مجله روزشمار کارگری هفته : گرد آورنده / امیر جواهری لنگرودی

وبلاگ کارگری راه کارگر : جمعه ۲۴فروردین ۱۳۹۷ برابر با ۱۳ آوريل ۲۰۱۸
شماره۴

 

 

امیرجواهری لنگرودی
haftegi.kargari@gmail.com
جمعه به جمعه ، نو به نو !
یادداشت :
چند نکته از حوادث هفته ؛ بحران آب و خشکسالی و دامن گستر شدن اعتراضات کشاورزان اصفهان – کرمان – چهار محال و بختیاری و … ؛ تقسیمات کشور و مسئله شهر کازرون؛ اعتصاب وسیع کردستان ؛ دستگیری های کارگران فولاد اهواز و …

http://www.rahekargar.net/labor_iran/2018-04-21_1057_amir-mrs4.pdf


بازهم در باره آب و کم آبی و خشکسالی در ایران:


عموما تصور مردم از خشکسالی زمین های خشک و بی آب و علفی است که در آن زمین به صورت ترک زده رخ می نماید، در صورتی که خشکسالی تبعات بسیار شدید تری می تواند داشته باشد که از جمله آنها می توان ؛ به مسائل اقتصادی، کشاورزی و اشتغال ، موضوعات فرهنگی ، بحران های اجتماعی و … اشاره کرد.
همه ی می گویند : از بحران به ‌وجود‌آمده، می‌توانیم فرصت بسازیم. ولی هیچکس نمی گوید : چگونه ؟ کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به این ‌که در ١٠٠ سال گذشته چنین وضعیتی را در بحث خشکسالی نداشته‌ایم، گفت: مطرح می‌شود در آینده جنگ آب میان کشورها است اما اکنون جنگ آب میان شهرها است، آن هم در خوزستانی که زمانی یک سوم آب‌های جاری کشور را در خود داشت.
یک ارزیابی آماری و دشواری جمعیت کشاورزان :
جلسه غیر علنی مجلس از سوی گزارش دهندگان هشدار وحشتناکی ردو بدل شد: «… خشکسالی در مقايسه با سال‌هاي گذشته ، در آمار آمده که ٣٣٤ شهر و ٣٤ میلیون و ٥٠٠هزار نفر در معرض تنش آبی (آب شرب) قرار گرفته‌اند و وضعیت آب ١٠٧ شهر، قرمز خواهد بود.» و همچنین آمده : « «خاموشي اجتناب‌ناپذير و وضعيت آب شرب در برخي مناطق حاد است و کمبود برق در سال جاري به دليل گرماي تابستان و کاهش آب پشت سدها محتمل‌تر و خاموشي اجتناب‌ناپذير است ». در همین رابطه وزیر جهاد کشاورزی در حال حاضر : «… به اعتراض جسته‌ و‌ گريخته کشاورزان در سراسر کشور اشاره دارد و تبعات احتمالي ناشي از آن در آينده. اين‌روزها به‌ويژه کشاورزان استان اصفهان دست به بيل شده‌‌اند و اعتراض‌شان را به شيوه خود به مسئولان نشان داده‌اند. چندي پيش نیز گروهي از کشاورزان اصفهاني با شرکت در نماز جمعه و ايستادن برخلاف مسير نمازگزاران، اعتراض نمادين ‌خود را به اوضاع وخيم کشاورزي نشان دادند.» و همچنین احمدعلي کيخا، نماينده مردم زابل، در تذکرات صحن علني مجلس گفته بود : « درباره خشک‌شدن هيرمند به مسئولان هشدار جدي داد: و اعلان داشت :« مردم به‌ دليل بي‌آبي دارند از بين مي‌روند؛ اما مسئولان وزارت کشور و جهاد کشاورزي حتي گزارشي درباره اين بحران ندارند» با عصبیت تمام گفت :«آقاي رئيس مجلس! من نمي‌دانم که با کدام زبان بايد صحبت کنيم و تذکر بدهيم تا مسئولان کشور حرف مردم را بشنوند. به قول روستاييان منطقه بايد يقه‌مان را چاک بدهيم تا کسي حرف‌مان را گوش بدهد؟ مردم به‌ دليل بي‌آبي و خشک‌شدن هيرمند دارند مي‌ميرند، مردم از بين رفتند. آيا شما نمي‌خواهيد کاري کنيد؟»
سرانه مصرف غیرمستقیم آب سه‌هزارو ٢٠٠ و سرانه مستقیم آن حدود صد است که با احتساب ٨١‌ میلیون نفر جمعیت، جمعا نیاز آبی کشور درحال‌حاضر ٢٦٧‌ میلیارد مترمکعب در سال برآورد می‌شود. تقریبا یک‌سوم از سرانه فوق به‌صورت آب مجازی و از طریق واردات وارد کشور می‌شود. بنابراین اگر فرض شود با استفاده کامل از شیوه‌های نوین آبیاری تحت فشار، حداکثر ٢٠ درصد از سرانه مصرف داخلی کاهش یابد، باز هم مجموع سرانه مستقیم و غیرمستقیم مصرف آب به هزارو ٧٥٠ و در کل کشور به ١٤٢‌ میلیارد مترمکعب می‌رسد. در چنین برآورد فرضی مطلوبي، باز هم سالانه حدود ٢٠ ‌میلیارد مترمکعب نسبت به میزان آب تجدیدپذیر و آن هم با عنایت به آمار درازمدت کسری خواهیم داشت. در خلال حداقل دو دهه گذشته این تراز منفی را چاه‌های با یا بدون مجوز از ذخایر زیرزمینی و به‌طور بی‌جبران ستانده‌اند. با این توضیح اکنون بخش کشاورزی در برابر دو مطالبه پارادوکسیکال قرار دارد. از یک طرف تلاش به سمت راهبرد امنیت غذایی از بخش کشاورزی مطالبه می‌شود و از طرفی دیگر برای نجات ذخایر باقی‌مانده آب، از بخش کشاورزی توقع کاستن از سطح کشت و میزان تولید را دارند. به نظر می‌رسد برای کاهش این تناقضات بايد به موازات افزایش بازده آبیاری، به کاهش جمعیت و منابع مصرف متناسب با حداکثر ١٢٠‌ میلیارد مترمکعب آب نیز چشم دوخت. اما اگر چشم بر افزایش منابع مصرف بسته اما از سویی از بخش کشاورزی انتظار دستیابی به امنیت غذایی را داشته باشیم به ‌نوعی پارادوکس دچار می‌شویم. در چنین تناقضی این بخش حیاتی ناگزیر می‌شود که همواره به‌عنوان مسئول تأمین غذای جامعه در سلب اتهام هدردادن منابع آب از خود دفاع کند. البته باور داریم با توجه به اولویت «امنیت غذایی» در سیاست‌های کلان نظام، تأکید بر افزایش جمعیت انسانی تنها به‌شرط تحقق توسعه پایدار مورد حمایت قرار می‌گیرد.

دامن گستر شدن اعتراضات کشاورزان اصفهان وکرمان و چهارمحال و بختیاری … :

ـ اعتراضات کشاورزان اصفهانی هم چنان ادامه دارد. مامورین انتظامی و امنیتی روز ۲۵ فروردین ماه؛ تعداد ۳۰ تن از کشاورزان معترض اصفهان را بازداشت کردند.
روز گذشته ۲۵ فروردین ماه؛ مامورین امنیتی برای جلوگیری از گسترش تظاهرات کشاورزان اصفهان و پیوستن مردم به آنها خیابان جی و چهارراه اریسون را با گذاشتن موانع و ماشینهای آب‌پاش مسدود کردند. آنها سپس اقدام به تیراندازی هوایی و حمله به کشاورزان کردند. مامورین انتظامی اقدام به ضرب و شتم مردم از جمله دو تن از زنان معترض کردند. پس از ضرب و شتم ۳۰ تن از معترضین از جمله چند مرد سالخورده را بازداشت و به محل نامعلوم منتقل کردند.
کشاورزان معترض اصفهانی شامگاه ۲۵ فروردین ماه؛ در تجمع دیگری اعتراض خود را ادامه داده و علاوه بر فریاد برای خواسته هایشان؛ شعار دادند : کشاورز زندانی آزاد باید گردد سر دادندمشکل کم آبی و مدیریت فاجعه بار آب، مردم کشاورز را به به روز سیاه نشانده است. پیوستن زنان به تظاهرات باعث گسترش و مؤثرتر شدن آن شده است. حالا زنان شعار می دهند ، دشمن ام همین جاست، به ما میگن آمریکاست! و همچنین شعار های زیر : عزا عزاست امروز / روز عزاست امروز ؛ حقابه کشاورز زیر عباست امروز؛ میمیریم میمیریم / حقابه رو میگیریم
لباسشون لباس روحاینه/ وعده هاشون وعده تو خالیه؛ طباطبائی حیا کن/ اصفهانو رها کن
از سوی دیگر راه بندان کشاورزان کرمانی برای بالا بردن نرخ خرید گوجه هایشان نیز نشان از قدرت انفجاری کشاورزان دارد. کشاورزان جنوب بلوچستان هم با مشکل حمل هندوانه هایشان روبرویند. این مجموعه تحولات، کشاورزان را به صف حرکت های توده ای کشانده است. کشاورزان چهارمحال و بختیاری هم بر سر مشکلات آب دست به اعتراض زده اند و این موج همچنان در حال وسیع تر شده است .
دشواری های کشاورزان را باید از این زاویه یعنی بحران آب و گستردگی خشکسالی دید . باید هردو طرف را نگاه کرد زیرا کشاورزان معیشتشان از راه کشاورزی است. باید مدیریتی بر روی این مساله انجام گیرد و همه نیز باید در این زمینه کمک کنند زیرا هیچ بخشی به تنهایی نمی‌تواند موفق شود.
مسئولان و مديران استان اصفهان بايد پاسخگو باشند كه چرا به جاي استفاده از پتانسيل‌هاي بي‌نظير گردشگري، اصفهان را صنعتي كردند و صنايع فولاد را از بندرعباس به اصفهان كشاندند. به اعتقاد من بايد مشخص شود كه چه كساني اين تصميمات را گرفتند. متأسفانه ما در مديريت منابع آب خط قرمزي نداشتيم كه اگر كسي از آن عبور كرد، پاسخ‌گو باشد.
تقسیمات کشور و مسئله شهر کازرون؛

مسئله تجمع چندین روزه مردم کازرون در اعتراض به ایجاد شهرک جدید است . این حرکت طی روزهای اخیر با حضور هزاران زن و روز جمعه با ریختن زنان و مردان در نماز جمعه آنجا را به تصرف خود در آورده اند و زنان یک پارچه شعار دادند: دشمن ما همین جاست / همه‌ش میگن آمریکاست
این مقاومت همچنان دارد دنبال می شود و اجتماع کننده بر علیه نماینده کارزون در مجلس شعار های یکپارچه می دهند!
اعتصاب وسیع کردستان ؛


رسول خضری، نماینده مجلس از سردشت و پیرانشهرمی گوید: بیش از ۱۰۰ ماه است که معابر کولبری بسته شده و ۷۵ هزار کولبر زحمتکش بیکار شده‌اند. وقتی اینگونه است و نیروی وسیع کولبران که عمدتا نیروی جوان و بیکار آن منطقه را به خود مشغول داشته است با بسته شدن مرزهای کردستان، اینچنین در مضیقه گذران زندگی روزمره خود قرارمی گیرند و بازار منطقه نیز از این راه متضرر می شوند،حرکت اعتراضی و بسته شدن بازار از جوانرود و بانه شروع می شود و بعد پوشش وسیع تری در کردستان را با خود همراه می کند . بیانیه جمعی زیر بیانگر چنین فضای سختی و پر تعبی را واگویا می کند .
بیانیە جمعی از کاسبکاران مریوان، بانە، جوانرود، اورامانات، سقز، سردشت، منطقە ترگور و مرگور و پیرانشهر

مردم محروم کردستان
کاسبکاران و کولبران!
همە بە این واقعیت سادە آگاە هستید کە مسدود کردن مرزها، بە معنی ممنوعیت معیشت در مرزها و پایان دادن به تنها راە پیدا کردن لقمە ای نان شرافتمندانە برای همە ما است.
ما شاهد و شرکت کنندەی چندین جلسە و نشست با مسولین دولتی جهت حل معضل بیکاری و رفع انسداد مرزها و معابر کولبری بودەایم. اما فرمانداران و نیروهای امنیتی و همە مسئولین دولتی تنها بر همان وعدەهای همیشگی و غیر واقعی خود اصرار می ورزند و نتیجه پایانی هر جلسە هم بکارگیری زبان تهدید سرکوب و خشونت است!
نتیجەای کە ما در شهرهای جوانرود، بانە، مریوان، سقز، سردشت و پیرانشهر در این روزها از نیت وهدف دولت حاصل کردەایم این بودە است کە: شما بە اعتراضات خود پایان دهید و کار را بە ما بسپارید! این هم یعنی هیچ کس پاسخگو نیست و سفرە فقر باید همچنان گستردە باقی بماند. اما پاسخ ما باید ادامەی اعتراضات سازماندهی شده بە شیوەهای مختلف تا رسیدن بە حقوق مسلم و سلب شدەامان باشد. ما برای تامین یک زندگی ابتدایی و کارعادلانە و برابری در حقوق دست بە اعتصاب زدەایم. در صورتی که همە متحدانە و فعالانە کنار هم قرار نگیریم و دست بە یک اعتراض وسیع اجتماعی و مدنی نزنیم، بار سنگین این مبارزە برای کسب خواستەهایمان بە شدت بر دوش هم سرنوشتانمان یعنی مغازەداران و کسبەی شهرها خواهد افتاد!
بنابراین نباید بگذاریم کە هزینە سنگین تری بر دوش قشرها و کاسبکاران دیگر گذاشتە شود و لازم است با تشکیل شوراها و اتحادیەهای کاسبکاران مسئولیت ها و وظایف را عادلانە تقسیم کنیم و بە اعتراضات فعال و موثر گستردەی مدنی خود ادامە دهیم.
فردا با پهن کردن سفرهای خالی جلو در فرمانداریهای کردستان به تجمع و اعتراضات خود تا بازگشایی مرزها، بە حداقل رساندن تعرفەهای گمرکی و تامین بیمەهای اجتماعی و ساماندهی اشتغال میلیونها جوان بیکار کردستان ادامە خواهیم داد!
لازم است بدون معطلی دست بکار شویم
تا دستیابی به تامین اجتماعی و اشتغال بیکاران به تجمع و اعتراض در برابر فرمانداری های کردستان ادامه خواهیم داد
جمعی از کاسبکاران مریوان، بانە، جوانرود، اورامانات، سقز، سردشت، منطقە ترگور و مرگور و پیرانشهر.
دستگیری های کارگران فولاد اهواز و …


ـ طی هفته تحرکات موازی و پراکنده بزرگ کشاورزان روستایی در چند نطقه و حرکات دانشجویی در تهران و کارگران فولاد اهواز و اعتصاب بزرگ نقاط مرزی کردستان ، نمایش وسیع حرکات اعتراضی را نشان می داد . اما پراکنده گی این حرکات وسیع و تاکتیک سرکوب مرکب رژیم در جای جای کشور مشخصه در اصفهان با ریختن بر خانه های کشاورزان و برای۵۰ نفر از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، در حین اعتصاب و تجمع حکم بازداشت صادر و بقیه را تهدید به «فسخ قراردادشان» کرده اند ، مشکلاتی در تداوم اقدامات کارگران چه در فولاد و چه در سطح هفت تپه و ادامه مبارزات آنان ایجاد کرده است. دادن بخشی از حقوق های معوقه، اخراج کارگران فعال، فشار و دستگیری رهبران طبیعی کارگری، و ایجاد شکاف در صفوف کارگران و سرکوب کشاورزان اصفهانی، چندگانگی شعاع العمل سرکوب مرکب نظام را به نمایش می ، هرچند اعتراضات در واحدهای کوچک تر به شکل گسترده ای جریان دارد . باید این کانون های اعتراضی به شکل زنجیره ای در آستانه اول ماه مه با جنبش وسیع معلمان و کارگران و بازنشستگان و تجمع پیشکسوتان پرستاری و پیراپزشکی و تجمع سراسری تکنسین های اورژانس سراسر کشور بهم مرتبط گردند . قدرت جنبش مطالباتی در مرحله اول در اتحاد عمل درونی خود ف و همبستگی وسیع تر آنها با هم و سازماندهی تحرکات زنجیره ای قوام می باید .

آنچه در پی می آید ، ادامه روند انتشار روزشمارکارگری است که من آن را از سال ها پیش به شکل مستمر پی گرفته ام . اینک برای تسریع دردریافت خبرهای کارگری خاصه از روند فعل و انفعالات ، روزمره گی اخبار کارگری و مبارزات کارگران ، آنرا به شکل هفتگی انتشار خواهم داد.
توجه : برای ارسال اخبارتان با ایمیل زیر، شماره دستی ام در کانال تلگرام و به آدرس فیس بوکم می توایند مربوط گردید.
haftegi.kargari@gmail.com تلفن تماس 0046:736778815
روزشمار کارگری هفته :

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s