روزشمارکارگری هفته نمره یک / امیرجواهری لنگرودی

وبلاگ کارگری راه کارگر : جمعه ۲۷اسفند۹۵ تا جمعه ۰۴فروردین ۱۳۹۶ ۱۳۹۵ برابرمارس ۲۰۱۷
امیرجواهری لنگرودی
haftegi_kargari@yahoo.com
یادداشت :جمعه به جمعه ، نو به نو ؛ تازه  به  تازه  روبرو
آنچه در پی می آید ، ادامه روند انتشار روزشمارکارگری است که من آن را از سال ها پیش به شکل مستمر پی گرفته ام . اینک برای تسریع دردریافت های خبرهای کارگری خاصه از روند فعل و انفعالات روزمره گی اخبار کارگری و مبارزات کارگران ، آنرا به شکل هفتگی انتشار خواهم داد.
امیدم بر آنستکه داوری و نقد مسئولانه یکایک شما مراجعه کنندگان به روزشمار کارگری هفته بتواند ، انتشار این مجموعه را برای یک ارزیابی ماهیانه از آنچه در برابر ما جای می گیرد ، بشکل سهلتری فراهم آورد . این مهم فراهم نمی گردد ، مگربا داوری و دخالتگری شما فعالان کارگری و مدافعین به حقوق کارگران .
من بر آنم ، آنچه را که از دهسال پیش به این سو با نام روزشمار کارگری در سطح جنبش انتشار داده ام ، امروز بعنوان یک منبع و مرجع قابل اعتماد می تواند برای هر محقق اجتماعی و کوشنده راه آزادی و برابری و برای تدقیق روند مبارزه کارگران ایران ، طی هر روز ، هفته ، ماه وسال مورد مداقعه نظر وارزیابی کارشناسی قرارگیرد . باشد که در ادامه این کار از راهنمایی ها و کمک های یکایک تان همچون گذشته بهره گیریم تا بتوانیم بشکل توامان این کار را بجلو بریم .
ذکرچند نکته را لازم می دانم :
یکم :روزشمارکارگری هفته، سطح کلی اخبار میدانی کارگران – عمدتا اعتراضات – اعتصابات و تجمعات سازمان گرانه تمامی مزدو حقوق بگیران را- تا حد ممکن – با ارائه لینک های خبری آنان انعکاس می دهد . چنانچه پیگیری خبری برای هر مراجعه کننده ای مفید افتد ،می تواند عینا از طریق لنیک هم به منبع خبر و هم به کل حرکت دست یابد .
دوم: آنکه کل روزشمار کارگری ماهیانه در پایان هر ماه بشکل عمومی و جزیی تری در سایت روزشمار کارگری آرشیو خواهد شد . باشد که با مراجعه به آن آدرس، دسترسی به کل اخبار برای شما کارساز باشد.
سومین نکته اینکه ؛ برای فشرده تر نمودن حجم اخبارکارگری هفته از انعکاس خبرهای حوادث حین کار که به مراتب گسترده است در هفته نامه کارگری پرهیز می کنم ولی در انعکاس روز شمار ماهیانه آنها را بازتاب خواهم داد .
توجه : طی هفته های آینده آدرس سایت روزشمار کارگری و آرشیو آنرا دراختیار تان خواهم گذاشت . برای ارسال اخبارتان با ایمیل زیر، شماره دستی ام در کانال تلگرام و به آدرس فیس بوکم می توایند مربوط گردید.
haftegi_kargari@yahoo.com
0046:736778815

روزشمار کارگری هفته :
برگزاری دادگاه تجدید نظر محمود بهشتی لنگرودی
رسول بداقی
http://bield.info/beheshti-7/
به نوشته سایت حقوق معلم و کارگر در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: محمود بهشتی لنگرودی باردیگر برای دادگاه تجدید نظر روز چهارشنبه 25 اسفند 1395 راهی شعبه ی 36 دادگاه انقلاب شد،این پرونده که سومین پرونده محمود بهشتی است،حاوی یک اتهام دیگر (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور موضوع ماده ی 611 قانون مجازات اسلامی است)و اشد مجازات آن 5 سال زندان می باشد ،محمود بهشتی رادر پرونده ها ی پیشین خود به ۴ سال حبس تعلیقی و ۵سال حبس تعزیری به همین اتهام محکوم کرده اند. شاکی این پرونده قرارگاه ثارالله سپاه بوده است .

======
اعتراض کارکنان پتروشیمی امیرکبیر به برکناری مدیرعامل شرکت

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: در روزهای گذشته، تعدادی از کارکنان پتروشیمی امیرکبیر در اعتراض به برکناری مدیر مجموعه اعتراض کردند کارکنان پتروشیمی امیرکبیر می‌گویند: مدیرعامل برکنارشده، در طول 20 ماه حضور در شرکت پتروشیمی امیرکبیر خدمات زیادی داشتند؛ هم تولید شرکت را در حد زیادی بالا بردند و هم رضایت کارکنان از ایشان بسیار بالاست. با توجه به اینکه هم دوره مدیریت ایشان هنوز به پایان نرسیده و هم در پیشبرد شرکت کاملا موفق بوده است، علت برکناری ایشان برای کارکنان سوال بزرگی است که تاکنون کسی به آن پاسخی نداده است.

==============
نامه کارگزاران مخابرات روستایی کشور خطاب به وزیر ارتباطات:
مخابرات را از فرار از قانون تبرئه نکنید/ نه متوهیم نه زیاده خواه؛ حقوق قانونی ما را بدهید
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی کشور در نامه‌ای خطاب به وزیر ارتباطات، خواستار انعقاد قرارداد مستقیم و اجرای قانون شدند. دربخشی از این نامه آمده‌است: جناب آقای وزیر در مملکتی که ما زندگی می‌کنیم آنچه که حرف اول را می‌زند قانون است و اگر هر یک از افراد جامعه به بهانه‌های مختلف از زیر بار رفتن آن خوداری نمایند، قطعا کشور دچار بحران ، هرج و مرج و خسارت جبران ناپذیری خواهد شد .
در بخش دیگری از این نامه می‌خوانیم: شما دارید به بهانه خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران بر اساس اصل 44 قانون اساسی ، مخابرات را از فرار از قانون تبرئه می‌نمایید، در حالی که صراحت قانون دلالت بر قرارداد تا زمان بازنشستگی و استمرار آن دارد و وزارات تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آنرا دائم تلقی کرده است . در پایان این نامه آورده‌اند: کارگزاران مخابرات روستایی حقیقتا راه برگشتی به جز ادامه راه موجود ندارند و هرگز دست از حق طلبی نخواهند کشید؛ پس چیزی که ما می‌خواهیم خارج از چهارچوبهای قانونی نیست و ادعای ما هم بر اساس زیاده خواهی و توهم استوار نیست . خواسته ما عقد قرارداد دائم و مستقیم با شرکت مخابرات ایران و دریافت حق و حقوقی قانونی که بر اساس طرح طبقه بندی واقعی شغلی که توسط وزارت کار تهیه و تنطیم می‌گردد، هست؛ نه چیزی بیشتر و نه کمتر .
کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان دراعتراض به عدم پرداخت عیدی ومطالبات آخرسال تجمع نمودند!
برپایه گزارش دریافتی در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: در تاریخ 18 اسفندماه 95 گروهی ازکارگران بخش‌های مختلف مانند؛ کارگاه اصلی کوره بلند ٬کارگاه سرباره ٬کارگاه پالایش بنزول٬ کارگاه نورد و پالایش بنزول کارخانه ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم دریافت عیدی و پاداش آخر سال در مقابل درب کارگاه چدن ریزی این واحد بزرگ صنعتی تجمع کردند. این تجمع که بیشتر کارگران پیمانکاری ها را در بر می گرفت، باعث شوک عظیمی به مدیریت کارخانه بود که ذوب آهن را کارخانه ای آرام می دانستند.
از مدتها قبل موضوع تبعیض، فشارکاری، کمبود کارگران در بخش های مختلف، سوء مدیریت بخش های مختلف ذوب آهن، عدم پاسخگویی مناسب مدیران به اعتراضات زحمتکشان ذوب آهن…فشار به کارگران برای انجام کار چند نفر و پرهیز از استخدام کارگران مورد نیاز، ندادن دستمزد مناسب برای کار سنگین و طاقت فرسا و ارزش ندادن به کار کارگران باعث اصلی این تجمع بوده است.

============
شرایط زیستی نامناسب کارگران فاز 12 پارس جنوبی

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: منابع کارگری ایلنا از کنگان خبر می دهند، فاز 12 (پالایشگاه نهم) در کنگان زیرنظر شرکت ملی گاز ایران و مجتمع پارس جنوبی قرار دارد. کارگران برای انتقال به استراحتگاه جدیدی که از نظر زیست محیطی در شرایط نامساعدی قرار دارد، تحت فشار قرار دارند. کارگران به این وضعیت معترض اند .کارگران درخواست کردند، در کنار مزد حداقلی و کیفیت پائین خوراک وامکانات جانبی، کارفرما به تهیه محلی مناسب و در شأن کارگران بیاندیشد، مسئله ای که به خاطر سود کوتاه مدت فدای سلامت جسم و روان کارگران می شود.
تجمع اعتراضی کارگران خط لوله ی پالایشگاه گاز فراشبند با خانواده!
برپایه خبر آمده در شبکه تلگرام در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است:کارگران خط لوله ی پالایشگاه گاز فراشبند باهمراهی خانواده در اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق،عیدی ومطالبات دیگر، نداشتن قرار داد کاری،عدم ارائه فیش حقوقی و اخراج بدون دلیل کارگران دست به تجمع در مصلی فراشبند زدند.
به گزارش خبری فوق،کارگران زحمت کش یاد آور شدند: چند روز دیگر عید نوروز است و ما نیز هرکدام بیش از 700 الی 800 هزار تومان به مغازه ها بدهکاریم و دیگر کسی به ما قرض نمیدهد و پیمانکار نیز میخواهد با مقدار 500 الی 600 هزار تومان عیدی و سنوات ما را رد کند.

============
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد؛
فهرست ۵۰ نفره بدهکاران کلان بانکی تقدیم دادستانی شد
http://www.mehrnews.com/news/3934700
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: رئیس کل بانک مرکزی از ارائه فهرست دوم و ٥٠ نفره بدهکاران کلان بانکی به دادستانی تهران خبر داد و گفت: این فهرست شامل بزرگترین پرونده‌های بدهی بانکی است.
به گزارش خبرگزاری مهر، ولی‌الله سیف در گفت‌وگو اعلام داشت : …این فهرست باید تا الان ارسال شده باشد چراکه معاونت نظارت بانک مرکزی اعلام کرد که در حال تهیه این فهرست برای ارسال به دادستانی تهران است که بنده هم تاکید کردم حتما تا پایان سال ارسال شود.
وی در ادامه تاکید کرد: این فهرست شامل ٥٠ نفر از بدهکاران کلان بانکی است و شامل درشت ترین و بزرگترین پرونده ها بر اساس مبلغ بدهی ترتیب بندی شده است.
عدم پرداخت4ماه حقوق وعیدی کارگران اداره کل ورزش و جوانان استان همدان!
برپایه خبر منعکس در شبکه تلگرام درتاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: به مدت 4 ماه حقوق وعیدی کارگران اداره کل ورزش و جوانان استان همدان پرداخت نشده است.
کارگران می گویند : متاسفانه سالهاست که خانواده های مابا چنین مشکلی روبرو هستند و انگار آقایان بالا نشین دستگاه ورزش همدان که حقوق خود را ابتدای هر ماه دریافت میکنند برایشان مهم نیست که ده ها خانواده چشمشان به جیب های خالی سرپرست خانواده دوخته شده است.جیبهای خالی تر از خالی عیدی این عزیزان به خانواده هایشان است.

==============
سفره خالي كارگران شهرداري بروجرد و اعتراضات آنها
به نوشته سایت رادیو ندا در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: گفتگوي راديو ندا با شهروندان در بروجرد پيرامون اعتراضات كارگران شهرداري بروجرد و سفره خالي آنها.
گوش کنید:
http://www.radioneda.de/2017/03/17/Iran95_Borojerd.mp3

===============

برداشت غیرقانونی یک موسسه مالی و اعتباری از حساب مشتریان با گذشت یکسال هنوز رسیدگی نشده است…

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزجمعه ۲۷اسفند۱۳۹۵ آمده است: ( ع ر ) گفت: مدیران این موسسه مالی و اعتباری، باز فریبم دادند و دوباره به حرف‌ها و قول و قرارشان، پایبند نماندند.خبرگزاری ایلنا طی سال گذشته گزارشی از تخلفات شعبه کیش یک موسسه مالی و اعتباری منتشر کرد مبنی بر اینکه؛ موسسه مالی و اعتباری اقدام به برداشت غیرقانونی از حساب مشتری خود کرده بود. فرد مال باخته به مدیران ارشد این موسسه مالی جهت شکایت مراجعه کرد اما مدیران ارشد آن موسسه نیز در اقدامی عجیب فرد مالباخته را فریب داده و با سوءاستفاده از اطمینان مشتری، با اخذ فیش سفید امضاء خودشان نیز از حساب مشتری برداشت غیرقانونی کرده و به جای احقاق حق مشتری، روندی خلاف قانون را به مشتری خود تحمیل کردند….

===============
اطلاعیه مشترک
آیا هنوز باید با طناب پوسیدۀ مادۀ ۴۱ قانون کار به چاه رفت؟
برپایه اطلاعیه دریافتی مشترک در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: «شورای عالی کار» پس از چند به اصطلاح جلسه مذاکره و اجرای مضحک بالماسکه تعیین حداقل مزد، بالاخره در روز چهارشنبه ٢٥ اسفند، حداقل مزد کارگران برای سال ۱٣٩٦ را به مبلغ ٩٣۰ هزار تومان تعیین کرد. همان طور که انتظار می رفت طبق ماده ۴۱ قانون کار، «مقامات ذی صلاح» حکومت در شورای عالی کار که متشکل از نماینده دولت، نماینده کارفرما، و گماشتگان سرمایه داری و شیادان ضد کارگر زیر عنوان نمایندۀ کارگرند، حکم بر این امر صادر کردند که اکثریت قریب به اتفاق کارگران باید با مزد ماهیانه ٩٣۰ هزار تومان، در زیر خط فقر مطلق زندگی کنند. این در حالی است که نرخ سود سرمایه در ایران یکی از بالاترین نرخ های سود در جهان است.
ما همواره بر این واقعیت تأکید کرده ایم که شورای عالی کار، وزارت کار و تأمین اجتماعی و کل دستگاه حاکم بر نظام سیاسی و اقتصادی ایران، هرگز کوچک ترین قدمی به نفع طبقۀ کارگر و زحمتکشان زیر ستم بر نخواهند داشت. ما بارها نشان داده ایم که کارگران نمی توانند و نباید به مادۀ ۴۱ قانون کار (اعم از بند ۱ یا ٢ آن) و نه به «شورای عالی کار»، این کارگزار زور و زر و تزویر، اعتماد و امید داشته باشند. جای تأسف است که هنوز برخی از تشکل های فعالان کارگری، مانند اتحادیۀ آزاد کارگران، به بند ٢ مادۀ ۴۱ قانون کار چسبیده اند و آن را حلال مشکلات کارگران تلقی می کنند. همچنین به شورای عالی کار و یا برخی عناصر درون آن امید بسته اند و از آنها انتظار عمل مستقل و مثبت دارند. … این گونه موضع گیری ها، با هر نیتی اظهار شوند، تنها موجب توهم در میان کارگران می شوند و ناخواسته جبهۀ سازشکاران را تقویت خواهند کرد. نمایندگان به اصطلاح کارگری شورای عالی کار عناصر مورد تأیید نظام ظالمانۀ سرمایه داری از گماشتگان و منصوبان دولت و وزارت کار هستند. اینان به قول خودشان سبد حداقل معیشتی کارگران را که طبق محاسباتشان ٢.٥ میلیون تومان در ماه است ارائه می دهند اما حاضر می شوند حداقل مزد خفت بار را که از نصف رفم پیشنهادی شان هم کمتر است امضا کنند! روشن است که توقع عدالت و مساعدت از گماشتگان و یاوران سرمایه داران و کارفرمایان سرابی بیش نخواهد بود.
کارگران پروژه های پارس جنوبی
جمعی از کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر و بندر امام
فعالان کارگری جنوب
فعالان کارگری شوش و اندیمشک
جمعی از کارگران محور تهران – کرج
kargaran.parsjonobi@gmail.com

=================
تجمع اعتراضی کارگران یکی از شرکت های زیرمجموعه مپنا نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل ساختمان شرکت در تهران!

برپایه خبردریافتی در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: از چند روزپیش،کارگران یکی از شرکت های زیرمجموعه مپنا، ازپروژه های سیرجان بندرعباس اردکان که بیش ازیک سال حقوق خودرا دریافت نکرده اند،به تهران سفر کرده ودست به تجمع مقابل ساختمان شرکت واقع در خیابان آفریقاجنوبی،نبش کوچه ژوبین،روبروی سفارت بحرین زده اند.

================
اعتصاب کارگران پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق!
برپایه خبرانعکاس یافته درشبکه تلگرام درتاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: بیش از 100 کارگر شرکت صلب سازه پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان چهار تا هفت ماه حقوق طلبکار هستند.ازچند روز پیش دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق دست به اعتصاب زدند.
کارگران گفتند:یک ماه حقوق جوابگوی نیاز ما کارگران در شب عید نیست.
پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان در زمینی به مساحت 400 هکتار در هفت کیلومتری جاده زرند ـ کرمان قرار دارد .
عملیات اجرایی این کارخانه از سال 91 با سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومان از سوی شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو آغاز شده است.

====================
تجمع کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی درجاده!
برپایه خبر خبرانعکاس یافته درشبکه تلگرام در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق،4ماه حق بیمه و2سال عیدی درجاده زیراب به پل‌سفید محور سوادکوه تجمع ومسیر را بمدت 50دقیقه مسدودکردند.

با مذاکره فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه و همکاری کارگران البرز مرکزی، یک‌طرف محور سوادکوه که مسدود شده بود، بازگشایی شد و تردد در آن جریان دارد.
کارگران برای ادامه پیگیری مطالبات خود به شهر پل‌سفید رفتند. …کارگران شرکت‌های معدنی البرز مرکزی با حضور در اعماق صد‌ها متری از زمین انتظار پرداخت به موقع مطالبات خود را دارند که به بیان کارگران برخی از شرکت‌های پیمانکاری اقدام به سرمایه‌گذاری شخصی می‌کنند و این کارگران هستند که باید در ایام عید با دریافت بخشی اندکی از مطالبات و حقوق سال خود، شرمندگی را به خانواده خود ببرند.

=============
علیرغم رسیدن روزهای پایانی سال؛
حقوق های معوقه کارگران پیمانکاری رجاء پرداخت نشد
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: کارگران فنی، موتوریست و برق شرکت حمل و نقل ریلی رجاء دو ماه حقوق های دریافت نشده دارند.به گفته این کارگران، علیرغم این که سال 95 رو به اتمام است، دستمزد دو ماه بیش از دویست کارگر فنی، موتوریست و برق رجاء پرداخت نشده است.این کارگران که در شرکت های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، از این دیرکرد ناراضیند و می گویند: شب عید مطالبات ما را پرداخت نکرده اند و این مساله، زندگی ما را با مشکل مواجه کرده است؛ هیچ تاریخی نیز برای زمان واریز مطالبات اعلام نشده است.
گفتنی است عیدی این کارگران در روزهای گذشته پرداخت شده است.
تجمع بازنشسته های هما در اعتراض به عدم پرداخت حقوق اسفند و عیدی!
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/28/1360127
به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: درحالی دو روز به پایان سال باقیمانده که هنوز حقوق اسفندماه و عیدی کارکنان و بازنشسته‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پرداخت نشده، شماری از بازنشستگان ایران‌ایر صبح امروز در اعتراض به این مسئله مقابل ساختمان موسسه صندوق بازنشسته کارکنان تجمع کردند. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران حدود 10 هزار بازنشسته و به همین میزان نیز کارمند دارد.با توجه به این‌که فردا و پس‌فردا (29 و 30 اسفند ماه) تعطیل است به نظر می‌رسد امید چندانی برای پرداخت حقوق بازنشسته‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیست.

===============
۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز بخشی ازحقوق های سال ۹۵ خود را دریافت نکرده‌اند
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: حدود ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز حقوق های ماه های دی، بهمن، اسفند و عیدی خود را دریافت نکرده‌اند. در حدود ۴۰ نفر از این کارگران شکایتی در این رابطه به اداره کار اهواز ارائه کرده‌اند.این کارگران مدعی هستند پیمانکار ناحیه 4 شهرداری اهواز از سایر کارگران که به اداره کار شکایت نکرده‌اند برگه تسویه حساب دریافت کرده است و این در حالی است که مطالبات مزدی و عیدی آنان نیز همانند سایر کارگران پرداخت نشده است.
گفته می‌شود پیمانکار مجموعه به‌ کارگران وعده داده که مطالبات مزدی دی ماه آنان را تا روزهای آینده پرداخت و مطالبات مزدی بهمن و اسفند 95 را به ترتیب در اردیبهشت و خرداد 96 پرداخت کند که این موضوع با توجه به وضعیت نامطلوب معیشتی کارگران مورد مخالفت آنها قرار گرفته است.

===============
پیشنهاد عجیب وزارت کار به رئیس شرکت: نیروها را اخراج کن و نیروی جدید بگیر
http://www.dolatebahar.com/view-374879.html
به گزارش دولت بهار به نقل از خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ، در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: شرکت تولیدی پلی‌اتیلن یا همان «سپید نام زاگرس» در فاز دوم قطب صنعتی شهرستان سامان با حدود 50 کارگر قطعات و اتصالات لوله‌های گاز را تولید می‌کنند و از این طریق زندگی خود را می‌گذرانند.
این روزها که روزهای پایانی سال است و در آستانه سال نو هستیم متوجه شدیم که کارگران این شرکت 16 ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.
یکی از کارگران این شرکت اظهارداشت: ما 16 ماه است که کار کردیم اما حقوقمان پرداخت نشده است، ما در این شرایط جامعه چطور باید زندگی خود را بگذرانیم؟ وی در ادامه گفت: بعد از اعتراضات کارگران بازرس از اداره کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران آمد اما آن‌ها هم از کارفرما حمایت کردند و به رئیس شرکت گفتند:» آنقدر آدم بیکار هست این‌ها را تصویه کن و نیروی جدید بگیر».
مسئولانی که این روزها آمارهای بالایی از ایجاد اشتغال می‌دهند بد نیست کمی هم حواسشان به تعطیلی کارخانه و شرکت‌ها و عدم پرداخت حقوق کارگران باشد.

===============
تجمع کارگران شهرداری بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری!
برپایه گزارش دریافتی در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: کارگران فضای سبز شهرداری بجنورد، برای چندمین بار، دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری تجمع کردند.
بیش از 300 نفر کارگر فضای سبزشهرداری بجنورد، طرف قرار داد با شرکت تمیزگل هستند که نیمی از این تعداد، به صورت ثابت در فعالیت های مختلف شهرداری به کار گرفته می شوند. نیمی از کارگران فضای سبز 15 تا 20 سال سابقه خدمت دارند اما هنوز وضعیت قراردادشان با شهرداریناروشناست.

===================
ادامه اعتراضات در پتروشیمی امیرکبیر/ کارگران خواهان بازگشت مدیرعامل برکنارشده هستند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزشنبه ۲۸اسفند۱۳۹۵ آمده است: کارگران پتروشیمی امیرکبیر با برگزاری تجمع صنفی خواهان بازگشت به کار مدیر عامل این واحد شدند. این کارگران که امروز (28 اسفند) برای دومین بار طی چند روز گذشته تجمع برگزار کرده اند، نسبت به برکناری مدیرعامل مجموعه اعتراض دارند.کارگران می گویند: برکناری مدیر عامل موفق، در راستای منافع کلان پتروشیمی نیست و خلا او در مجموعه احساس می شود، لذا تا بازگشت مدیرعامل، به اعتراضات ادامه می دهیم.

===================
وقتی هیچ نظارتی بر شهرداری شاندرمن نیست؛ ۲روز مانده به عید نوروز؛ کارگران شهرداری شاندرمن هنوز حقوق نگرفته اند
http://www.dana.ir/news/1067707.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ماسال نیوز، در تاریخ روزیکشنبه ۲۹اسفند۱۳۹۵ آمده است: در حالی که اسفند ماه به بیست و هشتمین روز خود رسیده است کارگران شرکتی شهرداری شاندرمن حقوق نگرفته اند…
شهردار شاندرمن که پیش از این به علل گوناگون علی الخصوص عدم پرداخت حقوق توسط اعضای شورای شهر مورد سوال و در آستانه استیضاح قرار گرفته بود، با دادن قولهایی توانست رضایت ۴ عضو شورا را کسب کند.
اکنون سوال این است که چگونه شهرداری شاندرمن که نتوانسته حقوق معمول کارکنان خود را چند روز مانده به عید پرداخت کند، دست به آغاز پروژه های عمرانی و تشدید این فعالیت ها در آستانه نوروز می زند؟
دست های خالی کارگران شرکتی شهرداری رسانه ای برای احقاق خقوق خود ندارند.

===================
در روز پایانی سال؛
حقوق های کارگران زغال‌سنگ نگین طبس پرداخت شد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روزیکشنبه ۲۹اسفند۱۳۹۵ آمده است: سعید برقی معاون سیاسی، اجتماعی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس از سومین پرداخت حقوق کارگران نگین در اسفند ۹۵ خبر دادوگفت: حقوق کارگران شرکت معدنی زغالسنگ نگین که حدود ۶۰۰ نفر می باشند، ماه ها معوق مانده که باعث نگرانی کارگران و خانواده آنها شده بود با پیگیری‌های صورت گرفته و نشست‌های متعدد روز پایانی سال، برای سومین بار حقوق معوقه عزیزان کارگر در نگین در اسفند ماه ۹۵ به حساب هایشان واریز گردید…

==================
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه خبر داد:
جمع آوری ۶۰۰ عدد قلیان از سطح طاقبستان کرمانشاه
http://www.mehrnews.com/news/3936150

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ کرمانشاه در تاریخ روز دوشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۵آمده است : دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: در راستای ایجاد محیطی امن و سالم، با ابلاغ قضایی تعداد ۶۰۰ عدد قلیان از سطح طاقبستان کرمانشاه جمع آوری شد.
محمد حسین صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در راستای ارتقا امنیت جامعه و ایجاد محیطی آرام برای مهمانان و مسافران نوروزی پاکسازی منطقه طاقبستان کرمانشاه در دستور کار قرار گرفت.

===================
«پلی اکریل» کلاف سردرگمی که کارگران را اسیر کرده است …
گزارش: نسرین هزاره مقدم
به نوشته خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز دوشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۵آمده است : پلی اکریل، 1600 کارگر دارد، 400 نفر هم در شرکت DMT از شرکت های اقماری پلی‌اکریل که مواد اولیه آن را تأمین می‌کند، مشغول به کار هستند. حالا این 2000 کارگر، ماهها است که دستمزد نگرفته‌اند، وضعیت بیمه‌شان هم بلاتکلیف است.یک روز نیمه ابری اسفند ماه؛ اصفهان را به مقصد شهرستان مبارکه ترک می‌کنیم و پا به جاده ای می گذاریم که پایانش به سردرگمی دو هزار کارگر متخصص صنعت نساجی کشور می‌رسد.
دو سوی جاده، فقط بیابان است؛ این جاده، روزگاری محل گذر کامیون ها و وسایل نقلیه سنگینی بود که محصولات پلی اکریل را برای فروش یا صادرات می‌بردند، اما این روزها خبری از آن رفت و آمدها نیست. تولید خوابیده و جاده بدجورخلوت است…
چند کیلومتری مانده به مبارکه، ساختمان‌ها در دل بیابان از دور چشمک می زنند؛ به پلی اکریل می‌رسیم، به قطب نساجی ایران؛ به تنها تولیدکننده اکریلیکِ کشور.

================
خامنه ای: سال ۹۶ سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» است

برپایه خبر شبکه های خبری ایران در تاریخ روز دوشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۵آمده است : علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی سال ۹۶ را سال «افتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری کرد. او هر سال در پیام های نوروزی خود نامی به سال تازه آغاز شده می شود. آن چه تا به حال از این نامگذاری ها حاصل آمده، تکرار گاه و بیگاه آن از سوی مسئولین و خود وی بوده و نفعی به حال مردم نرسانده است.

==============
دربرابرصدورحکم شلاق برای محمد حسین تشکری، کارگرمعدن بافق یزد
نباید سکوت کرد!
برپایه اطلاعیه نهاد های همبستگی در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است :به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا ، ازقول محمد علی جداری فروغی وکیل کارگران بافق یزد، ازصدور حکم نهایی یکی از موکلین خود ( محمد حسین تشکری ) توسط دادگاه تجدید نظر خبر داد و یاد آور شد :
« شعبه ۱۰۵ بیدادگاه کیفری ۲شهرستان یزد طی رایی که به تاریخ ۱۱ خرداد سال۹۵ صادر شده بود، محمد حسین تشکری را به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی ، به یازده ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق تعزیری معلق شده به مدت ۵ سال محکوم کرده بود… اکنون با تجدید نظر در رای قبلی حکم نهایی محمد حسین تشکری۳۰ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۲ سال و ۱۸میلیون ریال جریمه نقدی است .»
ما فعالان نهاد های همبستگی بر آنیم : در مورد حکم جنایت کارانه اسلامی شلاق برای محمد حسین تشکری سکوت جایز نیست ، قبلا کارگر شرکت کننده در روز کارگر سنندج و نیز کارگر معدن آق دره در بناب و … نیز این تجربه تلخ را با خود حمل کرده اند . باید با فعالیت گسترده در مقابل این حکم ضد بشری ایستاد ودرکشورهای محل اقامت خود تمامی امکانات را بکار گیریم تا بتوان با ایجاد نیروی همبستگی رژیم جهموری اسلامی را به عقب نشینی وادار کنیم.
نهادهای همبستگی با کارگران ایران ـ خارج از کشور
nhkommittehamahangi@gmail.com
http://nahadha.blogspot.com/
اول فروردین ۱۳۹۶-۲۱ مارس ۲۰۱۷

==================
مهر گزارش می دهد:
رونق برخی مشاغل در ایام نوروز/ قالی شویی کاری سخت و دشوار
http://www.mehrnews.com/news/3935622

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ زابل در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است :هر سال با نزدیک شدن به ایام نوروز و رونق فرهنگ خانه تکانی در میان خانواده ها برخی مشاغل نیز رونق می یابند که کارگاه های قالیشویی از نمونه های بارز آن هستند.
کمر درد وبیماری چشم از معایب کار قالیشویی است
عباس بیکی رفوکار فرش است که از ابتدای راه اندازی این کارگاه به این حرفه روی آورده است، وی نیز اظهار داشت: رفوگری کار بسیار سختی است چون باید ساعت ها بنشینید و به گره های قالی خیره شوید، بدون هیچ تحرکی که این کار باعث نرسیدن خون به پاها و پا درد می شود.
وی افزود: البته علاوه بر درد پاها با توجه به اینکه باید ساعت ها به قالی خیره شوید این عمل موجب فشار به چشم ها و در نتیجه ضعیف شدن آن ها می شود.
میلاد پیری نیز با اشاره به سابقه کار ۴ ساله خود در این کارگاه به خبرنگار مهر، گفت: کار ما ازصبح تا شب مانند ورزش اجباری است چون باید فرش ها را جابه جا کنیم …

===============

مشکلات کاری پرستارها چیست؟
نریان پرشگان ، وشحت از خون آلوده و چاقو و کتک
http://fararu.com/fa/news/307563

به نوشته سایت فرارو در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است : 10 پرستار سالِ گذشته به‌خاطر کار زیاد جانشان را از دست دادند. رئیس سازمان نظام‌پزشکی در جشنواره فرهنگی پرستاران این را گفته و تاکید کرده که به پرستاران هشدار داده تا مراقب سلامتِ خودشان باشند….
به نظر می‌رسد حقوقِ پایین، تهدیدِ سلامتی، کمبود امکانات و پایین آوردن شان پرستاری در همه جا –کم‌وبیش- یکسان است. خلاءهای بیش‌تری اما در بیمارستان‌های شهرهای دیگر وجود دارد که به‌جای تعریفِ بسته‌های تفریحی برای آن، نیاز به نظارت، توجه، امکانات و رسیدگی بیش‌تر دارد.

===================

آتش‌سوزی کارگاه خیاطی در نوفل لوشاتو/ نجات ۴ نفر از میان شعله‌ها
http://www.mehrnews.com/news/3936753

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است :سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع حادثه آتش سوزی در یک کارگاه خیاطی خبر داد و گفت: در این حادثه ۴ نفر نجات پیدا کردند.
به گفته ملکی، آتش‌سوزی در طبقه منفی یک ساختمان ۵ طبقه با کاربری کارگاه خیاطی به وسعت ۱۵۰ متر اتفاق افتاد که با حضور نیروها در محل، بخشی از این کارگاه شعله‌ور و در حال سرایت به اطراف بود.
وی با بیان اینکه دود زیادی از راهروهای ورودی به بیرون متصاعد می‌شد، افزود: آتش نشانان با وجود شرایط ناایمن با استفاده از دستگاه تنفسی به داخل ورود کرده و موفق به نجات جان ۴ کارگر گرفتار در دود و آتش شدند. خوشبختانه این حادثه مورد مصدومیت و خسارت جانی نداشته است و در حال حاضر نیروها مشغول ایمن‌سازی محل حادثه هستند.

================
انتظار ۱۳ کارگر بازمانده کاشی گیلانا برای بازنشستگی

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزسه شنبه ۰۱فروردین ۱۳۹۶ آمده است : تعداد ۱۳کارگر باسابقه که هم اکنون تنها بازماندگان کارخانه تعطیل شده کاشی گیلانا‌ محسوب می‌‌شوند به دلیل نا‌امیدی در یافتن شغل مناسب خواستار تسهیل شرایط بازنشستگی خود شدند. در حالیکه پیش از این اعلام شده بود که به دنبال متوقف شدن فعالیت کارخانه « کاشی گیلانا » حدود ۹۰ نفر از کارگران این کارخانه با ۱۹ تا ۲۵ سال سابقه کار برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار شهرستان رودبارمعرفی شده‌اند.
در پی تعطیلی کارخانه کاشی گیلانا، سایر همکاران این کارگران توانسته‌اند تا با استفاده از ظرفیت قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور به صورت پیش از موعد بازنشسته شوند اما در مقابل این کارگران که هر کدام دارای ۲۲ تا ۲۵ سال سابقه کار در مشاغلی غیر از سخت و زیان آور هستند، نتوانسته‌اند از فرصت بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.
کارگران می‌گویند: در شرایطی قرار دارند که به دلیل اوضاع بازار کار شانس ناچیزی برای یافتن فرصت شغلی مجدد و تکمیل سوابق بیمه ای خود تا رسیدن موعد بازنشستگی هستند و برای همین از مسئولان مربوطه در وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی توقع دارند تا به طریقی شرایط استفاده آنها از بازنشستگی پیش از موعد را تسهیل کنند.

================
با تلاش پلیس آگاهی؛
زمین‌خواری بزرگ در استان بوشهر کشف شد
http://www.mehrnews.com/news/3936748

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ بوشهر در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است : فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: یک فقره زمین‌خواری بزرگ با پیگیری و جدیت پلیس آگاهی استان بوشهر کشف شد.
به گزارش خبرنگار مهر، سردار حیدر عباس‌زاده صبح سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی به‌وسیله شخصی به هویت معلوم در اطراف شهر چغادک، کارشناسان مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی طرح ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار دادند.
وی اضافه کرد: متهم از سال ۷۴ مقادیر زیادی زمین را به صورت پنج ساله اجاره کرده بود که با توجه به هم‌جواری این زمین‌ها با زمین‌های دولتی و ملی با نشانه‌گذاری و بندزنی اقدام به شخم و سپس تصرف زمین‌های دولتی کرده بود.
فرمانده انتظامی استان بوشهر تصریح کرد: متهم در پلیس آگاهی به تصرف عدوانی حدود ۷۶ هکتار از اراضی دولتی به ارزش پنج میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال اعتراف و به مرجع قضایی معرفی شد.

================
میوه های خوب در پستوی مغازه های شیراز/ پرتغال ۱۳ هزار تومان
http://www.mehrnews.com/news/3936804

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ شیراز در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است :به دلیل عدم وجود کیفیت در میوه های توزیع شده مردم شیراز اگر خواهان میوه های خوب باشند باید به پستوی مغازه های مراجعه کنند.
خبرگزاری مهر، استانها – هادی فتحی: با فراسیدن ایام نوروز بازار خرید و فروش میوه در شهر شیراز رونق فراوان گرفته که این افزایش تقاضا باعث سوء استفاده برخی از فروشندگان شده است.
این افزایش خرید به دلیل عدم وجود کیفیت مناسب در میوه های طرح توزیع در سطح شهر روی داده زیرا پرتغال و سیب کیلویی ۳ هزار و ۳۵۰۰ تومان فاقد کیفیت است.
از طرف دیگر کسانیکه خواهان میوه های خوب هستند نیز با نرخ بالای فروش میوه مواجه می شوند تا جاییکه سیب از نرخ کیلویی ۸ هزار تومان به بالا و پرتغال نیز از ۱۰۵۰۰ تومان تا ۱۵ هزار تومان در سطح شهر به فروش می رسد….

=================
صعود قیمت در پیک سفرهای نوروزی/مرغ در آستانه ۸۰۰۰ تومانی شدن
http://www.mehrnews.com/news/3936756

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ آمده است :رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از افزایش قیمت مرغ به ۷۹۵۰ تومان خبر داد.
مهدی یوسف خانی در گفتگو با مهر قیمت مرغ زنده را ۵۰۰۰ تومان اعلام کرد و اظهارداشت: نرخ مرغ آماده طبخ در عمده فروشی درب کشتارگاه به صورت نقدی ۷۲۰۰ تومان، توزیع درب واحدهای صنفی به صورت نقدی ۷۳۵۰ تومان و فروش درب واحدهای صنفی(مراکز خرده فروشی) ۷۹۵۰ تومان است.
وی قیمت هرکیلوگرم ران مرغ را ۷۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: قیمت هرکیلوگرم سینه بدون کتف ۱۴ هزار تومان و سینه با کتف هم ۱۳ هزار تومان است.

================

حقوق معلمان حق‌التدریس در برخی استان‌ها هنوز واریز نشده است + توضیحات آموزش و پرورش
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/01/1361856
به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران درتاریخ روزسه شنبه ۰۱فروردین ۱۳۹۶ آمده است : برخی معلمان حق‌التدریس از عدم‌دریافت مطالبات خود با ورود به سال ۹۶ خبر می‌دهند . طبق اعلام منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش، اعتبار قابل قبولی از سوی دولت برای پرداخت مطالبات معلمان تأمین شد و استان‌های مختلف کار واریز این وجوه را به حساب افراد آغاز کردند.
اما طبق اعلام برخی معلمان حق‌التدریس استان کرمان، هیچ رقمی تا به امروز اول فروردین 96 به حساب آنها واریز نشده است و آن‌گونه که این افراد می‌گویند از مهر سال 95 تا به امروز هیچ حقوقی را دریافت نکرده‌اند.
به گزارش تسنیم، موضوع دیگری که از سوی معلمان در حال پیگیری است بحث پرداخت مطالبات حق‌التدریس نیروهای رسمی است که طبق اعلام آموزش و پرورش مطالبات مربوط به امتحانات، انتخابات و حق‌التدریس نیروهای رسمی به بعد از تعطیلات موکول شده است.

=================
سالی پر تلاطم برای جنوبی‌ها / سیلاب، گردوغبار و خشکسالی تالابها در خوزستان
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/30/1360352

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران درتاریخ روزسه شنبه ۰۱فروردین ۱۳۹۶ آمده است: سیلاب، آبگرفتگی، گردوغبار، خشک شدن تالابها، مرگ و میر ماهیان، قطعی برق و کاهش کیفیت هوا بخشی از مشکلاتی بود که ساکنان استان خوزستان از فروردین تا روزهای پایانی اسفند ماه ۹۵ با آن دست به گریبان بوده‌اند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در آخرین روزهای فروردین ماه سال 95 باران سیل آسایی جنوب کشور و به‌ویژه استان خوزستان را در برگرفت. درباره آخرین آمار تلفات سیل روزهای اخیر نیز اظهار داشت: آخرین آمار تلفات 6 نفر بوده که یک نفر از این افراد مفقود است و 2 نفر از این تعداد بر اثر صاعقه جان خود را از دست داده‌اند
اما دغدغه ریزگردها خارجی و داخلی، تالابهای خشکیده، احتمال قطعی برق و کاهش کیفیت هوا همچنان تا حدودی وجود دارد و مردم انتظار رسیدگی بیشتر را دارند. بحرانهای مختلف و حوادث گوناگون همیشه می‌تواند نقاط مختلف کشور اعم از جنوب و شمال را تهدید کند اما مهم مدیریت بحران و توجه به رفع این معضلات در اسرع وقت است.

===================
معاون عملیات سازمان امداد و نجات به ایلنا خبر داد:
۱۲ استان درگیر برف و کولاک/۴ مفقودی و ۳ کشته در سیل اخیر

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: معاون عملیات سازمان امداد و نجات با بیان اینکه امدادرسانی به دلیل وقوع سیل در کرمان و فارس ادامه دارد، شاهین فتحی اظهار داشت: استان‌های متاثر از این حادثه، ایلام،‌ بوشهر، خراسان جنوبی، رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان بودند.

==============
وضعیت صنف فناوری اطلاعات در سال ۹۵؛
۲۰۰ واحد صنفی حوزه فناوری اطلاعات تعطیل شدند
معصومه بخشی پور
http://www.mehrnews.com/news/3937055

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: سیدمهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه صنف فناوری اطلاعات کفت : در سال ۹۵ بالغ بر ۲۰۰ واحد صنفی به دلیل کاهش ارزش پول و ورشکستگی، تعطیل شد و با وضعیت موجود، پیش بینی می کنیم که در سال ۹۶ تعداد تعطیلی واحدهای صنفی این بخش به بیش از ۳ برابر برسد.
وی در تشریح بازار کامپیوتر و اقلام دیجیتالی در سالی که گذشت، گفت: خرید دولت و ادارات دولتی و خصوصی از اقلام کامپیوتری در یک سال گذشته به دلیل عدم اختصاص بودجه به این موضوع، در حد صفر بود و حتی ادارات دولتی در خرید کارتریج هم با مشکل مواجه بودند.
رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه گفت: در گذشته خریدهای دولتی در حوزه فناوری اطلاعات مربوط به سرور، لپ تاپ، پی سی، تجهیزات شبکه و کارتریج می شد، اما متاسفانه هم اکنون دولت در این بخش بودجه ای هزینه نمی کند. به نحوی که برآورد شده که در سال ۹۵، میزان خریدهای دولتی از این صنف، کمتر از نصف سالهای قبل شده است….

==============
جانشین رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد:
مرگ ١٤٥ نفر و مصدومیت ۲ هزار و ٩٥٠ تن در نوروز امسال
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: جانشین رییس پلیس راهور ناجا از مرگ ١٤٥ نفر و مجروح شدن دو هزار و ٩٥٠ تن بر اثر بی احتیاطی و عدم توجه به جلو در نوروز امسال خبر داد.
به گزارش ایلنا، سردار موسی امیری در حاشیه بازدید از ایستگاه پلیس‌راه رشت انزلی، با مهمان نواز خواندن مردم گیلان، گفت: با همکاری و تعامل پلیس و سایر دستگاه ها، تلفات تصادف در شهرهای استان گیلان در نوروز امسال به صفر رسیده و میزان تصادفات در جاده های استان کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه در ٢٩ اسفند و اول فروردین تردد بیشتر از حد انتظار بوده، بیان داشت: آرامش و امنیت راه ها تنها با مشارکت مردم ممکن خواهد شد.
جانشین رییس پلیس راهور ناجا با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بسیاری از راه های کوهستانی شمال و شمال غرب کشور شاهد بارش برف هستیم، خاطرنشان کرد: صبر و حوصله در سفر، بسیاری از خطرات را کاهش خواهد داد.

=====================
همزمان با سال نو هلیل طغیان کرد
ورود سیلاب به روستاهای اطراف هلیل رود/مردم خواستار کمک رسانی
http://www.mehrnews.com/news/3937158

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ کرمان درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: رودخانه هلیل رود پس از بارندگی های روزهای اخیر بار دیگر طغیان کرد و آب وارد مزارع و روستاهای اطراف این رودخانه شده است و زندگی مردم و ساکنان را تهدید می کند.
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: همزمان با آغاز سال نو بارندگی در استان کرمان آغاز شد شدت بارندگی به حدی بود که طی سه روز متوالی موجب آب گرفتگی وسیع معابر شهری و سیلابی شدن مجدد رودخانه ها در استان کرمان شد. «قلعه نو» و «پشت لر» بیشترین میزان خسارت ها را دیده اند و با وجود اقدامات صورت گرفته اما ورود آب از بستر رودخانه به روستاها ادامه دارد و حجم آب به حدی است که با وجود اقدامات اولیه اما کنترل آب با مشکل جدی مواجه است.
طی دو روز آب وارد مزارع شده است و کشاورزی مردم را خراب کرده حتی روستا و جان مردم هم تهدید می کند ما از سال های قبل به مسئولان اعلام کرده بودیم که بستر رودخانه و روستاهای اطراف هم سطح شده و نیاز به ساماندهی کرانه رودخانه جدی است اما توجهی نشد.

==================

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت:
پسماند شهر رشت در حال تبدیل شدن به بحران است
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/02/1362190

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت گفت: پسماند در حال تبدیل شدن به بحران است و مدیریت و برطرف کردن این مشکل مستلزم همکاری همه سازمان‌ها به‌ویژه استانداری، محیط زیست و منابع طبیعی است.
علیرضا حاجی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت درباره اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت اظهار داشت: اکثر برنامه‌‌های سازمان پسماند شهرداری رشت بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده و بودجه در نظر گرفته شده تا 80 درصد در سال 95 محقق شد….
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت بیان داشت: پسماند دارد به بحران تبدیل می‌شود و مدیریت و حل این مشکل مستلزم همکاری و مشارکت همه سازمان‌ها به‌ویژه استانداری، محیط زیست، منابع طبیعی و دیگر سازمان‌ها است.

==================
خواب زمستانی صنعت ساختمان رو به پایان است؟

http://www.irna.ir/fa/News/82470931/

به گزارش خبرگزاری دولتی خبرنگار اقتصادی ایرنا، درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: انتشار گزارش تحولات اقتصادی ایران در 9 ماهه سال 95 چشم انداز بخش مسکن را برای فعالان این بخش در سال جدید امیدوارکننده کرده ،زیرا نشان می دهد که از شدت رکود این بخش تاحدودی کاسته شده است.
آنگونه که بانک مرکزی محاسبه کرده است، رشد تولید ناخالص داخلی در بخش ساختمان در 9 ماهه 94 منفی 20.8درصد (20.8-) بود که این میزان برای کل پارسال منفی 17 درصد رسید.
این رشد منفی در فصل بهار 95 نیز تداوم یافت به شکلی که در این فصل این بخش رشد منفی 27.4 درصد (27.4 -) را پشت سر گذاشت اما در فصل تابستان که فصل رونق ساخت و ساز و تحولات این بخش به شمار می رود، به منفی 2 درصد تقلیل یافت.
معضل مسکن یکی از گرهگاههای اساسی مزد و حقوق بگیران در جامعه ایران است.

==================
شعار «پساب» برای روز جهانی آب

http://www.irna.ir/fa/News/82470906/

به گزارش خبرگزاری ایرنا، درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: بخش آب سازمان ملل متحد، شعار سال 2017 روز جهانی آب در 22 مارس (مصادف با دوم فروردین ماه) را «پساب» اعلام کرد. روز جهانی آب نخستین بار در سال 1992 در بیست و یکمین دستور جلسه همایش محیط زیست و توسعه سازمان ملل (unced) در شهر ریودوژانیروی برزیل بطور رسمی مطرح شد.
در این همایش از همه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری همایش ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند. …
به گزارش ایرنا، از سال 1993، هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد.
از 1994 تا 1999 میلادی نام های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب «آب و دغدغه های همگانی»، «آب و زنان»، «آب و شهرهای تشنه»، «آب جهان، آیا کافی است؟»، «آب زیرزمینی، گنجینه پنهان» و «همه در پایین دست رودخانه ها زندگی می کنند» بود.
از سال 2000 میلادی به بعد، نام های «آب برای قرن 211»، «آب برای سلامت»، «آب برای توسعه»، «آب برای آینده»، «آب و بلایا» و «آب برای زندگی» انتخاب شد.
«آب و فرهنگ»، «سازگاری با کم آبی»، «آب و سلامت»، «آب های مشترک، فرصت های مشترک» و «آب پاک برای جهان سالم» نام سال های 2006 تا 2010 میلادی بود.
از آن زمان تاکنون نیز شعارهای «آب برای شهرها: پاسخ به چالش شهرنشینی»، «آب و امنیت غذایی»، «آب در هر مکان برای همگان با همکاری های بین المللی»، «آب و انرژی» ، «آب و توسعه پایدار» و «آب و مشاغل» (در سال 2016 میلادی) برای روز جهانی آب برگزیده شد.

===============
معاون اول رئیس جمهور:
دولت ظرفیت استخدام ندارد/برای اشتغال بخش خصوصی را باید وارد کار کرد
http://www.qudsonline.ir/news/514546
به گزارش قدس انلاین،در تاریخ روز به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: اسحاق جهانگیری … با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ توسط رهبر به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: رهبر همواره از دولت حمایت کرده و در برخی موارد هم از دولت مطالبه می کنند که این مطالبات رهبری هم به حق است. وی سیاست دولت در سال جدید را حمایت از بخش خصوصی و افزایش تولید عنوان کرد و ادامه داد:یکی از رویکرد های اصلی اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است. وی افزود: بخش خصوصی میدان دار اصلی پیاده سازی اقتصاد مقاومتی است و بایستی انگیزه سرمایه گذاری و کار در بخش خصوصی ایجاد و توسط دولت حمایت شود. جهانگیری حضور همه ارکان نظام و استفاده از همه ظرفیت های نظام را در تحقق اقتصاد مقاومتی مهم تلقی و تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی اقتصاد ایران یک نسخه خیلی خوب و اثربخش بوده و می تواند نشاط اقتصادی را به جامعه برگرداند.

=================
رییس ستاد انتخابات در جمع خبرنگاران:
افزایش سه برابری داوطلبان انتخابات شورای شهر نسبت به ادوار گذشته
به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزچهارشنبه ۰۲فروردین ۱۳۹۶ آمده است: رییس ستاد انتخابات کشور از افزایش سه برابری حضور دواطلبان این دوره از انتخابات به نسبت دوره‌های گذشته خبرداد و گفت: تا پایان وقت دیروز ٥٨ هزار و٩٣٠ نفر ثبت‌‌نام کرده‌اند که از این میان ١٥ هزار و ٦٢نفر برای شورای شهر و ٤٣ هزار ٣٧٥ برای شورای روستا نام‌نویسی کرده‌اند. از مجموع ثبت‌نام کنندگان ٥٧ هزار و ٧١٧ مرد و ٣ هزار و ٢٢٠ نفر زن بوده‌اند.

===================
یک فعال صنفی کارگران ساختمانی مطرح کرد:
سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی عوامل اصلی فوت کارگران ساختمانی

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزپنجشنبه ۰٣فروردین ۱۳۹۶ آمده است:.«میکائیل صدیقی» فعال صنفی کارگران ساختمانی در گفت‌وگو با ایلنا اظهار داشت: در سال ۹۵ بیش از ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی به دلایل مختلفی از قبیل سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند. به صورت کلی نیمی از حوادث کار برای کارگران ساختمانی به وقوع می‌پیوندد.

وی در ادامه با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه نشده در سطح کشور تصریح کرد: در سال ۹۵ تنها تعداد بسیار محدودی از کارگران ساختمانی بیمه شدند این در حالی است که بر اساس قانون سهمیه بیمه بندی، هر سال باید تعداد مشخصی از کارگران در هر استان بیمه شوند.
مشاور کانون کشوری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به وعده مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی برای بیمه نمودن ۱۰۰ هزار کارگر ساختمانی تا ابتدای سال ۹۶، تصریح کرد: قرار شده کارگرانی که در سامانه رفاهی برای بیمه شدن ثبت نام کرده‌اند به تدریج بیمه شوند که امیدواریم این تنها محدود به دوران پیش از انتخابات ریاست جمهوری نباشد.

====================
یحیی آل اسحاق:
رشد اقتصادی برای قشر ضعیف قابل لمس نیست/معیشت مردم دچار مشکل است
http://www.mehrnews.com/news/3937612
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر درتاریخ روزپنجشنبه ۰۳فروردین ۱۳۹۶ آمده است: یحیی آل‌اسحاق رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع و معادن گفت : طبقات متوسط رو به پایین جامعه درآمدشان با هزینه‌ها همخوانی ندارد و در معیشت خود با مشکل روبه‌رو هستند.باید قبول کنیم سال ۹۶، سالی است که در حوزه‌های بین‌المللی با یک ابهام و عدم قطعیتی روبه‌رو هستیم، یعنی با توجه به شرایطی که بعد از انتخابات آمریکا و شرایطی که در مهندسی جهان در حال شکل‌گیری است که هنوز شیوه آن مشخص نیست و این ابهام وجود دارد که نظام‌های اقتصادی جهانی چگونه پیش خواهند رفت؟
رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ادامه داد: ما با مشکلاتی روبرو هستیم برای مثال مساله بیکاری است که همه نیز آن را قبول دارند اما در تعداد و رقم آن اختلاف‌نظر دارند. به هر صورت یک موضوعی به نام بیکاری داریم که میزان آن میلیون نفری است و پس از آن مشکل معیشت مردم را داریم و واقعا طبقات متوسط رو به پایین جامعه درآمدشان با هزینه‌ها همخوانی ندارد و در معیشت خودشان با مشکل روبه‌رو هستند. …برای اینکه اقشار متوسط رو به پایین جامعه و ضعفا بیشتر از ۶۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و درست است که تورم پایین آمده، اما به اقتصاد کلان مربوط است و با وجود اینکه رشد کردیم اما این مربوط به فروش نفت است اما هزینه زندگی مردم متوسط و ضعیف بالا رفته است و قیمت گوشت، برنج و اجاره خانه بالا رفته و در زندگی آنها تاثیر محسوس گذاشته است.

================

با وجود گذشت ۳ روز از سال جدید؛
حقوق های اسفند و عیدی ۳۴ نفر از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان پرداخت نشده است

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزپنجشنبه ۰٣فروردین ۱۳۹۶ آمده است:تعداد ۳۴ نفر از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان می‌گویند با وجود گذشت ۳ روز از آغاز سال ۹۶ کارفرما تاکنون مطالبات مزدی اسفند ۹۵ و عیدی را به آنها پرداخت نکرده است.جمعی از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان در تماس‌های جداگانه به ایلنا، گفتند که با وجود گذشت ۳ روز از آغاز سال ۹۶ کارفرما تاکنون مطالبات مزدی اسفند ۹۵ و عیدی ۹۶ را به آنها پرداخت نکرده است.این کارگران می‌گویند: کارفرما به آنها گفته فقط در صورتی مطالبات آنها پرداخت می‌‌شود که برگه تسویه حساب را امضا کنند. این موضوع مورد مخالفت این کارگران مذکور قرار گرفته است.

==============
با وجود وضعیت معیشتی نامطلوب؛
بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزپنجشنبه ۰٣فروردین ۱۳۹۶ آمده است:جمعی بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه پارس قو ، تولید کننده روغن نباتی قو حقوق های معوقه بهمن و اسفند سال ۹۵ و بخشی از عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند. با توجه به آغاز سال جدید کارگران نیاز مبرمی به دستمزدهای خود دارند. ازکارگران کارخانه پارس قو تولید کنند روغن نباتی قو به ایلنا می‌گویند که کارفرما مطالبات مزدی بهمن و اسفند سال ۹۵ و بخشی از عیدی سال ۹۶ آنها را پرداخت نکرده است.
تعداد کارگران مذکور بیش از ۲۰۰ نفر است و پیش از این ۲ تجمع اعتراضی در ۲۶ و ۲۸ اسفند برگزار کرده بودند. تجمع ۲۶ اسفند مقابل شرکت نهان گل، سهم دار عمده کارخانه روغن نباتی قو و تجمع ۲۸ اسفند در حوالی اداره کار جنوب غرب تهران برگزار شد….کارگران کارخانه پارس قو در تجمعات خود بارها متذکر شده‌اند که با توجه آغاز سال جدید، افزایش هزینه های زندگی و وضعیت معیشتی نامطلوب، نیاز مبرمی به دریافت هر چه سریعتر مطالبات مزدی خود دارند.

=================
ساختمان جایگزین پلاسکو در قالب یک پروژه ویژه ساخته می‌شود
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/03/1362906

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران درتاریخ روزپنجشنبه ۰۳فروردین ۱۳۹۶ آمده است: شورایعالی شهرسازی و معماری در مصوبه‌ای ۱۱ بندی به حادثه ساختمان پلاسکو پرداخت و با تاکید بر لزوم اجباری شدن بیمه کیفی ساختمان به خصوص در ساختمان‌های بلند کشور، اعلام کرد:احداث ساختمان جایگزین در محل ساختمان تخریب شده در قالب یک طرح ویژه ساخته می‌شود.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ 95.12.2 و پیرو تکلیف مصوبه مورخ 95.11.11 خود در خصوص گزارش تکمیلی حادثه پلاسکو توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیرخانه شورای عالی،مقرر نمود: به منظور فرهنگ سازی و عبرت آموزی از این حادثه و پاسداشت خاطره فداکاری شهدای آتشنشان در عین حفظ حقوق مالکان، طراحی و احداث ساختمان جایگزین در محل ساختمان تخریب شده پلاسکو در قالب یک پروژه ویژه از طریق برگزاری مسابقه عمومی معماری با همکاری مالک مجموعه (بنیاد مستضعفان) انجام پذیرد.

=============
بیش از ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز مطالبات خود را دریافت نکرده اند

جمعی به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روزپنجشنبه ۰٣فروردین ۱۳۹۶ آمده است: جمعی بیش از ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز مطالبات مزدی بهمن، اسفند ۹۵ و عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند. انفعال شهرداری ها در خصوص تضییع حقوق کارگران بارها مورد انتقاد کنشگران صنفی کارگری قرار گرفته استاز کارگران خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز به ایلنا گفتند که مطالبات مزدی بهمن، اسفند ۹۵ و عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند و پیمانکار به تازگی مطالبات دی ماه آنها را پرداخت کرده است.
در حدود ۴۰ کارگر دیگر هم با وجود عدم دریافت مطالبات خود، برگه تسویه حساب سال ۹۵ را امضا کرده اند. گفته می‌شود که پیمانکار برای امضای برگه تسویه حساب به کارگران فشار وارد کرد است تا آنها بعدها مدعی عدم پرداخت مطالبات خود نشوند. مطابق قانون کار حتی اگر پیمانکار با عدول از قانون طلب کارگران را پرداخت نکند، کارفرمای اصلی در اینجا شهرداری ناحیه ۴ اهواز مکلف است که آن را از محل ضمانت حسن انجام کار پرداخت کند.

==============
احضار خالد حسینی از فعالین کارگری سنندج
بنا به گزارش رسیده از کمیته هماهنگی درتاریخ روز روزپنجشنبه ۰٣فروردین ۱۳۹۶ آمده است: خالد حسینی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری طی اخطاریه ای کتبی از سوی اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهر سنندج، به این ارگان امنیتی احضار شد. از خالد حسینی درخواست شده که روز جمعه 04/01/96، ساعت 8 صبح در آن اداره حاضر شود.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 03/01/1396

================
فرماندار تهران:
تاکنون ۱۲۸۷ نفر در انتخابات شورای شهر تهران نام‌نویسی کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز جمعه۰۴فروردین ۱۳۹۶ آمده است: فرماندار تهران از نام‌نویسی ۱۲۸۷ نفر در انتخابات شورای شهر تهران طی ۵ روز اخیر خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، عیسی فرهادی با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در فرمانداری تهران گفت: تاکنون در انتخابات شورای شهر تهران ۱۲۸۷ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۰۷۸ نفر آقا و ۲۰۹ نفر خانم هستند. پیش بینی می‌شود تعداد ثبت‌نام ‌دگان تا پایان امروز به حدود ۱۳۰۰ نفر برسد.
فرماندار تهران با اشاره به تفکیک مدرک ثبت‌نام‌کنندگان گفت: ۱۴۰ نفر دکتری، ۶۱۸ نفر فوق لیسانس و ۵۲۹ نفر لیسانس دارند که بیشترین کاندیداها دارای مدرک فوق لیسانس هستند.
فرهادی افزود: پس از زمان ثبت نام، وارد بررسی تایید صلاحیت‌ها خواهیم شد. امروز روز خوبی بود، افراد به ترتیب ورود پیدا کردند و هجمه به وجود نیامد و کسی در صف قرار نگرفت.
فرماندار تهران در پایان گفت: امروز قطعی سیستم نداشتیم، امیدواریم در روزهای آینده هم قطعی نداشته باشیم. در صورت قطعی سیستم ثبت نام به صورت دستی انجام خواهد شد.

==================
دادگاه لوکزامبورگ درخواست آزادی ۱.۶ میلیارد دلار ایران را رد کرد

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز جمعه۰۴فروردین ۱۳۹۶ آمده است: یک دادگاه لوکزامبورگی تقاضای تهران برای بازگرداندن ۱.۶ میلیارد دلار از دارایی های ایران که قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، مدعی اند باید به عنوان غرامت به نفع آنها ضبط شود را رد کرد. به گزارش خبری ایلنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک دادگاه لوکزامبورگی روز چهارشنبه تقاضای تهران برای بازگرداندن 1.6 میلیارد دلار از دارایی های ایران که قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر، مدعی اند باید به عنوان غرامت به نفع آنها ضبط شود را رد کرد… میلیاردها دلار از دارایی های ایران قبل از برجام، در اروپا و آمریکا بلوکه شده بود. با وجود انعقاد انعقاد توافق برجام، هنوز بخشی از دارایی های ایران در خارج از کشور آزاد نشده است که بخشی از آن به پرونده های مطروحه علیه ایران مربوط می شود.
مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه ایران قبل از صدور این رای گفته بود: «پول بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ متعلق به دوره قبل از مذاکرات (هسته ای) است و وکلای (بانک مرکزی) ایران در حال مشورت برای دسترسی به آن هستند»
دادگاه عالی آمریکا سال گذشته رای داد که 2.1 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در حساب سیتی بانک در نیویورک باید به قربانیان آمریکایی بمب گذاری سال 1983 لبنان داده شود. ایران این حکم را بر خلاف حقوق بین الملل خوانده و نزد دیوان بین المللی دادگستری اقامه دعوی کرده است.

================
اعلام شرایط بازنشستگی کارکنان مراکز خاص درمانی بنیاد شهید

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز جمعه۰۴فروردین ۱۳۹۶ آمده است: سید محمدعلی جنانی ، مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی، شرایط بازنشستگی کارکنان مراکز خاص درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران را تشریح کرد. و گفت: بر اساس تصویب هیأت وزیران در سال ١٧/٨/٩٥ و همچنین طبق بند (٥) آئین نامه اجرائی قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور، برخی از مشاغل کارکنان مراکز خاص درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان مشاغل سخت و زیان آور تعیین شده است.
وی افزود: تمامی کارکنان شاغل در مراکز خاص درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران که دارای حداقل ٢٠ سال سابقه خدمت تمام بوده و دو سوم از خدمت خود را متصدی در یکی از مشاغل اشاره شده در جدول مصوبه فوق باشند، می توانند بدون شرط سنی تقاضای بازنشستگی خود را به بالاترین مقام بنیاد شهید ارائه و آن نهاد نیز در صورت موافقت با بازنشستگی آنان می بایست درخواست مربوطه را همراه با تمامی احکام پرسنلی از بدو استخدام، تائید به اشتغال عمل در پستهای سازمانی به آخرین شعبه تامین اجتماعی دریافت کننده حق بیمه ارسال کند. …وی گفت: اشتغال به کار مجدد کارکنان مشمول این تصویب نامه پس از بازنشستگی ممنوع است.
جنانی افزود: کارگاه محل اشتغال متقاضی می بایست پس از تعیین تکلیف چگونگی پرداخت هزینه های مربوطه (اعم از سهم خود و مستخدم) طبق تبصره ٤ آئین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ١/٩/١٣٦٧ و همچنین ماده ٥ آئین نامه قانون فوق مصوب ١٠/٢/١٣٨٥ هیأت محترم وزیران نسبت به اعلام ترک کار بیمه شده برای صدور حکم بازنشستگی اقدام کنند.

==============
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس:
دولت برای تغییر لایحه اصلاح قانون کار اقدام کند/ ادامه بررسی‌ها بعد از نوروز

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز جمعه۰۴فروردین ۱۳۹۶ آمده است: سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی می‌گوید در صورتی که دولت برای بازپس گیری لایحه اصلاح قانون کار اقدامی نکند، با خاتمه تعطیلات نوروزی این کمیسیون به بررسی مفاد این لایحه ادامه خواهد داد.
وی با بیان این مطلب که تاکنون مذاکره ای یا نامه ای از سوی دولت برای بازپس گیری این لایحه صورت نگرفته است، افزود: البته قبل از بررسی کلیات در کمیسیون اجتماعی چهارمین جلسه با حضور نماینده و کارفرمایان و کارگران و تشکل‌های کارگری و دولت در کمیسیون اجتماعی برگزار خواهیم کرد….
خدادادی با یادآوری اینکه 7 ماده این لایحه مورد اعتراض کارگران است، افزود: کارگران معتقدند که محتوای این لایحه شرایط تحرکات صنفی آنها از جمله برپایی اجتماعات صنفی اعتراضی را دشوارتر از شرایط کنونی کرده است.
وی ادامه داد: تشکل های کارگری به بخش موادی از این لایحه اعتراض دارند و معتقدند سه جانبه گرایی لایحه رعایت نشده و دولت بدون رسیدن به تفاهم با کارگران این لایحه را به مجلس ارسال کرده است….
خدادادی گفت: امیدواریم موارد به نظر کارگران در این لایحه مورد توجه دست اندرکاران دولت قرار گیرد تا این قشر زحمتکش که همواره در موارد حساس در کنار انقلاب بودند از مزایای مطلوب برخوردار شوند.

=================
/اولویتهای اقتصادی ایران در سال ۹۶/
ضرورت توجه دولت به بهبود وضع معیشت مردم
http://www.isna.ir/news/96010400724

به گزارش خبرگزاری دولنی ایسنا درتاریخ روز جمعه۰۴فروردین ۱۳۹۶ آمده است : غلامرضا عباسی رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از دولت خواست تا در سال جدید در جهت بهبود وضع معیشت مردم به ویژه جامعه کارگری، ایجاد شغل برای جوانان و امنیت شغلی نیروهای کار گام بردارد.
وی اظهار کرد: جلوگیری از قاچاق کالا و ارز، حمایت از بنگاه‌های تولیدی، ارتقای کیفیت تولید، اصلاح نظام بانکی و تحرک بازار کار را از مهمترین موضوعاتی دانست که دولت در سال ۹۶ باید آنها را در دستور کار قرار بدهد. عباسی افزود: برای جلوگیری از اشغال فرصتهای شغلی باید نرخ بیکاری کاهش یابد و این امر جز با ایجاد فرصتهای شغلی برای کارجویان و فارغ التحصیلان بیکار ممکن نیست. وی درعین حال بر ضرورت پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی تاکید و ابراز امیدواری کرد: دولت بدهی ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی به تامین اجتماعی را در سال جدید پرداخت کند.
عباسی ادامه داد: بدهی دولت از سالهای گذشته تلنبار شده و اکنون به رقم سنگین ۱۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است البته مجلس دولت را مکلف کرده تا پایان برنامه ششم توسعه، سالی ۱۰ درصد از بدهی خود را به تامین اجتماعی بپردازد.
به اعتقاد عباسی ؛ استقلال سازمان تامین اجتماعی سالهای سال است که از بین رفته و دولتی اداره می‌شود، به همین دلیل قدرت تصمیم گیری در تامین اجتماعی وجود ندارد لذا تامین اجتماعی باید از حالت هیات امنایی خارج و به شورای عالی تامین اجتماعی تبدیل شود.

===============
تجمع اعتراضی اهالی منطقه چهاردانگه وجلوگیری از انتقال زباله ساری به چهاردانگه!
http://mazandaran.farsnews.com/news/13960103000567
برپایه گزارش خبرگزاری دولتی فارس استان مازندران درتاریخ روز جمعه۰۴فروردین ۱۳۹۶ آمده است : صبح روزسوم فروردین ماه،اهالی منطقه چهاردانگه مازندران با اعتراض به مسئله انتقال ۱۱ ساله زباله ساری در این منطقه تجمع کردند و مانع انتقال زباله ساری به چهاردانگه شدند و دو یا سه کامیون حمل زباله به ساری برگشت داده شد. به گزارش خبری فارس، تجمع‌کنندگان با اعلام اینکه انتقال و دفن نامناسب زباله باعث آلودگی شدید زیست محیطی منطقه شد، اعلام کردند: باید زمینه توقف زباله ساری به این منطقه فراهم شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s