روز شمار کارگری هفته شماره 4/ امیر جواهری لنگرودی

وبلاگ کارگری راه کارگر : جمعه ۱۸ تا جمعه ۲۵فروردین ۱۳۹۶ برابرآوریل ۲۰۱۷

 

 

 

شماره۴
امیرجواهری لنگرودی

haftegi_kargari@yahoo.com

یادداشت :

آنچه در پی می آید ، ادامه روند انتشار روزشمارکارگری  است که من آن را از سال ها پیش به شکل مستمر پی گرفته ام . اینک برای تسریع دردریافت های خبرهای کارگری خاصه از روند فعل و انفعالات  روزمره گی اخبار کارگری و مبارزات کارگران ، آنرا به شکل هفتگی انتشار خواهم داد.

نکته دیگر اینکه ؛ برای فشرده تر نمودن حجم اخبارکارگری هفته از انعکاس خبرهای حوادث حین کار که به مراتب گسترده است در هفته نامه کارگری  پرهیز می کنم ولی در انعکاس روز شمار ماهیانه آنها را بازتاب خواهم داد .

توجه : طی هفته های آینده آدرس سایت روزشمار کارگری و آرشیو آنرا دراختیار تان خواهم گذاشت .

برای ارسال اخبارتان با ایمیل زیر، شماره دستی ام در کانال تلگرام و به آدرس فیس بوکم می توایند مربوط گردید.
haftegi_kargari@yahoo.com
0046:736778815
روزشمار کارگری هفته :


نماینده اصلاح‌طلب مجلس: دولت کسانی را که ۲ ساعت در هفته کار کنند هم شاغل حساب کرده است 
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/18/1372334
به گزارش خبرگزاری تسنیم درتاریخ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶آمده است : علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس دهم گفت: دولت می گوید کسی که دو ساعت در هفته کار کند شاغل است اما جامعه این شغل را نمی پذیرد. وی گفت: مجموع سرمایه گذاری های دولت در بودجه، بخش خصوصی و تعاونی ها نیز آمار اشتغالزایی را تأیید نمی کنند.
عبدالرضا مصری نماینده مجلس گفت :زمانی که از نیروی کار کشور خبر نداریم چگونه می توانیم برای آنها اشتغال ایجاد کنیم؟ او اعلام داشت : سرمایه ها در کشور به سمت تولید نمی رود بلکه بخش واردات و دلالی، سرمایه ها و نقدینگی کشور را به خود جذب کرده است. اگر نقدینگی به سمت تولید رود اشتغال ایجاد می شود. این نماینده مجلس با انتقاد از واردات بی رویه کالاها و قاچاق گفت: دولت باید برای کالاهای وارداتی تعرفه قرار دهد. یکی از وزرا فهرستی از 800 قلم کالا را به دولت برای تعرفه گذاری ارائه اما هیئت دولت با آن مخالفت کرد.مصری افزود: دلیل مخالفت دولت این بود که ممکن است کشورهایی که از آن کالا وارد می شود ناراحت شوند.

==============
مهر گزارش می‌دهد؛
سقف نرخ بیکاری؛۲۲ درصد/نرخ بیکاری«تک‌رقمی» ۵ استان «دورقمی» شد
http://www.mehrnews.com/news/3946435
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر درتاریخ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶آمده است : سقف نرخ بیکاری استانهای کشور از ۱۷.۷ درصد در سال ۹۴ به ۲۲ درصد در سال ۹۵ افزایش یافت؛ در عین حال نرخ بیکاری پنج استان نیز دو رقمی شد.
محمد جندق اعللام داشت : بررسی وضعیت بازار کار بر اساس شاخص‌های نیروی کار در ۳۱ استان کشور نشان می‌دهد ، در سال ۹۵ نرخ بیکاری چهار استان زنجان، سمنان، مرکزی و همدان همچون سال ۹۴ تک رقمی بود اما پنج استان‌ خراسان جنوبی، تهران، بوشهر، آذربایجان شرقی و کرمان در سال ۹۵ به جمع استان‌های دارای نرخ بیکاری «دو رقمی» پیوستند.
تغییر وضعیت نیروی کار در استان‌های دارای نرخ بیکاری «تک رقمی»
استان نرخ بیکاری ۱۳۹۴ نرخ بیکاری ۱۳۹۵
زنجان ۵.۶ ۹.۷
سمنان ۸.۴ ۸.۶
مرکزی ۷.۹ ۷.۳
همدان ۸.۵ ۹.۵
تهران ۸.۱ ۱۱.۶
خراسان جنوبی ۸.۶ ۱۰.۷
بوشهر ۹.۷ ۱۱.۳
آذربایجان غربی ۷.۳ ۱۰.۸
کرمان ۷.۹ ۱۱.۵
بدین ترتیب نرخ بیکاری استان خراسان جنوبی که در سال ۹۴ معادل ۸.۶ درصد بود، در سال ۹۵ با افزایش ۲.۱ درصدی به ۱۰.۷ درصد رسید. همچنین نرخ بیکاری استان بوشهر از ۹.۷ درصد در سال ۹۴ با رشد ۱.۶ درصدی به ۱۱.۳ درصد افزایش یافت.
علاوه بر این نرخ بیکاری استان آذربایجان شرقی از ۷.۳ درصد در سال ۹۴ با افزایش ۳.۵ درصد مواجه شد به طوری که این نرخ در سال گذشته به ۱۰.۸ درصد رسید. همچنین نرخ تک رقمی بیکاری استان کرمان با افزایش ۳.۶ درصدی از ۷.۹ درصد در سال ۹۴ به ۱۱.۵ درصد در سال ۹۵ افزایش یافت.
اما نرخ بیکاری در پایتخت ۳.۵ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد داشت به طوری که این نرخ از ۸.۱ درصد در سال ۹۴ به ۱۱.۶ درصد در سال ۹۵ رسید. لازم به ذکر است، نرخ بیکاری کل کشور در سال گذشته ۱۲.۴ درصد اعلام شد که این نرخ در سال ۹۴ معادل ۱۱ درصد بود.

==============
روند پولی شدن آموزش باید متوقف شود/حذف سنوات، خواسته تمامی دانشجویان

به گزارش ایلنا درتاریخ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶آمده است : علی اکبر مومنی دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف گفت: خواسته ما در سال جدید این است که روند پولی شدن آموزش متوقف شود. مومنی، با انتقاد از کالایی شدن آموزش در سال‌های اخیر، اظهار داشت: متاسفانه شاهد هستیم که دانشجو منبع درآمدزایی شده و اولین خواسته ما در سال جدید این است که این روند متوقف شود.
وی با انتقاد از هزینه‌های سنوات، افزود: دانشگاه نباید پول واحد حذف شده یا افتاده و یا پیش نیاز را از دانشجو بگیرد.مومنی همچنین به موضوع بومی گزینی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: بومی گزینی که در حال حاضر به شدت اعمال می‌شود و روندی که شروع شده، جنبش دانشجویی را تهدید می‌کند. در دانشگاه‌های تهران اغلب دانشجویان، بچه‌های تهرانی هستند که دغدغه صنفی ندارند و شب به خانه می‌روند.

===============
دادستان کل کشور خبر داد؛
آزادی برخی ازمدیران بازداشت شده کانال‌های تلگرامی
http://www.mehrnews.com/news/3946190
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر درتاریخ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶آمده است : محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، از آزادی تعدادی از مدیران دستگیر شده کانال های تلگرامی در روزهای آینده خبر داد. ویافزود: کانال‌هایی که بسته شد و افرادی که در همین ارتباط دستگیر شدند به تشخیص قاضی پرونده مرتکب اعمال برخلاف امنیت ملی شده بودند که اقدامات مجرمانه‌ای داشتند.
داداستان گفت: برای ما تفاوتی نمی‌کند که این شبکه‌ها به چه جریانی وابسته باشند و دستگاه قضائی طبق قانون عمل می‌کند و هم دستگیری این افراد و هم ادامه بازداشت آنان طبق قانون بوده است و طبق قانون هم ادامه خواهد داشت. منتظری در خصوص درخواست برخی از مسئولان دولتی و مجلس برای آزادی این افراد نیز افزود: در هر حال افرادی که دستگیر می‌شوند خواه ناخواه دوستان و هوادارانی دارند که درخواست آزادی آنان را می کنند و دستگاه قضائی سعی می کند در روند دستگیری و ادامه بازداشت طبق موازین قانونی عمل کند.

==============
فرمانده دریابانی استان بوشهر خبر داد:
توقیف بیش از ۹۷ میلیارد ریال کالای قاچاق در بندر گناوه

به گزارش ایلنا درتاریخ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶آمده است : قلندر لشگری ، فرمانده دریابانی استان بوشهر از توقیف بیش از ۹۷ میلیارد ریال کالای قاچاق در بندر گناوه خبر داد. سردارلشگری ادامه داد: کشف ۴۹ دستگاه ماشین لباسشویی، ۵۹ هزار و ۷۵۲ قلم لوازم آرایشی بهداشتی،۵۵۰ کیلوگرم پوشاک، ۷هزار و ۵۸۴ عدد گوشی موبایل، 12 دستگاه موتور چهار چرخ، ۳ دستگاه جرثقیل، یک دستگاه جت اسکی و سایر کالاهای قاچاق از دیگر کشفیات این عملیات است.فرمانده دریابانی استان بوشهر در خاتمه گفت: مجموع ارزش ریالی کالاهای قاچاق بالغ بر ۹۷ میلیارد و ۱۴ میلیون و 992هزار ریال برآورد شد؛ در این عملیات علاوه بر توقیف شناورها ، ۹ قاچاقچی دستگیر و به همراه پرونده های متشکله به مقام قضائی تحویل داده شدند. مدیرکل اشتغال وزارت کار خبر داد

================
ایجاد تنها ۴۵۵ هزار شغل برای مردان ایرانی در دو سال گذشته
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/18/1372329

به گزارش خبرگزاری تسنیم درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است :درتاریخ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶آمده است : علاء الدین ازوجی، مدیرکل اشتغال وزارت کار گفته که در دو سال گذشته بیش از ۶۵۰ هزار فرصت شغلی در سال ایجاد شده و بیش از ۶۵ درصد افرادی که در این دو سال شاغل شده اند زنان هستند. با این حساب در این دو سال تنها برای ۴۵۵ هزار مرد شغل ایجاد شد. وی افزود: 75 درصد شغل ایجاد شده در دو سال اخیر در بخش خدمات است و بخش صنعت و کشاورزی سهم کمی از این آمار دارند. اروجی گفت: کمتر از 9 درصد شاغلان را افرادی شامل می شوند که در هفته دو ساعت کار می کنند و اگر این افراد را جزو بیکاران کشور حساب کنیم، نرخ بیکاری فقط 9 دهم درصد افزایش می یابد. مدیرکل اشتغال وزارت کار افزود: بیشتر شاغلان دست کم 44 ساعت در هفته کار می کنند.

==============
گزارش «شرق» از زنانی که برای خودشان شبه‌ماراتنی به پا کردند
نه! به دویدن در اندرونی دریاچه آزادی

http://www.sharghdaily.ir/News/118298

به نوشته روزنامه شرق به قلم آمنه شیرافکن درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کم‌کم که نزدیک می‌شویم، تصویر آدم‌ها پیدا می‌شود. هوای گرگ‌ومیش میدان حسن‌آباد و زنانی که با کلاه و لباس ورزشی دور هم جمع شده‌اند. مردانی کنارشان آماده‌اند تا مسیر را تا میدان آزادی بدوند. نزدیک ٢٥ نفرند. توی چشم‌هایشان خواب نیست. یک‌جور خوشحالی زایدالوصف می‌بینی. می‌خواهند به ماراتن تهران نه بگویند. خیلی بی‌سروصدا. مدام تأکید دارند که «هیچ بنای اعتراض نداریم. فقط دلمان نمی‌خواهد برویم دور دریاچه بدویم. مگر دریاچه آزادی می‌شود مسیر ماراتن؟» ماراتن یعنی توی شهر باشیم، توی شهر بدویم. خیلی هم کار سختی نیست. چشم می‌دوزد توی چشمانم و می‌پرسد «تا حالا توی شهر ندویده‌اید؟ مثلا دیرتان شده باشد؛ تهران پر از دویدن‌های زنانه است، همه‌اش باید بدویم، وگرنه به جایی نمی‌رسیم. اینکه جای خودش را دارد، اینکه ماراتن است، رسمی است و تازه قرار بوده به ما شماره بدهند بچسبانیم روی لباس‌مان. اما قرار نبود دور دریاچه باشد، مسیر را بعد از ثبت ‌نام عوض کردند».

همین دویدن ما کلی حرف دارد، ندارد؟


شانه‌به‌شانه هم می‌دوند، چند نفری که فرزتر و چابک‌ترند، از دیگران پیش می‌افتند. چند نفری آهسته‌تر پا به جاده زده‌اند. بناست تا میدان آزادی بدوند. نزدیکای دانشگاه تهران است. جمعه است. پلیس‌ها برای تأمین امنیت نماز جمعه ایستاده‌اند مقابل درِ ٥٠‌تومانی دانشگاه تهران. خیره به زنان دونده می‌نگرند. توی چشمشان سؤالی است که اینها این وقت صبح اینجا چه می‌کنند تا بخواهند به جوابی برسند زنان دونده از پیشاپیش چشمانشان گذر کرده‌اند. رسیده‌اند به میدان انقلاب. برخی هم سر جمالزاده. به طرفه‌العینی خیابان‌های شهر زیر پای‌شان طی می‌شود. باید دنبالشان بدوی. نفس به خس‌خس می‌افتد. برخی‌شان می‌گویند «نمی‌خواهیم حرف بزنیم. همین‌که می‌دویم خودش کلی حرف دارد. ندارد؟»…

===============
مزایده ۵ شرکت دولتی در روز ۲۷ فروردین روی میز فروش

http://www.karvakargar.ir/fa/Main/Detail/58730

به نوشته روزنامه کار و کارگر در تاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جعفر سبحانی در گفتگو با ایلنا اعلام داشت : سهام ۵ شرکت دولتی به ارزش ۱۳ هزار و ۶۹۰ میلیارد و ۶۹۸ میلیون ریال از سوی سازمان خصوصی سازی در روز ۲۷ فروردین ماه روی میز فروش می رود.
وی افزود: بلوک ۱۰۰ درصدی سهام شرکت مجتمع صنعتی اسفراین شامل یک میلیارد و ۳۵۸ میلیون سهم به ارزش پایه هر سهم ۶۳۹۴ ریال و ارزش کل پایه ۸ هزار و ۶۸۳ میلیارد و ۵۲ میلیون ریال به صورت ده درصد نقد و اقساط هشت ساله است.همچنین بلوک ۱۰۰ درصدی سهام شرکت لوله گستر اسفراین شامل یک میلیارد و ۸۰۸ میلیون و ۵۹۲ هزار سهم به ارزش پایه هر سهم ۱۲۹۸ ریال و ارزش کل پایه ۲ هزار و ۳۴۷ میلیارد و ۵۵۲ میلیون ریال است که ده درصد نقد و با اقساط هشت ساله خواهد بود.

===========

وکیل تامین اجتماعی به تسنیم خبر داد
قاضی پرونده مرتضوی بازنشسته شد
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/19/1373302

به گزارش خبرگزاری تسنیم درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : مجتبی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت پرونده‌های سعید مرتضوی در شعبه 22 و شعبه 688 دادگاه تجدیدنظر استان تهران اظهار کرد: پرونده‌ای که در دست رسیدگی شعبه 22 قرار دارد هنوز منتج به صدور رأی نهایی نشده است. در این پرونده، قاضی رأی صادر کرده اما بازنشسته شده و حالا باید قاضی جدید بیاید و نظر بدهد….به گزارش تسنیم، مرتضوی در بخش دوم پرونده تأمین اجتماعی به اتهام تصرف غیرقانونی و اهمال در انجام وظیفه به تحمل 70 و 65 ضربه شلاق محکوم شده است.بخش نخست این پرونده نیز که شامل محکومیت مرتضوی به حبس و رد مال است، در دست رسیدگی شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران قرار دارد.
انتهای پیام/

==============
لایحه اصلاح قانون کار به هستی کارگران ضربه می‌زند

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : «عبدالـله وطن خواه»، عضو هیات مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت: اولویت اصلی کارگران و تشکل‌های کارگری مقابله هدفمند با لایحه اصلاح قانون کار است چرا که قدرت تخریب آن به اندازه ای است که در صورت قانونی شدن آن هیچ جایی برای مطالبه گری کارگران و مزد بگیران باقی نخواهد گذاشت.
وطن خواه با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون کار عملا و علنا به تمام هستی و زندگی کارگران ضربه می‌زند، گفت: این لایحه کارگران را به منزله کالای قابل فروش فرض کرده است، چرا که آنها از هیچ حقوقی در این لایحه مرتجعانه و ضد کارگری برخوردار نیست و کرامت انسانی آنان لگدمال شده است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش ۱۱۸ هزار تومانی مزد برای جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران کافی نیست، تصریح کرد: تنها با افزایش ۱۸۵ هزار تومانی دستمزد قدرت خرید کارگران به سطح سال ۹۵ می‌رسید که با این وصف نمی‌توان از این افزایش راضی بود و یا حداقل اظهار خوشحالی کرد…. وی در پایان افزود: به صورت کلی سیاست های اقتصادی دولتمردان در ایران مبتنی بر سه اصل خصوصی سازی، حذف قوانین حمایتی و تحمیل سیاست های ریاضت اقتصادی است. این سه اصل در کنار هم معنا می یابند و موجب سرکوب تولید، گشاده گذاشتن مرزها برای واردات کالا و متعاقبا به سرکوب مزدی منتج می شود.

==============
اثری از اصلاح در اصلاحیه قانون کار نیست/ کارگران را ناچار به شکستن سکوت‌شان نکنید

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است: اولیا علی بیگی( رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: این لایحه پیش‌نویسی است که در دولت قبل تهیه شده و در همان زمان بدون توجه به دیدگاه‌های شرکای اجتماعی به مجلس ارسال شد؛ در زمان آن دولت، اعتراضات کارگران منجر شد که لایحه مسکوت بماند. … وی تاکید کرد: باید گفت، کارگران به هیچ وجه مخالف اصلاح و بهبود در قوانین نیستند اما در پیش‌نویس اصلاحیه نشانه‌ای از اصلاح واقعی دیده نمی شود و تنها چیزی که می‌بینیم، تخریب و تضعیف حمایت های حداقلی و مخدوش شدن حقوق بنیادین کار است.
رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در پایان تصریح کرد: جامعه کارگری تا به امروز به نشانه همراهی سکوت کرده است؛ دولت نباید از این سکوت سوءاستفاده کند و آن را حمل بر رضایت و امیدواری کارگران نماید؛ اگر دولت نخواهد لایحه معیوب را برگرداند، این سکوت چندان به درازا نخواهد کشید.

================
یک مقام مسئول وزارت کار اعلام کرد:
جریمه اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز روزانه ۱۵۴هزار تومان شد
http://www.mehrnews.com/news/3947651

 

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : علی اقبالی، مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از افزایش جریمه کارفرمایان در صورت اشتغال اتباع غیرمجاز خبر داد…و گفت: بنا بر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد امسال، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی ۱ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۸۸۵ ریال خواهد بود.
وی از میزان جریمه سال۹۶ کارفرمایان متخلف که اتباع خارجی فاقد مجوز را به کارگمارند، خبر داد و افزود: براساس قانون هر گونه به کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایان متخلف برابر قانون از یک روز تا ۹۰ روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند…

=============
در بیانیه کانون صنفی معلمان تهران عنوان شد:
معلمان حق‌التدریس همچنان در انتظار پرداخت/ پاداش پایان خدمت به دست بازنشستگان فرهنگی نرسید

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کانون صنفی معلمان تهران در اعتراض به عدم پرداخت معوقات معلمان و عدم رعایت حقوق صنفی کادر آموزشی بیانیه‌ای صادر کرده‌است.
در بخش‌هایی از این بیانیه آمده‌است: نزدیک به هفت ماه از آغاز سال تحصیلی 95-96 می گذرد، سال تحصیلی‌ای که زمان فعال آن نه ماه است. هفت ماه است که معلمانِ حق‌التدریس کارِ خود را انجام داده اند اما دریغ از ریالی دریافتی. حق التدریس برای معلمان غیررسمی تمامی درآمد آنها برای تأمین هزینه های سنگین زندگی و برای معلمان رسمی، با دستمزد ناعادلانه‌ای که دریافت می‌کنند، کمک هزینه‌ای برای پرکردن چاله های عمیق تر از چاهی است که ناکافی بودن دستمزدشان را اندکی پوشش دهد….
در بخش دیگری از این بیانیه می‌خوانیم: زمان می‌گذرد، اما یک چیز پابرجاست: وعده‌ها برای پرداخت مطالبات معلمان به سرانجام نرسیده است. چنین است که سالی می گذرد و پاداش پایان خدمت به دست بازنشستگان آموزش و پرورش نمی رسد. حق التدریس ها همچنان در انتظار پرداخت می مانند.
….اسماعیل عبدی در زندان است و دیگرانی در تب و تاب ماندن و رفتن به آن. حساب بانکی معلمان حق التدریس خالی است. معوقات همچنان در تعویق اند. همترازی حقوق‌ها وعده ای همیشگی است… منتظر فصل جدید دیگری از این سریال می مانیم.

=============
تعدیل ۲۵ کارگر «تولی‌پرس» و«بسته بندی البرز» در نخستین روز کاری

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : شمار کارگران شاغل در دو واحد تولیدی «تولی پرس» و «بسته بندی البرز» که در استخدام کارفرمایی واحد هستند، در حدود ۵۸۰ نفر برآورد می‌شود و از قرار معلوم مدیریت این دو واحد تولیدی به منظور تعدیل قسمتی از این کارگران از ورود ۲۵ کارگر یاد شده به درون محل کارشان جلوگیری کرده است.
از قرار معلوم به غیر از سه نفر از این کارگران تعدیل شده که دارای قرارداد دائم هستند، باقیمانده کارگران به صورت قراردادی در استخدام کارفرما بوده‌اند…

=================
معرفی پلی‌اکریلیها به بیمه بیکاری/ طرح اصلاح ساختار هم اجرایی نشد

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کارگران پلی‌اکریل اصفهان که ماههاست سرگردانند بعد از تعطیلات نوروز به بیمه بیکاری معرفی شده اند. این کارگران می‌گویند قبل سال به ما گفتند بروید خانه و نوزدهم فروردین برگردید. امروز که برگشته‌ایم می‌گویند به بیمه بیکاری مراجعه کنید.
این کارگران می‌گویند هیچ بازه زمانی مشخصی هم برای دریافت بیمه بیکاری مشخص نکرده‌اند و ممکن است بازگشایی احتمالی کارخانه بیش از شش ماه هم به طول بیانجامد….
حقوق های معوقه این کارگران نیز از مرداد ماه سال گذشته پرداخت نشده و برنامه ای برای پرداخت این معوقات نیز ارائه نشده‌است.کارگران متخصص پلی اکریل نگران سابقه کاری و آینده شغلی خود هستند و به نظر نمی‌رسد برنامه‌ای حداقل در کوتاه مدت در دستور کار مسئولان باشد تا دوهزار کارگر متخصص و باسابقه صنعت نساجی کشور را از بلاتکلیفی برهاند.

================
به دنبال عدم پرداخت 3 ماه مزد و واریز حق بیمه؛
کارگران روغن نباتی قو از کارفرما به اداره کار شکایت کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو امروز(شنبه/۱۹ فروردین) برای پنجمین روز متوالی از ساعت ۸ صبح در محوطه این کارخانه تجمع کرده‌اند. کارگران روغن نباتی قو نسبت به عدم پرداخت دستمزد، بهمن واسفند، پاداش و بخش از عیدی ۹۵ و عدم واریز سه ماه حق بیمه (دی، بهمن و اسفند) و تعطیلی موقت این کارخانه تا تیر ماه ۹۶ معترض هستند.

===============
گرانی ۳۰درصدی خوراکی‌ها از ابتدای سال/ مردم میوه گندیده و برنج نیم‌دانه می‌خرند
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/19/1373076

به نوشته خبرگزاری تسنیم درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : در حالی که کارگران هنوز اولین حقوق سال جدید خود را نگرفته‌اند شاهد افزایش 30درصدی قیمت محصولات خوراکی سبد معیشت خانوار هستیم. دستمزد بیش از 13 میلیون کارگر در سال جاری به 1میلیون تومان هم نمی‌رسد اما هزینه زندگی آنها در ماه نزدیک به 2میلیون و 500هزار تومان است.نوسان قیمت محصولات کشاورزی از جمله گوجه‌فرنگی سریال پایان نیافتنی است که هر سال تکرار می‌شود، این بار هم در حالی شاهد افزایش یک‌باره قیمت هستیم که گوجه‌فرنگی کیلویی 5هزار تومان! گوجه‌فرنگی کیلویی 5هزار تومان در حالی به فروش می‌رسد که از کشاورز با مبلغ اندکی خریداری شده است.
دولت نظارت بر بازار کالای اساسی ندارد
شهروند ی می‌گوید: دولت حقوق کارگران را 14 درصد داده است اما توجه به بازار کالاهای اساسی ندارد. وی بیان کرد: گوجه‌فرنگی کیلویی 5هزار تومان با حقوق مردم فاجعه است. حقوق کارگران در ماه 113 هزار تومان افزایش یافته اما هزینه‌ها در ماه حدود 500هزار تومان افزایش یافته است. دخل و خرج با هم نمی‌خواند، اما هیچ‌کدام از مسئولان متوجه این موضوع نیستند. دولت با افتخار می‌گوید حقوق کارگران 14درصد افزایش یافته، چرا نمی‌گوید چقدر محصولات چقدر گران شده است؟

=================
واکنش فرماندار بهبهان به خبر اخراج کارگران بهمئی

http://www.avayerodkof.ir/fa/news/17613

به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : علی مظفری فرماندار بهبهان در واکنش به اخراج ۲۰۰ تن از نیروهای شرکت پالایش گاز خلیج فارس بیدبلند در گفتگو با خبرنگار عصر بهبهان، اظهار کرد : این خبر کذب محض است و هیچ گونه اقدامی از سوی فرمانداری بهبهان در خصوص اخراج یا تعدیل نیرو در پالایشگاه گاز بیدبلند دو صورت نگرفته است.
مظفری ادامه داد :جمعی از کارگران شرکت پالایش گاز بیدبلند دو مبادرت به انسداد جاده منتهی به شرکت کردند با این هدف که شرکت باید نسبت به تبدیل وضعیت کاری آنها اقدام کند که این عمل مصداق بارز قانون شکنی است و ما اعلام میکنیم ، هر قومیتی که ساکن شهرستان بهبهان هستند از امکانات موجود حق استفاده دارند اما مادامی که خواسته های خود را خارج از چارچوب قانون مطرح کنند مستوجب برخورد خواهند بود…

================

تجمع و اعتراض کارگران کارخانه قند شهرستان رستم +تصویر
http://diaremamasani.ir/8059


به گزارش پایگاه خبری دیارممسنی درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : امروز شنبه تعدادی از کارگران کارخانه قند ممسنی شهرستان رستم در اعتراض به تعطیلی طولانی مدت کارخانه,مشخص نبودن مالکیت این واحد صنعتی, عدم پرداخت حقوق و حق بیمه سه سال اخیر خود در جلو این کارخانه تجمع کردند

بیش از سه سال عدم دریافت حقوق و قریب دو سال عدم پرداخت حق بیمه چیزی است که باعث شده است کارگران این واحد صنعتی برای چندمین بار دست به تجمع و اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین بزنند.

==============

در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات صورت گرفت:تجمع کارگران روغن نباتی قو در محوطه کارخانه

https://negaam.news/1396/01/16/298701

به گزارش پایگاه خبری نگام ، کارگری درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : در حدود ۱۰۰ نفر از کارگران روغن نباتی قو، در محوطه این کارخانه، تجمع کرده‌اند. اعتراض این کارگران به عدم پرداخت مطالبات مزدی بهمن، اسفند، و عیدی سال ۹۵ بر می‌گردد.
جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی قو به ایلنا گفتند که از ساعت ۸ صبح امروز تا ساعت ۱۲ در محوطه کارخانه روغن نباتی قو یک تجمع صنفی برگزار کرده‌اند.
کارگران روغن نباتی قو پیش از این در اسفند ماه سال ۹۵ تجمعی اعتراضی مقابل دفتر سهام دار عمده این کارخانه برگزار کرده بودند.

 

============
مرخصی اجباری کارگران داروگر دنباله‌دار شد

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : شماری از کارگران شاغل در کارخانه «داروگر» در استان تهران در تماس با خبرنگار ایلنا می‌گویند: از یک هفته مانده به شروع سال جدید به مرخصی نوروزی رفته‌اند و از آن زمان تاکنون درب‌های این واحد صنعتی به روی آنها بسته مانده است.
برپایه این اظهارات، ظاهرا این سومین باروی است که مرخصی نوروزی حدود ۵۰۰ کارگر کارخانه داروگر توسط مدیریت این واحد صنعتی تمدید شده است و از قرار معلوم قرار است که مرخصی این کارگران دست‌کم تا روز ۲۵ فروردین ماه تمدید شود.
کارخانه داروگر یکی از بهترین تولیدکنندگان محصولات شوینده با ۲۵۰۰کارگر در سطح کشور بود که سال ۸۸ بعد از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی تعداد نیروی کار خود را به حدود ۵۰۰ کارگر کاهش داد وبه این حال افتاده است.

===============
بیش از ۴۰ درصد پاداش بازنشستگان در سال ۹۵ پرداخت نشده‌است

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : دکتر مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان مشکل در پرداخت پاداش بازنشستگان سال ۹۵ در سراسر کشور را از مسائل پیش روی دانشگاه عنوان و اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان نتوانسته است بیش از ۴۰ درصد پاداش بازنشستگان سال ۹۵ را با وجود تمهیدات ویژه معاونت پشتیبانی از منابع دیگر پرداخت کند.
وی ضمن اشاره بر فراهم نشدن شرایط پرداخت معوقات دانشجو معلمان ورودی ۹۳و با بیان اینکه همچنین بخشی از معوقات دانشگاه درقبال خدماتی که به آموزش و پرورش ارائه کرده است هنوز باقی است، ابراز امیدواری کرد: با دستور وزیر آموزش و پرورش این بخش از معوقات نیز محقق شده و دانشگاه از این شرایط ناخوشایند اعتباری به مدد این پرداخت ها خارج شود…

==============
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران
واردات بی‌رویه، تولید را زمین‌گیر کرد

http://www.vaghayedaily.ir/fa/News/63270

به نوشته روزنامه وقایع اتفاقیه در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : غلامرضا عباسي ، رئيس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران مي‌گويد: توليد وقتي زمين‌گير شد که درهاي واردات بي‌رويه اجناس خارجي باز شد و کارخانه‌ها با ازدست‌دادن بازار داخلي و قدرت رقابت، يکي پس از ديگري بسته شدند.
غلامرضا عباسي در پاسخ به اين پرسش که توليد در کشور با چه موانعي روبه‌رو است، با تأکيد بر حفظ اشتغال بنگاه‌ها و جلوگيري از اخراج کارگران گفت: شعار توليد و اشتغال با اصلاح سياست‌هاي واردات، مقابله با دلالي و واسطه‌گري و قاچاق کالا عملي مي‌شود. سالانه ۳۸۵ هزار فرصت شغلي به ‌دليل واردات بی رئیه پوشاک از دست مي‌رود و همچنین سالانه بيش از سه ميليارد دلار پوشاک به کشورمان وارد مي‌شود….

===============

بدون شرح
کارگران از دولت تدبیر انتظار احقاق حق شان را دارند

به گزارش خبرگزاری ایلنا، درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : عضو کمیسیون اجتماعی و رئیس فراکسیون کارگری، علیرضا محجوب در نامه ای به رییس جمهور نکاتی را درباره لایحه اصلاح قانون کار مطرح کرد.متن نامه به شرح زیر است… :
با بررسی مفاد این لایحه در کار گروه ذیربط در کمیسیون اجتماعی مجلس و سپس در صحن کمیسیون این نتیجه حاصل شد که از دولت درخواست شود تا لایحه را پس گرفته و با جلب نظر شرکای اجتماعی و عمل به مفاد قانون نسبت به تنظیم و ارسال لایحه ای جدید اقدام شود.
پس از مدّتها مسکوت ماندن لایحه و با آغاز به کار مجلس دهم در سال گذشته نیز همان لایحه بدون هیچگونه تغییری و بدون رفع ایرادات مطرح شده مجدداً اعتبار دهی شده و توسط دولت یازدهم درخواست رسیدگی به آن به مجلس ارسال گردید… به نظر میرسد با توجه به اینکه اکنون کارشناسان و مسئولان محترم دولتی نیز به اشکالات فراوان این لایحه اذعان دارند، لذا پیشنهاد میشود در اولین فرصت اقدامات و دستورات لازم جهت بازگشت لایحه مذکور از مجلس را صادر فرمائید…

===============
عطسه در صندوق‌های بازنشستگی ذات‌الریه می‌آورد
محسن ایزد خواه / اقتصاددان

http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/182093
به نوشته روزنامه آرمان امروز درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : در حال حاضر در کشور حدود ۲۴ صندوق بیمه و بازنشستگی وجود دارد که از این صندوق‌ها چهار صندوق عمومی و ۲۰ صندوق اختصاصی هستند که طبقه یا قشر خاصی را تحت پوشش دارند، مانند صندوق بازنشستگی شهرداری، یا صدا و سیما. چهار صندوق عمومی بازنشستگی عبارتند از صندوق سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر. ۲۰ صندوق اختصاصی ما تنها چهار درصد از کل جمعیت تحت پوشش صندوق‌ها را حمایت می‌کنند و چهار صندوق عمومی ۹۶ درصد جمعیت واجد شرایط را تحت پوشش حمایت‌های بیمه و بازنشستگی و ازکارافتادگی قرار داده‌اند. سازمان تامین اجتماعی به تنهایی عهده‌دار بیمه ۷۵ درصد جمعیت کل تحت پوشش است. اگر در این صندوق‌های بازنشستگی عمومی عطسه‌ای رخ دهد، سایر صندوق‌ها ذات‌الریه می‌گیرند…. در سال گذشته شاهد بودیم که صندوق بازنشستگی کشوری تا آخرین روزهای سال ۹۴ قادر به تامین منابع لازم و پرداخت حقوق مستمری بازنشستگان نبود. بنابراین در یک نگاه کلی به این ۲۴ صندوق به جز صندوق بازنشستگی کشاورزان، روستاییان و عشایر، و تا حدودی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی، سایر صندوق‌ها بدون کمک دولت قادر به ادامه حیات نیستند. به طور کلی صندوق‌های بازنشستگی در سال ۹۵ هم حال و روز خوبی نداشتند و در تنگناهای شدید مالی قرار گرفتند. برای پیدا کردن راهکار خروج از این بحران باید به کارکرد صندوق‌ها توجه کرد….

================

سرگردانی شش ماهه کارگران تعدیلی فولاد البرز برای تامین معاش

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : با گذشت بیش از شش ماه از اخراج ۶۰ کارگر کارخانه فولاد البرز در شهرستان تاکستان استان قزوین، هنوز این کارگران معطل یافتن راهی برای تامین معاش خانواده‌های خود هستند.
کارگران می گویند: پیش از اخراج به اتفاق ۸۰ کارگر دیگر در این واحد فولاد سازی مشغول کار بودیم اما در نهایت با آغاز نیمه دوم سال گذشته از این جمع تعداد ۶۰ کارگر توسط کارفرمای فولاد البرز اخراج می‌شوند و از آن زمان تاکنون برای یافتن شغل جایگزین سرگردان هستیم….
بنا بر ادعای یکی ازکارگران فولاد البرز، اخراج کارگران قدیمی کارخانه در حالی انجام شده که کارفرما سریعا نیروی کار جدید جایگزین کارگران قدیمی کرد و اخراج شدگان که سالها در این کارخانه با چندین ماه مطالبات معوقه کار می کردند بی دلیل بیکار شدند. …آنچه باعث نگرانی کارگران اخراجی شده این است که چرا کارفرما بعد از اخراج آنان که به بهانه عدم نیاز انجام شده سریعا نیروی کار جدید جایگزین کرده وآنان را در وضعیت بد اقتصادی ومالی قرار داده است.

==============
نرخ بيکاري«تک‌رقمي» ۵ استان «دورقمي» شد
سقف نرخ بيکاري؛ ۲۲ درصد

http://www.vaghayedaily.ir/fa/News/63222

به نوشته روزنامه وقایع اتفاقیه درتاریخ روز شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶آمده است : سقف نرخ بيکاري استان‌هاي کشور از ۱۷/7 درصد در سال ۹۴ به ۲۲ درصد در سال ۹۵ افزايش يافت؛ درعين‌حال نرخ بيکاري پنج استان نيز دو رقمي شد.
در سال ۹۵، نرخ بيکاري چهار استان زنجان، سمنان، مرکزي و همدان همچون سال ۹۴ تک‌رقمي بود اما پنج استان‌ خراسان‌جنوبي، تهران، بوشهر، آذربايجان‌شرقي و کرمان در سال ۹۵ به جمع استان‌هاي داراي نرخ بيکاري «دورقمي» پيوستند. …
درعين‌حال نکته ديگر در آمار نرخ بيکاري در ۳۱ استان، افزايش سقف نرخ بيکاري است؛ بر‌اين‌اساس حداکثر نرخ بيکاري استان‌هاي کشور که در سال ۹۴، 17/7 درصد و مربوط به استان کهگيلويه‌و‌بويراحمد بود، در سال ۹۵ به ۲۲ درصد و براي استان کرمانشاه به ثبت رسيد. نتايج نرخ بيکاري استان‌ها حاکي از آن است که استان کرمانشاه با نرخ بيکاري ۲۲ درصدي، بيشترين تعداد بيکاران را در بين استان‌هاي کشور به خود اختصاص داده است؛ پس از آن، استان چهارمحال‌وبختياري قرار دارد که نرخ بيکاري 20/2 درصدي را به ثبت رسانده است؛ البته کف نرخ بيکاري در دو سال گذشته روي عدد 7/3 درصد ثابت مانده با اين تفاوت که کمترين نرخ بيکاري در سال ۹۴ مربوط به استان آذربايجان‌شرقي بود اما در سال ۹۵، استان مرکزي با نرخ بيکاري 7/3 درصدي، کمترين ميزان بيکاران را در سطح کشور به خود اختصاص داد.

==============
در گفتگو با مهر اعلام شد؛
اختلاف شرکای اجتماعی در مواد کلیدی لایحه اصلاح قانون کار
http://www.mehrnews.com/news/3947876
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : محمدرضا فرزعلیان ، عضو هیئت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران …با انتقاد از ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون کار در مجلس گفت: آقای روحانی قول داده بود اگر رئیس جمهور شود شأن و کرامت کارگران حفظ شود اما به تعهد خود در برابر کارگران وفا نکرد. عرصه زندگی کارگران روز به روز دشوارتر شده و مشکلات بیشتری برای این قشر از جامعه به نسبت وضعیت اقتصادی موجود هم از نظر درآمدی و هم از نظر امنیت شغلی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: کارگران نیروهای سرنوشت ساز حال و آینده کشور هستند اما همیشه مورد کم توجهی قرار گرفته‌اند و همیشه زیر بار سخت کار و زندگی بوده‌اند و افزود: امروز کارگران در فرآیند عقد قرارداد، اراده‌ای از خود ندارند و این باعث می شود تا کارگر هر شرطی را در قرارداد بپذیرد و به آن تن دهد در حالی که قرارداد از همان ابتدا باطل است اما همه در برابر این بی عدالتی سکوت می کنند!
وی با اشاره به اینکه … هیچ کدام از دولت ها ، اقدامی برای بهبود شرایط کارگران انجام ندادند گفت: دولت‌های «سازندگی»، «اصلاحات»، «مهرورز» و دولت «تدبیر و امید» تاکنون در زمینه ساماندهی وضعیت کارگران موفقیتی قابل توجه نداشتند و روز به روز به مشکلات کارگران افزوده است.
فرزعلیان تاکید کرد: درخواست گروه‌های کارگری این است که لایحه اصلاح قانون کار توسط دولت برگردانده شود و مجددا با نظرخواهی از گروههای کارگری و کارفرمایی تدوین شود تا دولت به وعده‌های خود مبنی بر حمایت از کارگران پایبند باشد.

================
استاندار کرمانشاه:
وضعیت بیکاری در کرمانشاه پسندیده نیست
http://www.mehrnews.com/news/3948473
به نوشته خبرگزاری دولتی مهر / کرمانشاه در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : اسدالله رازانی ، استاندار کرمانشاه گفت: نرخ بالای بیکاری در استان کرمانشاه به هیچ وجه پسندیده و مطلوب نیست.
استاندار گفت: با توجه به نرخ بیکاری که برای سال گذشته اعلام شد نرخ بیکاری در همه کشور متاسفانه افزایش داشت و در استان ما هم به همین ترتیب بود و افزایش هم در استان ما بیشتر بود و ما در جایگاه نخست نرخ بیکاری قرار گرفتیم و وضعیتی است که به هیچ وجه مطلوب و پسندیده نیست.

================
اخراج ۴۰کارگر پیمانکاری شیشه قزوین

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کارگران این واحد صنعتی در کیلومتر ۳۳ جاده قزوین به رشت در تماس با ایلنا افزودند: مدیران کارخانه «شیشه قزوین »در هفتمین روز از سال جاری (۹۶) حدود ۴۰کارگر پیمانی این واحد تولیدی را با دست کم ۸ ماه حقوق نپرداخته شان، تعدیل کردند…
به گفته این کارگران، علت اخراج این گروه از همکاران آن‌ها که دست‌کم تا ۱۰سال سابقه کار داشته‌اند اتمام قرارداد کار بوده است. این کارگران با یادآوری اینکه جدا از اخراجهای اخیر هنوز نزدیک به ۳۰۰ کارگر قراردادی در این واحد مشغول کارند، افزودند: از قرار معلوم این تعدیل‌ها در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفته و باعث شده است تا باقیمانده کارگران نیز از بابت امنیت شغلی خود احساس خطر کنند.کارگران می‌گویند :کارخانه شیشه قزوین با وجود آنکه در سال‌های گذشته هیچ مشکلی در زمینه تولید و فروش محصولات خود نداشت، هم اکنون از یکسال قبل به دلیل کمبود نقدینگی و عدم گردش مالی، دچار مشکل شده است.

=============
ادامه اعتراضات کارگران چوفا/ مطالبات پرداخت نشد

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان (چوفا) در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم پرداخت مطالبات مقابل دفتر نماینده مردم اردکان در مجلس تجمع کردند.
از قرار معلوم، صد و پنجاه کارگر این کارخانه طی دو ماه به آنها حقوق پرداخت نشده است و کارخانه نیز به طور موقت تعطیل است. کارگران می‌گویند : برای سال گذشته تسویه حساب مالی انجام نداده اند و مطالبات ما را نپرداخته‌اند. از اینرو این کارگران در تاریخ ۱۴ فروردین نیز مقابل فرمانداری اردکان تجمع اعتراضی برگزار کردند، اما نتیجه‌ای نگرفتند.
از قرار، این کارخانه با مشکلات مالی و کمبود نقدینگی مواجه است و نه تنها قادر به پرداخت مطالبات مزدی کارگران نیست بلکه نمی تواند خط تولید را فعال کند.

===============
واردات سالانه ۵۰هزار تن کره

http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/182183

به نوشته روزنامه آرمان امروز در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : حسن رکنی ،معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی، با تاکید براین که سالانه بین ۴۰ تا ۶۰ هزار تن کره به کشور وارد می‌شود، وی گفت: اکنون نیاز مصرفی کشور به محصول کره نزدیک ۶۰ هزارتن است که به همین میزان واردات انجام می‌شود. او بخش عمده کره وارداتی را مربوط به کشور نیوزلند دانست و قیمت هرکیلوگرم کره را چهار دلار اعلام کرد. …هر ساله بین ۹ تا ۱۰ میلیون تن شیرخام در کشور تولید می‌شود که به علت پایین بودن سطح چربی کمتر از ۲/۳ درصد امکان تولید کره مورد نیاز نیست. آمارها نشان می‌دهد که سالیانه نزدیک ۹۰درصد کره مورد نیاز وارد می‌شود، بنابراین قیمت کره در داخل کشور متاثر از نرخ‌های جهانی است. بخش عمده مجموع کره وارداتی به مصرف کره صبحانه و بخش اندکی به مصارف صنعتی می‌رسد.سال گذشته تولید کنندگان صنایع لبنی به دنبال بالا رفتن قیمت جهانی کره، نسبت به افزایش قیمت محصولات داخلی خود اقدام کردند، ‌طوری که هر قالب کره ۱۰۰ گرمی با ۲۰ درصد افزایش قیمت از دو هزار و ۵۰۰ تومان به سه هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت …

===============

کارگران «گروه ملی صنعتی فولاد اهواز» دو ماه حقوق در یافت نکرده اند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : شماری از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در تماس با ایلنا می‌گویند؛ اگرچه چالشهای صنفی سال گذشته آنها موقتا خاتمه یافته و در حال حاضر به کار همیشگی خود مشغولند اما هنوز بابت حقوق های معوقه بر زمین مانده سال گذشته طلبکارند.
این کارگران شمار آنها به ۴ هزار نفر می رسد در خصوص حقوق های پرداخت نشده خود یاد آور شدند: هنوز دستمزد بهمن، اسفند ماه سال گذشته خودرا به همراه چندین سال مطالبات سنواتی دریافت نکرده اند.
یکی از کارگران شاغل در کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد اهواز گفت: چندین سال است مدیریت گروه ملی فولاد اهواز که یکی از شرکتهای مصادره شده گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا درماجرای اختلاس ۳ هزار میلیاردی است با نظارت قوه قضائیه انجام می‌شود…

==============
تجمع کارگران قند ممسنی مقابل درب کارخانه

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران که پیش از این در کارخانه قند ممسنی اشتغال داشتند، در نوزدهمین روز از سال جاری در اعتراض به تعطیلی کارخانه و تاخیر در پرداخت دستمزد در ۳۶ ماه گذشته مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.
کارگران می‌گویند: کارخانه قند ممسنی که در شهرستان رستم استان فارس واقع شده به بهانه شرایط بد اقتصادی، مرداد ماه سال ۹۵ تعطیل اعلام شده و همه کارگران آن بیکار شده اند. به همین دلیل آنها در این واحد صنعتی مدام در حال اعتراض هستند.
آنها ‌با یادآوری اینکه پیش از این نیز به بی توجه ای کارفرما به مطالباتشان تجمع مشابهی را در بهمن ماه سال گذشته مقابل درب کارخانه انجام داده بودند؛ افزودند: این تجمعات تا به امروز نتیجه ای در بر نداشته وما کارگران همچنان بلاتکلیف هستیم….

==============
مجوز راهپیمایی محدود کارگران
در روز‌کارگر صادر شود

http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/182260

به نوشته روزنامه آرمان امروز در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : نادر قاضی پور ، نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس با تاکید بر تامین امنیت شغلی کارگران گفت: وزارت کشور مجوز راهپیمایی محدود کارگران در روز کارگر را صادر کند. بنابراین از وزارت کشور درخواست می‌شود که درتمامی استان‌ها مجوز قانونی برای راهپیمایی کارگران محدود با مسئولیت خانه کارگر در روز کارگر صادر کند. وی گفت : گفت: وزیر کار از درون خانه کارگر به وزارت کار راه پیدا کرد اما هیچ اقدامی برای رفع مشکلات کارگران انجام نداد، ضمن اینکه وزیر قرار بود از منابع دولت برای کارگران هزینه کند، اما از منافع کارگران برای دولت هزینه کرد.

=============

دبیر خانه کارگر غرب تهران:
توقف «آب‌فر» وارد ماه سوم شد/ شمار کارگران باقیمانده به یک‌دهم رسید

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : «اکبر قربانی» دبیر خانه کارگر غرب تهران به ایلنا خبر داد که مدیران شرکت «آبفر»، فعالیت این واحد صنعتی سازنده کنترهای آب را در تاریخ ۱۳ بهمن سال ۹۵ متوقف کرده اند و در حال حاضر جمعیت ۴۰۰ نفری کارگران شاغل در این کارخانه به حدود یک دهم کاهش یافته است.
قربانی با بیان اینکه سهامدار عمده شرکت آبفر شرکت یکی بانک‌های تخصصی حوزه صنعت و معدن است، گفت: پرسش این است که چرا مدیران این شرکت با داشتن پشتوانه یک وزارتخانه‌ باید طوری عمل کنند که تعداد کارگران آن از حدود ۴۰۰ نفر به ۴۰ کارگر کاهش یابد.
وی افزود: حسب ظاهر مدیریت این شرکت در صورت جلسه‌ای که در این خصوص تهیه کرده‌اند قصد دارند تا شرکت را با استناد به ماده ۱۴۱ قانون تجارت منحل اعلام کنند. قربانی مدعی شد: ارزش دارایی‌های شرکت بسیار بیشتر از آنچه که وانمود می‌کند است. از این رو در صورت قیمت گذاری تجهیزات و زمین‌های کارخانه مشخص می‌شود که این شرکت مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت نمی‌شود.
قربانی در عین حال با بیان اینکه زمین بسیاری از کارخانه‌های سود ده و قدیمی کشور به فروش رسیده و به مکانی برای انبار کردن کالاهای وارداتی تبدیل شده‌اند، گفت: ظاهرا ورشکستگی برای صنایع کشور به علت واردات و قاچاق کالاهای خارجی به یک کابوس واقعی تبدیل شده است و این اتفاق با خودکفایی و رونق اقتصادی منافات دارد.
عدم پرداخت ماه ها مطالبات پرستاران! برخورد امنیتی واطلاعاتی با پرستاران معترض!
برپایه خبر منعکس شده در شبکه تلگرام در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : عضو کادر پرستاری بیمارستان بهشتی کاشان با اشاره به دیرکرد بی‌سابقه پرداختی‌های بیمارستان به پرستاران اظهار کرد: اضافه کار پرستاران و کارانه(پرکیس) آن‌ها موسوم به طرح «قاصدک» حدود هشت ماه است که عقب افتاده و این در حالی است که حقوق ماه‌های قبل را هم به صورت علی الحساب تسویه کرده‌اند.
این پرستار گفت: درخواست ما منطقی است و حقوق خود را مطالبه می‌کنیم و اینگونه طرز برخورد صحیح نیست که به ما بگویند الگوی شما حضرت زینب است و حق هیچگونه اعتراضی ندارید. وی تصریح کرد: حتی به پرستاران این اجازه را نمی‌دهند که در بیمارستان‌ خصوصی مشغول به کار شوند تا حداقل از این طریق حقوق عقب افتاده خود را جبران کنند. …اما مسئولان در پاسخ به مطالبات ما همیشه به وضعیت نامناسب بودجه و وضعیت اقتصادی اشاره می‌کنند.

================
جریمه وام‌ها کمر روستاییان را خم کرده است

http://www.sharghdaily.ir/News/118420

به نوشته روزنامه شرق درتاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است: ابوالفضل رضوی ، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با تأکید گفت: جریمه وام‌های اخذشده روستاییان و عشایر کمر این عزیزان را خم کرده است که امیدواریم با بخشودگی این جرائم گام مؤثری برای کمک به روستاییان و عشایر برداشته شود. بی‌تردید روستاییان آمادگی دارند که در صورت بخشودگی جرائم وام‌های اخذشده، اصل وام‌ها را در کمترین زمان ممکن بازپرداخت کنند. ..

=============

با تغییر مدیریت صورت گرفت؛
ابراز امیدواری کارگران کنتور سازی ایران برای دریافت مطالبات معوقه

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : گروهی از کارگران کارخانه کنتور سازی ایران واقع در شهر صنعتی البرز قزوین در تماس با ایلنا از تغییرات به وجود آمده در سطوح مدیریتی این کارخانه خبر دادند. مدیر عامل جدید که از سوی استانداری قزوین معرفی شده به کارگران وعده داده است ۲ ماه دستمزد آن‌ها را در همین هفته جاری پرداخت می‌کند.این در حالیست که مجموع کارگران کارخانه کنتور سازی ایران که به ۳۵۰ نفر می رسندجدا از عیدی از آبان ماه سال ۹۵ دستمزد دریافت نکرده اند….

===============
حدود 150 کارگر روغن نباتی قو در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : در حدود ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو امروز در اعترض به بلاتکلیفی، عدم پرداخت مطالبات مزدی و مشکلات بیمه‌ای در محوطه کارخانه روغن نباتی قو تجمع کرده‌اند.
در تجمع امروز تعدادی از رسانه‌های تصویری حضور دارند و کارگران می‌گویند: که مدیریت کارخانه برای اینکه تعطیلی موقت کارخانه تا اواخر تیرماه را توجیه کند از آنها خواسته که با دوربین به کارخانه بیایند.
مدیریت کارخانه روغن نباتی قو، پیشتر بر اساس مصوبه کمیسیون کارگری فرمانداری تعهد داده بود که مطالبات مزدی دی و بهمن و عیدی و پاداش آنان را پیش از آغاز سال جدید پرداخت کند اما تنها مطالبات دی ماه را واریز کرده است.

================
تجمع کارگران شرکت خودروسازی مدیران خودرو مقابل مسجد جامع بم
http://www.dana.ir/news/1079431.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ارگ نیوز؛ در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کارگران شرکت خودروسازی مدیران خودرو در اعتراض به طولانی بودن ساعات کاری و حقوق کم روبروی مسجد جامع بم تجمع کردند…
لازم به ذکر است این شرکت حتی در تعطیلات رسمی هم فراخوان کار میدهد و کارگران اجازه اعتراض به این مسئله را هم ندارند.
یکی از این کارگران گفت: مدیران ارشد این شرکت در شهرستان حضور ندارند و همگی در تهران هستند و تنها کسی که دربم کارگران می‌توانند به او مراجعه کنند ،مدیر منابع انسانی است اما وی نیز به مشکلات کارگران توجه ای نمی کند و مشکلات را به مسئولین مربوطه منتقل نمی‌کند. …هم اکنون کارگران شرکت مدیران خودرو هم اکنون در دفتر امام جمعه شهرستان حضور یافتند و به بیان مشکلات خود می‌پردازند.

===========
هیچ کارگر ساختمانی رنگ بازنشستگی را نمی‌بیند/کارگاه‌های ساختمانی هنوز نا‌امن‌ هستند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : میکائیل صدیقی، مسئول انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد در گفتگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با وضعیت شغلی کارگران ساختمانی گفت: با توجه به شرایط موجود و با نیم نگاهی به اخبار و رسانه‌ها می توان به صراحت دید که وضعیت کارگران ساختمانی در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این مساله مختص به جامعه مشخص و یا اقتصاد خاصی نیست، بلکه یک معضل جهانی است. وی ادامه داد: در ایران، رکود ساخت و ساز و بیکاری وحشتناک کارگران ساختمانی، مزید بر علت است و زندگی را برای آنها و خانواده‌هایشان روز به روز سخت‌تر و سخت‌تر کرده است .
صدیقی مشاور کانون عالی کارگران ساختمانی کشور اعلام داشت : در سال ۹۵ بالغ بر ۱۴۰۰ نفر از کارگران ساختمانی کشور جان خود را بر اثر حوادث کار از دست داده اند و این در شرایطی است که بیشتر این کارگران بیمه نداشته‌اند .

============
اخراج، هدیه‌ی سال نو شهرداری آبدانان به کارگران کُرد

http://www.kurdpa.net/farsi/idame/70246

به گزارش آژانس خبر رسانی کُردپا: در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : اواسط هفته‌ی گذشته «جمعی» از کارگران خدماتی شهرداری آبدانان از سوی مسئولان اخراج شدند. کارگران بیکاری که گفته‌شده دارای سوابق کاری ١٠ تا ١٥ سال بودند…. یکی از کارگران اخراجی ضمن ابراز تأسف از اقدام مسئولان شهرداری، گفته: تاکنون هر محله یک کارگر داشته است ولی الان قصد دارد کارگرانی را که اخراج کرده است دو محله را به یک کارگر بسپارد که هیچگاه یک کارگر توانایی جمع‌آوری زباله‌ی دو محله را هرگز ندارد. او با اشاره به اخراج کارگران باسابقه و نامگذاری امسال، اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال را «فقط در حد یک شعار» نامید.
پیشتر رسانه‌های حکومتی از موج گسترده‌ی مهاجرت از شهر آبدانان به دیگر مناطق مرکزی ایران پرده برداشتند و آن را نتیجه «نبود سرمایه‌گذار، راه مناسب به مرکز استان، کارخانه و صنایع تبدیلی و پائین بودن سطح اقتصادی» قلمداد کردند.

===========
تجمع کارگران شرکت چشمه زاغی دهنو شایعه است/ کارگران مشغول کار هستند
http://www.dana.ir/news/1079590.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کلار، در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است :امروز شنیده های برخی از خبرنگاران استان حکایت از تجمع و اعتراض کارگران شرکت چشمه زاغی دهنو در شهر بروجن داشت
مهدی ملکیان مسئول خدمات شهری شهرداری بروجن در همین خصوص به خبرنکار کلار، گفت: قرارداد شرکت چشمه زاغی دهنو همزمان با پایان سال 95 به اتمام رسید و از ابتدای امسال شرکت جدیدی عهده دار خدمات شهری شهر بروجن شده است.شرکت «عمران کارون شیری آب» با همان کارگران سابق شرکت چشمه زاغی دهنو فعالیت خود را آغاز کزده است،
مسئول خدمات شهری شهرداری بروجن تصریح کرد: اگر هم احتمالا کارگری از این شرکت اخراج شده تخلفی از او سر زده است.

==============
کارخانه صبا کاشی گندمان در حالت استند بای/ کارگری به اداره کار مراجعه نکرده است
http://www.dana.ir/news/1079115.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کلار، در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است: اخیرا برخی از رسانه ها و شبکه های اجتماعی در چهارمحال و بختیاری مدعی شدند: کارخانه صبا کاشی گندمان نزدیک به یک ماه است که تعطیل شده و شمار زیادی از کارگران این کارخانه اخراج شده اند..
سید جلیل حسینی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بروجن گفت: کارخانه صبا کاشی گندمان تعطیلات عید نوروز برای سرویس و تعمیرات استند بای شده است. وی گفت : تعطیلی یا اخراج کارگری از کارخانه صبا کاشی گندمان به اداره کار اعلام نشده است، تصریح کرد: اگر کارگری از شرکتی اخراج شود برای استفاده از بیمه بیکاری اقدام می کند.

================
جریمه اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز اعلام شد
http://www.isna.ir/news/96012007113

به نوشته خبرگزاری دولتی ایسنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : علی اقبالی، مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جریمه کارفرمایان متخلف، گفت: بنا بر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد در سال جاری، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یک میلیون و ۵۴۹ هزار و ۸۸۵ ریال خواهد بود. وی درباره‌ تعداد بازرسی‌های صورت گرفته در سال گذشته را حدود ۷۳ هزار و ۲۹۷ بازرسی و تعداد گشت بازرسی در قالب گشت مشترک را ۳۲ هزار و ۸۰۸ نوبت توسط این اداره کل اعلام کرد.
اقبالی در پایان گفت: تعداد اتباع شناسایی شده شاغل به صورت غیرمجاز در کارگاه‌ها ۴۶ هزار و ۱۳۵ نفر و تعداد صدوربرگ جریمه ۱۷هزار و ۲۸۷ مورد بوده که توسط ادارات کل استانها صادر گردیده است و در این راستا هشت هزار و ۸۰۵ کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی و ۲۳ هزار و ۱۸۲ نفر نیروی کار ایرانی جایگزین اتباع خارجی شده‌اند.

================
تجمع ۴ روزه کارگران پروژه گاز بید بلنددر بهبهان

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران پروژه گاز « بیدبلند ۲ »از سه روز پیش تا به امروزیکشنبه (۲۰ فروردین ماه) در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی در نتیجه تعطیلی محل کار خود می‌خوانند در محوطه ورودی این پالایشگاه که در شهرستان بهبهان واقع شده است، تجمع کرده‌اند.
از قرار معلوم برخی منابع محلی می گویند واکنش معترضانه اهالی وبرخی از کارگران قرار دادی این پروژه نسبت به روند استخدام پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان باعث شده تا مدیران این پروژه پالایشگاهی ناچارا تصمیم به تعطیلی آن بگیرند. کارگران شاغل در این پروژه که به تعطیلی های پی در پی این پروژه عمرانی انتقاد دارند از مسئولین می خواهند برای همیشه به این مشکلاتی که صدمات غیر قابل جبرانی به این پروژه عمرانی (که یکی از بزرگترین پروژه گازی کشور محسوب می شود )وارد کرده خاتمه دهند.

==============
تجمع مالباختگان پروژه آریانا مقابل ساختمان فرمانداری شهرری
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/20/1374515

به گزارش خبرگزاری تسنیم در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است: خریداران پروژه مسکونی آریانا واقع در ورودی شهر ری در اعتراض به بلاتکلیفی 6 ساله و عدم توجه سازنده این طرح به خواسته‌های انها مقابل ساختمان فرمانداری شهر ری تجمع کردند.

یکی از خریداران این پروژه به تسنیم گفت: طی سال‌های 90 تا 93 حدود 190 خریدار اقدام به پیش خرید واحدهای پروژه مجتمع مسکونی «آریانا» کردند و قرار بود دو سال پس از امضای قرارداد واحدها تحویل خریداران شود.
وی با یادآوری این‌که پیش‌فروش این واحدها از ابتدای سال 90 آغاز شد، افزود: در سال‌های 91، 92 و 93 نیز فروشنده اقدام به پیش‌فروش این واحدها کرده که از این طریق 7 تا 8 میلیارد تومان را از خریداران دریافت کرد.وی با اشاره به این‌که شخص فروشنده ساخت یک مجتمع 10واحدی را در کارنامه خود دارد، گفت: مشخص نیست چرا شکایت خریداران از فروشنده‌ (سازنده) تاکنون بی نتیجه مانده است و هرچه هم پیگیر این موضوع هستیم بی فایده بوده است. وی خواستار رسیدگی و توجه مراجع قضایی به این موضوع شد و گفت:‌ حدود 190 نفر از اقشار کم‌درآمد و ضعیف جامعه داروندار خود را برای یک سرپناه فروخته‌اند اما به دلیل بی کفایتی سازنده دچار زیان‌های روحی، روانی و مالی فراوانی شده‌اند.

==============
جمعی از کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز خواستار تغییر وضعیت شغلی خود شدند
http://www.irna.ir/khuzestan/fa/News/82487592/

به گزارش خبرگزاری ایرنا / اهواز- ایرنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است: حدود 40 نفر از کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز یکشنبه با تجمع درمقابل این شرکت خواهان تغییر وضعیت کاری خود از نیروی حجمی به نیروی قراردادی شدند .
به گزارش خبری ایرنا یکی از کارگران معترض که خواست نامش فاش نشود گفت:ما تعدادی از کارگران با سابقه 18 و 19 ساله در پست های سازمانی اپراتور، نگهبان و عمران ، تاسیسات ، فاضلاب و سپتیک مشغول به انجام وظیفه هستیم که با عنوان نیروی حجمی در کنار سایر کارگران قراردادی این شرکت مشغول به کاریم با این تفاوت که آنها مزایای قانون کار رادریافت می کنند اما ما به عنوان کارگران حجمی ازاین مزایا محروم هستیم…
یکی دیگر از این کارگران گفت : کارگران این شرکت حجمی ،شرکتی و یا پیمانکاری هستند که توسط شرکت پیمانکار استخدام شده اند ، شرکت پیمانکار بدون ارایه هیچگونه خدمات ومزایا تنها به جذب نیروها و معرفی آنها به شرکت آب و فاضلاب اقدام می کند ، و کارگران از هیچگونه مزایای دیگر قانون کار از جمله هزینه های مرخصی،حق شیفت ، هزینه لباس و هزینه های محل کار بهره‌مند نیستند. … لازم به ذکر است که در اسفند ماه هم کارگران این کارخانه تجمع اعتراضی داشتند

==================

تجمع صنفی رانندگان خدمات شهری شهرداری مقابل فرمانداری آبادان

http://www.jamaran.ir/202/610048-

به گزارش پایگاه خبری جماران به نقل از خبرگزاری ایرنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : تعداد 25 نفر از رانندگان خدمات شهری منطقه 2 شهرداری آبادان در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن حقوق معوقه خود عنوان کردند، همراه با وسیله نقلیه خود مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
این رانندگان در گفت‌وگو با ایرنا عنوان کردند:حدود یک سال برای کارکرد ماشین‌آلات از قبیل لودر، بولدرز و کامیون، از شهرداری منطقه 2 آبادان طلبکاریم ولی تاکنون شهرداری هیچ پرداختی نداشته است.
فرهاد محمدیان افزود: این افراد حدود 50 میلیارد طلب دارند که شهرداری منطقه2 توانایی پرداخت آن را ندارد و از سه ماه پیش که شهرداری منطقه2 را تحویل گرفتم این مبلغ را به یک میلیارد و 300 میلیون ریال کاهش دادم.
وی اظهارکرد: هم اکنون به دنبال راهکاری برای پرداخت حق و حقوق این افراد هستیم.

================
گزارش؛
بیکارشدن کارگران شهرداری آبدانان درسال تولید و اشتغال

http://ilamebidar.ir/news/26017

به گزارش ايلام بيدار به نقل از آبدانان خبر ، در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران شهرداری آبدانان در سالی که مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامید بیکار شدند.
اما مسئولان شهرداری آبدانان انگار برخلاف شعار سال حرکت می کنند و در همین ابتدایی سال در یک اقدام ،جمعی از کارگران شهرداری با سابقه کاری 10تا 15سال را از کار بیکار کردند.
یکی از کارگران شهرداری به نمایندگی از کارگران رفتگر به خبرنگار آبدانان خبر گفت:من به عنوان یک کارگر شهرداری آبدانان دردل و عجز خود را می خواهم از این سایت به گوش مسئولان استان و شهرستان برسانید.
وی افزود:در سالی که به نام سال اقتصاد مقاومتی ،تولید و اشتغال نامیده شده است مسئولین در حال حرکت برخلاف نامگذاری سال هستند و می خواهم به مسئولین بگویم آیا این نامگذاری سال فقط در حد یک شعار است؟
این کارگر شهرداری آبدانان اظهار داشت:بزرگترین دغدغه رهبرری اشتغال جوانان بیکار است اما جای تاسف دارد که شهردار آبدانان بخاطر ناتوانی در هزینه و پرداخت حقوق کارگران شرکتی امسال آنان را به صورت حجمی به پیمانکار واگذار کرده تا پیمانکار بتواند از کارگران بدبخت اخراج نماید…

=============

در اعتراض به نابسامانی شغلی؛
کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی باز هم تجمع کردند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز یکشنبه۲۰ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.
در این تجمع چند صد نفر از کارگزاران شرکت کردند. این تجمع تا ساعت 12 ظهر به طول انجامید و در طی آن مقامات سازمان مدیریت و برنامه ریزی با نمایندگان معترضان دیدار کردند و به آنها وعده‌هایی دادند. مهمترین خواسته این کارگزاران که به طور متوسط ده تا دوازده سال سابقه کار دارند، تعیین تکلیف شغلی و عقد قرارداد مستقیم با صندوق بیمه کشاورزی است. یکی از تجمع کنندگان می‌گوید با وجود سالها خدمت در صنعت بیمه، نه قرارداد شغلی داریم و نه از خدمات بیمه بهره‌مند هستیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.

==============
منابع خبری ایلنا مطرح کردند؛
عدم پرداخت مطالبات مزدی پرستاران بیمارستان شهید بهشتی کاشان

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : پرستاران بیمارستان شهید بهشتی کاشان معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.
از قرار معلوم، اضافه کار پرستاران و کارانه (پرکیس) آنها موسوم به طرح «قاصدک» حدود هشت ماه است که عقب افتاده است.
یکی از پرستاران این بیمارستان به خبرنگار ایلنا گفت: حقوق پرستاران نسبت به پزشکان ناعادلانه است، همین مبلغ ناعادلانه هم به ما مرتب پرداخت نمی شود و از طرف دیگر اجازه اعتراض هم نداریم؛ اگر هم به هرشکل ممکن اعتراض کنیم، صدای ما را نمی‌شنوند. این پرستار از تبعیض نهادینه شده در وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت: وضعیت معیشتی پرستاران با توجه به سختی کار و مشکلات شغلی، بسیار نامناسب است.

===============
«نه به کار کودک» بر فراز قلل هیمالیا

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : تیم ۱۶ نفره¬ی کوهنوردان کشورمان به سرپرستی حسن نجاریان که با شعار » نه به کار کودک» ۲۷ اسفند ماه ۹۵ از تهران حرکت کرده بودند، توانستند پرچم «نه به کار کودک» را در حمایت از «موسسه کودکان سرزمین من» و «انجمن حمایت از کودکان کار» بر فراز قله ۶۱۸۹ متری هیمالیا به اهتزاز در آورند.
این تیم هیمالیا نورد، دغدغه¬‌مندانه و از روی آگاهی، شعار جهانی » نه به کار کودک » را برای صعود بر قله ی ۶۱۸۹ متری هییمالیا برگزیده¬‌اند. آنان بخوبی واقفند که کار کودک صرفا موضوعی فردی و برخاسته از شرایط خانوادگی و کوتاهی والدین نیست و می¬‌دانند که کار کودک پدیده ایست چند سببی که ریشه در نابسامانی¬های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره دارد که بیش از هرچیز معلول بی¬تدبیری و کم¬توجهی برنامه¬ریزان و سیاست¬گذاران کلان اجتماعی ست و نیز به این مهم به خوبی اشراف دارند که یکی از عوامل بوجود آورنده¬ی کار کوک در ابعادی جهانی، علاوه بر فقر و نابرابری، دامن زدن به جنگ-ها و مخاصمات قومی و قبیله¬‌ای ست که با هدف به یغما بردن ثروت ملت¬های ضعیف¬تر و کشورهای کمتر توسعه یافته، توسط کشورهای بزرگ استعماری نوین صورت می¬‌گیرد .

===============
اخباری ضد و نقیض
کارخانه داروگر نه تنها تعطیل نشده بلکه افزایش تولید نیز دارد

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از شاتا در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : از چند روز پیش چند رسانه و خبرگزاری به صورت کاملا هماهنگ اقدام به انتشار اخباری درباره کارخانه پرآوازه داروگر کردند و به نقل از کارگرانی که بدون نام و نشان بودند مدعی شدند کارخانه داروگر کارگرانش را به مرخصی اجباری فرستاده و تعطیل شده است.برخی کانال های تلگرامی هم در اقدامی جهت دار تلاش کردند با تصویربرداری از ساختمان دفتر مرکزی داروگر در تهران که البته در ساعات بعدازظهر و تعطیلی دفتر انجام شده بود این خبر را در افکار عمومی القا کنند که داروگر با قدمتی چند ده ساله به دلیل مشکلات تولید تعطیل شده و کارگرانش بیکار شده اند و به قول این رسانه ها سونامی تعطیلی کارخانجات در کشور ادامه دارد!

==================
ادامه اعتراضات کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی/ تجمع‌کنندگان مقابل مجلس رفتند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : حدود 500 نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، دیروز عصر مقابل بانک کشاورزی جمع شدند و خواستار رسیدگی مسئولان مربوطه به وضعیت نابسامان شغلی خود شدند.
یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: ما و همکارانمان از شهرهای دور و نزدیک به تهران آمده ایم و شب گذشته را نیز در تهران سپری کردیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.این تجمع‌کنندگان می‌گویند تا حصول به نتیجه از اعتراضات خود دست برنخواهیم داشت؛ چرا که سالهاست به ما وعده های توخالی داده‌اند اما هیچ اتفاق مثبتی در عمل رخ نداده‌است.

==============
کارگران داروگراردیبهشت ماه به کارشان برمی‌گردند

http://www.karvakargar.ir/fa/Main/Detail/58857

به نوشته روزنامه کار و کارگر / سرویس کارگری در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : افشار فتح‌اللهی ، معاون امور صنایع سازمان صنعت تهران در واکنش به اخبار مربوط به مرخصی اجباری کارگران شرکت داروگر، گفت: این مرخصی به دلیل انجام تعمیرات و نگهداری تجهیزات انجام شده و در اردیبهشت ماه کارگران به کار باز خواهند گشت.
افشار فتح‌اللهی در گفت‌‌وگو با فارس اظهار داشت: طبق اطلاعاتی که از مدیران این مجموعه گرفته‌ایم، برنامه اورهال ماشین‌آلات و تجهیزات در این کارخانه در حال اجراست و به همین دلیل تا پایان فروردین ماه به کارگران مرخصی داده شده است. وی ادامه داد: برخی کارخانه‌ها تعطیلات تابستانی دارند و برخی نیز برای تعمیرات و نگهداری تجهیزات برنامه‌ریزی کرده‌اند که به جز کارگران مورد نیاز در کار اورهال تجهیزات، به بقیه کارگران مرخصی داده می‌شود. فتح‌اللهی در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت داروگر با مشکل خاصی در زمینه تولید روبه‌رو نیست؟ گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی ممکن است مشکل داشته باشند اما در شرکت داروگر مشکلات به شدتی نیست که کارخانه‌ای به این بزرگی تعطیل شود. وی ابراز امیدواری کرد کارگران داروگر پس از تعمیر تجهیزات به کار خود برگردند. فتح‌اللهی تأکید کرد: اخراج و تعدیل کارگران در شرکت داروگر اتفاق نخواهد افتاد.

==============

دیروزدر مقابل فرمانداری آبادان رخ داد؛
تجمع صنفی رانندگان شهرداری آبادان برای دریافت حقوق های معوقه

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از رانندگان خدمات شهرداری آبادان دیروز یکشنبه (20 فروردین) مقابل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع صنفی زدند.
بر همین اساس، شمار این رانندگان که به 25 نفر می رسید در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن حقوق معوقه عنوان شده همراه با وسیله نقلیه خود مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
به گفته این رانندگان، از یک‌سال گذشته تاکنون شهرداری بابت کارکرد ماشین‌آلات از قبیل لودر، بولدرز و کامیون، هیچ پرداختی به انان نداشته است.همچنین عنوان شده، شهرداری طی نامه‌ای به بانک عامل درخواست باطل کردن چک‌هایی را داده که در وجه رانندگان صادر و به آنان تحویل داده شده بود….

==============
لحظاتی پیش اتفاق افتاد؛
تجمع کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق های معوقه
http://www.dana.ir/news/1080023.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گام نیوز در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : فشارهای اقتصادی وارد شده به منطقه ویژه اقتصادی بوشهر سبب شد تا کاسه صبر کارکنان این منطقه لبریز شود، به طوری که خبر می رسد جمعی از کارکنان این منطقه صبح امروز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و عیدی خود در محوطه این منطقه تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.
تجمع کنندگان که گفته می شود بیش از 30 نفر از کارکنان منطقه ویژه هستند خواستار حضور مدیر عامل و هیئت رئیسه و پاسخگویی آنان شدند.
بر اساس خبرهای شنیده شده تقریبا 20 ماه است که گمرک از ورود کانتینر به منطقه ویژه جلوگیری می کند و این فشارهای اقتصادی وارد شده به منطقه ویژه به علت عدم تخصیص کانتینر از سوی گمرک استان بوشهر که منبع اصلی درآمد منطقه ویژه است موجب شده تا کارکنان منطقه ویژه بیش از سه ماه حقوق معوقه خود و عیدی پایان سال را دریافت نکنند.
چندی پیش نیز تعدادی از کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در نامه ای به مصطفی سالاری استاندار بوشهر نسبت به عدم تخصیص کانتینر از سوی گمرک استان بوشهر به منطقه ویژه اقتصادی انتقاد و خواستار ورود استاندار به موضوع و رفع این مساله شدند.

================
عضو هیئت مدیره انجمن معدن خراسان رضوی در گفت‌وگو با تسنیم:
معوقات کارگران معدن «آق دربند» به ۱۲ ماه رسید/‌۱۳۷ کارگر در آستانه بیکاری هستند
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/21/1374583

به نوشته خبرگزاری تسنیم در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : فضل‌الله احتشام نیا، عضو هیئت مدیره انجمن معدن خراسان رضوی گفت: معدن آق دربند در سال گذشته 122 میلیارد تومان بدهی داشت که هم اکنون به حدود 3.5 میلیارد تومان رسیده است.وی با اشاره به معوقات بسیار بالای کارگران معدن آق دربند، خاطرنشان کرد: پایان سال گذشته عیدی و پاداش و سبد کالایی به عنوان هدیه در اختیار کارکنان قرار گرفت و میزان مطالبه آنها هم اکنون به 2 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است. عضو هیئت مدیره انجمن معدن خراسان رضوی افزود: معدن برای بدهی‌های خود یک ساختمان مهمانسرا داشته که آن را فروخته اما یک مشکل حقوقی برای تخلیه مهمان‌سرا به وجود آمد که هم اکنون در حال رفع شدن است و به محض اینکه حکم تخلیه اجرایی شود یک میلیارد و 300 میلیون تومان نقدینگی از محل فروش آن به شرکت وارد می‌شود که می‌توان با آن حقوق و مزایای 5 ماه کارگران را پرداخت کرد.
احتشام‌نیا تعداد کارگران شاغل در این مجموعه را 137 نفر عنوان کرد و افزود: ما با چنگ و دندان تمام راه‌ها را بررسی کرده‌ایم که بتوانیم این تعداد نیرو را حفظ کرده و فعالیت معدن همچنان ادامه داشته باشد.

==============
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:حمایت از درخواست درمان بهنام ابراهیم زاده
http://comitehpeygiry.com/index.htm
برپایه نوشته سایت کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : بهنام ابراهیم زاده کارگر و عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران بیش از 8 سال است در زندان به سر می برد. مدت هاست که او از درد ستون فقرات در ناحیه گردن و کمرش رنج می برد. همچنین اخیرن نیاز مبرم به درمان چشم دارد .بیش از یک سال است که پیگیر درمان خودش می باشد. چنانکه از پاییز سال گذشته، همسرش از بیرون زندان و خودش از داخل زندان در تلاش هستند که درمانش جدی گرفته شود. در پی تلاش های همسرش،دادستانی تهران به وی قول می دهد که بهنام برای نیمه دوم بهمن ماه سال گذشته به مرخصی استعلاجی برود….
ما کارگران خواهان آزادی بهنام ابراهیم هستیم. ما اعلام می نماییم: بهنام صدای ماست. او بیش از 8 سال است که به خاطر اعتراض به وضعیت زندگی غیر انسانی ما کارگران زندانی است.اعتراض او به دزدی ها و اختلاس های بیکران شماست…

==============
در ادامه تعطیلی کارخانجات قزوین؛
شرکت سیمگون قزوین تولید کننده انواع شیر آلات تا اطلاع ثانوی تعطیل شد!
https://www.8deynews.com/195386

به گزارش ۸دی به نقل از شاخص، در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : شرکت سیمگون قزوین، تولیدکننده انواع شیرآلات و قطعات ریخته‌گری است در معرض ورشکستگی قرار دارد.
این شرکت تولیدی با چندین سال سابقه به علت نداشتن توان مالی به زودی ۹۷ کارگر خود را اخراج خواهد کرد.
یکی از کارگران در این رابطه ابراز کرد: از شهریورماه سال۹۵ تاکنون حقوق،مزایا و عیدی ما پرداخت نشده و مجبور به شکایت شدیم.

================

پنجمین روزمتوالی اعتراضات مشترک کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کار

http://www.irankargar.com/index.php/news/

به گزارش ایران کارگر درتاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است: معترضین از جانب معاون فرمانداربهبهان تهدید به بازداشت شدند
بنا برخبر فوق ؛ برای پنجمین روزمتوالی، کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه به تجمعشان مقابل مجتمع ادامه دادند. دراین رابطه معاون فرماندار بهبهان به به خبرگزاری حکومتی ایرنا گفت:به مدت پنج روز است که عده ای متشکل از کارگران مشغول کار در بید بلند 2 و اهالی روستای اطراف این پالایشگاه روبروی پالایشگاه تجمع کرده اند.همچنین ولی افزود: از فردا روند اجرایی این پروژه به فعالیت خود ادامه میدهد و در صورتی که فردی مانع ادامه پروژه پالایشگاه شود بازداشت خواهد شد.
درتلگرام با ما همراه باشید
https://telegram.me/IranKargar

==============
مردم منطقه راه ارتباطی معدن سرب و روی انگوران را بستند

https://www.gunaz.tv/fa/93384-1/

به نوشته پایگاه خبری گوناز تی وی در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران بیکار شده معدن سرب و روی انگوران و همچنین جوانان بیکار منطقه، مسیر ارتباطی این معدن را بستند و مانع بارگیری کامیون‌ها شدند.
به نوشته خبرگزاری فارس، «این اقدام توسط جمعی از کارگران بیکار شده از معدن انگوران و همچنین اهالی روستای قلعه‌جوق انجام شده است» بر اساس این گزارش، «علت بیکاری مردم روستای قلعه‌جوق واقع در ۲ کیلومتری معدن انگوران از بین بردن زمین‌های کشاورزی است» این دومین باری است که مسیر منتهی به معدن سرب و روی انگوران توسط اهالی منطقه مسدود می گردد. معدن سرب و روی انگوران در شهر دندی از توابع شهرستان مانیشان(ماهنشان)، در ١٣۵ کیلومتری غرب زنجان واقع شده است.


معدن انگوران بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه محسوب می شود که استخراج آن به صورت قابل توجه، از سال ١٣٢۴ آغاز شده است و بیش از هفتاد سال از بهره بردای آن می گذرد اما مردم ترک منطقه از موهبت های آن بی بهره اند و مانند سایر معادن آزربایجان، سود حاصل از استخراج این معدن نیز به مناطق فارس نشین مرکز کشور ایران سرازیر می شود.
در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان، در کنار «شهرک تخصصی صنعت روی» تپه‌های رنگارنگی دیده می‌شود، بیش از ۳ میلیون تن پسماند روی، معدن انگوران در آنجا انباشت شده است به گفته کارشناسان، این زباله های سمی، بزرگترین تهدید سلامت مردم استان زنجان و دیگر استان های آذربایجان جنوبی می باشد.

==============

قاچاق پوشاک نداريم، واردات سازمان‌يافته وجود دارد

http://www.vaghayedaily.ir/fa/News/63287

به نوشته روزنامه وقایع اتفاقیه در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : هاکوپيان ، رئيس هيأت‌مديره انجمن صنايع پوشاک ايران گفت: سازماني که واردات گسترده پوشاک را انجام مي‌دهد، داراي چنان قدرتي است که مي‌تواند قانون را به نفع خود تفسير کند. رئيس هيأت‌مديره انجمن صنايع پوشاک ايران با اشاره به جلسه خود با رئيس گمرک کشور گفت: آقاي کرباسيان گفتند ما سال گذشته در بخش پوشاک، 60 ميليون دلار واردات داشتيم و فلان مقدار تن پوشاک به کشور وارد کرديم. من در جواب ايشان مي‌گويم آيا تا‌به‌حال پيش آمده که به فروشگاهي مراجعه کنيد و بگويید يک کيلو لباس به من بدهيد؟ محاسبه کيلويي پوشاک، امري است که فقط در کشور ما اتفاق مي‌افتد. او تصريح کرد: سازماني که اين واردات را انجام مي‌دهد، داراي چنان قدرتي است که مي‌تواند قانون را به نفع خود تفسير کند اما ما براي مبارزه با اين جريان، مصمم هستيم زيرا اين ما هستيم که مولد هستيم و اشتغال ايجاد مي‌کنيم.

==============

از سرگیری تجمعات کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی بودن وعده های صاحبان کارخانه
http://www.irankargar.com/index.php/news/iran-laborers-news

به گزارش ایران کارگر درتاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است: کارگران کارخانه آی.تی.آی شیراز صبح روز دوشنبه 21 فروردین در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات 10ساله خود مقابل این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. نماینده کارگران این کارخانه گفت :«به کارگران قول دادند که مطالبات 10 ساله را طی 18ماه و هر ماه با پرداخت 2 تا 3 میلیارد تومان تسویه کنند اما قول آنها تاکنون عملی نشده است.
وی … افزود: شنیدن وعده برای کارگران کافی است و کارگران این بار تا گرفتن حق خود هم‌چنان به تجمع در مقابل کارخانه ادامه می‌دهند»
درتلگرام با ما همراه باشید
https://telegram.me/IranKargar

================
کلیات لایحه اصلاح قانون کار رد شد

http://donya-e-eqtesad.com/SiteKhan/1194096
به نوشته سایت دنیای اقتصاد به نقل از خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : سرانجام پس از انتقاد جامعه کارگری به دولت مبنی بر عدم رعایت سه جانبه گرایی در تنظیم لایحه اصلاح قانون کار، کمیسیون اجتماعی مجلس کلیات این لایحه را رد کرد….قانونی که پس از حدود ۲۰ سال در دولت قبل تصمیم به اصلاح آن گرفته شد.
هر چند جامعه کارگری از اصلاح این قانون استقبال کردند اما عدم تامین نظر آنها در تنظیم لایحه اصلاح قانون کار موجی از انتقادات را علیه دولت به راه انداخت به طوریکه گروه‌های کارگری عنوان لایحه «ضد کارگری» قانون کار را به آن نسبت دادند.
با این حال لایحه اصلاح قانون کار توسط دولت قبل به رغم انتقادات به مجلس رفت اما پس از تداوم این انتقادات، این لایحه برای بررسی مجدد اما مشروط بر مشارکت کارگران در تنظیم آن به دولت بازگشت داده شد….
با این حال باید منتظر ماند و دید که دولت چه راهی را برای اصلاح قانون کار در پیش می گیرد. به هر روی «امنیت شغلی»، «معیشت» و «تشکل‌یابی» ستون‌های حقوق بنیادین کار و سه ضلع مثلث حیاتی جامعه کارگری هستند که انتظار می رود در فرایند اصلاح قانون کار، مورد توجه قرار گیرند.

==============
گزارشی از واقعیت‌های شهر؛
کارگران کلنگ‌به‌دست در انتظار توقف خودرو!/ رکود در ساخت‌وساز امانِ کارگران تبریزی را بُرید
http://www.dana.ir/news/1079941.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از آناج، درتاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : آن‌هایی که محصل‌اند و یا به‌کاری مشغول‌اند، حتماً صبح در راهِ رفتن به دانشگاه و محل اشتغال، کارگران بیکار را در میدان‌های اصلی شهر می‌بینند. در جای جایِ تبریز محل‌هایی وجود دارد که محل تجمع کارگران ساختمانی می‌باشد و این روزها با آغاز فصل بهار، بر تعداد اشخاص درصفِ انتظار افزوده شده است.
افرادی با مدرک‌های تحصیلی متنوع و در گروه‌های سنی مختلف از اوایل صبح تا ساعاتی مانده به ظهر در مراکز مناطق متعدد شهر به انتظار می‌نشینند تا بلکه خودرویی متوقف و آن‌ها را برای انجام کاری هرچند با دستمزد پایین، سوار کند.
چنانچه با کارگران ساختمانی به گفت‌وگو بنشینید، آنان بهتر از هر کارشناس و اقتصاددان دیگری علل رکود در حوزه‌ی ساخت و ساز را برایتان تشریح می‌کنند و می‌گویند چند سال است که اینگونه آواره‌ی خیابان‌ها مانده‌اند.
علی‌ایحال محال ممکن است دغدغه‌مند باشید و با رد شدن از کنار برخی مناطق شهر و دیدنِ افرادی با بیله‌وکلنگی در بغل‌شان، قلب‌تان به درد نیاید، این‌ها خانواده دارند و قطعاً اهلِ بیت‌شان در مضیقه به سر می‌برند.

=================
كارگران شركت ٩٠ساله، هنوز در تعطيلات اجباري به سر مي‌برند
«داروگر» بر موج شايعات

http://www.sharghdaily.ir/News/118492
به نوشته روزنامه شرق در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : كفش ملي، آزمايش، ارج و حالا هم داروگر. خبر مي‌رسد كه داروگر تعطيل شده؛ با‌اين‌حال، برخي مي‌گويند مرخصي اجباري است و تعطيلي در كار نيست. اينكه اوضاع داروگر خوب نيست، صحت دارد. اين را حتي معاون وزير صنعت هم به نوعي تأييد مي‌كند؛ اما نكته‌اي كه در‌اين‌ميان از نظر‌ها دور نگه داشته شده، آن است كه خبرگزاري كار ايران در بحبوحه خبر مرخصي اجباري كارگران اين شركت ٩٠ساله، با كارگران آن تماس برقرار كرده است. يك كارگر در گفت‌وگو با ايلنا گفته: «کارخانه داروگر یکی از بهترین تولیدکنندگان محصولات شوینده با دوهزارو ٥٠٠ کارگر در سطح کشور بود که سال ۸۸ بعد از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی تعداد نیروی کار خود را به حدود ۵۰۰ کارگر کاهش داد و به این حال افتاده است»….
به گزارش خبرگزاري‌ها، درباره شرکت سهامی عام کف مطرح است که در سال ١٣٠٧ با همه محدودیت‌ها و مشکلات اولین کارخانه صنعتی تولید صابون در شهر اصفهان تأسیس شد. این کارخانه اولین محصول خود را با نام صابون سوبلمه تولید و به بازار عرضه كرد. کارخانه داروگر ١٣ سال پس از فعالیت یعنی در سال ١٣٢٠ برای گسترش برنامه‌های تولیدی از اصفهان به تهران منتقل شد و در ادامه تولید صابون مبادرت به تولید محصولات دیگر بهداشتی و آرایشی کرد و سرانجام در سال ١٣٣٦ شرکت داروگر به ثبت رسید و از آن زمان تاکنون محصولات تولیدی خود را با نام داروگر به بازار عرضه می‌كند.
این شرکت علاوه بر آنکه پایه‌گذار تولید صنعتی صابون کشور محسوب می‌شود، پایه و ساختار پودر لباسشويی را هم در ایران ایجاد کرده است. در سال ١٣٥٢ نام شرکت داروگر تغییر یافت و نام شرکت سهامی عام کف، جایگزین آن شد.

==============
تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل

http://daneshjuonline.com/daneshjou_online

به نوشته دانشجو آنلاین در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل جلوی آمفی تئاتراین دانشگاه، نسبت به خلف وعده مسولین و برخوردهای امنیتی صورت گرفته و همچنین در اعتراض به نقض تفاهم نامه شورای صنفی با مسولین دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند.
دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهای از جمله نوشتند:
مسئولین محترم لطفا از مسئولیت های خود فرار نکنید.
ما در مقابل کارشکنی های نهادهای امنیتی و انظباطی سکوت نمی کنیم.


دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد
از دفترهای خود بیرون بیایید و برای فرار از پاسخگویی دانشجویان را تهدید نکنید.
ما از وعده های دروغین خسته شده ایم.
هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که بگندد نمک.
در این تجمع شورای صنفی دانشجویان اعلام کرد: ماشوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های کشور از ریاست دانشگاه نوشیروانی درخواست داریم تا در جمع تجمع کنندگان حاضر شود و نسبت به سوالات دانشجویان پاسخگو باشد..»
خبرهای ما را میتوانید در کانال تلگرام نیز دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

================

با تعطیلی چای‌خانه‌ها در اصفهان، قلیان‌سراهای زیرزمینی جایگزین آنها شدند؛
از قلیان تا ماری‌جوآنا در خانه‌های امن

http://www.vaghayedaily.ir/fa/News/63295

به نوشته روزنامه وقایع اتفاقیه به قلم سارا زارع در تاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : نخستين‌بار دو سال پيش بود که فرماندار اصفهان دستور پاکسازي شهر از وجود قليان را داد. بر‌اساس آنچه او دستور داده بود، قليان‌سراهاي اصفهان يکي پس از ديگري يا پلمب شدند يا از سوي اداره بهداشت اين استان، اخطار پلمب دريافت کردند. طرح ممنوعيت سرو قليان در اصفهان اما دنباله‌روی طرح کشوري ممنوعيت سرو دخانيات در اماکن عمومي است؛ طرحي که قرار بود تا پايان سال 95، قليان را از سطح کشور جمع کند اما پس از مدت کوتاهي، اجراي آن در برخي شهرها متوقف شد.
قليان‌سراهاي سيار يا همان فست‌دود‌ها تنها سوغاتي پلمب يکباره و بدون برنامه‌ريزي قليان‌سرا‌ها نبود بلکه هر چه بر تعداد قليان‌سراهاي پلمب‌شده افزوده مي‌شد، تعداد قليان‌سراهاي غير‌مجاز و زيرزميني هم به نسبت دو برابر افزايش پيدا مي‌کرد و تا جايي که مسئولان، تعداد قليان‌سراهاي پلمب‌شده را 400 باب اعلام کردند، تعداد قليان‌سراهاي زيرزميني به بيش از 900 مي‌رسيد.

==============

سود سهام معادن کرومیت اسفندوقه به کارگران سهامدار پرداخت نمی شود
http://steelpedia.ir/fa/reader/67204

به نوشته سایت خبری – تحلیلی صنعت فولاد دنیای معدن درتاریخ روز دوشنبه۲۱ فروردین ۱۳۹۶آمده است : حدود ۶۵۰ نفر از کارگران وبازنشستگان سهامدار شرکت معادن کرومیت اسفندقه کرمان ، خواستار رسیدگی به مشکل خود در دریافت سود سهام این شرکت شدند کارگران سهامدار معدن کرومیت اسفندقه کرمان که بیشتر آن ها در حال حاضر بازنشسته شده اند؛ مدعی اند ازسهامی که از سال ۷۱به کارگران واگذار شده هیچ گونه سودی به آن ها پرداخت نشده است وسهامدار عمده در خصوص گزارش سالانه و توزیع سود سهام شفاف عمل نمی کند.
به گفته یکی ازکارگران ، در سال ۷۱ سهام معادن کرومیت اسفندوقه (یکی از بزرکترین معادن کرومیت کشور ) از سوی وزارت صنعت ومعذن دولت وقت بین صندوق بازنشستگی فولاد وشرکت صنعتی معدنی امیر و و بیش از ۶۵۰ کارگری که آن زمان در این واحد معدنی مشغول بوده اند، تقسیم شده است. …او ضمن ابراز گلایه از اینکه بعنوان سهامدار این شرکت او وهمکارانش بعد از ۲۵ سال مجبور هستند بدون دریافت سود سهام ، سهامشان را بفروشند تاکید کرد: ما خواستار رسیدگی جدی مسئولین استانی و کشوری در حل و فصل این موضوع که حق قانونی و مسلم کارگران و بازنشستگان معدن اسفندوقه به شمار می رود، هستیم.

===============
کمپین درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی
http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=6020
معلمان و فرهنگیان فرهیخته ایران:


آقای اسماعیل عبدی معلم، فعال صنفی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران است که توسط معلمان و فرهنگیان فرهیخته این استان، با مجوز و نظارت کمیسیون ده وزارت کشور انتخاب شده است.
او چندین ماه است برای گذراندن شش سال محکومیتش، به اتهامهای واهی به جرمی ناکرده در زندان به سر می برد و حتی دو سال متوالی در سال نو و تعطیلات نوروز از مرخصی و بودن در کنار خانواده اش محروم شده است.
نام، نام خانوادگی و محل خدمت خود را بنویسیدhttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSep-uOJkHMfVPZhwkBQnvtTnLOWAsvGP_MFC1mfP9X6LbBvCg/viewform?c=0&w=1&fbzx=-2677257448022299600

=================
تجمع اعتراضی بیکاران منطقه انگوران/ مردم بیکار بومی منطقه با بستن راه ارتباطی معدن انگوران تجمع و اعتراض کردند+تصاویر
http://rooydad24.com/12878807

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از شمیم ماهنشان، در تاریخ روز سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران بیکار شده معدن و همچنین بیکاران روستاهای ساغرچی ،شیخلر و به خصوص قلعه جوق سادات مسیر ارتباطی معدن انگوران را بسته و مانع تردد و بارگیری کامیون‌ها شدند…
معترضین عنوان می کردند: مشکلات بوجود آمده به دلیل فعالیت معدن از قبیل بیماری های صعب العلاج، سرطان، انفجارهای شدید باعث تخریب منازل و از بین رفتن مراتع شده است این درحالی می باشد که افراد غیربومی در معدن مشغول به کار بودهو جوانان و مردم این منطقه بیکار هستند.
شهرستان ماهنشان به دلیل معدن های مختلف در دل خود به شهر معادن معروف است این در حالی است که کارخانه های که مواد استخراج شده و خاک این معادن را تبدیل می کنند و به بهره وری های لازم می رسانند چرا در خود شهرستان نیستند؟ چرا شهرک های صنعتی این شهرستان غیر فعال یا نیمه غعال محسوب می شود؟ چرا سرمایه گذاران در خود این شهرستان سرمایه گذاری نمی کنند؟ آیا با وجود این همه معدن نباید مشکلات سرمایه گذاران از جمله مشکل راه ارتباطی بر طرف شود.؟

===============
تکذیب خبر تعطیلی داروگر
کارخانه در حال
بهسازی و نوسازی تجهیزات است

http://www.sharghdaily.ir/News/118615

به نوشته روزنامه شرق به نقل از خبرگزاری ایرنا در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با تکذیب خبر تعطیلی کارخانه تولیدی داروگر، گفت: این کارخانه روال عادی تولید خود را طی می‌کند و در فرصت تعطیلی‌های فروردین، برنامه بهسازی و نوسازی خود را دنبال کرده است. در چند روز گذشته اخباری درباره تعطیلی کارخانه داروگر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و حتی برخی رسانه‌ها در گفت‌وگو با افرادی که مدعی کار در این کارخانه بودند، نوشتند کارگران به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند و داروگر تعطیل است. در برخی کانال‌های تلگرامی نیز تصاویری از ساختمان دفتر مرکزی داروگر در تهران منتشر شد که گویا در ساعت پایان کار اداری این ساختمان تهیه شده بود. روز دوشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشت: این رسانه‌ها می‌خواهند به افکار عمومی القا کنند که داروگر با قدمتی چند ١٠ساله به دلیل مشکلات تولید تعطیل و کارگرانش بی‌کار شده‌اند و به قول این رسانه‌ها، سونامی تعطیلی کارخانه‌ها در کشور ادامه دارد!. در همین زمینه، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: داروگر برند بزرگ و معتبری است و هیچ مشکلی در عرصه تولید ندارد.

==========

کالاهای چینی همچنان صدرنشین ویترین وارداتی ایران

http://www.karvakargar.ir/fa/Main/Detail/58954

به نوشته روزنامه کار و کارگر در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : مروری بر آمارهای رسمی گویای این است که چین، امارات متحده عربی و جمهوری کره در ۱۱ ماهه اول سال گذشته به ترتیب بیشترین حجم صادرات به ایران را داشته‌اند.
به گزارش کاروکارگر، چین با صادرات بیش از سه میلیون و ۸۹۰ هزار و ۷۵۶۶ تن محصول به ایران بزرگ‌ترین صادرکننده بوده که در مجموع از نظر وزنی ۱۲.۹۷ درصد و از نظر ارزش ۲۴.۴۰ درصد از واردات کشور را به خود اختصاص داده و واردات از این کشور حدود ۹ میلیارد و ۳۷۳ هزار دلار ارز از ایران خارج کرده است….
نکته جالب اینکه در قیاس ۱۱ ماه اول سال ۱۳۹۵ با مدت مشابه سال ۱۳۹۴ از نظر وزنی ۷۲.۷ و از دیدگاه ارزش مالی ۳۶.۳ درصد حجم صادرات این کشور به ایران افزایش داشته است.
هند، روسیه، سوئیس، ایتالیا، برزیل، فرانسه، هلند، اوکراین، ژاپن و مالزی دیگر کشورهایی هستند که از نظر وزنی رقمی بین ۴.۵ تا ۱.۵ درصد از حجم واردات ایران را به خود اختصاص می‌دهند.
بدین ترتیب در مجموع طی ۱۱ ماهه اول سال گذشته بیش از ۳۰ میلیون تن کالا وارد کشور شده که ارزش این کالاها بالغ بر ۳۸ میلیارد و ۴۱۴ میلیون دلار بوده است. واردات ایران در این مدت نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۴ از دیدگاه حجم حدود ۳.۹۷ درصد کاهش و از نظر ارزش مالی بالغ بر ۳.۴۷ درصد افزایش داشته اشت.

=============

در ۱۱ ماهه ۹۵
دولت ۱۳ هزار میلیارد تومان مالیات از حقوق بگیران گرفت

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/22/1375748
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ در تاریخ روز سه شنبه۲۲ فروردین ۱۳۹۶آمده است : دولت در 11 ماهه سال 95، حدود 42 هزار میلیارد تومان، مالیات مستقیم اعم از مالیات بر درآمد، مالیات بر ثروت و مالیات اشخاص حقوقی اخذ شده است. این رقم درحالی بدست آمده که در قانون بودجه 95، مجلس سقف درامد از محل مالیاتهای مستقیم را 50 هزار میلیارد تومانی تعیین کرده بود.

=================
در اعتراض به تعدیل نیرو صورت گرفت؛
جمعی از کارگران معدن سرب و روی انگوران تجمع کردند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران معدن سرب و روی انگوران واقع در شهرستان ماه نشان استان زنجان روز گذشته در اعتراض به تعدیل تعدادی از کارگران این معدن یک تجمع صنفی برگزار کردند. این معدن در گذشته بیش از ۵۰۰ کارگر داشت که از تعداد آنها به مرور کاسته شده است.
گفته می شود که شماری از اهالی روستای قلعه‌جوق در نزدیکی معدن انگوران در این تجمع با کارگران همراهی کرده اند. معدن انگوران بیش از نیم قرن سابقه بهره برداری دارد.

===============
خبر تعطیلی داروگر تکذیب شد
کارخانه داروگر نه تنها تعطیل نشده بلکه افزایش تولید نیز دارد

http://www.karvakargar.ir/fa/Main/Detail/58953

به نوشته روزنامه کار و کارگر /سرویس کارگری در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : در پی انتشار اخباری مبنی بر تعطیلی کارخانه قدیمی و پرآوازه داروگر رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران با تکذیب این خبر گفت: داروگر برند قدیمی کشور در تولید محصولات بهداشتی است و نه تنها تعطیل نشده بلکه تولید آن افزایش نیز داشته است….

============

«اشتغال پایدار» خواسته کارگران در کردستان/ جایی برای کار کُشته‌ها نیست

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : جمعی از کارگران شهر قروه کردستان با ایلنا تماس گرفتند و از شرایط اشتغال در کردستان انتقاد کردند.
این کارگران که پیش از این در فولاد زاگرس مشغول بودند می‌گویند: بعد تعطیلی کارخانه فولاد که تنها فرصت اشتغال شهرستان قروه و محل فعالیت تعداد زیادی از کارگران این شهرستان بود، بیکار شدیم؛ حالا فرصت‌های شغلی جدید در منطقه ایجاد شده مثلا لاستیک بارز، اما به ما کارکُشته‌ها و متخصص‌ها به این بهانه که شرایط سنی نداریم، کار نمی‌دهند. یکی از این کارگران می‌گوید: نوزده سال سابقه فنی دارم؛ در دو سال اخیر بعد تعطیلی فولاد زاگرس مجبور شدم کارگر پیمانکاری شوم؛ حالا پروژه پیمانکاری تمام شده و دوباره بیکار شده ام؛ لاستیک بارز و کارخانه‌های جدید هم چون شرایط سنی ندارم، استخدامم نمی‌کنند.

==========
دبیر خانه کارگر زنجان:
معترضان معدن انگوران نسبت به تعدیل بومی‌ها اعتراض دارند

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : «فائز برزگر» دبیر خانه کارگر زنجان می‌گوید: دلیل اعتراض اخیر کارگران معدن سرب و روی انگوران، تعدیل کارگران بومی بوده است. معترضان که بیشتر از اهالی مناطق مسکونی اطراف معدن از جمله دو روستای قلعه جوق و شیخ لر هستند، نسبت به تصمیمی که کارفرمای این واحد معدنی در خصوص تعدیل نیروی انسانی اتخاذ کرده است، انتقاد دارند.
فائز در توضیح دلیل این اعتراض صنفی گفت: معترضان در برابر تعدیل نیروهای بومی این معدن نسبت به آنچه که ابقای نیروهای غیر بومی نامیده می‌شود، اعتراض دارند وی با یادآوری اینکه در سال‌های ۹۴ و ۹۵ در حدود ۲۰۰ کارگر معدن انگوران تعدیل شده‌اند، افزود: معترضان می‌گویند در شرایطی که فعالیت‌های معدن مشکلاتی را برای محیط زیست اهالی دو روستای قلعه جوق و شیخ‌لر ایجاد کرده است، منصفانه نیست که کارگران بومی شاغل در این معدن در صدر برنامه‌های تعدیلی قرار بگیرند .

==============
تجمع کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز برای حقوق های معوقه

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : در حدود 200 کارگر بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (I.T.I) روز دوشنبه، 21 فروردین در اعتراض به ادامه تاخیر در دریافت باقیمانده مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی خود مقابل کارخانه تجمع کردند. جمعی از معترضین در این رابطه به ایلنا گفتند که بیش از 1200 کارگر بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز هستیم که از سال 1385 به تدریج بازنشسته شده‌ایم اما با این وجود تاکنون مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌ایم.
باید افزود: مجموع مطالبات بازنشستگان بدون احتساب خسارات دیرکرد پرداخت آن در حدود 30 میلیارد تومان است و مسئولان کارخانه بارها وعده داده بودند که این مطالبات پرداخت شود. …کارخانه مخابرات را دور شیراز که زمانی از قطب‌های صنعت مخابرات کشور بود هم اکنون هیچ فعالیتی در عرصه تولید ندارد. این در حالی است که مسئولان استان بارها وعده بازگشایی آن را داده بودند.

================
تجمع کارگران کارخانه قند ممسنی مقابل فرمانداری شهرستان رستم
http://www.dana.ir/news/1081267.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نورآنلاین، در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : کارگران کارخانه تعطیل شده ممسنی با راه اندازی راهپیمایی و تجمع خواستار پرداخت مطالبات و معوقات خود شدند. این کارگران که حدود 38 ماه حقوق و بیمه معوقه دارند از جلوی کارخانه تا محل فرمانداری به راهپیمایی پرداختند.کارگران نیز نسبت به مطالبات خود از هیئت مدیره شکایت کرده اند و پرونده آنها در دادگستری در جریان است و انتظار دارند امور مربوط به این پرونده هر چه سریعتر انجام شود.
گفتنی است پیش از این مطرح شده بود که سرمایه گذاران خصوصی خواستار خرید کارخانه قند ممسنی هستند و دولت می تواند یک طرفه اقدام به فروش این کارخانه کند که ایزدی با رد این مساله گفت: کارخانه قند بدهی زیادی دارد و چندین پرونده علیه کارخانه از طرف شرکت ها و بانک تشکیل شده است و باید مسائل حقوقی آن بر طرف شود.

===================

سایه سنگین قراردادهای موقت/این حکایت باز هم «ناتمام» ماند
http://www.mehrnews.com/news/3950462

به نوشته خبرگزازی دولتی مهر در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : سایه سنگین قراردادهای موقت در حالی ادامه دارد که بارها از سهم ۹۵ درصدی قراردادهای موقت کار گفته شده است و دولت یازدهم نیز در این زمینه اقدامی انجام نداد.
با این حال به اعتقاد نمایندگان تشکل‌های کارگری، در حال حاضر بسیاری از ظرفیت‌های قانون کار مغفول مانده و بسیاری از مواد این قانون۲۶ ساله به دلیل سوء برداشت‌ها اجرایی نشد به عنوان مثال با سوء برداشتی که از تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار صورت گرفت قراردادهای موقت رواج یافت.
در همین رابطه اولیاء علی‌بیگی رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در گفتگو با مهر، با بیان اینکه «ماده ۷ قانون کار با موضوع ساماندهی قراردادهای کار» روح قانون است، از عملکرد دولت‌های دهم و یازدهم در فرایند اصلاح این قانون انتقاد کرد…

==============
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار به تسنیم خبر داد
گوجه سبز نوبرانه کیلویی ۱۰۰هزار تومان
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/23/1377378

به نوشته خبرگزاری تسنیم در تاریخ روز چهارشنبه۲۳ فروردین ۱۳۹۶آمده است : حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار با اشاره به ورود گوجه‌سبز نوبرانه به بازار مصرف گفت: هر کیلوگرم از این محصول با توجه به کیفیت آن به‌قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در میادین مرکزی میوه و تره‌باز به فروش می‌رسد.
حسین مهاجران افزود: این گوجه‌سبزها تولید قصرشیرین و سرپل‌ذهاب کرمانشاه است که به‌صورت نوبرانه به بازار آمده است اما قیمت این محصولات طی روزهای آینده کاهش می‌یابد.وی تصریح کرد: قیمت پرتقال در میادین مرکزی میوه و تره‌بار تغییری نداشته است به‌طوری که هر کیلوگرم از این محصول 3 تا 7 هزار تومان به فروش می‌رسد…

===========
نماینده ماهنشان و ایجرود در مجلس خبر داد:
تلاش برای بازگشت به کار کارگران اخراجی معدن انگوران

http://www.karvakargar.ir/fa/Main/Detail/59004

به نوشته روزنامه کار و کارگری / سرویس کارگری درتاریخ روز پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۶ آمده است : سیدمرتضی خاتمی ، نماینده شهرستان‌های ماهنشان و ایجرود در مجلس، درباره تعدیل شماری از کارگران معدن سرب و روی انگوران و به‌کارگیری نیروهای غیربومی در این معدن گفت که موضوع تعدیل، مربوط به تغییر پیمانکار معدن بوده است. وی گفت: در روزهای گذشته تعدادی از کارگران بومی معدن سرب و روی انگوران تعدیل شده‌ بودند که با پیگیری‌های انجام شده به تدریج در حال بازگشتن بر سر کار خود هستند. وی دلیل اصلی این اتفاقات را مربوط به تغییر پیمانکار معدن در سال گذشته دانست و افزود: با مذاکراتی که با مسئولان ذیربط استان صورت گرفته تعدادی از این کارگران به سر کار خود بازگشتند و مقرر شده تا به‌زودی، کار سابق باقیمانده کارگران نیز به آنها اعاده شود.

==================
مرگ روزانه چهار کارگر ساختمانی بر اثر حوادث در کشور

http://www.irna.ir/mazandaran/fa/News/82360085/

به نوشته خبرگزاری ایرنا – ساری آمده است : محمد اصابتی مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : روزانه چهار کارگر ساختمانی در کشور به صورت مستقیم بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند.در نخستین همایش ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در صنعت ساختمان در محمود آباد مازندران افزود : همچنین روزانه 20 تا 24 کارگر ساختمانی نیز بر اثر بیماری های ناشی از کار جان می بازند .
وی گفت : تنها در سال گذشته افزون بر یک هزار و 400 نفر از کارگران ساختمانی در حوادث ناشی از کار جان باختند و آمار سال 93 هم حدود یک هزار و 800 نفر بود.
اصابتی افزود : از سال 89 تا سال 94 در یک پروسه زمانی پنج ساله حدود 10 هزار کارگر ساختمانی در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند.
وی افزود : تنها در سال 93 سازمان تامین اجتماعی حدود پنج هزار میلیارد ریال مستمری به از کار افتادگان ناشی از حوادث کار پرداخت کرد.
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون خسارت سالانه ناشی از حوادث کار در کشور را برابر با بودجه هدفمندی یارانه ها اعلام کرد. لازم به توضیح است : همایش ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست در صنعت ساختمان از امروز با حضور 700 مهندس ساختمانی از 31 استان کشور در محمود آباد مازندران آغاز به کار کرد و تا فردا ششم ادامه خواهد داشت.

================

بازداشت 6 کارگرپالایشگاه نفت کرمانشاه درجریان تجمعات اعتراضی زمستان سال گذشته نسبت به واگذاری!
http://www.khabargar.co/2017/04/blog-post_90.html
برپایه خبر مندرج درسایت فوق آمده است : نعمت صادقی، دادستان کرمانشاه درنشست خبری پرده از بازداشت 6 کارگرپالایشگاه نفت کرمانشاه درخلال تجمعات اعتراضی زمستان سال گذشته نسبت به واگذاری،برداشت.
نعمت صادقی گفت: در مورد اصل واگذاری پالایشگاه و قیمت‌گذاری آن مباحثی مطرح است که مراجع قانونی شامل کمیسیون مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی در حال بررسی موضوع هستند. وی ادامه داد: ورود دستگاه قضا ارتباطی با اصل واگذاری و کیفیت آن ندارد و صرفا به دلیل تجمع بدون مجوز و مستمر افرادی بود که می‌توانست باعث اخلال در نظم، تخریب و توهین شود.جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد و افراد تجمع کنند متعهد شدند از روال قانونی مطالبه خود را پیگیری کنند.6 نفر هم در این خصوص دستگیر شده بودند که همه آنها آزاد شدند.

=================
کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز تجمع کردند

http://www.karvakargar.ir/fa/Main/Detail/59005

به نوشته روزنامه کار و کارگری / سرویس کارگری درتاریخ روز پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۶ آمده است :حدود ۲۰۰ کارگر بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز روز دوشنبه (۲۱ فروردین) در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی خود مقابل کارخانه تجمع کردند.
جمعی از معترضین در این رابطه گفتند :که بیش از ۱۲۰۰ کارگر بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز که از سال ۱۳۸۵ به تدریج بازنشسته شده‌اند هنوز مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌اند. این کارگران با یادآوری اینکه کارفرمای سابق آنها تابستان سال گذشته در استانداری متعهد به پرداخت معوقات شده بود، افزودند: مجموع مطالبات بازنشستگان بدون احتساب خسارات دیرکرد پرداخت آن حدود ۳۰ میلیارد تومان است و مسئولان کارخانه بارها وعده داده بودند که این مطالبات پرداخت شود…

=================

اعتصاب رانندگان تاکسی متعلق به حمل و نقل همگانی شهرداری اسفراین!
http://www.payaam.org/iran/2017/4/page61.html

به گزارش سایت خبرپیام درتاریخ روز پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۶ آمده است : شهردار اسفراین با اشاره به اعتصاب رانندگان تاکسی در روز دوشنبه، گفت: پیش از این با مصوبه شورای ترافیک شهرستان اسفراین ساماندهی حمل و نقل همگانی شهری در دستورکار قرار گرفت. وی با اشاره به مقاومت شماری از تاکسی داران و رانندگان تاکسی در اجرای این مصوبه افزود: به طور موقت اجرای این مصوبه به تعویق افتاد و بناست تدبیری دیگر برای تحقق ساماندهی حمل و نقل همگانی در هسته مرکزی مورد توجه قرار گیرد. قابل یاد آوری است، اسفراین بیش از 245 تاکسی عمومی، 12 واحد شهری و بیش از 400 آژانس و تاکسی تلفنی دارد که عهده دار خدمت رسانی در بخش حمل و نقل همگانی هستند.

===============
سیزدهم فروردین رخ داد؛
مرگ پرستار بیمارستان فیروزگر تهران در شیفت کاری

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۶ آمده است : روز سیزدهم فروردین ماه، یک پرستار جوان در حین شیفت کاری جان خود را از دست داد. از قرار معلوم این پرستار 28 ساله، در پایان شیفت کاری شب سیزدهم فروردین به دیار باقی سفر کرد. پرستار متوفی به نام مهدیه رضایی، در بخش مراقب‌های ویژه بیمارستان فیروزگر به صورت قراردادی مشغول به کار بوده است. گمانه زنی ها حکایت از این دارد که این پرستار به علت فشار کاری شدید دچار ایست قلبی شده‌است. در عین حال، منابع خبری ایلنا ضمن تایید این خبر از مشخص نبودن علت مرگ و ادامه تحقیقات برای کشف علت آن، خبر دادند.

==============
کارگران پیمانی شهرداری شوشتر سه ونیم ماه مزد نگرفته‌اند

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : حدود ۴۰۰کارگر فضای سبز و خدماتی شهرداری شوشتر که تحت نظارت چند شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنند بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده سه ونیم ماه طلبکارند. این کارگران که تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری به صورت حجمی، و پیمانی در فضای سبز وخدماتی شهرداری شوشتر مشغول‌اند نیمی ازدستمزد آذر ماه را به همراه دستمزد کامل ماه‌های دی ، بهمن واسفند را دریافت نکرده‌اند. همچنین عیدی کارگران به صورت ناقص پرداخت شده است.
در خصوص پرداخت نشدن حقوق های معوقه این کارگران گفته می‌شود که کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی دلیل بروز این اتفاق بوده است. یکی ازکارگران شاغل درفضای سبز شهرداری شوشتر با بیان اینکه کارگران شهرداری از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده وامنیت شغلی ندارند در خاتمه افزود: دی ماه سال گذشته با تصویب شورای اسلامی شهر شوشتر،شهرداری وضعیت استخدامی کارگران شاغل در بخش های موتوری ،آتش نشانی،حراست و اداری این مجموعه را از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری تغییر داد و در نتیجه امنیت شغلی کارگران در معرض تهدید قرار گرفته است.
وی گفت: بی‌ثباتی شغلی که هم اکنون با حضور شرکت های واسطه ای نیروی انسانی با آن مواجهیم قدرت اعتراض را از ما کارگران گرفته است.

================
حبیب‌زاده مطرح کرد:
ناپدید شدن ۴ تا ۶ هزار هکتار از باغ‌های تهران

به گزارش خبرگزاری دولتی کارایران- ایلنا درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : عضو علی البدل شورای شهر تهران در صفحه توییتر خود خود از نابود شدن ۴ تا ۶ هزار هکتار از باغ‌های تهران خبر داد.

به گزارش خبری ایلنا؛ افشین حبیب‌زاده، عضو علی‌البدل شورای شهر تهران در صفحه توییتر خود نوشت: از تصویب برج باغ‌ها در شورای شهر دوم تاکنون ۴ تا ۶ هزار هکتار از باغ‌های تهران ناپدید شده‌اند. نتیجه‌گیری و قضاوت با مردم.

============
در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد
تعدیل ۳۰ درصدی نیروی کار در کارخانه‌های بلور و چینی
http://www.isna.ir/news/96012509998

به گزارش خبرگزاری دولتی ایسنا درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : احمد رحمانیف رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر معتقد است طی سال‌های گذشته کارخانه‌های فعال در این حوزه حدود ۳۰ درصد از نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند، چرا که هزینه‌های سنگینی به این کارخانه‌ها تحمیل شده است…
احمد رحمانی گفت: قطعا در شرایطی که کارخانه‌ها یک سوم تا یک چهارم نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند، در نظر گرفتن راهکارهای مناسب برای تولید بیشتر آنها می‌تواند حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بیکاری را کاهش دهد.
رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر ادامه داد: اکنون مواردی مانند بیمه و دارایی یا هزینه‌های تامین انرژی واقعا به نوعی مشکل برای کارخانه‌ها تبدیل شده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که از نظر کیفیت در محصولات ایرانی پیشرفت خوبی صورت گرفته و اکنون اعضای ما در این اتحادیه می‌توانند از نظر کیفیت با نمونه‌های خوب دنیا رقابت کنند….

=================
جزئیات افزایش مستمری سال 96 مددجویان کمیته امداد و بهزیستی/ پیشنهاد افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : معاون وزیر کار ، احمد میدری درنشستی درباره تشریح جزئیات افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و پیش‌بینی افزایش حقوق بازنشستگان صندوق کشوری و لشکری گفت: حداقل حقوق بازنشستگان در سال جدید برای افراد با سابقه 30 سال کار حدود یک میلیون و 150 هزار تومان خواهد بود.
میدری اظهار کرد: این قانون یکی از پیشنهادات وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی بوده که بیش از دو سال قبل به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شد و از سال قبل بحثی در کمیسیون اجتماعی دولت با عنوان تدوین ساختار نظام چند لایه تامین اجتماعی مطرح شد.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون خاطرنشان کرد: سال 91 حقوق بازنشستگان 391 هزار تومان بود و 15 درصد افزایش داشت در حالیکه تورم 30.5 درصد بود؛ سال 92 با 25 درصد افزایش به 490 هزار تومان رسید اما تورم 34.7 درصد بود و سال 93 با 20 درصد افزایش به 600 هزار تومان رسید در حالیکه تورم 15.6 درصد و 5 درصد کمتر بود. سال 94 حقوق به 750 هزار تومان رسید و 14 درصد افزایش داشت و در مقابل تورم 11.3 درصد بود و حقوق 2.7 درصد بیشتر از تورم بود. سال 95 حقوق بازنشستگان به صورت پلکانی افزایش داشت و در حالیکه گروه‌های کمتر بیشتر افزایش داشتند حقوق به 900 هزار تومان رسید و این در حالی بود که تورم 9.2 درصد بود و سال 96 که از هفته آینده اعلام می‌شود. او ادامه داد: حقوق تمام بازنشستگان به‌خصوص بازنشستگان کم درآمد با حقوق کمتر از 2 میلیون تومان افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد و حداقل حقوق بازنشستگان در سال‌جدید برای افراد با سابقه 30 سال کار حدود یک‌میلیون و 150 هزار تومان خواهد بود.

=================
عضو هیات مدیره سازندگان صنعت نفت در گفت‌و‌گو با ایلنا:
امیدواریم هرگز دولت احمدی‌نژاد تکرار نشود/ ۹۰ درصد کارکنان پارس جنوبی در دولت قبل بیکار شدند

به گزارش خبرگزاری ایلنا درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : همایون مددی، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره عملکرد دولت یازدهم در تعامل با سازندگان داخل و مقایسه آن با دو دولت احمدی‌نژاد، اظهار داشت: تعداد کارکنان پارس جنوبی 90 درصد کاهش پیدا کرد، امیدوارم هیچوقت این دولت تکرار نشود.
مددی با بیان اینکه امیدواریم هرگز دولت نهم و دهم تکرار نشود و هیچ وقت آن شرایط را تجربه نکنیم، خاطرنشان کرد: در آن زمان ما با رکود بیش از حد مواجه شدیم، مثلا زمان تحویل دولت به رئیس دولت نهم حدود 180 هزار نفر در فازهای مختلف پارس جنوبی فعال بودند که در زمان دولت احمدی نژاد 90 درصد کاهش پیدا کرد.

=================
رئیس کل گمرک خبر داد
کشف ۵۰ مورد قاچاق انسان در سال ۹۵/ تشکیل ۲۷۰۰ پرونده پولشویی
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/25/1378546
به گزارش خبرگزاری تسنیم درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران، با اشاره به کشف ۵۰ مورد قاچاق انسان از تشکیل ۲۷۰۰ پرونده پولشویی خبر داد.با اعلام اینکه 19 دستگاه ایکس ری جدید کامیونی به ظرفیت گمرک افزوده می شود، افزود: تا پایان امسال 19 دستگاه ایکس‌ری کامیونی علاوه بر 12 دستگاه فعلی به ظرفیت گمرک برای اسکن محموله‌های تجاری افزوده می‌شود.
کرباسیان اظهارداشت: در عین حال، ساخت 5 دستگاه ایکس ری کامیونی به سفارش گمرک در وزارت دفاع عملیاتی شده است. وی با اشاره به اینکه ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی در انحصار چند کشور بزرگ دنیا است، گفت: خوشبختانه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی کشورمان با ورود به این عرصه یعنی ساخت دستگاه‌های پیشرفته ایکس‌ری گام بزرگی در این زمینه برداشته‌اند که باعث افتخار است و ما بسیار خرسندیم که توانسته‌ایم با دادن سفارش ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری به این دو سازمان در جهت حمایت از این نوع تکنولوژی و تقویت تولید داخل گام برداریم.
کرباسیان همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد چگونگی همکاری‌های گمرکی ایران با کشورهای همسایه در قالب تبادل الکترونیکی اطلاعات ضمن ابراز خرسندی از توسعه این نوع همکاری‌ها، گفت: در سیستم تبادل الکترونیکی اطلاعات، بین گمرکات همسایه اسناد خروجی یک گمرک می‌تواند به‌ عنوان اسناد ورودی گمرک کشور مقابل مورد استفاده قرار گیرد و با این کار از انجام دوباره‌کاری و کنترل‌های مجدد و در نتیجه اتلاف وقت جلوگیری به عمل می‌آید. کرباسیان همچنین در خصوص تأثیر به‌ کارگیری دستگاه‌های الکترونیکی برای شناسایی و کشف محموله‌های قاچاق کالا که به گفته وی منجر به افزایش درآمد گمرکی و ناامن شدن فضا برای قاچاقچیان شده است، اظهار داشت: در بحث مبارزه با پولشویی، گمرک ایران با همکاری سیستم بانکی موفق به تشکیل 2700 پرونده و معرفی آن به مراجع ذی‌صلاح شده است. وی در رابطه با کشفیات گمرک در سال گذشته نیز عنوان کرد: کشفیات کالای قاچاق در گمرک در سال گذشته نسبت به سال 1394 با استفاده از سامانه جامع گمرکی 50 درصد افزایش داشته است.

=================
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش روستایی و شهری:
۴ میلیون نفر در صنعت فرش دستباف بیکار شدند
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/01/25/1378709

به گزارش خبرگزاری تسنیم درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : عبدالله بهرامی ،مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولیدکنندگان فرش روستایی و شهری گفت: بنا به آماری که مرکز ملی فرش ایران ارائه داده است، در حال حاضر یک میلیون بافنده داریم یعنی ظرف دو دهه چهار میلیون نفر شغل شان را از دست داده اند.
عبدالله بهرامی گفت: میزان تولید سالانه فرش دستباف در کشور در حال حاضر سه میلیون و 200 هزار متر مربع است. از این میزان در سال گذشته، حدود 323 میلیون دلار صادرات داشته ایم که 75 میلیون دلار آن مربوط به کشور آمریکا بود. این آمار نسبت به سال 94 حدود 13 درصد رشد داشته است.وی خاطرنشان کرد: در دهه 70 و 80 دو میلیون بافنده داشتیم و ظرفیت حدود شش میلیون متر مربع بود و به همان نسبت نیز صادرات بالایی داشتیم. بعد از مواجه شدن با تحریم و مشکلات دیگری مانند سوء مدیریت و همچنین رکودی که بر اروپا حاکم شد، باعث شد نتوانیم با موقعیت و ظرفیت فرش در کشور هماهنگ شویم و با کاهش صادرات روبرو شدیم.
بهرامی از رشد بیکاری در حوزه فرش گفت و عنوان داشت: در سال های اخیر افرادی که در حوزه فرش بیکار شده اند، رشد داشته است. بنا به آماری که مرکز ملی فرش ایران ارائه داده است، در حال حاضر یک میلیون بافنده داریم یعنی ظرف دو دهه چهار میلیون نفر شغل شان را از دست داده اند.

=================
در ادامه روند تعطیلی کارخانه‌ها و بیکار شدن جوانان؛
شرکت فرآورده‌های نسوز پارس یزد هم تعطیل شد
http://www.dana.ir/news/1082847.html

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدندا؛ درتاریخ روز جمعه ۲۵ فروردین۱۳۹۶ آمده است : شرکت فرآورده‌های نسوز پارس حدود 30 سال قبل تاسیس شد، این کارخانه اواخر سال 92 به بخش خصوصی واگذار شد که در آن زمان بالغ بر 320 نفر در این مجموعه کار می کردند که در پایان سال 95 این تعداد به 170 نفر رسیده بود.
به گفته کارگران این کارخانه به خبرنگار یزدندا؛ زمزمه‌های تعطیلی شرکت فرآورده‌های نسوز پارس از سال 95 به گوش می‌رسید تا وقتی که در پایان سال به کارگران اعلام شد در سال 96 برای ادامه روند کار کارخانه تصمیم‌گیری خواهد شد و تا آن زمان کارخانه تعطیل است.به گفته کارگران آنها سه ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند و سنوات پرسنل از سال 94 پرداخت نشده است.
یکی از پرسنل این کارخانه به خبرنگار یزدندا گفت: شرکت سفارش عقب افتاده زیاد دارد اما مواداولیه برای تولید نیست و مدیران کارخانه کمبود نقدینگی را دلیل عدم تامین مواد اولیه می دانند.
شرکت فراورده‌های نسوز پارس یزد انواع فراورده‌های آجر و جرم نسوز برای مصرف کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و … و صنایع سیمان و مس تولید می‌کرده، اکنون تعطیل شده و این کارخانه ها مجبورند مواد اولیه خود را از کشورهای خارجی وارد کنند و تعطیلی این کارخانه باعث خروج میلیون ها دلار از کشور خارج خواهد شد.
انتهای پیام/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s