یادداشت کارگری از امیر جواهری لنگرودی/ مردم جنوب در بی آبی مطلق اند ، این لوله های آب شرین از خوزستان به کجا می رود؟


وبلاگ کارگری راه کارگر : آنچه در تصاویر دیده می شود اینستکه : مردم جنوب ایران خوزستان خاصه مناطق خرمشهر و آبادان، امروز همچون دیروز دوران بسیار سختی را سپری می کنند. آنان در اساس فاقد هوای سالم برای تنفس اند ، در عوض فراوانی ریزگردها در منطقه زندگی روزمره آنها را با دشواری روبرو ساخته است. با اینکه تمام مردمان منطقه سالیان پُرشماری بر روی نفت و گاز راه می روند اما هیچ نصیبی از این همه نعم نمی برند و همچنان از بیکاری مزمن و رو به افزایش رنج می برند. جوانانش بیکار و رنج و سختی را به جان می خرند و برای پیدا کردن کار به هر دری می زنند و راه بجایی نمی برند .

بواقع مردمان این سامان همچون دیگر نقاط کشور، بار گرانی و تورم را نیز بر دوش می کشند. در تمامی آن سامان خاصه در اهواز و مناطق حاشیه نشین آن ، سرکوب ملی نیز کماکان ادامه دارد و هراز گاهی اخبار بازداشت ، زندان و شکنجه و بخشا اعدام ، فعالین عرب در زندان های رژیم ، از طریق شبکه های مجازی و گروهبندی های فعالان عرب ، بازتاب پیدا می کند. به این مجموعه باید مشکل آب شرب را هم اضافه کرد .

بر طبق اخبار منتشره در سطح شبکه های مجازی آمده است : بنا بر قراردادی که حاکمیت ایران (دولت اصلاحات) با دولت کویت بسته، روزانه 900 هزار متر مکعب آب شیرین به کویت داده می شود و با کشف لوله های انتقال آب شیرین در مکان های دیگر از جمله روستای منیخ در خرمشهر اکنون مشخص می شود که کمبود آب مردم خوزستان چگونه به وجود آمده است. دو لتمردان آب آشامیدنی مردم را به کشورهای همسایه فروخته اند و مردم خوزستان در عطش آب شیرین اند!

تصاویر فوق که طی هفته در سطح شبکه های مجازی بازخورد وسیع پیدا کرد. خود گویای مشکلات و مصائب مردمی ایست که سهم آنان از منابع عظیم نفت موجود در منطقه : بیکاری – آب شور – گرد و خاک و گرانی است .
مردم فریاد بر می دارند: مسئول پایتخت نشین ؛ حاضرین از این آب استفاده کنی ؟ آب شور با بویِ لجن و تعفن ؟
فراترازاین ، طی هفته ها و روزها اخیر، هوای تمام منطقه جنوب رو به گرمی نهاد ، آب آشامیدنی سهمیه بندی شده است و صف های شبانه و طولانی برای دریافت آب شرب در سطح شهرهای جنوب دهن باز نمود و این در حالیستکه؛ مردم خود در یافته اند : کماکان آب آشامیدنی به کشورهای منطقه خلیج فارس، عراق و افغانستان پمپاژ می گردد.
طی هفته در پی سهمیه بندی آب آشامیدنی در آبادان و خرمشهر نیز اعتراضات و تجمعاتی در مقابل اداره آب و فاضلاب آبادان صورت گرفت. معترضان شعارهایی چندی را سر می دادند :
آب اگر قطع بشه/ آبادان قیامت میشه!
فرماندار بی غیرت/ کجایی- کجایی؟
دشمن ما همینجاست/ دروغ میگن آمریکاست.
هرچی میگن دروغه دروغه ، آبادان هنوز جنگ زده است!
پلاکاردهایی با عنوان آبادان آب ندارد/ آبادان- کربلا.
وقتی شیر کاکائو هست/ آب شیرین برای چی؟
آب شیرین حق ماست، آب شور، بوی لجن و تعفن حق مردم آبادان نیست و مسئولین پایتخت ‌نشین نمی‌خواهیم ، معترضین طی تظاهرات های پی در پی شان ، این پلاکادر ها را با خود حمل می کردند. نکته گفتی اینکه هم اکنون در لوله های آب منازل آب شور دریا جاری است حال آنکه مردم شهر آبادان و خرمشهر بابت مصرف آب هزینه ای بالا متحمل می شوند.
همین سطح از ویرانی محیط زیست است که عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: بهبود هوای کلان‌شهرها، پسماندها، ریزگرد و احیای تالاب‌ها از جمله اولویت های حوزه محیط زیست کشور به شمار می رود که باید به آنها توجه ویژ ای داشته باشیم.
کلانتری تاکید کرد: سیاست هایی که در بخش های مختلف اعمال شده موجب شده تا امروز بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض بی‌آبی قرار گرفته و سرانه آب در سال جاری به زیر ۵۰۰ متر مکعب برسد. چرا باید در شهرهایی که مشکل آب دارند صنایعی مستقر شوند که به آب نیاز دارند؟
مسئولین جمهوری اسلامی تاکنون با وعده راه اندازی منابع تامین آب در کوتاه مدت و یا مجانی کردن آب آشامیدنی سعی کرده اند تا این اعتراضات را خاموش کنند درحالی که تجربه نشان داده است که نه خواست و نه توان حل این معضل در کوتاه مدت را دارند. دریافت آب آشامیدنی شور، بد بُو و آغشته به لجن با غلظت بالا، آنهم در گرمای سوزان شهرها و روستاهای جنوب و خاصه در دو شهر – خرمشهر و آبادان- می تواند در روزهای آتی به اعتراضات شدیدتر و گسترده تر مردم تشنه و جان به لب رسیده منجر گردد و در برابر نیروی ضد شورش و سرکوب را برای رودررویی مردم به جان آمده به میدان کشد.بی معنی نیست که عیسی کلانتری ، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: « کميسيون جديدي در دولت به نام کميسيون مقاومت و کم‌آبي تشکيل شده است که سياست‌هايي را دنبال مي‌کند تا کشور با کم‌آبي سازگار شود.» ، پرسش اساسی این استکه ؛ این سازگاری به چه معنی است ؟ آیا می توان بدون داشتن یک سیاست روشن ، کارا و دخالت گر با حضور مردمان جامعه ، از سازگاری صحبت به میان آورد ؟
در شرایطی که هر صدای مخالفی را سرکوب می نمایند و هر خواست واقعی را با گلوله ، بازداشت و زندان و اعدام پاسخ می دهند ، می توان از سازگاری حرفی به میان کشید یا آن گونه که وزیر نیرو رضا اردکانیان به پرسش خبر نگاردولتی ایلنا پاسخ می دهد ، با مشکل کم آبی در سطح ساز و کار های وزارت خانه های ذینفع سازکاری ایجاد نمود؟
شاهکار این گفت و شنود را می توان در این خبر سایت ایلنا دید: به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا،درتاریخ ۲۸ خرداد۱۳۹۷ آمده است : رضا اردکانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که باتوجه به مشکل کم‌آبی و برای جلوگیری از کاهش محصولات کشاورزی، آیا وزارت نیرو با وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تمهیداتی اندیشیده‌اند؟ گفت: بله ، در کار گروه ملی که تشکیل شده است چهار وزارت‌خانه نیرو،‌ صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و کشور به همراه دو معاونت حفاظت محیط زیست و برنامه بودجه حضور دارند که کار اصلی‌شان سازگاری با کم آبی است.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: زمانی که اولویت ما تأمین آب شرب است و آب کم است طبیعتا از بخش کشاورزی کسر خواهد شد که در این بخش ابتدا سعی می‌شود باغات حفظ و آب مورد نیازشان تأمین شود و در بخش زراعت نیز سعی خواهد شد با ملاحضاتی که در مورد تأمین معیشت کشاورزان است محدودیت به بخش زراعت منتقل شود. وی تاکید کرد: اصل امیدواری این است که با فضای همکاری که فراهم هست کم کم بپذیریم که ما پدیده خشک‌ سالی نداریم بلکه کم آبی است. این در حالیستکه همان خبرگزاری از قول غلامعلی سفید (نماینده استان یزد در شورای عالی) می گوید : کیفیت آب شرب روز به روز کاهش یافته و مردم این استان هر آن منتظر هستند که آب به طور کامل قطع شود. موضوعی که نمایندگان استان سیستان و بلوچستان به شکل جدی‌تری مطرح شد و آنها از شرایط وخیم و نبود آب آشامیدنی در استان خود سخن گفتند و نسبت هجوم روستاییان به خاطر خشکسالی به حاشیه شهرهای استان هشدار دادند.
و این مهم در حالی استکه در مجله روز شمارکارگری هفته، شماره دوازده با عنوان: « بحران آب در ایران، نابودی تالابها و بی‌آبی ۳هزار روستا» آوردیم :
*- نماینده ایرانشهر در مجلس گفت: ۳۰۰۰روستای سیستان و بلوچستان فاقد سیستم شبکه آب شرب است. محمد نعیم امینی‌فرد که روز پنجشنبه با خبرگزاری ایسنا مصاحبه می‌کرد هم‌چنین گفت: تأمین منابع آبی ۱۲۰۰روستا در بلوچستان با تانکر انجام می‌شود.
*- به گزارش ایرنا مورخ ۹خرداد ۱۳۹۷، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی رژیم در استان گلستان گفت: به‌دلیل کمبود منابع؛ آب آشامیدنی ۱۱۰روستای این استان با جمعیت ۴۴هزار و ۸۴۹نفر با تانکر تأمین می‌شود.
*- خبرگزاری تسنیم روز جمعه در گزارش مشروحی از جمله نوشت: تنش کم‌آبی اصفهان به حدی رسیده که خطر بحران بی‌آبی را در پایان تابستان برای اصفهان محتمل کرده است.
*- حسن بیگی نماینده مجلس به اشاره به بحران آب در سمنان گفت:‌ حداقل باید ۲۰۰میلیون متر‌مکعب آب به استان سمنان ارسال شود در غیراین صورت خشکسالیها باعث می‌شود روزبه‌روز مردم به تهران یا استانهای مجاور مهاجرت کنند
*- آب در آبادان سهمیه بندی شد
اداره آبفای آبادان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد:با توجه به اینکه شوری رودخانه بهمنشیر به حد آب دریا رسیده و برداشت آب از این رودخانه متوقف شده و با توجه به افت فشار آب ، ناچار به سهمیه بندی آب برای شهروندان آبادان هستیم.
*- رسانه ها خبر می دهند : تالاب انزلی که از تالابهای ثبت شده بین‌المللی و بزرگترین زیستگاه پرندگان مهاجر و ماهیها در ایران است به مانند ۶۰تالاب دیگر میهنمان در حال نابودی است.

اگر این صف خشکسالی و ویرانی و بحران آب ، خشکی رودخانه ها و تالاب های کشور نیست ، پس چیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s