تنظیم و تهیه از : امیر جواهری لنگرودی / عکس ها از حرکت گسترده اعتراضی معلمان در سراسر ایران سخن می گویند

وبلاگ کارگری راه کارگر : امروز پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با ۱۰ می ۲۰۱۸در ده‌ها استان و شهر از جمله : استان مرکزی – تهران بزرگ – استان خراسان و شهر مشهد – تبریز – ممسنی – همدان – استان فارس- استان هرمزگان – شهرضا – قزوین – خرم آباد- مریوان – سقز- سنندج – دهگلان کردستان – خمینی شهر- استان گیلان – رشت – مازنداران – بهبهان – بوشهر – زنجان و غیره …. معلمان به دعوت «شورای تشکل‌های صنفی هماهنگی معلمان ایران» تجمع کردند.

آنها نه تنها از حقوق صنفی معلمان حرف زدند بلکه از کیفیت آموزش و حق آموزش رایگان همگانی گفتند و علیه خصوصی‌سازی آموزش، سیاست مشترک و گام‌به‌گام تمامی دولت‌های پیشین و فعلی، موضع گرفتندو همچنین از حق تشکل یابی مستقل و آزاد صحبت راندند و یاد آور شدند : دولت و مجلس عامدانه مانع تحقق آن می‌شوند تا اصلاح قانون مربوط به تشکل‌های صنفی در مجلس، دولت باید پروانه فعالیت تشکل‌های صنفی را سریعاً تمدید نماید. معلمان همچنین خواستار پایان بخشی به فضای امنیتی حاکم بر فعالان شدند و خواست ازادی معلمان زندانی محمود بهشتی، اسماعیل عبدی و مختار اسدی را برزبان راندند و خواستار بازگرداندن معلمان تبعیدی و اخراجی به مدرسه شدند. در قریب به اتفاق تظاهرات ها موضوع آزادی اسماعیل عبدی و توجه بخصوص نسبت به حفظ جان اسماعیل عبدی که در اعتصاب غذا و در شرایط سخت بسر می‌برد به قوه قضاییه و دولت هشدار دادندو …. و البته پاسخ معلوم بود، سرکوب و بازداشت.
با این همه تجمع وسیع و گسترده و باشکوه معلمان در اغلب استان ها و شهرهای ایران نشانه‌ی این است که جمهوری اسلامی در ساختن مدارسی مطیع ، آرام ، یکدست و فرمان‌بردار تا به انروز ناکام بوده است. گشایش چندین کانال تلگرامی از معلمان و بازنشستگان و بسیج همه جانبه آنها در راستای سمتگیری و سازمانیابی کار شبکه ای تاثیر بسزایی در امر خبر رسانی و جهت گیری این تظاهرات در فینال هفته معلم داشته است .
گفته می شود: ضربآهنگ استیضاح وزیر آموزش و پرورش در دستور کار مجلس است . سیاست اعمال شده در سطح آموزش و پرورش توسط دولت های گوناگون نتوانست پیشینه طراحان و آمران و مجریان آن کمیته‌های تصفیه و هسته‌های گزینش و گشت‌های دادستانی و جوخه‌های آتش در دهه شصت را استمرار بخشد . حاکمیت نمی‌دانست یا می‌دانست و گمان می‌برد با سرکوب می‌توانند پاسخی به آن همه خواست هایی بدهند که تبلور آن در 14 ماده اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون تجمع ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ، نمود یافته و در قطعنامه پایانی این حرکت تجلی آن بشکل برجسته ای بیان شده است و آن اینکه ؛ تا زمانی که ستم طبقاتی برجاست مبارزه‌ی طبقاتی رزمنده‌گان خودش را تولید می‌کند. با دستگیری و سر نیست کردن سازماندهندگان گسترده معلمان ، هیچ مشکلی از دهها مشکل نظام آموزشی کشور حل نخواهد شد. دیگر اینکه معلمان علاوه بر اعلام شعارها و پلاکاردهای با مضمون بهبود وضعیت معلمان آزاد و حق التدریس، وظیفه دولت را دسترسی به آموزش رایگان برای همگان دانستند.
امروز کانون صنفی معلمان تهران امروز با صدای بلند اعلام داشت : « … در بین دستگیرشدگان که بیش از 15 نفر می باشند نام دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران آقای محمد تقی فلاحی، بازرس کانون صنفی معلمان تهران آقای رسول بداقی، عضو هیئت مدیره ی کانون صنفی معلمان تهران آقای محمد حبیبی به چشم می خورد. همچنین فعالان صنفی آقای محمد حسن پوره، آقای گرامی، خانم اقدام دوست و تعدادی دیگر از معلمان جزو دستگیرشدگان می باشند.
کانون صنفی معلمان تهران ضمن محکوم کردن این حمله به معلمان، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این معلمان می باشد. …»
عکس ها برگرفته از سه کانال تلگرامی ( اردوی کار و کمیته پیگیری و کانال اخبار فرهنگیان ) است

==========
*- حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان در تهران :

براساس گزارش ها نیروهای امنیتی به تجمع معلمان در تهران یورش برده و عده ای از معلمان را با ضرب و شتم بازداشت کردند. محمد حبیبی در میان بازداشت شده گان است.
براساس این گزارش معلمان زن را کتک زده اند.
@ordoyekar
*- بازداشت حداقل 7 نفر از معلمان در تجمع تهران/ اسامی 5 نفر اعلام شد

به دنبال یورش نیروهای امنیتی به تجمع مسالمت آمیز معلمان تهران و بازداشت دهها تن، اسامی محمد حبيبى، على پيروز، على زولفى، محمد حسن پوره، محمد تقى فلاحى و دو معلم شهرستانى در میان بازداشت شده گان ذکر شده است. این خبر را «معلمان عدالتخواه» منتشر کرده اند
@ordoyekar
گزارشات تکمیلی دنبال می گردد
*- حداقل 10نفر از معلمان بازداشت شده اند:

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار: درجریان یورش نيروهاى امنيتى به اجتماع آرام و مسالمت آمیز صنفی معلمان وضرب وشتم خشونت بارمعترضان حداقل 10نفردستگیرشده اند
محمد حبيبى،رسول بداقی،على زولفى،محمد حسن پوره،محمد تقى فلاحى،آقای گرامی، عالیه اقدام دوست، آقای نورایی و دومعلم از شهرستان در شمار دستگیرشده گان هستند.
@ordoyekar
*- رسول بداقی هم بازداشت شد:

براساس یک خبر، رسول بداقی هم در جریان یورش نیروهای امنیتی به تجمع معلمان تهران دستگیر شده است. به گزارش یک شاهد عینی همه را وحشيانه زدند. با مشت به صورت معلمان زدند.پلك چشم يك معلم زن را پاره كردند.
@ordoyekar

ادامه خبر ها
نگرانی از وضعیت جانی محمد حبیبی/بازداشتی تجمع معلمان تهران .
محمد حبیبی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران که پیشتر در زندان بود و پس از 44 روز بازداشت موقت، با سپردن 250 میلیون تومان وثیقه آزاد شد. در تاهرات امروز معلمان سراسر کشور بار دیگر بازداشت شد .
طبق اخبار رسیده محل بازداشت #محمد_حبیبی از بازداشت شدگان تجمع امروز معلمان در تهران مشخص نیست.
با توجه به نحوه بازداشت وحشیانه ایشان همسر وی به شدت نگران وضعیت جانی و سلامت ایشان می باشند. برخلاف دیگر بازداشت شدگان ایشان در پلیس امنیت 15 خرداد نگهداری نمی شوند. لازم به ذکر است که نوع بازداشت ایشان در مقابل چشمان همسرشان به گونه ای بوده است که باعث بد شدن حال جسمی و روحی همسرشان گردیده است.
@ordoyekar
گزارش تکمیلی :
پنج نفر از بازداشت شدگان تجمع امروز معلمان در تهران آزاد شدند. خانواده های دیگر بازداشت شدگان در مقابل پلیس امنیت منتظر می باشند.
تعداد بازداشت شدگان بیش از 15 نفر است
@ordoyekar
ادامه خبر:
5 نفر از بازداشتی های تجمع امروز فرهنگیان در برابر مجلس زن هستند
طبق اخبار رسیده #رحمان_عابدینی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان البزر نیز جزو بازداشتی‌های امروز است که هنوز آزاد نشده است. از مکان بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.
از بازداشتی های امروز 5 نفر #زن بوده‌اند.
@ordoyekar

*- از شعارهای تجمع امروز 20 اردیبهشت معلمان تهران:

نان، کار، آزادی، آموزش رهایی،
نوبخت بطحایی استعفا استعفا،
معلم زندانی آزاد باید گردد / اسماعیل عبدی آزاد باید گردد
@ordoyekar

امروز ۲۰اردیبهشت ماه تجمع اعتراضی معلمان درمقابل مجلس بهارستان درتهران.نیروهای امنیتی معلمان زن را ضرب و شتم کردند

@ordoyekar

 

 

 

در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی
تجمع اعتراضی معلمان تهران – مقابل سازمان برنامه بودجه
این تجمع برحق و قانونی با یورش نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.
@kasenfi

 

 

 

 

 

تجمع اعتراضی فرهنگیان استان مرکزی ، پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷
@ordoyekar

 

 

 

 


روی پلاکارد نوشته:15 هزار میلیارد تومان از سرمایه به غارت رفته /دزدیده شده صندوق ذخیره فرهنگیان را به معلمان برگردانید/تجمع 20 اردیبهشت 97 معلمان
@ordoyekar

 


تجمع ۲۰ اردیبهشت،خراسان شمالی بجنورد
@peygirii
تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته در مشهد، پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷
@ordoyekar

 

 

 


تجمع معلمان تبریز پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ، پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷
@ordoyekar

 

 

 

 

تجمع اعتراضی تجمع فرهنگیان در20اردیبهشت 97 ، اموزش وپرورش شهرستان ممسنی
@ordoyekar

 

 

همزمان با سایر شهرها معلمان همدان هم در برابر سازمان آموزش و پرورش این شهر، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97 اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.
@ordoyekar

 

تجمع اعتراضی فرهنگیان و معلمان فارس ، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 

 


امروز، جمعی از معلمان در استان هرمزگان، مقابل سازمان آموزش و پرورش این شهر، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند
@ordoyekar

 

 


تجمع معلمان شاغل و بازنشسته در شهرضا پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar
تجمع معلمان شاغل و بازنشسته در قزوین پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 


تجمع معلمان خرم آباد در پی فراخوان شورای تشکل های صنفی هماهنگی معلمان ایران ، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 


معلمان مريوان در اعتراض به يورش نیروهای امنیتی به تجمع معلمان تهران ضمن اعلام همبستگى زمان تجمع را تا ساعت ١٣ تمديد كرده و با حمل پلاكارد و سخنرانى از همكاران خود حمايت كردند.
@ordoyekar

 

 

 


اعتراض معلمان سقز ، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 

 


تجمع اعتراضی معلمان سنندج در مقابل آموزش و پرورش ، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyeka

 

تجمع اعتراضی معلمان شھرستان دھگلان کردستان، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 


تجمع معلمان خمینی شهر ، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
دستمزد بالاتر از خط فقر و «نه» به خصوصی‌سازی آموزش، مطالبات اصلی‌ست.
@peygirii


تجمع فرهنگیان گیلان روز پنج شنبه 97/2/20 در اداره کل آموزش و پرورش
@peygirii
تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در رشت، روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت 97
@ordoyekar


تجمع امروز 20 اردیبهشت معلمان شاغل و بازنشسته دراستان مازندران، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 

 


تجمع اعتراضی معلمان مقابل آموزش و پرورش بهبهان دراعتراض به وضعیت معلمان، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 

 

 

 


در بوشهر معلمان نماز میت خواندند بر جسدی که از آموزش و پرورش باقی گذاشته اند
@ordoyekar

 

 


زنجان ؛ تجمع اعتراضی معلمان ، پنج شنبه 20 اردیبهشت 97
@ordoyekar

 

 

اخبار معلم:

بیانه #کانون_صنفی معلمان #تهران و محکوم کردن بازداشت معلمان و حمله ددمنشانه به آنها در تجمع تهران

امروز معلمان در حالی مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی و لباس شخصی قرار گرفتند که عملی جز حضور در یک تجمع مسالمت آمیز به سیاق قبل با پلاکاردهایی با مضمونهای نافی خشونت و بی عدالتی انجام نداده بودند. نیروهای امنیتی و لباس شخصی معلمان را بر سنفگرش خیابان کشیدند و صورت زنان معلم را با خون رنگین کردند تا صدای حق خواهی شان را خفه کنند. اما مقاوت معلمان خصوصا مقاومت شجاعانه زنان معلم در برابر نیروهای امنیتی و ممانعت از بازداشت همکارانشان برگ زرین دیگری در کارنامه ی صنفی معلمان بود.
تجمع امروز معلمان تهران (20 اردیبهشت 97) متعاقب بیانیه ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران برای پیگیری مطالبات صنفی معلمان برگزار گردید. این معلمان طبق قرار قبلیِ اعلام شده از ساعت 10 صبح مقابل سازمان برنامه و بودجه گردآمدند تا نسبت به وضعیت اسفناک معیشتی خود و پایین بودن کیفیت آموزشی در مدارس اعتراض کنند. اما از همان ابتدای مراسم حضور نیروهای لباس شخصی و امنیتی بارز بود. با شکل گیری تجمع و بالا رفتن پلاکاردها بر تعداد نیروهای امنیتی و ضدشورش افزوده شد. با ابنکه معلمان بنابر درخواست پلیس از محدوده پارک خارج نشدند به ناگاه با یورش نیروهای لباس شخصی مواجه شدند. در این برخورد تعدادی از معلمان زن به طرز سبعانه ای مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و تعدادی از معلمان مرد از جمله سه نفر از اعضای کانون صنفی معلمان تهران و چندین نفر از فعالین صنفی دستگیر شدند. در بین دستگیرشدگان که بیش از 15 نفر می باشند نام دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران آقای محمد تقی فلاحی، بازرس کانون صنفی معلمان تهران آقای رسول بداقی، عضو هیئت مدیره ی کانون صنفی معلمان تهران آقای محمد حبیبی به چشم می خورد. همچنین فعالان صنفی آقای محمد حسن پوره، آقای گرامی، خانم اقدام دوست و تعدادی دیگر از معلمان جزو دستگیرشدگان می باشند.
کانون صنفی معلمان تهران ضمن محکوم کردن این حمله به معلمان، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این معلمان می باشد. با توجه به اینکه پس از دسنگیری غیر انسانی محمد حبیبی در اسفند سال گذشته برای بار دیگر چنین برخورد ی تکرار می شود؛ کانون صنفی معلمان تهران نسبت به این رویه ی جدید نیروهای امنیتی هشدار می دهد و خواهان پابان دادن به این شیوه ی برخورد با معلمان می باشد.

کانون صنفی معلمان تهران
20 اردیبهشت 97

@moalempress

====

« قطعنامه_پایانی_تجمع_سراسرى «بیستم اردیبهشت‌ماه 1397 »
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در حالی امسال به استقبال روز معلم و بزرگ داشت ابوالحسن خانعلی و تمام پیشگامان عرصه تعلیم و تربیت رفتیم که وضعیت آموزش‌وپرورش از هر زمان دیگرى بحرانی‌تر و آشفته‌تر است.
عدم توجه به زندگی و معیشت معلمان بازنشسته و شاغل و بی‌توجهی به کیفیت آموزش در مدارس نشان از آن دارد که آموزش‌وپرورش در اولویت نهادهای حاکمیتی و مسئولان دولتی نیست. شورای هماهنگی نسبت به این وضعیت اعتراض دارد و نسبت به ادامه بی‌توجهی‌ها و تبعات آن به مسئولان هشدار می‌دهد.

شورا پیش‌بینی می‌کند که با توجه به افزایش بی‌رویه تورم و گرانی و افزایش تعداد دانش آموزان (با توجه به رسیدن دانش آموزان نظام جدید به پایه دوازدهم ) وضعیت نیروهای آموزشی و اداری مدارس در سال تحصیلی 98 –97 به‌مراتب سخت‌تر خواهد شد و توجه ویژه به وضعیت معلمان و نیازهای دانش آموزان امری ضروری است. در همین راستا مطالبات صنفی و آموزشی خود را به شرح زیر اعلام می‌کنیم:

1- باید دولت و مجلس زمینه‌های افزایش حقوق و دستمزد معلمان بازنشسته و شاغل را تا بالای خط فقر یعنی پنج میلیون تومان فراهم نماید. در این راستا اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرای فاز دوم رتبه‌بندی الزامی است.

2- بیمه درمانی تکمیلی یک ضرورت اساسی برای فرهنگیان بخصوص بازنشستگان است و بایستی معلمان به یک بیمه کارآمد دسترسی داشته باشند.

3-معلمان بازنشسته و شاغل باید در تصمیمات نهادهای مرتبط مانند صندوق بازنشستگی و صندوق ذخیره فرهنگیان نقش واقعی و جدی داشته باشند. ضروری است نمایندگان معلمان در صندوق بازنشستگی مشخص گردند و اساسنامه صندوق ذخیره اصلاح و نمایندگان معلمان مجدداً انتخاب شوند.

4- تأکید بر آموزش مبتنی بر تکنیک و کنکور باعث رشد مافیای آموزش و گسترش روند پولی سازی آموزش شده است و دانش آموزان طبقات محروم در سایه سیاست‌های پولی و خصوصی‌سازی دچار افت تحصیل شده یا از مدارس طرد و از امکان ورود به دانشگاه محروم می‌شوند. ما به این سیاست‌های مخرب اعتراض داریم. خصوصی‌سازی آموزش را فوراً متوقف نمایید و مدارس را به تکنولوژی نوین آموزشی مجهز کنید. مدارس کپری و کانکسی را برچینید و تغذیه مناسب را در مدارس ارائه نمایید.

5- تشکل یابی مستقل و آزاد حق ماست. دولت و مجلس عامدانه مانع تحقق آن می‌شوند تا اصلاح قانون مربوط به تشکل‌های صنفی در مجلس، دولت باید پروانه فعالیت تشکل‌های صنفی را سریعاً تمدید نماید.

6- به فضای امنیتی حاکم بر فعالان صنفی فوراً پایان دهید و معلمان زندانی محمود بهشتی، اسماعیل عبدی و مختار اسدی را آزاد کنید و معلمان تبعیدی و اخراجی را به مدرسه بازگردانید.
شورای هماهنگی در این شرایط، بخصوص نسبت به حفظ جان اسماعیل عبدی که در اعتصاب غذا در شرایط سختی بسر می‌برد به قوه قضاییه و دولت هشدار می‌دهیم. اسماعیل عبدی به خاطر عدم رعایت حقوق اولیه یک زندانی اعتصاب نموده است. شرایط او را بپذیرید تا به اعتصاب پایان دهد. معلمان زندانی را آزاد کنید.

7- به تبعیض نسبت به معلمان حق التدریسی، آزاد و مربیان پیش دبستانی پایان دهید و امنیت شغلی آنان را تضمین نمایید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به‌عنوان یک تشکیلات صنفی و مستقل، پیگیری مطالبات فرهنگیان را وظیفه خود می‌داند و از حمایت‌های مردمی و نهادهای مدنی تشکر می‌کند و تأکید دارد که مطالبات فوق دست‌یافتنی است. چگونه ممکن است برای افزایش حقوق معلمان و کیفی سازی آموزش بودجه و اعتبار کافی وجود نداشته باشد درحالی‌که به گفته مسئولان میلیاردها دلار ارز از کشور خارج می‌شود و روزانه اخبار اختلاس‌های میلیاردی را می‌شنویم؟!

شورای هماهنگی از مسئولان می خواهد که باتوجه به اذعان همه ی آنها در رده های گوناگون مسئوولیتی برای برآورده شدن این خواسته های برحق و اجرای مصوبات پیشین از خود حسن نیت نشان دهند، بدیهی است که تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور آماده ی هرنوع راهنمایی و همراهی برای بررسی راهکارهای برون رفت از وضعیت فعلی است اما در صورتی که روند بی توجهی و انباشت این مطالبات و عدم پرداخت معوقات ازجمله پاداش بازنشستگان، دستمزد حق‌التدریس، سرانه کافی و لازم مدارس و…. ادامه یابد شورا از تمام ظرفیت های خود و از هر کنش اعتراضی مدنی و مسالمت آمیز استفاده خواهد نمود

با آرزوی روزهای بهتر برای مردم ایران و مجموعه ی آموزش و پرورش کشور.

#شورای_هماهنگی_تشکل_های_صنفی_فرهنگیان_ایران
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s