عکس ها سخن می گویند:تجمعات اعتراضی سفید پوشان یعنی تحمع سراسری پرستاران ودانشجویان پرستاری

وبلاگ کارگری راه کارگر :تجمعات اعتراضی سفید پوشان یعنی پرستاران ودانشجویان پرستاری سراسرکشورنسبت به طرح تربیت پرستار بیمارستانی.

پرستاری در ماهیت خود یک شغل سخت است؛ شب کاری دارد؛ فشار کاری بالاست؛ علاوه بر آن پرستاران به خاطر مشکلات معیشتی مجبورند دوشیفته کار کنند که این مساله فشار کاری را باز هم بالاتر می‌برد. می توان گفت : آسیب‌های شغل پرستاری بسیار بالاست؛ خبری که پرستاران در معرض خطرهای جسمی و روحی قرار دارند و بنابراین، دچار آسیب های روحی و جسمی می‌شوند؛ فرسایش جسمی و روحی پرستاران و مساله استرس فراوان آنها، یک قاعده کلی است؛ اما نکته مهم اینجا است که با وجود اشتغال در محیط پرخطر و سروکار داشتن با بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت، استری کاری این حرفه بغایت بالا است . پرستاران فرصت رعایت مسائل ایمنی را هم ندارند. از اینرو تاکنون اخبار مرگبار پرستاران در حین کار به دفعات رسانه ای شده است . نکته مهم اینکه پرستاران قراردادی نسبت به دولتی‌ها و رسمی‌ها، امنیت شغلی کمتری دارند؛ درآمد کمتری هم دارند و مساله مهمتر این است که پرستاران قراردادی حتی حق اعتراض هم ندارند.نکته گفتنی آنکه ؛ در ارتباط با پرستاران دولتی هم، قانون سخت و زیان آور رعایت نمی‌شود و به راحتی با درخواست بازنشستگی پیش از موعد آنها موافقت نمی‌شود؛ مگر این که به دیوان عدالت اداری شکایت ببرند و آنجا تصمیم مقتضی گرفته شود.


از همین رو پرستاران مرتب تغییر جا میدهند و از بخش بیمارستان های دولتی خود را به بیمارستان خصوصی منتقل می نمایند یا اینکه اساسا تغییر حرفه می دهند ، کم نیستند پرستارانی که مهاجرت به خارج از کشور را در دستور زندگی خود جای می دهند .

پیشینه این طرح به سال ۹۴ بر می گردد که معاونت آموزشی وزارت بهداشت به بهانه کمبود پرستار طرحی به نام «تربیت پرستار توسط بیمارستان‌ها » را کلید زد و پس از آن با واکنش یکپارچه جامعه پرستاری به این طرح که بنیان پرستاری آکادمیک را هدف قرار داده بود مواجه شد. پس از آن بازنگری طرح به کار‌گروه توسعه علوم پرستاری اصفهان واگذار شد و در نشست۱۶و ۱۷ دی‌ماه۹۵ که با حضور بیش از ۵۰تن از بزرگان حرفه پرستاری برگزار شد آیین‌نامه‌ای با نام «توسعه همکاری بیمارستان‌ها با دانشکده‌های پرستاری در تربیت دانشجویان پرستاری» نوشته شد و وزارت بهداشت متعهد شد که تنها طبق آیین‌نامه مورد قبول جامعه پرستاری دانشجو پذیرش کند.


به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا، امسال وزارت بهداشت برای نخستین بار قرار گذاشت طرح «پذیرش دانشجوی پرستاری در بیمارستان ها» را در پانزده بیمارستان دولتی و خصوصی تهران اجرا کند. یعنی حدود بیش از ۱۳۰۰ پرستار بدون تحصیلات آکادمیک و پس از انتخاب رشته در دفترچه کنکور جذب بیمارستان‌ها خواهند شد. در برابری چنین طرحی ؛ فعالان صنفی پرستاران این طرح را نابودی پرستاری آکادمیک می‌دانند و می‌گویند: در شرایطی که تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان پرستاری بیکارند و رقم بالایی از پرستاران در بیمارستان‌های خصوصی و با شرایط نامناسب مشغول به کار هستند، طرح تربیت پرستار بیمارستانی به ضرر قطعی جامعه پرستاری است.
این فعالان در عین حال طرح تربیت پرستار بیمارستانی را در تعارض با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت به مردم می‌دانند و نسبت به پایین آمدن سطح خدمات درمانی در صورت اجرایی این طرح انتقاد کردند. مسوؤلان وزارت بهداشت از اردیبهشت‌ماه امسال صحبت‌هایی در خصوص اجرای طرح قبلی انجام دادند. به گفته مقامات وزارت بهداشت به منظور رفع سریع کمبود نیروی پرستاری و با هدف افزایش خدمات درمانی به بیماران کلید خورده و حتی کدرشته پرستار بیمارستانی به دفترچه‌های کنکور وارد شد؛ پس از آن بود که پرستاران اعتراضات خود را دوباره آغاز کردند. بطوری که واکنش دانشجویان و بیش از ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل بیکار پرستاری را به دنبال داشته است.


بدنبال فراخوان قبلی ، یکشنبه ۱۵ مردادماه ۹۶ ،پرستاران و دانشجویان پرستاری سراسر کشوردراعتراض به طرح تربیت پرستار بیمارستانی ازجمله درتهران- گیلان – اهواز- شیراز- بندرعباس- بجنوردو……….تجمع کردند. خبرگزاری دولتی ایلنا تنها و تنها با انتشار دو عکس گوشه ای از اعتراض در شهر اهواز مقابل دانشگاه جندی شاپور را تتیر خبری خود نمود . شبکه های مجازی و دهها سایت و وبلاگ خبری مستقل با انتشار دهها عکس ، وسعت این اعتراضات را به نمایش گذاشتند .
به گزارش منتشره، روز یکشنبه شماری از پرستاران شاغل در بیمارستانهای استان گیلان در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد معوقه خود دست به تجمع زدند.


پرستاران معترض با برپایی تجمع مقابل دانشگاه «بهشتی » رشت و با تشکیل زنجیره انسانی خواستار پرداخت تمامی دستمزدهای معوقه خود شدند. به گفته معترضان، چندین بار پرداخت دستمزد، کارانه، رفاهیات و سایر معوقاتشان به تعویق افتاده و هر از چند گاهی جهت خاموش کردن اعتراضات از سوی مقامات وعده ای داده شده اما این وعده و وعیدها به هفته ها و ماههای آتی موکول شده است. آنان افزودند تا رسیدن به خواسته های خود ساکت نخواهند نشست و اگر لازم باشد هر روز دست به تجمع خواهند زد.
اما جدا از اهواز در استان گیلان شماری از پرستاران شاغل در بیمارستانهای استان گیلان در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد معوقه خود دست به تجمع زدند. دانشجویان پرستاری و پرستاران معترض با برپایی تجمع مقابل دانشگاه «بهشتی » رشت و با تشکیل زنجیره انسانی خواستار پرداخت تمامی دستمزدهای معوقه خود شدند. به گفته معترضان، چندین بار پرداخت دستمزد، کارانه، رفاهیات و سایر معوقاتشان به تعویق افتاده و هر از چند گاهی جهت خاموش کردن اعتراضات از سوی مقامات وعده ای داده شده اما این وعده و وعیدها به هفته ها و ماههای آتی موکول شده است. آنان افزودند تا رسیدن به خواسته های خود ساکت نخواهند نشست و اگر لازم باشد هر روز دست به تجمع خواهند زد. در اصفهان دانشجویان رشته پرستاری دانشگاه‌های آزاد و دولتی با حضور مقابل دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان زنجیره انسانی تشکیل دادند و پس از قرائت بیاینه‌ای در خصوص طرح پرستار بیمارستانی، این بیانیه را امضا کردند.


در تهران نیز تجمع پرستاران و دانشجویان رشته پرستاری مقابل وزارت بهداشت صورت گرفت. دانشجویان شعار می دادند؛ این طرح بی هویت لغو باید گردد . در اصفهان و شیراز و بجنورد و بندرعباس نیز پرستاران تجمعاعت اعتراضی برگزار کردند. در این زنجیره اعتراضی پرستاران معترض به ظلم و بیگاری کشیدن ازخود و هم طبقهی هایشان رد جای جای کشور که گاها فشار کار مرگ پرستاران را بدنبال داشته است. این حرکت سراسری اعتراض به اضافه کاری اجباری ساعتی ۴ هزارتومان؛ اعتراض به اختلاف درامدها. اعتراض به طرح تربیت پرستار بیمارستانی را پوشش می داد . پرستاران می‌گویند: تربیت پرستار در بیمارستان‌ها، هم از اعتبار و تخصص پرستاری آکادمیک می‌کاهد و هم سلامت مردم را با «غیرفنی‌نگری» تهدید می‌کند.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، صبح یکشنبه پانزدهم مرداد ، اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری و مسئولین سازمان با معاونت آموزشی وزارت بهداشت، معاونت پرستاری و بورد پرستاری نشستی در خصوص بررسی طرح تربیت پرستار غیر آکادمیک برگزار نمودند. همزمان با برگزاری این نشست، جمعی از پرستاران و دانشجویان پرستاری با دغدغه در اعتراض به طرح تربیت پرستار غیر آکادمیک مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند.
پرستاران به اعتراض نشسته؛ بر آنند : لازم می نماید و بایستی مساله سخت و زیان‌آور بودن شغل پرستاری مورد توجه قرار بگیرد؛ چرا که محیط سخت، تنش زا و پرآسیب شغل پرستاری تا کنون پرستاران بسیاری را با مشکل روحی و جسمی مواجه کرده یا به مرگ آنها در اثر بیماریهای مختلف انجامیده است. به مرگ همکاران ما پایان دهید و «طرح تربیت ضد پرستار بیمارستانی» را پس بگیرید و خود پرستاران و نمایندگان مان را در تنظیم راهکارهای لازم سهیم گردانید . ماباز هم و اینبار با نیروی وسعتری به خیابان خواهیم آمد

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s