند به دلیل دریافت نکردن سنوات پایان کار در تجمع امروز حضور دارند.
به گفته آنان همچنین در این اجتماع صنفی چند روزه ک حدود 230 کارگر قرار دادی اخراجی کارخانه نیز حضور دارند. این کارگران که از دی ماه سال 94 از کار بیکار شده‌اند مدعی‌اند که کارفرما هنوز بابت مطالبات معوقه با آنها تسویه حساب نکرده است.

==================
حقوق های معوقه
گزارشی از وضعیت کارگران پارسیلون
وعده مسئولان بازهم محقق نشد/ وعده های توخالی به کارگرانی که 27 ماه حقوق معوقه دارند

http://www.farsnews.com/13951203000765

parslon3

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس،به نقل از سفیرافلاک؛ در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارخانه پارسیلون از دیرباز به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ اقتصادی استان لرستان به شمار می رفت که زمینه را برای به کارگیری تعداد زیادی از مردم این دیار مهیا کرده بود. متاسفانه با وجود قول‌های متعدد مسئولان برای پرداخت مطالبات کارگران بازهم این وعده در بهمن‌ماه محقق نشد تا شاهد بلاتکلیفی چندین ساله کارگران یک واحد تولیدی دیگر باشیم.

parsilon
با این وجود متاسفانه از اوایل دهه 80 شاهد آغاز روزگار بد پارسیلون و کارگرانش بودیم، به نحوی که به دلایل مختلفی همچون سوء مدیریت مالک وقت کارخانه هر ساله شرایط بدتر از پارسال می شد و به جای اینکه بر اساس تعهدات مالک شاهد افزایش تعداد نیروهای این کارخانه باشیم روند تعدیل نیرو در دستور کار قرار گرفت.
از همان ابتدا نیز شرایط به گونه ای پیش رفت که مطالبات به حق کارگران این واحد بزرگ تولیدی که روزگاری به عنوان برند صنعت لرستان به شمار می رفت، با تاخیر بسیار زیاد پرداخت شد.
به هر حال در سال های گذشته تعداد نیروهای کارخانه پارسیلون از هزار و 500 تا 2 هزار نفر به زیر 200 رسیده است، از سوی دیگر کارگران این واحد تولیدی اکنون حدود چند سال است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.

==================
اعتراض به خاطر اخراج کارگران
در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام صورت گرفت؛
اعتراض کارگران پتروشمی تکس آریا به اخراج احتمالی

14

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : تعداد 45 تن از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا برای دومین بار طی روزهای گذشته نسبت به تصمیمی که کارفرما برای اخراج آنها گرفته است دست به تجمع اعتراضی زدند.
یکی از کارگران در همین زمینه به خبرنگار ایلنا گفت: در حالی که هیچ مشکلی از بابت روند تولید وجود نداشت، کارفرما در تاریخ پنجم بهمن ماه دستور اخراج 45 تن از کارگران را صادر کرد.
وی ادامه داد: با اعلام این دستور تعدیل، در مقام زیان‌‌کار، اعتراض خود را اعلام و دست به تجمع زدیم که همان زمان با پادرمیانی اداره کار منطقه این دستور ملغی و به کار خود بازگشتیم.

arya2
این کارگر افزود: با این حال کارفرما بار دیگر براجرای دستور اخراج اصرار و اعلام کرد که این 45 نفر نهایتا تا روز 5 اسفندماه سال جاری اخراج خواهند شد و برای همین تجمع اعتراضی خود را برای دومین بار آغاز کردند

====================
حقوق های معوقه
کارگران پروژه دریاچه هنر تهران تا 11 ماه مزد طلبکارند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه ۴ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارگران پیمانکاری شرکت کیسون شاغل در پروژه احداث دریاچه هنر تهران تا نزدیک به 11 ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران پیمانکاری پروژه ساخت دریاچه هنر تهران از به تاخیر افتادن پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.
از قرار معلوم، این کارگران که تعداد آن‌ها 35 نفر است، در پروژه احداث دریاچه هنر واقع در منطقه عباس آباد تهران مشغول به کار هستند و بابت نزدیک به 11ماه مزد و مزایای مزدی طلبکارند.
به گفته این کارگران، مدیران شرکت پیمانکاری که آنها در حال حاضر در استخدامش هستند علت به تاخیر افتادن مطالبات مزدی پرداخت نشده را کمبود نقدینگی عنوان کرده و مدعی هستند که شرکت نوسازی عباس آباد در مقام کارفرمای اصلی پروژه دریاچه عباس آباد هنوز صورت وضعیت‌های مالی ماههای گذشته را پرداخت نکرده است.

====================
حقوق های معوقه
اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به سیزدهمین روز رسید

folad1

حدود 4 هزار نفر از کارگران شاغل در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از 13 روز پیش در اعتراض به عدم دریافت حقوق، فعالیت شغلی خود را متوقف کرده‌اند.
از قرار معلوم در این واحد تولیدی حدود 4هزار کارگر رسمی و قراردادی شاغل در این واحد تولیدی بین 4 تا 5ماه مطالبات معوقه مزدی، طلبکارند. در عین حال پرداخت مطالبات سنواتی هر یک از کارگران که بالغ بر 5 تا 6 میلیون تومان می‌شود چندین سال است به تاخیر افتاده است.

folad2
دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به پرداخت نشدن حق بیمه از جانب کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.
به نقل از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز گفته می‌شود تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان استانی پاسخ مشخصی به خواسته‌های آنان داده نشده؛ درنتیجه اعتراض صنفی کارگران استمرار پیدا کرده است.
طبق اظهارات این کارگران معترض، گروه ملی فولاد اهواز یکی از شرکتهای احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است که پس از ماجرای اختلاس 3 هزار میلیاردی و مصادره شرکت‌های متهم اصلی پرونده هم‌اکنون مدیریت این کارخانه با نظارت قوه قضائیه انجام می‌شود.

=================
طومار اعتراضی برای تعیین دستمزد مناسب
کارگران شرکت واحد با امضای طوماری اعلام کردند در برابر تعیین دستمزد ناعادلانه سکوت نخواهند کرد
http://vahedsyndica.com/archive/2600

%d8%a7-%d8%b3%d9%86%d8%af%db%8c%da%a9%d8%a71-3

به نوشته سایت سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه در تاریخ روز پنجشنبه ۵ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارگران شرکت واحد با امضای طوماری اعلام کردند در برابر تعیین دستمزد ناعادلانه سکوت نخواهند کرد
سندیکای کارگران شرکت واحد اوبوسرانی تهران از روز شنبه سی ام بهمن با جمع آوری امضاء از رانندگان و کارگران شرکت واحد اعتراض خود را نسبت به دستمزد فعلی که چند برابر زیر خط فقر است اعلام کردند.
کارگران با امضای طومار خواهان تعیین دستمزد سال نود و شش مطابق تبصره ۲ ماده ۴۱ قانونکار هستند. جمع آوری امضاء از کارگران شرکت واحد در سطح خطوط، توقفگاه ها و تعمیرگاه های این شرکت تا روزهای آینده ادامه خواهد یافت.

================
حقوق های معوقه
معلمان حق‌التدريسي مقابل استانداري همدان تجمع كردند
http://hamedan.farsnews.com/news/13951205000708
به گزارش خبرنامه فارس نیوز استان همدان در تاریخ روز پنجشنبه ۵ اسفند۱۳۹۵ آمده است : بعد از ظهر امروز جمعی از معلمان حق‌التدریسی آموزش و پرورش همدان دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق مقابل استانداري تجمع کردند.
یکی از معترضان با بیان اینکه 6 ماه است حقوق‌ معلمان حق‌التدریسی را پرداخت نکرده‌اند و این امر باعث مشکلات بسیاری شده است؛ گفت: آموزش و پرورش دلیل عدم پرداخت حقوق‌ها را نبود اعتبار می‌داند و می‌گوید که باید وزارت آموزش و پرورش آن را پرداخت کند.

=================
اعتراض به خاطر دپوی زباله
تجمع مردم روستای گماره‌لنگ مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری
گزارش: رزگار کریمی

http://porsyar.com/news/11925907
به گزارش سایت پر سیار در تاریخ روز پنجشنبه ۵ اسفند۱۳۹۵ آمده است : مردم روستای گماره‌لنگ از توابع بخش سرشیو مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا در مقابل فرمانداری مریوان تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مریوان، مردم روستای گماره‌لنگ از توابع بخش سرشیو مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا در مقابل فرمانداری شهرستان مریوان تجمع کردند و نارضایتی خود را از این وضعیت اعلام کردند.
مردم روستای گماره‌لنگ در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا خواستار بازنگری مسئولان شدند و از فرماندار و شهردار مریوان خواستند هرچه زودتر مشکلات اهالی این روستا را حل کنند.
مسئولان شهرستان مریوان فقط محل دپوی زباله را تغییر می‌دهند !
فرهاد راوش یکی از اهالی روستای گماره‌لنگ بخش سرشیو مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان، اظهار داشت: باتوجه به اعتراضات مردم روستاهای نزدیک به محل دپوی زباله‌های شهرستان مریوان انتظار داشتیم که مسئولان با تصمیمات و تدابیری جدی، علمی و عملی برای رفع این معضل اقدام می‌کردند که متأسفانه بر خلاف آن است.
وی گفت: محل دپوی زباله‌های شهری موضوع مهم و جدی است که باید از سوی مسئولان به صورت جدی پیگیری شود و نسبت به حل این معضل اقدام اساسی کنند نه اینکه در هرزمانی که اهالی یک روستا نسبت به تغییر مکان محل دپوی زباله شهرستان اعتراض کردند آن را نزدیک روستای دیگر ببرند و فقط مکان را تغییر دهند.

================

اعتراض اهالی به شهرداری به خاطر دپوی زباله
تسنیم‌گزارش می‌دهد
تجمع مردم روستای «گماره‌لنگ» مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری
گزارش: رزگار کریمی
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/05/1337536

tasnim1
به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در تاریخ روز پنجشنبه ۵ اسفند۱۳۹۵ آمده است : مردم روستای «گماره‌لنگ» از توابع بخش سرشیو مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا در مقابل فرمانداری مریوان تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مریوان، مردم روستای «گماره‌لنگ» از توابع بخش سرشیو مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا در مقابل فرمانداری شهرستان مریوان تجمع کردند و نارضایتی خود را از این وضعیت اعلام کردند.

tasnim3
مردم روستای «گماره‌لنگ» در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا خواستار بازنگری مسئولان شدند و از فرماندار و شهردار مریوان خواستند هرچه زودتر مشکلات اهالی این روستا را حل کنند.
مسئولان شهرستان مریوان فقط محل دپوی زباله را تغییر می‌دهند !
فرهاد راوش یکی از اهالی روستای «گماره‌لنگ» بخش سرشیو مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان، اظهار داشت: باتوجه به اعتراضات مردم روستاهای نزدیک به محل دپوی زباله‌های شهرستان مریوان انتظار داشتیم که مسئولان با تصمیمات و تدابیری جدی، علمی و عملی برای رفع این معضل اقدام می‌کردند که متأسفانه بر خلاف آن است.
وی گفت: محل دپوی زباله‌های شهری موضوع مهم و جدی است که باید از سوی مسئولان به صورت جدی پیگیری شود و نسبت به حل این معضل اقدام اساسی کنند نه اینکه در هرزمانی که اهالی یک روستا نسبت به تغییر مکان محل دپوی زباله شهرستان اعتراض کردند آن را نزدیک روستای دیگر ببرند و فقط مکان را تغییر دهند.

==================

حقوق های معوقه

جیب خالی کارگران معدن «تخت» در آستانه سال نو / 4 ماه حقوق معوق
http://www.minookhabar.ir/-4 -15016/-15

1223

به گزارش پایکاه خبری مینو خرد در تاریخ روز پنجشنبه ۵ اسفند۱۳۹۵ آمده است : بی شک کار در معدن یکی از سخت ترین و خطرناک ترین مشاغل جهان است و می طلبد به دغدغه های شاغلان این بخش به طور ویژه رسیدگی کرد.
به گزارش » مینوخبر » ، در پی دریافت پیام ها و تماس هایی از کارگران معدن روستای «تخت» مبنی بر عدم دریافت حقوق شان از مهر ماه تاکنون مسئله را از رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مینودشت جویا شدیم.
حمید ابراهیمی با تایید این خبر به خبرنگار ما گفت: جلساتی به منظور حل مشکل این کارگران داشته ایم که طبق وعده «ناطقی» معاون شرکت معادن البرز شرقی شاهرود قرار است حقوق 3 ماه این کارگران در هفته آینده پرداخت شود.
ابراهیمی خاطر نشان کرد: مسئولان شهرستان مینودشت هم پیگیر این موضوع هستند تا در آستانه عید کلیه معوقات کارگران معدن تخت پرداخت شود.
شرکت معادن زغال سنگ البرز شرقی از سه واحد مجزای استخراج بنام معدن «طرزه»، معدن «تخت» مینودشت و معدن «رامیان» تشکیل شده است. استخراجات این معادن فقط برای ذوب آهن کاربرد دارد و به مصرف ذوب آهن اصفهان می رسد.
گفتنی است؛ آذر ماه سال 93 در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق کارگران معدن زغال سنگ تخت دست از کار کشیدند.

====================

حقوق های معوقه
اعتصاب نامحدودهزاران کارگر ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ!

%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b2
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز پنجشنبه ۵ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ، همزمان با سفر روحانی به استان خوزستان،به اعتصابشان ادامه دادند و اطراف میدان فرودگاه اهواز تجمع کردند.
کارگران معترض پایان اعتصابشان را منوط به پرداخت مطالباتشان کردند.
این کارگران از روز24بهمن ماه دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ودیگرمطالباتشان دست از کار کشیده ومقابل استانداری خوزستان اجتماع کردند وپس از آن با ادامه اعتصاب همه روزه مقابل کارخانه تجمع می کنند. طی همین روزها این کارگران معترض اجازه تردد خودروهای سنگین به کارخانه را ندادند.
به گزارش خبری امروز درهمین رابطه نوشت،حدود 4 هزار نفر از کارگران شاغل در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از 13 روز پیش در اعتراض به عدم دریافت حقوق، فعالیت شغلی خود را متوقف کرده‌اند.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که از 13 روز قبل در اعتراض به تعویق 5ماه حقوق و سایر مشکلات صنفی خود دست از کار کشیده‌اند، پایان اعتراض خود را به دریافت معوقات مزدیشان منوط کرده‌اند.
از قرار معلوم حدود 4هزار کارگر رسمی و قراردادی شاغل در این واحد تولیدی بین 4 تا 5ماه مطالبات معوقه مزدی، طلبکارند. در عین حال پرداخت مطالبات سنواتی هر یک از کارگران که بالغ بر 5 تا 6 میلیون تومان می‌شود چندین سال است به تاخیر افتاده است.

==================
حقوق های معوقه
در اعتراض به عدم دریافت حقوق
اعتراضی کارگران شهرداری با تجمع ساختمان شهرداری و فرمانداری
http://khiav-news.com/?p=27600

images-1
به گزارش خیاو نیوز در تاریخ روز جمعه ۶ اسفند۱۳۹۵ آمده است : ،شنیده ها حاکی از اعتراض صبح امروز جمعی از کارگران شهرداری درخصوص عدم پرداخت حقوق و عیدی خود مقابل ساختمان شهرداری و فرمانداری حکایت دارد.

براساس این خبر کارگران خواستار پایان دادن به وضعیت پرداختی های خود در روزهای پایانی سال هستند .
این درحالی است که شهردار مشگین شهر در مصاحبه های چند روز پیش خود از پرداخت تمامی معوقات حقوق کارگران خبر داده بود و امروز شاهد اعتراض کارگران هستیم.
کارگران ادعا میکنند سایر ادارات پاداش و عیدانه پایان سال خود را دریافت نموده اند و اغلب خرید های نوروزی را شروع کرده اند و ما هنوز موفق به دریافت حقوق بهمن ماه خود نشده ایم.
امیدواریم شهردار محترم مشگین شهر آستین بالازده و فکری به وضعیت معیشت کارگرانی که خانواده های آنها چشم انتظار نوروز و فصل بهار هستند کرده و کورسوی امید را در دل آنها زنده نماید.

کد این خبر: 27600

==================
اعتراض به تعیین دستمزد مناسب
جمعی از کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز:
بار محرومیت بر دوشمان سنگینی می‌کند/دستمزد آبرومندانه می‌خواهیم

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز جمعه ۶ اسفند۱۳۹۵ آمده است : جمعی از کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز می گویند سطح دستمزدها به گونه‌ای است که هم اکنون بار محرومیت بر دوش آنها سنگینی می‌کند. آنها همچنین می‌گویند پس از یک دهه کار اجاره نشین هستند و در پرداخت اجاره خانه مشکل دارند.
کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز با بیان اینکه دستمزد 812 هزار تومانی موجب شده‌است که آنها برای گذران معاش به سراغ کار دوم بروند، تصریح کرد: از آنجایی که با حقوق و دستمزدهای فعلی به سختی امکان خرید 1 کیلو گوشت و یا سایر اقلام مصرفی‌ را داریم مجبوریم کار دومی هم داشته باشیم.
آنها در پایان تاکید کردند که دستمزد 96 باید به گونه‌ آبرومندانه‌ای تعیین شود که مجبور نشوند پس از 10 ساعت کار با خستگی فراوان به سر کار دوم و سوم بروند و تازه تنها وسیله رفت و آمدشان یک دوچرخه قدیمی باشد.

====================
حقوق های معوقه
ايران -تجمع اعتراضی کارگران پروژه راه آهن جوین ـ اسفراین

http://www.irankargar.com/index.php/news

af5_m

به گزارش منتشره ایران خبر در تاریخ روز جمعه ۶ اسفند۱۳۹۵ آمده است : ، روز چهارشنبه 4 اسنفد ماه، شماری از کارگران شاغل در پروژه راه آهن جوین ـ اسفراین در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود دست به تجمع زدند.
شماری از کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد که جمعیت آنان به بیش از 30 تن می رسید، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود از سوی شرکت پیمانکار، مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند. کارگران می گویند عدم پرداخت مطالبات مزدیشان در آستانه سال نو موجب بروز مشکلات معیشتی زیادی برای آنان و خانواده هایشان شده است لذا تا رسیدن به مطالباتشان دست از این تجمع برنخواهند داشت.
گفتنی است کارگران این شرکت ضمن عدم دریافت دستمزد خود از مرداد ماه سالجاری تاکنون، عیدی سال 94 یعنی سال گذشته را هم دریافت نکرده اند.
درتلگرام با ما همراه باشید
https://telegram.me/IranKargar

=======================

اعتراض به خاطر آب
تجمع آب‌خواهی شهروندان ایذه‌ای در محل سد کارون۳
http://khuzestan.farsnews.com/news/13951206000443

sad
به گزارش خبرگزاری فارس استان خوزستان در تاریخ روز جمعه ۶ اسفند۱۳۹۵ آمده است : جمعی از فعالان محیط‌زیست و شهروندان ایذه‌ای صبح امروز با تجمع در مقابل سد کارون 3 و در دست داشتن پلاکاردهایی با موضوعیت بی‌آبی ایذه، خواستار توجه و نگاه مسؤولان کشوری و استانی به این شهرستان شدند.
جمعی از فعالان محیط‌زیست و شهروندان ایذه‌ای صبح امروز با تجمع در مقابل سد کارون 3 و در دست داشتن پلاکاردهایی با موضوعیت بی‌آبی ایذه، خواستار توجه و نگاه مسؤولان کشوری و استانی به این شهرستان شدند.
این حرکت برای بار چندم در این شهرستان صورت می‌گیرد و تجمع کنندگان از بی‌توجهی‌های مسؤولان دولتی در سفرهای خود به خوزستان نسبت به شهرستان ایذه و مشکلات موجود در آن گلایه‌مند هستند.
در میان مطالبه‌گران برخی از اساتید دانشگاه و وکلای برجسته حقوقی، فعالان اجتماعی و محیط‌زیست و ورزشکاران حضور داشتند.
تجمع کنندگان با در دست داشتن بنرهایی با موضوعیت آب و توجه به شهرستان ایذه خواستار نگاه و توجه مسؤولان به این مشکلات بودند.
در میان شعارها و بنرهای تجمع‌کنندگان جملاتی با محتوای «حقابه تالاب‌های ایذه را آزاد کنید»، «آب شرب ما را بدهید»، «جیره‌بندی را پایان دهید»، «آب ما را بدهید»، «اقتصاد مقاومتی به دست این جوان بیکار جویای کار رقم می‌خورد»، «حاصل‌خیزترین دشت ایران تشنه است»، «ایذه و باغملک تشنه است»، «چاه‌های دشت ایذه را تعطیل کنید»، «ما آب شرب با کیفیت می‌خواهیم»، «ما در چند کیلومتری سدها تشنه و بیکاریم»، «ما مقام اول بیکاری را داریم» و «سهم ما از این توسعه چیست»، وجود داشت.

====================
تعطیلی واحد و افزایش بیکاری
جمعی از کارگران کردستان:
کارگران متخصص فولاد قروه در غرفه‌های تره‌بار تهران کارگری می‌کنند

%d8%a8%db%8c%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز شنبه ۰۷ اسفند۱۳۹۵ آمده است : کارگران بیکار شده فولاد زاگرس در قروه کردستان از فرط بیکاری به مشاغل کاذب روی آورده‌اند و یا به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده‌اند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، شرکت فولاد زاگرس به موجب مجمع فوق العاده‌ای که در اسفند ماه ۹۲ توسط سهامداران عمده این شرکت شامل صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، منحل اعلام شد.
این کارخانه تنها واحد صنعتی شهرستان قروه با بیش از 400 کارگر بود که عدم حمایت مسئولان و تعطیلی آن، ضربه دردناکی به معاش مردم این شهر وارد کرد؛ خانواده‌های بسیاری گرفتار بی پولی و عسرت شدند و در نهایت بسیاری از نان‌آوران خانواده‌ها، تن به مهاجرت دادند و راهی شهرهای بزرگ شدند.
کارگران بیکار شده فولاد قروه از بی‌عملی مسئولان محلی و استانی انتقاد دارند و می‌گویند بعد گذشت سه سال از تعطیلی این کارخانه، هنوز هیچ اقدام موثری برای حل مشکلات ما انجام نشده.

======================
حقوق های معوقه
اعتراض کارگران «گروه ملی فولاد اهواز» به پانزدهمین روز متوالی رسید

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز شنبه ۰۷ اسفند۱۳۹۵ آمده است : اعتراض صنفی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که از 14 روز قبل آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت.
یکی از کارگران با بیان اینکه مدیریت کنونی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه حدود 4 هزارکارگر شاغل در این کارخانه باعث تشدید وضعیت اقتصادی خانواده‌های این کارگران شده‌اند، افزود: در شرایطی که به نان شب خود بیش از هر زمان دیگری محتاجیم از مسئولان توقع داریم که به مشکلاتمان رسیدگی کنند.
به گفته این کارگر، مجموع مطالبات حدود 4 هزار نفر ازکارگران شاغل درگروه ملی صنعتی فولاد اهواز دست‌کم در 4 تا 5ماه گذشته به تاخیر افتاده و حق سنوات آنان نیز از چند سال قبل تا هم اکنون پرداخت نشده است. همچنین عیدی سال 96 کارگران تا به امروز به حساب کارگران پرداخت نشده است.
این کارگر معترض در ادامه می‌گوید تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی آنها ایجاد شده است به هیچ وجه با کار سخت و دشواری که آنها هر روز انجام می‌دهد؛ همخوانی ندارد.
کارگران گروه ملی فولاد اهواز درباره سایر مشکلات صنفی خود می‌گویند؛ غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی آنها وجود دارد؛ کارفرما بیمه کارگران شاغل در این کارخانه را به صورت منظم به اداره تامین اجتماعی پرداخت نکرده که در نتیجه آن در برخی از ماه های سال دفترچه‌های درمانی کارگران فاقد اعتبار است.

======================
حقوق های معوقه
ادامه اعتراض‌ها در اهواز و پایان تجمع ۵۰ روزه در مسجدسلیمان
https://meidaan.com/archive/24225

%d9%81%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b2-1

به گزارش میدان در تاریخ روز شنبه ۰۷ اسفند۱۳۹۵ آمده است : اعتراض صنفی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که از ۱۴ روز قبل آغاز شده بود امروز (شنبه هفتم اسفند) نیز ادامه یافت. معترضان امروز همانند روزهای گذشته در محوطه و مقابل در ورودی کارخانه جمع شده‌ و منتظر عملی شدن وعده‌های داده شده درباره مطالباتشان شدند.
به گفته کارگران تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه پاسخ مشخصی به این خواسته‌ها داده نشده است. این کارگران می‌گویند مدیریت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه حدود چهار هزارکارگر شاغل در این کارخانه باعث تشدید وضعیت نامناسب اقتصادی خانواده‌های این کارگران شده‌ است.
گروهی از کارگران خدماتی شهرداری مشکین شهر هم روز گذشته در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
این کارگران که در نقاط مختلف مشکین شهر استان اردبیل به کار جمع‌آوری زباله و فضای سبز مشغول کارند روز گذشته (جمع ششم بهمن ماه) در اعتراض به معوقات مزدی خود در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. این کارگران می‌گویند علاوه بر معوقات مزدی، عیدی و پاداش پایان سال خود را هم هنوز دریافت نکرده اند.
همچنین بعد از گذشته ۵۰ روز از اعتراض کارگران کارخانه سیمان مسجدسلیمان این کارگران به اعتراض صنفی خود پایان دادند. این کارگران امروز با دریافت یک ماه از مطالبات معوقه خود به اعتراض۵۰ روزه خود خاتمه دادند و در نتیجه فعالیت کارخانه سیمان مسجد سلیمان از سرگرفته شد.

=====================
حقوق های معوقه
در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات؛
کارگران کارخانه خودروسازی «آکیا دویچ» دست از کار کشیدند/ یک سال کارِ بی‌حقوق در سایه‌ی سکوت مسئولین
http://wwwkhabar.ir/go/12300427

1192684
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج ، در تاریخ روز شنبه ۰۷ اسفند۱۳۹۵ آمده است : تعدادی از کارگران کارخانه خودروسازی آکیا دویچ در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان دست از کار کشیدند و مقابل کارخانه تجمع کردند.
به گزارش منبع فوق ،این کارگران قریب به یک سال است که علی‌رغم ادامه فعالیت حقوقی دریافت نکرده‌اند و دیگر توان پرداخت هزینه‌های خانواده و تامین معیشتشان را ندارند.
پیگیری کارکنان خودروسازی آکیا تاکنون به نتایج مطلوبی منجر نشده و در سایه‌ی بی‌توجهی مسئولین استانی آنان مجبور شده‌اند اینگونه نارضایتی خود را اعلام نمایند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s