یادداشت کارگری: امیر جواهری لنگرودی/ تحصن دو روزه سراسری معلمان ، کُوس رسوایی  نظام آموزشی کشور را بر ملا می گرداند !

معلمان یک صدا می گویند:

در روزهای یکشنبه و دوشنبه در مدارس حاضر می شویم ، اما سرکلاس نمی رویم!

111

تاریخ چند ساله مبارزات معلمان  با فراخوان های تشکل های شناخته شده کشور طی سالهای ۸۰و۸۱ و۸۲ و در سال بعد یعنی ۱۳۸۳ اجتماع وسیعی را به ثمر رساندند . هر چند در دولت به اصطلاح اصلاحات ( محمد خاتمی ) معلمان در میدان پاستور به صورت وحشیانه کتک خوردند و جمعی از فعالان شناخته شده آن راهی زندان اوین گشتند.  همین مسئله فشار به معلمان کشور درسال۱۳۸۵ تکرار شد و  آقای علی اکبر باغانی عضو هیات مدیره کانون صنفی و دبیر کل چند بار بازداشت و مورد بازجویی نیروهای امنیتی قرار گرفت.

در تجمع بزرگ ۲۳اسفندماه سال ۱۳۸۵ که ۵۰ هزار معلم شرکت کردند اکثر اعضای فعال کانون صنفی معلمان ایران دستگیر و مورد بازجویی و اذیت و آزار های سخت قرار گرفتند.  سال بعد ۱۳۸۶ همه اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران بازداشت وبه زندان اوین فرستاده شدند .

در این میان باردیگر آقای علی اکبر باغانی دبیر کل درمدرسه بازداشت وبه زندان اوین فرستاده شدو او را تا۱۸ اردیبهشت دراوین و بند ۲۰۹  نگهداشتند درآن روزتجمع بزرگ معلمان ایران شکل گرفته بود ، آنچه از قرائن  امر خود را به جامعه نشان داد ، این بود که دولت تصمیم به سرکوبی همه معلمان سراسر کشور داشت بطوری که  تعداد ۱۰۰ نفر از معلمان دستگیر و بازداشت شدند . طی سال های بعد تر یعنی درسال ۱۳۸۸و ۱۳۸۹ بخشی از فعالان معلم روانه زندان شدند و همینطور بار دیگر در این سال آقایان علی اکبر باغانی دبیر کل و باقری و محمود بهشتی لنگرودی به علت بیانیه یزد احضار شدند و دو تن از این فوج دستگیری ها  یعنی آقایان علی اکبر باغانی  و محمود بهشتی لنگرودی به۵سال زندان محکوم گشتند سالهای بعد نیز بارها بازداشت وزندانی گشتند در۳۱ تیر ماه سال ۱۳۹۴ تعداد ۲ هزار معلم در تهران تجمع اعتراضی کردند و خواهان آزادی معلمان زندانی از جمله : اسماعیل عبدی و علی اکبر باغانی عضوهیات مدیره کانون صنفی و هاشمی و رسول بداقی، سیدمحمود باقری، عبدالرضا قنبری از زندان رجایی شهر کرج و زندان اوین شدند و بعد تر آقای باغانی به زابل تبعید گردید

اعتراض معلمان همواره توسط کانون های صنفی معلمان طی سال های بعد تر دنبال شد . خواست آزادی بی قید و شرط معلمان زندانی یکی از خواست ها ی اساسی معلمان کشور بوده است .

آنچه در نمایش اردیبهشت ماه امسال خود را نشان داد ، جدا از طرح مطالبات بی پاسخ مانده معلمان در کنار فرهنگیان بازنشسته ، خواست آزادی معلمان زندانی نیز بود . بطوری که بعد تر در آستانه روز جهانی معلم ۵ اکتبر برابر۱۳  مهر ، با حکمی که برای شش (۶)  تن از معلمان کشور یعنی « خانم عالیه اقدام دوست ، رسول بداقی، اسماعیل گرامی ، جواد ذوالنوری، حسین غلامی و محمد عابدی به اتهام » اخلال در نظم عمومی » و » تمرد نسبت به مامورین حین انجام وظیفه » به ۹سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند » صادر شد ، شاهد این بودیم که حاکمیت تحت هیچ شرایطی قصد عقب نشینی ندارد.

باید گفت : طی این سال های پرفراز و فرود معلمان همه مسیر های قانونی تحرکات و سازماندهی تجمعات اعتراضی در مدارس و برابر آموزش و پرورش و مجلس و راهپیماییها ی بزرگ در کنار مراجعه  به دفاتر رئیس جمهور و ریاست مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزیران آموزش وپرورش از جمله :اکرمی، نجفی، حاجی علی احمدی فرشیدی، حاج بابایی فانی، و بطحایی و معاونان وزارت آموزش وپرورش راتجربه کرده اند و به نتایج معین نرسیدند و همچنان معلمان خیر خواه و آزاد اندیش در زندانند .

آنچه اینبار بر آن تاکید شد ؛ فراخوان «شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران» به تحصن ۲۲و۲۳مهر ماه نه اولین و نه آخرین آن است  و نه همه قدرت نمایی معلمان کشور!

تاکیدات امروز برای دو روز پیاپی  ، به تناسب وضعیت حاکم بر جامعه نه تحرک خیابانی بلکه تحصن در فضای مدرسه که جدا از معلمان و پرسنل اداره مدارس ؛ میلیون ها تن از دانش آموزان را نیز سوژه خواست ها و مطالبات خود معرفی کرده اند .

این فراخوان به تناسب تجارب تاکنونی ، فراخوان به آخرین تحصن یا تجمع اعتراضی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران نیست . آنچه از بیانیه فراخوان» شورای هماهنگی»  ، » اعضای گروه ۱۹اسفند» یا » کانون های صنفی معلمان ایران»  از این تحصن سراسری حمایت نموده اند، ملازمه این مرحله از مبارزات این نیروی گسترده و میلیونی جامعه ما است که با سایر جنبش های اجتماعی و اعتراضی از جمله اعصاب وسیع رانندگان کامیون ها که امروز سومین هفته خود را دنبال می کند؛ یا بیانیه  گروه اتحاد بازنشستگان به مناسبت  تجمع ۲۴ مهر ، برپایه تحرک گزوه اتحاد بازنشستگان و به نوعی سطحی از اعتراضات بازار و سایر تحرکان طبقاتی جامعه تعریف می گردد و با آن ها تعریف می گردد .

رویکرد امروز فراخوان شورای هماهنگی بر بستر دفاع از تحصیل رایگان،آموزش باکیفیت،لغو ستم جنسیتی بر دختران دانش اموز،معیشت شایسته برای معلمان ،حق تحصیل کودکان پناهنده و…از یک طرف و موضوع پاسخگویی به فشارهای سنگین اقتصادی و استیصال خانواده ها در تامین هزینه های سرسام زندگی دور تازه ایی از گرانی و تورم در برابر اقتصاد بیمار و به تاراج رفته کشور همچنین دفاع از به تاراج رفتن صندوق ذخیره فرهنگیان هم توسط مشتی غارتگر وابسته به قدرت  و دفاع از موجودیت طبقه اجتماعی خویش بوده است .

جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷

در فراخوان « شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران» به تحصن ۲۲و۲۳مهر ۹۷آمده است :

معلمان عزیز ایران!
دانش آموزان گرامی!
والدین ارجمند!

سال‌هاست فرهنگیان بازنشسته و شاغل بخاطر پایین بودن حقوق و دستمزد در رنج‌اند و نسبت به کاهش بودجه و سرانه‌ی ناچیز مدارس و از انداختن سنگینی بار آموزش برخلاف قانون اساسی به دوش مردم معترض‌اند و برای نشان دادن این درد و رنج، مدام در حال کنش‌گری تعاملی و اعتراضی هستند. اما گویا گوش مسئولان کر و چشمان‌شان کور است و تنها به لقمه‌های چرب و حفظ قدرت خود می‌اندیشند و تنها راه منفعت‌طلبی خویش و عده‌ای اندک و البته شهروندانی از دیگر ملل را می‌فهمند و می‌دانند!!

حال که گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید معلمان چون اکثریت زحمت‌کشان جامعه بسیار پایین آمده، آموزش هزینه‌اش گزاف گشته، و مجلس و دولت نتوانسته‌اند برای سفره تقریبا تهی فرهنگیان بازنشسته و شاغل و بهبود وضعیت آموزش چاره‌ای بیندیشند، وقت آن رسیده است که ما نیز اعتراض خویش را نسبت به این اوضاع آشفته آموزش و پرورش نشان دهیم.

این را نیز همگان لمس کرده‌اند که وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی و مسئول این مجموعه بزرگ چند میلیونی، هیچ برنامه و ایده‌ای عملی جهت بهسازی و اصلاح ساختار نظام آموزشی ندارد و به جای توجه به کیفیت آموزشی و معیشت معلمان هر روز بیشتر از قبل به سمت پولی سازی آموزش و فقیرسازی معلمان گام بر می‌دارد.

قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌گردد. رتبه بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود. صندوق ذخیره فرهنگیان به تاراج رفته است و از سهم هر عضو طبق آمار کمیته تحقیق صندوق، حدود ۱۸ میلیون تومان دزدیده‌اند. نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ هم‌خوانی با هم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند و مدارس دولتی بی‌کیفیت گشته‌اند و با پول مردم اداره می‌شوند.

سخن گفتن از مشکلات فرهنگیان و حوزه‌ی آموزش و پرورش مثنوی ۷۰ من کاغذ است و تکرار مکررات!

نهادهای امنیتی و قوه قضاییه به جای برخورد با دزدان و فاسدان جامعه، معلمان مطالبه‌گر و عدالتخواه را تهدید، تبعید، انفصال، اخراج و زندانی می‌کنند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به نمایندگی از بخش عظیمی از نیروی کار بخش آموزشی (بازنشسته و شاغل)، تمام مسیرها را برای تغییر این شرایط اسفناک پیموده است. معلمان بارها از روش‌های مختلف نظیر ملاقات با مسئولین، نامه‌نگاری، صدور بیانیه، راه‌اندازی کمپین و تجمعات صنفی خواسته‌های خود را بیان نموده‌اند اما حاکمیت و دولت یک گام مثبت برای حل معضلات بر نداشته است!

مردم شریف ایران!
مسئولان بی‌تدبیر وطن!
ما تحصن میکنیم؛

زیرا با شرایط موجود معلمان توان و پای رفتن به کلاس را ندارند و البته در کلاس‌های بعضا کپری و بی‌سقف و بدون امکانات، در ازدحام وحشتناک دانش‌آموزان، چندان مفید هم نیستند!!بنا براین دلایل گفته شده و هزاران مشکل از پیش گفته، شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران به تمام فرهنگیان کشور در کلیه مقاطع تحصیلی، فراخوان می‌دهد که روزهای یکشنبه۲۲ و دوشنبه۲۳ مهرماه در دفتر مدارس تحصن نمایند و از حضور در کلاس درس خودداری نمایند با آگاه‌سازی دانش‌آموزان، دلایل تحصن را برای آنها تبیین نمایند.ما از مدیران مدارس می‌خواهیم ضمن همراهی با متحصنین، هرگز برخورد ناشایستی با همکاران نداشته باشند.

به حراست‌ها و نهادهای امنیتی نسبت به عواقب برخورد پلیسی و امنیتی هشدار می‌دهیم، ما طعم زندان را نیز چشیده‌ایم و سال‌هاست شیردلانی را دربند داریم، پس لطفا شیوه و روش تهدیدی را کنار بگذارید.تحصن مهر آغاز دور جدید اعتراضات ماست و اگر سریعا تغییر مثبت و قابل توجه در فیش‌های حقوقی بازنشستگان و شاغلان و سرانه‌ی دانش‌آموزان مشاهده نگردد اعتراض سراسری خود را در ابعاد گسترده‌تری در آبان ماه ادامه خواهیم داد.از همکاران_بازنشسته گرامی درخواست می‌کنیم که در این روزها با شاخه گلی به دیدار همکاران شاغل خود در نزدیکترین مدرسه محل زندگی خویش بروند. شاغلانی که در این روز تدریس ندارند حتما به مدارس خود یا مدرسه‌ای نزدیک مراجعه کنند.«دغدغه‌های ما معلمان، یک زندگی شرافتمندانه برای همه و برخورداری کودکان از آموزش با کیفیت، رایگان و عادلانه است.»شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ۱۸ مهر ۱۳۹۷

اعلام حمایت قاطع اعضای گروه ۱۹اسفند

از فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

بیش از چند دهه است که معلمان بعنوان بخشی از جامعه تحت ظلم و استثمار برای خواسته های قانونی خود مبارزه می کنند،خواسته هایی همچون، حق تشکل یابی مستقل، تخصیص بودجه عادلانه به آموزش و پرورش، حذف سیاستها و برنامه های کالایی شدن آموزش، اجرای لایحه قانونی مدیریت خدمات کشور، افزایش حقوق معلمان متناسب با تورم، آزادی معلمین در بند، تامین بهداشت و درمان رایگان و…..

بعد از خیزش مردمی در دیماه سال ۹۶ که ناشی از فشارهای سنگین اقتصادی و استیصال خانواده ها در تامین هزینه های سرسام زندگی  بود، در سال ۹۷ نیز دور تازه ایی از گرانی و تورم اقتصاد بیمار و به تاراج رفته کشور را فرا گرفت و هزینه ها بشدت بالا رفت و فاصله عمیقی بین دخل و خرج خانوارها ایجاد شد .

در کنار این تورم و گرانی، و اقتصاد فلج شده شاهد به تاراج رفتن صندوق ذخیره  فرهنگیان هم توسط مشتی غارتگر وابسته به قدرت بودیم.( صندوقی برای اندک پس انداز معلمان برای ایام بازنشستگی نیز چپاول شد! ).

وعده های دروغین به معلمان و بی کفایتی وزرا و بی توجهی نمایندگان مجلس به آموزش و پرورش و معلمان نشان داد که زندگی میلیونها دانش آموز و هزاران معلم و خانواده هایشان هیچ ارزشی در نظام برنامه ریزی مالی و پولی کشور ندارد و غیر از گفتن سخنان کلیشه ایی و تکراری در هر سال هیچ نشانی از اراده دولت و مجلس در رفع کاستی های این دستگاه دیده نشده است. در مقابل با فشار بر فعالین صنفی، هجوم وحشیانه به تجمعات آرام صنفی و حبس معلمان عضو کانون و ضرب و شتم فعالین نسبت به خواسته های معلمان بی توجه بوده اند.

لذا ما اعضای گروه ۱۹  اسفند ضمن اعلام حمایت قاطع از فراخوان « شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران» به عنوان نماینده طیف وسیعی از معلمان کشور معلمان گرامی را به پیوستن به این فراخوان در روزهای ۲۲و۲۳ مهر ماه  جاری دعوت می نماییم و از اولیا محترم درخواست حمایت از این حرکت اعتراضی را داریم چرا که اعتراض صنفی معلمان صرفا اعتراض برای افزایش حقوق نیست و اعتراض به کاستی ها و نارساییهای آموزشی که تبعات آن بطور مستقیم گریبان گیر آینده و حال دانش آموزان و خانواده ها نیز می شود و بخش زیادی از برنامه اعتراضی معلمان از گذشته بر این اساس  بوده و خواهد بود!
اعضای گروه ۱۹ اسفند .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s