درد های نهفته زیر پوست شهر؛ روایت دستفروشان بوشهری

وبلاگ کارگری راه کارگر: حق زندگی کمترین خواسته دست فروشان بوشهری
در این دولت کارگری هم نیم توانیم بکنیم

به گزارش سایت سپاس در تاریخ روز دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ آمده است :متاسفانه در دولت تدبیر و امید به برکت ازدحام کارگران افغانی و عدم مدیریت مسئولین وضعیت بدتر شده و دیگر کارگری هم نمیتوانیم بکنیم . به خدا ما هم نیازمندیم. زن و بچه داریم و کرایه حخانه می دیهم و باید کار کنیم . گزارش «سپاس»، یکی از مشکلات موجود در جامعه معضل بیکاری است و این مشکل گریبان گیر جوانان شده است و بعضا به ناچار مجبور می شوند برای اداره امور زندگی خود و خانواده دست به هر کاری بزنند تا بتوانند جلو خانواده شان سربلند باشند که یکی از این شغل ها دست فروشی است.


دست فروشی از شغل های کاذبی است که برخی افراد به ناچار و از روی بیکاری و نبود سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار به آن روی می آورند و با سرمایه اندک شروع به کار می کنند اما این شغل تبعاتی را به همراه دارد که یکی از آن ها فرار از دست ماموران سد مبر شهرداری است که به دلیل پهن کردن وسایل و اشغال عابر پیاده و مخدوش کردن چهره شهر با آن ها مقابله و وسایل آن ها را ضبط می کنند و تا پرداخت جریمه وسایل را باز نمیگردانند.
از یک طرف کار ماموران شهرداری برای جمع آوری دست فروشان کار صحیح و به جایی است و از طرفی درست نیست، از این جهت درست نیست که باعث بیکاری آن ها می شوند و از طرفی برای زیبایی شهر این کار لازم است اما چرا دولت و شهرداری به جای جمع آوری آن ها اقدام به فراهم کردن مکانی برای دست فروشان نمی کنند تا دیگر نیازی به جمع آوری آن ها نباشد و از طرفی این اقدام کمک بزرگی به دست فروشان و مغازه دار ها است تا با خیال راحت کاسبی کنند. شهر بوشهر از شهرهای دیگر مستثنی نیست و در بازار و مرکز شهر علاوه بر دست فروشان با وسایل نقلیه موتوری مواجه می شویم که در عابر پیاده پارک کردند و یا در حال تردد هستند و چهره شهر را به شدت زشت کرده اند. از این رو به سراغ دست فروشان و شهروندان رفتیم و علت وجود دست فروشان را جویا شدیم که در ادامه می خوانیم.

 

 

 

 

 

 

در این دولت کارگری هم نمی توانیم بکنیم
علیزاده یکی از دست فروشان بوشهر در گفتگو با خبرنگار سپاس اظهار کرد: قبل از اینکه به دست فروشی روی بیاورم مغازه داشتم و کارهای کامپیوتری انجام می دادم اما بخاطر رکود بازار مغازه را تعطیل کردم و کارگری کردم، حتی در ایرانخودرو هم مشغول کار شدم اما حقوق پرداختی آن ها چرخ زندگی را نمی چرخاند تا اینکه به دست فروشی روی آوردم تا حداقل درآمدی داشته باشم و بتوانم زندگی کنم. وی افزود: متاسفانه در دولت تدبیر و امید و به برکت وجود کارگران افغانی و عدم مدیریت مسئولین وضعیت بدتر شده و کارگری هم نمی توانیم بکنیم و اتباع بیگانه جای ایرانی ها را گرفته اند.
علیزاده گفت: درخواست قرار دادن مکان برای دست فروشان را دادیم اما با مخالفت شهرداری روبرو شدیم و در جواب می گویند مکان نداریم، میپرسیم چرا این دستفروشان افغانی را جمع نمی کنید و ایراد نمی گیرید می گویند این ها قدیمی هستند و از قبل اینجا بودند، ما هم نیازمندیم، زن و بچه داریم و کرایه خانه می دهیم باید کار کنیم.

 

 

 

 

 

 

از روی اجبار و احتیاج به دست فروشی روی آوردیم
جمالی یکی دیگر از دست فروشان خیابان لیان بوشهر گفت: شغل و پشتوانه مالی نداریم که بتوانیم مغازه ای بگیریم و مجبور هستم دستفروشی کنم تا بتوانم امورات را بگذرانیم.
وی افزود: به مدت یک ماه به دنبال این بودیم که مثل شهرهای دیگر مکانی را در اختیار دست فروشان قرار بدهند اما هنوز اقدامی نکردند و اینکه دست به این کار زدیم از روی اجبار است چرا که هیچ کس به اختیار این کار را انجام نمی دهد و ما از روی احتیاج است که رو به دست فروشی آوردیم، مسئولین همکاری کنند و مکانی را در اختیار ما قرار بدهند تا هم به زیبایی شهر لطمه نخورد هم دست فروشان با خیال آسوده تری کار کنند.
دو سال است از کارگری به دست فروشی روی آوردم
رسولی از دیگر دست فروشان بوشهر اظهار کرد: به خاطر بیکاری به بوشهر آمدم و در اینجا مجبور به دست فروشی شدم، قبل از این دنبال کار در شرکت ها هم رفتم اما به کارگیری نمی کردند.
وی افزود: دو سال پیش کارگری و بنایی می کردم اما الان همان شغل کارگری و بنایی هم نیست، با اینکه الان هر جور که شده دست فروشی می کنم اما بازار خوبی نیست و رکود به شغل ما هم نفوذ کرده است و این مسئله بار مضاعفی شده بر شغل کاذب ما.
رسولی با دلی پر آه ادامه داد: ای کاش مسئولین به جای اینکه فقط فکر جمع آوری دست فروشان باشند به فکر جا و مکان و یا به کارگیری در شغل های بهتر برای ما باشند.

 

به سراغ شهروندان رفتیم تا نظرشان را در رابطه با چهره مخدوش شده شهر به خاطر وجود دست فروشان و وسایل نقلیه موتوری در معابر بپرسیم که در ادامه می خوانیم.
مسئولین به فکر مکانی برای دستفروشان باشند/ شهرداری نمی تواند قوانینش را به خوبی پیاده کند
زارعی یکی از شهروندان بوشهری اظهار کرد: وجود دست فروشان در معابر جلوه ی خوبی ندارد اما نمی شود آن ها را هم از نان خوردن انداخت چرا که آن ها هم زحمت می کشند و کاسبی می کنند.
وی افزود: بیکاری است که مجبور به دست فروشی می شوند و اینکه شهرداری بخواهد صرفا اقدام به جمع آوری آن ها کند کار درستی نیست چرا که باید یا مکان برایشان فراهم شود یا از آن ها حمایت شود تا کار بهتری فراهم کنند، اما متاسفانه عرف شده بین مغازه داران که چون می بینند دست فروشان مشتری دارند خودشان هم جلو مغازه بساط پهن می کنند و این بی نظمی به خاطر عدم نظارت صحیح و پیاده نکردن قانون است.
زارعی به وسایل نقلیه موتوری در معابر اشاره کرد و گفت: موتور و ماشین های پارک شده و در حال رفت و آمد در معابر چهره شهر را مخدوش کرده و شهرداری نمی تواند قوانینش را به خوبی پیاده کند و مردم هم باید با مسئولین همکاری کنند تا شهری زیبا داشته باشیم. براساس این گزارش، شاهد دست فروشان زیادی در شهر محل سکونت خود هستیم، دست فروشانی که به خاطر نبود شغل مناسب و حمایت مسئولین اقدام به دست فروشی کرده اند.
حال که مسئولین برای معضل بیکاری اقدامی نمی کنند حداقل کاری که می توانند انجام دهند این است که برای رفاه مردم و همچنین کمک به ادامه کار و زندگی هموطنان مکان هایی را برای دست فروشان در تمامی شهرهای کشور که یکی از آن ها شهر بوشهر است فراهم کنند تا هم دست فروشان مجبور به فرار از دست قانون نباشند و هم زحمات شهرداری کم رنگ دیده نشود، چرا که وقتی حرف از عابر پیاده زده می شود یعنی مکانی امن برای عابرانی که بدون وسیله نقلیه و پای پیاده قدم بر می دارند و مطمئن هستند که هیچ وسیله نقلیه موتوری در اطراف وجود ندارد اما در بوشهر عابر پیاده و خیابان با هم ادغام شده و شاهد عبور و مرور و پارک موتور و ماشین در آن هستیم و از طرفی دست فروشانی که کاسبی خود را در عابر پیاده بساط می کنند باعث چهره ای ناخوشایند و ناامن برای مردم بوشهر شده است.
انتهای پیام/

برگزفته از: سایت سپاس 

http:// sepas.ir//module/news/295049

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s