نگاهی کوتاه به اعتراضات کارگران شهرداری ها ؛ امیر جواهری لنگرودی

وبلاگ کارگری راه کارگر : نگاهی کوتاه به اعتراضات کارگران شهرداری ها :
امیرجواهری لنگرودی

طی یک هفته پشت سر گذاشته ما با حدی از اعتراضات کاگران شهرداری در سطوح مختلف شهر ها از جمله : ساوه ، بندرماهشهر ، منطقه دو اهواز، بروجرد ، شهرداری منطقه دو زنجان و دیگر جا ها روبرو هستیم .
کارگران شهرداری ها ، از صبور ترین وسخت جان ترین لایه های کارگری کشورند که صبحگاهان یعنی در هنگامه آسایش و آسودن شهروندان ، آنهنگام که دیگران در خوابند ؛ برای زدودن ناپاکی ها و پس مانده های سرازیر شده به درب خانه های شهروندان و آنچه در کف خیابان ها و کوچه ها ریخته شد و با خالی کردن ظروف آشغالی سطح شهر ، در رفت و آمد اند و تن به کار سخت می آسایند . آن هنگام که دیده ها گشوده می گردد . کار این زحمتکشان کارورز ، به پایان میرسد و راهی تخلیه اشغال ها می گردد . خسته و مانده سری به قهوه خانه محل میزنند و چایی نوش جان کرده و بعد برای استراحت با لقمه نانی در دست ، راهی خانه ها می گردند تا روز دیگری را برای آبادانی کوی و برزن خویش به شکار خود کشند . همواره چشم به پایان ماه و در یافت حقوق های خود دارند.


این جمع عظیم ظاهرا کارگران شهرداری نامیده می شوند . انگار شهرداری ها در قبال پرداخت حقوق آنها هیچ تعهدی برخود نمی پسندند . چرا که شهرداری ها ، همه آنان را به زیرمجموعه بنگاههای پیمانکاری خود سپرده ، وا گذاشته اند . بنگاههایی که از جنس سپاهی و آقا زاده ها و آیت خدایند که همه مناقصه های شهرداری های کشور را در زد و بندی پنهان و آشکار بالا می کشند . خزاینه دولت خالی و بدهکار این شرکت های پیمانکاری و آنها نیز تعهدات خود به نیروی عظیم کارگران را به موقع نمی پردازند . همه این نیروی رنج و کار جامعه در مقابل حقوق ناچیزی که باید در پایان ماه دریافت دارند تا کرایه خانه / هزینه روزانه و بدهکاریهای معمول به خروار فروش محل و هزینه فرزندان و دیگر نیازمندی ها را فراهم آورند … خجل و شرمنده سفره خالی خانواده ، کاسب کار محل و همسایه و دارسایه اند.
عکس های زیر در کنار شرح کوتاهی از تجمع این نیروی زحمتکش جامعه در سطح شهرهای ساوه – بندر ماهشهر- اهواز- بروجرد و … را با خود به نمایش می گذارد .
= کارگران شهرداری با پوشش لباس کار خود و جارو به دست در برابر عدم دریافت حقوق های خود در برابر شهرداری ساوه تجمع اعتراضی نمودند .

= روز شنبه ۳۰دی۹۶ جمعی از کارگران شهرداری بندرماهشهر در اعتراض به عقب افتادن حقوق هایشان مقابل درب شهرداری تجمع کردند


=کارگران شهرداری منطقه ۲ اهواز به دلیل عقب افتادن مطالبات چند ساله خود دست از کار کشیده و اقدام به تجمع و اعتراض در برابر ساختمان شهرداری این منطقه کردند
= تجمع اعتراضی کارگران شهرداری درمقابل شهرداری بروجرد جهت پیگیری حق وحقوق معوقه شان ؛
شنبه ۷بهمن۹۶ کارگران شهرداری بروجرد به عدم پرداخت به موقع حقوق تجمع اعتراضی بر گزار کردند

 

 

 

 

 

= کارگران شهرداری منطقه2زنجان دراعتراض به واگذارشدن به بخش خصوصی مقابل شهرداری زنجان تجمع کردند. شهرداری امور شهری را به بخش خصوصی واگذار کرده و امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته. قرار است 350 کارگر مناطق سه گانه خدمات شهرداری زنجان به بخش خصوصی واگذار شود

 

 

 

 

= تجمع اعتراضی کارگران سازمان ساماندهی مشاغل میوه وتره بار درب شهرداری مرکز اهواز بدلیل ۴ ماه حقوق معوقه

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s