یادداشت امیرجواهری لنگرودی ؛ گوشه هایی از مبارزات کارگران صنعت نیشکر هفت تپه و دستآوردهای آن طی ماهها اسفند و فروردین

وبلاگ کارگری راه کارگر : یادداشت امیرجواهری لنگرودی ؛ گوشه هایی از مبارزات کارگران صنعت نیشکر هفت تپه و دستآوردهای آن طی ماهها اسفند و فروردین


طی دو هفته فروردین ۱۳۹۷، فرایند رودررویی بین بخش های مختلف کارگران در صنعت نیشکرهفت تپه که درهفته آخر اسفند ماه ۹۶،
شاهد آن بودیم به جای پاسخگوئی به خواست های به حق کارگران، دستور تعطیلی واحدهای اداری صادر شده بود و پس از آن، نیروهای سپاه با ورود به کارخانه، تلاش کردند حرکت اعتراضی کارگران را در هم بشکنند. این پایان ماجرا نیست . چند روز بعد از نوروز، اعتراضات هفتم و هشتم فروردین ماه،. شکل واقعی تری به خود گرفت درطول هفته دوم فروردین ماه به اوج خود رسید. همه چیز درطی یک و دو روزی اتفاق افتاد . تلاشم این خواهد بود که در این یادداشت پروسه این روند قبل و بعد فروردین جسورانه کارگران سندیکای نیشکر هفت تپه را بعنوان یک سند ، مستندا آرشیو نمایم :
کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، روز سه شنبه هفتم فروردین در اعتراض به واگذاری زمین های کشاورزی به شرکت های پیمانکاری و عدم پرداخت ‎دستمزد ،عیدی و پاداش با خاموش کردن کوره بخار و آسیاب، تولید شکر در این شرکت را متوقف کردند. کارگران با شعار «کارگر هفت‌تپه ایم ، گرسنه‌ایم، گرسنه» در بازار محوطه شرکت راهپیمایی کردند.


اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه که سه‌شنبه ۷ فروردین آغاز شده بود ، روز چهارشنبه نیز ادامه یافت. در همین ایام که سپاه پاسداران کل صنعت نیشکر را در تصرف خود دارند، این اقدام با واکنش بخشی از کارگران آگاه نیز روبرو شده است. آنها در این رابطه با انتشار اطلاعیه ای خطاب به هم کاران خود نوشتند:
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:
با سلام خدمت تمام همکاران و کارگران شریف هفت تپه

درود ها بر شما که مثل همیشه اتحاد و برادری خود را در تمام زمینه ها حفظ نموده و چه هنگام کار و تلاش و چه آنجایی که برای احقاق حقمان دست به اعتصاب میزنیم که اعتصاب و اعتراض جهت دریافت مطالبات، حق قانونی ماست و مانند امروز با همبستگی خویش اجازه ندادیم آبیاری مزارع به پیمانکار واگذار شود اما برادران عزیزم در این راستا دو نکته بسیار حائض اهمیت است که به سمع و نظر شما می رساند:
یکم :ما همیشه با خشونت و آسیب رساندن به اموال شرکت مخالف بوده و هستیم چرا که معتقدیم شرکت هفت تپه و تمام اموالش از آن کارگران شریف هفت تپه بوده و هست پس خواهشی که از عزیزان داریم این است که اعتصابات خود را به دور از خشونت و آسیب رساندن به اموال شرکت و به صورت مسالمت آمیز انجام دهیم.
دوم : با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و کاهش قند نیشکر ضروری ست هر چه سریعتر حاصل دست رنج خود را که در گرما و شرجی ۶۰ درجه تابستان زحمت آبیاری و داشت آن را کشیده اید، برداشت شود وازآنجائیکه هم اکنون انبار شکر در دست خود کارگران است خواهشمندیم نیازی به خاموشی مکرر کارخانه نمی باشد، بگذاریم نی برداشت شود و شکر وارد انبار شده و در عوض جلوی خروج شکر را بگیریم نه جلو برداشت حاصل دست رنج خویش را.
با تشکر
جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه
۷ فروردین ۱۳۹۶


با اینهمه کارگران ابتدا به شهرک محل سکونت مدیران شرکت راهپیمایی کردند، و شعار های خود را سر دادند : شعار می دادند:
« ما اقبالی نمی خواهیم ، نمی خواهیم / نه اقبالی، نه محصولی، شرکت بشه دولتی» مدیران کمترین واکنشی در لحظه نشان ندادند و لی از توطئه باز نماندند ! جدا از این در همان روز، کارگران سپس به سمت جاده تزانزیت اندیمشک‌- اهواز رفتند. کارگران اعتصابی روز بعد ، چهارشنبه هشتم فروردین، در پی بی‌اعتنایی مدیران کارخانه به خواست‌هایشان به طور دسته‌جمعی به سوی کوی ایلام، محل سکونت سهامداران و مدیران شرکت رفتند که با تیراندازی نیروهای محافظ مدیریت شرکت مواجه شدند. آن‌ها سپس به منظور بستن جاده تزانزیت اندیمشک‌ – اهواز به طرف سه‌راه «خوانساری» حرکت کردند. در مسیر حرکت کارگران به سوی جاده، چند تن از کارگران در اثر تصادف زخمی و به بیمارستان منتقل شده‌اند. کارگران علیرغم اعتصاب و اعتراضات مداوم اواخر سال ۹۶، هنوز دستمزد بهمن و اسفند و نیز عیدی و پاداش سال ۹۶ را دریافت نکرده‌اند. علاوه بر این واگذاری بخشی از اراضی شرکت به یکی از پیمانکاران به نام «محصول‌گرا» و نیز انتشار این خبر که تمامی کارگران پیمانی و روزمزد کشاورزی تحت پوشش پیمانکار اقبالی، اردیبهشت سال جاری اخراج خواهند شد اعتراض کارگران را برانگیخته است.
اما این پایان ماجرا نیست . در پی تعطیلی کارخانه، کارگران شرکت هفت تپه در روز پنجشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۷از دروازه شاوربه سمت فرمانداری شوش رفتند تا اعتراض خشمگینانه خود را ابراز دارند. کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت تپه ، با انتشار این اطلاعیه بدین مضمون:
با سلام خدمت یکایک پرسنل شرکت کشت و صنعت هفت تپه
با توجه به اتفاقات پیش آمده در روزهای اخیر بالاخص روز جاری متاسفانه توسط افراد غیر دلسوز و بی مسئولیت که هیچ گونه توجهی به قوانین جاری شرکت نداشته بنا به مسئولیت اینجانب برای جلوگیری از صدمات احتمالی غیرقابل جبران این شرکت تا اطلاع ثانوی جهت تعیین تکلیف و ایجاد امنیت برای ادامه کار شرکت، کلیه واحدها تعطیل اعلام می گردد. بدیهی است تنها بخش فعال شرکت حزاست مجموعه خواهد بود و مسئولیت تامین و حفظ و حراست از اموال شرکت بعهده این واحد می باشد.
مدیرعامل امید اسد بیگ
شرکت را برای «تعیین تکلیف و ایجاد امنیت» تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد. معنی عبارت «تعیین تکلیف و برقراری امنیت» در ادبیات جمهوری اسلامی مشخص است. به نظر می رسد که باید در انتظار اخراج های گروهی ‎کارگران هفت تپه و احیانا برخورد امنیتی و قضایی با کارگران یا فعالان کارگری هفت تپه بود. روشن است که تعطیلی کارخانه این پیام را می رساند که آنها حاضرند کارخانه را تعطلیل کرده و آن را به مدیریت دولتی با مشارکت کارگران بازنگردانند. به نظر می رسد مدیریت کارخانه و مقامات حکومتی به این نتیجه رسیده اند که برای در هم شکستن مبارزات کارگران، کارخانه تخریب و تعطیل کنند. در روز بعد سرکوبی دیگر باره شکل گرفت . در روز پنجشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۷ ماموران انتظامی حبیب چنانی که همراه دیگر کارگران هفت تپه در راه امدن به شوش برای شرکت در تجمع کارگران جلوی فرمانداری بود، توسط نیرو انتظامی بازداشت شده با حکم قاضی کشیک دادگستری شهرستان شوش به زندان دزفول منتقل شد. هم زمان خبر می رسد تعدادی از کارگران این شرکت از جمله : حسن نعامی، حمیدکثیر، کریم دبات، مجید چعب،احمد چنانی و کریم زبید توسط نیروهای انتظامی و امنیتی رژیم دستگیر شده اند تا به آنها نشان داده شود که پاسخ درخواست دستمزد و حقوق معوقه، عیدی و پاداش، زندان است و اعتراض به بدقولی های کارفرمای خصوصی و تلاش برای بازگشائی این شرکت، مالیاتی هم چون زندان دارد. در طول روزهای گذشته علاوه بر دستگیری چهره‌های شناخته‌شده، همه‌ی کارگران معترض بدون استثناء مورد بازجویی‌ قرار گرفته‌اند. این بازجویی‌ها در اتاق‌هایی در محل کارخانه صورت می‌گیرد تا به این ترتیب از طرف نیروهای امنیتی ‌‌سپاه ادعا شود که «بازجویی در کار نبوده بلکه مذاکره با معترضین به‌منظور مطلع‌شدن از خواست‌هاشان» بوده است!
در جریان این به اصطلاح «مذاکرات» نا برابر بیک کارگران و سپاه شکنجه گر ، که نام جعلی » بازجوئی» بر آن گذاشته اند . بازجویی های بیشرمانه برای پرونده سازی است، کارگران به‌ شکل آشکاری مورد تهدید قرار می‌گیرند. یک نمونه از دستگیری از زبان کاگری به نام جمشید شنیدنی است . جمشید طی یادداشت خود از شعاع العمل سپاه در حین دستگیری اینگونه می نویسد :
یکی از دستگیر شده گان اعتراضات دیروز کارگران نیشکر هفت تپه به نام «جمشید» در توضیح دستگیری خود نوشت:
من به همراه شش نفر دیگر در تظاهرات دستگیر شدیم. منو با یک ماشین تاکسی بردند توی یک زندانی که یک خونه دارای زیر زمین بود. آنجا دیدم نفرات دیگری را هم دستگیر کردند. به من گفتند
یک بار دیگر دستگیر بکنیم تو را می فرستیم توی اوین. برگه ای جلوم گذاشتم اثر انگشت گرفتند و عکس از من گرفتند و قلم دادند که امضا کنم. بعد شب منو سوار یک خودرو دیگری کردند توی میدان که رسیدم گفتند برو پایین … از بقیه خبر ندارم که آزاد شدند یا نه. این هم جواب ما که حقوق نگرفتیم .
ولی خیال کردند که ازشون می ترسیم. این اسد بیکی حالا رفته تهران. انشالله تصادف کند بمیره.


ولی این همه ماجرا نیست . به کارگران دستگیر شده، تأکید کردند که درصورت مصاحبه با رسانه‌های غیرخودی، باید هزینه‌ی آن را بپردازند. مراد از هزینه هم بازداشت و زندان است . کارگران تنها می توانند درصورت تمایل، با رسانه‌های سپاه همچون : » تسنیم » و » فارس‌نیوز» ، مصاحبه کنند. به‌گفته‌ی کارگران، عوامل سپاه که کارخانه نیشکر را تصرف کرده اند ، تلاش می‌کنند، سیاست ارعاب خود را درقالب خیرخواهی و پرهیز از مارک‌ امنیتی خوردن به‌پیش ببرد، سیاستی که در شکل بازجویی‌ها و یا اعلام حق مصاحبه‌کردن با عوامل خودی ، به شرطی که با عوامل بیگانه نباشد، خود را به نمایش می‌گذارد.
عوامل سپاه پاسداران ساکن در کارخانه ، همچنین درصدد است که به بهانه‌ی بی‌کفایتی‌های مسئولان و بن‌بست‌های موجود، بعنوان ناجی و خیر خواه ، وارد ماجرا شده ، مالکیت مجتمع سودآور هفت‌تپه را دراختیار بگیرد و در ادامه با مدیریت امنیتی‌ کامل، معضل را حل‌و‌فصل کند. آنها این امید را دارند که چشم‌انداز تداوم کار شرکت، برخی نگرانی‌های اقتصادی‌ای کارگران را برطرف کند و به اصطلاح با شعار «کاچی به از هیچی» در صفوف آنها انشعاب ایجاد کرده، و از شتاب مبارزات بکاهند. … عوامل خود فروخته که ایستادگی و مقاومت کارگران را به سازمان ها ، کمونیست ها ی ساکن در خارج نسبت داده بودند ، تیرشان به خطا رفت .چرا که سیاست های سرکوبگرانه چند وجهی ، نتوانست خللی در اراده پیگیر و توانای کارگران ایجاد کنند . حرکات اعتراضی و خاصه مقاومت کارگران نشان داد که روحیه رزمندگی کارگران بسیار بالاست و همواره با دقت توطئه های سپاه را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. برای مقابله با توطئه های سپاه و طرح های سرکوبگرانه نهادهای گوناگون حکومتی، جمعی از کارگران مبارز از طریق کانال تلگرامی سندیکا در روز دهم فروردین ، متن زیر را به اطلاع همرزمان کارگر خود رسانده اند:

با سلام خدمت همه ی دوستان و همکاران عزیز در شرکت نیشکر هفت تپه :
لطفا همه دوستان، کارگران نیشکر هفت تپه، شیفت عصر کار وشب کار، فردا صبح سرکار حاضر شوید. هدف از این حضور تجمع همکاران و گرفتن تصمیم برای آینده شرکت توسط خود کارگران شریف هفت تپه می باشد
این فراخوان از طرف جمعی از کارگران نیشکرهفت تپه میباشد.
مورخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۷
کار آمدی پیشروان کارگری در سطح سندیکای نیشکر هفت تپه ، در این اوقات خطیر و سرنوشت ساز، همه عوامل سرکوب را به عقب نشینی واداشت . آنگاه که مقاومت سازمانگرانه و حسابشده شکل گرفت ، روز جمعه دهم فروردین از سوی فرماندار شوش اعلام شد : که شرکت نیشکر هفت تپه از فردا شنبه (یازدهم فروردین ) ، فعالیت خود را از سر می گیرد. براساس این وعده، کارفرما موظف شده است ظرف دو ماه آینده کلیه مطالبات و حقوق کارگران را پرداخت نماید.
پرسش این است : آیا کارگران باید به این ادعا ها و شبکه به هم پیوسته سرکوب باور داشته باشند؟ نه کارگران نیشکر هفت تپه به این وعده ها اعتماد ندارند . چرا که پیشتر نیز فرمانداری و مدیریت هفت تپه ، به کارگران همین وعده ها و از جمله وعده تصفیه حساب کامل بدهی ها را داده بودند اما به وعده های خود عمل نکردند. از همین رو کارگران خواسته های خود را بشکل یک پاکت عرضه می کنندو شامل :
تعیین تکلیف با دستمزدهای عقب افتاده کارگران- پاسخگویی به امنیت شغلی قراردادهای یک ماهه، سه ماهه، قراردادهای سفید امضا – واریز نشدن چهار درصد کارگران از طرف کارفرما برای بازنشستگی قبل از موعد یا بازنشستگی – توجه به موقعیت کارهای سخت و زیان آور – آزادی‌ی بی‌قید‌و‌شرط و فور‌ی دستگیرشدگان- پایان‌دادن به تعقیب کارگران مخفی‌شده- دریافت دستمزدها و پاداش‌های معوقه و (ازجمله رسیدگی به وضعیت بازنشستگان شرکت)، وهمچنین پرداخت نشدن حق بیمه عمر و دفترچه درمانی از سوی کارفرما – اینها بخشی از مطالبات کارگران است که کارفرما شرکت با تعلل پرداخت می کند به طوری که کارگران برای درمان خود و خانواده بارها با دفترچه فاقد اعتبار روبرو شده اند – و ادامه کار شرکت نیشکر هفت تپه ،
بعبارتی کارگران واحدهای گوناگون هفت تپه تلاش دارند با اقدامات گوناگون مانع از تحقق طرح های مدیریت و سپاه و دیگر بخش های حکومتی شوند که بصورتی متحد علیه کارگران عمل می کنند.
سپاه در جریان اشغال کارخانه و تلاش برای درهم شکستن اعتصاب، در صدد برآمده بود که علاوه بر نیروهای لباس شخصی خود، از درون خود کارگران و خاصه کارگران بازنشسته شرکت هفت تپه نیز به عنوان اعتصاب شکن استفاده کنند که با مخالفت جدی این پیشکسوتان کشت و صنعت نیشکر هفت تپه روبرو شد و بلافاصله کارگران خواست رسیدگی به وضعیت بازنشستگان شرکت را نیز به خواست های خود افزودند این اقدام همآهنگ، قدرت مقاومت کارگران شاغل و بازنشسته در برابر توطئه های گوناگون را گسترده تر ساخته است.

کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که تجربه سال ها مقاومت و مبارزه را دارند و ازسنت یک سندیکای مستقل و ریشه دار برخوردارند، ضمن استقبال از حمایت های همه نیروهای مدافع حقوق و مبارزات کارگران، خواهان احترام به استقلال خود هستند و بهره برداری های فرقه گرایانه و انحصار طلبانه تبلیغاتی از مبارزات مستقل هفت تپه را مضر و ضربه زننده به مبازره و مقاومت کنونی خود می دانند. این نکته ای است که هم سندیکای نیشکر هفت تپه و هم فعالان کارگری این شرکت، بارها بر آن تاکید کرده اند. کارگران برای تثبیت موقعیت خویش روز بعد پی نامه ای صراحت بیان خود را به دخالتگری سپاه پاسداران ، مدیرعامل صنعت نیشکرامید اسدبیگی ، و به نحوی استاندار اهواز دکتر شریعتی را مخاطب قرار دادند و آورده اند :
کارگران کشت و صنعت هفت تپه
شنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۷

ما کارگران نیشکر هفت تپه ؛علیرغم تصمیمات خودسرانه آقای امید اسدبیگی و از دیروز تا امروز با دادن بیانه و بخشنامه در تلاش است، تا به اعتصاب متحدانه ما خاتمه دهد، هیچ گونه توجهی به پیامهای اسدبیک نشان نخواهیم داد تا زمانی که تنها خواسته ما کارگران محقق شود.

ما کارگران نتیجه آخرین جلسه مسئولین محلی دولتی و استان با آقای اسدبیگی را قبول نداریم، و این آن چیزی نیست که خواسته همه کارگران باشند و آن را قبول کنیم : جناب آقای امید اسدبیگی مدیر عامل محترم ما کارگران زحمتکش و مظلوم هفت تپه با هیچ کدام از پیشنهادها، تصمیمات، تغییرات، وآخر ماندن شما در هفت تپه را قبول نخواهیم کردو حتی با قائم مقامی جدید آقای درخشانی قائم مقامی آن را قبول نخواهیم کرد.چون در این دوسال مدیریت ضعیف و بی کفایتی شما ثابت کرده است که هیچگونه صلاحیت مدیریت و ماندگاری و مالکیت هفت تپه را ندارید و نخواهید داشت.

ما کارگران هفت تپه، با ماهها انتظار و وعدهای توخالی مسئولین و مدیریت شرکت و خریدن وقت برای ماندگاری این بخش خصوصی، ناتوان و تثبیت جایگاه آن در هفت تپه روبه رو هستیم، و با این وجود تا امروز هیچ گونه از خواستهای ما عملی نشده و هر باری که دست به اعتصاب می‌زنیم وعدههای پوچ و تو خالی نصیب ما می‌شوند

ما کارگران هفت تپه دیگر این بخش خصوصی را به رسمیت نمیشناسیم و تا زمانی که این بخش خصوصی ناتوان و نالایق در هفت تپه باشد دست از اعتصاب نخواهیم کشید

حضور محترم جناب آقای دکتر شریعتی استاندار محترم خوزستان :
جناب آقای استاندار محترم با عرض سلام و ادب ، این بخش خصوصی در این دوسال مدیریت آن در اداره هفت تپه نتیجه منعکس داده و در اداره شرکت ناتوان و به بن بست رسیده است و نتیجه آن روز به روز وخیم‌تر و شرکت را وارد بحرانهای جدید از جمله بدهی مالی و مهم نرسیدن به وضعیت و امکانات شرکت که فرسودگی شدید تأسیسات صنعتی و غیر صنعتی شده است که باعث خسارتهای فراوان و جبران ناپذری به شرکت شده است،

جناب آقای استاندار محترم ؛ تنها و آخرین خواسته ما کارگران هفت تپه واگذاری شرکت به بخش دولتی و یا واگذاری آن به بخش دیگر غیر دولتی و بومی که لایق این شرکت عظیم هفت تپه باشد و از شما مقام عالی و توانمند استان خواهشمندیم به خواسته ما کارگران توجه ویژه‌ای شود و از شمای گرانقدر و دلسوز انتظار داریم خواسته ما را به مقام عالی دولت محترم منتقل کنید
پیشاپیش از مساعدت و حل مشکلات ما کارگران از شما مقام عالی و توانمند استان تشکر و قدر دانیم.
و من الله التوفيق
کارگران شرکت کشت و صنعت هفت تپه
شنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۷
کش و قوس و گرفت و گیر این مبارزه نابرابر بین کارگران صنعت نیشکر و مدیر عامل و قوای سرکوب حامی آن سپاه پاسداران در تمامی ارکان این صنعت پرسود ، همچنان ادامه دارد ابتدائ امر براساس خبرها، کارگرانی که در جریان اعتراضات اخیر هفت تپه بازداشت شده اند برخلاف وعده آزادی بعد از شروع به کار کارخانه، در دادگاه محاکمه و زندانی شده اند. مدیریت شرکت شاکی خصوصی شده و به کارگران معترض تهمت دزدی و تخریب اموال زده است. همچنین لیستی برای اخراج کارگران تهیه شده است .

کارگران اعلام کرده اند که تا آزادی همکاران شان و لغو اخراج ها تولید نمی کنند و روز چهارشنبه بر پایه خبر منتشره از جانب خانواده های نیشکر هفت تپه ، کارگرانی که طی چند روز گذشته بازداشت شده بودند و تعداد این کارگران ۱۰ نفر بود، ۹ کارگر بازداشتی امروز بعداز ظهر مورخ ۱۵ فروردین آزاد شدند .

لازم به ذکر است آقای حبیب چنانی تنها کارگر بازداشتی است که همچنان در زندان می باشد وگفته شده که این کارگر نیشکر هفت تپه تا فردا آزاد میشود. درضمن وضعیت کارگرانی که به طور موقت آزاد شدند، به دستور یکی از کارفرماهای شرکت به نام رستمی، ورود آنان به محل شرکت ممنوع می باشد . جدا از این تعداد بیست کارگر دیگر هم حق ورود به کارخانه را ندارند. یک نکته گفتنی و آن اینکه ؛وکالت این کارگران در دادگاه شوش با خانم فرزانه زیلابی بوده است .خانم زیلابی بارها وکالت کارگران نیشکر هفت تپه ازعلی نجاتی وهمچنین رحیم بساک ، کرامت پام واسماعیل بخشی را با توافق طرفین طبق تعرفه کانون وکلا تقبل کرده است و آخرین بارهم وکالت کارگران بازداشتی پانزده فروردین ۹۷ به عهده داشته است.
پیام زیر ازطرف کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به نحوی بازتاب ادامه تحرک و از پا در نیامدن و مقاومت کارگران هفت تپه را میرساند:


خدمت همکاران غیورومتعصب هفت تپه،
عزیزان!
کارفرما ومسئولین ترسوی شوش فکرکردن با دسته ی کورا طرف هستن ومارا ریز دیده اند.
درصورتی که نه تنها برای همه ی ماکارگران بلکه برای همه ی مردم شوش، دزفول، اندیمشک و شوشترو…و کل ایران ودنیا ثابت شده که کارفرما بامسئولین شوش دست به یکی کرده اند.
همه میدانندکه ما کارگران تنها امیدمان برای گرفتن حق وحقوق مان فقط اعتصابه.
بخدا تنها راه حل همه ی مشکلاتمان اعتصابه.
چون ثابت شده که تنها حامی ما اعتصاب واتحادماست.
کارفرماها، شیاد هستند ومسئولین همگی باآنهاهستند.
تعداد ما زیادن، برای چی بترسیم؟
هم مسئولین تابحال به اعتصابات ما جواب قاطعی ندادن وپیگیرمطالباتمان نیستن وهم کارفرما بیخیال است.
کارفرما کجاست؟ماداریم برای کی کارمی کنیم؟ کی قائم مقامه؟
پس ماداریم بی جهت کارمی کنیم.
ازهمه مهمترهمکاران
ما بعدازاین همه بی عدالتی که کارفرما درحقمان داشتن
مثل بازداشت وزندان کردن کارگران و به تازگی یکی ازنمایندگان دلسوزو پرطرفدارکارگران، آقای بخشی رابه همراه عده ای دیگرممنوع الورود کرده اند چرا؟
چون حرف حق میزند . چون کل گندکاری هایشان را برملا کرد . چون صدای ما کارگران بود
مگه آقای بخشی چی گفت؛ که اینگونه کارفرما ومسئولین شوش ازش نگرانند چرا؟
چرا این آقا توی انتخابات شرکت نکنند.؟ خداشاهده آقای بخشی نه بفکرصندلی وسمت است ونه بفکرخواسته ی شخصی خودشه ونه کسی اورا وادارکرده که حرف بزند
من قبلا اورانشناختم اما توی این مدت کاملا بهش اعتقاد وایمان دارم، به ۱۲امام قسم هم بفکرکارگره وهم بفکرشرکته وهیچگونه خصومت شخصی یا فکرمنحرفی نداره.
متاسفانه مملکت ما چنین افرادی را نیازندارندوبا اومخالفند . آخه چرا ؟
حرف حق همیشه تلخ است.؟ کارفرما ومسئولین شوش میخواهند چند تا ازخودشان راانتخاب بکنند که هم جنس خودشان باشند.
ما اینگونه انتخابات رابه شدت محکوم می کنیم وقابل نمی دانیم.
تاهمه ی همکاران آزاد نشوند وسرکاربرنگردند ، همگی ماها درانتخابات شرکت نخواهیم کرد.
آقای بخشی طبق این سوابق مثبتی که توی این مدت داشته ، بایدیکی ازنمایندگان باشد.
تا شنبه کارفرما ومسئولین شوش فرصت دارند، تمام کارگران رابه شرکت بازگردانندوگرنه اعتصاب شدیدی در راه است.
این اعتصاب بااعتصابات قبل فرق می کند. دیگه ازدست کارفرما ومسئولین شوش خسته شده ایم ، ازبی کفایتی های همه تون متنفریم، هیچ دلخوشی وامیدی به شماها دیگه نداریم.
آقای درخشانی وسلامات باشما هم هستیم که دارند ازراه دور شما ها رابا کنترل، بازی می دهند وازشماها سواستفاده می کنند.حداقل شماها یکی انصاف ووجدان خودتان را دیگه نفروشید.
فرصت فقط تاشنبه.وگرنه بازهم خودمان دست بکارمیشویم وخودمان حقمان راخواهیم گرفت وعواقبش به عهده ی شماهاست.
ازکارفرماگرفته تامسئولین بی خیرشوش.


مبارزه مستمر و تعطیل ناپذیر همه لایه های کارگران نیشکر هفت تپه نشان داد؛ ارتش متحد اردوی کارگران در خوزستان و سراسر ایران، قدرتمندتر از آنی هستند که مقامات حکومتی بخواهند مقاومت و مبارزه آنان را در واحدهای گوناگون تولیدی و خدماتی را جداگانه در هم بشکنند. کارگران و زحمتکشان ایران، اکنون که بیش از گذشته به ضرورت همبستگی و تشکل سراسری خود واقف گشته اند. کارگران در سطح صنایع بزرگ و بخش های تولیدی و خدمات باید با سازماندهی اعتراضات حمایتی، با اعلام حمایت از خواست های همرزمان خود، با ایجاد تشکل های همیاری و همکاری و بوجود آوردن امکانات همآهنگی های سراسری، اجازه تعرضاتی چنین رذیلانه به ثمره کار و زحمت هم سرنوشت تان خود را به سرمایه اران و سرمایه خواران و پاچه خواران و مافیای در قدرت ندهند. وقتی ارتش چپاولگران اموال عمومی، سرمایه داران رانت خوار، برادران قاچاقچی، کارفرمایان گوش به فرمان حکومتی و باندهای مافیائی حکومتی بصورت متحد در برابر کارگران و تهیدستان صف کشیده اند، باید که ارتش نیرومند کار و زحمت نیز خود را بصورتی متحد و سراسری سازمان دهد و از حق حیات خود دفاع کند. این آن چیزی ایست که باید در تمامیت سال۱۳۹۷ بر آن پای کوبید!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s