امیرجواهری لنگرودی : پشت پرده استضاح علی ربیعی ( برادرعباد) وزیر امنیتی نظام و حذفش از دولت حسن روحانی!

وبلاگ کارگری راه کارگر : پشت پرده استضاح علی ربیعی ( برادرعباد) وزیر امنیتی نظام بر راس وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی، چه گذشت؟ خانه از پای بست ویران است!

امیرجواهری لنگرودی 

علی ربیعی پس از انقلاب به کمیته پیگیری شورای انقلاب پیوست و همزمان از مؤسسان شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی و مسؤول شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی تهران بود. ربیعی در دوره رياست جمهوري سيد محمد خاتمی، مشاور اجتماعی او شد و در زمان تصدی دبیر شورای عالی امنیت ملی توسط «حسن روحانی» وی مسؤول اجرایی دبیرخانه و ریاست کمیته سیاستگذاری تبلیغات و کمیته امنیت داخلی شورای عالی امنیت ملی را عهده‌دار بود.عضو شورای مرکزی خانه کارگرهم است که با استیضاح مجلس از پست وزارت کنار گذاشته شده است. بعد هم در دولت حسن روحانی برراس وزارت کار ، تعادن و امور اجتماعی جای گرفت. می شود وزیری همه فن حریف بوده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، از قول حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به معضلات کلان اقتصادی کشور، اظهار داشت: امروز با اقدامات دولت،کشور با مشکلاتی از جمله بیکاری،کاهش ارزش پول ملی، نوسان بازار ارز، تعطیلی کارخانه‌ها، افزایش قیمت خودرو، و همچنین بالا رفتن قیمت کالا‌ها و اجناس ضروری مردم … روبررو است.تدوین طرح استیضاح تیم اقتصادی دولت از سوی ۵۰ نماینده خبرداد . وی ادامه داد : « ادامه داد: مجلس با پرچم داری اعضای لیست امید مانند آقایان وکیلی، تاجگردون، نعمتی، و همچنین عثمانی استیضاح آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی را کلید زد اما پیش از اینکه این استیضاح را امضاء کنند طی نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار بازسازی کابینه شده بودند. با بی‌توجهی رئیس‌جمهور به تذکرات نمایندگان در نهایت استیضاح‌ها انجام و برای مجلس و دولت هزینه تراشیده شد. وی با تاکید بر اینکه رئیس‌جمهور با این تیم فرسوده مانند آقایان ربیعی‌، حجتی و کرباسیان نمی‌تواند این مشکلات را حل کند، اظهار داشت: لازم است آقای روحانی اقداماتی انجام دهد تا اعتماد مردم و مجلس را جذب کند…. عضو کمیسیون شوراهای مجلس اضافه کرد: نمایندگان خواستار این هستند که دولت کابینه را اصلاح، بازسازی و جوان‌سازی کند. آقای رئیس جمهور بداند که اگر به همین رویه ادامه دهد کشتی اقتصاد کشور به گل خواهد نشست….» (۱)
همین خبرگزاری ایضا در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ازقول حسین مقصودی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از کلید خوردن استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خبر داد و گفت: این طرح با ۵۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می شود. وی درباره محورهای این طرح ادامه داد: عدم توجه به برنامه‌های اعلامی، امنیت شغلی کارگران،مشکلات بیمه روستائیان و قالیبافان، عدم تعامل با بیمه‌گزاران، مشکلات سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های وابسته، مشکلات شستا، عدم توجه به استفاده از مدیران جوان، عدم برنامه و چشم‌انداز شفاف و عملی برای کارگر و کارفرما، عدم توجه به سیاست‌های کلان کشور و برنامه‌های اقتصادی کشور از جمله محورهای این طرح استیضاح است. (۲)
آنگاه که استضاح کلید خورد علی ربیعی با اشاره به طرح استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی در توییتر خود نوشت: در ۷ ماه دوبار از مجلس رای گرفتم. دوباره استیضاح می‌شوم در حالی که حق دفاع در کمیسیون را نداشتم و مستقیم به صحن آورده شدم.
ربیعی ادامه داد: خود را پاسخگوی مردم و نمایندگان می‌دانم به عمومی نمایندگان دلسوز و پاک احترام می‌‌گذارم علت اصلی استیضاح را نمی‌دانم ولی استیضاح پس از تنها ۵ ماه از استیضاح قبلی را عجیب می‌دانم.
از همین رو همه عوامل آشکار و پنهان او در سطح خبرگزاری ایلنا بسیج شدند تا خواست فراخوان دهندگان استیضاح را به معنا جلو دهند .در این میان تلاش کردم فهرستی از این جماعت را در کنار گزیده نگاهشان در این یادداشت فراهم آورم . از جمله اینان می توان از :

*- عیدعلی کریمی (دبیر خانه کارگر قزوین)؛ بهتر از ربیعی گزینه‌ای وجود ندارد.
*- علیرضا محجوب دبیر خانه کارگر و نمانیده مجلس : اعلام وصول استیضاح وزیر کار بی‌احترامی به کمیسیون اجتماعی بود. اگر این رویه است چرا استیضاح‌هایی با تاریخ بسیار دورتر اعلام وصول نمی‌شود؟این رویه نوعی بی عدالتی به کمیسیون اجتماعی و بی احترامی به رئیس کمیسیون است.
*- علی خدایی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها) ؛دائماً برای وزارت کار مسئله‌سازی می‌کنند/نمی‌گذارند کارگران روی مشکلاتشان تمرکز کنند. به نظر می‌رسد دست‌هایی پشت پرده است که دائماً برای وزارت کار مسئله‌سازی می‌کنند؛ از طرح سوال از وزیر و استیضاح گرفته تا بحث ادغام منابع تامین اجتماعی و تفکیک. انگار نمی‌خواهند اجازه دهند که حتی یک روز این مجموعه آسوده باشد
*- سهیلا جلودارزاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، اظهار داشت: مسائل وزارت کار جزء موارد آسیب‌زننده به اقتصاد نبوده است، باید به مسائل کلان‌تر و مهم‌تری پرداخته شود. افزایش قیمت ارز و کاهش فضاحت‌بار ارزش پول کشور از جیب همین کارگران پرداخته می‌شود و به جیب کسانی می‌رود که با کامیون و تریلی سکه و ارز می‌خرند.
*- علی ابراهیمی نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون امید گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنها حوزه موثر در بحث اشتغال نیست. اگر ارتباطات جهانی‌مان دچار اشکال نشده بود، فضای کسب و کارمان شاید بهتر بود.
*- علی دهقانی (دبیر اجرایی خانه کارگر یزد) گفت: مشکل جامعه کارگری در حال حاضر، شخص وزیر کار نیست و با تغییر وزیر هم دردی از کارگران دوا نمی‌شود بلکه این تغییر ناگهانی می‌تواند اوضاع را بدتر کند…
*- فتح الله بیات (دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران) ؛ استیضاح ربیعی مغرضانه است/اقتصاد فلج شده و وزارت اقتصاد باید پاسخگو باشد…فکر می‌کنم استیضاح ربیعی از تنگ‌نظری است نه کم کاری او. ربیعی خیلی باج نداده است برای همین استیضاح می‌شود.
*- اکبر شوکت (رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور و عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی) ؛…«سهم‌خواهی» نمایندگان و لابی‌های پشت پرده‌ی آنها مسبب این استیضاح است؛ او می‌گوید: بیشتر بحثِ سهم‌خواهی‌ست و به نظر می‌رسد چون ربیعی به سهم خواهی‌ها تن نمی‌دهد و زیر بار افراد مختلفی که برای هیات مدیره‌های گوناگون مطرح می‌کنند، نمی‌رود، استیضاح را مطرح کرده‌اند.
*- داوود میرزایی (دبیر اجرایی خانه کارگر اراک) ؛ ربیعی ۵۰ روز پیش استیضاح شد و رای اعتماد گرفت، ظرف ۵۰ روز قرار است چه اتفاقی بفتد؟ اصلا خود مجلس در طول ۵۰ روز چه کاری انجام داده است؟ وی ادامه داد: ربیعی پاسخ منفی به سهم‌خواهی داده‌ و باج نمی‌دهد. درست به همین دلیل استیضاح کاملا مغرضانه است.
*- عباس کاربخش (دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان) ؛ نه تنها موافق نیستیم بلکه این استیضاح اشتباه محض است و به صلاح نظام، جامعه کارگری و حتی کارفرما هم نیست. مشکل امروز مردم و کارگران اقتصاد و معیشت است و ربطی هم به وزیر کار ندارد. وی افزود: به وضوح دلایل مغرضانه جناحی، گروهی، سیاسی و نداشتن کار اقتصادی و دست‌اندازی در حوزه اجتماعی در پشت پرده این استیضاح مشهود است.
*- علیرضا حیدری (نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) ؛نمایندگان نمی‌بینند که انتقال شورای عالی سلامت به وزارت بهداشت، حاصلش فقط تعرفه‌های نجومی است/اگر شستا و سهم‌خواهی‌های آن نبود، ربیعی استیضاح نمی‌شد
*- اکبر قربانی (دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران) ؛ وزیر کار به این علت استیضاح می‌شود که رانت به رانت‌خواران نداده است. این‌هایی که در پی استیضاح وزیر کارند همان‌هایی هستند که وزیر در پی توقعات شخصی از وزیر نه شنیده‌اند.
*- نصرالله دریابیگی (دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران )؛ این استیضاح بیشتر نشان از اشتباهات نمایندگان است. خصوصی‌سازی مصوب مجلس است. مشکلات تامین اجتماعی، عدم اجرای همسان‌سازی و حقوق بازنشستگان از مجلس آمده است. مسئول مشکلات رکود وزارت کار است؟ تاخیر در پرداخت دستمزدها وزارت کار است یا بدهی دولت به وزارت کار؟ قضیه درمان کارگران و بند (ز) مربوط به علی ربیعی است یا مجلس؟ به عنوان یکی از نمایندگان کارگران کشور می‌گویم که کشور نیاز به ثبات دارد.وی اضافه کرد: این رای منفی باعث می‌شود که خود نمایندگان در آینده رای نیاورند.
*- ناصر شهبازی (دبیر اجرایی خانه کارگر لرستان) ؛ وی دلایل استیضاح وزیر کار را لابی‌گری‌های وزیر بهداشت دانست و گفت: در درون دولت روحانی ، وزارت بهداشت در این زمینه به کارگران سیلی زده است. وزیر بهداشت با باج دادن به نمایندگان مجلس حرکتی را برای حذف وزیر کار شروع کرده‌است….
*- عبدالله ناصری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توجه داشته باشید که مشکلات اقتصادی دولت و کشور خیلی فراتر از این است که با سوال از رئیس‌جمهور و استیضاح و جابجایی چند وزیر حل شود…. برخورد کاسب‌کارانه با وزرا ویژگی زشت پارلمان کشور است.
*- سلمان خدادادی (رئیس کمیسیون اجتماعی دهمین مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ استیضاح آقای ربیعی هشت روز قبل به کمیسیون ارجاع شد کمیسیون در این زمینه تعلل نکرد اما چون بحث لایحه دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه‌ها مطرح بود اعضای کمیسیون به این نتیجه رسیدند که ابتدا تکلیف این لایحه مشخص شود سپس به بحث استیضاح وزیر بپردازند.خدادادی تصریح کرد: اگر بحث تفکیک وزارتخانه‌ها رای می‌آورد عملا موضوع استعفا مطرح نبود و دیگر لازم نمی‌شد چراکه وزیر با تفکیک وزارتخانه‌ها کنار می‌رفت و دوباره معرفی می‌شد و آن موقع بحث رای اعتماد در اولویت قرار می‌گرفت.
*- یکی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی که خواست نامش منتشر نشود به خبرنگار ایلنا گفت: مخالفت ربیعی با کلنگ‌زنی یک بیمارستان در حوزه انتخابیه‌ یک نماینده، استیضاح را کلید زد. وی در ادامه با بیان اینکه برخی دیگر هم این نماینده را به خاطر منافع خود در این ورطه همراهی می‌کنند، خاطر نشان کرد: تعداد اندکی از نمایندگان مجلس هم وقتی دیدند منافعشان با این نماینده همسو است با وی همراهی کردند چرا که از این همراهی سود می‌برند.
درهمین رابطه باید حول گفتگوی محمد نيشابوري، رئيس دفتر سياسي و سخنگوي حزب اسلامي كار، توجه ویژه نمود. نامبرده در گفت وگو با «شرق» استيضاح را حق نمايندگان مجلس دانست و گفت: « برخي نمايندگان طرفدار استيضاح وزير تعاون معتقدند او در دوره استيضاح قبلي، برخي وعده ها را داده بود كه به آن عمل نكرد. به همين دليل بار ديگر به مجلس فراخوانده شد. به اعتقاد او، مهم ترين دليلي كه منجر به استيضاح وزير كار مي شود، اين است كه ربيعي هيچ اقدامي در راستاي اصلاح ساختار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي انجام نداده است.» سخنگوي حزب اسلامي كار ادامه داد: « اگرچه دولت برنامه دارد كه اين وزارتخانه را تجزيه كند، اما هفته گذشته در صحن علني مجلس دو فوريت پيشنهاد دولت براي دستيابي به اين هدف راي نياورد و اين مخالفت مجلس هم درست است.» او افزود: « همه منتقدان و موافقان وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي، بر اين نكته اجماع دارند كه اين وزارتخانه به شدت بزرگ و حجيم است و بايد كوچك شود. اصلي ترين وظيفه اي كه وزارت كار قرار بود انجام دهد، واگذاري بنگاه ها در شستا و صندوق هاي بازنشستگي بود.» نيشابوري در ادامه برآنستکه : « حجم بزرگ نيروي انساني و گردش مالي ايجادشده در زيرمجموعه هاي وزارت تعاون، بدهي هاي بزرگي ايجاد كرده است و ريخت وپاش ها و فساد به وجودآمده در اين بنگاه هاي اقتصادي، به دليل عدم نظارت روي آنها بوده است.»او اضافه كرد: « بزرگ شدن بدنه وزارت تعاون مربوط به دوره آقاي ربيعي نيست، اما وقتي كه وزير در خارج از بدنه دولت بوده، كتاب هاي زيادي درباره مبارزه با فساد نوشته است و اين مفهوم را مي شناسد و راهكارهاي مبارزه با آن را خوب مي داند، اما وقتي او به بدنه دولت وارد شد، به قدري گرفتاري برايش ايجاد شد كه كمتر به اين موضوع پرداخت» به اعتقاد سخنگوي حزب اسلامي كارآمده است : « وزير تعاون بايد اموري را كه مربوط به اين وزارتخانه نيست به ديگران واگذار كند، زيرا موضوع هدفمندي يارانه ها كه مسئوليت آن را ربيعي به دليل علاقه شخصي برعهده گرفته، در حيطه وظايف و رسالت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيست و پذيرش مسئوليت فراتر از اساسنامه و چارچوب قانوني اين وزارتخانه است. اين مسئله سبب مي شود بخشي از زمان وزير صرف كارهايي غير از مسئوليت اصلي اش شود و در نتيجه ربيعي نتواند به امور اساسي وزارتخانه تحت امرش رسيدگي كند» او ادامه داد: « درگيري چندساله اي كه بين تامين اجتماعي به عنوان زيرمجموعه وزارت تعاون و وزارت بهداشت بر سر موضوع طرح تحول سلامت ايجاد شده، كل سيستم را زمين گير كرده است، به خصوص در حوزه تامين اجتماعي موضوع اضافه شدن بخشي از افرادي كه به هيچ عنوان نبايد تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي قرار مي گرفتند و دولت بايد اول سهم بيمه آنها را پرداخت مي كرد، بعد نام آنها در فهرست تامين اجتماعي قرار مي گرفت، سبب شده كه اين مجموعه به شدت آسيب پذير شود. بعيد نيست كه در چند سال آينده تامين اجتماعي رسما اعلام ورشكستگي كند. اين مسئله به دليل عدم هماهنگي بين دستگاهي در بدنه دولت است. (۳)
چنانچه بیان خبرگزاری حکومتی ایلنا را که بمانند » ربیعی نامه » در تمامیت دوره وزارت او عمل کرده و شعاع العمل همه موافقان او در همصدایی با او را همچون دوره های گذشته اثبات می کند ، در کنار این گفتگوی شرق قرار دهیم . درمی یابیم دلیل وضعیت کنونی را تنها به وزیر امنیتی کار علی ربیعی نباید مربوط دانست بلکه به ساختاری مربوط می گردد که طی این چهار دهه ، همه موجودیت جامعه و طبقه ما را زیر گرفته است . اصلی ترین محور استضاح که از دل بحث های موافقین و مخالفین از مجلس اسلامی بیرون زد، نشان داد که ربیعی می بایست نقش گاو صد من شیر ده برای همه طرف های درگیر، بازی می کرد. کاری که تا به امروز انجام داد ، انگار در این شرایط ادامه اش ناممکن بود و از همین رو ناممکن اش ساختند.
علی ربیعی می بایست همچنام منابع عظیم شیستا ، کل منافع سازمان تامین اجتماعی و … را به همه سهم خواهان در گاو بندی با جماعت خانه کارگری ها ، اعتدالیون ، خانواده لاریجانی ها، جناح ولایی و حتی اصلاح طلبان زوار دررفته رانده از همه جا ، دست به دست بچرخاند و سیرابشان نماید.
آنچه درجریان استیضاح قبلی اش که با تفاضل یک رای مجددا ابقاء شد ، دهن باز کرد، این بود که ربیعی بیشتر پست های چرب و چیلی ، آب و نان دار را برای ماندن و چسبیدن بر صندلی وزارت ، بین همه سهم خواهان یاد شده تجدید توزیع کرده بود . در فاصله دو استیضاح سفرهای او به این و آن استان ( چهار محال و بختیاری – تبریز- اردبیل – قزوین – سمنان – دامغان – شاهرود – دماوند و فیروز کوه و …) ، پرآمد و شد تربن وزیر دولت روحانی است . از همین رو در جلسه استیضاحش از مخالفین اش می پرسد : « آیا نمایندگان شهادت نمی‌دهند که من بیشترین سفر استانی را داشته‌ام؟ من هفته‌ای سه شب در محل کار خود می‌خوابیدم. آیا اینها شاخص نیست؟» ، ربیعی طی سفرهایش افاده های جور واجور گرفته ، و دخالتگری هایش در همه حوزه ها، نشانه ظهور و تجلی دیگر او بر صحنه آرایی مصدر قدرت ماندن در چشم خود او و این همه بود که از قرار در شرایط امروز ناممکن می نمود. شرایط استیضاح در این دوره به گونه ای است که شخص ربیعی در خطابیه استیضاحش جنبه هایی از آن را بر زبان میراند. (۴).

چرا که آنچه اینبار در مجلس رُخ نمود و صحنه های افشاء گریهای هر دو سوی موافقان و مخالفان نشان داد که هر سطح زد و بند و گاو بندی ، حول بازتوزیع مراکز مدیریتی در این دوره که صحنه اعتراضات پائینی ها رُخ می گشاید ، در تمام زمینه ها دهن باز کرده، دیگر تحت هیچ شرایطی نتیجه بخش نمی نماید. سازمان تامین اجتماعی و به فلاکت کشاندن بزرگترین ثروت اندوخته منبع بین انسلی کارگران و زخمتکشان زن و مرد کشور ، بیش از شش دهه ، روی پای خود بود و همواره د.لت ها بزرگترین بدهکار او بودند، امروز اصلی ترین عامل استضاح مشخص علی ربیعی بوده اند. موسسه ای که در دولت قبلی ( احمدی نژاد ) وسیله داد و ستد امثال سعید مرتضوی ها و بابک زنجانی ها و همه اعوان و انصار او تا سطح معاونت اول سیاسی احمدی نژاد ( محمد رضا رحیمی ) که به زندان افتادند تا غائله را ختم به خیر کنند . در آن مقطع ۱۳۴شرکت تامین اجتماعی را یک جا بعه افرادی نظیر بابک زنجانی دادند و آب هم تا به امروز از آب تکان نخورد و امروز نیز دعوا همچنان ادامه دارد.
می توان گفت: استیضاح دور اخیر علی ربیعی ، شارلاتانیزیم و فساد کل دستگاه حاکمیت اسلامی را به نمایش گذاشت و نشان داد که با پول و رشوه، رای نمایندگان را می خرند تا وزیری بر سر پای ماند و این در همان مجلس فساد پرور بر ملا می گردد. ربیعی خطاب به یکی از نمایندگان می گوید : « آقای پورابراهیمی «کهنوجی» را می‌شناسید؟ به من می‌گویند یا ۱۵۰ میلیون به حساب فلان شخص بریز یا استیضاحت می‌کنیم » وی افزود: « ایشان بگویند من فقط نامه یک دختر مظلوم را نشان‌تان می‌دهم. دختری که برجسته است. ایشان به من می‌گویند یا این را بردار یا من تو را استیضاح می‌کنم یا ۱۵۰ میلیون به حساب این شخص بریز یا استیضاح می‌کنم به فقرا پول نده و به هر کسی من می‌گویم پول بده » (۵)
استیضاح علی ربیعی ، مهره بدنام و بد آوازه و امنیتی نظام که تا به امروز از هیچ عمل شناعت آمیزی در حق طبقه ما خود داری نورزید. چهره ای که از شلاق زدن به کارگران معدن آق دره تا واگذاری هپکو به قیمت یک دکه یک دربی ، به «بخش خصوصی» و ضرب و شتم همان کارگران هپکو و آذرآب ، سرکوب و بازداشت فعالان کارگری معترض به بازداشت رضا شهابی در برابر وزارت کار در تهران، و تهدید همسر و همراهان شهابی در پیگیری دوره اعتصاب و زندانش ورودررویی با کارگران سندیکای صنعت نیشکرشوش و بازنشستگان و معلمان کشور،به نابودی کشاندن وضعیت شغلی کارگران فولاد، بی خانمانی زنان کارگر و طرح های دور کاری و کارورزی برای ایجاد نوعی مشاغل کاذب برای دانشجویان کشور و سرانجام نابودی بقایای امنیت شغلی تا کشتار کارگران معدن یورت را در پرونده دوران صدارتش داشته، به محاکمه کل نظام و افتادن مجدد نقاب از چهره متعفن و سراپا فاسدش منجر شد. جدا از این ربیعی که در کارنامه اش حداقل تحمیل دستمزد چندین برابر زیر خط فقر بر کارگران، اجرای طرح قرون وسطائی استاد شاگردی و بردگی تا دو سال تازه کاران و همراهی با دستگاه امنیتی در سرکوب و بازداشت کارگران معترض در مقابل وزارتخانه مطبوعش را دارد و نه هیچ یک از وزرای کار در دوره های پیشین منتخب کارگران نبوده اند. هر یک از وزرای کار همانند همه وزرای وزارتخانه های دیگر در تمامی دوره ها منتخبین و منتصبین دولت و حاکمیت بوده اند و در خدمت کارفرمایان و سرمایه داران که خود همان وزرا نیز در زمره کارفرمایان و سرمایه داران بوده و هستند، قرار داشته اند.
در دوره اخیر یک نکته قابل تامل است ، استیضاح علی ربیعی جدال بین وزارت کار ربیعی و وزارت بهداشت ثمره هاشمی به نفع وزیر بهداشت حل شده است. فراموش نکنیم که همین دولت روحانی بود که در شرایطی که سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت مستمری بازنشستگان مجبور به استقراض از بانک کارگران و پرداخت بهره های نجومی به این بانک شد، بند «ز» تبصره ۷ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۳۹۷را برای بیرون کشیدن بخشی از منابع تامین اجتماعی از زیر چنگ ربیعی و شرکا و واگذاری آن به دولت تصویب کرد. همین مصوبه بود که دو منبع مختلف درآمدی مربوط به تامین اجتماعی شامل ۲۷/۹ ام از «بیمه درمان» و «سایر منابع» را در اختیار دولت قرار دادو نکته پایانی اینکه، زدن علی ربیعی در دوره اخیر مجلس، ادامه زدن جایگاه خانه کارگر و ملحقاتش به عنوان تشکل زرد شبه کارگری و امنیتی کارگری در ساختار فعلی قدرت است. خنه کارگری ها همواره از نظام امتیازاتی در بدنه مدیریتی و در هیئت مدیره کانون ها، مراکز و ادارت کار و شورای عالی کار و غیره برخوردار بودند. آنها موقعیت برنشسته ای در پائین دست مراکز قدرت در ازای «خدمت» شان به نظام در منحرف کردن مبارزات و مهار اعتراضات کارگری با اینجاد کانون ها و شورای های اسلامی و انجمن های اسلامی و بسیج کارگری ایفا می کردند. امروز اوضاع آنها به جایی رسیده که باید این کار را تقریبا مجانی و در حالی که موقعیت شان به خطر افتاده و بی مصرف تر شده اند، صورت بدهند.
همانگونه که در ابتدای یادداشتم آوردم : علی ربیعی عضو شورای مرکزی خانه کارگرهم است که با استیضاح مجلس از پست وزارت کنار گذاشته شده است. در همین رابطه گفتگوی غلامرضا طالبا دبیر اجرایی خانه کارگر گلستان، با خبرنگار ایلنا جالب است . او گفت : « جامعه کارگری استیضاح وزیر خود را بی‌جواب نمی‌گذارد. دولت، ربیعی را قربانی تیم اقتصادی خود کرد» او اظهار داشت:« ابتدا می‌گویم رویکرد مجلس این نیست که وزیری مثل ربیعی را انتخاب کند چراکه اگر چنین رویکردی داشت او را استیضاح نمی‌کرد. مجلس با این استیضاح به جامعه کارگری ضربه‌ی بزرگ و مهلکی زد». طالبا خاطرنشان کرد: « دولت سعی داشت با استیضاح ربیعی تیم اقتصادی خود را در حاشیه‌ای امن قرار دهد، البته کارگران هم این اقدام مجلس و دولت را در انتخابات و ادامه مسیر کار مجلس و دولت به ویژه انتخابات ۱۴۰۰ بی‌جواب نخواهند گذاشت.» وی با اشاره به اینکه کارگران و جامعه کارگری همواره در معرض ضربه جناح‌های سیاسی قرار داشته‌اند، تصریح کرد:« … ربیعی تعداد ۱۱۱ رای آورد و فقط ۸۵ نفر از آنها از لیست امید بودند. باید پرسید چرا آنها به ربیعی رای ندادند؟ کارگران حالا اطمینان یافته‌اند که دولت هم در پی استیضاح ربیعی بوده است.» (۶) در صحنه رویارویی ها در مجلس «ذوب در ولایت» دو باره عصاره همه ی تباهی های حاکمیت ازآبّ سر بر آورد و نیمرخی تازه از فساد وزیر امنیتی کار بیرون زد . معلوم شد وزیر کار خود وپسرش، نائب رئیس مجلس، دختر نائب رئیس مجلس، معاون وزیر، پسر معاون وزیر، این و آن نماینده استیضاح کننده ، پسر نماینده استیضاح کننده ، همه و همه مشغول کارند و بر سر مقدار و میزان خورد و خوراکشان وسبقت گرفتن از یکدیگر ، به مشاجره علنی مشغول اند . این ها همه نشانه این استکه ؛ اینبار کفگیر شان به ته دیگ خورده است و بقولی چرکابه ی همه ی رذایل حاکمیت بیرون زد!
منابع :
(۱) – خبرگزاری تسنیم ؛ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/03/24/1749195
(۲) – خبرگزاری تسنیم ؛ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/03/28/1752031
(۳) – سایت بانک اطلاعات نشریات ایران از قول : روزنامه شرق، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3782565
(۴) – خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا ، ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
https://www.ilna.ir/3/654058-
(۵) – ماخذ بالا
(۶) – سایت قطره به نقل از خبرگزاری دولتی ایلنا ، ۱۸پنجشنبه مرداد ۱۳۹۷
http://www.ghatreh.com/news/nn43800220

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s