گزارش : امیر جواهری ؛ آنچه در جنب اجلاس ژنو گذشت و گزارش چهار تشکل سندیکایی از ایران به سازمان جهانی کار

وبلاگ کارگری راه کارگر :طی روزهای گذشته در همزمانی با اجلاس سازمان جهانی کا ر در ژنو ، برپایه گزارش چهار تشکل سندیکایی ایران به نام های : 1- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه 2- کانون صنفی معلمان تهران 3- سندیکای کارگران بیشکر هفت تپه 4- سندیکای کارگران نقاشان استان البرز از ایران ؛ گزارشی از وضعیت کارگران ایران در حالیکه از چهار مهمان دعوت شده توسط کلکتیو سندیکاههای فرانسوی   به نام های 1- ث.ژ. ت / 2- ث. اف. د. ت / 3- اف. اس . او / 4- اونسا / 5- سولیدر ، آقایان : رضا شهابی و داوود رضوی از اعضاء هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  و آقای فریدون نیکو فرد از اعضاء هیئت مدیره کارگران نیشکر هفت تپه و خسن سعیدی از اعضاء هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ،

تنها نامبرده ( حسن سعیدی ) موفق شد که به طرف فرانسه حرکت نماید . برپایه اطلاعیه سندیکای شرکت واحد ،در شبکه تلگرام آمده است :
« به دلیل نقص مدارک اقامت، پلیس فرانسه در فرودگاه شارل دوگل پاریس در روز 22 خرداد اجازه خروج حسن سعیدی از فرودگاه را نداد. اما با پیگیری های سندیکای «س ژ ت» و » د ف ت ت» ایشان را از بازداشت پلیس فرودگاه خارج و با قطار عازم ژنو شد و دیدارهای سعیدی با مسولان سازمان جهانی کار و دیگر تشکلات بین المللی از جمله ؛ دیدار با نمایندگان پنج نیروی کلکتیو سندیکاههای فرانسه در کنار نمایندگان  اتحادیه سراسری کارگران سوئد آقای لیف ایسکسون و نماینده اتحادیه ترانسپورت  سوئد و همینطور دیدار با آقای ممدو رئیس بخش بین الملل سازمان جهانی کار  و مک اوتارا (آی تی اف) ،  خانم آن بینودی (آی ال او) ، فیلیپ رئو (س اف د ت)، فروز نجات (س.ژ.ت )در روز 24 خرداد انجام خواهد شد. » ، به هررو حسن سعیدی  یک شب بازداشت  پلیس فرانسه بود که با فعالیت جدی و مسئولانه آقای فلیپ رئو از رهبری سندیکای س. اف. د. ت و دوندگی مسئولانه فعالان شبکه همبستگی در پاریس ،  و دخالتگری  دفتر ریاست جمهوری فرانسه ، صبح سه شنبه آزاد گردید .

در حالیکه حرکت اعتراضی مدافعان تشکل های کارگری در میدان ملت ها در ژنو آغاز شده بود ، خبر آزادی حسن سعیدی شور و شعف ویژه ای در میان تظاهر کنندگان برانگیخت .در حرکت اعتراضی روز سه شنبه جمعی از فعالان » کانون دمکراتیک پاهندگان / سوئیس و تعدادی چند از فعالان اجتماعی و سیاسی سوئیس و زوریخ و از پاریس و انگلستان و  در کنار نمایندگان کلکتیو سندیکاههای فرانسه / فعالان اتحادیه سوئیسی . جمعیت فعالان اتحادیه های ترکیه ای با بانرول ها و همینطور فعالان الجزایری با بنر ها و پرچم های خودشان ، در ترکیب همبستگی با اعتراض ما به جمع ما در پای چادر پیوستند و با ما همصدا شده و شعار های فرانسوی و آلمانی و انگلیسی ما را تکرار می کردند . عصر سیزدهم حسن سعدی  از پاریس به طرف ژنو حرکت نمود و اعلام شد که تمامی نشست آلترناتیو با حضور یگانه نماینده مستقل کارگری از ایران که از جانب سنیدکای کارگران شرکت واحد از ایران به فرانسه رسیده  ؛ فردا چهارشنبه در محل سازمان جهانی کار دنبال می گردد .

تظاهرات اعتراضی تا ساعت 3 بعد از ظهر ادامه یافت .  دیدار ها و قرار ملاقات هایش به روز چهاردهم منتقل گردید . در روز چهاردهم چندین دیدار موثر و مثبت  با حضور مترجم انگلیسی و فرانسه زبان از فعالان شبکه همبستگی پاریس ، در محل سازمان جهانی کار صورت پذیرفت . حسن سعیدی به پاریس بازگشت و فردای آن روز در کنگره سولیدر در شهر سن بری در ساخل غربی فرانسه در منطقه برتانی ، به اتفاق یک تن از فعالان شبکه همبستگی … پاریس  بعنوان مترجم حضور پیدا شد . جویی از شور و احساسات شرکت کننده گان درکنگره به مدت دو دقیقه به پا خاستند و برای ورود نماینده سندیکای کارگران شرکت واحد و حومه دست زدند .

حسن سعیدی برای شرکت کننده گان در کنگره سولیدر سخنرانی داشت و مطالب توسط مترجم به زبان فرانسه باز گردانده میشود و نماینده شبکه همبستگی  سوسیالیستی – پاریس  از دعوت نماینده سندیکای کارگران شرکت واحد که توسط کلکتیو سندیکاههای فرانسه صورت پذیرفت که سولیدر خود نیز یکی از پنج عضو کلیکتیو سندیکاهای فرانسه است در راستای  تقویت همکار یهای سندیکاههای فرانسه با کارگران ایران سپاس و امتنان خود را اعلام داشت .

بار دیگر در شب دوشنبه 19 ژوئن برابر 29 خرداد در پاریس به دعوت پنج سندیکای فرانسوی ( کلکتیو سندیکاهها ) شب همبستگی با کارگران ایران برپایه اطلاعیه زیر ؛ بر گزار می گردد

شب همبستگی با کارگران ایران

کنفرانس: سندیکالیسم، وضعیت تشکلات مستقل کارگری و شرایط کار در ایران

بحث و گفتگو با فعالان کارگری ایران و فرانسه 

به دعوت سندیکاهای س اف دِت، سِ ژِت، اِف اِس او، سولیدِر، اونسا،

CFDT, CGT, FSU, SOLIDAIRES, UNSA

با حضور سندیکالیست های فعال جنبش کارگری در ایران

حسن سعیدی

عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

رضا شهابی

عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

ممنوع الخروج

فریدون نیکو فرد

عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

ممنوع الخروج

داوود رضوی

عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

ممنوع الخروج

 

دوشنبه 19 ژوئن 2017 / از ساعت 30-6 تا 30-9بعدازظهر 

Bourse du Travail – Salle Jean Jaurès

3, rue du Château d’Eau

Paris 10ème

(Métro : République)

* Intervention des représentants des syndicats français

* Débat avec la participation des syndicalistes iraniens

* Buffet

تکثیر: همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران – فرانسه

اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران – پاریس

=====================

گزارش  چهار تشکل مستقل کارگری ایران

گزارشی از وضعیت کارگران ایران

به سازمان جهانی کار و تشکل های مستقل کارگری جهان

خرداد ۱۳۹۶
با سلام های گرم

 

 

 

وضعیت کارگران در ایران از جوانب مختلف طی سالیان اخیر رو به قهقرا داشته و تبدیل به یک بحران جدی گردیده است. از نقطه نظر اقتصادی، دغدغه کارگران بیکاری چند میلیونی از یک سو و دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر از سوی دیگر است. بطوریکه بسیاری از نیازهای انسانی نظیر تغذیه سالم و مقوی، آموزش، بهداشت، مسافرت و… برای کارگران تبدیل به کالاهایی لوکس و دست نیافتنی شده است. در مورد نیازهای اساسی نظیر خوراک و پوشاک، خانواده های کارگری مجبورند محدودیت های زجر آور را تحمل کنند. دولت برای تعیین دستمزد کارگران حتی حاضر به رعایت قانون کار که تاکید دارد حداقل دستمزد باید نیازهای یک خانواده را برآورده کند نیست. تعرض به دستمزد کارگران به تعیین دستمزد چند برابر زیر خط فقر ختم نمی شود و دولت بطور مستمر با ارائه طرح و تصویب آئین نامه هایی نظیر طرح استاد شاگردی و آئین نامه کارورزی تلاش دارد به بهانه رونق اقصادی و ایجاد اشتغال قیمت نیروی کار را حتی به یک سوم حداقل دستمزد کنونی کاهش دهد، با وجود اینکه دستمزد کارگر بخش ناچیزی از قیمت تمام شده کالاها و خدمات را در برمی گیرد. تعرضات دولتی به معیشت کارگر همچنین از طریق اختیاری کردن بیمه نمودن کارگر توسط کارفرما و گنجاندن آن در طرح ها و آئین نامه های مذکور بطور مستمر پیگیری می شود.
سطح ایمنی و بهداشت کار بسیار پایین است و عدم رعایت ایمنی در کارگاه های صنعتی و ساختمانی کارگران را هر روزه به کام مرگ می برد. حوادثی نظیر آتش سوزی ساختمان پلاسکو و ریزش معدن زمستان یورت که منجر به کشته شدن چهل وسه تن از معدنچیان شد تنها نمونه هایی شناخته شده از حوادثی است که رخ داده است. این حوادث به دلیل وسعت آن مورد توجه رسانه ها قرار می گیرد و توجه بسیاری را جلب می کند، اما حوادث کار به خصوص در بخش ساختمانی بسیار فراتر از این موارد هستند و روزانه تلفات جانی از کارگران این بخش می گیرد.
دستمزد های ناچیز کارگران ماه ها معوق می شود و مستند به اعتراضات توده ای کارگران کارگاه هایی وجود دارد که پرداخت دستمزد کارگرانش بیش از یک سال معوق شده است و زندگی فقیرانه کارگران را با تباهی مواجه ساخته است. روند معوق شده دستمزد کارگران نسبت به سال های گذشته متاسفانه رشد قابل توجه ای دارد.
در چنین شرایطی که دستمزد کارگران معوق می شود متاسفانه قراردادهای موقت حتی یک ماهه و قرادادهای سفید امضا بسیار رشد داشته است. علاوه بر این تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن کارگران سطح امنیت شغلی را نسبت به سال های گذشته بسیار کم کرده و تبدیل به موضوعات بغرنج برای کارگران شده است.
ریشه اصلی تحمیل فقر به کارگران، علاوه بر سیاستهای اقتصادی مدافع کارفرمایان و بازار آزاد نظیر خصوصی سازیها، ممانعت دولت از ایجاد سندیکا و تشکل های مستقل کارگری می باشد. و به همین دلیل راه سازمان دهی کارگران برای دفاع از حقوق شان مسدود شده است. با کارگرانیکه که سندیکا و تشکیلات مستقل خود را ایجاد کرده اند نظیر سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای نقاشان البرز و کانون صنفی معلمان برخوردهای خشن صورت گرفته و کارگران و معلمان پیشرو در سندیکاها زندانی شده و یا از کار اخراج شده اند. فعالین کمیته های کارگری نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. حتی با کارگرانیکه بنابر شرایط بغرنج بوجود آمده برایشان نظیر عدم پرداخت دستمزد چندین ماهه و یا از دست دادن شغل خود تجمعات اعتراضی برگزار می کنند برخورد های پلیسی و قضایی صورت می گیرد. کارگران معدن بافق و معدن چادر ملو و معدن آق دره نمونه هایی از قریانیان برخورد های خشن دولتی هستند. بطور مثال کارگران معدن آقا دره را با احکام قضایی شلاق زدند.
وضعیت معیشتی و حق و حقوق معلمان با شرایط بحرانی روبروه بوده است، از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد: بیمه معلمان علیرغم دریافت هزینه های بالا، خدمات را به شکل مطلوبی ارائه نمی دهد و موارد تحت پوشش آن کامل نیست. تعدادی از معلمان فعال صنفی در شهرهای مختلف به ویژه تهران با اتهاماتی به دور از واقعیت، به انواع مجازات ها از زندان طولانی، تبعید از محل سکونت یا اشتغال، اخراج، انفصال از خدمت و… محکوم گردیده اند. به دلیل کاستی های مختلفی که در نظام آموزشی وجود دارد، سطح کیفی آموزش ازدید معلمان دلسوز ومتخصصین بسیارپایین بوده ودانش آموزان اغلب پس ازدریافت دیپلم، از توانایی های لازم برای ورود به بازار کار برخوردار نیستند. بین آموزه های مدرسه و دانشگاه و همچنین زندگی روزمره هیچ همخوانی ورابطه ای وجودندارد. برغم تاکید اصل ۳۰ قانون اساسی مبنی بر رایگان بودن آموزش های عمومی، حتی مدارس دولتی ایران نیز دانش آموزان را باروش های گوناگون وادار به پرداخت پول می نمایند و تبدیل به مدارس آزاد شده اند. شهریه ی مدارس آزاد (غیردولتی) بسیاربالاست وعملا شکاف طبقاتی موجود در جامعه را به بخش آموزش منتقل نموده است. معلمان روزمزد با عنوان های گوناگون و دستمزدهای ناچیز به کار گرفته می شوند که همان دستمزد نیز با تأخیرهای فراوان به آنان پرداخت می شود؛ ضمن اینکه از هیچگونه پوشش بیمه، بازنشستگی و امنیت شغلی نیز برخوردار نیستند. درایران بیش از ۱۳ عنوان مدرسه (آزاد، غیردولتی، هیات امنایی، نمونه ی دولتی، شاهد، نمونه مردمی و…) ایجاد شده که هرکدام‌ به نوعی سیستم آموزشی را تبدیل به بنگاه هایی برای جذب درآمد کرده اند. حقوق معلمان بسیار پایین تر از میانگین هزینه های یک خانواده متوسط در اغلب شهرهای ایران است؛ بطوریکه معلمان برای تامین هزینه های خانواده به ناچار به شغلهای متفرقه و برخی به دور از شأن معلمی روی آورده اند. آنان به این ترتیب فرصت به روز نمودن دانش خود را از دست می دهند. به استثنای تعدادی از مدارس خاص، اغلب مدارس مجهز به امکانات لازم برای فعالیت های آموزشی و پرورشی نیستند. درصد بالایی از مدارس در شهرها و به ویژه روستاهای دور افتاده ایمنی کافی برای حفاظت از جان دانش آموزان را ندارند. به آموزش مهارت های زندگی، هنر و ورزش توجه کافی صورت نمی گیرد. در برخی موارد از کمترین امکانات نیز در این زمینه ها برخوردار نیستند. برنامه تغذیه رایگان (شیر) به درستی اجرا نمی شود. معمولا به میزان لازم و پیش بینی شده تأمین اعتبار نمی شود. در پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان از طرف دولت تاخیرهای طولانی، گاه تا چند سال دیده می شود. به سرنوشت معلمان بازنشسته در این مدت و پس از بازنشستگی بی توجهی وجود دارد.
کارگران نیشکر هفت تپه در چندین سال اخیر برای به دست آوردن مطالبات خود بارها دست به اعتراض و اعتصاب زده اند.از جمله این خواسته ها دریافت حقوق معوقه و پرداخت مناسب دستمزدها، مزایا و اضافه کاری، روشن شدن وضعیت بازنشستگان و حق ایجاد تشکل مستقل کارگری بوده است. همچنین این کارگران علیه سیاستهای خصوصی سازی دولت در صنعت نیشکر که منجر به بدتر شدن وضعیت کارگران و همچنین حضور گسترده تر نیروهای امنیتی و انتظامی در محیط های کار شده است اعتراضات متعددی را از جمله در روزهای اخیر سازمان داده اند.
دولت تنها تشکلاتی دست ساز به نامهای “شورای اسلامی کار”، “انجمن صنفی” و “نماینده کارگر” را به رسمیت می شناسد. این نهادهای وابسته به دولت به هیچ عنوان تشکل های واقعی کارگری نیستند و همگی در پروسه غیر دموکراتیک غالبا بدون برگزاری مجمع عمومی تشکیل شده اند و وابستگی های شدید به قدرتها و جناحهای دولتی دارند و تنها خطوط ترسیم کرده دولت را رعایت می کنند. این تشکلات فرمایشی خود مانعی جدی برای تشکیل سندیکاها و تشکلهای مستقل کارگری و صنفی هستند. بطور مثال در سال ۸۴ افرادی تاثیر گذار در شورای اسلامی کار و خانه کارگر که مدیریتی اثر گذار در این تشکلات رسمی دارند با هماهنگی پلیس به ساختمان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه حمله و اقدام به تخریب وسایل موجود در ساختمان کردند. آنان همچنین اعضای سندیکای واحد که در ساختمان حضور داشتند را مضروب و مجروح کردند. به طبع افرادی که در چنین بستری و با حمایت دولت بعنوان “نمایندگان کارگران” گزینش می گردند چه در مذاکرات با دولت و کارفرمایان وچه در اجلاسهای بین المللی نظیر سازمان جهانی کار نمایندگان واقعی کارگران ایران نبوده و آ‌نها را با چنین عنوانی نباید به رسمیت شناخت و اعتبار نامه برایشان صادر کرد.
با وجود تمامی محدودیتها و اعمال فشارهای فوق، اعتراضات کارگری در ایران رشد قابل توجهی به لحاظ کمی و کیفی داشته تا جاییکه بخشی از اعتراضات به سطح شهرها کشیده شده و یا با حضور خانواده ها همراه شده است. سال گذشته شاهد هزاران اعتراض کارگری در تمامی بخشهای صنعتی و خدماتی و دولتی بودیم. اما لازم به تاکید است، کلیه این اعتراضات بدون وجود تشکلات مستقل و به عقب راندن این محدودیتها موفق به تحمیل خواسته های گسترده کارگری و عبور از این وضعیت بحرانی نخواهد شد. ما تشکلات مستقل ذیل از همکاران گرامی در تشکلات کارگری بین المللی می خواهیم که حمایت خود را از کارگران و معلمان ایران هر چه گسترده تر ادامه دهند و در این تلاش و مبارزه یار و همراه ما باشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
کانون صنفی معلمان تهران
سندیکای کارگران بیشکر هفت تپه
سندیکای کارگران نقاشان استان البرز
http://vahedsyndica.com/archive/2712

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s